View Full Version : Tirana


 1. Teleferiku i Dajtit (MBARUAR) | Dajti Ropeway (COMPLETED)
 2. Projekte nga Tirana | Tirana Construction Projects
 3. Qendra e Biznesit "ABA" (MBARUAR) | "ABA" Business Centre (COMPLETED)
 4. Stadiumi Kombėtar (ARKIVUAR) | New National Football Stadium (ARCHIVED) (33,825 vende | seat capacity)
 5. Kulla TID | 85 m | 24 fl/kate
 6. Masterplani Francez | The French Masterplan
 7. Sheshi "Skėnderbej" (ARKIVUAR) | "Skanderbeg" Square (ARCHIVED)
 8. Kompleksi i Banimit "La Serre" | "La Serre" Residential Development
 9. Zona Veriore e "Liqenit Artificial" | Northen Lake Area [Masterplan]
 10. Park City [Masterplan]
 11. [TBP] Parku i Biznesit | Tirana Business Park
 12. Konkursi Ndėrkombėtar "Zona Prioritare E" | "Priority Area E" International Competition
 13. Hapėsirat pėr Kėmbėsorėt | Pedestrian Walking Spaces
 14. Planifikimi Urbanistik i Tiranės | Tirana Urban Planning
 15. Kullat tek "Stacioni i Trenit" | "Train Station" Towers
 16. Kulla e Kuqe | Red Tower
 17. Muzeu Historik Kombėtar | National History Museum
 18. Stadium Office Tower
 19. [TEG] Qendra Tregtare "Tirana East Gate" (MBARUAR) | "Tirana East Gate" Shopping Centre (COMPLETED)
 20. Qendra Tregtare "Citypark" (MBARUAR) | "Citypark" Shopping Centre (COMPLETED)
 21. Banka Kombėtare e Shqipėrisė | National Bank of Albania
 22. Rikonstruksioni i Rrugėve | Road Construction & Maintenance
 23. Kulla 4-Ever Green | 85m | 25 fl/kate | u/c (nė ndėrtim)
 24. Hapėsirat e Gjelbra | Green Spaces
 25. Sheshi "Nėnė Tereza" | "Mother Teresa" Square
 26. Parlamenti Shqiptar | Albanian Parliament
 27. Piramida | The Pyramid
 28. Skyline Park [Masterplan]
 29. Hapėsirat Publike | Public Spaces
 30. Hotel "Hilton" | "Hilton" Hotel
 31. Qendra Tregtare "Toptani" | "Toptani" Shopping Centre
 32. Qyteti i Ujėrave | Aqua City
 33. Unaza e Madhe | "Outer Ring" Road
 34. Autobuset e Rinj | New City Buses
 35. Rrjeti i Tramvajit | Tramway Network
 36. Hapėsirat e Parkimit | Parking Spaces
 37. Hotel "Dajti" | "Dajti" Hotel
 38. [TLP] Parku Logjistik i Tiranės | Tirana Logistics Park
 39. Kampusi Universitar | Tirana University Campus
 40. Lugina e Gjelbėr "Abacus" | "Abacus" Green Valley
 41. Projekti "Lumi i Tiranės" | "Tirana River" Project
 42. Tirana International Hotel
 43. Tirana Harbor
 44. Magnet Residential Center
 45. Xhamia e Re | New Mosque
 46. Pallati i Banimit "Ambasador 3" | Residential Highrise "Ambasador 3" | 23 fl/kate
 47. Rolling Hills Luxury Residence
 48. Gjykata e Lartė dhe Shkolla e Magjistraturės | Supreme Court & School of Magistrates
 49. Bulevardi i Ri | The New Boulevard
 50. Sheshi 'Italia' | 'Italy' Square
 51. Terminali i Transportit Urban | Urban Transportation Terminal
 52. Monumenti i 100 vjetorit tė Pavarėsisė (MBARUAR) | Monument of the 100th anniversary of Independence (COMPLETED)
 53. Kompleksi i Top Medias | Top Media Headquarters
 54. Rezidenca Libeskind | Libeskind Residence
 55. Tirana Ring Center
 56. Tirana Business Park
 57. ''Ekspozita Shqiperia sot"
 58. Kulla ''Eyes of Tirana'' | 85 m | 26 fl/kate
 59. Iliria Center Tower Complex | 85 m | 24 fl/kate (propossal)
 60. Vila banimi nė Tiranė | Residential villas in Tirana
 61. Vizioni Urban i Tiranės - Ide, plane dhe sugjerime
 62. 5 struktura banimi 20 katėshe (pranė digės sė liqenit artificial) | U/C
 63. Pazari i ri | New market
 64. Parku i Liqenit Artificial tė Tiranės | Tirana Grand Park
 65. Harta Tė Tiranės
 66. 00-A NEW ARCHITECTURE CODE
 67. Kuarteti Kulturor | The Cultural Quartet Project
 68. Sheshi "Skėnderbej" | "Skanderbeg" Square | 2.0
 69. "Arena Kombėtare" | "National Arena" CAT-4 International Stadium (22.000 vende | seat capacity)
 70. Iconic Tower | 350m | 1148ft | Pro
 71. DownTown Albania | 133.8 M / 438 FT | 35 FL
 72. Godinė Polifunksionale Tirana International Hotel |111 M / 364 FT |
 73. Mall of Albania