View Full Version : ANTWERPEN | Zuiderdokken
Ivan May 22nd, 2006, 02:42 PM “… u vaart de stroom op met uw jacht en vaart de jachthaven aan het
zuid binnen met zicht op het nieuwe justitiepaleis en het “ei van Crépain” op
Nieuw Zuid. Links en rechts van de spiksplinternieuwe moderne jachthaven
vindt u stedelijke parken die het geheel een groene invulling geven. U vaart
recht het hart van het trendy zuid binnen waar talloze chique bars,
restaurants en cafés u een leuke avond bezorgen.”
http://img123.imageshack.us/img123/3843/sw19nv.jpg (http://imageshack.us)
Deze tekst zou binnen 6 jaar in een of ander toeristisch magazine kunnen
staan. Althans toch als het van het stadsbestuur afhangt.
Er zijn al veel plannen gekomen en gegaan voor de Zuiderdokken. Maar een
van de recentste, of terug opgehaald idee, is dat van het heruitgraven van
de Zuiderdokken, althans het middelste compartiment.
http://img85.imageshack.us/img85/637/img1351ws.jpg (http://imageshack.us)
2010
Dit wordt mogelijk omdat tegen 2010 het Hof van Beroep verhuist van de
Zuiderdokken naar het tegen die tijd gerenoveerde historische pand aan de
Britselei. Zo kan het prefab-gebouw eindelijk plaats ruimen voor de nog intact
gebleven sluis onder de fundamenten van het Hof van Beroep.
Het is dus goed mogelijk dat Antwerpen er in einde 2012 er een
nieuwe kleine moderne getijdenjachthaven én dus een nieuwe
publiekstrekker bij heeft.
Realistisch
Het stadsbestuur is het idee wel genegen. Ook past deze in de visie en de
ambitie van het ruimtelijk structuurplan Antwerpen, waar het water via allerlei
ingrepen terug IN de stad moet worden gekregen, zodoende de ‘verwaterde’
band met het water en de Schelde te herstellen.
Ook de dienst (water)toerisme van de stad vindt het een schitterend
idee! De omgeving van het trendy zuid is ideaal als jachthaven. De
dokken hebben een historisch belang in de stedelijke ontwikkeling. Er
zijn tevens ruime kades en de ligging op een plek waar geen natuurlijke verzanding optreedt.
Het succes van het Willemdok kan ook hier worden geoogst, zeker nu het nieuwe justitiepaleis
op een steenworp van de toekomstige jachthaven
staat te pronken en tegen 2012 ook het reeds lang aangekondigde Nieuw
Zuid in de steigers staat. Links en rechts van de jachthaven blijven de
huidige groene zones behouden of heraangelegd.
http://img85.imageshack.us/img85/1064/0026ka.jpg (http://imageshack.us)
http://img85.imageshack.us/img85/4710/northendedaw21fc.jpg (http://imageshack.us)
De evenementenruimte wordt dan (zoals in een ruiloperatie) geherlokaliseerd
naar de stadsrand (Lobroekdok).
Het volgende stadsbestuur zal waarschijnlijk de knoop rond een beslissing doorhakken.
Neil Johnson May 22nd, 2006, 07:24 PM Doen!
Eén kleine bedenking echter: hoeveel jachthavens kan/moet een stad hebben? Er staan toch ook al een heel pak jachthavens gepland op het Eilandje, er is er reeds een succesvolle in het Willemdok en er is natuurlijk de jachthaven op Linkeroever.
Maar goed, als het allemaal haalbaar blijkt te zijn ben ik absoluut voor.
euroboyarne May 22nd, 2006, 07:30 PM Ja, het enige dat kan gebeuren is dat de andere jachthavens een lagere bezetting hebben, deze zal ongetwijfeld een succes worden, in het midden van het stad en dan nog wel op het Zuid.
__________________
Ik wil het Antwerps forum ook terug! :horse:
Ivan May 22nd, 2006, 08:30 PM Als deze wordt gerealiseerd heeft de stad 4 compacte jachthavens met elk hun doelpubliek:
Linkeroever voor jachten >30m.
Willemdok voor jachten <30m. (ook meer om het prestige)
Kempisch dok als vervanging voor de gebruikers van het Lobroekdok, wordt ook wel eens sociale jachthaven genoemd (lees betaalbaardere bijdrages)
Zuid als kleine broer van het Willemdok
--> zodoende heeft deze jachthaven een enorm potentieel qua buurt, bezetting en doelpubliek (kleine zeilboten en kleine jachten)
MVL318 May 22nd, 2006, 08:48 PM Dit is iets dat moet gebeuren, het water zal het gebied nog opwaarderen en zo is ineens die lelijke parking weg (zijn er al plannen voor een alternatieve parking ondergronds?).
Benonie May 22nd, 2006, 09:03 PM Ik vrees dat vooral het verlies aan parkeerplaatsen hét grote twistpunt zal worden.
In ons autogekke landje is een parking nog steeds waardevoller dan om het even welke andere invulling van openbare ruimte. Je kunt in België als het ware geen plein betreden of het staat volgestouwd met auto's. Denk maar aan onze schitterende historische marktpleinen van Ieper, Oudenaarde of Lier die reeds decennialang ontsierd worden. Ook de Scheldekaaien zijn in hetzelfde bedje ziek.
Er zal dus inderdaad wel eerst voor een alternatieve ondergrondse parking worden gezorgd.
Ook de foorkramers zullen niet echt happy zij met een geplande verhuis van de Sinksenfoor.
Maar goed, laat maar komen dit project! het zou schitterend zijn. Gooi open, die lelijke kale steenmassa's in Gent, Antwerpen en Brussel.
En daar tegenwoordig zowat ieder provincienest over een eigen jachthaven beschikt, is er in de grootste stad van Vlaanderen beslist plaats voor 4 jachthavens.
xelos May 22nd, 2006, 09:18 PM Ik vrees dat vooral het verlies aan parkeerplaatsen hét grote twistpunt zal worden.
In ons autogekke landje is een parking nog steeds waardevoller dan om het even welke andere invulling van openbare ruimte. Je kunt in België als het ware geen plein betreden of het staat volgestouwd met auto's. Denk maar aan onze schitterende historische marktpleinen van Ieper, Oudenaarde of Lier die reeds decennialang ontsierd worden. Ook de Scheldekaaien zijn in hetzelfde bedje ziek.
Er zal dus inderdaad wel eerst voor een alternatieve ondergrondse parking worden gezorgd.
Ook de foorkramers zullen niet echt happy zij met een geplande verhuis van de Sinksenfoor.
Maar goed, laat maar komen dit project! het zou schitterend zijn. Gooi open, die lelijke kale steenmassa's in Gent, Antwerpen en Brussel.
En daar tegenwoordig zowat ieder provincienest over een eigen jachthaven beschikt, is er in de grootste stad van Vlaanderen beslist plaats voor 4 jachthavens.
"Ieder provincienest over een eigen jachthaven beschikt"
Ja zelfs Maaseik "Heerenlaak" en Kinrooi "de Spaanjerd"
beschikken over de meest complete jachthavens!!!
www.marec.be
Greetzzzzz Xelos
www.flysn.com
Ivan May 22nd, 2006, 09:21 PM Er is de mogelijkheid om onder het groene park dat het dichtst tegen het justitiepaleis een ondergrondse parking te maken, maar...
in de visie van de scheldekaaien komt er ter hoogte van de huidige in opbouw zijnde Bank J.Van Breda aan de Ledeganckkaai een parking die voor het justitiepaleis, bewoners en bezoekers moet dienen. Dus lijkt me een ideale lokatie, ook omdat je daar de auto kan achterlaten en de kaaientram moet nemen om in het centrum te geraken. De kaaien worden autoluw.
Met wat druk op dit idee, moet dit jachthaven-idee best realiseerbaar zijn. De man met die druk is van campenhout, die het idee opviste, en ook in 2012 hoogstwaarschijnlijk nog de bevoegde schepen voor dit dossier zal zijn.
Ivan May 22nd, 2006, 09:41 PM 4de jachthaven
Als Antwerpen dit realiseert, dan zal ze over 4 compacte jachthavens beschikken. Bestaat er dan geen risico op onderbezetting? Dat is de eerste indruk die kan bestaan, maar laten we even overlopen:
Elke jachthaven heeft zijn eigen bestemming en zijn doelpubliek:
De jachthaven op Linkeroever is bestemd voor jachten groter dan 30 meter. Ook is er daar de mogelijkheid om aan de boten te klussen en ze op te bergen, iets wat niet kan aan het Willemdok. Daar is er plaats voor jachten kleiner dan 30 meter. Wie in het Willemdok ligt kan rekenen op een prachtige locatie. Ook is het dok prestigieuzer van aard. Het Kempisch dok dient als vervanging voor de gebruikers van het Lobroekdok, die verhuizen wegens de slechte waterkwaliteit en idem bereikbaarheid en functionaliteit. Het Kempisch dok krijgt een sociale tarifering. Als het jachthaven zuid dan wordt gerealiseerd kan zijn dienen voor kleinere jachten of zeilboten. Het kan het kleine broertje van het Willemdok worden. Ze heeft nu al een enorm potentieel dat wacht om aangeboord te worden. De locatie: het zuid, de hipste buurt van Antwerpen, het nieuwe justitiepaleis, Nieuw-Zuid én heraangelegde groene stadskaaien!! De Stad aan de Stroom komt weer een stap dichterbij!
MVL318 May 23rd, 2006, 03:36 PM 4de jachthaven
Als Antwerpen dit realiseert, dan zal ze over 4 compacte jachthavens beschikken. Bestaat er dan geen risico op onderbezetting? Dat is de eerste indruk die kan bestaan, maar laten we even overlopen:
Je hebt 100% gelijk, onderbezetting zal niet het probleem zijn, een teveel aan ligplaatsen kan er niet zijn denk ik, er zijn in de benelux amper voldoende ligplaatsen om de jachten te kunnen leggen, en zeker op deze locatie kan dit zeker geen probleem zijn.
Benonie May 23rd, 2006, 06:27 PM [QUOTE=xelos]
Ja zelfs Maaseik "Heerenlaak" en Kinrooi "de Spaanjerd"
beschikken over de meest complete jachthavens!!!
QUOTE]
Ja, zelfs Eeklo en sinds kort Maldegem, nu niet direct bruisende havensteden aan befaamde rivieren, hebben een jachthaven.
Watersport is trouwens een sterk groeiende vrijetijdsbesteding.
De belangstelling en het aantal bootjesmensen stijgt jaarlijks.
Er is dus zeker een markt voor een vierde jachthaven in Antwerpen, en de historische Zuiderdokken zijn een gedroomde lokatie: Doén'
Ivan June 3rd, 2006, 01:59 AM Hier nog een artikel over de jachthaven in het Kempisch dok
Kempisch Dok wordt jachthaven
Tijdens het lange Hemelvaartweekeinde meerden 135 jachten aan in het Kattendijkdok, in het kader van de jaarlijkse toervaartreünie, die georganiseerd wordt door de Vlaamse Vereniging voor Watersport (VVW). De toervaartreünie wordt telkens het laatste weekeinde van mei georganiseerd, een gelegenheid voor de schippers om mekaar te ontmoeten, te feesten en op die manier het vaarseizoen op te starten.
Dit jaar lag het in de bedoeling samen met de toervaartreünie het Kempisch Dok in te huldigen als jachthaven. Helaas kreeg de stad het dossier niet op tijd rond en kan er pas in juli gestart worden met het bouwen van aangepaste aanlegsteigers.
Voorzitter Paul Denayer liet zich door deze tegenslag niet uit z'n lood slaan en beloofde tijdens een plechtige ontvangst op het Antwerpse stadhuis de leden van de vereniging op te roepen in september massaal naar het Kempisch Dok te komen voor de officiële inhuldiging van de nieuwe jachthaven. Samen met de jachthaven op Linkeroever en het Bonaparte- en Willemdok beschikt Antwerpen dan over vier dokken die voor jachten worden opengesteld.
Ook wordt overwogen om in de toekomst het Kattendijkdok eveneens als jachthaven in te richten. De planning hiervoor moet samenvallen met de opening van het Maritiem Museum in de gebouwen van de Red Star Line.
Niets dan tevreden watersportliefhebbers dus op het stadshuis. Het wel erg slechte weer kon de pret niet drukken, temeer daar de vereniging dit jaar haar 50ste verjaardag mocht vieren. Ook schepen van Toerisme Ludo Van Campenhout was erg blij met de belofte van de voorzitter om in september opnieuw naar Antwerpen te komen: "Het vaarseizoen is wat in mineur is begonnen, maar kan dan feestelijk worden afgesloten. Het is toch fantastisch dat het vaarseizoen in Antwerpen wordt opgestart en er ook zal eindigen!"
Of hoe men in Antwerpen er toch altijd weer in slaagt van een tegenstelling een feest te maken…
[28 mei 2006]
Ivan August 9th, 2006, 03:47 PM In september/oktober opent Antwerpen zijn 3de jachthaven in het Kempisch Dok. De infrastructuur wordt dezer dagen aangelegd
Neil Johnson May 6th, 2007, 02:13 PM Wordt het idee van een jachthaven in de zuiderdokken nog steeds onderzocht? Of is het plan een jammerlijke dood gestorven? Ik blijf het een superproject vinden moest het er komen. Dan zou het Zuid echt helemaal áf zijn!
B! May 6th, 2007, 02:39 PM Jachthaven? Daar weet ik jammer genoeg niets van. Maar één van de groene stroken wordt wel opnieuw aangelegd. Is dit stap 1 van het plan? Ik vrees ervoor.
In ieder geval; die parking moet ondergronds komen! Zoviezo, om daar eventueel een mooi stedelijk plein aan te leggen. Of een groot park? Gelijk Parc La Villete in Parijs. Een mooie groene vlakte met prachtige 'kunst'objecten. Moet kunnen.
Parking moet gewoon weg!!
Ivan May 6th, 2007, 02:52 PM Wordt het idee van een jachthaven in de zuiderdokken nog steeds onderzocht? Of is het plan een jammerlijke dood gestorven? Ik blijf het een superproject vinden moest het er komen. Dan zou het Zuid echt helemaal áf zijn!
Het idee is nog steeds in leven :)
--> Er is onderzoek verricht naar een jachthaven-potentieel en de intactheid van de sluis, die bevindt zich practisch in intacte staat onder de funderingen van het Hof van Beroep.
--> Het idee zal worden opgenomen in de verdere planning van de heraanleg van de Scheldekaaien.
--> Voor de aangrenzende kaaien aan de dokken zal eenzelfde profiel als de kaaien rond de Oude Dokken op het Eilandje worden geopteerd.
Ivan May 29th, 2007, 11:58 PM Opnieuw water in oude Zuiderdokken :)
Schelde als ruggengraat van de stad
ANTWERPEN - Schepen van Ruimtelijke Ordening Ludo Van Campenhout (Open VLD) belooft opnieuw meer water en groen in de gedempte Zuiderdokken. In een overvol Zuiderpershuis onthulde hij de toekomst van het Zuid.
Het goedgekeurde strategisch Ruimtelijk Structuurplan Antwerpen (s-RSA) is een visie voor de toekomst. Een van uitdagingen is opnieuw meer water door de stad doen stromen.
'We willen de vijf oude waterstructuren of vingers van de stad herstellen. Water in de voormalige Zuiderdokken is een van de plannen', sprak Ludo Van Campenhout profetisch. 'Maar er is geen geld om dit gigantisch terrein open te leggen. We willen er vooral een open, multifunctionele ruimte van maken, die gedeeltelijk watergebonden is. Groen en een ondergrondse parking zijn minstens even belangrijk.'
Om dit plan waar te maken zou het Antwerpse Hof van Beroep aan de Waalse Kaai afgebroken moeten worden'In de plaats zou er een jachthaven kunnen komen.' Maar die jachthaven is niet meteen voor morgen. 'De Antwerpse magistraten verhuizen niet voor 2011 naar de Britselei.' Het s-RSA ziet de Schelde in de toekomst als harde ruggengraat van de stad.
De zachte ruggengraat wordt gevormd door de groene open ruimten, met waterlopen als verbindend element. Maar daar wringt het schoentje, want het Zuid telt weinig of geen groen. 'We willen dat gebrek compenseren op het Nieuw-Zuid', belooft Van Campenhout. 'In 2009 beginnen we met de sanering van Petroleum Zuid. Rond 2010 start de ontwikkeling van het terrein. Tegen 2030 moet een landschappelijk waardevol bedrijventerrein verwezenlijkt zijn. De Bank van Breda is daar een eerste voorbeeld van.'
Portugees landschapsbureau
Het masterplan voor de Scheldekaaien wordt ontworpen door, onder andere, het Portugese landschapsbureau Proap. 'Zij plannen een gevarieerd landschap van hellingen en ondergrondse parkeergarages in plaats van de huidige betonnen waterkering en bovengrondse parking. De werken daarvoor starten na 2009', aldus Van Campenhout.
Na de toespraak was er tijd om vragen te stellen. De buurtbewoners gebruikten de gelegenheid vooral om de geluidsoverlast van de Sinksenfoor aan te kaarten. 'Dat is een eeuwig spanningsveld', gaf Van Campenhout toe. 'Zijn de Zuiderdokken publieke of ook financiële ruimte? U begrijpt dat inkomsten belangrijk zijn voor de stad.'
[26 MEI 2007]
Ivan June 8th, 2007, 04:08 PM Open VLD brengt het idee van de heropening van de Zuiderdokken en de installatie van een jachthaven. Samen met de Scheldebrug zijn dit actiepunten in het 10-puntenplan voor A. Dit plan kan ten vroegste in 2012 worden uitgevoerd. Hopelijk komt het er ook van! De Sinksenfoor verhuist dan mogelijk naar de Ledeganckkaai en / of d'Herbouvillekaai.
B! June 9th, 2007, 11:56 AM ^^
VRAAGJE? offtopic mss, maar in de inleiding, eerste post, spreken ze over het 'justitiepaleis' en het 'ei van Crepain' als architecturale hoogstandjes?
Euhnn, 'Ei van Crepain', wat + waar moet ik me daar bij voorstellen!
Grtzz B!
taboe June 9th, 2007, 12:05 PM ^^ da's een voorstel voor een soort doorgangsgebouw met allerhande functies, min of meer in de vorm van een futuristisch ei. Het zou in de plaats komen van die sociale woningblokken op de kop van de zuiderdokken. Het hoort in het masterplan van crepain voor Nieuw Zuid, maar is wschlijk het enige gebouw dat werkelijk kans heeft om gebouwd te worden.
OP deze prent is het linksboven te zien, zij het zeer klein...
http://i149.photobucket.com/albums/s80/taboe/20050712164759.jpg
Ivan June 9th, 2007, 01:12 PM Ik zou net andersom zeggen, net de kans dat het niet gebouwd zal worden. Dat is het laatste gebouw dat zou worden neergezet in de planning. En nu de plannen bevroren zijn, kan het nog wel 10 jaar duren.
Thermo June 11th, 2007, 02:15 PM Een jachthaven op de Zuiderdokken zou een enorme (o.a. toeristische) meerwaarde zijn voor Antwerpen! Met daarop aansluitend de nieuwe 'ramblas'-scheldekaaien...
Ivan June 11th, 2007, 02:54 PM een jachthaven zou echt wel de kroon zijn op de heropleving van het Zuid. Normaal is openbaar domein de eerste stap die aanzet tot vernieuwing. Laten we hopen dat het er inderdaad komt. De kaaien zouden dan heraangelegd kunnen worden naar profiel zoals dat nu voor de Oude Dokken op het Eilandje gebeurt.
KrisL April 23rd, 2008, 12:49 AM Vandaag van het goede weer genoten en met de familie gaan wandelen. Van de gelegenheid geprofiteerd om enkele fototjes te trekken van waar de sluis zou komen als er een jachthaven op het Zuid zou komen.
Het zwart-witte (prefab) gebouw zou dan verdwijnen. Hieronder ligt immers nog de oude sluis. Momenteel zetelt het hof van beroep in dit gebouw, en die zouden verhuizen naar het (oude) justitie paleis, na de renovatie.
http://img187.imageshack.us/img187/2261/dsc09377gl7.jpg (http://imageshack.us)
Aan de kaaien kan je nog heel goed zien waar vroeger de aansluiting was naar de dokken. De heraanleg van de kaaien is een unieke gelegenheid om de jachthaven Zuid te realiseren.
http://img187.imageshack.us/img187/89/dsc09383xo8.jpg (http://imageshack.us)
http://img143.imageshack.us/img143/8155/dsc09384vj9.jpg (http://imageshack.us)
De kaaien vragen echt om een vernieuwing. Een enorm potentieel dat nu niet gebruikt wordt...
Kris
Neil Johnson April 23rd, 2008, 09:01 AM Een jachthaven op het Zuid blijft idd een geweldig idee. Het zou de buurt helemaal af maken.
Alleen is de vraag in hoeverre de stad nog achter dit idee staat.
Ivan April 23rd, 2008, 09:25 AM Ik denk dat Van Campenhout hierover nog wel te vinden is. Alles hangt natuurlijk af van de centen hé
Meurisse April 23rd, 2008, 10:39 AM Ik denk dat Van Campenhout hierover nog wel te vinden is. Alles hangt natuurlijk af van de centen hé
Ik denk ook wel dat de wil er is. 1 van de 3dokken (het middelste) zou bijna zo goed als zeker terug open gaan "ooit". Zou je kunnen stellen
Ivan April 23rd, 2008, 10:57 AM Zolang er maar geen gebouwen op de dokken komen, dat plan was er enkele jaren geleden nog. Het middelste dok zowieso terug openen. De andere twee wordt moeilijk. Als ze alle drie opengaan en jachthaven worden, dat zou wel ferm zijn, maar zo goed als onmogelijk. Een parking links en rechts van het dok onder de groenzone is mogelijk. Als grote voorbeeld voor de parking en invulling jachthaven hoef je maar te kijken naar grote broer Willemdok
Zou er iemand een eenvoudige simulatie kunnen maken van een jachthaven op het zuid?
KrisL April 23rd, 2008, 12:36 PM Zolang er maar geen gebouwen op de dokken komen, dat plan was er enkele jaren geleden nog.
Dat idee lijkt wel definitief weg. Nieuwe gebouwen komen op het Nieuwe Zuid.
Het middelste dok zowieso terug openen. De andere twee wordt moeilijk. Als ze alle drie opengaan en jachthaven worden, dat zou wel ferm zijn, maar zo goed als onmogelijk. Een parking links en rechts van het dok onder de groenzone is mogelijk. Als grote voorbeeld voor de parking en invulling jachthaven hoef je maar te kijken naar grote broer Willemdok
De twee speelpleintjes aan de buitenkanten van de gedempte zuiderdokken worden vrij intensief gebruikt door de buurt. Iedere keer dat ik er met mijn dochtertje kom, zijn er heel wat kinderen aan het spelen. Dat is voor de buurt belangrijker dan een grotere jachthaven...
De positie van een ondergrondse parking zal ook wel afhangen waar de ondergrondse parking komt onder de scheldekaaien...
Het Zuid is een levendige buurt en dat komt -volgens mij- voor een groot stuk doordat er veel en goedkope parkeergelegenheden zijn (dokken, kaaien). Hopelijk blijft het die aantrekkingskracht behouden, maar dan iets duurder en ondergronds.
Groetjes,
Kris
Meurisse April 23rd, 2008, 12:40 PM Zou er iemand een eenvoudige simulatie kunnen maken van een jachthaven op het zuid?
voila
http://home.scarlet.be/~mv970638/haven/img135.jpg
^^
Ik zal er eens een proberen fotosoepen sebiet:cheers:
Ivan April 23rd, 2008, 01:45 PM Mooie simulatie met prachtig geslaag 20ste eeuwse uitzicht :)
Ivan April 23rd, 2008, 02:10 PM Mijn zelf snel gepainte versie:
http://img216.imageshack.us/img216/5660/31117003fn3.jpg (http://imageshack.us)
vank April 23rd, 2008, 02:23 PM Mijn visie:
Het dok zelf moet verbreed worden, 1 rij bomen (linkerkant) 2 rijen bomen (rechterzijde) met daartussen een prachtige wandelboulevard. Eventueel kunnen parkeerplaatsen worden voorzien voor de buurt.
Straat wordt eenrichtingsverkeer.
ƒƒ April 23rd, 2008, 02:45 PM Uw Waterpoort is schoon, Ivan ;)
Voor mijn part mogen ze ook alle 3 open. En, wat verwacht je anders van mij, geen voorzieningen voor auto's en geen bomen (dan krijgt ge er nog een schoon zicht op de kathedraal bovenop). Gewoon geregeld een bankje en voor de rest tegels of kasseitjes, meer moet dat niet zijn.
Meurisse April 23rd, 2008, 02:48 PM Mijn zelf snel gepainte versie:
http://img216.imageshack.us/img216/5660/31117003fn3.jpg (http://imageshack.us)
Nog best een goei resultaat! hoef ik dat al niet meer te doen :cheers:
3 dokken:
1 dok met ondergrondse parking en bovengronds open plein voor bvb cirque de soleil?
1 dok wordt terug water voor jachthaven.
1 dok wordt park met uitgebreide speeltuin.
't hoeft toch allemaal niet ingewikkeld te zijn. En zoals ff zegt, veel heeft het niet nodig. 5 minuutjes politieke moed en dan kunnen ze er direct aan beginnen sé!^^
EvanG April 23rd, 2008, 02:57 PM bwoah, eerst nog een andere locatie voor de sinksenfoor vinden wel. Die geraak je ook niet overal in Antwerpen kwijt
ƒƒ April 23rd, 2008, 03:02 PM Gaat Konijnenwei niet? Of op dat veld tegenover het Wijnegem Shopping Center, daar is een zee van plaats, al is dat niet meer grondgebied Antwerpen.
Ivan April 23rd, 2008, 03:10 PM Deze dokken behoeven inderdaad geen spectaculaire architect, maar neem gewoon het ontwerp van de Oude Dokken over, en das al meer dan genoeg! In principe is dok 1 en 3 al direct te realiseren. Op 2 is het wachten na de afbraak van het hof van beroep (>2010)
CuoreGR April 23rd, 2008, 03:56 PM veel heeft het niet nodig. 5 minuutjes politieke moed
*zucht*... formuleer het dan toch alsjeblieft anders :(
<politiek woordenboek>5 minuten moed: (Belg.) 50 jaar uitstellen
EvanG April 23rd, 2008, 04:13 PM Deze dokken behoeven inderdaad geen spectaculaire architect, maar neem gewoon het ontwerp van de Oude Dokken over, en das al meer dan genoeg! In principe is dok 1 en 3 al direct te realiseren. Op 2 is het wachten na de afbraak van het hof van beroep (>2010)
Mja, maar zonder dat dok is er geen verbinding met de schelde en heb je eigenlijk gewoon 2 heel grote vijvers gegraven ;)
Ivan April 23rd, 2008, 04:16 PM Het zou de kroon én de bekroning zijn op het werk zijn van de heropleving van het zuid
Ik zie dit project nog wel gerealiseerd worden! Past in het kraam van de Scheldekaaien en missch ook van het nieuwe nieuwe masterplan voor Nieuw Zuid revisie 54b
vank April 23rd, 2008, 04:27 PM Dit project is zeker te realiseren.
Als we met z'n allen een mailtje sturen zal het er waarschijnlijk zelfs nog voor 2012 kunnen liggen.
Inderdaad gewoon kasseien moeten voldoende zijn voor de oever, als je geen auto's laat parkeren moeten er in feite ook geen bomen komen (trouwens bomen op een oever komen niet zo natuurlijk over, als ik er eens over nadenk).
Ik dacht wel aan een mooie fiets en voetgangersbrug?
Ivan April 23rd, 2008, 04:32 PM autos kunnen bovengronds eventueel, maar in geringe mate. Bv Napoleonkaai vindt ik al te druk. Ondergronds én kadeinrichting a la Godefriduskaai
KrisL April 23rd, 2008, 06:37 PM Gaat Konijnenwei niet? Of op dat veld tegenover het Wijnegem Shopping Center, daar is een zee van plaats, al is dat niet meer grondgebied Antwerpen.
De Konijnenwei gaat uiteindelijk een park worden (wrslk. na de aanleg van de groene singel). En tegenover het Wijnegem Shopping center komt de nieuwe tramstelplaats van de Lijn (en het ligt niet op het grondgebied van Antwerpen --> minder inkomsten voor de stad).
Kris
KrisL April 23rd, 2008, 06:38 PM Het zou de kroon én de bekroning zijn op het werk zijn van de heropleving van het zuid
Ik zie dit project nog wel gerealiseerd worden! Past in het kraam van de Scheldekaaien en missch ook van het nieuwe nieuwe masterplan voor Nieuw Zuid revisie 54b
Wordt er aan een nieuw masterplan voor Nieuw Zuid gewerkt?
Kris
CuoreGR April 23rd, 2008, 07:03 PM De Konijnenwei gaat uiteindelijk een park worden (wrslk. na de aanleg van de groene singel). En tegenover het Wijnegem Shopping center komt de nieuwe tramstelplaats van de Lijn (en het ligt niet op het grondgebied van Antwerpen --> minder inkomsten voor de stad).
Kris
Kwam die stelplaats niet over de makro, ipv over het Shopping? Of vergis ik me nu danig?
poller1 April 23rd, 2008, 10:35 PM Kwam die stelplaats niet over de makro, ipv over het Shopping? Of vergis ik me nu danig?
Idd, over't shopping center, is dat geen natuurgebied?
Ivan April 23rd, 2008, 10:47 PM zuiderdokken dus, anders in "werken 2008"
Thermo April 24th, 2008, 07:55 PM Het spijtige is natuurlijk wel dat de Zuiderdokken er dan jaren als bouwwerf zullen bijliggen met de nodige vuiligheid en hinder... maar ja...
Eens klaar zou het natuurlijk wel een TOPlocatie worden. Het zou het water echt IN de stad brengen.
DOEN dus! :banana:
http://www.obbreisorganisator.nl/images/Antwerpen/jachthaven.jpg
Bootjes in de stad... altijd leuk.
Thermo April 24th, 2008, 08:06 PM Nog een hele oude foto van de Vlaamse Kaai
http://hippotese.free.fr/blogdocs/anvers-docksud-004-500.jpg
Ivan April 24th, 2008, 08:08 PM Had die foto vanmiddag ook gevonden! :)
Zou echt een pareltje zijn!
Volgens mij valt de effectieve uitgraving nog mee denk ik. Zijn er werven bekend eigenlijk van het echt "bouwen" van een jachthaven ipv inrichten? :dunno:
satellite 2640 April 24th, 2008, 08:10 PM ^^ is getrokken van de vlaamse, maar tis toch wel de waalse ze :cheers:
Thermo April 24th, 2008, 08:19 PM Uiteindelijk is het toch maar gewoon een grote put graven en laten vollopen met water hé :p
Dan de omgeving nog mooi betegelen en wat boompjes en terrasjes erop et voila.
Puinkabouter April 24th, 2008, 09:32 PM 't Zal toch wat ingewikkelder zijn als je de omgeving niet plots wil zien verzakken, 30 jaar later.
Zitten de oude kaaimuren niet nog gewoon onder de grond, of zijn die afgebroken toen de dokken gedempt werden? En als ze er nog zijn: hoe groot is de kans dat hun kwaliteit nog hoog genoeg is om niet vervangen te moeten worden?
Ivan April 24th, 2008, 10:01 PM volgens mij zitten die er nog. Waarom zou men zoveel geld pompen in het verwijderen honderden meters kaaimuren als ze wisten dat het een gewone kale vlakte moest worden. Wat ik wel gehoord heb, is dat wat in de dokken zit, niet al te proper is
Meurisse April 24th, 2008, 11:50 PM Als die daar nog zitten, en da's ook blauwe hardsteen zoals op de Scheldekaaien, dan zal die nog wel in orde zijn e. Die steen krijg je amper kapot.
Ivan December 17th, 2008, 04:17 PM Het heropenen van de Zuiderdokken is niet meer voor deze legislatuur. Er zijn geen budgetten voorzien om dit op actief te zetten. Het stadsbestuur heeft wel aan Proap, het Portugese bureau dat nu het MP Scheldekaaien opmaakt, gevraagd om de Zuiderdokken als deelproject te onderzoeken. Het zou dus in een 2de of 3de fase van de realisatie van de Scheldekaaien kunnen passen (2012 /2015)
mato December 20th, 2008, 10:25 AM Best zou men aan de voormalige Zuidersluis (http://nl.wikipedia.org/wiki/Zuidersluis) waar nu het Antwerpse Hof van Beroep staat ook eens aan mooiere ingang van de Antwerpse Zuiderdokken mogen denken, want wat er naast het beroepshof nog aan de IJzerenpoortkaai en de Visserskaai is gebouwd kun je moeilijk representabel voor de stad Antwerpen noemen. :ohno:
Meurisse January 31st, 2009, 05:32 PM Eens wat foto's gaan trekken van de grootste parking van 't stad! Wat zou ik toch blij zijn als al dat stom blik verdwijnt (inclusief kaaien)
http://i294.photobucket.com/albums/mm118/meuke/wervenroute%2031%20januari%202009/IMG_2529.jpg
http://i294.photobucket.com/albums/mm118/meuke/wervenroute%2031%20januari%202009/IMG_2530.jpg
http://i294.photobucket.com/albums/mm118/meuke/wervenroute%2031%20januari%202009/IMG_2531.jpg
http://i294.photobucket.com/albums/mm118/meuke/wervenroute%2031%20januari%202009/IMG_2532.jpg
hier links nog oude veroeste hekken, toevallig niet nog van toen er nog dokken waren?
http://i294.photobucket.com/albums/mm118/meuke/wervenroute%2031%20januari%202009/IMG_2533.jpg
http://i294.photobucket.com/albums/mm118/meuke/wervenroute%2031%20januari%202009/IMG_2534.jpg
http://i294.photobucket.com/albums/mm118/meuke/wervenroute%2031%20januari%202009/IMG_2535.jpg
http://i294.photobucket.com/albums/mm118/meuke/wervenroute%2031%20januari%202009/IMG_2536.jpg
http://i294.photobucket.com/albums/mm118/meuke/wervenroute%2031%20januari%202009/IMG_2540.jpg
X38 January 31st, 2009, 07:02 PM ^^ Wel wel, een stuk dok ligt er nog gewoon! En het sluishuisje staat er nog!
Eigenlijk is dat hof van beroep zeker niet lelijk, maar ja... Als het moet, dan moet het.
pinkie 4 president! February 3rd, 2009, 02:18 PM duidelijk nog nooit binnen in het Hof van Beroep geweest, afgeleefde oostblokarchitectuur is het daarbinnen en zoiets is dubbel spijtig omdat je van in de rechtzalen (en de kantoren van de griffie) eigenlijk een heel mooi zich hebt op de schelde...
Ook langs buiten vind ik het trouwens maar een troosteloos gebouw, dan heeft het oude justitiepaleis veel meer de grandeur die bij een gerechtshof past (al is het ook daar binnen soms maar een te kleine, een beetje lelijke bedoening)
город February 3rd, 2009, 02:53 PM Had ook net fotos genomen enkele dagen geleden
Dit is nog triestiger dan een hoop auto's, het lijkt wel een stort
http://img16.imageshack.us/img16/8467/kvefl2586xb8.jpg (http://imageshack.us)
http://img16.imageshack.us/img16/kvefl2586xb8.jpg/1/w800.png (http://g.imageshack.us/img16/kvefl2586xb8.jpg/1/)
Nog 's het hof v beroep
http://img6.imageshack.us/img6/8922/kvefl2585tc2.jpg (http://imageshack.us)
http://img6.imageshack.us/img6/kvefl2585tc2.jpg/1/w800.png (http://g.imageshack.us/img6/kvefl2585tc2.jpg/1/)
En het probleem van dat gebouw is niet zozeer dat het lelijk is (de architectuur is een reflectie van de tijdsgeest), maar eerder de lokatie en inplanting.
Ik dacht trouwens dat de afbraak gepland was voor wanneer het nieuw justitiepaleis af was? Heeft de renovatie van het oude justitiepaleis er misschien iets mee te maken? Ik zie dat vanuit mijn appartement maar ik weet niet eens wat er mee gaat gebeuren... Can someone enlighten me?
satellite 2640 February 3rd, 2009, 04:25 PM ^^ Opnieuw water in oude Zuiderdokken
29-05-2007
Schelde als ruggengraat van de stad.
Schepen van Ruimtelijke Ordening Ludo Van Campenhout (Open VLD) belooft opnieuw meer water en groen in de gedempte Zuiderdokken. In een overvol Zuiderpershuis onthulde hij de toekomst van het Zuid.
Het goedgekeurde strategisch Ruimtelijk Structuurplan Antwerpen (s-RSA) is een visie voor de toekomst. Een van uitdagingen is opnieuw meer water door de stad doen stromen.
'We willen de vijf oude waterstructuren of vingers van de stad herstellen. Water in de voormalige Zuiderdokken is een van de plannen', sprak Ludo Van Campenhout profetisch. 'Maar er is geen geld om dit gigantisch terrein open te leggen. We willen er vooral een open, multifunctionele ruimte van maken, die gedeeltelijk watergebonden is. Groen en een ondergrondse parking zijn minstens even belangrijk.'
Om dit plan waar te maken zou het Antwerpse Hof van Beroep aan de Waalse Kaai afgebroken moeten worden'In de plaats zou er een jachthaven kunnen komen.' Maar die jachthaven is niet meteen voor morgen. 'De Antwerpse magistraten verhuizen niet voor 2011 naar de Britselei.' (de huur van het gebouw loopt tot in 2011 denk ik)
Het s-RSA ziet de Schelde in de toekomst als harde ruggengraat van de stad.
De zachte ruggengraat wordt gevormd door de groene open ruimten, met waterlopen als verbindend element. Maar daar wringt het schoentje, want het Zuid telt weinig of geen groen. 'We willen dat gebrek compenseren op het Nieuw-Zuid', belooft Van Campenhout. 'In 2009 beginnen we met de sanering van Petroleum Zuid. Rond 2010 start de ontwikkeling van het terrein. Tegen 2030 moet een landschappelijk waardevol bedrijventerrein verwezenlijkt zijn. De Bank van Breda is daar een eerste voorbeeld van.'
Portugees landschapsbureau
Het masterplan voor de Scheldekaaien wordt ontworpen door, onder andere, het Portugese landschapsbureau Proap. 'Zij plannen een gevarieerd landschap van hellingen en ondergrondse parkeergarages in plaats van de huidige betonnen waterkering en bovengrondse parking. De werken daarvoor starten na 2009', aldus Van Campenhout.
Na de toespraak was er tijd om vragen te stellen. De buurtbewoners gebruikten de gelegenheid vooral om de geluidsoverlast van de Sinksenfoor aan te kaarten. 'Dat is een eeuwig spanningsveld', gaf Van Campenhout toe. 'Zijn de Zuiderdokken publieke of ook financiële ruimte? U begrijpt dat inkomsten belangrijk zijn voor de stad.'
Bron: Het Nieuwsblad, 26 mei 2007
Ivan February 3rd, 2009, 04:53 PM Het zal zelfs voor nog later dan 2011 worden. Het project zit niet in de Meerjarenplanning, wat betekent dat het ten vroegste in 2013 kan van start gaan. Ook zit het mee in een deelplan waarin het project zuiderdokken te onderzoeken valt, en ook naast het project Scheldekaaien te ontwikkelen is.
X38 February 3rd, 2009, 08:38 PM duidelijk nog nooit binnen in het Hof van Beroep geweest, afgeleefde oostblokarchitectuur is het daarbinnen en zoiets is dubbel spijtig omdat je van in de rechtzalen (en de kantoren van de griffie) eigenlijk een heel mooi zich hebt op de schelde...
Ook langs buiten vind ik het trouwens maar een troosteloos gebouw, dan heeft het oude justitiepaleis veel meer de grandeur die bij een gerechtshof past (al is het ook daar binnen soms maar een te kleine, een beetje lelijke bedoening)
Ik ben er idd nog nooit binnengeweest, en dat wens ik zo te houden :D
город February 3rd, 2009, 09:00 PM ^^
Ow, dit had ik gemist, bedankt.
Dat duurt langer dan ik dacht, ze staan al ver met de renovatie (langs de buitenkant dan). En ik dacht dat het oorspronkelijk de bedoeling was om het hof van beroep naar het nieuw justitiepaleis te verhuizen, maar dat zal al vol zijn zeker. Ze hadden er anders van mij gerust wat verdiepingen bij mogen zetten :D
pinkie 4 president! February 3rd, 2009, 11:02 PM Ik ben er idd nog nooit binnengeweest, en dat wens ik zo te houden :D
achja, sommigen moeten (of eerder moesten) er af en toe zijn.. (en nee, niet als beklaagde:lol:)
Unkown Student February 4th, 2009, 06:57 PM Heeft AntwerpenHogerop eigenlijk al plannen voor de Zuiderdokken? ;)
Bjq February 4th, 2009, 09:33 PM En ik dacht dat het oorspronkelijk de bedoeling was om het hof van beroep naar het nieuw justitiepaleis te verhuizen, maar dat zal al vol zijn zeker. Ze hadden er anders van mij gerust wat verdiepingen bij mogen zetten :D
Het Hof van Beroep hebben ze niet ondergebracht in 't nieuw justitiepaleis omdat voormalig minister van justitie Onkelinx vond dat de verschillende "rechtsniveaus" moesten gescheiden blijven...:nuts:
Daarom ook dat Assisen nog in het oude justitiepaleis zit. Later zullen dan zowel arbeidshof, beroepshof als hof van assisen in één en het zelfde gebouw zitten (één niveau).
antigoon99 February 4th, 2009, 09:44 PM Voor mij kan dit er niet snel genoeg komen, maar ik vind het al positief dat men er op het schoon verdiep ook zo over denkt.
Ivan February 4th, 2009, 09:59 PM Heeft AntwerpenHogerop eigenlijk al plannen voor de Zuiderdokken? ;)
Yep, we zijn er mee bezig! Alle input is welkom!
ideeën die hier in deze thread al werden opgegeven zullen we zeker meenemen naar ons A.H.-Masterplan
Meurisse February 16th, 2009, 02:55 PM www.gva.be
Grote beurt voor Waterpoortparkje
http://www.gva.be/imgpath/assets_img_gva/2009/02/16/419252/grote-beurt-voor-waterpoortparkje_5_460x0.jpg
11:09 Update In 2010 wordt het Waterpoortparkje op de Zuiderdokken in het nieuw gestoken. De buurt ziet al extra toegangswegen, een looppiste en fitnesstoestellen. Wellicht is niet alles haalbaar.
Om de tien jaar controleert de jeugddienst elk speel- en sportplein. Vaak is het genoeg als de infrastructuur gerepareerd wordt, maar soms wordt het hele plantsoen grondig aangepakt. Dat gebeurde twee jaar geleden met het Regenboogparkje op de Gedempte Zuiderdokken. Nu krijgt het Waterpoortparkje aan de andere kant een grote beurt.
Bevraging
De voorbije maanden vonden bevraging plaats onder professionelen van stadsontwikkeling en diverse buurtverenigingen. Ook frequente gebruikers als basisschool Boemerang en de jeugdvereniging vzw Kids mochten ideeën leveren.
“De buurt vroeg vooral om het parkje wat opener te maken met extra toegangswegen”, vat Robby Hermans van het stedelijk wijkoverleg samen. “Er waren ook suggesties voor een looppiste, een oefenplek voor fietsertjes en fitnesstoestellen.
De reusachtige glijbaan willen de kinderen zeker houden. Iedereen wil ook de basketpleintjes voor de Waterpoort weer in orde zien, maar dat heeft alleen zin als die niet meer beschadigd worden door de Sinksenfoor of andere manifestaties die de sportvelden inpalmen. Daar zal dus snel een beslissing over moeten komen.”
Voorstel
Alle ideeën gaan eind februari naar de pleinontwerpster, die tegen de zomer een voorstel doet. Dat wordt dan opnieuw doorgenomen met de buurt. Als er geen tegenwind komt, kan voorjaar 2010 het Waterpoortpleintje in het nieuw steken.
Kleine beurt voor Gedempte Zuiderdokken
11:12 Update De Gedempte Zuiderdokken in hun geheel zijn dringend aan een opknapbeurt toe. Sinds veertig jaar geleden de dokken dichtgegooid werden, is er nauwelijks iets aangepast.
Het niet verharde gedeelte voor het FotoMuseum is er het ergst aan toe. Vorig jaar werd uit veiligheidsoverwegingen beslist dat er op dat deel niet meer geparkeerd mag worden. Door het intensieve gebruik en doorgeschoten boomwortels liggen overal kasseien schots en scheef.
Het plan ligt nu voor om ook parkeren tussen de bomen langs de Waalse- en Vlaamsekaai te verbieden. Vorig jaar kregen de buurtbewoners al een brief in die zin in de bus, maar de maatregel werd onder druk nog even ingetrokken.
Het departement Openbare Werken onderzoekt welke ingrepen noodzakelijk zijn.
Meurisse April 29th, 2009, 01:14 PM gva.be (http://www.gva.be/antwerpen/antwerpen/zuid-start-buurtvereniging-op.aspx)
Zuid start buurtvereniging op
http://www.gva.be/imgpath/assets_img_gva/2009/04/29/453568/zuid-start-buurtvereniging-op_5_460x0.jpg
10:47 Update De nieuwe open buurtvereniging van het Zuid wil alle knelpunten in kaart brengen en ze met stadsbestuur en politie doornemen. Lawaaierige horecazaken vormen probleem nummer één.
De buurtvereniging komt er op initiatief van Koen Calliauw en Tim d’ Haese, die het voortouw namen bij het protest tegen de overlast in de Luikstraat.
“We zijn een jaar geleden begonnen met de bewoners tussen het Beroepshof en de Scheldestraat bijeen te brengen. Omdat de problematiek vaak dezelfde is, willen we nu een comité vormen dat de belangen van de hele buurt rond de Zuiderdokken behartigt. We kijken op naar de wijkwerking van Sint-Andries, die in 30 jaar al heel veel gerealiseerd heeft.”
Maandelijkse vergadering
Bedoeling is om maandelijks bij elkaar te komen om verslag uit te brengen en verzuchtingen te noteren. Ook overleg met het stadsbestuur staat hoog op de agenda.
De volgende vergadering vindt plaats op 18 mei om 20u in de Universiteit voor het Algemeen Belang in de Volkstraat Wie info wil, kan mailen naar koen.calliauw1@telenet.be.
Op de eerste vergadering vorige week bespraken twintig buurtbewoners de grootste knelpunten.
Luikstraat
Tot 30 juni houdt de politie verscherpt toezicht rond de Luikstraat. Volgens Koen Calliauw is er nu veel minder nachtlawaai en vandalisme. Vraag is wat er gebeurt, wanneer de politiepatrouilles verdwijnen.
Binnenkort valt ook de beslissing of Motel een vergunning als ’dancing’ krijgt.
Horeca
Horeca behoort tot het Zuid, maar mag niet ten koste van de bewoning gaan. Er worden problemen gesignaleerd met Café Local, Zuiderkroon en zaken in de Verschansingstraat.
Op de Leopold De Waelplaats dijen de terrassen steeds verder uit, zodat het trottoir, dat noodgedwongen ook door veel fietsers wordt gebruikt, danig versmalt.
Miniatuurstad
De vertimmerde havenhangar op de Cockerillkaai ziet er niet uit en zorgt voor geluidsoverlast. Het stadsbestuur en AG Vespa zijn met het dossier in een gevorderd stadium.
Scheldekaaien
De buurtvereniging wil betrokken worden bij alles wat zich op de kaaien afspeelt. Over Kaailand, kregen omwonenden geen enkele uitleg.
Zuiderdokken
En dan is er nog de toekomst van de Gedempte Zuiderdokken. Straks is het 40 jaar geleden dat de Sinksenfoor en de grootste parking van Antwerpen de voormalige bassins inpalmden.
Frank HEIRMAN
deze mensen kunnen zich een mailtje verwachten van Antwerpen Hogerop :)
B&T December 15th, 2009, 06:35 PM Uit HNB van vandaag:
'Breek hof van beroep af'
Schepen Ludo Van Campenhout stelt grote projecten voor 2010 voor
ANTWERPEN - Het hof van beroep moet afgebroken worden. En de De Keyserlei krijgt een grondige facelift. Dat zijn de spectaculairste projecten die schepen Ludo Van Campenhout in 2010 wil opstarten. Hij stelde zijn ambitieuze plannen voor volgend jaar gisteren voor. Jozef Leysen
'We hebben het voorbije jaar rustig voortgewerkt. En toch hebben we mooie resultaten geboekt.' Schepen Ludo Van Campenhout (Open VLD), bevoegd voor Stadsontwikkeling, Sport en Diamant, is trots op wat er al bereikt is. Maar er staan nog flink wat indrukwekkende projecten op stapel.
'Een relict van lelijkheid.' Zo noemt Van Campenhout het hof van beroep aan de Waalsekaai op het Zuid. Als dat hof in 2011 naar het oude gerechtsgebouw op de Britse Lei verhuist, weet Van Campenhout al wat hij met het oude gebouw wil doen: afbreken. 'Dat is toch altijd maar een tijdelijk gebouw geweest. En de grond waarop het gebouw staat, is van de stad.' Het geld voor die afbraak is trouwens al in de begroting ingeschreven, zegt Van Campenhout. De plannen voor die afbraak moeten in 2010 opgemaakt worden, samen met de plannen voor de hele Zuiderdokken.
Een jaarlijks terugkerend voornemen van Ludo. Hopelijk gaat er nu ook echt eens iets gebeuren met de zuiderdokken. Een gebied met een geweldig potentieel!
Gaius Julius Caesar December 15th, 2009, 08:57 PM Heb heel deze thread eens doorgelezen. Nergens vind ik een oplossing voor de Gerlachekaai.
Als er een jachthaven komt, dan wordt deze straat toch doorgesneden door de toegang tot de jachthaven?
Wat dan met het autoverkeer? (Gaat het verkeer van de kaaien ondergronds zoals in Dusseldorf?)
Meurisse December 15th, 2009, 11:49 PM ^^ Ik zou denken dat er dan gewoon een brug komt? Zoals men nu er een gaat bouwen aan de Kattendijksluis, of zoals aan elke andere sluis
Gaius Julius Caesar December 16th, 2009, 08:34 AM Eentje die om de zoveel tijd open moet dus? (ik stel retorische vragen om het probleem te schetsen)
Problemen: iemand moet die brug bedienen, files en wachttijden op de kaaien, ...
Ivan December 16th, 2009, 08:42 AM Je moet ook rekening mee houden dat met het MP Scheldekaaien het de bedoeling is om de kaaien een stuk autoluwer te maken. Een brug zoals gebouwd zal worden aan de Kattendijksluis moet idd mogelijk zijn.
Trouwens: op deze link vind je een presentatie van de Toekomstwandeling Zuid en Nieuw Zuid die Antwerpen Hogerop 30 aug. 2009 organiseerde. Je vindt er de visie van A.Hogerop in terug. > http://antwerpenhogerop.be/?p=756
antigoon99 December 16th, 2009, 11:39 AM Heb heel deze thread eens doorgelezen. Nergens vind ik een oplossing voor de Gerlachekaai.
Als er een jachthaven komt, dan wordt deze straat toch doorgesneden door de toegang tot de jachthaven?
Wat dan met het autoverkeer? (Gaat het verkeer van de kaaien ondergronds zoals in Dusseldorf?)
een brug is idd de beste oplossing...een jachthaven van dat formaat en bezetting, moet eigenlijk maar rekening houden met 2 factoren:
-eb & Vloed (al zal dat daar op R.O en veel minder groot probleem zijn als op L.O)
-bezetting: de meeste jachten die daar gaan liggen gaan niet van u en mij zijn, dat zullen grote mmoie jachten zijn die wss enkel maar in het weekend naar buiten komen (en dan nog afhankelijk van de capaciteit, en anderzijds kan je ook gewoon een uurregeling maken, bv tijdens de spits blijft de brug toe, zo gebeurt het ook in andere drukken jachthavens...
Meurisse December 30th, 2009, 02:01 PM Het masterplan van Antwerpen Hogerop voor de Zuiderdokken!
Foto's en kaartjes volgen nog!
antwerpenhogerop.be (http://antwerpenhogerop.be/?p=942)
Zuiderdokken : Masterplan
1. Zuiderdokken
Antwerpen Hogerop steunt het idee om de gedempte Zuiderdokken terug open te gooien. De drie voormalige dokken zouden terug in ere hersteld worden en verbonden worden met de Schelde via een nieuwe Zuidersluis. Om dit te kunnen realiseren moet onder andere het huidige gebouw van het Hof van Beroep afgebroken worden.
De drie dokken zouden terug volwaardige havendokken moeten worden die alle drie toegankelijk moeten zijn voor boten vanaf de Schelde. De voor de hand liggende invulling van de dokken is natuurlijk een jachthaven. Dit zou perfect aansluiten én een mooie aanvulling zijn op ‘het Zuid’. Voor 1 van de 3 dokken zien we het ook als mogelijk om dit in te richten als een zwemdok (afsluitbaar van de Schelde). Bijvoorbeeld zou dat ene dok (in onze visie het oostelijk dok) in de zomer dienst doen als zwemdok en in de winter als overwinterplaats voor jachtboten. Een openluchtzwembad in het centrum van de stad lijkt ons meer als interessant!
2. Inrichting kade en openbare ruimte
Graag zien we, indien technisch mogelijk, de huidige bomenrijen behouden. Deze bomenrijen komen dan langs de dokrand te staan en omzoomen de opengelegde dokken. De zone rondom de dokken dient zo autoluw mogelijk te zijn hierdoor kan de ruimte naast de dokken ingericht worden als een kwalitatieve wandelpromenade met plaats voor ruime terrassen. Als goede referentie voor de openbare ruimte zien we de heraangelegde kades rondom het Bonaparte- en Willemdok in het Eilandje.
Aan de 2 uiteindes van de Zuiderdokken voorzien we 2 pleinen. Het plein aan het oostelijke (zwem)dok zou trapsgewijs in het dok uitmonden en eveneens hoger komen als de begane grond. Zo zou dit plein dienst kunnen doen als een theater met het water van de dokken als plaats voor een drijvend podium. Tevens zal in de zomer deze zuidelijke gerichte helling gebruikt worden als plek om te zonnebaden aan het zwemdok en eventueel kan er zelfs een zomerstrand van gemaakt worden. Aan de andere zijde van de Zuiderdokken zou een plein kunnen komen met eerder plaats voor grootschaligere horeca, met zicht op de jachthaven.
3. Gebruik van de openbare ruimte
De nieuwe openbare ruimte langs de dokken zou op ontelbare manieren gebruikt kunnen worden. Het moet een mooie en rustige promenade worden voor wandelaars. Er moet een goede verbinding komen voor fietsers. Auto’s zien we liefst zo weinig mogelijk, kortparkeren moet wel mogelijk zijn.
De ruimte naast de dokken kan eveneens ingevuld worden met kleine speeltuintjes: kleine compacte speeltuintjes vergelijkbaar met die aan Park Spoor Noord. Ook moet er plaats zijn voor bijvoorbeeld petanquebanen en andere vormen van lichte recreatie.
We zien de Zuiderdokken en omgeving als een mogelijke locatie om een ander idee van ons te verwezenlijken: een speelruis. Een monumentaal grote sculptuur zou enerzijds een landmark worden en anderzijds gebruikt worden als een groot speelobject voor kinderen. Reuzen maken een deel uit van onze stad en een speelreus zou hier mooi op inspelen.
4. Kunst & licht
Omdat het Zuid het imago heeft van een kunstenkwartier te zijn kan kunst niet ontbreken in onze visie. We vinden het belangrijk dat er kunst geïntegreerd wordt in de nieuwe openbare ruimte. Het hele gebied kan als het ware een beeldenpark aan het water worden. Eveneens kan het water van de dokken zelf gebruikt worden om kunst te tonen. Drijvende kunstwerken of kunstwerken die gebruik maken van water lijken ons een zeer interessante toevoeging.
Iets wat vaak over het hoofd gezien wordt bij stadsontwerpen is de verlichting. Antwerpen Hogerop vindt het heel belangrijk dat er hier voldoende aandacht aan besteed wordt. We stellen dan ook voor dat er een lichtplan opgesteld wordt voor de nieuwe Zuiderdokken. Naast de functionele verlichting is er ook nood aan sfeer- gevel- en puntsgewijze detailverlichting.
5. Nieuwe gebouwen
Rondom de dokken zien we enkele mogelijkheden voor nieuwe gebouwen. Bij de afbraak van het Hof van Beroep, die nodig is voor de aanleg van de Zuidersluis, is het mogelijk om naast of zelfs boven de sluis een gebouw op te richten. Dit gebouw zou uitkijken over zowel de Schelde met de heraangelegde Scheldekaaien als de Zuiderdokken met prachtige promenade. Een mogelijke invulling kan een casino, horeca of polyvalent zijn.
Aan de Oostelijke zijde, ter hoogte van het plein aan het zwemdok, gaapt er momenteel een groot gat in de gevelrij. We vinden het uitermate belangrijk dat dit gat zo spoedig mogelijk wordt opgevuld met hoogwaardige architectuur. Dit gebouw kan bijvoorbeeld een aanvulling bieden op het zwemdok en de benodigde infrastructuur hiervoor en kan eveneens een lokale culturele gemeenschapsfunctie vervullen.
Aan de Westelijke zijde, waar nu een groot betonnen sociaal woningcomplex staat, zien we ruimte voor een prachtige landmark. Een toren die uitkijkt op de Zuiderdokken enerzijds en langs de andere kant op de nieuwe woonwijk ‘Nieuw Zuid’ anderzijds. De toren kan een groot casino bevatten, een hotel, woningen en bijhorende horeca. Eveneens zal dit gebouw een zeer ruime ondergrondse parking bevatten die de parkeerproblematiek van heel de omgeving van de Zuiderdokken moet op lossen. Een referentie voor dit imposante gebouw, dat een nieuwe landmark zal worden voor Antwerpen, is het ontwerp van het casino te Knokke aan de hand van Steven Holl. De bewoners van het huidige sociale woningcomplex zullen nieuwe woningen aangeboden worden in de aanpalende nieuwe ontwikkeling van de wijk ‘Nieuw Zuid’
6. Zicht- en loopassen
Een ander belangrijk aspect in ons masterplan zijn zichtassen. In het oorspronkelijke plan voor de wijk ‘Zuid’ zijn deze altijd al erg belangrijk geweest, wij willen dit dan ook voortzetten in onze visie.
Er zijn 4 zichtassen dwars op de Zuiderdokken:
De eerste zicht- en loopas gaat van de Bolivarplaats, langs het nieuwe casino tot aan de Scheldekaaien. Hier op de Scheldekaaien is er mogelijk plaats voor een kleine landmark dat ingericht kan worden als horeca of gewoon een folie kan zijn op de Scheldekaaien.
Een 2de as loopt van de Lambermontplaats, door de waterpoort, over een nieuwe brug tussen de dokken, langs het fotomuseum tot aan de Scheldekaaien. Eveneens is er hier plaats voor een kleine landmark.
Een 3de, zeer belangrijke, as loopt van het Museum van Schone Kunsten, via de Leopold de Waelplaats, over een nieuwe brug tussen de dokken langs het Museum voor Hedendaagse Kunsten tot aan de Scheldekaaien. Hier zien we graag de langverwachte uitbreiding voor het MHKA gerealiseerd. Deze 3de as zou zo een échte kunst-as worden van klassieke tot hedendaagse kunst, van de Leopold de Waelplaats tot de Scheldekaaien.
De laatste 4de as loopt van de Marnixplaats, langs de nieuwe culturele invulling aan het zwemdok tot aan de Scheldekaaien waar ook plaats is voor een kleinere landmark.
7. Mobiliteit en parkeren
Zoals al vermeld moeten de Zuiderdokken autoluw worden, moet er veel plaats zijn voor wandelaars en fietsers en wordt er een grote parking voorzien ten westen van de dokken. De ontsluiting van de kades gebeurt met lussen vanaf enerzijds de Scheldekaaien en anderzijds de Leopold de Waelstraat dit om doorgaand verkeer rond de Zuiderdokken te vermijden.
Ten westen van de dokken zal de (groene) Singel van de Bolivarplaats langs de achterkant van de Aemelinckxblok naar de Scheldekaaien lopen. Over deze boulevard zal er een tramverbinding komen tussen het Nieuwe Zuid, de Scheldekaaien en het centrum. Het is vanzelfsprekend dat er hier ook een halte ‘Casino’ komt.
Aan het oosten van de dokken, waar het getrapte plein aan het zwemdok komt, is er geen verbinding voor autoverkeer voorzien en wordt het plein volledig autovrij. Ook hier ziet Antwerpen Hogerop graag een nieuwe tramlijn komen. Dit project zal later verder uitgewerkt worden. De nieuwe stadstramlijn zal door verzinkbare paaltjes over het plein naar de Scheldekaaien kunnen lopen. Samen met deze tramlijn wordt tegelijkertijd het kruispunt met de Kronenburgstraat en Kloosterstraat heraangelegd tot een klein buurtpleintje.
Voor buurt- en kortparkeren worden voldoende autostelplaatsen voorzien langs de lussen. Ook de ondergrondse parkings onder de nieuwe Scheldekaaien zullen mee het parkingtekort in de buurt verhelpen.
8. Verplaatsing huidige activiteiten
De huidige gedempte Zuiderdokken kennen 3 belangrijke functies: speelruimte, plaats voor grote evenementen en een enorme parking wanneer er geen evenementen plaatsvinden. Wanneer de Zuiderdokken opnieuw opengegooid worden zal er voor deze functies, die veel plaats in nemen, een nieuwe locatie gezocht moeten worden.
De speelruimte die verloren gaat bij het verdwijnen van de 2 bestaande speeltuinen zal gecompenseerd worden door nieuwe kleinere speelplekjes en mogelijk nieuwe grotere speellocaties op Nieuw Zuid, de Konijnenwei of de Scheldekaaien.
De grote evenementen waaronder Sinksefoor, Cirque du Soleil, Studay, Bollekesfeesten enz. die nu plaatsvinden op de Zuiderdokken zien we verplaatsbaar naar andere grote pleinen in de stad (bvb. Het vernieuwde Theaterplein of Sint-Jansplein) en naar een groot nieuw evenementen en panoramaplein op Linkeroever. Dit is eveneens een project dat later door Antwerpen Hogerop verder zal uitgewerkt worden.
Vandaag zijn de gedempte Zuiderdokken waarschijnlijk de grootste parking van Vlaanderen. Dit is iets dat we zeker willen zien verdwijnen. Dit wordt opgelost door, zoals al gezegd, een grote parking onder het nieuwe casino en buurtparkings in de buurt. Tevens past dit in een veel groter mobiliteitsverhaal met beter openbaar vervoer en meer parkings aan de rand van de stad.
B&T December 30th, 2009, 05:24 PM Proficiat mannen (en vrouwen?)! Zowel de visie als het masterplan zien er erg goed uit. Bedoeling van dergelijke plannen lijkt me om bepaalde nieuwe ideeën naar voor te schuiven, met de hoop dat deze worden opgepikt. Ik ben er zeker dat, indien je met dergelijke mooie projecten blijft komen, dit vroeg of laat zeker bij de juiste mensen (die het beleid bepalen) zal terecht komen, maar het zou natuurlijk nog veel beter zijn indien jullie deze voorstellen onmiddellijk bij de juiste mensen (burgemeester en schepenen, andere belangrijke politici (bv. van Vlaamse regering), belangrijke kabinetsmedewerkers, ...) zouden kunnen krijgen. Hebben jullie 'een directe lijn' naar dergelijke personen? En indien niet, hebben jullie er dan over nagedacht hoe jullie deze plannen (die zeer de moeite zijn en echt een aantal nieuwe ideeën bevatten) op de juiste tafels kunnen krijgen?
lombard December 31st, 2009, 06:57 AM Een interessante vraagstelling. Ik stel voor om naar de bijeenkomst te komen en er samen over te spreken.
K.Mampie January 1st, 2010, 07:30 PM Een prachtige en uitgewerkte visie.
Vooral het openluchtzwembad staat me aan , wie weet kan je er in de winter zelf een ijspiste van maken.
Zou enkel de speeltuinen proberen daar te houden , de konijnenwei ligt verder af van bewoning en een drukke weg oversteken denk dat veel ouders dat liever niet zien.
Liever de jachthaven dan wat kleiner en wel speeltuinen.
Ook positief dat er aan betaalbaarheid wordt gedacht als je het slim aanpakt en er inderdaad een casino mag komen(vergunningen) kan je het bijna zelf bedruipend maken.
Blijft het probleem parkeerplaats , zou toch een deel ondergrondse parkeerplaatsen voorzien wan anders gaat de lokale middenstand gek worden. En de bewoners moeten hun wagens ook nog ergens kwijt kunnen natuurlijk.
Quimb January 2nd, 2010, 06:01 PM Ben er niet voor gewonnen. Volgens mij een heel duur project waar niet veel mensen écht iets aan hebben terwijk ik toch liever een groot herwerkt multifunctioneel plein (mét bijhorend water) zie, uitgebreid naar Nieuw-Zuid.
Meurisse January 4th, 2010, 02:04 PM Proficiat mannen (en vrouwen?)! Zowel de visie als het masterplan zien er erg goed uit. Bedoeling van dergelijke plannen lijkt me om bepaalde nieuwe ideeën naar voor te schuiven, met de hoop dat deze worden opgepikt. Ik ben er zeker dat, indien je met dergelijke mooie projecten blijft komen, dit vroeg of laat zeker bij de juiste mensen (die het beleid bepalen) zal terecht komen, maar het zou natuurlijk nog veel beter zijn indien jullie deze voorstellen onmiddellijk bij de juiste mensen (burgemeester en schepenen, andere belangrijke politici (bv. van Vlaamse regering), belangrijke kabinetsmedewerkers, ...) zouden kunnen krijgen. Hebben jullie 'een directe lijn' naar dergelijke personen? En indien niet, hebben jullie er dan over nagedacht hoe jullie deze plannen (die zeer de moeite zijn en echt een aantal nieuwe ideeën bevatten) op de juiste tafels kunnen krijgen?
Een interessante vraagstelling. Ik stel voor om naar de bijeenkomst te komen en er samen over te spreken.
Een prachtige en uitgewerkte visie.
Vooral het openluchtzwembad staat me aan , wie weet kan je er in de winter zelf een ijspiste van maken.
Zou enkel de speeltuinen proberen daar te houden , de konijnenwei ligt verder af van bewoning en een drukke weg oversteken denk dat veel ouders dat liever niet zien.
Liever de jachthaven dan wat kleiner en wel speeltuinen.
Ook positief dat er aan betaalbaarheid wordt gedacht als je het slim aanpakt en er inderdaad een casino mag komen(vergunningen) kan je het bijna zelf bedruipend maken.
Blijft het probleem parkeerplaats , zou toch een deel ondergrondse parkeerplaatsen voorzien wan anders gaat de lokale middenstand gek worden. En de bewoners moeten hun wagens ook nog ergens kwijt kunnen natuurlijk.
Bedankt voor de complimenten! Eens dit document volledig klaar is kunnen we dat zeker doorspelen aan de juiste mensen!
Ben er niet voor gewonnen. Volgens mij een heel duur project waar niet veel mensen écht iets aan hebben terwijk ik toch liever een groot herwerkt multifunctioneel plein (mét bijhorend water) zie, uitgebreid naar Nieuw-Zuid.
Er zijn zeker belangrijkere projecten in Antwerpen, maar stel dat dit zich zelf zou terugverdienen (bvb via een casino) én er komt een multifunctioneel plein ergens anders (bvb linkeroever) dan kan je er toch niet echt tegen zijn :)
Polri January 5th, 2010, 12:03 AM Heel mooie visie: ambitieus maar toch realistisch!
Nice job!
Eén minpuntje: een casino is wettelijk onmogelijk in Antwerpen, volgens de kansspelenwet kan een casino enkel worden uitgebaat in Blankenberge, Chaudfontaine, Dinant, Knokke-Heist, Middelkerke, Namen, Oostende Spa en een van de 19 gemeenten van het Brussels Hoofdstedelijk Gewest.
vank January 5th, 2010, 01:02 AM Heel mooie visie: ambitieus maar toch realistisch!
Nice job!
Eén minpuntje: een casino is wettelijk onmogelijk in Antwerpen, volgens de kansspelenwet kan een casino enkel worden uitgebaat in Blankenberge, Chaudfontaine, Dinant, Knokke-Heist, Middelkerke, Namen, Oostende Spa en een van de 19 gemeenten van het Brussels Hoofdstedelijk Gewest.
Dat ze schaars moeten blijven (en iets excusiefs moeten zijn) daar ga ik mee akkoord.
Maar 4 casino's aan de kust vind ik wat overdreven, bovendien liggen Blankenberge en Knokke-Heist + Middelkerke en Oostende praktisch naast elkaar.
Als ik mijn suggestie mag delen dan zou ik kiezen voor Knokke-Heist, Oostende, Antwerpen (3 in Vlaanderen).
Brussel-Stad (1 in metropool Brussel) en 2 à 3 voor Wallonië (ik ken de situatie daar niet).
Het komt er dus op neer dat het casino van Middelkerke en Blankenberge zal verdwijnen voor 1 nieuw casino te Antwerpen.
Alle casino's moeten dan ook een internationaal karakter krijgen, en wat mij betreft is het casino van Knokke-Heist op goeie weg.
Antwerpen zou een nieuw exclusief landmark kunnen krijgen op het Zuid (boven de ring, of eventueel een constructie boven de jachthaven van de Zuiderdokken (enkel een platform met een 360° zicht die boven de omgeving uitsteekt, het volume er onder blijft open waardoor het geen of een minimum aan zonlicht weg neemt van de omgeving).
Slecht een suggestie, maar casino's moeten gelinkt worden aan prestige zodat ze in het buitenland grote aanzien krijgen. Trouwens waar draait het allemaal om daarbinnen? Geld toch?
Ofwel werk je via een label met star-rating op Europees niveau!
Daarbij krijgt het casino een bepaald prestige mee naargelang verschillende enorm hoge factoren, een casino zal ook moeten blijven investeren wil ze haar aanzien bewaren.
Daarnaast bestaan er kleinere casino's die ook wel aan bepaalde regels moeten voldoen maar niet meer zo hoog liggen, en dan zou Middelkerke en Blankenberge kunnen dienen als 'instapcasino's'.
(Instapcasino's werken niet via het rating-systeem, maar blijven wel beperkt in aantal en streng toegezien op Belgisch niveau, maar kunnen wel een aanvraag indienen en na een uitgebreide en strenge selectie kan er wel overgestapt worden op het wijzigen van het statuut).
(Volgens mij worden de 3 grote casino's van België dan Knokke-Heist, Antwerpen en Brussel).
We zijn wat aan het afdwalen van het oorspronkelijke topic - Jachthaven - maar om nog even af te sluiten. Als dit op Europees vlak zou kunnen, krijgen we direct een selectie van gigantische casino's in Europa, net zoals je een reisgids open slaat en direct ziet hoeveel sterren een bepaald restaurant heeft in de stad. (Je weet ook als je in de Karmeliet of Hof van Cleve gaat eten dat je veel meer zult betalen dan net om het hoekje, maar dat de kwaliteit en bediening ook ruimschoots goed zal zijn).
Stel dat je lijstje er zo komt uit te zien (puur willekeurig gekozen):
London *****, Amsterdam ****, Paris ****, Antwerp ****, Barcelona ***, Brussels ***, Berlin ***, ..., ..., Knokke-Heist ***, ...
(Evt. worden instapcasino's voorzien van 1 ster, de iets meer uitgesproken instapcasino's krijgen een **, vanaf 3 sterren verlies je het statuut van instapcasino en kom je in de harde industrie terecht, wat ook wil zeggen dat het casino aan UITERST strenge reglementeringen voldoet).
En als een rubriekje in je reisgids vermeld dat het Casino van Antwerpen behoort tot de top van Europa, heb je er als stad een nieuwe troef mee binnen.
Zou je een duidelijk overzicht krijgen. Bovendien moeten alle casino's die in het sterrensysteem zitten beschikken over een hulpdienst voor gokverslaving.
Ivan January 5th, 2010, 09:02 AM Meer debatstof over casino in Antwerpen: http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=382781
Verder blijft input over ons masterplan zuiderdokken meer dan welkom! :)
vank January 5th, 2010, 12:05 PM ^^
Je mag het altijd verplaatsen naar betreffend topic.
B&T March 17th, 2010, 02:24 PM Ik weet niet of dit artikel hier op zijn plaats staat...
HNB 17.03
Gebouw Zillion wordt openbaar verkocht
Begin mei zullen de gebouwen van de legendarische dancing Zillion van Frank Verstraeten openbaar verkocht worden. De stad Antwerpen is al zeker kandidaat. De gemeenteraad heeft al 1,7 miljoen opzij gezet voor de aankoop. De stad wil er minstens tijdelijk een sporthal van maken.
AntwerpenHet gebouw van de Zillion op het Antwerpse Zuid staat al jaren leeg sinds de dancing gesloten werd. Met de verkoop wil schuldeiser Alken-Maes 900.000euro recupereren die het nog tegoed heeft van de voormalige Zillionbaas Frank Verstraeten.
Guy Vanhoucke, de advocaat van Alken Maes, bevestigt het gebouw waarschijnlijk flink wat meer zal opbrengen. ‘De overschot gaat naar de staatskas.'
...
De Klauw March 19th, 2010, 03:15 PM Heel mooie visie: ambitieus maar toch realistisch!
Nice job!
Eén minpuntje: een casino is wettelijk onmogelijk in Antwerpen, volgens de kansspelenwet kan een casino enkel worden uitgebaat in Blankenberge, Chaudfontaine, Dinant, Knokke-Heist, Middelkerke, Namen, Oostende Spa en een van de 19 gemeenten van het Brussels Hoofdstedelijk Gewest.
Hoezo? Langsheen de N9 Eeklo-Gent is er ook een casino.
poller1 March 19th, 2010, 03:48 PM Hoezo? Langsheen de N9 Eeklo-Gent is er ook een casino.
dat zal dan geen 'echt' casino zijn...
(Maar dat ze die wet eens rap veranderen zeg...)
X38 March 19th, 2010, 06:54 PM Dat geval tussen Eeklo en Gent zal waarschijnlijk een 'speelzaal' zijn, vol met gokautomaten en slots-machines, maar zonder tafelspelen (roulette, blackjack).
B&T June 24th, 2010, 10:18 PM Klimtoren vervangt glijbaan in Waterpoortpark
Na de succesrijke facelift van het Regenboogparkje in 2007 krijgt volgend jaar het Waterpoortparkje aan het andere uiteinde van de Zuiderdokken een grondige opknapbeurt.
Het voorontwerp dat nu aan de buurtbewoners wordt voorgelegd, is van de hand van Emmy Camps, die ook het Regenboogparkje uittekende. De twee pleintjes krijgen dezelfde stijl. Het parkje wordt opgedeeld in een vertoefruimte (kant FotoMuseum), een speelplek voor de allerkleinsten (in het midden) en een domein voor de iets grotere kinderen (kant Vlaamse Kaai).
Klimtoren
Alle speeltoestellen, met uitzondering van de grote schommel met autobanden, worden vernieuwd. In de plaats van de reuzenschuifaf komt een klimtoren met twee glijbanen. De toren verhuist naar de kant van de Vlaamse Kaai. De kleintjes kunnen zich uitleven in een zandbak, schommels, glijbanen en huisjes.
Het Waterpoortpark krijgt een vierde toegangsweg aan de Gentplaats en de drie andere entrees worden verbeterd. De groendienst zal ook alle woekerende struiken aan de straatkanten uitdunnen en veertig bomen planten. Bij de herindeling van de ruimte sneuvelen wel enkele (zieke) bomen. Alle paden krijgen een nieuwe verharding en er komen meer zitbanken.
Minivoetbal
Sportliefhebbers kunnen op hun beide oren slapen. De agora voor minivoetbal blijft behouden. De sportdienst zal het basketterreintje aan de Waterpoort opwaarderen met een betere ondergrond. Het basketveld wordt ook afgezoomd zodat er geen auto’s of kermiswagens meer kunnen geparkeerd worden.
Het voorontwerp gaat nu terug voor overleg naar de buurt. Normaal start de heraanleg in 2011. Er wordt ook gewerkt aan een masterplan voor het grote middendeel van de Zuiderdokken.
Masterplan zuiderdokken? Weet iemand meer? Zie dat jullie ideeën op de juiste tafels tercht komen, he!
Ivan June 25th, 2010, 09:03 AM Dan hoop ik dat ze ons masterplan als uit te voeren nemen :)
>>> http://www.antwerpenhogerop.be/?navigatieid=41&e=1
>>> http://www.antwerpenhogerop.be/content_images/B_184_NL/toekomstwandeling-zuid.pdf
A'pen June 25th, 2010, 06:31 PM Amaai!!!!!
Daar is werk van gemaakt precies.:applause:
Ik hoop echt dat het er ooit van komt...
Wie heeft dat eigenlijk gemaakt???
Ivan June 28th, 2010, 01:53 PM Dank je! :)
We hebben dit met Antwerpen Hogerop uitgedokterd en het is een visie voor de Zuiderdokken en hoe dit gebied een kers op de taart kan worden op de ontwikkeling van het Zuid. Het heeft in ieder geval veel potentieel om uit te groeien tot een metropolitaanse sfeer
B! June 28th, 2010, 02:01 PM Mooi, de zuiderdokken verdienen zo'n initiatief!
Erg mag nog meer sprekend beeldmateriaal komen. Alhoewel ik begrijp hoe tijdrovend werk het is om die beelden te maken.
Alvast proficiat!
KrisL September 2nd, 2010, 09:46 AM Bron College 16 juli 2010 (Notulus) (http://notulus.antwerpen.be/rs-bin/RightSite.exe/getcontent/C2010-008900.pdf?DMW_OBJECTID=090f45ab8054753e&DMW_FORMAT=pdf&fext=.pdf)
Een jachthaven op het Zuid is dus niet voor morgen of overmorgen.
Feiten en context
De Gedempte Zuiderdokken vormen een unieke open ruimte in het stedelijk weefsel en hebben een centrale positie in ‘t Zuid. Vandaag beantwoordt deze plek echter nauwelijks aan de verwachtingen. De speelvoorzieningen in het noordelijk en zuidelijk deel worden intensief gebruikt, maar de centrale pleinruimte wordt voornamelijk ingezet als parking en heeft een verwaarloosde ruimtelijke uitstraling. Allerhande (boven)lokale evenementen worden er in de loop van een kalenderjaar georganiseerd.
In het richtinggevend deel van het strategisch ruimtelijk structuurplan Antwerpen (s-RSA) wordt onder generiek beleid - waterstad aangehaald dat de Gedempte Zuiderdokken deel uitmaken van de historische stedelijke waterstructuur. Er wordt gesteld dat onderzocht moet worden hoe onder
andere het heropenen van de Gedempte Zuiderdokken een antwoord kan bieden op een verdere verdroging van de stad. Er wordt aangegeven dat moet bekeken worden of een getijdensluis eventueel gecombineerd met een jachthaven haalbaar is.
In het richtinggevend deel van het s-RSA wordt onder actief beleid de strategische ruimte van de harde ruggengraat gedefinieerd. De voornaamste doelstelling van dit structurerende element is het herdefiniëren van de relatie tussen de stad en de Schelde, in overeenstemming met het beeld van de waterstad en met speciale aandacht voor het publieke domein. Binnen de strategische ruimte van de harde ruggengraat wordt het programma Zuid en Nieuw Zuid gedefinieerd. Binnen dat programma worden de Zuiderdokken opgevat als strategisch project.
Het autonoom gemeentebedrijf stadsplanning Antwerpen staat in voor de regie van gebiedsgerichte geïntegreerde stadsprogramma’s en de uitvoering van strategische stadsprojecten op het publieke domein. De opdracht van AG stadsplanning Antwerpen omvat voor de bestuursperiode 2008-2012 een aantal strategische programma’s, waaronder de Scheldekaaien. De Gedempte Zuiderdokken maken deel uit van het programma Scheldekaaien.
Voor de heraanleg van de Scheldekaaien werd een masterplan opgemaakt door het ontwerpteam Proap/Wit/D-Recta. De Gedempte Zuiderdokken behoren niet tot deze opdracht. In het college van 3 juli 2009 werd daarom in het stedelijk standpunt omtrent het voorontwerp masterplan Scheldekaaien beslist om een ruimtelijk onderzoek omtrent de mogelijkheden voor de toekomstige heraanleg van de Gedempte Zuiderdokken op te starten.
Argumentatie
In het ruimtelijk onderzoek omtrent de heraanleg van de Gedempte Zuiderdokken wil AG stadsplanning een aantal toekomstscenario’s tegenover elkaar afwegen. Deze scenario’s gaan van integrale heraanleg als plein tot heropening van de drie dokken en ingebruikname als jachthaven. Ook tussenscenario’s zijn mogelijk, zoals de heropening van enkel het centrale dok.
Om de verschillende scenario’s op correcte wijze te kunnen evalueren ontbreken een aantal cruciale schakels. De Zuiderdokken (van noord naar zuid: het Kooldok, het Schippersdok en het Steendok) werden op het einde van de 19de eeuw gerealiseerd. Via de Zuidersluis en –sas stonden zij in verbinding met de Schelde. Een kleine eeuw later, meer bepaald in 1968, werden de Zuiderdokken weer gedempt. Kort daarna werd op de positie van de Zuidersas het huidige Hof van Beroep opgetrokken. Omtrent de wijze waarop de demping destijds is uitgevoerd zijn weinig gegevens teruggevonden. Er wordt vermoed dat de kaaimuren nog grotendeels intact aanwezig zijn in de ondergrond. Met name voor het scenario van het heropenen van de dokken is meer inzicht vereist inzake bovenstaande aspecten.
Hiertoe besteedde AG stadsplanning recent twee studies uit. Het studiebureau Witteveen + Bos Belgium nv leverde een indicatief bodemonderzoek op waarin de verontreinigingsituatie van bodem en grondwater en de invloed van het grondwater op een eventuele ontgraving werd onderzocht. De tijdelijke vereniging SBE/Technum voerde een technische en financiële haalbaarheidsstudie uit naar het heropenen van de Zuiderdokken.
In het kader van het bodemonderzoek werden een tiental staalnamen van bodem en grondwater verspreid over de drie dokken uitgevoerd. Hieruit wordt geconcludeerd dat de bodem een homogene opbouw van voornamelijk zand, gebaggerd uit de Schelde, kent. Er zijn geen bodemvreemde materialen (puin, stortafval) noch slib of asbestverdachte materialen teruggevonden. De verschillende bodemlagen kennen verschillende gradaties van verontreiniging. Vooral de aanwezigheid van zink is daarbij een bepalende factor. Met name in het centrale Schippersdok is de verontreinigingsituatie van alle bodemlagen groot. Bij een eventuele ontgraving zal omwille van de grondwaterstand bemaling met damwanden noodzakelijk zijn. Het grondwater is maximaal licht verontreinigd; zuivering van eventueel opgepompt water is geen vereiste.
De haalbaarheidsstudie naar het heropenen van de Zuiderdokken geeft de technische moeilijkheden en financiële gevolgen aan van de verschillende stappen in functie van het heropenen:
- Stap 1 – Afbraak van het Hof van Beroep
Het Hof van Beroep omvat circa 10.555 m² te slopen oppervlakte. De aanwezigheid van asbest werd niet in detail onderzocht. Er wordt wel aangegeven dat dit zeer waarschijnlijk is gezien de bouwperiode en de aard van het bouwwerk. Bij de inschatting van de kostprijs werd hiermee geen rekening gehouden.
- Stap 2 – Stabilisatie van de bestaande kaaimuren
Er wordt aangenomen dat de kaaimuren nog in de ondergrond aanwezig zijn, maar gelijkaardige stabiliteitsproblemen vertonen als de Scheldekaaien. Er worden twee stabilisatievarianten voorgesteld. Bij zeer zachte renovatie blijft de bestaande kaaimuur zichtbaar. Hij wordt verankerd door middel van groutankers terwijl de fundering wordt verdiept door middel van groutpalen. Bij zachte renovatie wordt een damwand of combiwand vóór de oude bestaande kaaimuur geplaatst, die achterwaarts wordt verankerd door middel van groutankers. Ook bij deze methode blijft de bestaande kaaimuur
behouden, doch zal niet meer zichtbaar zijn. De kostprijs van zeer zachte renovatie is beduidend hoger dan die van zachte renovatie.
- Stap 3 – Uitgraving van de dokstructuur
Er wordt uitgegaan van een vast waterpeil conform dat van het dokkenstelsel in de haven van Antwerpen. Er wordt gerekend met een diepgang voor jachten tot 18 meter lang. Deze aannames betekenen een benodigde uitgraving van 6 meter diepte. Bij de kostenraming hiervan werd ook rekening gehouden met de transport- en reinigingskosten van de
uitgegraven grond.
- Stap 4 – Heropenen van de Zuidersluis
Inzake het bodempeil van de Zuidersluis worden twee varianten voorgesteld. Wanneer de vroegere bodemplaat wordt hergebruikt (deze is bewaard gebleven bij de bouw van het Hof van Beroep) zal de sluis gedurende circa vier uur per tijcyclus ontoegankelijk zijn voor schepen met een diepgang groter dan 2,5 meter. Om ook voor jachten met een diepgang
groter dan 2,5 meter een onbeperkte toegankelijkheid te garanderen, moet de sluis dieper uitgegraven worden.
Ook wat betreft het type sluisdeuren worden twee varianten voorgesteld: puntdeuren versus roldeuren, met telkens specifieke voor- en nadelen.
De kostenramingen van de verschillende varianten zijn van dezelfde grootteorde. Hierbij zijn echter een aantal bepalende kosten niet ingerekend, met name een in de sluisdeur geïntegreerde waterkering en een technische oplossing voor de continuïteit van de ruiencollector.
- Stap 5 – Realisatie van beweegbare brugconstructies
Er wordt voorgesteld de keuze van het brugtype later te bepalen. De mogelijkheden verschillen qua ruimtebeslag maar hebben een vergelijkbare kostprijs. De continuïteit van de kaaitram is hierbij een belangrijk aandachtspunt.
Op basis van deze gegevens wordt voor drie verschillende scenario’s een kostprijsindicatie gemaakt. In scenario 1 wordt de volledige ruimte heringericht als plein. In scenario 2 wordt enkel het Schippersdok heropend en worden de aanpalende ruimtes heringericht als plein. In scenario 3 worden de drie dokken heropend en enkel de omliggende straten heringericht als openbaar domein.
Inzake scenario 2 en 3 wordt telkens het ruimtelijk en financieel optimaal scenario van het heropenen weergegeven. Dit houdt volgende aannames in:
- stabilisatie van de kaaimuren door middel van zachte renovatie: dit betekent een lagere kostprijs maar de originele kaaimuren zijn niet meer zichtbaar
- heropenen van de Zuidersluis met bodempeil op -3,20 TAW: dit betekent een lagere kostprijs én een onbeperkte toegankelijkheid tot de dokken voor jachten met een diepgang groter dan 2,50 meter, onafhankelijk van het getij
- heropenen van de Zuidersluis door middel van roldeuren : dit betekent een hogere kostprijs maar een kleiner ruimtebeslag en een meer performante technische oplossing (alle bedragen exclusief btw)
SCENARIO 1 SCENARIO 2 SCENARIO 3
Heraanleg plein Centraal dok Drie dokken
Dokinfra
- afbraak HvB - 450.000 EUR 450.000 EUR
- stabilisatie kaaien - 5.336.391 EUR 15.502.544 EUR
- uitgraving - 6.097.231 EUR 8.305.160 EUR
- heropenen sluis - 11.095.944 EUR 11.095.944 EUR
- brugconstructies - 4.485.000 EUR 6.510.000 EUR
openbaar domein 16.174.125 EUR 13.310.550 EUR 9.431.400 EUR
Project/studiekosten 1.132.189 EUR 2.854.258 EUR 3.983.375 EUR
TOTAAL 17.306.314 EUR 43.629.374 EUR 54.869.812 EUR
Voor scenario 2 en 3 zijn volgende elementen niet ingerekend en sterk kostenverhogend:
- eventuele bijzondere maatregelen bij het verwijderen van asbest in het Hof van Beroep
- oplossing in functie van de continuïteit van de waterkering ter hoogte van de sluisdeuren
- oplossing in functie van de continuïteit van de ruiencollector onder de sluiskolk
- oplossing in functie van de continuïteit van de tramverbinding over de Scheldekaaien
De kostenraming betreft enkel de realisatie van de basisinfrastructuur. Kosten noch inkomsten voor realisatie van een jachthaven zijn hierbij inbegrepen.
Deze eerste inschatting geeft aan dat het heropenen van de Zuiderdokken een aanzienlijk hogere kostprijs heeft dan het basisscenario waarbij de Zuiderdokken heraangelegd worden als een kwalitatieve publieke ruimte. Het staat buiten discussie dat ook een heraanleg als plein een duidelijke meerwaarde zal betekenen voor ’t Zuid. Het Zuid kent sinds de jaren 80 van vorige eeuw een heropleving door allerhande privé en publieke initiatieven. De heraanleg van de centrale pleinruimte zou hiervan het sluitstuk zijn.
De kost van het heropenen van de Zuiderdokken en het installeren van een jachthaven staat daarom op dit moment niet in verhouding tot de mogelijke voordelen. Het college kiest ervoor om op korte termijn de heraanleg van de Gedempte Zuiderdokken als plein verder te onderzoeken. Een eventuele heropening op lange termijn wordt daarbij evenwel niet uitgesloten. De kaaimuren kunnen bij de heraanleg als plein immers in de ondergrond aanwezig blijven. Bij het opmaken van de projectdefinitie voor de heraanleg als plein zijn tenminste volgende onderzoeksitems aan de orde: schaal, symboliek, gebruiksintensiteit, bebouwing, parking. Ruimtelijk zullen het behoud van de openheid en een symbolische verwijzing naar de voormalige
dokken belangrijke ontwerpkwesties zijn. Programmatisch dient onderzocht te worden wat de verhouding is tussen lokale sport- en spelvoorzieningen en ruimte voor bovenlokale evenementen, in welke mate er de mogelijkheid is tot het integreren van bebouwing, en wat de specificaties zijn
voor een ondergrondse parking.
Meurisse September 2nd, 2010, 10:27 AM Er is dus iets nodig om het geheel rendabel te maken ;) ...
Ivan September 2nd, 2010, 12:20 PM Een casino met hotel en appartementen mischien?
Meurisse September 8th, 2010, 11:05 AM het nieuwsblad heeft het ook ontdekt:
nieuwsblad.be
Jachthaven op Zuiderdokken te duur
woensdag 08 september Auteur: (wro)
ANTWERPEN - De ambitieuze plannen om Gedempte Zuiderdokken uit te graven voor een jachthaven worden voorlopig opgeborgen. Te duur, vindt het stadsbestuur.
Studies hebben uitgewezen dat het uitgraven van de Gedempte Zuiderdokken tot een jachthaven tussen 43 en 55miljoen euro zou kosten. Die prijs is voor de stad veel te hoog en dus wordt die piste verlaten.
In 1968 werden die dokken dichtgegooid en waar nu het hof van beroep staat, bevond zich vroeger het Zuidersas. Het stadsbestuur was het idee van een jachthaven wel genegen. Dat zou praktisch ook mogelijk zijn. Het bodemonderzoek wees immers uit dat de Zuiderdokken voornamelijk gevuld zijn met zand en niet met puin, zoals werd gevreesd.
Ook technisch gezien zou de aanleg van een jachthaven mogelijk zijn, want er zijn geen hindernissen voor de afbraak van het hof van beroep, dat toch verhuist naar het oude gerechtsgebouw, de stabilisatie van de ondergrondse kaaimuren, de uitgraving van de dokstructuur, de heropening van de Zuidersluis en de constructie van een aantal beweegbare bruggen.
Het enige probleem is dus de kostprijs. Zelfs al zou alleen een deel van de Gedempte Zuiderdokken heropend worden, dan bedraagt de kostprijs nog 44miljoen euro.
Een volledige heraanleg van het plein kost daarentegen ‘slechts' 17miljoen euro. Daarom zal het stadsbestuur voorlopig dat denkspoor volgen. Voorlopig, want de ondergrondse kaaimuren zullen bij die werken bewaard blijven. Wie weet, komt er in de verre toekomst toch nog een jachthaven op het Zuid.
B&T September 8th, 2010, 09:41 PM Weer een illusie armer... Erg jammer natuurlijk: had de toplocatie van 't stad kunnen worden.
De laatste weken zijn er bijna elke dag zo'n grote bedragen vernoemd geweest (bv. elk jaar 500 miljoen extra voor Brussel, al dan niet in de financieringswet geregeld) dat je begint te redeneren in termen van "50 miljoen: valt eigenlijk best mee", maar als je het nuchter bekijkt en het nog eens omrekent naar oude belgische frankskes, besef je natuurlijk wel dat het inderdaad enorm veel geld is...
Ik denk dat we het idee definitief kunnen begraven. Want ik denk niet dat er na de heraanleg van de Leien (wanneer?), de oosterweelverbinding (wanneer?) en de heraanleg van de Kaaien, niet veel geld meer zal zijn voor een dergelijk prestigeproject in't stad.
X38 September 8th, 2010, 10:27 PM Ik heb (meestal) niks tegen prestigeprojecten, maar dit zou echte geldsmijterij geweest zijn. Een mooi plein met zoveel mogelijk groen en evt. wat waterpartijtjes is mijns inziens een veel betere investering dan het boeltje opengraven om er een jachhavenTJE aan te leggen waar enkel en alleen een heel kleine happy few van yuppies iets aan heeft... op het Eilandje is er nog plaats genoeg (binnenkort Kattendijkdok?).
Het had natuurlijk mooi geweest, de ontdempte zuiderdokken, maar met die 38 miljoen vallen echt wel betere dingen te doen.
SuburbanWalker September 8th, 2010, 11:13 PM Je zou er ook een evenementenplein bij verliezen. Hopelijk is de weg nu vrij voor een heraanleg, want die ultrasmalle trottoirs op de Vlaamse- en de Waalsekaai voldoen al jaren niet meer voor de horeca en de kleinhandel die er zich in de loop van de jaren gevestigd heeft.
Ivan September 9th, 2010, 08:03 AM Het project Operaplein kost ook zo'n 50 miljoen euro....
Met de Zuiderdokken kan je zo'n jachthaven best realiseren door bv zoals in het plan dat we voorzien (Antwerpen Hogerop) een PPS-project van te maken. Een private projectontwikkeling (woontoren / hotel / service flats / ...) dat een deel van het heropenen kan betalen, de rest kan dan van de stad komen.
PeterLoft September 9th, 2010, 09:58 AM Maak een grote ondergrondse parking, zodat je een open, autovrij en wijds plein krijgt, waar je heel veel mogelijkheden hebt. Bij voorkeur via een alles omvattend masterplan met globale aanpak. Zo kan je meteen ook de omliggende horeca beter integreren. Zo krijg je voor een "beperkt" budget een mooie oplossing. Aan het eilandje is nog water genoeg.
Het wordt ook tijd want over dit plein wordt al gepalaverd sinds "Stad aan de Stroom" in de jaren '90. Na 20 jaar is er dus nog altijd niks beslist en zitten we daar al heel lang met een aartslelijke parking, geflankeerd door wat in elkaar geknutselde speeltuintjes en braakliggend terrein. Het bespaarde geld kan beter gebruikt worden voor andere en meer dringende projecten dan een jachthaven op 't Zuid. De lijst is lang genoeg.
satellite 2640 September 9th, 2010, 12:06 PM ^^ maar ik lees toch (en hoop) dat ze met de optie voor een nieuw plein de kaaimuren integraal behouden. de herinrichting ervan op korte termijn zou dan met het oog op evenementen strak en eenvoudig kunnen gehouden worden en als opstap kunnen dienen naar hopelijk een heropening van één of meerdere dokken. in het kader van "meer water in de stad" kun je dat eigenlijk niet links laten liggen vind ik.
zelf zou ik binnen de optie herinrichting en de 17 mljn gaan voor een onvermijdelijke heraanleg van vlaamse en waalse kaai, centraal dan (evenredig met schippersdok) alles meer open houden zoals park spoor noord en aan de uiteinden meer afwisselende groen- en waterschakeringen met ondergrondse parkings waar mogelijk (behoud kaaimuren).
de uitgaven zouden om te beginnen ideaal afgestemd zijn op de heropening van het schippersdok, de andere twee blijven dan te overwegen.
poller1 September 10th, 2010, 06:38 PM Ik heb (meestal) niks tegen prestigeprojecten, maar dit zou echte geldsmijterij geweest zijn. Een mooi plein met zoveel mogelijk groen en evt. wat waterpartijtjes is mijns inziens een veel betere investering dan het boeltje opengraven om er een jachhavenTJE aan te leggen waar enkel en alleen een heel kleine happy few van yuppies iets aan heeft... op het Eilandje is er nog plaats genoeg (binnenkort Kattendijkdok?).
Het had natuurlijk mooi geweest, de ontdempte zuiderdokken, maar met die 38 miljoen vallen echt wel betere dingen te doen.
Ik sluit me hierbij aan!
Meurisse September 10th, 2010, 07:09 PM maar stel nu dat je die 40 miljoen euro door een privé investeerder laat betalen... Dan gaat er toch niemand hier iets op tegen hebben? Die investeerder mag dan in ruil een casino + hotel optrekken en die heeft dat na een tiental jaar zo terug verdiend!
Puinkabouter September 10th, 2010, 08:54 PM ... wat niet wegneemt dat een yachthaven een yuppenproject is, terwijl de gedempte zuiderdokken - bij voorkeur heraangelegd - nu wel een ideaal evenementenplein zijn waar veel meer mensen iets aan hebben.
X38 September 10th, 2010, 08:59 PM Het project Operaplein kost ook zo'n 50 miljoen euro....
Appelen met citroenen. Het Operaplein is (wordt) een belangrijke schakel in het verkeer in onze belangrijke Centraalstation-Meir-as. In de Operaplein-plannen zitten trouwens (allé ja dat denk ik er toch van, als ik die prijs zie) ook vrij intensieve ondergrondse infrastructuurwerken (volledige verbouwing PMS Opera, parking, verkeerstunnels, premetro-uitgang,...).
maar stel nu dat je die 40 miljoen euro door een privé investeerder laat betalen... Dan gaat er toch niemand hier iets op tegen hebben? Die investeerder mag dan in ruil een casino + hotel optrekken en die heeft dat na een tiental jaar zo terug verdiend!
Op het eerste zich heb ik daar niets op tegen, nee, maar de grote hype van het Zuid is niet meer wat hij geweest is. Alle aandacht gaat naar het Eilandje en ik denk dat dat nog wel een tijdje zo gaat blijven.
Bon, wat ik eigenlijk wil zeggen is dat ik er net zoals PeterLoft liever een ondergrondse parkeerruimte zie komen, met een hoogwaardige openbare ruimte erbovenop, met waterpartijtjes, maar geen dokken, groen (gans dat terrein ondergraven met die parking is overdreven), speelruimte en ruimte voor de horeca. Daar heeft het Zuid volgens mij meer nood aan dan het opengraven van die dokken, waar enkel een handjevol mensen wat aan heeft.
En wat jullie plannen met privé-investeerders betreft... ik vind die buurt niet echt geschikt voor serviceflats of een woontoren. Je zit daar nog altijd in het 19de eeuwse Zuid en niet op 'Nieuw Zuid'.
ps. het wordt hoog tijd voor een heraanlegplan in gans de buurt. De aanleg van veel straten lijkt na al die jaren nog steeds te dateren van voor WOII.
... wat niet wegneemt dat een yachthaven een yuppenproject is, terwijl de gedempte zuiderdokken - bij voorkeur heraangelegd - nu wel een ideaal evenementenplein zijn waar veel meer mensen iets aan hebben.
Perfect geresumeerd, Puin!
B&T September 10th, 2010, 09:37 PM Daar heeft het Zuid volgens mij meer nood aan dan het opengraven van die dokken, waar enkel een handjevol mensen wat aan heeft.
@X38 Ben het met jou eens, maar in bovenstaande stelling volg ik jou toch niet helemaal. Het is niet omdat je geen boot hebt, dan je niet van een jachthaven kan genieten. Water en boten geven leven en een ziel aan een stad, en ook als je geen yuppie bent, kan je daar van genieten.
X38 September 10th, 2010, 09:53 PM @X38 Ben het met jou eens, maar in bovenstaande stelling volg ik jou toch niet helemaal. Het is niet omdat je geen boot hebt, dan je niet van een jachthaven kan genieten. Water en boten geven leven en een ziel aan een stad, en ook als je geen yuppie bent, kan je daar van genieten.
Dat ga ik niet ontkennen, maar we hebben intussen het Eilandje met bijbehorende jachthaven & promenadedijk die wellicht de komende jaren nog wel een stukje zal groeien, binnen enkele jaren (een groot stuk van) de Scheldekaaien heraangelegd... er zal zeker geen tekort zijn aan water in onze (nu ook weer niet ZO immens grote) stad. Ik gooi dit Zuiderdokkenproject gewoon op én hoop met de ideetjes om de ruien/vlieten te heropenen. Leuk op het eerste zicht, maar uiteindelijk toch niet zo'n goed idee.
wolbol September 10th, 2010, 11:35 PM Dat ga ik niet ontkennen, maar we hebben intussen het Eilandje met bijbehorende jachthaven & promenadedijk die wellicht de komende jaren nog wel een stukje zal groeien, binnen enkele jaren (een groot stuk van) de Scheldekaaien heraangelegd... er zal zeker geen tekort zijn aan water in onze (nu ook weer niet ZO immens grote) stad. Ik gooi dit Zuiderdokkenproject gewoon op én hoop met de ideetjes om de ruien/vlieten te heropenen. Leuk op het eerste zicht, maar uiteindelijk toch niet zo'n goed idee.
Groot gelijk!
poller1 September 11th, 2010, 10:04 AM Ik denk idd dat we met dat grote 'evenementenplein' dat het nu is ook een grote troef hebben op die locatie!!
r_method September 11th, 2010, 11:03 AM morgen is er tentoonstelling in het zuiderpershuis over hoe de zuiderdokken er vroeger uitzagen. (voor open monumentendag)
antwerpen open September 12th, 2010, 02:42 PM Komaan, alsof een jachthaven enkel voor yuppies bedoeld is?
Overal ter wereld doet een waterpartij met boten in de stad mensen even wegmijmeren.
Voor de Zuiderdokken (of alvast het middelste) deel zou dit alvast historisch als esthetisch absoluut de beste keuze zijn.
Als het stadsbestuur de visie en de moed zou hebben om na 20 jaar vage beloftes nu ook iets te doen met dit deze fantastische plek.
Het ontwerpplan van Antwerpen Hogerop getuigt alvast van een schitterende visie.
By the way : ik woon niet op het Zuid en ik heb ook geen boot ...
EvanG March 4th, 2011, 03:23 PM Stad betrekt bewoners en horeca bij toekomstige heraanleg Gedempte Zuiderdokken
Vandaag keurde het stadsbestuur de krijtlijnen goed voor de opmaak van een projectdefinitie voor de heraanleg van de Gedempte Zuiderdokken. Op basis van deze krijtlijnen wordt in mei 2011 een participatiemoment gepland. De resultaten van het participatiemoment worden verwerkt in de projectdefinitie. Op basis daarvan wordt een ontwerpwedstrijd uitgeschreven. De Gedempte Zuiderdokken worden heraangelegd tot één grote pleinruimte, waarbij de mogelijkheid blijft bestaan om op lange termijn de dokken te heropenen.
In maart 2009 namen 800 mensen deel aan De Kaaien op Tafel: participatiemomenten omtrent het masterplan voor de heraanleg van de Scheldekaaien. Er werd regelmatig - en er wordt nog steeds - hardop gedroomd over het heropenen van de Gedempte Zuiderdokken. Om dat scenario te kunnen afwegen tegenover een heraanleg als publieke ruimte, werd een bodemonderzoek uitgevoerd en werd de technische en financiële haalbaarheid onderzocht.
Projectdefinitie
Op basis van die studies besliste het stadsbestuur in juli 2010 om het scenario van het heropenen van de Gedempte Zuiderdokken niet verder uit te werken, maar op lange termijn ook niet uit te sluiten. Ook werd de opmaak van een projectdefinitie goedgekeurd om de Gedempte Zuiderdokken om te vormen tot één grote pleinruimte, met behoud van de mogelijkheid om de - in 1969 gedempte - dokken te heropenen.
Krijtlijnen
Het stadsbestuur keurde vandaag vijf krijtlijnen goed die de globale visie van de stad op de heraanleg samenvatten en ook als basis gelden voor de participatie:
• Behoud van de openheid en herstel van de ruimtelijke eenheid;
• Integratie van een verwijzing naar de voormalige dokken;
• Afstemming van de pleinruimte op de organisatie van bovenlokale evenementen;
• Behoud van een aanbod aan bovenlokale sport- en spelvoorzieningen;
• Toekomstige locatie en aantal parkeerplaatsen bepalen op basis van een parkeeronderzoek.
Participatiemoment
Volgens planning wordt in mei 2011 een participatiemoment georganiseerd omtrent de toekomstige heraanleg van de Gedempte Zuiderdokken. De stad vindt het belangrijk om van bij de start van het project in dialoog te treden met bewoners en andere betrokkenen. De resultaten zullen verwerkt worden in de projectdefinitie. Die zal als basis dienen voor de ontwerpwedstrijd, die wellicht in het najaar van 2011 van start kan gaan. Ook het districtsbestuur wordt nog bevraagd.
persbriefing college 4 maart 2011
Meurisse March 4th, 2011, 05:42 PM Veel gaan we van die "wedstrijd" niet moeten verwachten denk ik...
Ivan March 4th, 2011, 10:23 PM ^^ Neen, ik denk het ook niet spijtig genoeg. We dienen gewoon ons voorstel in :)
KrisL April 4th, 2011, 03:56 AM Dit niveau van detail was nog niet verschenen dacht ik.
Feiten en context
De Gedempte Zuiderdokken vormen een grootschalige open ruimte in het stedelijk weefsel die haar oorsprong vindt bij de zuidelijke stadsuitbreiding aan het einde van de 19de eeuw. Ter uitbreiding van de toenmalige havenactiviteiten op de Scheldekaaien werden op deze plek drie havendokken gerealiseerd. Deze dokken waren onderling verbonden en stonden via de Zuidersluis in verbinding met de Schelde. Een kleine eeuw later, in 1969, werden de drie dokken gedempt vermits de havenactiviteiten zich noordwaarts verplaatsten. Sindsdien wordt de vrijgekomen ruimte hoofdzakelijk gebruikt als gratis parkeervoorziening. Jaarlijks maakt deze gedurende een vijftal weken plaats voor de Sinksenfoor. Op de koppen werden bovenlokale sport- en spelvoorzieningen ingericht.
Vandaag wordt het pleinbeeld vooral gedomineerd door parkerende wagens, wat de Gedempte Zuiderdokken een zwakke ruimtelijke uitstraling geeft. De speelvoorzieningen worden intensief gebruikt, maar verhinderen dat de open ruimte als eenheid ervaren wordt. Sinds de jaren tachtig van vorige eeuw transformeerde het Zuid door allerhande private en publieke initiatieven nochtans stelselmatig in een aantrekkelijke wijk waar de woonfunctie wordt aangevuld met een rijk aanbod aan cultuur, horeca, speciaalzaken en kantoren. De heraanleg van de centrale pleinruimte zou hiervan het sluitstuk zijn.
In het richtinggevend deel van het strategisch ruimtelijk structuurplan Antwerpen (s-RSA) wordt onder generiek beleid - waterstad aangehaald dat de Gedempte Zuiderdokken deel uitmaken van de historische stedelijke waterstructuur. Er wordt gesteld dat onderzocht moet worden hoe onder andere de Gedempte Zuiderdokken opnieuw kunnen ingeschakeld worden in de ruimtelijke structuur van de stad, en hoe dit een antwoord kan bieden op de verdroging van de stad. Verder wordt aangegeven dat moet bekeken worden of een getijdensluis, eventueel gecombineerd met een jachthaven, haalbaar is.
In het richtinggevend deel van het s-RSA wordt onder actief beleid de strategische ruimte van de harde ruggengraat gedefinieerd. De voornaamste doelstelling van dit structurerende element is het
herdefiniëren van de relatie tussen de stad en de Schelde, in overeenstemming met het beeld van de waterstad en met bijzondere aandacht voor het publieke domein. Binnen de strategische ruimte
van de harde ruggengraat wordt het programma Zuid en Nieuw Zuid gedefinieerd. Binnen dat programma worden de Zuiderdokken opgevat als strategisch project. Met betrekking tot het strategisch project Zuiderdokken wordt als ambitieniveau opgenomen in het s-RSA: “Het thema van het eerste project, zelfs wanneer verder onderzoek noodzakelijk is omtrent de functie van dit gebied (in het bijzonder wanneer overwogen wordt de Sinksenfoor te verplaatsen naar een andere locatie), is een heraanleg van deze belangrijke publieke ruimte. Enkele projecten uit het verleden (bijvoorbeeld het project van Toyo Ito tijdens Stad aan de Stroom) toont de mogelijkheid om
nieuwe ontwikkelingen te verzoenen met een publiek gebruik van deze ruimte. Een belangrijk uitgangspunt bij de inrichting is het reduceren van het bovengronds parkeren door alternatieven te voorzien. De Zuiderdokken kunnen uitgewerkt worden als een stedelijk park annex plein dat een multifunctioneel recreatief gebruik mogelijk maakt. De Zuiderdokken als kwalitatieve en multifunctionele publieke ruimte kunnen tevens een belangrijke aanzet vormen tot het relateren
van het Nieuwe Zuid met het bestaande Zuid.”
Het autonoom gemeentebedrijf Stadsplanning Antwerpen staat in voor de regie van gebiedsgerichte geïntegreerde stadsprogramma’s en de uitvoering van strategische stadsprojecten op het publieke domein. De opdracht van AG Stadsplanning Antwerpen omvat voor de
bestuursperiode 2008-2012 een aantal strategische programma’s, waaronder de Scheldekaaien. De Gedempte Zuiderdokken maken deel uit van het programma Scheldekaaien.
Voor de heraanleg van de Scheldekaaien werd een masterplan opgemaakt door het ontwerpteam Proap/Wit/D-Recta. De Gedempte Zuiderdokken behoren niet tot deze opdracht. In het college van
3 juli 2009 werd daarom in het stedelijk standpunt omtrent het voorontwerp masterplan Scheldekaaien beslist om een ruimtelijk onderzoek omtrent de Gedempte Zuiderdokken op te starten.
In functie van het afwegen van de scenario’s voor het heropenen van de dokken dan wel een heraanleg als plein werden twee studies opgemaakt. Witteveen + Bos Belgium nv voerde een indicatief bodemonderzoek uit waarin de verontreinigingsituatie van bodem en grondwater en de invloed van het grondwater op een eventuele ontgraving werd onderzocht. De tijdelijke vereniging SBE/Technum onderzocht de technische en financiële haalbaarheid van het heropenen van de dokken. Op basis van deze studies besliste het college om het scenario van het heropenen van de Gedempte Zuiderdokken niet verder uit te werken, maar deze optie niet uit te sluiten op lange termijn. Het college besliste om een projectdefinitie op te maken voor de heraanleg van de Gedempte Zuiderdokken als één grote publieke ruimte, zonder daarbij een eventuele heropening
op lange termijn te hypothekeren.
Argumentatie
De projectdefinitie voor de heraanleg van de Gedempte Zuiderdokken als één grote publieke ruimte dient een uitspraak te doen omtrent de visie van de stad met betrekking tot tenminste volgende elementen:
schaal van het projectgebied;
relatie tot de cultuurhistorische achtergrond;
gebruik in functie van bovenlokale evenementen;
aanwezigheid van bovenlokale sport- en spelvoorzieningen;
integratie van parkeergelegenheid.
De globale visie van de stad omtrent deze elementen wordt uiteengezet in vijf krijtlijnen voor de heraanleg van de Gedempte Zuiderdokken. De projectdefinitie zal opgemaakt worden op basis van
deze uitgangspunten.
KRIJTLIJNEN VOOR OPMAAK VAN DE PROJECTDEFINITIE
1 Behoud van de openheid en herstel van de ruimtelijke eenheid
De Gedempte Zuiderdokken vormen een open ruimte met een unieke schaal binnen het stedelijk weefsel. Sinds de demping worden de Zuiderdokken echter gebruikt als restruimte. Het feit dat er sinds 1969 nog steeds geen officiële naam werd gegeven aan het plein is typerend voor de verwaarlozing. Een duidelijke ruimtelijke identiteit ontbreekt en door het zeer gefragmenteerde ruimtegebruik wordt het plein vandaag niet als één geheel ervaren.
Nochtans hebben de Gedempte Zuiderdokken aanzienlijke afmetingen in vergelijking met de andere centrumpleinen. Van gevelwand tot gevelwand bedraagt de totale lengte circa 840 m en de totale breedte circa 110 m. In die zin kan het plein een belangrijke rol spelen als open ruimte in het dichtbebouwde stedelijk weefsel. Het ontwerpconcept voor de volledige pleinruimte van gevelwand tot gevelwand dient opnieuw de maat van het geheel te benadrukken. De vandaag zo goed als onbestaande dwarse relaties tussen de gevelwanden langs Vlaamse kaai en Waalse kaai zijn potentieel interessant in functie van een intensere wisselwerking tussen het gebruik van de pleinruimte en de functies in de bebouwing. In lengterichting is een zekere geleding denkbaar, mits aandacht voor de perspectiefwerking. Met het opnieuw voelbaar maken van de openheid en eenheid wordt de monumentaliteit van de plattegrond van ‘t Zuid weer duidelijk, en worden de Zuiderdokken opnieuw ingeschakeld in de ruimtelijke structuur van de stad.
Deze visie betekent dat de Namenstraat bij de heraanleg niet langer zal doorgetrokken worden over het plein, maar dat gezocht moet worden naar een andere oplossing die past binnen de globale mobiliteitsvisie van de stad. Ook grootschalige bebouwing te midden van het plein is in het opzicht van het behouden van de openheid en het herstellen van de ruimtelijke eenheid niet wenselijk. Bovendien vertonen de gevelwanden nergens een significante opening of schaalverschil waardoor bebouwing op het plein ruimtelijk te verantwoorden zou zijn, en zijn er in de onmiddellijke omgeving voldoende opportuniteiten om bijkomend bebouwd programma te
realiseren (architecturaal baken op Scheldekaaien, kop van Nieuw Zuid, herbestemming Hof van Beroep).
2 Integratie van een verwijzing naar de voormalige dokken
Het college besliste op 16 juli 2010 op basis van zowel technische als financiële overwegingen dat een heropening van de Gedempte Zuiderdokken vandaag niet aan de orde is. Dit sluit niet uit dat op andere wijze een verwijzing naar de cultuurhistorische achtergrond kan geïntegreerd worden in het nieuwe plein. De cultuurhistorische achtergrond gaat bovendien verder dan de voormalige dokken. Tot op het einde van de 19de eeuw bevond de Zuidercitadel, onderdeel van de
Spaanse omwalling, zich op de positie van de Gedempte Zuiderdokken. Bij de realisatie van de dokken is een groot deel van de bastionmuren van de Zuidercitadel verloren gegaan, maar onder Vlaamse kaai en Waalse kaai zijn net onder het wegdek wellicht nog historische muurresten aanwezig. Er wordt aangenomen dat ook de kaaimuren van de Zuiderdokken nog in de ondergrond
aanwezig zijn.
De Zuidercitadel en de Zuiderdokken waren in het verleden sterk structurerende elementen voor het Zuid. Het ontwerp van het nieuwe plein kan genuanceerde verwijzingen naar dit erfgoed bevatten en op die manier de geschiedenis van de plek verbeelden. Hedendaagse verwijzingen naar het verleden kunnen de voormalige grandeur van de dokken opnieuw voelbaar maken zijn, zoals bijvoorbeeld de integratie van waterpartijen, een minimale uitgraving binnen de dokcontouren,
hergebruik van de voormalige kaaimuren als wand voor de ondergrondse parking, behoud van de bomen ter benadrukking van de dokcontouren, of een symbolische verwijzing door een kunstintegratieproject.
3 Afstemming van de pleinruimte op de organisatie van bovenlokale evenementen
Gezien de grote afmetingen worden de Gedempte Zuiderdokken regelmatig ingezet voor de organisatie van bovenlokale evenementen. Dit gaat van evenementen die enkele dagen duren
(zoals Bollekesfeest, Antwerpen Zingt, …) tot evenementen die enkele weken duren (zoals allerhande circussen en de Sinksenfoor). Dat dergelijke evenementen in Antwerpen te midden van een bruisende en attractieve buurt kunnen plaatsvinden (waar die in andere steden vaak verwezen worden naar de periferie) vormt een duidelijke meerwaarde voor de evenementen qua beleving en omkadering. Naar de buurt toe genereren sommige evenementen een feestelijke sfeer, maar andere
zorgen door hun grootschaligheid voor lawaaihinder, verkeersoverlast en vervuiling. De evenwichtsoefening die vandaag reeds gemaakt wordt om de Zuiderdokken minstens de helft van het jaar evenementenvrij te houden, moet bij de heraanleg dan ook gerespecteerd blijven.
Het behoud van de openheid en het herstel van de ruimtelijke eenheid maakt evenwel dat de Gedempte Zuiderdokken de organisatie van bovenlokale evenementen in de toekomst beter kunnen verdragen vermits deze verspreid kunnen worden over een grotere oppervlakte. Bovendien biedt de heraanleg kansen om ontwerpmatige oplossingen te zoeken voor overlastbeperking, zoals bijvoorbeeld het integreren van ondergrondse parkeervoorzieningen. De organisatie van de Sinksenfoor blijft maatgevend voor de afstemming van de pleinruimte op de organisatie van bovenlokale evenementen. De Sinksenfoor vormt sinds de demping van de dokken een jaarlijks terugkerende traditie en vaste waarde op het plein en speelt een positieve rol in de evolutie van het Zuid naar een gedifferentieerde en levendige wijk. Voor de hand liggende alternatieve locaties voor de foor (die een vergelijkbare meerwaarde geven qua beleving en omkadering) zijn er niet. Er wordt gedacht aan de Scheldekaaien, maar deze houden een significant veiligheidsrisico in voor dergelijke grootschalige evenementen.
4 Behoud van een aanbod aan bovenlokale sport- en spelvoorzieningen
Een lokaal tekortenonderzoek in het kader van het Masterplan Scheldekaaien (collegebesluit 12 juni 2009, jaarnummer 7767) wees uit dat de dichtbebouwde wijk Sint-Andries in vergelijking met het stedelijk gemiddelde een groot tekort kent aan formele open ruimte enerzijds, en buurtgerichte open ruimte, zoals speelterreinen, buurtsportterreinen, en hondenloopzones anderzijds. Op het Zuid manifesteert dit tekort zich vandaag niet. Dit is volledig toe te schrijven
aan de buurtgerichte sport- en spelvoorzieningen die vandaag op de Gedempte Zuiderdokken ingericht zijn. Vermits de huidige voorzieningen voor sport en spel intensief gebruikt worden, en
ze ook in de toekomst een belangrijke meerwaarde kunnen vormen in het recreatieve aanbod van de wijken Sint-Andries, Zuid en zelfs het toekomstige Nieuw Zuid, wordt bij de heraanleg een belangrijk aandeel aan voorzieningen voor sport en spel geïntegreerd.
Uitgaande van het lokaal tekortenonderzoek wordt een redenering opgebouwd inzake richtcijfers voor de gewenste oppervlakte aan sport- en spelvoorzieningen. Deze richtcijfers betekenen qua
ruimtebeslag een status quo ten opzichte van de huidige toestand, met dat verschil dat het tekort voor Sint-Andries cijfermatig gecompenseerd wordt, mede dankzij de extra voorzieningen die bij
de heraanleg van de Scheldekaaien ter hoogte van Sint-Andries en Zuid gerealiseerd zullen worden. De richtoppervlaktes dienen niet opgevat te worden als een strikt programma van eisen, maar moeten geïnterpreteerd worden in functie van het globale ontwerpconcept. Het is immers de ambitie om de Gedempte Zuiderdokken te transformeren tot een multifunctioneel stadslandschap waarbinnen de verschillende ruimtevragen een plaats vinden.
5 Toekomstige locatie en capaciteit van parkeervoorzieningen te bepalen op basis van een parkeeronderzoek.
Vandaag vormen de Gedempte Zuiderdokken een belangrijke parkeervoorziening voor de zuidelijke binnenstad. De maximum capaciteit wordt ingeschat op 1710 wagens, waarvan 1035 gratis parkeerplaatsen in de middenzone, 535 plaatsen langsheen Vlaamse kaai en Waalse kaai, en 140 betalende parkeerplaatsen ten zuiden van de Namenstraat. Wellicht kennen de parkeervoorzieningen een gecombineerd gebruik door bezoekers van binnenstad, horeca en
attractiepolen, bewoners (vermoedelijk breder dan de onmiddellijke omgeving) en werknemers.
Gezien de hoge huidige parkeercapaciteit en -bezetting is duidelijk dat een aandeel van de huidige plaatsen blijvend voorzien moet worden op de Gedempte Zuiderdokken om aan de vraag in de zuidelijke binnenstad te beantwoorden. De toekomstige capaciteit moet echter ook kaderen in het parkeer- en mobiliteitsbeleid van de stad.
De toekomstige locatie en capaciteit van de parkeervoorzieningen op de Gedempte Zuiderdokken dient bepaald te worden op basis van een parkeeronderzoek naar bezetting en gebruik en dient afgestemd te worden op de mobiliteitsvisie en het parkeerbeleid van de stad.
VERDER PROCESVERLOOP
De stad vindt het belangrijk om van bij de aanvang van het project in dialoog te treden met bewoners en andere betrokkenen (handelaars, horeca, scholen, buurtverenigingen, district,…). De vijf krijtlijnen vormen daarom het kader waarbinnen participatie georganiseerd zal worden om geïnteresseerden te betrekken bij de plannen voor de heraanleg.
De resultaten van het parkeeronderzoek en de participatie dienen verwerkt te worden in de projectdefinitie. Qua timing betekent dit:
• mei 2011: uitvoering van het parkeeronderzoek;
• mei 2011: participatie op basis van de krijtlijnen voor de projectdefinitie;
• juli 2011: goedkeuring van de projectdefinitie.
Op basis van de krijtlijnen kan eveneens de procedure voor publicatie van een ontwerpwedstrijd opgestart worden. Indien de projectdefinitie in juli 2011 goedgekeurd wordt, kan volgende timing gehanteerd worden voor opmaak van het ontwerp voor de heraanleg van de
Gedempte Zuiderdokken:
• juli 2011: publicatie ontwerpwedstrijd;
• september 2011: selectie vijf ontwerpteams;
• voorjaar 2012: jury ontwerpwedstrijd en terugkoppeling van de resultaten aan de deelnemers van de participatie;
• najaar 2012 - 2013 opmaak voorontwerp en definitief ontwerp;
• 2014 : vergunnings- en aanbestedingsprocedure;
• ten vroegste 2015 : start werken.
Bron: Notulus (http://notulus.antwerpen.be/rs-bin/RightSite.exe/getcontent/C2011-002219.pdf?DMW_OBJECTID=090f45ab8059b0af&DMW_FORMAT=pdf&fext=.pdf)
Polri April 4th, 2011, 09:39 PM ^^
De Zuidercitadel en de Zuiderdokken waren in het verleden sterk structurerende elementen voor het Zuid. Het ontwerp van het nieuwe plein kan genuanceerde verwijzingen naar dit erfgoed bevatten en op die manier de geschiedenis van de plek verbeelden. Hedendaagse verwijzingen naar het verleden kunnen de voormalige grandeur van de dokken opnieuw voelbaar maken zijn, zoals bijvoorbeeld de integratie van waterpartijen, een minimale uitgraving binnen de dokcontouren, hergebruik van de voormalige kaaimuren als wand voor de ondergrondse parking, behoud van de bomen ter benadrukking van de dokcontouren, of een symbolische verwijzing door een kunstintegratieproject.
Dat lijken me goede ideeën, ik hoop dat daar iets van zal worden meegenomen in de uiteindelijke plannen.
Lente-ui May 27th, 2011, 11:46 PM Gezien de gewoonte van hier krantenartikels te citeren
Het Nieuwsblad, 27 mei 2011
Bewoners willen Zuiderdokken open Ruim honderd sympathisanten van bewonersvereniging 'Open Zuid Open' kwamen gisteren bijeen om de heropening van de Zuiderdokken te eisen. Prof dr. Eric Van Hooydonk, voorzitter van Watererfgoed Vlaanderen, haalde tal van argumenten aan om van de gedempte Zuiderdokken een van de 'meest aantrekkelijke havenwijken' van Europa te maken. Dat kan volgens hem mits een relatief beperkte investering.
De onlangs gestichte bewonersgroep verzet zich tegen de plannen van het stadsbestuur om van de dokken een plein te maken dat dienst doet voor de Sinksenfoor en andere grootschalige evenementen. Op 4maart keurde het college namelijk de krijtlijnen goed voor de heraanleg van de Zuiderdokken. In een studie werd gesteld dat de heropening van de drie 19de-eeuwse dokken en de heraanleg van de Zuidersluis op de plaats waar het te slopen Hof van Beroep staat, op 44 tot 54miljoen zou komen. Een beperkt scenario (het heropenen van het centraal gelegen Schippersdok en de Zuidersluis) zou tussen 29 en 32miljoen kosten. Dit deed het stadsbestuur klaarblijkelijk schrikken en afzien van verder onderzoek naar de mogelijkheden om de dokken te heropenen.
'Als we zo'n 50miljoen moeten uittrekken voor de heropening, kunnen we de heraanleg van de Scheldekaaien niet doorvoeren', zei de woordvoerder van schepen Ludo Van Campenhout (onafhankelijke) gisteren. 'De schepen meent dat er voorlopig geen geld is voor de plannen van de bewonersgroep. Wel wil het stadsbestuur voorkomen dat een latere uitvoering onmogelijk wordt gemaakt door een ingrijpende heraanleg van het huidige plein. Het stadsbestuur zal volgende zondag hierover een infovergadering houden van 13 tot 15.30uur in de Lakenstraat 14.'
Inmiddels heeft de bewonersvereniging 'Open Zuid Open' al meer dan 500 handtekeningen verzameld in een petitie die de heropening eist.
SuburbanWalker May 28th, 2011, 12:55 AM Ze kunnen beter gaan klagen bij Van Hees en Claeys...
Polri May 28th, 2011, 11:32 AM Ze kunnen beter gaan klagen bij Van Hees en Claeys...
Was mijn idee ook. Als die kerels dààr nu eens hun energie en lobby-apparaat achter zouden steken... :)
taboe May 28th, 2011, 11:53 AM Inmiddels heeft de bewonersvereniging 'Open Zuid Open' al meer dan 500 handtekeningen verzameld in een petitie die de heropening eist.
Man, man, man, die zogenaamde bewonersgroepen worden hoe langer hoe arroganter. De bobo's willen een eigen jachthaven, dus moet de stad maar 30-50 miljoen ophoesten. Ik ken wel een paar buurten die dat geld ook graag in hun richting zouden zien komen...
SuburbanWalker May 28th, 2011, 12:12 PM In mijn naam spreken ze alvast niet...
Was mijn idee ook. Als die kerels dààr nu eens hun energie en lobby-apparaat achter zouden steken... :)
Ik doelde eigenlijk op de honderden miljoenen aan Antwerps geld die er gestopt zullen worden in het onder de grond stoppen van de Lange Wapper, hetgeen voortkomt uit hun acties. Dan is er immers minder ruimte voor andere fantasietjes.
Polri May 28th, 2011, 12:25 PM ^^
Kunnen ze geen constructie bedenken in de aard van: "het kost 50 miljoen om de zuiderdokken te openen, maar we gaan dat allemaal terugverdienen door daar in de buurt wat bouwgrond op de markt te gooien..."
(of ben ik te cynisch aan het worden? :nuts: )
SuburbanWalker May 28th, 2011, 01:03 PM Awel, ik stel voor: een taks op meerwaardes op vastgoed door publieke werken. :cheers:
Ivan May 29th, 2011, 11:58 AM Binnenkort zullen wij ook trouwens onze visie bekend maken over de heropening van de dokken!
Zijn op de lezing van Van Hooydonck geweest (voorzitter Watererfgoed Vlaaanderen) en vurig pleiter van heropende dokken trouwens. De initiatiefnemers voor deze lezing, OpenZuidOpen, zien zich vooral als spreekbuis en coordinator en belangenverdediger van de buurtbewoners, horeca en museau.
Antwerpen Hogerop wil heropende dokken stadsbreder bekijken (net als Watererfg.Vl.) en dit uitspelen op (inter)nationale kaart.
antwerpen open May 29th, 2011, 11:18 PM Ik woon zelf al lang niet meer op het zuid, maar de architectuur, het stratenplan van deze wijk is zo mooi en uniek dat een doordachte aanpak, met water, me de historisch enig juiste lijkt.
Succes Antwerpen Hogerop, goed dat jullie dit in een bredere context bekijken, kijk uit naar jullie plannen.
SuburbanWalker May 31st, 2011, 04:35 PM GvA:
Ex-baas Bar Mondial hekelt 'dictatuur van de klager'
De dictatuur van de klager', zo titelt Klaas Vantomme zijn open brief die hij richtte aan de pers en de overheden. Daarin klaagt de ex-uitbater van het inmiddels gesloten café aan de Suikerrui Bar Mondial het feit aan dat enkelingen in de stad steeds vaker het, egoïstische, gelijk aan hun kant krijgen. Organisaties, cafés, evenementen of projecten worden daar steeds vaker de dupe van.
Vantomme (links op foto aan voormalig café Bar Mondial) moest vorig jaar zijn zaak aan de Suikerrui noodgedwongen sluiten na een klacht van één buurtbewoner over lawaaioverlast. Volgens Vantomme is hij in de stad lang niet het enige slachtoffer van die 'dictatuur van de klager'. Ook andere horecazaken als 'De Muze' of 'het Pandemonium' moesten zich schikken naar de grillen van een ongelukkige buur.
Niet zo open
Vantomme kroop in zijn pen naar aanleiding van een icident met de buurtbewonersgroep 'Open Zuid Open', die er voor ijvert om de Gedempte Zuiderdokken weer open te gooien. Na een debatnamiddag met leden van het stadsbestuur moest de cafébaas vaststellen dat het de groepering er vooral om te doen is om de Sinksenfoor en andere 'bronnen van overlast' van het plein weg te krijgen. Tegelijkertijd bleek dat deze 'open' groep helemaal niet zo open staat voor open debat en andere meningen.
Het kan voor Vantomme dan ook niet langer dat een buurt zich moet schikken naar een bewoner in plaats van omgekeerd. "Het eigenbelang, het egoïsme en de “NIMBY-attitude” moeten een halt toegeroepen worden."
De open brief in kwestie: http://assets.rug.be/img_art/site/images/DFF3F551-760F-4E6F-9263-3FC9FBA79BB7.pdf
Meurisse June 1st, 2011, 01:08 AM de groepering er vooral om te doen is om de Sinksenfoor en andere 'bronnen van overlast' van het plein weg te krijgen
terechte conclusie. De zuiderdokken zijn gewoon een handig middeltje voor hen om de sinksefoor weg te krijgen. Ze waren denk ik wel niet zo blij toen Van Hooydonck koeltjes liet vallen dat er langs de opengelegde dokken nog plaats genoeg zou zijn om de foor te zetten. Dus niet op de dokken maar er rond.
syntric June 1st, 2011, 01:11 AM GvA:
De open brief in kwestie: http://assets.rug.be/img_art/site/images/DFF3F551-760F-4E6F-9263-3FC9FBA79BB7.pdf
Allemaal makkelijk gezegd natuurlijk dat het allemaal egoïsten en klagers zijn, tot je zelf in de buurt van zo'n zaak woont en je geluidsoverlast hebt... Hebben die over de Sinksenfoor zeuren wél gelijk enkel omdat ze met veel zijn? En die ene klager over een café moet dan maar zwijgen omdat hij alleen is?
poller1 June 1st, 2011, 07:43 AM ^^Het is idd zo dat geluidsoverlast zeer nefast is voor iemands gemoedstoestand... Maar als iedereen 'redelijk' blijft kan er voor elk probleem een redelijke oplossing uitgewerkt worden.
Nu gebeurt alles zo drastisch..... zwart/wit...
SkyBridge June 1st, 2011, 11:30 AM @ Syntric
Wat een raar wereldbeeld zeg. Men woont hier op een gewilde plek in het hart van een gewilde stad, niet ergens in het buitengebied. Dat is een KEUZE. Wel genieten van de lusten van de stad maar gaan huilen als het te dichtbij komt, daar zou wmb een taakstraf op mogen komen te staan. En maar klagen dat er zo weinig te doen is in de stad, ongelofelijk!!
Er zijn zo ontzettend veel gebieden binnen de Ring die relatief rustig zijn, verhuis daar dan lekker naartoe. Dit is de enige plaats waar ruimte is voor zo'n groot en geliefd evenement. Dit mensen niet gunnen vind ik echt egoistisch.
syntric June 1st, 2011, 12:41 PM @ Syntric
Wat een raar wereldbeeld zeg. Men woont hier op een gewilde plek in het hart van een gewilde stad, niet ergens in het buitengebied. Dat is een KEUZE. Wel genieten van de lusten van de stad maar gaan huilen als het te dichtbij komt, daar zou wmb een taakstraf op mogen komen te staan. En maar klagen dat er zo weinig te doen is in de stad, ongelofelijk!!
Er zijn zo ontzettend veel gebieden binnen de Ring die relatief rustig zijn, verhuis daar dan lekker naartoe. Dit is de enige plaats waar ruimte is voor zo'n groot en geliefd evenement. Dit mensen niet gunnen vind ik echt egoistisch.
Ben zelf iemand die geregeld concerten en feestjes bezoekt, de reglementering is tegenwoordig zo dat die altijd op goed geisoleerde plaatsen doorgaan dat de buurtbewoners er geen last van hebben en zo hoort het ook. Heb vroeger ook feestjes meegemaakt die stilgelegd werden omdat de mensen hadden gebeld voor het lawaai en ze hadden toen ook gelijk. Is dat een raar wereldbeeld, mensen hun rust gunnen? "Alst je ni aanstaat, moette maar verhuizen", dat vind ik dan weer eerder een rare zienswijze, misschien woonde die persoon in kwestie daar al 20 jaar voor er sprake was van Bar Mondial? Toffe bar trouwens, ben er geregeld zelf geweest.
SkyBridge June 1st, 2011, 12:49 PM Wonen in het centrum en aangrenzende buurten is een bewuste keuze t.o.v. buitenwijk, suburbaan gebied, buitengebied. Een stadscentrum is dynamisch en er kan altijd wat in de directe omgeving veranderen! Het is wereldvreemd om te denken dat wonen in een stadscentrum per definitie 365 dagen rust inhoudt. Dat is simpelweg niet realistisch.
Dan is er zelfs nog zoiets als inspraakrondes en participatie. Gebruik het, maar hou daarna ook je mond. Zo werkt democratie!
Jij spreekt over excessen, en die moeten inderdaad bestreden worden. Geluidsdempende maatregelen, bestraffen bij overtredingen van vastgestelde redelijke normen, concentratie van horeca in bepaalde gebieden, en ga zo maar door. Maar de onbereidheid tot discussie, aanpassing, etcetera van zovelen die vergeten dat ze SAMEN in een STAD wonen, een stad die ze ook veel lusten brengt, het is echt crimineel!
In Amsterdam gaat men nu decibelmeters aan bars bevestigen die een alarm afgeven bij een te luid geluidsniveau. In wat voor wereld leven we nu zeg!?!
Inderdaad, ik zeg dan: verhuis maar lekker. Zat plek op de wereld. Steden zijn al honderden jaren in de eerste plaats bron van ontmoeting en vertier. Als twee weken kermis dan al reden is tot protest, ben je niet op je plek.
PeterLoft June 2nd, 2011, 02:28 AM Allemaal makkelijk gezegd natuurlijk dat het allemaal egoïsten en klagers zijn, tot je zelf in de buurt van zo'n zaak woont en je geluidsoverlast hebt... Hebben die over de Sinksenfoor zeuren wél gelijk enkel omdat ze met veel zijn? En die ene klager over een café moet dan maar zwijgen omdat hij alleen is?
De Sinksefoor staat daar al tientallen jaren. Als je daar gaat wonen weet je dat dus. Het typeert de arrogantie van nieuwe bewoners om hun investering in vastgoed extra te laten renderen, door na hun aankoop allerlei wijzigingen te eisen aan bestaande toestanden. Het is zoals inwoners in de buurt van de luchthaven in Zaventem. Eerst goedkoop grond kopen en dan eisen dat de luchthaven quasi sluit.
Ik heb 10 jaar geleden geinvesteerd in een loft tussen het eilandje en park noord. Uiteraard heb ik vandaag een mooie meerwaarde. Anderzijds blijf ik geconfronteerd met veel marginale figuren en asielzoekers. Dat heb je nu eenmaal in een stad, je kan niet verwachten dat je de voordelen van pakweg Brasschaat (waar mijn moeder woont: super proper maar saai) kan overplanten naar het bruisende en levende van een stad als Antwerpen.
SkyBridge June 2nd, 2011, 08:07 AM ^hulde!
Polri June 2nd, 2011, 11:40 AM Ik vind dat hier een aantal dingen op een hoop worden gegooid:
- Bar Mondial was een café met een slechte geluidsisolatie: men kon bij live-optredens de bastonen horen in de omliggende appartementen. Daar als bewoner tegen klagen is in mijn ogen een gerechtvaardigde vorm van 'egoïsme': het is niet omdat een stad moet bruisen dat bewoners ook moeten tolereren dat hun eigen woon- en slaapkamer moet delen in de 'feestvreugde'.
- De Sinksenfoor is een ander verhaal: die staat daar al decennia lang, dus waarschijnlijk al lang voor de huidige bewoners. Het is uiteraard wel hun volste recht om te proberen hun leefomgeving te verbeteren, maar de taak van de overheid is om hier een juist evenwicht te vinden en niet zomaar te zwichten voor de grillen van die bewoners.
Er werden de voorbije jaren al een aantal maatregelen genomen om de overlast te verminderen (sluitingsuur, dempen van de muziek na bepaalde uren...), maar de foor verhuizen lijkt me een stap te ver.
Een juiste balans vinden tussen een leefbare en een bruisende stad is een neverending story.
B&T June 17th, 2011, 09:18 PM HNB 17.06
'Water op 't Zuid niet duurder dan evenementenplein'
Het buurtcomité Open Zuid Open bestudeert achter de schermen hoeveel het zou kosten om de Gedempte Zuiderdokken weer open te gooien. Het stadsbestuur opteert voorlopig nog voor een goot evenementenplein, met een sport- en een spelfunctie. Dat zou volgens hen veruit de goedkoopste optie zijn.
Bijna 55 miljoen zou het volgens het stadsbestuur kosten om terug water te krijgen op het hippe Zuid. 'Wij willen met behulp van waterbouwkundige ingenieurs aantonen dat het niet zoveel hoeft te kosten', zegt Francis Gruwez, samen met professor Eric Van Hooydonk de bezieler van het actiecomité. 'Meer zelfs, we vermoeden dat er geen verschil is tussen de prijs van de heropening van de drie dokken en de heraanleg van de Zuiderdokken tot een evenementenplein', aldus Gruwez. Pas zondag worden de cijfers besproken tijdens een ledenvergadering. 'Ik kan er nog niet veel over zeggen omdat we nog niet alle data hebben gekregen', zegt Gruwez. 'Maar we hebben toch al wat voorbeelden uit het buitenland bekeken, zoals in Breda. Daar komen ze lang niet aan dat forse bedrag waarover nu gesproken wordt.'
Sinksenfoor
Het stadscollege is zeker niet tegen water op het Zuid, maar schepen voor Stadsontwikkeling Ludo Van Campenhout (onafhankelijk) zei eerder al dat de ingreep te duur is. Tegenstanders beweren dan weer dat het comité het water gebruikt als een excuus om weer rustig te kunnen wonen. Zonder Sinksenfoor. De ontwerpronde voor het evenementenplein gaat dit najaar van start.
Blijkbaar heb ik een andere mening dan de meerderheid van de forumleden, maar ik hoop toch nog altijd op waten in de zuiderdokken.
poller1 June 17th, 2011, 11:37 PM Water in de Zuiderdokken, en het Sint-Jansplein als evenementenplein... of is dat te klein?
KolonelSilvertop June 19th, 2011, 09:59 AM Het is niet alleen de sinksenfoor. Al die auto's die daar nu geparkeerd staan (duizenden!) kunnen nergens anders naar toe. Gaan we ook de horeca sluiten? Als je residentieel en chic wil wonen, ga dan naar het eilandje, de markgravelei, de buurt achter de grote markt,... keuze zat!
poller1 June 19th, 2011, 10:13 AM ^^
Het KAN ook zonder die parkeerplekken. (wat niet wegneemt dat er parkeerplaatsen MOETEN blijven, maar de vraag is: zo massaal en gratis in 2000 Antwerpen?)
Bewijs: als het Sinksenfoor is heerst er toch ook een gezellig drukte aan de kaaien, in de buurt van het Museum, en ook in de binnenstad... en dan wordt er toch ook niet geparkeerd op de zuiderdokken.
Het is ook een kwestie van 'willen', van 'aanbod', enz.
Als er écht iets te doen valt, dan komen de mensen wel hoor, ook als ze eens niet en masse gratis kunnen parkeren.
Als het aanbod zich op het zuid of bij uitbreiding in de binnenstad NIET differentiëren kan van het aanbod in pakweg Edegem, Boom of Kruibeke, tja, dan zullen de mensen ook niet de moeite nemen he, dan kunnen ze zich op hun eigen dorpsplein ook amuseren.... echter, zover zal het niet komen.
Polri June 19th, 2011, 10:51 AM ^^
50% van de mensen die de horeca bezoeken komen met de auto, is enkele jaren geleden uit een enquête gebleken en de gratis parkeerruimte op het Zuid is heel belangrijk geweest in de ontwikkeling van de horeca daar.
Ik zeg niet dat een goed aanbod niet belangrijk is, maar die 2000 parkeerplaatsen wegnemen en gewoon hopen dat de mensen gaan blijven komen, lijkt me onverantwoord.
Je moet tijdens de Sinksenfoor trouwens eens gaan kijken op de gratis parking langs de kaaien hoe er wordt gestreden voor elke vrije millimeter ...
poller1 June 19th, 2011, 02:34 PM ^^ ik vraag me in dat opzicht af hoe het zit met de 'gratisparkeerbereikbaarheid' van andere grote (drukkere) kermissen in de omgeving, zoals de Zuidfoor in Brussel of (vooral) de kermis van Tilburg.
En hoe steden kunnen overleven die niet beschikken over die 'duizenden gratis parkeerplaatsen' aan het water, maar bv. een mooie wandelboulevard:lol:...
SuburbanWalker June 19th, 2011, 03:12 PM Water in de Zuiderdokken, en het Sint-Jansplein als evenementenplein... of is dat te klein?
Sint-Jansplein is toch wel een stuk kleiner geloof ik ja. En je zal het zo wel niet bedoelen, maar het zou ook nogal cynisch zijn om de overlast maar te dumpen op een arme wijk waar de gemiddelde inwoner politiek minder mondig is. Gewoon al uit principe begin ik al te hopen dat ze de zuiderdokken nooit zullen opengooien en dat het een evenementenplein blijft/wordt.
poller1 June 19th, 2011, 09:04 PM ^^zo bedoelde ik het idd niet, natuurlijk...
Van mij mag ook alles op de zuiderdokken blijven zoals het is hoor, een paar kasseien recht leggen en wat bredere stoepen en 't is in orde wat mij betreft.
de St-Janspleinbewoners zijn anderzijds volgens mij anderzijds wel 'tolerant genoeg' om af en toe een evenementje op het plein toe te laten hoor ;-)
Meurisse June 21st, 2011, 10:54 AM gva.be
Horeca geen voorstander van park op Gedempte Zuiderdokken
09:17 De Antwerpse horecafederatie ziet een parkzone op de Gedempte Zuiderdokken niet zitten. “Er zijn in Antwerpen (http://www.gva.be/krantenkoppen/zoeken/antwerpen.aspx?q=en_BA6nTp1SUUl-vprblCuYuA==&g=antwerpen) al parkeerplaatsen genoeg verdwenen.”
Het voorstel dat burgemeester Patrick Janssens (http://www.gva.be/krantenkoppen/zoeken/patrick-janssens.aspx?q=en_BnNmmGqTsJ2Nfev7Fz5mwrNrlt7pmK8A&g=patrick+janssens) (sp.a) afgelopen weekend in uw krant lanceerde om van de Gedempte Zuiderdokken een groene parkzone te maken, genre Spoor Noord, vindt niet bij iedereen gehoor.
Met name de horeca is niet echt opgezet met de plannen. Binnen HoReCa-Antwerpen zijn de meningen verdeeld: of het behoud van de huidige toestand, of het opengooien van de dokken, zoals de buurtvereniging Open Zuid vooropstelt.
Maar een parkzone vindt weinig medestanders. “Hoe dan ook is het parkeeraanbod onze eerste prioriteit”, zegt Davy Brocatus, voorzitter van HoReCa-Antwerpen. “Of het nu een park wordt of een jachthaven, is een vraag van tweede orde. Zolang de uiteindelijke keuze maar attractief genoeg is voor de omgeving."
HoReCa-Antwerpen zal bij het stadsbestuur de cijfers opvragen van de evolutie van het aantal parkeerplaatsen. “We hebben stellig de indruk dat er de jongste jaren heel wat zijn verdwenen”, aldus Brocatus.
Hoe dan ook is er nog wat tijd voor discussie. Pas dit najaar gaat de ontwerpronde voor de heraanleg van de Gedempte Zuiderdokken van start.
WD
Antwerpen snakt naar groene open ruimten
09:58 Antwerpen snakt naar meer publieke ruimte. Daar is iedereen het over eens, maar hoe die ruimte er dan moet uitzien en waar, is een ander paar mouwen. De afgelopen maanden vonden hierover verhitte discussies plaats tussen buren. In Borgerhout (http://www.gva.be/antwerpen/borgerhout) worden woningen onteigend voor de aanleg van extra buurtgroen. In de Antwerpse wijk Zurenborg worden de busstelplaats en de voormalige gassite een woonwijk met een park van vijf hectare. Het actiecomité SOS Zurenborg gaat hier niet mee akkoord en wil dat het hele terrein een park wordt.
Meer recent is de discussie over de Gedempte Zuiderdokken. Daar vraagt het actiecomité Open Zuid Open dat de dokken weer worden opengebroken. Deze bewoners willen boten op het Antwerpse Zuid. Om hun punt kracht bij te zetten, tonen ze foto’s van een halve eeuw geleden.Bij het bekijken van deze beelden word je overvallen door een portie nostalgie. Meeuwen, oude schepen en volgens een buurtbewoonster de beste mosselen van de stad.
Is dit wat deze wijk eigenlijk nodig heeft? Een van de belangrijkste redenen voor jonge gezinnen om Antwerpen (http://www.gva.be/krantenkoppen/zoeken/antwerpen.aspx?q=en_BA6nTp1SUUl-vprblCuYuA==&g=antwerpen) te verlaten, is het gebrek aan veilige speelruimte voor de kinderen. Het dodelijke ongeval van een kind in een van de Merksemse dokken enkele weken geleden toont aan dat dokken niet echt kindvriendelijk zijn.
Het is daarom geen slecht idee van burgemeester Patrick Janssens (http://www.gva.be/krantenkoppen/zoeken/patrick-janssens.aspx?q=en_BnNmmGqTsJ2Nfev7Fz5mwrNrlt7pmK8A&g=patrick+janssens) om van de Gedempte Zuiderdokken een park te maken, zoals het zeer succesvolle park Spoor Noord. Kleine waterpartijen zijn dan mogelijk. De watervlakte en de fonteinen in Park Spoor Noord zijn trouwens een van de succesfactoren van dit park.
Janssens maakt komaf met het idee om van de Gedempte Zuiderdokken een evenementenplein te maken. Hij ziet liever kleine evenementen die binnen het parkkader passen. Daarmee komt hij meteen tegemoet aan de grootste wrevel bij de mensen van Open Zuid Open. Zij willen af van grote evenementen, zoals de Sinksenfoor.
Waar deze stadskermis dan wel naartoe moet, is een raadsel. Het ontwerp voor een groot park op de Gedempte Zuiderdokken is er, alleen ligt het al jaren stof te verzamelen in de volgeladen schuif met de nog niet uitgevoerde plannen. Dokken met boten zijn mooi voor op de foto, maar daar hebben jonge gezinnen niets aan. Ouders willen een gezellige plek waar ze hun kinderen kunnen zien ravotten.
Door Sacha Van Wiele
Ivan June 21st, 2011, 11:00 AM Niet akkoord met dhr van de Wiele.
Kinderen moet je steeds in het oog houden, zeker in een stad. Of dat nu aan dokken is, een straatkant of een vijver, maakt niet uit. Dus geen argument om de dokken niet te heropenen. Trouwens groen en speelruimte kan dus aan de kaaien binnenkort. Parking kan aan het stadion en de ondergr; parking st andries onder de kaaien.
Dokken open, foor op linkeroever met decor stadscentrum.
deze week gaat onze visie trouwens ook voorgesteld worden...
eurocities June 21st, 2011, 11:18 AM [QUOTE=Meurisse;80017674]gva.be
[INDENT]Horeca geen voorstander van park op Gedempte Zuiderdokken
09:17 De Antwerpse horecafederatie ziet een parkzone op de Gedempte Zuiderdokken niet zitten. “Er zijn in Antwerpen (http://www.gva.be/krantenkoppen/zoeken/antwerpen.aspx?q=en_BA6nTp1SUUl-vprblCuYuA==&g=antwerpen) al parkeerplaatsen genoeg verdwenen.”
Het voorstel dat burgemeester Patrick Janssens (http://www.gva.be/krantenkoppen/zoeken/patrick-janssens.aspx?q=en_BnNmmGqTsJ2Nfev7Fz5mwrNrlt7pmK8A&g=patrick+janssens) (sp.a) afgelopen weekend in uw krant lanceerde om van de Gedempte Zuiderdokken een groene parkzone te maken, genre Spoor Noord, vindt niet bij iedereen gehoor.
Met name de horeca is niet echt opgezet met de plannen. Binnen HoReCa-Antwerpen zijn de meningen verdeeld: of het behoud van de huidige toestand, of het opengooien van de dokken, zoals de buurtvereniging Open Zuid vooropstelt.
Maar een parkzone vindt weinig medestanders. “Hoe dan ook is het parkeeraanbod onze eerste prioriteit”, zegt Davy Brocatus, voorzitter van HoReCa-Antwerpen. “Of het nu een park wordt of een jachthaven, is een vraag van tweede orde. Zolang de uiteindelijke keuze maar attractief genoeg is voor de omgeving."
HoReCa-Antwerpen zal bij het stadsbestuur de cijfers opvragen van de evolutie van het aantal parkeerplaatsen. “We hebben stellig de indruk dat er de jongste jaren heel wat zijn verdwenen”, aldus Brocatus.
Hoe dan ook is er nog wat tijd voor discussie. Pas dit najaar gaat de ontwerpronde voor de heraanleg van de Gedempte Zuiderdokken van start.
WD
De Horeca is bijzonder kortzichtig. De beleveniswaarde van de gedempte Zuiderdokken zal er zonder duizenden auto's alleen maar op vooruit gaan. Er komt dan meer ruimte voor terrassen, water (en/of) groen en speelruimte. Dat zal niet minder maar meer cliënteel opleveren.
Ivan June 21st, 2011, 11:51 AM maar natuurlijk, kijk naar t eilandje, zo'n aantrek dat water uitoefent; tZuid kan nog meer bieden daar het reeds jaren een grote horecacluster heeft en een groot cultuuraanbod. bovendien zullen de vernieuwde kaaien met parkzone aan de stroom de grootste meerwaarde bieden. Dat heeft geen enkel andere wijk in antwerpen te bieden. (later eilandje fase 2 wel)
Meurisse June 21st, 2011, 12:08 PM Er zijn geen deftige redenen om tegen de heropening van de zuiderdokken te zijn.
Parking kan ondergronds, onder het voetbalstadion, onder de kaaien, ...
En er ging een nieuwe parkzone komen, namenlijk de eerste fase van de Scheldekaaien aan Sint Andries ging een groenzone worden. Spijtig genoeg is dat nu herleid tot een desolate kasseivlakte met een dijk met wat verloren boompjes.
En de (herbekeken) foor inderdaad op Linkeroever, of zoals Van Hooydonck aanhaalde, gewoon rondom de zuiderdokken (de kaaien zijn immers immens breed)
SuburbanWalker June 21st, 2011, 12:33 PM Er zijn geen deftige redenen om tegen de heropening van de zuiderdokken te zijn.
Parking kan ondergronds, onder het voetbalstadion, onder de kaaien, ...
En er ging een nieuwe parkzone komen, namenlijk de eerste fase van de Scheldekaaien aan Sint Andries ging een groenzone worden. Spijtig genoeg is dat nu herleid tot een desolate kasseivlakte met een dijk met wat verloren boompjes.
En de (herbekeken) foor inderdaad op Linkeroever, of zoals Van Hooydonck aanhaalde, gewoon rondom de zuiderdokken (de kaaien zijn immers immens breed)
http://maps.google.be/?ll=51.211891,4.392214&spn=0.004093,0.011362&t=k&z=17
Net zo breed als de Zuiderdokken zelf. Als je veronderstelt dat de Zuiderdokken zo'n brede kaaien gaan krijgen dan zal er niet veel water overschieten ze. ;)
Ik vind het verlies van een ruime, centrale en gezellige evenementenplein dus wel degelijk een deftige reden om tegen te zijn, naast de kostprijs (al zullen ze wel ademloosgewijs wel met een studie afkomen dat aantoont dat gans die zaak uitgraven op een of andere manier minder kost dan een heraanleg) en het feit dat de horeca op het zuid nauwelijks nood heeft aan een boost, en net zomin de wijk in zijn geheel.
Ivan June 21st, 2011, 01:00 PM Grootstedelijke speelruimte kan trouwens ook op onze Speelreus en dit aan Nieuw Zuid, en dit in het groen ook nog :)
THRene June 21st, 2011, 02:48 PM En de (herbekeken) foor inderdaad op Linkeroever, of zoals Van Hooydonck aanhaalde, gewoon rondom de zuiderdokken (de kaaien zijn immers immens breed)
Dat laatste heeft dan als voordeel dat diegenen met een verborgen agenda, (dokken open maar eigenlijk foor buiten) ineens kleur mogen bekennen.
En waar op Linkeroever? Melsele?
Ivan June 21st, 2011, 03:29 PM F.van edenplein en langs scheldeboulevard / beatrijslaan. Je komt dan via de voetgangerstunnel recht op de feestelijkheden uit en dat met magnifiek zicht op stad als achtergrond. een rondje op het reuzenrad wordt er een meer idyllischer / romantischer van
SkyBridge June 21st, 2011, 04:20 PM ^ Ja en vervolgens sta je in een desolate buurt als je nog een drankje wilt doen. Ik weet niet hoe het met jou zit maar juist de loopafstand naar de foor toe vanuit de hele stad + de mogelijkheid meteen in een restaurant aan te schuiven of op een terras te ploffen maakt dat ik al 3 keer ben geweest dit jaar. Op Linkeroever had mijn eerste bezoek nog moeten komen en ik garandeer je dat dit voor veel mensen niet anders zou zijn.
Daarnaast is die tunnel maar een naar ding. Leuk om een keer te doen, en daarna liever niet meer.
Polri June 21st, 2011, 07:21 PM En er ging een nieuwe parkzone komen, namenlijk de eerste fase van de Scheldekaaien aan Sint Andries ging een groenzone worden. Spijtig genoeg is dat nu herleid tot een desolate kasseivlakte met een dijk met wat verloren boompjes.
Of misschien kan de Sinksenfoor op die locatie aan de Scheldekaaien komen?
Ik vind Linkeroever ook niet ideaal, want dan moeten mensen echt gaan plannen om er naartoe te gaan, terwijl je er nu gewoon toevallig passeert.
poller1 June 21st, 2011, 11:10 PM Probleem is dat veel mensen niet alleen willen 'parkeren', ze willen ook nog eens 'gratis parkeren' en vinden het straf dat dit niet zowat overal kan...
---
Persoonlijk vind ik de voergangerstunnel wél een valabele & snelle oeververbinding!!
Ivan June 22nd, 2011, 08:17 AM Ik ben nog niet geweest naar de foor. tweer lijkt me nog niet echt uitnodigend geweest
Meurisse June 23rd, 2011, 05:38 PM Spannend, morgen of overmorgen komt de visie van Antwerpen Hogerop misschien wel in de pers ;) ;)
B&T July 19th, 2011, 02:30 PM Spannend, morgen of overmorgen komt de visie van Antwerpen Hogerop misschien wel in de pers ;) ;)
Precies al een tijdje windstilte. Heb ik iets gemist?
Ivan August 17th, 2011, 08:08 AM Einde augustus/begin september zul je vast wel iets gaan horen...
Betreft Open Oproep 22:
http://www.vlaamsbouwmeester.be/renderers/open_oproepen/render_openoproep.aspx?474d31e1-d420-4a20-9ad2-103089b7ded5
Zal weldra wellicht hetzelfde lot als die van het stadspark ondergaan: cancelled...
B&T September 2nd, 2011, 08:54 PM DS 02.09
Plannen om de gedempte zuiderdokken in antwerpen weer open te maken
Moet Antwerpen zijn dokken weer opengooien?
En als de Gedempte Zuiderdokken nu eens niet gedempt waren? Dan kon bijvoorbeeld Panamarenko zijn kunst laten drijven in eigen stad. Zondag maakt Watererfgoed Vlaanderen zijn invulling van de ‘Kunstdokken' bekend.
Een suggestie voor de tweede reeks van het sketchprogramma Wat als. Daarin laat het kruim van ons komisch acteertalent zijn fantasie de vrije loop over schijnbaar vanzelfsprekende kwesties. Eens benieuwd hoe ze deze zouden oplossen: wat als de Gedempte Zuiderdokken nu eens niet gedempt waren? Mogelijk antwoord: dan viel de Sinksenfoor in het water.
Op de plek waar vroeger de Zuiderdokken in Antwerpen waren, parkeert u misschien weleens uw wagen. Het is een kasseienvlakte met blikken op wielen: ruim 1.700 kunnen er zo staan. Maar lekker gratis, en o zo handig dicht bij het Fotomuseum, het Muhkra en het Zuiderpershuis. Gabbers uit de buurt komen er basketten, kleintjes drentelen op een speelpleintje. In het eerste deel, een stuk terre vague, verdwijnt al eens een omwonende met een hond achter de struiken. We hebben allemaal onze behoeften.
Welke behoeften zouden de mensen hebben die langs die Vlaamse en Waalse Kaai wonen en werken? Zouden zij er voorstander van zijn als de drie achter elkaar liggende dokken opnieuw geopend werden?
Antony Lemmens, een dertiger in een sportief pak die bij de IT-firma Asecrit ‘synergetic IT-solutions' levert, is daar niet zo zeker van. ‘Nog meer water?', zegt hij. ‘De Scheldekaaien liggen amper tweehonderd meter verderop, en ze worden binnenkort helemaal gerenoveerd. Er moet bespaard worden en we hebben geen regering. Ik weet niet of dit nu het eerste is wat er moet gebeuren. Waar moeten al die mensen met hun wagen en hun honden naartoe? Het mag niet ten koste gaan van wie hier woont en werkt en veel in deze wijk geïnvesteerd heeft.'
Onhoudbaar
Zijn buur Gui Verpoorten denkt daar anders over. In zijn zaak Haute Frituur brengt hij het frietvet op temperatuur. ‘Zo'n plein, met regelmatig grote evenementen als de Sinksenfoor, is niet houdbaar', zegt hij. ‘Het is druk, het is luid en voor de horeca brengt het geen klanten mee. Integendeel: in die periode moeten we sluiten. Parkeerruimte kan ook elders in de buurt georganiseerd worden. De meeste mensen die hier parkeren, hebben toch weinig met de wijk te maken. Ze droppen hun auto en trekken naar het centrum. Als de dokken opnieuw open waren, zou de buurt hier rustig en aangenaam kunnen worden. Voor mij hoeven de dokken niet alle drie opnieuw open. Een paar speelpleinen behouden, is ook goed voor de levenskwaliteit.'
Aanstaande zondag kunnen ze er samen over discussiëren. Dan organiseert Watererfgoed Vlaanderen een congres over het thema. Nu ja, wat heet, een congres. Met een laagdrempelige toegangsprijs van 2 euro is de bijeenkomst veeleer een wijkoverleg of een informatiesessie. Specialisten uit Liverpool en Breda komen vertellen hoe zij het in hun stad hebben aangepakt.
Sinds Watererfgoed Vlaanderen twee jaar geleden werd opgericht, zijn er tachtig organisaties bij aangesloten. Die hebben samen een ‘watererfgoedmanifest' opgesteld. De heropening van de Zuiderdokken ligt hen na aan het hart. Zondag maken ze in hun masterplan bekend hoe zij de invulling zien. De culturele helden van Antwerpen krijgen er een prominente plaats: er is sprake van een Panamarenkodok en een Decleirdok. Ook punker-dokwerker Ludo Mariman krijgt een dok naar zich vernoemd. Aan de kant van de Grignardkaai komt een doorsteek naar de Schelde, die voor watertoevoer moet zorgen; hij is vernoemd naar de architect Jo Crepain.
‘Bij de aanleg van de dokken in 1881 was deze wijk een mix van havenactiviteit, cultuur en een volkse bevolking', zegt Eric Van Hooydonk, advocaat en voorzitter van de organisatie. ‘Door de dokken te heropenen, willen we de hedendaagse identiteit versterken. Met zijn musea en galeries is de kunst zeer present. Niet zelden zitten ze in silo's of pakhuizen van de haven. Moet je die plattegrond eens zien. (zie elders op deze pagina, red) Alle blokjes in lichtblauw zijn havenerfgoed. Alles in het rood is kunst. De waterpartij van de dokken zou de centrale focus van heel deze wijk kunnen worden.'
In de frigo
De drie dokken vertegenwoordigen samen een wateroppervlak van ruim 4 hectare. Het grootste is niet breder dan 65 meter, waardoor er zelfs bij de heraanleg van de waterpartijen nog 57.000 vierkante meter ruimte vrijkomt om groenzones, pleintjes en flaneerpaden aan te leggen. Toen de dokken in 1968 werden volgespoten – er kon 315.700 kubieke meter baggerzand in – werd alleen de bovenkant van de kaaimuren afgebroken. De rest zit nog in de grond. De zuidersluis die de verbinding maakt met de Schelde is weg. Daar zit het hof van beroep, in een toren die terecht nooit een schoonheidsprijs gekregen heeft en over enkele jaren wordt afgebroken.
Dit soort opportuniteiten geeft Watererfgoed Vlaanderen wind in de zeilen. Van Hooydonk: ‘Er is een groot plan in de maak voor de heraanleg van de Scheldekaaien en ook de naburige zone Nieuw Zuid wordt volledig ontwikkeld. Het zou nalatig zijn de Zuiderdokken niet in die plannen te integreren. Via kanalen zou je de Zuiderdokken met Nieuw Zuid kunnen verbinden. Jonge families die daar wonen, zouden met watertaxi's naar de horecazaken op het Zuid kunnen afzakken. In de toekomst kan men er winen en dinen op drijvende terrassen. Er valt iets te beleven, het is er rustig en aangenaam.'
In het masterplan krijgt het eerste dok een drijvende structuur die omgeven is door water. Dat moet een publieke zone worden, waar kleinere evenementen kunnen plaatsvinden. Het dok sluit onmiddellijk aan op de antiekzaken van de Kloosterstraat en iets verderop de modewijk. Marktjes, literatuurfeestjes en modedefilés behoren er tot de mogelijkheden. In het water kunnen kunstwerken worden aangebracht. Panamarenko betreurde onlangs nog op deze pagina's dat geen enkel van zijn ‘waterwerken' in zijn stad te zien is.
De twee andere dokken bieden plaats aan plezierbootjes en varend erfgoed. Van Hooydonk: ‘De jachthavens op Linkeroever en het Willemsdok zitten vol, en er zijn geen uitbreidingsmogelijkheden voorhanden. De Zuiderdokken kunnen een oplossing bieden voor kleinere jachten. Voorts is er een continue aanlegplaats nodig voor historische schepen. Men kan er de replica van het poolschip Belgica leggen, zoals Oostende zijn Mercator heeft. Zo creëer je meteen een publieksattractie.'
Maar was de animo voor de heropening van de Zuiderdokken zelf ook niet wat gedempt? Studiebureau Technum becijferde dat die tussen de 44 en 54 miljoen euro zou kosten. Toen de stad dat bedrag hoorde, stopte ze de plannen voorlopig in de frigo, zonder ‘de heropening op termijn te hypothekeren'.
Water ín de stad
Met die becijfering is Van Hooydonk het niet eens. ‘Ze is onvolledig, en ze houdt geen rekening met financiering buiten de stad. De afbraak van het hof van beroep is voor rekening van de federale overheid en het heropenen van de sluis is materie van het Vlaams Gewest. De stabilisatie van de kaaimuren is allicht niet nodig, omdat die in harde blauwsteen is opgetrokken en in tegenstelling tot de Schelde nooit onderhevig is geweest aan getijden en wisselende waterdruk. Ik schat de totaalkost veeleer op 20 miljoen euro.'
In zijn ruimtelijk structuurplan nam Antwerpen zich voor meer water ín de stad te hebben. De coalitie na de volgende gemeenteverkiezingen zal daarover de knopen doorhakken.
Plan Kunstdokken Zuid, op 4 september (10 tot 16.30 uur) in het Zuiderpershuis, Waalse Kaai 14, Antwerpen
www.watererfgoed.be
Meurisse September 2nd, 2011, 11:23 PM www.antwerpenhogerop.be
01/09/2011
Heropen de Zuiderdokken!
http://i706.photobucket.com/albums/ww67/meurisse/004_metwatermerk.png
Antwerpen Hogerop heeft reeds sinds 2009 al een visie op de heropening van de Zuiderdokken. Deze hebben we al toegelicht op de toekomstwandeling Zuid en Nieuw Zuid vorige zomer. Toen konden de deelnemers onze plannen al vernemen wat onze visie is voor dit momenteel nog ondergewaardeerde stadsdeel.
Het voorbije jaar hebben we onze visie concreter uitgewerkt en afgetoetst aan verschillende stadsplannen zoals de Scheldekaaien, Nieuw Zuid, het mobiliteitsvraagstuk, Petroleum-Zuid, …
Hiertoe kwamen we tot een concreet ambitieus plan voor het dokkenstelsel en het ruimere gebied eromheen.
Afgelopen maanden en weken werkten we samen met andere medestanders waaronder Watererfgoed Vlaanderen. Onze visie voor het heropenen van de dokken loopt nagenoeg in dezelfde lijn. Onze elementen zijn; een volledig heropening van het historische dokkenstelsel, invulling met kleine jachthaven, openluchtzwembad, hoogkwalitatief openbaar domein / terrassen, behoud van de monumentale bomenstructuur en bestendiging van de wijk als dé cultuurwijk van Antwerpen.
Antwerpen Hogerop wenst er wel een architecturale toets aan te geven en wil aan de zuidkop een nieuw stadsicoon optrekken. Waar nu nog het mistroostige sociale woonblok staat, vereist in onze visie een multifunctionele torengebouw, een nieuw baken voor de buurt en voor de stad. Hier komt een mix van residentiële functie, een hotel, casino, panoramarestaurant, seniorenflats, kantoorruimte voor maritieme bedrijven, fitness en een nieuwe wijkcentrum.
Op het congres dat professor Eric van Hooydonck als voorzitter van Watererfgoed Vlaanderen op zondag 04 september organiseert in het Zuiderspershuis, zal ook Antwerpen Hogerop aanwezig zijn. Tijdens de gespreksronde van deskundigen en belanghebbenden zal haar voorzitter het plan van heropende zuiderdokken volgens Antwerpen Hogerop komen toelichten.
U vindt alvast onze concrete plannen en visie voor de Zuiderdokken met simulaties terug via:
?navigatieid=41&e=2 (http://www.antwerpenhogerop.be/?navigatieid=41&e=2)
Hoe deelnemen aan de infomeeting?
De infomeeting gaat door in het Zuiderpershuis (Waalse Kaai 14). Zij start om 10u00 en eindigt rond 16u30 met een receptie. Inschrijven op voorhand is niet nodig. Deelnemers komen gewoon naar het Zuiderpershuis en betalen er 2,00 EUR als deelnameprijs.
Programma
10u00 – Verwelkoming
Barbara Porteman, Zuiderpershuis
10u05 - Doel en programma van de bijeenkomst
Eric Van Hooydonk, Voorzitter van Watererfgoed Vlaanderen
DEEL 1 - HEROPENING VAN OUDE WATERLOPEN EN DOKKEN: LEREN UIT BINNEN- EN BUITENLAND
10u15 - De heropening van het Albert Dock in Liverpool en de valorisatie van de oude dokken als UNESCO-werelderfgoed (in het Engels)
John Hinchliffe, UNESCO World Heritage Officer, City of Liverpool
10u40 - De heropening van de Oude Haven in Breda
Hans Thoolen, adviseur stedelijke kwaliteit, Gemeente Breda
11u05 - De heropening van de historische waterlopen in Gent
Rudy Vanderween, coördinator watertoerisme, Stad Gent
DEEL 2 - DE ANTWERPSE ZUIDERDOKKEN VAN HUN ONTSTAAN TOT NU
11u30 - De geschiedenis en het erfgoed van de Antwerpse Zuiderdokken
Patrick Viaene, Docent Artesis-Hogeschool Antwerpen, Voorzitter van het Steunpunt voor Industrieel en Wetenschappelijk Erfgoed en Board Member van The International Committee for The Conservation of Industrial Heritage
12u00 - Broodjeslunch
DEEL 3 - NAAR DE HEROPENING VAN DE ZUIDERDOKKEN
13u00 - De bouwtechnische mogelijkheid van de heropening
Ir. Jan Balduck, waterbouwkundig ingenieur, Promotie Binnenvaart Vlaanderen
13u15 - Heropening van de Zuiderdokken: pro en contra
Voorstelling van het plan Kunstdokken Zuid
Eric Van Hooydonk, voorzitter van Watererfgoed Vlaanderen
14u45 - Koffiepauze
DEEL 4 - DEBAT EN REACTIES
15u15 - Reacties van deskundigen en belanghebbenden
Peter Hamer, varend erfgoed-deskundige, Tolerant
Francis Gruwez, voorzitter van OpenZuidOpen
Albert Himler, havenerfgoeddeskundige
Ivan Boons, voorzitter van Antwerpen Hogerop
Patrick Vandenbulck, gedelegeerd bestuurder van de Jachthaven Antwerpen en de Jachthaven Willemdok
15u45 - Vragen uit het publiek
16u15 - Overhandiging van het Plan Kunstdokken Zuid aan het stadsbestuur
Slottoespraken
Philip Heylen, Schepen van Cultuur, Stad Antwerpen
Ludo Van Campenhout, Schepen van Stadsontwikkeling, Stad Antwerpen
16u30 - Symbolische inhuldiging van de heropende dokken en receptie
Meer info: http://www.watererfgoed.be/EG_Zuiderdokken.aspx
KolonelSilvertop September 4th, 2011, 11:52 PM Een ding ontbreekt wel: de why. Waarom al die dingen?
Een paar bedenkingen:
Voor een kantoorfunctie is de ontsluiting niet al te best
Zeer grote parkeergarage nodig om verlies aan plaatsen op te vangen
Waarom dat Wijkcentrum en die seniorenflats?
We hebben al 2 jachthavens in de stad
we hebben al een eilandje, waarom exact dat concept gaan herhalen op een andere plaats?
De enige die hier bij wint zijn de eigenaars rond het zuid: die hebben meer rust en meer faciliteiten, met positief effect op hun prijzen. De rest van de stad verliest de toegang tot de voornaamste recreatiebuurt van de stad, die bijgevolg onvermijdelijk zal teloorgaan.
sorry voor de negatieve kritiek, meestal ben ik enthousiaster over jullie plannen :storm:
SkyBridge September 5th, 2011, 01:31 AM Het is nogal vergezocht om te veronderstellen dat de buurt teloor zal gaan wanneer parkeerplaatsen verdwijnen. Kwaliteit maken trekt ook weer nieuwe mensen aan! Zie hoe dat in Breda is gegaan, waar exact dezelfde angsten waren als die jij nu uit.
Het plan zelf met icoon en al ben ik wel sceptisch over. Waarom hier een toren? Deze wijk heeft al haar iconen (een icoon staat niet gelijk aan hoogbouw!) en als er een nieuw icoon wordt toegevoegd kan dat op vele manieren. Het betreft hier ook nog eens een uniek stedenbouwkundig plan, dat respect verdient.
Ook de invulling lijkt inderdaad uit de lucht gegrepen. Waarom maritieme kantoren? Waarom überhaupt zo vast willen leggen wat erin komt? En waarom al die functies die eigenlijk in het centrum thuishoren en niet in een wijk in de luwte?
En als laatste gedachte: cultuur laat zich zelden dwingen. Iets bestempelen als cultuurwijk maakt het nog niet dat. Sterker, cultuur wurmt zich eerder richting plekken die nog ontdekt moeten worden. Cultuur fungeert als aanjager maar laat zich niet aanjagen.
Meurisse September 5th, 2011, 10:10 AM Een ding ontbreekt wel: de why. Waarom al die dingen?
Waarom niet?
Dit zou de kers op de taart zijn van de heropleving van het zuid die 20-30 jaar geleden begon.
Er zijn geen aanvaardbare argumenten om deze dokken niet te openen. Geen geld, geen nood, geen draagvlak, technisch onhaalbaar enzovoorts zijn allemaal drogredenen.
Voor een kantoorfunctie is de ontsluiting niet al te best
Vlak aan de ring, vlak aan het knooppunt voor O.V. (Bolivarplaats), toekomstige Singeltram, Kaaientram, knooppunt aan Spaghettiknoop, toekomstige wijk Nieuw Zuid, ....
Zeer grote parkeergarage nodig om verlies aan plaatsen op te vangen
De parkeerplaatsen verdwijnen zowieso. Of de dokken nu heropend worden of niet. Er komt nu al een parking onder de Scheldekaaien, misschien kan er nog een ten zuiden van de zuidersluis komen? Onder het toekomstig voetbalstadion komt er een reuzeparking. En onder ons 'icoon' kan ook een grote ondergrondse parkeergarage komen. Nieuw Zuid..
Waarom dat Wijkcentrum en die seniorenflats?
Ten eerste zijn dit maar suggesties, en anders waarom niet? Het doel is om een sociale mix te krijgen, een mix van functies en bevolking.
We hebben al 2 jachthavens in de stad
Omdat deze 2 jachthavens goed vol zitten en er in Antwerpen als havenstad wel nog meer plaats kan zijn voor ligplaatsen voor onder andere jachten maar ook woonboten, historische schepen, ...
we hebben al een eilandje, waarom exact dat concept gaan herhalen op een andere plaats?
De zuiderdokken hebben quasi niets gemeen met het Eilandje. Het eilandje heeft het van de grootsheid en de wijdsheid van de grote dokken en de lege vlaktes ernaast. De Zuiderdokken zijn kleine en intieme dokjes met veel plaats voor groen rondom.
De enige die hier bij wint zijn de eigenaars rond het zuid: die hebben meer rust en meer faciliteiten, met positief effect op hun prijzen.
Niet de enige, heel de stad kan hierbij winnen
De rest van de stad verliest de toegang tot de voornaamste recreatiebuurt van de stad, die bijgevolg onvermijdelijk zal teloorgaan.
Ja gezellig zoals nu, terrasjes tussen de geparkeerde auto's. Er zouden ook honderden meters terrasjes onder de bomen aan de rand van het water kunnen komen. Ik prefereer toch liever het tweede. de toegang en parking blijft behouden, maar anders als de grote openluchtparking van vandaag.
sorry voor de negatieve kritiek, meestal ben ik enthousiaster over jullie plannen :storm:
Onderbouwde kritiek geven mag altijd!
Het is nogal vergezocht om te veronderstellen dat de buurt teloor zal gaan wanneer parkeerplaatsen verdwijnen. Kwaliteit maken trekt ook weer nieuwe mensen aan! Zie hoe dat in Breda is gegaan, waar exact dezelfde angsten waren als die jij nu uit.
Zeer terecht. Vandaag is het misschien gemakkelijk zo'n parkeervlakte voor de deur maar het wordt tijd dat we de sixties en seventies gedachten van weleer uit ons hoofd zetten en de 21ste eeuw ingaan!
Het plan zelf met icoon en al ben ik wel sceptisch over. Waarom hier een toren? Deze wijk heeft al haar iconen (een icoon staat niet gelijk aan hoogbouw!) en als er een nieuw icoon wordt toegevoegd kan dat op vele manieren. Het betreft hier ook nog eens een uniek stedenbouwkundig plan, dat respect verdient.
Er zijn inderdaad al verscheidene iconen. Maar het huidig 'icoon' (de betonnen blok sociale appartementen) op de kop van de Zuiderdokken kan in ons ogen toch wel beter. Daarom pleiten wij voor het toevoegen van een 21ste eeuwse icoon, een sluitstuk van de Zuiderdokken, een bekroning voor de wijk én een scharnier tussen oud en nieuw zuid.
Net door de dokken te heropenen, te pleiten voor de zichtassen te herstellen respecteren wij het unieke stedenbouwkundig plan.
Ook de invulling lijkt inderdaad uit de lucht gegrepen. Waarom maritieme kantoren? Waarom überhaupt zo vast willen leggen wat erin komt? En waarom al die functies die eigenlijk in het centrum thuishoren en niet in een wijk in de luwte?
dit zijn suggesties Hoe kunnen wij nu vastleggen wat er in moet komen?! er kunnen 1001 dingen op zo'n toplocatie
En als laatste gedachte: cultuur laat zich zelden dwingen. Iets bestempelen als cultuurwijk maakt het nog niet dat. Sterker, cultuur wurmt zich eerder richting plekken die nog ontdekt moeten worden. Cultuur fungeert als aanjager maar laat zich niet aanjagen.
Het zuid was al een cultuurwijk, is dat nu nog steeds en zal dat nog lang blijven. Daar is niets nieuw aan
Nog even er aan herinneren dat bovenstaand bericht slechts een nieuwsbericht is met de nieuwe simulatie maar dat ons masterplan dat we 2 jaar geleden opmaakte (http://www.antwerpenhogerop.be/?navigatieid=41&e=2)nog steeds voor 90% geldt en de basis vormde voor dit persbericht.
Meurisse September 5th, 2011, 10:14 AM Gisteren op het congres pleitte zowel schepen Philip Heylen als Ludo van Campenhout voor het heropenen van de Zuiderdokken. Ludo deed er nog een schepje bovenop door te verkondigen dat het plan voor de herinrichting tot 'evenementenplein' niet doorgaat!
quadi September 5th, 2011, 10:29 AM Met andere woorden, de kans dat dit ook effectief gebeurt is niet zo klein?
Meurisse September 5th, 2011, 10:32 AM De kans dat de dokken terug open gaan is inderdaad reëel MAAR beide heren durfden er geen termijn op plakken. Het kan dus nog wel 10-20 jaar duren. Het is niet dat het al allemaal beslist is...
KrisL September 5th, 2011, 11:03 AM Schepenen willen tegen SP.A in weer water in dokken
ANTWERPEN - 'Het openen van de Zuiderdokken wordt een verkiezingsthema en van mij moet er weer water vloeien', zei schepen van Stadsontwikkeling Ludo Van Campenhout (onafhankelijk) gisteren op het symposium over het heropenen van de Gedempte Zuiderdokken. Van Campenhout gaat daarmee in tegen zijn SP.A-collega's in het college.
Van Campenhout werd door professor Eric Van Hooydonk, directeur van Watererfgoed, uitgenodigd om samen met Cultuurschepen Philip Heylen (CD&V) zijn mening te geven over het heropenen van de Zuiderdokken. Maar de voormalige VLD'er deed veel meer dan dat. 'In het college vrijdag waren we overeengekomen geen boude uitspraken te doen. Maar voor mij moeten de dokken weer open. Water hoort bij deze stad, de welvaart van Antwerpen danken we aan het water.'
Daarmee gaat Van Campenhout in tegen de mening van de SP.A, dat liever zou hebben dat er een park komt op het Zuid met meer ruimte voor iedereen. Maar Van Campenhout luistert niet meer alleen naar het college, maar ook naar zijn nieuwe broodheer. Over enkele weken verhuist de schepen naar de N-VA en gisteren leek zijn verkiezingscampagne alvast begonnen. 'Het openen van de dokken wordt een verkiezingsthema, dat voelt iedereen. Alle partijen zullen hun keuze moeten bekendmaken: voor of tegen de heropening.'
Standing buurt
Ook Heylen sprak zijn voorkeur uit voor water op het Zuid. 'Het Zuid is een hippe buurt, waar jonge mensen wonen die geïnvesteerd hebben in de buurt. Om de standing van de buurt te behouden, moet er weer water in de dokken vloeien. Maar ik vraag de mensen hier wel wat tijd. Eerst moeten de kaaien worden heraangelegd, dan is het wachten tot het hof van beroep wordt afgebroken. Ik zal proberen ook de andere schepenen te overtuigen van het nut en dan kunnen we over een tiental jaar Gedempte voor Zuiderdokken weglaten.'
Tijdens het symposium werd het boek van Van Hooydonk voorgesteld, met onder meer de plannen voor het opengooien van de drie dokken, met ruimte voor kunst en een jachthaven voor alle boten. 'Er blijft 60procent landoppervlak over. De dokken zijn dus te combineren met een park, marktjes en horeca. We willen het water ook doortrekken naar het nieuwe Zuid', zegt Van Hooydonk.
Volgens Patrick Vandenbulck, gedelegeerd bestuurder van de Jachthaven Antwerpen op Linkeroever en de Jachthaven Willemdok, is de druk op de twee jachthavens te groot. 'De dokken op het Zuid zouden complementair zijn met de twee jachthavens, waar nu te weinig plaats is. Ik voorspel dat het gegarandeerd een succes wordt.'
Burgemeester Patrick Janssens (SP.A) is meer gewonnen voor een nieuw Park Spoor Noord zodat de ruimte door iedereen kan worden gebruikt. 'Er is al zo weinig openbare ruimte. Als je die dan hebt, moet je die ook gebruiken. En met de dokken weer open te stellen, verlies je te veel plaats', verklaarde hij eerder al.
Bron: Nieuwsblad (http://www.nieuwsblad.be/article/detail.aspx?articleid=VM3EU977)
Ivan September 5th, 2011, 11:36 AM Het congres duurde van 10 tot 18u. Dit artikel haalt er de laatste 20min uit om daar dan de helft van het artikel aan te spenderen. En dan ook nog over de verkiezingen en al?? Dat heeft er niets mee te maken en werd ook door Van Campenhout als Heylen NIET eens vermeld! En over de rest van de dag wordt weinigs concreet verteld. Weet niet waarvan dat stuk van Janssens komt? die was er niet...
En zo komt het dat alles een eigen leven begint te leiden natuurlijk --Dokken voor of tegen!! komt me bekend voor en zie tot wat het geleid heeft...
Nee nee, laat het vooral om een mooi verhaal gaan voor de stad, die heropening! Met een pracht van een invulling IN en ROND de dokken EN de Scheldekaaien als één project.
KrisL September 5th, 2011, 11:59 AM Blijkbaar een objectiever verhaal in de GvA
Animo voor heropenen Gedempte Zuiderdokken stijgt
Voor wie er nog aan twijfelt: de heropening van de Gedempte Zuiderdokken krijgt een steeds breder draagvlak. Een congres over het onderwerp lokte zondag veel volk.
http://s2.gva.be/imgpath/assets_img_gva/2011/09/05/1970511/animo-voor-heropenen-gedempte-zuiderdokken-stijgt_5_460x0.jpg
http://s2.gva.be/ahimgpath/assets_img_gva/2011/09/05/1970512/animo-voor-heropenen-gedempte-zuiderdokken-stijgt-id2003525-460x0.jpg
Het Zuiderpershuis was zondag goed gevuld voor een congres over de Gedempte Zuiderdokken, die voor steeds meer mensen niet langer gedempt moeten of mogen blijven.
Over een aantal jaren worden de Gedempte Zuiderdokken heraangelegd en krijgen ze meteen ook een nieuwe functie. Als het van Watererfgoed Vlaanderen, gesteund door een aantal buurtbewoners, afhangt, worden de drie originele dokken opnieuw uitgegraven.
Drijvend evenementenplein
Zondag stelde voorzitter Eric Van Hooydonk van Watererfgoed Vlaanderen de plannen voor. Daarin komt in een van de dokken een drijvend evenementenplein. De twee andere dokken worden voorbehouden als jachthaven en als thuishaven voor een aantal museumschepen.
In de plannen is ook plaats voor groen en een waterweg die de dokken verbindt met de toekomstige wijk Nieuw Zuid. Volgens Watererfgoed Vlaanderen kost het heropenen van de Gedempte Zuiderdokken maximaal 20 miljoen euro. Een aantal werken, zoals de geplande sloop van het het hof van beroep, is immers voor rekening van de hogere overheid. Ook zouden de kosten om de dokmuren op te knappen lager zijn dan aanvankelijk werd geschat.
Bron: GvA (http://www.gva.be/antwerpen/antwerpen/animo-voor-heropenen-gedempte-zuiderdokken-stijgt.aspx)
Heeft er soms iemand die plannen in pdf formaat?
SkyBridge September 5th, 2011, 01:29 PM De mening van de burgemeester is ronduit dom te noemen. Water is net zo goed openbare ruimte als een park! Als je de kades mooi inricht is het zelfs aangenamer.
Het vreemde aan Antwerpen is dat het een ontzettend compacte stad is die omgeven is door water, maar nergens zie je dit. Het Zuid is vrij stenig en zou m.i. enorm opleven van een beter aaneenknoping met het water. Bovendien is het redelijk uniek te noemen dat in feite de 'eindsituatie' (succesvolle horeca, terrassen, etc.) er al ligt! Normaal heeft zoiets nog 20 jaar nodig om op te bloeien en hier is het gewoon al een feit. Alleen het water ontbreekt nog.
@ Meurisse
Bedankt voor het uitgebreide antwoord. Ik ben er echter nog steeds niet wijzer van geworden mbt de keuze van een toren in plaats van bijvoorbeeld een iconische groundscraper.
SuburbanWalker September 5th, 2011, 01:30 PM Meurisse, beetje flauw om het voorstellen als ofwel openlucht parking, ofwel dokken, zonder dat er andere opties mogelijk zijn. Ook zijn er heus wel andere dokken die als jachthaven (her)ingericht kunnen worden, al dan niet op termijn. En ik begrijp ook niet dat jullie zo vlot meegaan met die Ademloosgewijze halvering van de kostprijs.
Open Zuid heeft het spelletje in ieder geval erg slim gespeeld. Een pure NIMBY-actie (tegen Sinksefoor) omzetten in een verhaal over het herstellen van Antwerps watererfgoed.
Meurisse September 5th, 2011, 01:52 PM Bedankt voor het uitgebreide antwoord. Ik ben er echter nog steeds niet wijzer van geworden mbt de keuze van een toren in plaats van bijvoorbeeld een iconische groundscraper.
We zeggen alleszins niet dat het persé een toren moet zijn om iconisch te zijn. Het moet gewoon zeer iconisch zijn :)
Meurisse, beetje flauw om het voorstellen als ofwel openlucht parking, ofwel dokken, zonder dat er andere opties mogelijk zijn. Ook zijn er heus wel andere dokken die als jachthaven (her)ingericht kunnen worden, al dan niet op termijn.
Het gaat er omdat die dokken er hoedanook moeten terug komen. Alle andere mogelijke invullingen kunnen ook evengoed ergens anders gepland worden. (Scheldekaaien gingen bvb ter hoogt van St Andries zéér groen worden, nu herleid tot een kasseivlakte met verdwaalde boompjes).
In het Eilandje bvb komen er geen jachthavens meer bij (zie waterplan Eilandje)
En ik begrijp ook niet dat jullie zo vlot meegaan met die Ademloosgewijze halvering van de kostprijs.
Ten eerste gingen we er zelf vanuit van de hoge kostprijs. Vandaar ook dat we met een 'zwaar' programma komen zoals bijvoorbeeld een casino of hotel, ... om het project betaalbaar te maken.
De uitgebreide studie van Van Hooydonck vergelijken met iets van Ademloos is ronduit beledigend voor Eric Van Hooydonck. Deze studie is door verschillende experts gebeurd en bevat vele waarheden (bvb, de stad zal niet alleen moeten instaan om de rekeningen te betalen...)
Open Zuid heeft het spelletje in ieder geval erg slim gespeeld. Een pure NIMBY-actie (tegen Sinksefoor) omzetten in een verhaal over het herstellen van Antwerps watererfgoed.
openzuidopen wil inderdaad gewoon de foor en de andere overlast veroorzakende evenementen weg. NIET te verwarren met het betoog van Watererfgoed Vlaanderen die om historische redenen de dokken terug open willen. Niet het zelfde discours, niet het zelfde doel maar toevallig de zelfde gevolgen. Alhoewel vermits de dokken slechts 40% van de ruimte innemen blijft er genoeg ruimte over voor groen maar eventueel kan zelfs de sinksenfoor blijven, het zij in een andere vorm (tot grote ergernis van openzuidopen)
Filou September 5th, 2011, 03:47 PM De enige die hier bij wint zijn de eigenaars rond het zuid: die hebben meer rust en meer faciliteiten, met positief effect op hun prijzen.
De rest van de stad verliest de toegang tot de voornaamste recreatiebuurt van de stad, die bijgevolg onvermijdelijk zal teloorgaan.
Is dat geen contradictie, KolonelSilvertop? Als een buurt teloorgaat stijgen de de prijzen niet.
SuburbanWalker September 5th, 2011, 04:12 PM Meurisse, in dat waterplan staat dat het Kempisch dok als jachthaven ingericht wordt. Bovendien hou je geen rekening met andere dokken buiten het Eilandje. Het Groot en Klein Dok in Merksem zou over een aantal decennia ook best wel eens als jachthaven ingericht kunnen worden (ik heb niet de indruk dat ze tegenwoordig voor veel meers gebruikt wordt dan als parkeerplaats).
En dat dan nog allemaal veronderstellende dat die boom in pleziervaart blijft duren.
Ik zou dus veeleerder stellen dat andere invullingen (dan een evenementenplein) dus ergens anders kunnen. Een evenementenplein met de omvang en de omgeving van de gedempte Zuiderdokken heb je daarentegen nergens anders in Antwerpen.
En ik geloof niet in dat verhaal van de Sinksefoor rond de heropende zuiderdokken. Lijkt me niet praktisch voor de kermis zelf en evenmin voor de bevoorrading van de horeca en winkels errond.
Ten slotte vind ik het maar niets dat dat plein nog een decennia of 2 in de huidige toestanden gaat blijven liggen in afwachting van...
Meurisse September 5th, 2011, 04:31 PM Het Kempisch dok is reeds ingericht als jachthaven de andere dokken krijgen hoogstens ligplaatsen voor woonboten. Gezien de schaal van Antwerpen en het enorm potentieel van de pleziervaart in de lage landen zijn we denk nog lang niet aan het maximum voor ligplaatsen denk ik.
Het Groot dok in Merksem wordt nog volop gebruikt door de diverse graanverwerkingsbedrijven die er nog steeds zijn en nog steeds volop in ontwikkeling zijn. Die blijven daar dus nog zeker een halve eeuw.
In het Klein dok krijg je nog geen 10 boten kwijt denk ik. En het Lobroekdok is afgeschreven binnenkort voor boten (zie 'Oosterweelverbinding'...)
Trouwens de "jachthaven" op de zuiderdokken is zeker niet het doel op zich. Het zijn trouwens mini dokjes waar je niet al te veel boten zal kwijt kunnen. Dus alleen daarvoor moet je het niet doen.
Er zijn de historische redenen, noem het nostalgie. Het respect voor het stedenbouwkundig geheel van het Zuid waarbij de dokken een fundamenteel onderdeel vormde. Het zuid dat een echte havenwijk was met magazijnen, havenkranen, zuiderpershuis, ... én de dokken.
De Sinksefoor en andere grote evenementen kunnen naar de Scheldekaaien, Frederik van Eedenplein, Slachthuissite, ...
De zuiderdokken nemen 40% van de ruimte in. MEt die overige 60% kan je echt nog genoeg andere dingen doen...
KrisL September 5th, 2011, 05:06 PM Op het plannetje
http://www.antwerpenhogerop.be/content_images/B_1089_NL/.thumbs/thbzuiderdokken_schema__s_1.jpg
of de render
http://www.antwerpenhogerop.be/content_images/B_251_NL/.thumbs/thbSimulatie.JPG
lijkt het me toch meer dan 40% water?
SkyBridge September 5th, 2011, 05:08 PM Wanneer de dokken heropend worden heb je in principe geen doorgaande wegen meer nodig rondom. Dat lijkt me veel ruimte maar of het 60% is vraag ik me ook af.
SuburbanWalker September 5th, 2011, 05:50 PM Meurisse, met nostalgie loop ik niet hoog op. Des te minder als het gaat om iets dat al verdwenen was decennia voor ik geboren werd. Dat zal wel het verschil zijn in uw visie en de mijne.
Wanneer de dokken heropend worden heb je in principe geen doorgaande wegen meer nodig rondom.
Bevoorrading handelszaken, bewoners met garagas... En wat met doorgang voor hulpdiensten? Mathematisch qua oppervlakte klopt het misschien wel dat je de Sinksefoor in de ruimte rondom de heropende Zuiderdokken kan krijgen, in de praktijk gaat dat zo netjes niet uitkomen.
Om dan nog niet te spreken van andere evenementen die misschien gewoon niet in die ruimte gewurmd kùnnen worden. De hoofdtent van Cirque du Soleil krijg je daar niet in ze.
SkyBridge September 5th, 2011, 06:21 PM ^ Bevoorrading e.d. is iets anders dan een doorgaande weg en behoeft andere maatvoeringen (minimummaat).
Dat nostalgie niet jouw ding is maakt het nog niet onbelangrijk. De hele kade staat bol van restanten van de tijd dat de dokken nog niet gedempt waren - zo'n beetje elk restaurant of club refereert er nog aan. Het zou fantastisch zijn als die sfeer beklonken kan worden met het water dat eindelijk eens de stad inkomt.
Jij maakt van enkele evenementen iets nostalgisch, alsof ze altijd hier zijn geweest en moeten zijn. Dat is natuurlijk niet zo. Natuurlijk moet er een geschikt alternatief komen (het liefst niet weggestopt buiten de singel) maar wat te denken van de Kaaien? Slechts één optie. Alles afwegend is het m.i. een duurzamere ontwikkeling van Zuid om dit te onderzoeken en de buurt (water)kwaliteit te geven dan om stug vast te houden aan de huidige situatie omwille van de Sinksenfoor en parkeren. Een tussenoptie als in een park is stedenbouwkundig gezien een enorme misser, gezien de historie en de ligging. Maak maar een mooi nieuw park in Nieuw Zuid.
Engelbert September 5th, 2011, 06:54 PM uit nostalgie kunnen we nog veel gaan openleggen. De Ankerrui en de Ijzerlaan staan tevens vol typische pakhuizen. Voor de Ijzerlaan zou het trouwens nog een mooie hefboom zijn om de buurt op te waarderen. Die hefboom heb je voor het zuid helemaal niet nodig, en komt er verder al door de bouw van het Nieuw Zuid. Als het geld aan de bomen groeide zou ik helemaal niet tegen jullie voorstel zijn, maar in een stad met dergelijke historische schuld lijkt me dit helemaal geen strategische investering. Het Lobroekdok, Park spoor Oost, de groene singel zijn projecten die me veel strategischer lijken om dergelijke investeringen in te doen.
Ik lees in jullie argumentatie geen inhoudelijke reden waarom je het zou openleggen. Omdat het ooit zo was? dan kunnen we in 't stad nog veel afbreken en heropbouwen. In welke visie past het? In Gent worden een aantal waters terug opengemaakt omdat dit in een ruimer verhaal past (het volledig doorwaadbaar maken van de Gentse binnenstad langs het water). Bij dit voorstel zie ik het echt niet.
Buiten het 'beeld' biedt het openleggen van de dokken geen harde voordelen. Er is geen vraag voor bijkomende yachthaven. Een yachthaven is trouwens enkel nuttig voor diegene die er gebruik van maken. Waarom maken we van de dokken niet iets waar alle buurtbewoners zelf van kunnen genieten? Als je de dokken maakt tot een kwalitatieve publieke ruimte kan het een echte nuttige ruimte worden met ruimte voor horeca, voor jongeren om te spelen, en eventueel ook een beperkte waterspiegel die verwijst naar het oorspronkelijk dok, en aanleiding kan vormen voor te spelen.
De tweestrijd voor en tegen gaat er vrees ik trouwens voor zorgen dat er niets gebeurt.
Verder blijf ik de indruk hebben dat het wat een perverse discussie is. Het openleggen van dokken is voor de buurt een drogrede om de sinksefoor weg te krijgen. Het zou veel eerlijker zijn, en helemaal niet oneerbaar zijn om gewoon voor de verhuis van de Sinksefoor te ijveren. Hoort zo'n functie wel in een een woonwijk? kan die niet beter aan de rand van de stad waar ze voor minder overlast zorgt (Wolvenberg :-))?
SkyBridge September 5th, 2011, 06:57 PM Dan lees je toch echt over inhoudelijke argumentatie heen. Los van de historie (= echt niet zo onbelangrijk als je het doet overkomen) is de huidige situatie van blikverzamelaar ongewenst in een wijk als deze en heb je al een hele goede sociaaleconomische infrastructuur om dit een bruisend stuk stad aan het water te maken. Eilandje heeft daarvoor nog wel even tijd nodig om te rijpen. Antwerpen is een havenstad, maar nergens is het water tastbaar - hier kan dat nou juist wel zo zijn.
KolonelSilvertop September 5th, 2011, 07:13 PM Er zijn geen aanvaardbare argumenten om deze dokken niet te openen. Geen geld, geen nood, geen draagvlak, technisch onhaalbaar enzovoorts zijn allemaal drogredenen.
Het is inderdaad mogelijk, vraag is of het een prioriteit is. Jullie vinden duidelijk van wel ;)
Vlak aan de ring, vlak aan het knooppunt voor O.V. (Bolivarplaats), toekomstige Singeltram, Kaaientram, knooppunt aan Spaghettiknoop, toekomstige wijk Nieuw Zuid, ....
Nu moet je toch erkennen dat de wegen langs bolivarplaats en leopold de waelplaats niet geschikt zijn om daar heel grote volumes langs te sturen. Maar goed: kan altijd aangepast worden (meer geld!)
Omdat deze 2 jachthavens goed vol zitten en er in Antwerpen als havenstad wel nog meer plaats kan zijn voor ligplaatsen voor onder andere jachten maar ook woonboten, historische schepen, ...
Als die cijfers kloppen, dan blijft het een opmerkelijke prioriteit.
De zuiderdokken hebben quasi niets gemeen met het Eilandje. Het eilandje heeft het van de grootsheid en de wijdsheid van de grote dokken en de lege vlaktes ernaast. De Zuiderdokken zijn kleine en intieme dokjes met veel plaats voor groen rondom.
Het zou allebei een peperdure buurt zijn met luxewoningen, veel appartementen en zicht op een jachthaven.
Ik blijf zitten met het gevoel dat jullie een spectaculaire landmark in gedachten hebben, en daar pas in 2e instantie een urbanistisch verhaal bij hebben opgesteld.
Is dat geen contradictie, KolonelSilvertop? Als een buurt teloorgaat stijgen de de prijzen niet.
Nee: de horeca en de recreatie zou onder druk komen, het residentieel karakter van de buurt zou juist daardoor opwaarderen en dus gaan de prijzen appreciëren. Dat is het doel van openzuid, het zoveelste buurtcomite in de rij die de stadsfuncties uit haar achtertuin wil wegkrijgen.
En over die politici: het zijn inderdaad volgend jaar verkiezingen. Heylen gaat daarbij (helaas voor mij) irrelevant worden. In het beste geval blijft hij schepen van cultuur. SP.A staat op winst dus zal nog belangrijker worden, NVA wordt oppositie. Behoudens accidenten heeft een tripartite+groen in Antwerpen 50% . En de SP.A, VLD en CD&V heeft alle belang om die verder te zetten gezien hun belangen op strategische posten zoals intercommunales e.d. In Antwerpen telt maar 1 stem en dat is die van Janssens
Ik kan me wel in de visie van Janssens vinden; als de parkeerplaatsen worden vervangen kan daar een openbare functie ontwikkeld worden waar alle Antwerpenaren iets aan hebben.
En Meurisse: je zei ook nog iets over een jaren 70 visie op automobiliteit. Met het openbaar vervoer is het Zuid een lange rit... Van bij mij thuis op Pulhof een uurtje (laat staan s nachts). Ik doe het dus met de auto en de taxi (maar dat is natuurlijk ook een auto). Vooraleer we kunnen overwegen auto-assen door te knippen of zone 30 te maken (lange nieuwstraat!) ontwikkelen we best eerst een alternatief.
teaser September 5th, 2011, 09:05 PM Op het plannetje
http://www.antwerpenhogerop.be/content_images/B_1089_NL/.thumbs/thbzuiderdokken_schema__s_1.jpg
of de render
http://www.antwerpenhogerop.be/content_images/B_251_NL/.thumbs/thbSimulatie.JPG
lijkt het me toch meer dan 40% water?
Als er slechts 2 van die 3 dokken opengaan (wat toch de bedoeling was volgens bepaalde berichten die ik gelezen heb) kan dat wel kloppen.
Mathematisch qua oppervlakte klopt het misschien wel dat je de Sinksefoor in de ruimte rondom de heropende Zuiderdokken kan krijgen, in de praktijk gaat dat zo netjes niet uitkomen.
Moet de Sinksenfoor dezelfde oppervlakte behouden? Naar mijn gevoel kan er wel lichtjes gesnoeid worden in het aantal lunaparken en friet- en schietkramen, dan creëer je ineens ook wat meer variatie in het aanbod.
lombard September 5th, 2011, 09:18 PM Kolonelsilvertop, ik kan je in veel volgen, maar toch niet in het voorspellen van de verkiezingsuitslag ...Daar is nog niemand echt in geslaagd, zeker niet een jaar voor de verkiezingen. Je zou nog kunnen verschieten. Maar dit gaat buiten deze discussie over de Zuiderdokken.
PeterLoft September 5th, 2011, 10:26 PM Deze zaak ruikt naar politiek opportunisme. Er is een akkoord in het Schepencollege, dat op lange termijn een (gedeeltelijke) heropening van de dokken niet uitsluit. Maar Van Campenhout voelt zich blijkbaar niet gebonden en wil zich nu profileren. Als een puber die zijn zin niet heeft gekregen.
Dit project (als het al realiseerbaar is) komt er hoe dan ook niet de eerste 10 tot 15 jaar. Gaan we het huidige (lelijke) plein dan nog zo lang in de huidige toestand laten? Of gaan we naar een politieke blokkage, waarbij er gewoonweg niks gebeurt? Ik hoop in elk geval dat deze "mini storm" snel gaat liggen en dat het akkoord wordt uitgevoerd. Want naar de verkiezingen toe zijn er in Antwerpen meer dringende dossiers en keuzes die gemaakt moeten worden.
Nergens September 5th, 2011, 11:22 PM @peterloft (en enkele anderen), opteren voor een andere optie louter en alleen omdat het (hoogstwaarschijnlijk) nog 10-15 jaar zou duren voor het realiseerbaar is vind ik euh kort door de bocht. Het is inderdaad nog 'lang' en hetgeen dat er daar momenteel ligt is euh erbarmelijk. Maar persoonlijk vind ik het project om de dokken terug open te leggen de moeite om te wachten. Er een park van maken is véél goedkoper, kan snel uitgevoerd worden maar, heeft geen uitstraling. Die dokken terug uithalen kost veel, duurt lang maar daar kan achteraf veel meer mee gedaan worden. Niet alleen heeft water een mooiere uitstraling dan een park, voor het toerisme is water een grotere troef dan een park. En ja, 15 jaar (waarschijnlijke tijd dat het zou duren denkik) is lang ...voor ons, maar in het belang voor de verdere ontwikkeling van de stad, binnen pakweg 50jaar, dan zullen die dokken een veel groter (positief) effect hebben dan daar een park.
Versta me niet verkeerd, ik zou liever ook meer groen zien, maar op die plaats, los van de historie erachter en al dat nostalgisch gedoe, vind ik dokken beter passen, het ligt evenwijdig (en er vlak naast) met de schelde, er is al veel horeca rondom, mits een goede verlichting en aangenaam maken van naast het water te wandelen (met jachthaven!) is een veel grotere troef dan aan een park zitten (water brengt tot rust). Hiervoor zou ik eens naar kopenhagen willen verwijzen, die stad heeft ook vele parken en dokken/grachten (met boten), de horeca en restaurants liggen bijna allemaal rond het water. Er zijn ook mensen die als argument zeggen dat we met het eilandje al zo'n buurt hebben/gaan hebben, het ligt helemaal de andere kant van a'pen, ik ben er zeker van dat er veel mensen zijn die nooit naar het eilandje een terrasje gaan doen omdat het (in hun ogen) zo ver is. Ook toeristisch gezien is het beter om meerdere trekpleisters te hebben, k'westie van niet zoals in brugge alle toeristen in de zelfde 10 straten te zien.
Verder nog, 200m verder is er nog veel groen, ik weet niet de plannen ervan (er zijn er wel dachtik, ma k'kan ze me niet herrineren) maar daar kan er toch zeker ook een groot park gemaakt worden ...
Anyways, laat er zeker al geen referendum over houden want dan wint degene met de emotionele praat altijd (zie naar oosterweel)
Ivan September 6th, 2011, 08:16 AM Ik begrijp echt heel de heisa niet rond dit voorstel. Ik had gedacht dat er meer voorstanders waren. Ook op het congres hing er soms een negatieve teneur. Ach ik zou er nog graag uren over debatteren.
Waarom wij de dokken open willen? omdat het logisch is. Niet om de nostalgie, maar omdat die ruimte daarvoor nu eenmaal altijd voor bedoeld is geweest. De chaotische rommel en desolate steenvlakte met geparkeerd staal dat het nu is, kan niemand attractief vinden; dat kan ik niet geloven. Slecht opgestelde terrassen naast voorbijrazende autos en uitlaatgassen, gezellig is anders.
Een park? We vinden het logischer om de bomenstructuur te behouden, dat kan ook, de dokrand ligt er meer dan 5 meter verder af. Groene dense groenstructuren zijn beter met siergrassen, buxus, enz... voer voor een landschapsarchitect. Een echt park was ons beloofd op de Scheldekaaien. Op Sint-Andries / Zuid namelijk. Het voorontwerp laat ons echter geen park zien maar een desolate steenpartij, ah ja, de mensen wilden GEEN bebouwing en hoe kan je dat voorkomen, door dan telkens te vragen naar open ruimte en een "terre vague", een vage term, dat klopt. Hoop dat het ontwerp nog bijgestuurd werd (weten we donderdag trouwens) want er moet hier echt een parkzone komen en geen boompjes op een berm, dat is geen parkzone of parkachtige inrichting. Ik weet trouwens niet wat er zo leuk zal gaan zijn van een steenvlakte van aan het Zuiderterras tot aan de zuidersluis! Wat in hemelsnaam ga je daarmee doen?? Afin, ook de zone tussen Noorderterras en Loodswezen wordt één grote steenmassa! Maak ook hier een groenzone van!
jachthaven? Hoeft niet per se, er moet ruimte komen voor historische vloot / bruine vloot. enkele kleine moderne zeibootjes kunnen ook hier. Er zijn 3 jachthavens in Antwerpen, Linkeroever en Eilandje bieden plaats aan een ander jachtgrootte. Kemp.dok is een soc. haven als vervanger van Lobroekdok. Houtdok wordt voor woonschepen en asiadok wordt voor binnenschippers op wacht en voorlopig blijft het nog, net zoals dokken in Merksem nog wel even voor industr. doeleinden.
Toren: onze toren is deels een antwoord om de heropening van de dokken financ. mogelijk te maken. Of die toren nu 50m, 60m of hoger moet worden, maakt op zich niet uit. Waarom ook een bouwwerk op die plek? Om een scharnier te zijn tussen Zuid en Nieuw Zuid. De toren wordt ingeplant op een stedelijk plein als mat dat zo de dokkenzone doet overvloeten met de publieke plint van de toren, het justiepaleis, Bank van Breda en de bebouwing op Nieuw Zuid. Je moet echt een link hebben, anders werkt het niet. Zuid en Nieuw Zuid kunnen zo echt in elkaar overlvloeien. Trouwens, ook Crepain voorzag een bouwwerk als scharnier tussen de twee wijken. De invulling die we als voorbeelde voorzien zijn residentieel met appartementen en seniorenflats, ruimte voor maritieme kantoren, casino (waarom niet??), een panoramarestaurant (PUBLIEK en niet elitair zoals in het MAS), fitness/sport/leisure, kunst-en cultuurcentrum, kunstencinema, ... en vul maar aan. Het moet echt een publieke openbare mix worden.
Het programma is perfect mogelijk omdat de kaaientram er langs rijdt, en het openbaar vervoersknooppunt Bolivarplaats er net naast ligt.
We willen de Sinksenfoor NIET naar de stadsrand bannen. Echter moet wel de vraag gesteld worden of niet wat minder moet... Het is de laatste jaren een reizend pretpark geworden. Ook de overdosis aan eetkramen kan es herbedacht worden. Andere locaties die we voorleggen zijn: Stadionplein, Scheldekaaien, Slachthuislaan/site, F.Van Eedenplein, ja dat laatste zal zeker op een kritische noot kunnen rekenen, echter vinden wij het een van onze voorkeurlocaties. Waarom? omdat je hier eens de zone heraangelegd is, een kwalitatievere en herdacht Sinksenfoorprogramma perfect kan plaatsen en met OV ook goed bereikbaar is. Het decor van de skyline van de stad krijg je er bovenop! Wat een zicht! Moet ook erg aangenaam zijn vanuit het reuzenrad. IK kijk er al naar uit.
De kostprijs? zoals op het congres door een maritiem ingenieur werd toegelicht, is de studie té correct... Er wordt met teveel zaken rekening gehouden die zelfs overbodig zijn zoals totaal andere sluisdeuren, verlagen van sluisdrempelpeil, en verdieping en versteviging van dokranden, ... Zaken die volgens de ingenieur niet van toepassing zijn op dit project, maar eerder van aard zijn bij drastische aanpassing van een oorspronkelijke functie waarvoor het dok/sluis/kanaal gebouwd werd.
Voor half werk ben ik niet te vinden, dus daarom geen waterspiegeltjes van 3 cm diep. Vindt ik eerder belachelijk en afronterend voor zo'n dokkenstelsel. Om er dan nu 17miljoen euro tegen te smijten voor een gevel-tot-gevelheraanleg die dan minstens 25 jaar moet meegaan vindt ik een stomme beslissing. Neem nu nog een verhoging van de prijs tot 20 miljoen, dan heb je de kostprijs van heropening van de dokken al. Want met die verminderde zware kostenposten én de toewijzing van enkele aan anderen dan de stad (bv Waterwegen en zeekanaal voor de sluis, Min.Justitie voor afbraak Hof van Beroep, europese en federale subsidies, ...) kan de prijs rond de 25 miljoen komen. Steek dus liever daar centen in.
Je kan het ook andersom spelen, waarom moet de huidige vlakte blijven? en waarom lijkt er toch weer meer achter te zitten? Ik snap in de artikels en argumentatie niet waarom het WEER voor en tegen moet zijn? We hebben gezien wat er dan van komt met mensen zand in de ogen te strooien... Er lijkt toch weer ferm politiek iets voor tussen te zitten dat wij niet mogen weten denk ik. In het buitenland zou men zich onmiddellijk achter zoiets scharen als positieve uitstraling van het stadsbestuur, het positieve effect van zo'n project op de wijk, de stad en bij goede promotie, het buitenland.
SkyBridge September 6th, 2011, 09:39 AM Op de vraag waarom geen casino zijn wel een flink aantal antwoorden te bedenken. Onder andere dat het een hoogstedelijke functie is die niet thuishoort in een voornamelijk residentiële wijk. Ook is een casino vrijwel altijd een gesloten doos (wordt verlangd door een uitbater) dus hoe ga je dat stijlvol inpassen in de wijk? De parkeerdruk die een casino met zich meebrengt is fors en snoept weer af van de andere functies die je kunt maken.
En de belangrijkste: waarom wél. Lijkt me een logischere vraag dan waarom niet. Wat schiet de wijk in hemelsnaam op met een casino?
Programmatisch wordt er wel heel veel 'gedumpt' terwijl het profiel van de wijk nu (flink aantal musea, woningen en horeca) eigenlijk gewoon dik in orde is en genoeg mensen die kant op lokt.
Je 'begint' je bouwwerk bij 50m maar waarom is dat niet 40m, of 30m? Wederom krijg ik het idee van een 'toren om een toren' terwijl een icoon niet gelijk staat aan hoogbouw. Andersom al helemaal niet.
Het komen tot een enorm duur en gevoelig plan vereist dat je deze rotsvast kunt verdedigen. Antwoorden als 'waarom niet' en 'het kan / het is mogelijk' zijn eigenlijk uit den boze.
Ik zeg niet dat een plan rondom de heropening niet rotsvast is te verdedigen maar in jullie variant zitten nog wel wat dingen die er niet thuishoren. Enige optie is een stedenbouwkundige/verkeerskundige en programmatische studie om de échte noodzaak te vinden.
Overigens natuurlijk tof dat jullie je hiermee bezig houden!
Engelbert September 6th, 2011, 10:03 AM Er een park van maken is véél goedkoper, kan snel uitgevoerd worden maar, heeft geen uitstraling. Die dokken terug uithalen kost veel, duurt lang maar daar kan achteraf veel meer mee gedaan worden. Niet alleen heeft water een mooiere uitstraling dan een park, voor het toerisme is water een grotere troef dan een park
De buurt heeft reeds genoeg troeven en uitstraling. Waarom dergelijke investeringen niet doen in een buurt die niet over dergelijke troeven beschikt?
Niemand stelt ter discussie dat de dokken heraangelegd moeten worden, maar die fetisj met het water snap ik echt niet.
Ivan September 6th, 2011, 10:53 AM Op de vraag waarom geen casino zijn wel een flink aantal antwoorden te bedenken. Onder andere dat het een hoogstedelijke functie is die niet thuishoort in een voornamelijk residentiële wijk. Ook is een casino vrijwel altijd een gesloten doos (wordt verlangd door een uitbater) dus hoe ga je dat stijlvol inpassen in de wijk? De parkeerdruk die een casino met zich meebrengt is fors en snoept weer af van de andere functies die je kunt maken.
En de belangrijkste: waarom wél. Lijkt me een logischere vraag dan waarom niet. Wat schiet de wijk in hemelsnaam op met een casino?
Programmatisch wordt er wel heel veel 'gedumpt' terwijl het profiel van de wijk nu (flink aantal musea, woningen en horeca) eigenlijk gewoon dik in orde is en genoeg mensen die kant op lokt.
Je 'begint' je bouwwerk bij 50m maar waarom is dat niet 40m, of 30m? Wederom krijg ik het idee van een 'toren om een toren' terwijl een icoon niet gelijk staat aan hoogbouw. Andersom al helemaal niet.
Het komen tot een enorm duur en gevoelig plan vereist dat je deze rotsvast kunt verdedigen. Antwoorden als 'waarom niet' en 'het kan / het is mogelijk' zijn eigenlijk uit den boze.
Ik zeg niet dat een plan rondom de heropening niet rotsvast is te verdedigen maar in jullie variant zitten nog wel wat dingen die er niet thuishoren. Enige optie is een stedenbouwkundige/verkeerskundige en programmatische studie om de échte noodzaak te vinden.
Overigens natuurlijk tof dat jullie je hiermee bezig houden!
Buiten deze post, zijn het merendeel van je posts altijd overgoten van kritiek en tegenwind.
Lees weinig over hoe het dan wel beter kan.Hoe moet het volgens jou dan wel?
Vaak neem je ook alles té eenzijdig op. Nogmaals: de invulling is een voorstel en leunt aan bij het voorstel van Crepain voor zijn bouwwerk (ook 30m hoog) op die plek.
Het huidige woonblok is ook +- 40m hoog en kan dus die hoogte als nieuwbouwproject gerust aan. Er is geen torenfetisj nog hoogtegeilheid.
Ivan September 6th, 2011, 10:57 AM De buurt heeft reeds genoeg troeven en uitstraling. Waarom dergelijke investeringen niet doen in een buurt die niet over dergelijke troeven beschikt?
Niemand stelt ter discussie dat de dokken heraangelegd moeten worden, maar die fetisj met het water snap ik echt niet.
Het gaat hier toch helemaal niet over een fetisj?! wat stel jij voor om met deze locatie te doen?
Een park hier vind ik niet op zijn plek. Een parkstructuur kan aan de kaaien. Aan de dokken kan zoals ik meldde een parkaanleg met dense structuren naast de te behouden bomenrijen wel. Met wat grassen en bloemen bijvoorbeeld.
Het argument dat er water genoeg is met de Schelde vindt ik naast de kwestie. Dat is niet voelbaar in de stad. Beleefbaar is het evenmin vindt ik. Enkel van aan de kaairand of op het ponton. Neen, aan de dokken kan je rustig zitten aan kalm water, is veel aangenamer.
Engelbert September 6th, 2011, 11:34 AM Het argument dat er water genoeg is met de Schelde vindt ik naast de kwestie. Dat is niet voelbaar in de stad. Beleefbaar is het evenmin vindt ik. Enkel van aan de kaairand of op het ponton. Neen, aan de dokken kan je rustig zitten aan kalm water, is veel aangenamer.
en daarom worden den Scheldekaaien ook aangepakt.
Persoonlijk lijkt me een park ook niet het beste idee. Maar er zijn nog oplossingen. Formelere pleinen, met minimale bebouwing bijvoorbeeld?
Misschien moet er eens een ontwerpwedstrijd worden georganiseerd waarbij de vraag water of niet aan de ontwerpers wordt gelaten?
SkyBridge September 6th, 2011, 11:40 AM Buiten deze post, zijn het merendeel van je posts altijd overgoten van kritiek en tegenwind.
Lees weinig over hoe het dan wel beter kan.Hoe moet het volgens jou dan wel?
Vaak neem je ook alles té eenzijdig op. Nogmaals: de invulling is een voorstel en leunt aan bij het voorstel van Crepain voor zijn bouwwerk (ook 30m hoog) op die plek.
Het huidige woonblok is ook +- 40m hoog en kan dus die hoogte als nieuwbouwproject gerust aan. Er is geen torenfetisj nog hoogtegeilheid.
Als stedenbouwkundige is tegenvragen stellen iets wat vanaf dag 1 wordt aangeleerd en terecht. Door soms lastige en ongewenste vragen te stellen sluit je uit dat 'leken' diezelfde vragen op je afvuren en je met je mond vol tanden staat.
Dat jij dat als kritiek opvat vind ik jammer, je zou het ook als interessante aanvulling/discussiepunt kunnen zien om je eigen visie scherp te stellen. Maar blijkbaar komt het iets te dichtbij?
Als je goed had gelezen had je trouwens geweten dat ik het merendeel van het plan gewoon onderschrijf en zelfs verdedig hier. Dus wat nou merendeel tegenwind!?
Hoe het volgens mij wel moet? Geen idee. Ik heb de studie (ook) niet gedaan. Wel denk ik dat het post-crisis onverantwoord is om überhaupt al functies in te vullen zonder er duidelijk (!) bij te vermelden dat het slechts denkrichtingen zijn. De functie-afhankelijke ontwikkelingsmarkt is tenslotte vrijwel volledig ingestort. Daarnaast blijf ik erbij dat het karakter van Het Zuid, en tevens het succes, middenstedelijke dynamiek is. Vergelijkbaar met wijken als Oud Zuid in Amsterdam of het Scheepvaartkwartier in Rotterdam, om maar wat te noemen. Daar past geen hoogstedelijke functie in.
Engelbert September 6th, 2011, 12:23 PM Daar past geen hoogstedelijke functie in
daar denkt het s-RSA toch anders over (harde ruggegraat)
+ realiteit is ook anders: museum schoone kunsten, muka, fotomuseum, zuiderkroon, justitiepaleis, cinema zuid, zuiderpershuis, een van de grootste horeca-clusters van't stad en het huidige gebruik tot evenementenplein.
SkyBridge September 6th, 2011, 12:31 PM Juist voor een buurt met een vrij residentieel karakter zit het al aardig aan z'n max denk ik zo. Ik denk dat mensen zich vergissen in wat iets als een casino met zich meebrengt! Das andere koek dan een fotomuseum of horeca.
Ivan September 6th, 2011, 01:32 PM en daarom worden den Scheldekaaien ook aangepakt.
Persoonlijk lijkt me een park ook niet het beste idee. Maar er zijn nog oplossingen. Formelere pleinen, met minimale bebouwing bijvoorbeeld?
Misschien moet er eens een ontwerpwedstrijd worden georganiseerd waarbij de vraag water of niet aan de ontwerpers wordt gelaten?
De kaaien worden in eerste plaats aangepakt om verzakkingen en instabiliteit te herstellen en verstevingen naar de toekomst. Tweede instantie is de ophoging naar Sigma niveau. Derde is pas de facelift van het oppervlakte door de sigmaverhoging aan te grijpen het uiticht en gebruik aan te pakken. Dat is voor veel mensen de heraanleg, wat dus pas op de 3de plaats komt.
De band met het water kan verbeterd worden door dan pontons (Steenplein, Schipperskwartier en Nieuw Zuid) of plekken aan het water te creëren (droogdokkenpark, Bonapartelsuis, Margueriehaven en zuidersluis). Als dit ook gerealiseerd wordt zal de Schelde alvast meer beleefbaar worden.
Maar om van water te genieten trek ik toch liever naar het Eilandje of heropende Zuiderdokken. Het is van een totaal andere beleving.
Er worden nu ontwerps gevraagd om een ontwerp te maken voor de Zuiderdokken, maar dan wel de vereiste dat het om een evenementenplein gaat. Zo heeft het college de projectdefinitie opgemaakt, goedgekeurd én als kader meegeven voor de Open Oproep 22 van juli 2011. Er zal dus geen watervoorstel bijzijn. Een "watervoorstel" wel maar dan als figuurlijke ironische betekenis...
Ivan September 6th, 2011, 01:34 PM Juist voor een buurt met een vrij residentieel karakter zit het al aardig aan z'n max denk ik zo. Ik denk dat mensen zich vergissen in wat iets als een casino met zich meebrengt! Das andere koek dan een fotomuseum of horeca.
We willen een casino als functie ja, niet een hele goktent-toren en dus ook geen hele Las Vegasstrip in die toren stoppen. Ik begrijp niet waarom het stedenbouwkundig niet zou kunnen om bv 3 verdiepen casino in onder te brengen...
SkyBridge September 6th, 2011, 01:59 PM Ik zeg niet dat het niet kan, alleen dat IK de plek onlogisch vind. Dit soort functies worden op veel plekken in Europa hartje centrum gebouwd, of naast grote OV-knooppunten. Een modern casino lijkt me ook wel een mooie impuls voor de binnenstad, of voor naast CS.
Dit komt voort uit mijn analyse van/mening over de wijk. Die is er voornamelijk op gebaseerd dat dit geen tweede centrum moet worden en dat een succesvolle wijk als deze makkelijk tenonder kan gaan aan teveel functies die erop afkomen (zoals Jane Jacobs bijvoorbeeld beschreef in haar boeken).
KolonelSilvertop September 6th, 2011, 07:47 PM @Ivan: Ik waardeer de posts van Antwerpen Hogerop enorm, en ben ook blij als mensen de moeite nemen om de discussie hierover aan te gaan. Dat laat al zien dat ze serieus genoeg worden genomen om op te reageren.
De premisses over de buurt op basis waarvan jullie water en een toren naar voor schuiven, die zou je ook op voorhand in een discussiepaper kunnen gieten. Dan kunnen we discussiëren over a) doel en vervolgens over b) uitwerking en concept. Misschien een idee voor de toekomst?
Wat betreft die musea op het zuid: Naar mijn bescheiden inschatting heeft het fotomuseum en dergelijke geen impact op het functioneren van de buurt. Wel het grotere Muhka en Kmska. Niet zozeer omwille van het aantal bezoekers dat ze trekken (dat zijn er immers relatief weinig vergeleken met andere polen), maar omdat ze dienen als baken en herkenningspunt. Wat dat betreft is die buurt ruim bedeeld, met ook nog de gedempte dokken.
Ivan September 7th, 2011, 11:58 AM En zo komt het weer in de politieke sfeer terecht. Wordt deze wind een storm of gaat hij gaan liggen?
"Van Campenhout is ongeleid projectiel"
Het al dan niet openleggen van de Gedempte Zuiderdokken zorgt voor heibel binnen het stadsbestuur. Maar ook binnen Open Vld is er onenigheid.
De controverse blijkt zich ook uit te strekken tot binnen het schepencollege. Afgelopen weekend brak schepen van Stadsontwikkeling Ludo Van Campenhout (onafhankelijk) publiekelijk een lans voor het openleggen van de Zuiderdokken. Hij deed dat tijdens een symposium van Watererfgoed Vlaanderen.
Van Campenhout zit daarmee op één lijn met een actiegroep uit de buurt. Zij beweren dat het openen van de oude dokken de stadskas ‘slechts’ 20 miljoen euro zou kosten omdat ook andere overheden zouden meebetalen aan het prestigieuze project.
Van Campenhout ongeleid projectiel“Ludo Van Campenhout is een ongeleid projectiel geworden binnen het schepencollege”, zegt schepen van Begroting Luc Bungeneers (Open Vld). “We hadden binnen het stadsbestuur afgesproken dat we voorzichtig gingen zijn met onze uitspraken over de Gedempte Zuiderdokken, maar blijkbaar moet Ludo zich daar niet aan houden.” Luc Bungeneers vindt het standpunt van zijn ex-partijgenoot Van Campenhout niet verstandig. “Het project is niet betaalbaar. En als het dat al zou zijn, dan moeten alle Antwerpenaars dus opdraaien voor de happy few van het Zuid?"
"Consensus niet verbroken"Van Campenhout vindt niet dat hij een consensus binnen het college heeft verbroken. “Ik heb gewoon gezegd wat we hadden afgesproken, namelijk dat de Zuiderdokken een verkiezingsthema zullen zijn. En ik heb er persoonlijk aan toegevoegd dat ik water op dat plein een goed idee vind." Binnen Open Vld volgt inderdaad niet iedereen Luc Bungeneers. Op haar Facebookpagina pleit Vlaams Parlemententslid Annick De Ridder voor het gedeeltelijk openen van de dokken. Ze noemt het idee “ronduit schitterend” en hoopt op een snelle realisatie.
Kostenplaatje
Luc Bungeneers is niet onder de indruk en waarschuwt voor het kostenplaatje. “Wie er ook wat mag beweren, dit plan gaat meer kosten dan het MAS."
[07 SEPTEMBER 2011]
http://www.gva.be/antwerpen/van-campenhout-is-ongeleid-projectiel.aspx
Ik vind heel het politieke schaduwsfeertje rond heropening van de dokken verdacht worden. Er lijkt weer stilaan een front voor en tegen te ontstaan. Laat dat alstublieft niet opnieuw gebeuren...:ohno:
Laat nu gewoon een nieuwe haalbaarheidsstudie doen met die verminderde kostenposten en dan met een voorstel tot programmainvulling en andere kostendragende overheden; zo krijg je een objectiever en beter beeld van wat nu haalbaar én betaalbaar is.
B&T September 7th, 2011, 11:59 AM GVA 07.09
"Van Campenhout is ongeleid projectiel"
Het al dan niet openleggen van de Gedempte Zuiderdokken zorgt voor heibel binnen het stadsbestuur. Maar ook binnen Open Vld is er onenigheid.
De controverse blijkt zich ook uit te strekken tot binnen het schepencollege. Afgelopen weekend brak schepen van Stadsontwikkeling Ludo Van Campenhout (onafhankelijk) publiekelijk een lans voor het openleggen van de Zuiderdokken. Hij deed dat tijdens een symposium van Watererfgoed Vlaanderen.
Van Campenhout zit daarmee op één lijn met een actiegroep uit de buurt. Zij beweren dat het openen van de oude dokken de stadskas ‘slechts’ 20 miljoen euro zou kosten omdat ook andere overheden zouden meebetalen aan het prestigieuze project.
Van Campenhout ongeleid projectiel
“Ludo Van Campenhout is een ongeleid projectiel geworden binnen het schepencollege”, zegt schepen van Begroting Luc Bungeneers (Open Vld). “We hadden binnen het stadsbestuur afgesproken dat we voorzichtig gingen zijn met onze uitspraken over de Gedempte Zuiderdokken, maar blijkbaar moet Ludo zich daar niet aan houden.”
Luc Bungeneers vindt het standpunt van zijn ex-partijgenoot Van Campenhout niet verstandig. “Het project is niet betaalbaar. En als het dat al zou zijn, dan moeten alle Antwerpenaars dus opdraaien voor de happy few van het Zuid?"
"Consensus niet verbroken"
Van Campenhout vindt niet dat hij een consensus binnen het college heeft verbroken. “Ik heb gewoon gezegd wat we hadden afgesproken, namelijk dat de Zuiderdokken een verkiezingsthema zullen zijn. En ik heb er persoonlijk aan toegevoegd dat ik water op dat plein een goed idee vind."
Binnen Open Vld volgt inderdaad niet iedereen Luc Bungeneers. Op haar Facebookpagina pleit Vlaams Parlemententslid Annick De Ridder voor het gedeeltelijk openen van de dokken. Ze noemt het idee “ronduit schitterend” en hoopt op een snelle realisatie.
Kostenplaatje
Luc Bungeneers is niet onder de indruk en waarschuwt voor het kostenplaatje. “Wie er ook wat mag beweren, dit plan gaat meer kosten dan het MAS."
Deze actie heeft het al dan niet heropenen van de zuiderdokken duidelijk op de politieke agenda geplaatst. Ze kan dus zeker geslaagd worden genoemd.
Zelf ben ik voorstander van een (gedeeltelijke) heropening, maar ik vrees wel - als ik de verschillende meningen lees - dat de kans groot is dat er de volgende jaren helemaal niets meer gaat gebeuren. Tenzij NVA hiermee echt naar de kiezer wil gaan en de grootste wordt. Ben benieuwd...
De Klauw September 7th, 2011, 02:53 PM Volgens mij is N-VA niet zo pro-stad. Hun zorgen zullen wel in de eerste plaats naar de verloren parkeerplaatsen gaan.
Ivan September 7th, 2011, 03:10 PM De commentaren op GvA zijn zoals altijd weer van de meest intilligente...
De bal wordt er weer verkeerd misgeslagen.
B&T September 7th, 2011, 03:13 PM Volgens mij is N-VA niet zo pro-stad. Hun zorgen zullen wel in de eerste plaats naar de verloren parkeerplaatsen gaan.
^^
Toch wel...
HNB 06.09
Open VLD boort openleggen Zuiderdokken grond in
'Antwerpenaar wil niet betalen voor duur project'
De reacties op de uitspraken van Ludo Van Campenhout (onafhankelijk) om van het openleggen van de Gedempte Zuiderdokken een verkiezingsthema te maken, lopen uiteen. De OpenVLD denkt dat de Antwerpenaar niet gediend is met water op het Zuid 'voor het plezier van enkelen.'
In uw krant kon u gisteren lezen dat schepenen Philip Heylen (CD&V) en Ludo Van Campenhout (onafhankelijk) op een symposium van Watererfgoed Vlaanderen verklaarden weer water in de Gedempte Zuiderdokken te willen. De voormalige Open VLD'er wil er zelfs een verkiezingsthema van maken. Nochtans had de SP.A, dat liever een park wil op het Zuid, vrijdag in een vergadering van het college opgeroepen voorzichtig te zijn met verklaringen over het opengooien van de Gedempte Zuiderdokken. 'Omdat we geen beloftenpolitiek voeren', zegt Antwerps SP-A-voorzitter en schepen voor Patrimoniumonderhoud Guy Lauwers. 'Als Van Campenhout van de dokken hét verkiezingsthema wil maken dan voelt hij niet aan wat bij de Antwerpenaar leeft.'
Er loopt momenteel een technisch onderzoek naar de toestand van de Zuiderdokken. 'Het is afwachten wat die studie ons leert over de mogelijkheden in de buurt, aan welke randvoorwaarden moet voldaan worden en wat de financiële consequenties zijn. We moeten ons de vraag stellen of er nood is aan ruimte of aan een derde jachthaven.'
Happy few
Schepen van Begroting Luc Bungeneers (Open VLD) wijst er op dat er helemaal geen geld is voor dokken op het Zuid. 'De belastingbetaler heeft soms met tegenzin een deel van het MAS mee gefinancierd. Maar hij kan nu wel het museum bezoeken. Denk je dat de gewone man uit Deurne, Merksem of Hoboken wil meebetalen aan een project dat tussen de 30 en de 50miljoen gaat kosten en waar alleen de happy few van het Zuid van kunnen profiteren? Ik denk niet dat de Antwerpenaar daarmee gediend is.'
Filip Dewinter (Vlaams Belang) gelooft meer in een sterk stadsontwikkelingsplan waar het prijskaartje van de projecten op voorhand bekend is. 'Er staan bij wijze van spreken nog tien projecten in de wachtrij die dringender zijn dan de Zuiderdokken. Maar misschien kan een publiek-private samenwerking wel een oplossing zijn. Het uitbaten van een ondergrondse parking op het Zuid in ruil voor het openleggen van de dokken.'
Marc Van Peel (CD&V) vindt dat partijgenoot Heylen zich gehouden heeft aan de afspraken van het college. 'Philip heeft niet aan volksmisleiding gedaan. Hij heeft de mensen er terecht op gewezen dat ze nog tien jaar geduld zullen moeten oefenen voor er weer water door de dokken vloeit. '
Het zal allicht niet verrassen dat N-VA-voorzitter Bart De Wever net als Van Campenhout voorstander is van het openleggen van de Zuiderdokken. 'Ik heb een dikke bundel verzameld over dat thema, die ik nog ga bestuderen. Maar intuïtief zeg ik dat water in de stad een grote troef is voor Antwerpen. Maar er moet wel een combinatie mogelijk zijn met behoud van parkeerplaatsen en open ruimte. De Sinksenfoor kan dan verhuizen naar de parking van het voetbalstadion op Petroleum-Zuid.'
PeterLoft September 8th, 2011, 09:47 AM Lex Moolenaar van GVA beschrijft de zaak goed in zijn opiniestuk van vandaag. Ludo Van Campenhout zakt steeds verder weg qua niveau. Het is beschamend om een project dat de eerstkomende 20 jaar niet wordt uitgevoerd, op de agenda te zetten als verkiezingsthema. Dat is compleet belachelijk. Bovendien zijn er veel dringender zaken die in Antwerpen moeten aangepakt worden.
Komt er weer water in de Gedempte Zuiderdokken, of wordt de parkeervlakte op het Zuid een park? Met die discussie zoekt de politieke klasse in Antwerpen wat afleiding voor een nazomer in het teken van drugs en geweld.
Afgelopen weekend organiseerde Watererfgoed Vlaanderen een symposium over de toekomst van de Zuiderdokken. Vrijdag was in het college afgesproken dat daar geen politieke uitspraken zouden worden gedaan. En ja hoor, prompt verklaarden zowel onafhankelijk schepen Ludo Van Campenhout als zijn CD&V-collega Philip Heylen zich warme minnaars van het plan voor water in de dokken. Een jaar voor de verkiezingen zijn collegiale afspraken geen stuiver meer waard.
Hoe liggen de kaarten? Van Campenhout wil dus water. Zijn potentiële nieuwe werkgever Bart De Wever (N-VA) moet het dossier nog bestuderen, maar vanuit de buik voelt hij er ook veel voor. CD&V ook, maar dan wel pas na de heraanleg van de Scheldekaaien (dan zijn we dus een jaar of twintig verder). Daartegenover staat de sp.a van Patrick Janssens, die gaat voor een park naar analogie met Spoor Noord. Groen! wil graag meer water in de stad, maar een park is ook goed. En het VB vindt dat er dringender kwesties zijn.
Bijna waren we Open Vld vergeten. Daar woedt naar aloude gewoonte de open debatcultuur. Verscheidene liberalen willen water, maar schepen van Financiën Luc Bungeneers noemt dat een idee waarvan alleen de happy few op het Zuid profiteren. Hij wijst er ook fijntjes op dat er de eerstkomende jaren gewoon geen geld voor is. De kosten van het project worden geraamd op 20 tot 50 miljoen euro, afhankelijk van de bron. Toe maar: een verschil van 30 miljoen! Kan dat misschien eerst wat beter worden onderzocht, voordat we in de stadskas gaan graaien? De ervaring heeft ons geleerd dat het aan het eind van de rit veeleer 50 dan 20 miljoen zal zijn. En wellicht nog meer, als we de pi-factor (x 3,15) van De Wever hanteren.
Van Campenhout heeft de toekomst van de Zuiderdokken inmiddels geproclameerd tot verkiezingsthema. Leuk bedacht, maar het is onzin. Wat er op langere termijn ook gaat gebeuren daar op het Zuid, het zal niet in de volgende legislatuur (2013-2018) zijn. Bovendien heeft Luc Bungeneers groot gelijk als hij zegt dat Antwerpen met thema's als vergrijzing, migratie en onderwijs wel andere dingen heeft om van wakker te liggen.
Nergens September 8th, 2011, 02:21 PM Ik snap niet waarom de stad (niet alleen antwerpen, maar zogoed als alle steden in belgie/vlaanderen) alles zelf willen doen, waarom zeggen ze niet dat bv. een projectontwikkelaar daar een groot project mag doen (in dit geval op de plaats waar dat da ene gebouw van 40m afgebroken gaat worden en omgeving, er staat daar nog een gebouw dacht ik dat plat mag en dan heb je al een mooi lap grond om iets mee te doen) maar dat hij een een groot stuk moet meebetalen aan de heraanleg van de dokken (of wat er komt, maar mijn 'buikgevoel' zegt dat dokken het best zijn). Voor zo'n ontwikkelaar gaat dat een grote kost zijn dus veel kans dat hij zowiezo redelijk hoog zal gaan. Het is dan alleen aan de stad om ervoor te zorgen dat het een icoon/architecturele plus brengt en dat het een afgewogen project is (eventuele maximums aan bv. winkelopp, kantooropp enzo, zo'n torens zijn ook gemakkelijk tegen de vergrijzing, het is mooi wonen met uitzicht op stad en water, er kunnen er veel bij elkaar wat de dienstverlening voor hen helpt, zeg maar een rusthuis in verticale stand enz...)
Ivan September 8th, 2011, 03:54 PM Ik snap niet waarom de stad (niet alleen antwerpen, maar zogoed als alle steden in belgie/vlaanderen) alles zelf willen doen, waarom zeggen ze niet dat bv. een projectontwikkelaar daar een groot project mag doen (in dit geval op de plaats waar dat da ene gebouw van 40m afgebroken gaat worden en omgeving, er staat daar nog een gebouw dacht ik dat plat mag en dan heb je al een mooi lap grond om iets mee te doen) maar dat hij een een groot stuk moet meebetalen aan de heraanleg van de dokken (of wat er komt, maar mijn 'buikgevoel' zegt dat dokken het best zijn). Voor zo'n ontwikkelaar gaat dat een grote kost zijn dus veel kans dat hij zowiezo redelijk hoog zal gaan. Het is dan alleen aan de stad om ervoor te zorgen dat het een icoon/architecturele plus brengt en dat het een afgewogen project is (eventuele maximums aan bv. winkelopp, kantooropp enzo, zo'n torens zijn ook gemakkelijk tegen de vergrijzing, het is mooi wonen met uitzicht op stad en water, er kunnen er veel bij elkaar wat de dienstverlening voor hen helpt, zeg maar een rusthuis in verticale stand enz...)
:) Dat is nu net wat wij met Antwerpen Hogerop voorstellen:
http://www.antwerpenhogerop.be/?navigatieid=98&berichtid=1068
Nergens September 8th, 2011, 05:11 PM ^^ weet ik, k'heb jullie voorstel gelezen en vind het er goed uitzien (k'zou het toch niet beter kunnen) ;p moest ik gewoon gezegd hebben 'ik volg de mening van antwerpen hogerop' dan zou niemand daar op letten en gewoon de volgende reacties lezen ...
Of misschien toch een opmerking, ik dacht dat jullie voorstelden om drie 'assen' te maken die richting schelde lopen voor het verkeer, ik heb er geen idee van of dit al dan niet noodzakelijk is om het verkeer te kunnen verwerken maar indien dit niet nodig zou zijn zou ik verkiezen om één auto oversteek en de andere twee uitsluitend voor voetgangers en zo de drie dokken in twee opdelen, twee voor jachthaven (degene die het dichts zouden liggen bij het te ontwikkelen gebied/dus het verst van de meir) en de ander (vanaf het mhka tot scheldestraat) voor andere doeleinden .Eventueel dat daar een (gras) park niet zo slecht zou zijn, het voordeel van één stukje park is meer groen daar (is idd nodig daar als ik naar google earth kijk, maar water heeft voorrang omdat dat een grotere aantrekingspool is). De voordelen die ik zie van daar toch gras te plaatsen is dat je daar je auto in ondergrondse parking kan stoppen (en de kost om zo'n parking te maken is kleiner dan wanneer je onder die dokken nogeens zou moeten graven). Zo zou het mss mogelijk zijn om rond de andere twee dokken helemaal geen verkeer te laten gaan.
Hiermee is ieders wens (denk ik) ook ingevuld, de groenen hebben hun parkske, de bewoners en bezoekers hun parking, de stad heeft zijn trekpleister, de havens hebben meer plaats, de kostprijs is ferm vermindert (bijna 1/3 moet niet uitgegraven worden, aleja, toch niet voor water in te laten, denk wel dat er parkingbeheerders zijn die willen investeren in een parking op een boogscheut van het centrum en op steenworp van de schelde enz.) een eventuele projectontwikkelaar die mee financiert is ook blij omdat zijn project vlak naast een haven ligt (wat toch een betere uitstraling heeft dan parking/park), persoonlijk vind ik hier een toren van 150m moeten kunnen, moesten we niet in Belgie zitten zou ik zelfs opteren voor twee (al dan niet identieke, zolang ze elkaar niet afstoten) torens van 150, zo maak je tegelijk een kopie als tegenpool van het eilandje, ik denk niet dat het veel overlast zou brengen om daar twee torens te plaatsen, je hebt het OV vlakbij (100m verder is justitiepaleis), de autostrades zijn vlakbij, ... dit is goed voor zowel een casino, hotel, als gewone bewoning dus je kan er een 'mixed used building' van maken zonder problemen
Meurisse September 8th, 2011, 05:18 PM ^^ die 3 (eigenlijk 4) assen waren zowieso bedoeld voor de zwakke weggebruiker. Heel de omgeving rondom de dokken is in ons verhaal autoluw met plaats voor kortparkeren en buurtbewoners (~Eilandje)
De twee dokken tegen onze toren aan zijn inderdaad bedoeld als jachthaven ( of andere boten). Het derde dok, het dichtst naar het centrum had in ons plan ook al een andere mogelijke invulling. Bvb een kunstdok (zoals in hetplan van Watererfgoed Vlaanderen) of een zwemdok (in de zomer, in de winter ook jachthaven). Ik ben persoonlijk voorstander van de opening van de 3 dokken, geen half werk voor mij. Alle 3 + sluis of niets.
Ik ben blij dat je voor de rest ons verhaal nagenoeg volledig volgt :) En inderdaad, als er ergens een toren kan gepland worden is het toch wel tegenover een dokkenstructuur van om en bij de 800meter op een zichtlocate en scharnier tussen de oude stad, ring en nieuw zuid.
Nergens September 8th, 2011, 06:21 PM ^^ Aja, dan heb ik erover gelezen dat het voor de zwakke weggebruikers is, k'dacht een plan te herrineren met 3 (of 4 dus) lijnen die richting schelde gingen en omdat ze (dachtik) al in de leopold..straat starten dacht ik dat het om straten voor auto's gingen (omdat het anders direct zo'n groot gebied zou worden zonder auto's).
Over het derde dok, een kunstdok kan interresant zijn enzo (en is dat wss ook) maar, ik kan wel begrijpen dat er mensen twijfelen ofdat de beoogde functie de kostprijs verdedigt. Een zwemdok idem, als dat twee maand per jaar gebruikt wordt (met belgisch weer magje daar 1maand van maken) en het kost 5tot 15mil (met geraamde kostprijs tussen 20 en 50mil) dan vind ik dat ook niet zijn geld waard, om het even welke instantie dat ervoor betaalt. Dan zou ik de mensen eerder in die 'plas' aan de andere kant van de schelde laten zwemmen.
Versta me niet verkeerd, drie dokken en een sluis enzo zou ik ook het liefst zien, maar om te zeggen drie dokken of niks, daar volg ik zeker niet mee, met twee dokken en een park (dat eventueel direct overgaat in het water, alleen ga je dan meer last hebben van dieren (eenden enzo) en dat is ook niet hetgeen waar de mensen op wachten) maak je veel meer kans om het verkocht te krijgen bij de bevolking. Ja, het is dan een compromis, maar ik vind het (persoonlijk) geen grote minder waarde, integendeel zelfs, als men door direct rekening te houden met bezwaren een plan kan voorleggen ga je de mensen veel meer kunnen motiveren. Anders krijg je terug een ja en een nee kamp en ik denk wel dat je weet wat er dan gebeurt ...
KrisL September 12th, 2011, 11:36 AM Dit plannetje zag ik aan een raam hangen. Groter / duidelijker kan ik het niet vinden.
http://www.standaard.be/Assets/Images_Upload/2011/09/01/D4_GFG3EOSN0.1_FCU_DOKPLAN2.jpg
Weet er iemand of dat water naar Nieuw zuid een echte droom is? Of dat de projectontwikkelaars er rekening mee houden?
Meurisse September 12th, 2011, 03:42 PM ^^ dat is een suggestie van Van Hooydonck. Ik betwijfel of er contact geweest is met ontwikkelaars, die er trouwens eigenlijk nog niet zijn voor Nieuw Zuid
poller1 September 12th, 2011, 09:53 PM ^^zou in elk geval schitterend zijn...
B&T December 2nd, 2011, 04:23 PM DS 02.12
Antwerpen krijgt nieuwe gevangenis
De ministerraad heeft vrijdag het licht op groen gezet voor de bouw van een nieuwe gevangenis in Antwerpen. Die komt er op de terreinen van de federale politie aan de Boomsesteenweg in Wilrijk. De nieuwe strafinrichting moet de gevangenis in de Begijnenstraat, in het centrum van de stad, vervangen.
De beslissing is een uitvoering van het Masterplan van ontslagnemend minister van Justitie Stefaan De Clerck (CD&V). Om de nieuwe gevangenis te kunnen bouwen, moet wel nog snel een oplossing gezocht worden voor de diensten van de federale politie die nu nog op de locatie gehuisvest zijn.
De ministerraad gaf ook haar fiat aan de verdere renovatie van het oude Antwerpse gerechtsgebouw aan de Britse Lei. Dat zal ingericht worden voor het hof van beroep, het parket-generaal, het arbeidshof en het auditoraat-generaal. Deze diensten zitten voorlopig nog altijd in een veel te krap gebouw op de Waalse Kaai, wat oorspronkelijk was voorzien als tijdelijke oplossing.
Al één beletsel minder om de zuiderdokken open te gooien. Nog een stuk of 99 te gaan
De Klauw December 2nd, 2011, 04:48 PM Misschien een beetje off-topic hier. Maar ivm de herbestemming van de Antwerps gevangenis: is er kans dat de hoofdgebouwen van de gevangenis (http://g.co/maps/46z7z) behouden blijven?
zuidbewoner January 23rd, 2012, 03:23 PM Een onderzoeksbureau is in opdracht van het stadsbestuur bezig met een 'belevingsonderzoek' dat scherper in beeld wil krijgen hoe bewoners, gebruikers, bezoekers, handelaars,... hun buurt en specifiek ook de gedempte zuiderdokken beleven? Welke kwaliteiten en problemen zijn er aanwezig? Hoe omschrijf je de typische sfeer en identiteit van Brederode en wat betekenen de gedempte zuiderdokken voor de Brederodewijk?
Quimb January 23rd, 2012, 04:52 PM Misschien een beetje off-topic hier. Maar ivm de herbestemming van de Antwerps gevangenis: is er kans dat de hoofdgebouwen van de gevangenis (http://g.co/maps/46z7z) behouden blijven?Renoveren & studentenhuisvesting hopelijk! :)
Ivan January 24th, 2012, 08:21 AM Wordt een herbestemming a la Militair Hospitaal. Er zijn aansluitend ook nog verbindingen mogelijk met Nationalestraat en Aalmoezenierstraat. Wordt een mooi toekomstproject alvast!
Ivan March 30th, 2012, 11:29 AM Bewoners willen meer groen op Gedempte Zuiderdokken
Antwerpen Een park, of anders een flinke partij groen. Zo moeten de Gedempte Zuiderdokken er in de toekomst uitzien. Dat blijkt uit een bevraging onder de bezoekers van een participatiemoment over het plein die vandaag in de Gazet van Antwerpen staat.
Over één ding zijn de ondervraagden het alvast eens. Het stadsbestuur moet duidelijkheid scheppen over de toekomst van de Gedempte Zuiderdokken. En liever vandaag dan morgen.
En er is nog een consensus. De meeste ondervraagden vinden het welletjes met het aantal evenementen op het plein. Er is in ieder geval geen behoefte aan nieuwe evenementen. En hoewel de Sinksenfoor niet door iedereen verbannen wordt, zien veel mensen in de Konijnenwei of Petroleum Zuid een betere locatie voor de jaarlijkse kermis. Het argument dat de Sinksenfoor ondertussen veertig jaar op het plein staat, is voor de meeste mensen geen argument om dat zo te houden.
Het al dan niet heropenen van de dokken is de jongste maanden hét onderwerp van gesprek geweest op het Zuid. Een aantal buurtbewoners heeft zelf een plan ontwikkeld voor zogeheten kunstdokken. Daarbij worden de oude bassins opnieuw uitgegraven. In die dokken zal onder meer plaats zijn voor een jachthaven en varend erfgoed. De dokken zouden worden genoemd naar kunstenaars en mensen uit de maritieme sector. Maar over het heropenen van de dokken zijn de meningen verdeeld.
Een meerderheid is voorstander van een heraangelegd plein. Bij de voorstanders van het heropenen van de dokken zijn er zowel mensen die voor een volledige als voor een gedeeltelijke heropening pleiten. Dat er nog geparkeerd mag en moet worden, is bijna voor iedereen een evidentie. Vooral de horeca dringt aan op het behoud van zo veel mogelijk parkeerplaatsen. Een suggestie is om buurtbewoners en bezoekers van cafés en restaurants een aantal gratis plaatsen te geven.
De heraanleg van de Gedempte Zuiderdokken is nog niet voor morgen. Het zal nog minstens vijf tot zeven jaar duren voor er een spade in de grond wordt gestoken. Ondertussen werden en worden er participatiemomenten georganiseerd op het Zuid. Daar kunnen Antwerpenaars hun mening geven over de toekomst van het plein. Tijdens zo’n moment in het najaar werden 150 mensen bevraagd.
31.12.2011
http://www.gva.be/antwerpen/bewoners-willen-meer-groen-op-gedempte-zuiderdokken.aspx
Ivan March 30th, 2012, 11:31 AM Zuiderdokken daagt stadsbestuur voor rechter
Buurtbewoners van de Zuiderdokken stappen naar de rechter om het stadsbestuur te verplichten de ruimte tussen Waalse en Vlaamse Kaai als parkgebied te respecteren en niet langer als illegale parking en evenementenruimte te gebruiken. Griet Cnudde, de advocate van de bewonersgroep, start daarom een milieustakingsvordering, een soort kort geding maar wel met een uitspraak ten gronde. "Voor de uitbating van een kermis is er wel degelijk een vergunning nodig en die is er niet. De kermis berokkent hinder die meer dan normaal is voor de bewoners. Ook met de parking stelt het stadsbestuur zich boven de wet", aldus de advocate.
De bewoners verwachten een uitspraak binnen de zes maanden. Ze willen van de Zuiderdokken een proritair dossier maken, dat mee de inzet van de gemeenteraadsverkiezingen kan zijn. Het stadsbestuur wil de Sinksenfoor op de Zuiderdokken laten, tot er een geschikte herlocatie is gevonden.
09.03.2012
http://www.gva.be/regio-antwerpen-stad/antwerpen/zuiderdokken-daagt-stadsbestuur-voor-rechter.aspx
Ivan March 30th, 2012, 11:33 AM Speelterrein op Zuid grondig vernieuwd
ANTWERPEN - Naar aanleiding van de Vlaamse Buitenspeeldag opende Antwerps jeugdschepen Güler Turan (SP.A) een vernieuwd speelterrein aan de Vlaamse Kaai. Ze blies er bellen, speelde met diabolo's en deelde paaseitjes uit aan de talrijk aanwezige kinderen.
Het nieuwe speelterrein heeft dezelfde oppervlakte als het oude, maar bijna alle toestellen werden vernieuwd. Ook het aanpalende baskettereintje werd gerenoveerd, en er kwam een extra veldje bij. Enkele oude elementen, zoals het centrale plein, werden behouden. De totale kost bedraagt 150.000 euro.
De aanpassing van de speelhoek was volgens de schepen een noodzaak. Uit veiligheidsoverwegingen proberen we om de Antwerpse speeltuinen om de tien jaar te vervangen. Deze speeltuin is ongeveer zo oud en moest dus worden aangepast.' Turan vindt het belangrijk dat op het Zuid, waar veel mensen in appartementen wonen, voldoende speelruimte voor kinderen is. Als het van haar afhangt moeten de gedempte Zuiderdokken dan ook niet gevuld worden met water. 'Mij lijkt het de beste optie om de auto's ondergronds te laten parkeren zodat op de dokken zelf ruimte komt voor speelterreinen', zegt Turan. 'Maar dat zal iets voor de volgende legislatuur zijn.'
29.03.2012
http://www.nieuwsblad.be/article/detail.aspx?articleid=QN3O3SDO
Groen kan ook, maar wordt in de plannen van de heraanleg van de Scheldekaaien al voorzien ter hoogte van Zuid - Nieuw Zuid!
Misschien een plaatsje voor onze Speelreus? :banana:
quadi April 4th, 2012, 10:46 AM Gevonden op de standaard online
Geen Sinksenfoor in 2012?
ANTWERPEN - De Sinksenfoor, de gigantische kermis op de Antwerpse Zuiderdokken, dreigt uit het straatbeeld te verdwijnen. Althans als de bewoners van de buurt het pleit winnen bij de rechter in kort geding. De bewoners willen dat de kermis van de Zuiderdokken verdwijnt, en dat zo snel mogelijk, schrijft Gazet van Antwerpen.
Een aantal bewoners van het Antwerpse Zuid is naar de rechter in kort geding gestapt. Ze eisen dat de Sinksenfoor en de auto's die een heel jaar lang op de Zuiderdokken geparkeerd staan, onmiddellijk verdwijnen.
Het stadsbestuur en de buurtbewoners verschijnen donderdag voor de rechter in kortgeding om samen tot een compromis te komen. Lukt dat niet, dan komt de hele zaak voor de rechtbank. Die beslist dan wellicht later deze maand of de Sinksenfoor en de geparkeerde auto's definitief van het plein moeten verdwijnen.
Als de bewoners toch hun gelijk halen in kort geding, dan dreigt de foor al voor de editie van 2012 uit het straatbeeld van de Zuiderdokken te verdwijnen.
Meurisse April 4th, 2012, 10:55 AM Het nimby-comité schuilt zich achter het gewestplan waarop de Zuiderdokken als parkgebied zijn ingekleurd.
Dit artikel geldt voor parkgebieden:
Ruimtelijke Ordening (http://www.ruimtelijkeordening.be/Default.aspx?tabid=13763)
ART. 14.
4.4.
De parkgebieden moeten in hun staat bewaard worden of zijn bestemd om zodanig ingericht te worden, dat ze, in de al dan niet verstedelijkte gebieden, hun sociale functie kunnen vervullen.
MAW het gewestplan kan volgens mij geen reden zijn om de Sinksefoor te weren?!
Daiquiri April 4th, 2012, 11:39 AM Haha, wat voor een inspraak krijgt een groepje bewoners tegenwoordig wel niet?! Ik ben voorstander voor meer beslissingsmacht op lokaal niveau, maar dit is een brug te ver.
Ik denk dat deze bende slimmerikken niet beseft hoe ze het verziekt voor een hele stad.
Hopen dat de rechter niet al te veel aandacht schenkt aan hen en de zaak snel beslist in het voordeel van de stad.
Smeeby April 4th, 2012, 01:39 PM Het nimby-comité schuilt zich achter het gewestplan waarop de Zuiderdokken als parkgebied zijn ingekleurd.
Dit artikel geldt voor parkgebieden:
Ruimtelijke Ordening (http://www.ruimtelijkeordening.be/Default.aspx?tabid=13763)
MAW het gewestplan kan volgens mij geen reden zijn om de Sinksefoor te weren?!
Haha, het enige wat ik daar nog zie van komen is dat die parkeerplaatsen allemaal verdwijnen (weinig 'sociale functie' en te permanent in een park inderdaad), waardoor heel de buurt daar helemaal geen parking meer heeft. Dan kan de volgende protestgroep opstaan :)
dottorenova April 4th, 2012, 01:48 PM Haha, wat voor een inspraak krijgt een groepje bewoners tegenwoordig wel niet?! Ik ben voorstander voor meer beslissingsmacht op lokaal niveau, maar dit is een brug te ver.
Ik denk dat deze bende slimmerikken niet beseft hoe ze het verziekt voor een hele stad.
Hopen dat de rechter niet al te veel aandacht schenkt aan hen en de zaak snel beslist in het voordeel van de stad.
het gaat echt te ver eerst elke wijziging afschieten en tegenhouden. Daarna inspraak in alles eisen (via het hele brug debacle) door de inspraak ziet er een extra rem op de ontwikkeling van de kaaien en daarna klagen dat de foor nog altijd op "hun" plein staat. Er schort iets aan de mentaliteit van de gemiddelde vlaming mijn buren hebben ook dezelfde mentaliteit de parkeerplaats voor hun deur is "hun" parking de kleine beenhouwer gaat zelfs zover om op de rolluiken van zijn winkel die de grote van een garage heeft een verboden parkeren bord te hangen (dat is wel een tunesiër maar het komt op hetzelfde neer). Het jammere is dat beschouwen dat is van "hun" is niet wil zeggen dat ze in de positieve zin mee werken naar een oplossing en er alles aan zullen doen om dat gene er zo parchtig mogelijk te laten uitzien. Neen het is van hun zodat ze er tegenover iedereen over kunnen kankeren en zagen en semmelen want als ze niets hebben om over te zagen waar moeten ze zich dan mee bezig houden.
Meurisse April 5th, 2012, 11:29 AM gva.be
Pas in mei duidelijkheid over Sinksenfoor
11:13 Update Antwerpen (2000) Er zal vandaag nog geen beslissing genomen worden over de Sinksenfoor op de Gedempte Zuiderdokken. De verzoeningspoging tussen de twee partijen -het stadsbestuur en de betrokken buurtbewoners - is mislukt. Vermoedelijk zal er pas midden mei duidelijkheid zijn.
De kortgedingrechter moest zich vandaag buigen over de toekomst van de kermis. Een aantal bewoners van het Zuid was naar de rechter in kort geding gestapt en eiste dat de Sinksenfoor én de auto’s die doorheen het jaar op de Gedempte Zuiderdokken geparkeerd staan, verdwijnen.
Het stadsbestuur en de betrokken buurtbewoners zijn niet tot een compromis gekomen en dat betekent dat de beslissing nu in handen van de rechter ligt. Beide partijen hebben uitstel gevraagd om hun dossiers grondig voor te bereiden. Op 30 april zullen de advocaten hun argumenten dan voor de rechtbank brengen.
De rechter zal zijn oordeel vermoedelijk pas enkele weken later klaar hebben. De beslissing over de Sinksenfoor zal dus waarschijnlijk nog tot het midden mei op zich laten wachten.
JVB
MAW, een aantal dagen/uren vooraleer die mensen hun attracties beginnen opstellen?!
Engelbert April 5th, 2012, 12:33 PM verduidelijking van gewestplan via Omzendbrief:
PARKGEBIEDEN
Parkgebieden zoals bedoeld in artikel 14.4.4 zijn groene zones, die evenwel niet tot de groengebieden worden gerekend. Zij moeten luidens artikel 14.4.4. in hun staat worden bewaard of zijn bestemd om te worden ingericht dat ze, in de al dan niet verstedelijkte gebieden, hun sociale functie kunnen vervullen.
Uit het voorschrift blijkt dat de ligging van deze gebieden bij de aanduiding slechts een beperkte rol speelt. Ze kunnen zowel gelegen zijn in of aan de rand van het verstedelijkt gebied, als in het landelijk gebied.
Bij de aanduiding werd geen rekening gehouden met het eigendomsstatuut : zowel de privé parken (meestal kasteelparken), als openbare parken werden opgenomen in deze gebieden.
Niet alleen gebieden met een specifieke parkstructuur komen hiervoor in aanmerking, ook worden zones aangeduid, die in de toekomst moeten aangelegd worden als parkgebied.
Deze gebieden worden vooral aangeduid bij of in woonkernen, waar actueel weinig groen voorhanden is. Bij de omschrijving van het voorschrift wordt het accent gelegd op de sociale functie, die dergelijke parken dienen te vervullen bij de ruimtelijke opbouw van het betrokken grondgebied.
Openbare parken en opengestelde privé-domeinen vervullen tevens een belangrijke recreatieve functie (wandel- en rustoord).
Het is duidelijk dat slechts die werken en handelingen kunnen toegelaten worden, die strikt noodzakelijk zijn voor de openstelling, het behoud, verfraaiïng en/of aanleg van het park.
Aldus houdt artikel 14.4.4. geen absoluut bouwverbod in, maar beperkt het de bouwmogelijkheden niettemin aanzienlijk. Enkel deze handelingen en werken die behoren of bijdragen tot de inrichting van het parkgebied, zijn er toegelaten, met uitsluiting van alle werken en handelingen met een andere bestemming, weze het een residentiële, industriële, agrarische, commerciële en zelfs culturele bestemming. Het is geenszins de bedoeling parkgebieden te transformeren in gebieden voor actieve recreatie. Inplantingen van horecabedrijven binnen deze gebieden kunnen slechts aanvaard worden, wanneer dit gebeurt, in functie van de openstelling van het park, binnen de bestaande gebouwen. Bij de inplanting van de tot de normale uitrusting van een park behorende accommodaties (waartoe ook toiletten en dergelijke kunnen behoren) wordt rekening gehouden met o.m. de nood aan dergelijke accomodaties in functie van het gebruik door het publiek van het parkgebied, de visuele inpassing en de plaats van inplanting.
Parkgebieden zijn al evenmin gebieden waar gemeenschapsvoorzieningen of openbare nutsvoorzieningen moeten ingeplant worden (scholen, medische instellingen en dergelijke), ten ware de bestaande gebouwen hiertoe geschikt zouden zijn en de openstelling voor het publiek op langere termijn niet in het gedrang wordt gebracht.
Op basis hiervan werd de vergunning voor zwembad Boekenberg ingetrokken
Meurisse April 5th, 2012, 01:43 PM ^^ VEEL belangrijker:
De Zuiderdokken zitten mee in het nieuwe RUP Binnenstad en worden daar bestemd als 'Zone voor publiek domein'
Artikel 8: Zone voor publiek domein - (Pu)
8.1 BESTEMMING
De volgende functies zijn toegelaten:
Openbare weg
publieke verblijfsruimte
ondergrondse buurtparkings
Permanente bebouwing is toegelaten in deze zone in hoeverre deze:
deel uitmaakt van de inrichting van het publiek domein en;
de beleving van de omliggende publieke ruimte versterken en;
het openbaar nut dienen.
8.2 INRICHTING
De zone is bestemd voor de aanleg van het publieke domein en de daarbij horende
infrastructuur zoals parkeervoorzieningen op maaiveldniveau, laad- en loszones,
fietspaden, groenaanleg, straatmeubilair… De constructies dienen te voldoen
Het RUP werd op op 5 maart 2012 definitief vastgesteld door de gemeenteraad. 't is een kwestie van enkele weken/maanden (termijn=max 60 tot 95 dagen) eer de provincie het RUP goedkeurd. Vanaf dan geldt het gewestplan niet meer voor deze zone...
http://www.antwerpen.be/eCache/ABE/80/32/207.html
http://www.antwerpen.be/docs/Stad/Bedrijven/Stadsontwikkeling/SW_Beleid/grafisch_plan_3_3.pdf
Met wat chance, en medewerking van de Provincie is er tegen mei geen nood meer aan de beslissing van de rechter...
Smeeby April 6th, 2012, 11:13 AM Wel balen voor die buurtbewoners dan :)
Maar het punt is nu natuurlijk net dat er nu veel tamtam rond gemaakt wordt, waardoor ze wellicht hopen dat de provincie dat niet gaat durven goedkeuren. Tenzij ze natuurlijk gewoon slecht geïnformeerd zijn en daar niet van wisten en dus alle mogelijke inspraakmomenten daar gemist hebben... en dan maar wat natrappen :ohno:
Engelbert April 6th, 2012, 12:03 PM Het RUP werd op op 5 maart 2012 definitief vastgesteld door de gemeenteraad. 't is een kwestie van enkele weken/maanden (termijn=max 60 tot 95 dagen) eer de provincie het RUP goedkeurd. Vanaf dan geldt het gewestplan niet meer voor deze zone...
Dat weet die groep ook wel. Waarom denk je dat ze nu plots in actie komen?
Ook tegen het RUP hebben ze tijdens het openbaar onderzoek bezwaar ingediend (verworpen door Gecoro (http://www.antwerpen.be/docs/Stad/Bedrijven/Stadsontwikkeling/SW_Beleid/20111207_OO_RUP_Binnenstad.pdf)). Ik vermoed dat ze tegen dit RUP dan ook al wel een aantal volgende juridische stappen hebben voorbereid (beroep, raad van staten,...). Zou nog een lange soap kunnen worden.
Vezwaar in Gecoro-verslag:
1.4 Bezwaarschrift Gedempte Zuiderdokken – Lexeco advocaten (1)
Er is tijdens het openbaar onderzoek een bezwaarschrift ingediend, voor wie optreedt Lexeco advocaten,
Frankrijklei 146, 2000 Antwerpen.
In het bezwaarschrift worden 8 bezwaren naar voor gebracht:
Bezwaar 1.4.1: Eerste middel: woon en woonondersteunende functies zijn overal onbeperkt toegelaten, dus
ook in de zone voor publieke functies. Een park is een wandel en rustgebied, actieve recreatie is er niet
toegestaan.
Bezwaar 1.4.1 wordt behandeld in 3.2
Bezwaar 1.4.2: Tweede middel: de feitelijke toestand is niet correct weergegeven m.b.t. de Gedempte
Zuiderdokken.
Bezwaar 1.4.2 wordt behandeld in 3.15
Bezwaar 1.4.3: Derde middel: schending van het ruimtelijk structuurplan Vlaanderen. Het richtinggevende
gedeelte van het RSV zegt dat stedelijke natuurelementen en randstedelijke groengebieden moeten
behouden blijven en ontwikkeld worden. “Uit het ontwerp RUP blijkt niet waarom de bestemming
parkgebied wordt verlaten en in welke mate de wijziging van de bestemming strookt met het algemeen
belang dan wel aan dringende behoeften die niet konden worden voorzien bij de opmaak van het ruimtelijk
structuurplan Vlaanderen.”
Bezwaar 1.4.3 wordt behandeld in 3.4
Bezwaar 1.4.4: De indieners hebben bezwaar tegen de organisatie van de Sinksefoor en andere
grootschalige evenementen op de Gedempte Zuiderdokken. Vierde middel: de overheid miskent hier
overduidelijk de ruimtelijke draagkracht van het gebied door een evenementenplein te regulariseren
temidden van een woongebied.
Bezwaar 1.4.4 wordt behandeld in 3.4
Bezwaar 1.4.5: Vijfde middel: schending van de MER plicht door de activiteiten van de Sinksefoor die
geregulariseerd worden.
Bezwaar 1.4.5 wordt behandeld in 3.4
Bezwaar 1.4.6: Zesde middel: beslissingen over het ontwerp van de Gedempte Zuiderdokken niet gevallen,
wel over participatie met bevolking en parkeeronderzoek. Dit is nog niet uitgevoerd. Dit RUP schendt het
vertrouwensbeginsel.
Bezwaar 1.4.6 wordt behandeld in 3.4 Stadsontwikkeling
7 / 43
Francis Wellesplein 1 – 2018 Antwerpen
Bezwaar 1.4.7: Zevende middel: besluit van de Vlaamse regering conform de vorm en inhoud van het
RUP. Te flexibel voorschrift, publieke verblijfsruimte niet gedefinieerd, permanente bebouwing
toegelaten.
Bezwaar 1.4.7 wordt behandeld in 3.2
Bezwaar 1.4.8: Er werd een wederrechtelijke bestemming gegeven aan het park, een enorme parking met
parkeercapaciteit van 1710 wagens waar bovendien grote evenementen doorgaan. De indieners hebben
bezwaar tegen de opname van het BPA Antwerpen Zuid in het RUP Binnenstad en de gewijzigde
stedenbouwkundige voorschriften voor dit gebied conform het RUP Binnenstad. Watererfgoed Vlaanderen
en Open Zuid Open onderlijnt de noodzaak tot heropening van de Gedempte Zuiderdokken.
Bezwaar 1.4.8 wordt behandeld in 3.4.
Kut is dat hierdoor veel te veel aandacht en tijd gaat naar locaties die dergelijke dure ingrepen niet nodig hebben. Er zijn andere buurten waar ingezet kan worden op veel strategischere projecten
zuidbewoner May 7th, 2012, 11:17 AM Klacht tegen Sinksenfoor onontvankelijk
GVA --- 09:55 Antwerpen (2000) De Sinksenfoor moet niet weg van de Gedempte Zuiderdokken, althans voorlopig niet. Enkele buurtbewoners waren naar de rechter gestapt om de populaire foor en andere evenementen van het grote plein weg te krijgen, maar de rechtbank verklaarde hun klacht onontvankelijk.
Enkele buurtbewoners beslisten naar de rechter te stappen met het argument dat het grondgebied al sinds 1973 als te ontwikkelen parkgebied staat ingeschreven. Volgens hen lapt de stad sinds 1979 rechterlijke uitspraken daarover aan haar laars.
De rechter beoordeelde de klacht echter als onontvankelijk. Er werd dan ook niet op de grond van de zaak ingegaan. Volgens de redenering van de rechter hadden de klagers een milieustakingsvordering ingediend als inwoners van de stad. Daardoor zouden ze optreden alsof ze de stad zijn die tégen de stad een klacht indient. Niemand, aldus de rechter, kan tegen zichzelf een procedure beginnen.
De klagers lieten echter al weten dat ze het hier niet bij zouden laten en een klacht in kortgeding zouden indienen. Wordt vervolgd... JVB
Meurisse May 7th, 2012, 03:33 PM ^^ spijtig dat ze onontvankelijk is verklaard. Nu kunnen ze gewoon nog eens opnieuw proberen. Ik had liever gehad dat de rechter zich inhoudelijk uitgesproken had. Er zijn immers in héél België parkzones waar diverse activiteiten worden georganiseerd...
Voor de Zuiderdokken zal het gevaar wel geweken zijn nu, binnenkort wordt het RUP Binnenstad immers goedgekeurd...
poller1 May 7th, 2012, 09:21 PM Toch raar dat blijkbaar de helft van de klagers niet eens in Antwerpen woont:nuts:
X38 May 7th, 2012, 10:35 PM ^^ Er zat naar 't schijnt een projectontwikkelaar achter...
Polri May 7th, 2012, 11:31 PM Toch raar dat blijkbaar de helft van de klagers niet eens in Antwerpen woont:nuts:
Ze hebben daar een winkel of een horecazaak, dus ze hebben wel degelijk een belang te verdedigen.
Even iets dat me van het hart moet: ik woon zelf in die buurt, ik ben heel erg voor de Sinksenfoor en die parkeerplaatsen en ik ben heel blij dat die rechter die klacht onontvankelijk heeft verklaard, maar ik vind dat die hetze tegen die 11 klagers stilaan een beetje erover begint te gaan.
Argumenten zoals 'ze wonen niet eens in Antwerpen' of 'het zijn stinkend rijke projectontwikkelaars die in een dure loft wonen' vind ik irrelevant: die mensen hebben net als iedereen het recht om via de geëigende kanalen voor hun belangen op te komen.
In tegenstelling tot Ademloos en andere NIMBY-actiegroepen doen ze dit niet met misleidende propaganda-acties, maar gewoon op basis van een joekel van een fout die de stad al 40 jaar heeft nagelaten recht te zetten. Die foor IS gewoon juridisch gezien zonevreemd op die locatie die officieel parkgebied moest zijn.
De Klauw May 7th, 2012, 11:37 PM ^^Dat het parkgebied zou zijn sluit niet direct uit dat er geen foor mag komen. Bovendien heeft de stad de 'fout' recent rechtgezet.
poller1 May 8th, 2012, 08:50 PM ^^
@ polri, hun belangen verdedigen, dus puur hun 'commerciële belangen'... ik denk niet dat ze dan tegen die parkeerplaatsen zijn, ik dacht dat de meeste 'commerçanten' graag veel parkeerplaats voor de deur hadden :-)
Bovendien, niet erg netjes ten opzichte van hun 'collega commerçanten', nl de foorkramers en de commerçanten die wel gebaat zijn bij Sinksenfoor/parkeerplaatsen.
Nuja, ik ben blij dat de Sinksenfoor gewoon door gaat, en hoop dat er er een definitieve oplossing voor vinden waar "iedereen" content mee is.
PeterLoft May 9th, 2012, 10:05 AM De Zuiderdokken worden niet uitgegraven, dat is wel duidelijk. Vandaag maakt ingenieur Thues brandhoud van het idee:
NA DE COMMOTIE ROND DE SINKSENFOOR: KUNNEN DE ZUIDERDOKKEN OOIT NOG OPEN?
De Sinksenfoor is voorlopig gered. Maar hoe ziet de (verre) toekomst van de Gedempte Zuiderdokken er nu uit? Zowat het hele stadsbestuur is het erover eens dat er iets moet veranderen. De consensus: een mix van groen, bebouwing, parking en plein. En een béétje water, genre Park Spoor Noord. Dus géén heropening van de oude dokken. "Een onbetaalbare droom van 100 miljoen", zegt Gert Thues, oud-hoofdingenieur van het Havenbedrijf. "Als je de kaaimuren niet vervangt, riskeer je trouwens instortingen. Zelfs van de huizen rondom."
Er was veel te doen om de Zuiderdokken afgelopen weken. Komt de Sinksenfoor er wél, of niet? En is het dan een plein waar grote evenementen op kunnen georganiseerd worden? Maandag oordeelde de rechter dat die activiteiten voorlopig kunnen doorgaan. Maar dat er op termijn iets moet veranderen, is duidelijk. Hoe zat het dan vroeger? De drie dokken waren het Kooldok, Schippersdok en Steendok. In 1968 werden ze gedempt. Aan plannen voor de nieuwe kasseivlakte heeft het nooit ontbroken. Vooral in de jaren '90 kon het niet op. De Japanse architect Toyo Ito tekende toen een prachtige maquette van het plein. Maar zonder dat daar ooit iets van kwam. Gepensoneerd ingenieur Gert Thues zetelde in diverse werkgroepen. "Zo was er het plan om de drie dichtgegooide dokken uit te graven, zònder ze opnieuw onder water te zetten. Je zou er dan allerlei sportterreinen mee creëren. Maar ik raadde dat af. De druk van het grondwater zou té groot zijn voor de kaaimuren. Waarna een volgend plan op tafel kwam: de dokken laten vollopen. De tegendruk van het water zou het probleem van het grondwater oplossen. Ook dat idee leek me te riskant, maar het is een eigen leven gaan leiden. In die tijd kwam ik al uit op een kost van 25.000 à 50.000 euro per lopende meter kaaimuur (de kaailengte van de drie dokken samen was 1.800 meter, red.)."
"Geen verstand"
Vorig jaar pleitte Antwerps professor Eric Van Hooydonk voor een heropening van de dokken. Het prijskaartje schommelde, naargelang de gebruikte methodes, tussen 28 en 54 miljoen euro. "Van Hooydonk heeft er geen verstand van", zegt Thues. "Ik heb die studie gelezen. Enkel de variant van 54 miljoen geeft voldoende waterdiepte in de sluis. De bouwmethodes zijn niet stabiel genoeg, wat tot een flinke meerprijs zal leiden. Ik betwijfel of de stalen panelen om de dokken waterdicht én stevig te maken, een haalbare zaak zijn. Met het grondwater moet je voorzichtig omspringen. Na de demping van de dokken kwam er een nieuw evenwicht. Gooi je die weer open, dan moet je opletten voor de omliggende huizen. Ik zou niet graag iets zien instorten." Nòg een probleem is de zeesluis, die ooit met het Schippersdok in verbinding stond. De sluis vormt nu de fundering van het hof van beroep. Niemand die kan inschatten wanneer dat gebouw wordt gesloopt. Maar zelfs als dat lukt, wacht nog veel werk. Thues vreest ook hier voor een onderschatting van de kosten. "Je moet die sluis bemannen en elke maand grondig baggeren. Voor je het weet, ben je jaarlijks 10 miljoen kwijt. Ik betwijfel of het Vlaams Gewest die kosten zal willen dragen." De analyse van Thues klinkt schepen van Financiën Luc Bungeneers (Open Vld) als muziek in de oren. "100 miljoen voor de 'happy few' en de projectontwikkelaars? Vergeet het. Dan veel liever een park op de Gedempte Zuiderdokken. Maar eerst moeten we in de stad een goed uitgerust evenementenplein aanleggen, zodat de Sinksenfoor kan uitwijken." Waarnemend burgemeester Robert Voorhamme (sp.a) wil niet weten van een heropening van de dokken. "Dan kun je er ook geen ondergrondse parkeergarage meer bouwen. Ik wil ook een park en eventueel een school."
Parkeerplaatsen
Bij N-VA blijft schepen Ludo Van Campenhout in minstens één open dok geloven. "Het hoeft niet zò duur uit te vallen. Maar dan nog besef ik dat zo'n project minder prioriteit heeft dan de heraanleg van de Scheldekaaien. Voor de Sinksenfoor was de bouw van het stadion op Petroleum-Zuid perfect geweest. De foor kon dan op de verharde terreinen rond het stadion. Maar ja, dat dossier zit in het slop." Zijn partijgenoot Koen Kennis vindt dat er grotere noden zijn in de districten. "We zullen de Gedempte Zuiderdokken stap voor stap moeten aanpakken. Maar de parkeerplaatsen wil ik niet opofferen."
© 2012 De Persgroep Publishing
Meurisse May 9th, 2012, 11:28 AM de ene professor tegen de andere, wie heeft er gelijk...
Die prijs per lopende meter kaaimuur lijkt me eerlijk gezegd wel een lachtertje te zijn. Vroeger was het ook maar een dikke bakstenen muur met een deksteen op...
Ivan May 9th, 2012, 12:19 PM En een ondergrondse parking? Die dan miraculeus ineens getoverd in de dokruimtes verschijnt? Dan moet je toch ook infrastructuurwerken uitvoeren!
KolonelSilvertop May 9th, 2012, 01:06 PM Mooi dat dit idee aan aanhangers verliest. Wat belet de projectontwikkelaars en de bewoners trouwens om een stuk mee te financieren van het ondergronds brengen van de parkeerplaatsen. Er is twintig jaar geleden in het zuid geinvesteerd met als doel een ommekeer te bewerkstelligen. Dat is grandioos gelukt, dus het is niet langer de taak van de stad om daar grootschalige impulsen te gaan geven.
Overigens grappig hoe de clan Leysen telkens tegenover de traditioneel verenigde zakenlui staan als het over infrastructuurwerken in Antwerpen gaat. Is dat er nu voor gedaan?
|
|