View Full Version : Projectes a Barcelona
iggar24 January 11th, 2007, 03:20 AM La restauración del Pont Trencat en Sant Celoni y Santa Maria de Palautodera, llevada a cabo por Xavier Font, ha sido muy comentada en los Architectural Review Awards for Emerging Architecture 2006.
http://img405.imageshack.us/img405/3498/xavier1fg7.jpg
http://img138.imageshack.us/img138/5186/xavier2fd6.jpg
Más Información: http://www.architectureweek.com/cgi-bin/wllk?http://www.arplusd.com/ARAwards2006/winners2006.htm
Bitxofo January 11th, 2007, 03:44 AM ^^GUAU, qué original.
:eek:
Aurelio January 11th, 2007, 05:11 AM Una pregunta a los entendidos de arquitectura del foro. Se ve claramente que la restauración se ha hecho con acero, protegido de la corrosión creo que por oxidación superficial controlada. ¿Qué beneficios tiene este tipo de tratamiento frente a uno más convencional de galvanizado en caliente, electrodeposición, niquelado o lacado/barnizado?
En Barcelona se suelen ver muchas obras artísticas o incluso funcionales hechas con este tratamiento, pero que con el paso del tiempo y la lluvia empiezan a exudar un líquido marronoso -óxido- que acaba ensuciando el entorno de la obra metálica. Hay casos en Barcelona como el del monolito de Kelly en la Creueta del Coll o en el rótulo de la federación catalana de tenis en Vall d'Hebron...
¿Alguien podría responderme por favor? Gracias...
:)
Danzig January 11th, 2007, 10:34 AM ni idea, pero las farolas de Badal-Carlos III y otras son también así
Gabe January 11th, 2007, 03:30 PM Una pregunta a los entendidos de arquitectura del foro. Se ve claramente que la restauración se ha hecho con acero, protegido de la corrosión creo que por oxidación superficial controlada. ¿Qué beneficios tiene este tipo de tratamiento frente a uno más convencional de galvanizado en caliente, electrodeposición, niquelado o lacado/barnizado?
En Barcelona se suelen ver muchas obras artísticas o incluso funcionales hechas con este tratamiento, pero que con el paso del tiempo y la lluvia empiezan a exudar un líquido marronoso -óxido- que acaba ensuciando el entorno de la obra metálica. Hay casos en Barcelona como el del monolito de Kelly en la Creueta del Coll o en el rótulo de la federación catalana de tenis en Vall d'Hebron...
¿Alguien podría responderme por favor? Gracias...
:)
la protección pasiva ante la corrosión no és 100% efectiva. Es como decir que el aluminio o el titanio no se "oxidan" lo cual es una falacia. Ambos metales se oxidan muyyyyyyyyy rapidamente y por ese motivo se crea en su superficie una capa micrométria de su óxido correspondiente y transparente pero muy impermeable. Resultado: no entra más oxigeno en el metal y por lo tanto no se oxida más aun cuando en superficie ya tenemos una capa de óxido que actua como "protección". Utilizar metal ya oxidado tiene una clara ventaja: lo que ya está oxidado, no se puede volver a oxidar. Pregunta de examen: el acero inoxidable es realmente inoxidable? pues no pq se dopa con elementos que crean esa capa de oxido finisima e impermeble pero a la que se "rompe", el oxigeno puede entrar y oxidar el interior. Lo mismo pasa con los barnices, lacados, galvanizados, niquelados....a la larga comenzarian a aparecer picaduras, zonas de oxido, etc...
FRASPY January 11th, 2007, 03:52 PM Aquest material, pel que es veu a la fotografia, dedueixo que és acer cortén. És una aleació d'acer i una petita part de coure. L'acer s'oxida a base de crostes que es desprenen propiciant l'oxidació continuada del material. En canvi el coure quan s'oxida l'òxid no es desprèn i crea una capa impermeable que protegeix el material. Amb aquesta aleació s'intenta conferir a l'acer les propietats del coure. Per tant l'acer s'oxida però no fa les típiques crostes.
Podríem dir, per tant, que no és un tractament superficial, sinó en massa. Tot el material és acer cortén i s'ha de soldar amb uns electrodes especials, com en el cas de l'acer inoxidable.
Aquest material és relativament nou ja que l'aleació d'acer i coure no és natural. És molt apreciat pels arquitectes pel seu color, textura i una alta durabilitat sense manteniment. Si us hi fixeu hi ha molts projectes, sobretot d'espai públic que s'utilitza.
"Shine" January 11th, 2007, 07:42 PM Creia que el primer comentari seria d'UT9737837 queixant-se de panbarcelonisme: "Això és Sant Celoni i Sta. Maria de P., no BARCELONA!!! Destructors!!" (en referència al títol del thread).
:D:D :jk: Sense acritud Vallesano! :P
topcat0 January 13th, 2007, 07:14 PM Joder, q bueno! No me extraña q se haya hablado tanto de ese puente. A mi me gusta +!
Antoi January 14th, 2007, 12:43 PM Aqui a la Bisbal es van fer servir planxes d'aquest material per recobrir les parets exteriors del pavelló firal. De fet, sense aquestes planxes hagués quedat com una nau industrial. Recordo que quan el van construir, parlant amb l'alcalde em va dir que posarien això i no vaig arribar a entendre el què era fins que ho vaig veure. Quan ho van posar eren unes planxes de color acer i en pocs dies van agafar el to oxidat que llueixen actualment. Val a dir que molta gent es va pensar que era un defecte de fabricació i encara hi ha gent que ho pensa xD.
I tornant al tema del fil, m'agrada com queda aquest pont. El contrast entre la part vella de pedra i la nova metàlica és brutal.
Bcn January 14th, 2007, 12:50 PM ^^ tens tota la raó, aquest contrast m'encanta!!!!.
mentalpower January 16th, 2007, 11:28 AM Noticia a el diari Avui:
La plaça de les Glòries s'aixecarà 3 metres per soterrar el trànsit
La Diagonal i la Gran Via discorreran per túnels falsos
Els primers treballs de remodelació de la plaça de les Glòries començaran a ser una realitat aviat. Primer es desmuntarà el tambor de l'aparcament i, en uns tres anys, es demolirà el viaducte (anella viària), cosa que implicarà una forta transformació visual. Ara bé: el gran canvi es donarà quan s'executi el projecte definitiu de transformació de la plaça i el seu entorn, que està a punt de ser aprovat, afirma el regidor del districte de Sant Martí, Francesc Narváez.
Està previst que la plaça s'aixequi uns tres metres d'alçada, cosa que visualment suposa un pendent molt lleuger, però que servirà i permetrà construir-hi a sota uns falsos túnels per on circularan els vehicles d'entrada, que aniran per l'avinguda Diagonal, i de sortida, per la Gran Via. El nou projecte farà realitat un espai verd unitari, en el subsòl del qual es construirà un intercanviador de transport, que durà a terme el govern, afirma Narváez.
L'intercanviador o vestíbul permetrà enllaçar directament la línia de Mataró i la connexió de Sants fins a l'estació de França de Renfe, i amb la futura línia del Vallès de Ferrocarrils de la Generalitat de Catalunya (FGC), a més de la línia 2 del metro.
Aquests treballs podrien començar a ser una realitat en uns tres anys, aproximadament, tot i que la finalització de les obres previstes serà a llarg termini, puntualitza Narváez.
...
http://www.avui.cat/avui/diari/07/gen/12/314900.htm
Sky January 16th, 2007, 11:31 AM ^^ Això ho comentem al fil propi de la plaça:
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?p=11268850#post11268850
:wink2:
mentalpower January 16th, 2007, 03:45 PM ^^ perdoni, no se com és que mai havia vist aquest fil...
(necesito vacances -sic- )
Sky January 16th, 2007, 08:48 PM no se com és que mai havia vist aquest fil...
No et preocupis, que el fil aquell és en realitat un spin-off fet a base de missatges deixats aquí mateix. :D
lude January 16th, 2007, 09:24 PM ^^ Millor digues un Patchwork :D
Sky January 16th, 2007, 09:35 PM ^^ Aquest és un altre:
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=194627
Té missatges del 2004, 2005, 2006... :D
Bitxofo January 17th, 2007, 12:23 AM ^^En CEL i la seva mania d'endreçar-ho tot...
:ohno:
Vol ser el primer a les estadístiques del CARRE! xDDD
:D
iggar24 January 17th, 2007, 02:40 AM No sé si es el lugar más acertado para poner esta noticia, pero no merece abrir un thread.
Xavier Claramunt, ganador de los premios de arquitectura y diseño Contractworld 2007 por su proyecto hotelero
El Hotel ChicanBasic Born está situado en la calle Princesa de Barcelona y tiene 31 habitaciones
Contractworld 2007 ha galardonado en la ciudad de Hannover (Alemania) a la compañía barcelonesa EQUIP Xavier Claramunt con el primer premio, por el proyecto "ultramoderno" del Hotel ChicanBasic Born. El edificio está situado en la calle Princesa de Barcelona y tiene 31 habitaciones.
El galardón reconoce a este proyecto hotelero "como un excelente ejemplo de cómo tratar con edificios históricos de una manera descarada y sensible al mismo tiempo". La luz, dijo el jurado, "consigue tener un papel protagonista" en el conjunto de la obra.
Esta compañía catalana de arquitectura fue la única española en recibir el premio en la presente edición, donde un total de 480 equipos de arquitectos y diseñadores de más de 30 países competían por el primer puesto.
Los premios Contraworld, en su ya séptima edición, representan uno de los más prestigiosos del sector de la arquitectura y diseño de interiores que anualmente reconoce los mejores proyectos.
(Fuente: Europa Press)
http://img242.imageshack.us/img242/2860/bornfachadawn5.jpg (http://imageshack.us)http://img295.imageshack.us/img295/8060/cbasic2449pk4.jpg (http://imageshack.us)
http://img171.imageshack.us/img171/2072/cbasic3593nb3.jpg (http://imageshack.us)http://img299.imageshack.us/img299/5079/wbbarrarojalr5.jpg (http://imageshack.us)
http://img299.imageshack.us/img299/7444/cbasic2409hb3.jpg (http://imageshack.us)
Bitxofo January 17th, 2007, 03:42 AM ^^Pues está chulo el hotelito, y no lo conocía...
:sly:
mentalpower January 17th, 2007, 01:03 PM No et preocupis, que el fil aquell és en realitat un spin-off fet a base de missatges deixats aquí mateix. :D
Ara ja em sento millor... començava a pensar que necessitava jubilar-me ja mateix :nuts:
^^En CEL i la seva mania d'endreçar-ho tot...
:ohno:
i tant! És pitjor que la meva parella :D
Sky January 17th, 2007, 01:06 PM ^^ A la vida real sóc molt desendreçat... Ja en tinc prou amb endreçar això. :D
Bitxofo January 17th, 2007, 03:51 PM ^^Doncs aquí fas teràpia de xoc! xDDD
:rofl:
Danzig January 18th, 2007, 05:12 PM nada, me aburro :D
SEIM January 18th, 2007, 06:04 PM nada, me aburro :D
Jo tambè m'aborreixo i un munt de feine per fer... i encara falta una horeta per les set :ohno:
SEIM January 18th, 2007, 06:05 PM nada, me aburro :D
Jo tambè m'aborreixo i un munt de feina per fer... i encara falta una horeta per les set :ohno:
Confide January 18th, 2007, 06:06 PM Aprovat el projecte de millora dels jardins del Pou de la Figuera
18/01/2007 12:51 h.
La Comissió de Govern ha donat el vist i plau a l'aprovació inicial del projecte de remodelació de la ronda del Mig, entre el carrer de Balmes i la plaça de Lesseps.
El projecte, que forma part del programa de millora de la qualitat de l'espai públic, té un pressupost de 15 milions d'euros i un termini d'execució de 21 mesos.
Les obres inclouen la reducció de l'amplada de la calçada a 8,30 metres per cada sentit de circulació i l'ampliació de les voreres d'acord amb les característiques de cada zona. També s'ampliarà la mitjana central, que integrarà espais d'espera associats als passos de vianants.
El projecte preveu l'aplicació de diverses mesures per crear una plataforma única que faciliti la connexió entre els costats de mar i de muntanya. Aprofitant aquesta infraestructura, els carrers de Bertran, Pàdua i Barna creuaran el tronc de la ronda del Mig, i restituiran la connexió viària entre els barris del Putget i el Farró.
Els treballs també permetran reduir la contaminació acústica produïda per la pressió circulatòria que registra aquesta via important de la ciutat. La reducció de la velocitat dels vehicles i la col·locació de paviment sonoreductor ajudaran a reduir el soroll a la zona.
El portaveu municipal, José Cuervo, ha destacat que el projecte recull les principals reivindicacions dels veïns, que durant anys han demanat la remodelació d'aquest tram de la ronda.
La reforma implicarà, així mateix, la pavimentació de voreres, la instal·lació de mobiliari nou, la implantació de la recollida pneumàtica de residus urbans i la millora de les xarxes de drenatge i sanejament públic, entre altres intervencions.
També s'afegeix a la millora l'actuació al carrer de Jules Vernes i del tram contigu del carrer de Saragossa. Dins d'aquesta execució també està prevista la construcció d'un nou aparcament, de 298 places, a la plaça de Josep Amat, que millorarà l'oferta d'estacionament de la zona.
....
bcn.es
Aquí el pdf amb tots el tràmits aprovats
http://w3.bcn.es/fitxers/ajuntament/070117dossiercomissigoverngener.319.696.pdf
SEIM January 18th, 2007, 06:11 PM nada, me aburro :D
Jo tambè m'aborreixo i un munt de feina per fer... i encara falta una horeta per les set :ohno:
Danzig January 19th, 2007, 11:04 AM LAS OBRAS DE LA CITY METROPOLITANA PODRÍAN COMENZAR ANTES DE VERANO (http://bcnip.blogsome.com/2006/05/15/las-obras-de-city-metropolitana-empezaran-antes-del-verano/)
La City Metropolitana empezará a construirse antes del verano
G. A. - L'Hospitalet
EL PAÍS - 15-05-2006
Las obras de la primera fase de la City Metropolitana, el complejo de oficinas diseñado por el arquitecto Jean Nouvel en el Distrito Económico de L'Hospitalet, se iniciarán antes del verano. Sacresa, Metrovacesa y Dragados, propietarios de la mitad de los terrenos, asumirán todo el proyecto después de hacer efectiva la compra de la otra parte al Consorcio de la Zona Franca por 49 millones de euros. El centro de negocios ocupa 162.537 metros cuadrados y está formado por 11 edificios entre oficinas, una zona comercial y un hotel. La inversión prevista en la construcción del complejo es de más de 210 millones de euros.
http://www.elpais.es/articulo/cataluna/City/Metropolitana/empezara/construirse/verano/elpepiautcat/20060515elpcat_11/Tes/
Bona notícia!
El País Catalunya, avui:
"El acalde de L'Hospitalet, el socialista Celestino Corbacho, anunció ayer que "en dos meses empezará a construir la City Metropolitana". La City es un complejo de 162.000 metros cuadrados que contará con oficinas, locales comerciales y un hotel."
^^ a la mierd.a con ellos :bash:
mentalpower January 19th, 2007, 01:56 PM Ja feia messos que no en parlavem de la Ronda del Mig... noticia a l'Avui:
La ronda del Mig tindrà dos carrils de Balmes a Lesseps i es podrà creuar per 4 carrers
*Un tercer carril serà per a l'autobús
*Mitre es podrà travessar per Bertran, Vallirana, Pàdua i Berna
Mar Ferrando
La remodelació de la ronda del Mig entre Balmes i la plaça Lesseps preveu ampliar les voreres i reduir a dos el nombre de carrils destinats al trànsit de vehicles. A més, es podrà creuar aquest tram de Mitre pels carrers Bertran, Vallirana, Pàdua i Berna, que connectaran els barris del Putxet amb el del Farró, separats ara per aquesta gran avinguda.
La comissió de govern de l'Ajuntament va aprovar ahir el projecte de remodelació d'aquest tram de la ronda, que té un pressupost de 15 milions d'euros. Els treballs tindran una durada estimada de 21 mesos.
En l'actualitat a la ronda hi ha tres carrils de circulació més un altre destinat a aparcament. El projecte inicial aprovat preveu eliminar-ne un carril i destinar-ne un altre a carril bus, amb l'objectiu de reduir la contaminació acústica que provoca la congestió del trànsit a la zona. En tot el tram s'hi utilitzarà asfalt sonoreductor.
[...] A més, el projecte preveu la construcció d'un aparcament subterrani a la plaça Josep Amat amb una superfície de 10.181 metres quadrats, distribuïts en cinc plantes i amb capacitat per a 298 places.
La remodelació de la ronda del General Mitre, que es preveu que comenci aviat, suposarà també la millora de l'enllumenat públic, la senyalització i els sistemes de control del trànsit, així com la instal·lació de nou mobiliari urbà i d'enjardinament. També s'hi implantarà el sistema de recollida pneumàtica d'escombraries.
...
http://www.avui.cat/avui/diari/07/gen/18/318174.htm
SEIM January 22nd, 2007, 12:23 AM Al PGM ja estava previst i es ara 30 anys desprès es perllongará un carrer de l'eixample... en forma de corba:lol:
http://img258.imageshack.us/img258/6181/diputacio29pa.jpg
Segons informava diumenge "La Vanguardia":
El carrer Diputaciò que actualment acava a l'encreuament amb el carrer Tarragona es perllongarà per darrera del Hotel Plaza fins arribar al carrer Creu Coberta i després a la GV.
http://img409.imageshack.us/img409/7513/diputacio6wf.png
Per a realitzar aquesta operació s'han d'enderrocar algunes finques inclouent l'àntic cine arenas. Les obres d'enderrocament d'algunes finques ja estan começádes pero tot el procès no estarà enllestit fins el proper any
La idea del PGM i de l'ajuntament actual es desviar una part del transint que baixa per el carrer Tarragona per aquest nou ramal, per descongestionar el costat montanya de la plaça Espanya, dirigint el fluxe de cotxes direcció Llobregat directament a la GV.
Tambè es pretent revitalitzar la part inicial de Creu Coberta menys transitada i comercial que la seva continuación del carrer de Sants.
A la vang d'avui sortia la notícia pero amb un titular fracament patètic.
La prolongación de Diputació cerrará el único cine gay de Barcelona
http://www.lavanguardia.es/free/edicionimpresa/res/20070121/51302006184.html?urlback=http://www.lavanguardia.es/premium/edicionimpresa/20070121/51302006184.html
A10
xussep80 January 22nd, 2007, 12:40 AM Doncs no coneixia aquest projecte, y el trobo molt encertat. Això pot ajudar a descongestionar el tram del carrer Tarragona entre Aragó i plaça Espanya. I espero que aprofitin per reformar la part del barri d'Hostafrancs més propera a Plaça Espanya, que està bastant fet pols..
MALOBA January 22nd, 2007, 08:49 AM De fet entre Creu Coberta i Gran Via, ja han enderrocat varies finques que pertanyen a dita prolongació. Si es posessin acabarien l'obra ràpidament.
Danzig January 22nd, 2007, 11:04 AM ajudarà molt a descongestionar Tarragona, que ara és un embús constant quan arriben els cotxes de Diputació.
SEIM January 22nd, 2007, 01:55 PM Al mateix PGM, estava prevista la prolongació del carrer Aragó fins carretera de Sants, però al actual plànol urbanístic de BCN ja no surt.
Que poc esperit Haussmania te aquest ajuntament XDS.
A10
mentalpower January 22nd, 2007, 03:29 PM Doncs no coneixia aquest projecte, y el trobo molt encertat. Això pot ajudar a descongestionar el tram del carrer Tarragona entre Aragó i plaça Espanya. I espero que aprofitin per reformar la part del barri d'Hostafrancs més propera a Plaça Espanya, que està bastant fet pols..
ajudarà molt a descongestionar Tarragona, que ara és un embús constant quan arriben els cotxes de Diputació.
Jo tampoc coneixia aquest projecte, i em sembla bastant encertat. Personalment crec que el seu major impacte no serà al carrer Tarragona, sino a la Plaça Espanya, que veurà reduít el fluxe de cotxes.
No solucionará completament el problema de l'embus al carrer Tarragona (seguirem tenint embus des del carrer Aragó fins a girar per la prolongació de diputació) i, segons com es faci la connexio amb la Gran Via i Bordeta, aquesta cruïlla també pot ser un punt conflictiu. En aquest cas la sincronització semafòrica serà vital, ja que és una questió de mantenir un fluxe elevat de cotxes que, des del carrer Aragoó, volen sortir per la Gran Via.
mentalpower January 22nd, 2007, 03:40 PM Al mateix PGM, estava prevista la prolongació del carrer Aragó fins carretera de Sants, però al actual plànol urbanístic de BCN ja no surt.
Que poc esperit Haussmania te aquest ajuntament XDS.
A10
XD
Encara que una prolongació del carrer Aragó cap a carretera de Sants no solucionaria molta cossa, segons el meu parer. La major part del tràfic que planeja connectar amb la carretera de Sants des d'aragó el que fa es pujar per la Avenida de Roma i la estació de Sants, que és un camí més curt.
El que és mes important es solucionar la sortida del tràfic del Carrer Aragó cap a la Gran Via. Des del moment en que el carrer Aragó es va convertir en l'eix viari de substitució de la Gran Via en direcció LLobregat, la connexió Aragó - Gran Via al carrer Tarragona s'ha tornat més i més crítica.
Si no fossim en un moment de histeria anti-tunel, jo m'atreviria a dir que la millor solució seria un tunnel que connectés el final d'Aragó amb la Gran Via, amb un traçat que, més o més, reseguís els carrers de Sant Nicolau i Moianes.
Bitxofo January 22nd, 2007, 04:07 PM La idea és bona, però el carrer Diputació passarà de 15-20 metres a 10 metres d'amplada, això serà un coll d'ampolla al darrer tram!
:ohno:
mentalpower January 22nd, 2007, 05:24 PM ^^ més que la amplada del carrer, el que és important es quants carrils de circulacio hi passen. Jo penso que la prolongaciço de Diputació necessita un minim de 2 carrils de circulació per a que faci un efecte visible a Plaça Espanya. I si per a fer això doncs no es pot posar un carril per a aparcar en cap de les voreres, doncs que no el possin, total aquest carrer abans no hi era...
xussep80 January 22nd, 2007, 08:26 PM ^^ Doncs sí. El carrer Diputació (visc allí :D) no suporta ni un terç del tràfic d'Aragó. De fet, normalment va bastant buit. Només que hi hagi 2 carrils de circulació, sense cap altre on es pugui estacionar, ja se solucionarà. El problema el veig al futur encreuament amb la Gran Via i Carretera de la Bordeta. Els problemes es poden traslladar cap allí.
mentalpower January 23rd, 2007, 11:04 AM ^^ donc si.. de fet més que distribuïr el flux de tràfic, en el fons el que es fará será distribuír els problemes i els embussos entre la Plaça Espanya i els carrers dels entorns :D
SEIM January 23rd, 2007, 01:20 PM Home, imagino que aquest tram permetràr redirgir el transit que baixa per el c/Tarragona directe a la GV sentit L'H i el que ve per Diputació. La diferencia amb situaciò actual es donarà que el gir actual que fas al entrar a plaça Espanya actual deixant Tarragona, el faras 100 m abans. Si fan una bona regulació semafórica la sortida cap a GV prodria ser força ràpida. Així els que continuin per Tarragona fins Espanya seran només els que volen anar cap a Montjuic o Paral·lel o GV Centre.
Actualment al deixar Tarragona entrant a Espanya es troben el cotxes que volen girar cap a Creu Coberta, els que volen continuar cap a GV sud i els que volen tirar cap a Maria Cristina, Paral·lel... es habitual veure la gent despistada creuant-se tots el carrils cercant el cami que volen i creuar-se ambs els cotxes que ja estan dins de la plaça...un pitote important.
Donat que es posen a enderrocar no entenc xq no mantenir la secció de 20 m en tot el tram :(
@Mental: al antic PGM estava prevista una mena de via directe conectant la prolongació d'arago amb el carrer Moianes (ampliat aquest) mes o menys com la teva proposta de de túnel. Fins i tot existia la idea de prolongar Tarradelles fins a Moianes.
A10
harisadoo January 25th, 2007, 11:39 AM what do you do ? .
Bitxofo January 25th, 2007, 03:22 PM ^^We are ALL architects here!
:D
Danzig January 26th, 2007, 05:53 PM Un parque de 10 hectáreas dará la bienvenida a Viladecans desde la C-32
El far:
http://i2.photobucket.com/albums/y35/fernolea/varios/par_vila.jpg
mentalpower January 26th, 2007, 05:59 PM ^^ bueno, por fin hacen alguna actuacion urbanística diferenciadora en Viladecans... habrá que ver como queda, pero el render tiene buena pinta.
Por cierto, que hay que hacer un monton de esfuerzo de contención para no buscarle segundos sentidos a lo del "jardin de olores" y a lo de la "promiscuidad de usos"... :D
Hush January 27th, 2007, 03:31 AM El otro dia cierto forero de Viladecans xD me mostro un dvd sobre ese proyecto, y por lo que pude ver me pareció una acertadisima propuesta que de forma muy equilibrada combina los edificios con un precioso parque.
El susodicho forero xD comento que intentara recomendar al alcalde que el hotel que se incluye en el proyecto sea modificado para dar paso a una torre "que sea la referencia en altura de toda la barcelona metropolitana"
Por soñar que no quede :)
PD: Comentó tambien que el diseño original del Parc de Negocis de Richard Rogers y Alonso y Balaguer, fue modificado porque cuatriplicaba el presupuesto, pero que como no querian renunciar a un trabajo de calidad mantuvieron a los arquitectos pero con un diseño mas austero.
Gabe January 27th, 2007, 10:28 AM El otro dia cierto forero de Viladecans xD me mostro un dvd sobre ese proyecto, y por lo que pude ver me pareció una acertadisima propuesta que de forma muy equilibrada combina los edificios con un precioso parque.
El susodicho forero xD comento que intentara recomendar al alcalde que el hotel que se incluye en el proyecto sea modificado para dar paso a una torre "que sea la referencia en altura de toda la barcelona metropolitana"
Por soñar que no quede :)
PD: Comentó tambien que el diseño original del Parc de Negocis de Richard Rogers y Alonso y Balaguer, fue modificado porque cuatriplicaba el presupuesto, pero que como no querian renunciar a un trabajo de calidad mantuvieron a los arquitectos pero con un diseño mas austero.
yo vivo relativamente cerca de esa zona y cada dia al volver del curro en coche paso por la C32 y cojo la salida de viladecans. Lo cierto es que está cambiando mucho la zona...ver toda ese área en obras la verdad es que es un gustazo...entre el parc de negocis, el aeroespacial y la marina, el margen izquierdo de la C32 quedará muy bien. Además supongo que el apeadero de renfe de viladecans se convertirá en estación como Dios manda, la harán más grande y los trenes pasarán con más frecuencia ya que muchos trenes van directos de sants a gava y eso que vila tiene muchisimos más habitantes.
Por cierto en Gavà hay prevista otra actuación de bastante envergadura: el llamado Pla de Ponent, que planea urbanizar chorrocientos miles de m2 para enlazar gava y castelldefels. Todo ello conllevará hacer la segunda estación de renfe, hacer uno o dos lagos artificiales amén de la cantidad de pisos (un 40% de protección oficial), parada del futuro metro etc....ni que decir tiene que ya existen plataformas anti pla de ponent pq se cargaran el último corredor biológico entre el parque natural del garraf y el del delta del llobregat. De hecho conozco la zona boscosa pues solia ir con mi padre de pequeño y se van a cargar muchisimas rieras de montaña, bosques etc...mi espiritu urbanista me dice que adelante pero mi corasón me hace estar con las AAVV. Y eso que al prpincipio en esa zona habia programada una urbanización enorme de alto standing mas un campo de golf enorme (gava=st cugat? jajajajaja). El campo de golf sí que hubiera supuesto talar muchisimas hectareas de bosque pero bueno..a ver cómo acaba todo.
plataforma no al pla de ponent
http://www.amics21.com/pladeponent/principal.html
y el susodicho pla de ponent
http://www.gavaciutat.cat/esp/asp/viururbapaumpaumpaumpaumponent.asp
Gabe January 27th, 2007, 10:29 AM ^^Pues está chulo el hotelito, y no lo conocía...
:sly:
yo si, un conocido mio ayudó en la decoración...hasta he entrado...:banana:
Danzig January 31st, 2007, 12:49 PM La ONCE abre en Barcelona el mayor centro de Europa para ciegos
• El edificio se alza en el antiguo canódromo de plaza de Espanya
La nueva sede de la ONCE en Barcelona centralizará en un único inmueble de 44.000 metros cuadrados de superficie diferentes equipamientos que tiene repartidos por la ciudad y Sabadell. Se trata del mayor equipamiento de Europa para las personas ciegas y con problemas agudos de visión, y se sitúa en el solar donde se había ubicado el Palacio de los Deportes, que en los años sesenta se convirtió en un canódromo.
La delegación de la ONCE en Cataluña se muda y abandona la calle Calabria, donde ha estado desde 1979, para trasladarse al número 1 de la calle Sepúlveda. Se trata de un edificio de seis plantas de altura y tres sótanos
[...]
...en su interior hay un patio y un gran campo de deportes de hierba artificial, allí donde se ubicaba la pista del canódromo. Bajo esta plaza, se ubica una piscina de 25 metros...
http://www.elpais.com/articulo/cataluna/ONCE/abre/Barcelona/mayor/centro/Europa/ciegos/elpepuespcat/20070131elpcat_16/Tes
El edificio se ajusta a las alineaciones de la trama del Eixample, con fachadas diseñadas para dar “una imagen de pulcritud técnica, claridad y modernidad, coherente con la institución que ocupará el edificio”, según el arquitecto Joan Blat, autor del proyecto. En cuánto al interior, el edificio está totalmente adaptado y presenta espacios diáfanos, llenos de luz, suelos mate para evitar deslumbramientos y elementos de contraste tanto en la rotulación como para distinguir puertas y otros accesos, con el objetivo de aprovechar al máximo el resto visual de las personas que lo tienen.
El centro, que procurará atención integral y multidisciplinaria de las problemáticas producidas por la ceguera, que afectan a más de 3.000 personas en la ciudad de Barcelona, y más de 8.000 en su área de influencia, lo integran distintas zonas: el espacio destinado a Delegación Territorial, con una planta en forma de “L” que da a las calles Sepúlveda y Llançà; el Servicio Bibliográfico, que ocupa la 5ª planta de la Delegación y amplias zonas de los subterráneos; el Centro de Recursos Educativos, con fachada en la Gran Vía y de planta rectangular; y la zona de equipamientos deportivos y culturales.
DATOS DEL EDIFICIO
• El edificio ocupa un solar de 6.418 m2. Las zonas verdes y de recreo ocupan 1.472 m2.
• La primera piedra del nuevo edificio se colocó el lunes 3 de diciembre de 2001, coincidiendo con el Día Internacional de las Personas con Discapacidad.
• Se removieron 90.000 metros cúbicos de tierra para hacer los cimientos.
• Se han utilizado 30.000 metros cúbicos de hormigón para los cimientos y la estructura.
• Hay 800 puertas de madera, 200 metálicas y 3.700 surtidores automáticos para caso de incendio.
• El conjunto dispone de tres subterráneos, dos de ellos destinados a aparcamientos.
• Los edificios que dan a la calle tienen seis plantas de altura.
• El interior de manzana dispone de plazas con zona verde, fuentes, mobiliario urbano y zona de terraza de la cafetería.
http://www.once.es/home.cfm?id=772&nivel=4&orden=7
Gabe January 31st, 2007, 03:52 PM ^^ pq ho poses en projectes de la regió metropolitana si s'ha fet a BCN city?
Danzig January 31st, 2007, 04:13 PM ^^ BCN city no és a dins de la RMB?
Sky January 31st, 2007, 05:12 PM ^^ :yes: El missatge inicial del fil:
Entenent "Regió Metropolitana de Barcelona" com això:
http://img137.imageshack.us/img137/3000/vbarcelona5ui.gif
Gabe January 31st, 2007, 09:14 PM ok, pensava es separava bcn city i la regió metropolitana...que de fet penso hauria de ser aixi
lude January 31st, 2007, 09:26 PM ^^ Jo crec que no.
Si considerem la RMB com la Gran Barcelona, l'expansió natural de la ciutat, no té sentit que separem allò que succeeix dins del terme municipal de Barcelona, perquè estaríem negant el primer.
Hush February 1st, 2007, 12:05 AM ^^No té perquè.
Danzig February 1st, 2007, 10:34 AM Hi havia un fil de Projectes a Barcelona que es va ampliar per a posar projectes de tota la RMB.
Si encara dividim el fòrum en més fils anirem enrera [més encara]
Gabe February 1st, 2007, 04:11 PM ^^ Jo crec que no.
Si considerem la RMB com la Gran Barcelona, l'expansió natural de la ciutat, no té sentit que separem allò que succeeix dins del terme municipal de Barcelona, perquè estaríem negant el primer.
jojo però és que si posem que tal edifici es fa a la Gran Barcelona els separatistes diran que no, que si és a sant adrià, a hospitalet, a cornellà...a mi tant me fa que tot sigui el mateix, però penso que hi ha una entitat que per si sola és important, la ciutat de barcelona i després tota la seva regió metropolitana
Danzig February 2nd, 2007, 01:35 PM Un edificio curioso a punto de inaugurarse en Barcelona, debajo de la diagonal en su parte más alejada del mar. Serán las oficinas de una filial de Agbar llamada Sorea:
http://i2.photobucket.com/albums/y35/fernolea/varios/Sorea-DSC04826.jpg
http://i2.photobucket.com/albums/y35/fernolea/varios/Sorea-DSC04825.jpg
http://i2.photobucket.com/albums/y35/fernolea/varios/Sorea-DSC04823.jpg
http://i2.photobucket.com/albums/y35/fernolea/varios/Sorea-DSC04822.jpg
http://i2.photobucket.com/albums/y35/fernolea/varios/Sorea-DSC04821.jpg
http://i2.photobucket.com/albums/y35/fernolea/varios/Sorea-DSC04827.jpg
Situación (http://maps.google.es/maps?f=q&hl=es&q=general+batet,+barcelona,+spain&sll=41.37858,2.109718&sspn=0.007294,0.021501&ie=UTF8&z=17&ll=41.378386,2.108989&spn=0.003647,0.01075&t=h&om=1)
;)
SEIM February 2nd, 2007, 01:53 PM Esta guapo el edifici, m'agrada la contundencia de la carpinteria de façana... com sempre... l'alçada falla i més en aquella zona que no te veins. Fa una mica de por quan els inquilins comencin a pujar i baixar els screens blaus que es veuen a la darrera foto.
Aquest esdifici respecte els voltants queda com enfonsat???
Quin es el autor? per un moment m'ha recordat al edfici de la BMW a la GV.
Merci mestre Dan.
A10
Bitxofo February 2nd, 2007, 04:11 PM ^^Es muy bonito, pero ENANO.
:ohno:
Danzig February 2nd, 2007, 04:21 PM @Seim: Sí, és al mig d'una antiga riera.
Si us hi fixeu, és un cub de 6x6. L'arquitecte, ni idea.
Danzig February 5th, 2007, 01:53 PM Nuevas viviendas en L'Hospitalet
G. A. - L'Hospitalet
EL PAÍS - 23-03-2006
El alcalde de L'Hospitalet, Celestino Corbacho, presentó a los vecinos del barrio de Sanfeliu el plan de mejora de este espacio [...] El plan recoge la edificación de 631 pisos, la mitad de los cuales serán protegidos.
El objetivo de la nueva urbanización será recuperar la fachada de la calle de Estronci, próxima a la ronda de Dalt, a lo largo de la cual se elevarán seis edificios de 13 pisos de altura y otros siete más bajos, de cuatro niveles
http://www.elpais.es/articulo/elpepiautcat/20060323elpcat_15/Tes/cataluna/Nuevas/viviendas/equipamientos/ejes/viarios/L/Hospitalet
En este PDF hay imágenes del proyecto anterior, en el que sólo habia 3 torres:
http://www.canal-h.net/diarilh/documents/n152/152-6.pdf
Más info: http://canal-h.net/inc/noticia.php?idn=20060322134853
original: http://skyscrapercity.com/showpost.php?p=7732121&postcount=328
Ja s'està urbanitzant la zona, però encara no s'han començat els edificis:
http://i2.photobucket.com/albums/y35/fernolea/varios/DSC05018.jpg
http://i2.photobucket.com/albums/y35/fernolea/varios/DSC05017.jpg
http://i2.photobucket.com/albums/y35/fernolea/varios/DSC05016.jpg
pano del solar, click per fer gran
http://i2.photobucket.com/albums/y35/fernolea/varios/pano_sanfeliu.jpg (http://i2.photobucket.com/albums/y35/fernolea/varios/6094205a.jpg)
mapa (http://maps.google.es/maps?f=q&hl=es&q=Carrer+de+San+Feliu,+08906,+l%27Hospitalet+de+Llobregat,+Barcelona,+Catalu%C3%B1a,+Espa%C3%B1a&ie=UTF8&sll=41.364329,2.091565&sspn=0.013657,0.028925&z=17&ll=41.367904,2.089548&spn=0.003414,0.01075&t=h&om=1)
Just al costat, ja dins del TM d'Esplugues:
http://i2.photobucket.com/albums/y35/fernolea/varios/DSC05019.jpg
La zona on es fan les torretes és la marcada amb l'1
http://www.canal-h.net/docs/actuacions_urbanistiques_pr.jpg
Hush February 5th, 2007, 11:30 PM Algu sap que esta passant a la façana de l'hotel Rei Joan Carles I de la Diagonal?
Des de la distància m'ha semblat que la seva façana adquiria un to blavos molt atractiu, però no se si es tracta d'una obra de modernització o simplement son temes publicitaris del 3GSM.
Confide February 8th, 2007, 12:15 AM ^^ Ni idea, segurament serà l'últim que has dit
Prop de 700 habitatges protegits i dotacionals es construiran a la primera peça del nou barri
La transformació dels barris de la Verneda Industrial, situat al districte de Sant Martí, i Torrent de l'Estadella, situat al districte de Sant Andreu, comença a tirar endavant després que la Comissió de Govern ha aprovat el projecte per a realitzar la primera peça d'aquesta nova àrea residencial i terciària de la ciutat.
La primera peça del barri tindrà una superfície de 75.233 metres quadrats de sòl, la qual cosa suposa començar amb la transformació de més d'un 10% del sòl total del futur nou barri, que ocuparà uns 650.000 metres quadrats, segons ha explicat la regidora d'Urbanisme, Assumpta Escarp.
De la superfície de l'àmbit que ara comença a transformar-se, situat a l'antiga fàbrica de Coca-Cola, entre els carrers de Guipúscoa, Ca N'Oliva, Binèfar i el límit municipal amb Sant Adrià de Besòs, prop de 16.000 metres quadrats seran zones verdes, 20.000 metres quadrats per a vials i carrers i 9.000 metres quadrats per a la construcció d'equipaments.
La Comissió de Govern també ha acordat que aquesta àrea tindrà uns 140.000 metres quadrats de sostre en total, dels quals 97.000 metres quadrats es destinaran a habitatges i 42.000 a activitat econòmica.
"En total es construiran més de 1.340 habitatges, dels quals 700 seran lliures i 640 d'habitatge protegit i dotacional. Per tant, un 52% serà habitatge lliure i un 48% protegit", ha assenyalat la regidora Escarp.
La creació d'aquest barri suposa la modificació del Pla General Metropolità amb l'objectiu de transformar aquesta zona de la ciutat amb una activitat industrial en desús en una nova àrea residencial i amb activitat terciària.
D'un barri industrial a un barri residencial i de serveis
L'inici de treballs del nou barri de la Verneda Industrial i Torrent de l'Estadella va començar el passat 24 de març de 2006 amb l'objectiu de donar continuïtat urbana a aquesta àrea de la ciutat, que integri residència i treball, i construint-hi serveis, equipaments i espais lliures.
Què vol dir en desús? Vam anar el Keros i moi a la Maquinista l'any passat a l'octubre o així i vam agafar un bus que baixava fins la Gran Via fins la Pl. de les Glòries i va passar per tot aquell barri, que jo diria que més que barri és un vertader polígon industrial i, a mi em va semblar, pel que vaig poder veure, que hi havia molta activitat a la zona, sobretot de magatzems, jo no vaig veure moltes fàbriques velles, buides que cauen a trossos com al 22@.
Algú s'ha passat per la zona ? Han marxat tots els xinesos que hi tenen magatzems? :lol: No entenc la idea de voler eliminar una zona on hi ha activitat econòmica vigent, sigui indústria per una zona mixta d'habitatges i activitats terciàries... està prohibit que hi hagi magatzems o alguna indústria no contaminant en la ciutat? Aquell polígon està ben comunicat i a un extrem de la ciutat, no crec que perjudiqui a ningú.
Resumint, que no veig perquè s'ha de canviar la zona, no és pas obsoleta :ohno:
Sky February 8th, 2007, 07:39 PM Aquest fil és per parlar de tots els projectes (no prou rellevants com per tindre un fil propi) que s'executin en aquestes comarques:
http://img78.imageshack.us/img78/8073/070208170130460x346snc8.jpg
Sky February 8th, 2007, 07:40 PM Continuem aquí:
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=440172
Confide February 8th, 2007, 09:16 PM Sky, ara ja no poses VI, VII, XX... a cap del temes? A mi m'agradava saber quants n'hi havia hagut no? Bé, és una tonteria però feia gràcia :D
Començo amb la meva secció preferida :D
PARTICIPEU! (no us faran cas però bé)`
Tothom pot participar en el projecte de remodelació de la Via Laietana
El Districte de Ciutat Vella busca idees i suggeriments per definir i consensuar aquest projecte.
Una mobilitat que equilibri la presència de vehicles i vianants i que prioritzi el transport públic és essencial per una ciutat que vol estar adaptada a les persones i als reptes mediambientals del segle XXI. A Ciutat Vella ja fa temps que s'estan portant a terme mesures de pacificació del trànsit i d'augment dels espais amb prioritat per als vianants.
L'Ajuntament de Barcelona ha realitzat un projecte inicial amb una proposta de modificació de l'actual traçat de la Via Laietana. Les línies bàsiques del projecte consisteixen en l'eixamplament de voreres dels 3,5 metres d'ara a 4,5 metres (en els trams més estrets). La calçada passaria de cinc a quatre carrils, dels quals tres serien de baixada i un de pujada per a serveis públics.
L'Ajuntament voldria rebre les opinions i els suggeriments del veïnat de l'entorn de la Via Laietana. Podeu fer arribar les vostres consideracions:
- Enviant un missatge a l'adreça electrònica ciutatvella@bcn.cat
- Deixant un missatge a la bústia instal·lada al Centre Cívic Pati Llimona, c/ Regomir, 3.
- Enviant una carta a Districte de Ciutat Vella, Departament de Comunicació i Qualitat, c/ Ramalleres, 17, 08001 Barcelona.
http://w3.bcn.es/fitxers/ciutatvella/vialaietanadef.755.pdf
Jo no sé si enviar suggerències sobre l'enllumenat..
Sky February 8th, 2007, 09:18 PM Sky, ara ja no poses ni VI, VII, XX... a cap del temes? A mi m'agradava saber quants n'hi havia hagut no? Bé, és una tonteria :D
Sí, però els fico a posteriori. L'altre fil era "l'arxiu VII"; conseqüentment, aquest és el vuitè de la sèrie... :)
Danzig February 9th, 2007, 05:10 PM http://i2.photobucket.com/albums/y35/fernolea/varios/blan1.jpg
http://i2.photobucket.com/albums/y35/fernolea/varios/blan2.jpg
Sky February 11th, 2007, 10:51 PM Urbanisme «in extremis»
• L'Ajuntament de Barcelona intenta desbloquejar abans de les eleccions una bateria de plans urbanístics aturats
La precipitació no sol donar bons resultats i el govern de l'Ajuntament de Barcelona ho va comprovar aquesta setmana, quan un dels principals projectes urbanístics plantejats per a aquest mandat, la reforma de la plaça de les Glòries, s'havia de retirar de l'ordre de la comissió de govern. No estava prou consensuat i un dels socis, ERC, plantejava discrepàncies importants. No és l'únic compromís urbanístic aturat que el govern municipal vol aprovar en l'escàs marge de temps que queda fins a les eleccions. L'àrea d'Urbanisme prepara per als pròxims mesos una autèntica bateria de projectes per complir amb alguns compromisos del mandat: l'estació del TAV i dos plans especials del pla Sant Andreu-Sagrera, i la reordenació de la zona universitària.
El maig del 2004 la subcomissió d'Urbanisme de la Generalitat deixava a l'Ajuntament de Barcelona les mans lliures per desenvolupar la que serà la major transformació urbana dins de la ciutat dels pròxims anys aprofitant la instal·lació del TAV i el cobriment de l'extens corredor ferroviari que va del Clot al nus de la Trinitat.
El document amb què s'aprovava modificar el pla general metropolità en tota aquella zona del nord de la ciutat establia que en un any s'havien de redactar els plans especials en què es dividia el pla. Dos anys i mig després, només hi ha un sector aprovat per l'Ajuntament: el del Triangle Ferroviari, on el Consorci de la Zona Franca aixecarà un espectacular edifici d'oficines dissenyat per l'arquitecte del museu Guggenheim de Bilbao, Frank Ghery.
Però l'Ajuntament no vol presentar-se a les eleccions amb els deures per fer i vol deixar encarrilats quatre sectors abans de les eleccions. Concretament, la intenció de l'àrea d'Urbanisme és presentar abans del mes de maig el pla especial de l'estació i els plans de millora urbana (PMU) Sagrera, Prim i Colorantes-Renfe II. Els plans han estat redactats per l'empresa municipal Barcelona Regional i s'hi han hagut de concretar les edificabilitats i les plusvàlues que rebrà Adif (abans Renfe) gràcies a la requalificació dels terrenys ferroviaris. (...)
http://www.vilaweb.cat/www/elpunt/noticia?p_idcmp=2268712
Bitxofo February 12th, 2007, 02:23 AM ^^Ara amb presses...
:ohno:
Confide February 12th, 2007, 01:26 PM Els plans han estat redactats per l'empresa municipal Barcelona Regional
Nooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo!!!!! Que ho encarreguin a algun estudi amb bon gust...
mentalpower February 12th, 2007, 03:14 PM ^^ Quina por... les presses sempre s'acaben pagant cares... després és quan es troben col.lectors que no aparexien al planol x, o aigues subterrànies que no van detectar les prospeccions geològiques, etc...
Confide February 12th, 2007, 09:29 PM http://www.simonho.org/images/Spain/Barcelona_MiramarView2.jpg
de la pàgina www.simonho.org
Algú sap si per aquí s'hi farà quelcom? Aquest edifici que sembla un taller al costat de l'edifici marró/taronja del primer pla d'habitatges no se'n va a terra? :lol: I els edificis de la dreta marró ataronjat blanc i blau de què és? No m'agrada gaire...
La zona té potencial però arribant des del port no m'agrada gaire el tros aquest del Poble Sec...
mentalpower February 13th, 2007, 12:16 PM ^^ Quina por... les presses sempre s'acaben pagant cares...
De vegades em dono por a mi mateix i tot.. les meves paraules semblen quasi profètiques... mireu el que he trobat al 20 minutos sobre la Gran Via-Besos...
Quejas por chapuzas en la Gran Via a los dos meses de su estreno
FEDE CEDÓ. 09.02.2007
El día 22 se cumplen tres meses de la inauguración oficiosa del flamante parque de la Gran Via (lado norte). Pero, la espectacular cascada luminosa y los jardines de diseño ya acumulan quejas.
Los arenales y las zonas infantiles que presiden los jardines y los senderos "están en un estado de abandono total", señala la vecina Sara Salvá, mientras muestra hierbajos salvajes que floreren en el perímetro. "Aquí no se ve a nadie de Parcs i Jardins", coincidían en afirmar los vecinos consultados ayer por 20 minutos.
Como muestra de "las chapuzas y las obras precipitadas", como las define Fernando Soler, vecino de Bac de Roda, "son las goteras que hay en la estación de Sant Martí de Provençals" del tranvía, como consecuencia de la acumulación de agua de riego.
[...]Una situación más cómica se encuentra en una de las flamantes farolas próximas a la estación del tranvía que, en teoría, soporta la videocámara de seguridad. "Lleva meses torcida" afirma Eduardo, un joven usuario, "y enfoca al suelo".
"Con total impunidad" es como estacionan los vehículos, coches y motos, a criterio de Carmina Uría, vecina de la calle Cantabria. Prueba de ello son las baldosas de diseño exclusivo que "aún se mueven".
"No hay ni policía ni jardineros", se quejan los comerciantes. "Si no es por nosotros que barremos cada día, ni las aceras estarían en condiciones", afirma un joven camarero. "Sólo pasa una máquina de BCNeta", afirma.
"No son escaleras, son gradas", discutían ayer dos vecinas de la calle Cantabria, Gloria y Rosa, refiriéndose a las gradas blancas con diseño de escalera, colocadas en perpendicular a los anchos paseos.
"Son sumamente resbaladizas", criticaba una, por lo que nadie las utiliza. "Claro, porque no son escaleras", razonaba otra. Ambas coincidieron en que la "iluminación es tan de diseño que ni se ve". Ir desde el aparcamiento paralelo a la Gran Via hasta el vial de servicio "puede ser una aventura".
...
http://www.20minutos.es/noticia/200166/0/Quejas/chapuzas/estreno/
Quina por em donen les presses que tenen ara per acabar la Gran Via-L'H :ohno:
Confide February 13th, 2007, 12:59 PM No és nou, ja fa temps que es queixen... es van començar a queixar des que van començar les obres... pobra gent.
Bitxofo February 13th, 2007, 05:00 PM ^^Sempre que es fa una zona nova, després abandonen el manteniment, i es degrada molt.
:bash:
No ho entenc!
:ohno:
Miguel_Prat February 13th, 2007, 09:37 PM El Prat de Llobregat
Comencen les obres del pàrking subterrani de Verge de Montserrat
El tram afectat es tanca al trànsit durant un parell de setmanes.
http://img261.imageshack.us/img261/9132/parkingcartellhi9.jpg
L'empresa municipal d'habitatge i aparcament, Prat Espais, inicia dilluns, 12 de febrer, les obres de construcció de l'aparcament subterrani de l'avinguda de la Verge de Montserrat, entre l'avinguda del Remolar i el carrer de l'Empordà, que duraran entre 14 i 16 mesos.
Mentre durin els treballs, els jardins de la Noguera s'han habilitat com a aparcament provisional.
La primera fase de les obres consisteix a retirar els arbres del tram afectat, que es transplantaran a la carretera de la platja. Un cop acabats aquests treballs, que duraran un parell de setmanes, es podrà circular de nou per aquest tram de l'avinguda, si bé no s'hi podrà aparcar de nou, ja que començaran els desviaments dels serveis (aigua, clavegueram, electricitat, telèfon...).
Al mateix temps començaran els treballs d'inventari i inspecció dels immobles colindants a les obres.
La construcció de la secció central de l'aparcament, però, no començarà fins al juny, fet que obligarà a tallar de nou la circulació fins a l'acabament de les obres.
Finalment, s'iniciarà la nova urbanització integral de la superfície (voreres, calçades i passeig central) del tram de l'avinguda afectat.
Les obres també obligaran a desviar la línia d'autobús L10, que en direcció Estruch passarà per l'avinguda d'Apel·les Mestres i pel carrer del Penedès, mentre que en direcció Remolar ho farà per l'avinguda del Canal i Apel·les Mestres.
www.aj-elprat.es
Miguel_Prat February 13th, 2007, 09:45 PM Yo al alcalde del Prat no lo entinedo, en vez de quitar el paseo del medio que no lo utiliza y poner dos carriles para un mismo sentido y otros dos para el otro, se pone a hacer la carretera mas estrecha con la de coches que pasan por esa avenida y a poner menos aparcamientos.
No hay manera de echarlo a la p... calle, solo hace cosas en su barrio querido y tiene al Prat que da asco verlo. En fin que se le va a hacer...
Danzig February 13th, 2007, 10:37 PM discrepo respetuosamente contigo absolutamente en todos tus planteamientos, Miguel
me suena que de esto ya hablamos en el pasado ;)
estuve el miércoles pasado paseando por tu ciudad y no la via ni mucho menos asquerosa :dunno:
sequera February 14th, 2007, 06:30 PM Yo al alcalde del Prat no lo entinedo, en vez de quitar el paseo del medio que no lo utiliza y poner dos carriles para un mismo sentido y otros dos para el otro, se pone a hacer la carretera mas estrecha con la de coches que pasan por esa avenida y a poner menos aparcamientos.
No hay manera de echarlo a la p... calle, solo hace cosas en su barrio querido y tiene al Prat que da asco verlo. En fin que se le va a hacer...
pues coincido con la opinión de danzig... Voy cada dia al Prat y no me parece , en absoluto, lo que comentas.
Al contrario, está realmente bien...... Y más con los proyectos en marcha.
en cuanto al proyecto que citas, me parece de lo más acertado....Para que quieres quitar la rambla de enmedio?, para meter más coches?. De lo que se trata es de meter más espacio publico para los ciudadanos y relegar a los coches al subsuelo.
Met February 16th, 2007, 08:35 AM Barcelona ganará una nueva zona de ocio al puerto industrial
www.lavanguardia.es
La recuperación del muelle Sant Bertran como espacio ciudadano de uso público y sede de oficinas relacionadas con la actividad portuaria; la remodelación del muelle de Pescadors o la mejora de las conexiones ferroviarias constituyen tres de los grandes objetivos que el actual presidente del Port de Barcelona, Jordi Valls, pretende conseguir a lo largo de su mandato. Pocas semanas después de la toma de posesión del cargo, el pasado día 10, ya ha realizado cambios en el equipo directivo de la Autoritat Portuària de Barcelona en un intento de evitar que los problemas que el puerto tiene planteados (las conexiones ferroviarias, la construcción de nuevos muelles en los terrenos ganados a raíz del desvío del río Llobregat, el mantenimiento de la actual afluencia de cruceros y cruceristas) se eternicen.
- Uno de proyectos importantes que tendremos desde el punto de vista ciudadano y urbanístico, mejor dicho, que ya tenemos, es el crecimiento del muelle Sant Bertran y su zona colindante. Se trata de derribar los tinglados que ahora mismo se levantan junto a la ronda Litoral y sustituirlos por oficinas, y demoler el edificio frigorífico de la empresa Interfrisa que en estos momentos se encuentra justo detrás del muelle donde atracan los ferris que enlazan Barcelona con Italia. Este almacén deberá ser derruido en el 2008 y la explanada a la que dejará paso permitirá a los ciudadanos tener una magnífica visión del puerto.
- Y en el caso de los tinglados...
- Aún tenemos que cerrar algunas negociaciones pero nuestra iniciativa es inequívoca. Y aquí, una vez recuperemos este solar, tendremos un espacio urbanístico que tener en cuenta desde el punto de vista de uso ciudadano. La existencia de las grandes terminales de Trasmediterránea hacia las islas Baleares, y Grimaldi, hacia Italia, con la consiguiente afluencia de personas, otorgan al enclave un carácter urbano, un nuevo espacio de ciudad que conectará con el Paral · lel y la Rambla. Barcelona gozará de más puerto.
- En este supuesto, ¿de qué superficie estamos hablando?
- Estamos ante una superficie edificable de 30.000-40.000 metros cuadrados idóneos para acoger servicios relacionados con la actividad portuaria. Para entendernos, será más parecido a un World Trade Center que al Maremàgnum. Queremos desarrollar este proyecto en 4 o 5 años, es decir para el 2012. Aún tenemos que ponernos de acuerdo con el Ayuntamiento para determinar cómo se resuelven las servidumbres de la ronda Litoral y cómo se determinan las conexiones viarias. El Ayuntamiento es consciente de esta realidad y no creo que haya problemas.
- En este deseo de dar al puerto un aspecto mucho más ciudadano, ¿cómo se piensa resolver el conflicto que mantienen los pescadores en relación con el muelle de Pescadors?
- Hay que desbloquear la situación. No puede ser que haya una parte del puerto abierta a la ciudad y que, en términos generales, funciona bien y que eso no sea así en el caso del muelle de Pescadors. Hay que lograr combinar la actividad profesional de los pescadores con la atracción turística que se da en torno a esta profesión como sucede con otros puertos de pescadores, como en Vilanova i la Geltrú.
- ¿Es tan sólo una declaración de buenas intenciones?
- No. En dos o tres meses haremos público un concurso dirigido a los arquitectos para que presenten sus proyectos de remodelación del muelle de Pescadors. Y esperamos poder resolverlo antes de fin de año. Nuestro deseo es mejorar los equipamientos de los pescadores, la Llotja y el Palau de Gel, y, al mismo tiempo, dotar a este espacio de elementos atractivos para todo el mundo como podría ser un restaurante o la posibilidad de que se pueda contemplar el propio trabajo de los pescadores. Es un trabajo que despierta interés turístico y ciudadano.
- El año pasado se alcanzó la cifra récord de 1,4 millones de personas que llegaron a Barcelona a bordo de un crucero o un ferry. ¿Cuáles son las perspectivas para este año?
- Estamos convencidos de que el movimiento de cruceristas seguirá creciendo pero difícilmente como en años anteriores. No resulta fácil mantener la alta tendencia de los últimos años.
- El grado de seguridad que hay en Barcelona ¿puede influir negativamente en esta ralentización?
- No creo. La seguridad de los usuarios de los cruceros dentro del recinto portuario es altísima. Estamos sometidos a auditorías internacionales de Estados Unidos, la Unión Europea y Gran Bretaña, que son muy exigentes en esta materia. Y la valoración que se nos hace es buena. Además, el día 16 - hoy para el lector- firmaré un acuerdo con el Ayuntamiento para que la Guardia Urbana y la Policía Portuaria operen coordinadamente en nuestro recinto. Como se hizo con otros cuerpos policiales, la Guardia Civil, la Policía Nacional y ahora con los Mossos d´Esquadra. Si a ello añadimos que la seguridad en la ciudad también es alta, creo que no hay razón para temer por la seguridad de los extranjeros. Es posible que ante la presencia de 1,4 millones de cruceristas y 850.000 clientes de ferris ocurran algunos incidentes, pero no hay que caer en el alarmismo. Barcelona es una ciudad en la que se puede pasear.
- Al margen de este aspecto ciudadano, el puerto de Barcelona tiene ante sí un problema cuya solución no se vislumbra con claridad: las conexiones ferroviarias con Europa y con el resto de España.
- El mayor valor que tiene un puerto es su espacio y su facilidad para mover la mercancía que llega o sale de él, pero también la capacidad de establecer plataformas externas al propio recinto que faciliten la gestión del espacio portuario de forma eficaz. En términos de futuro, tenemos que mejorar las conexiones ferroviarias y viarias y apurar las estrategias industriales con otras áreas como son Toulouse, Zaragoza, Perpiñán y Lyon. En el caso de las líneas ferroviarias, los accesos a la terminal de El Prat deberían ir más rápidos. Deberían hacerse en paralelo a todo el despliegue ferroviario que se está realizando en El Prat. A corto plazo, la utilización del tendido del AVE para conectar con Francia nos puede ir bien hasta el 2015-2016. Pasajeros y mercancías podrían compartir, hacia el norte, el mismo corredor. Pero si el AVE tiene éxito, y creo que va a tenerlo, beneficiará sustancialmente al transporte de mercancías. Debería estudiarse bien la posibilidad de utilizar conjuntamente el corredor Mollet-Figueres para las mercancías. Por todo eso, a largo plazo será necesario desarrollar una vía para mercancías entre Barcelona y Figueres. Y ello me lleva a decir que soy partidario de la interconexión eléctrica con Francia.
------------------------------------------------------------------------------------------
a10! :runaway:
Confide February 16th, 2007, 10:09 AM ^^
http://web.lavanguardia.es/lavanguardia/img/20070216/txinfogramoll160207.jpg?rnd=23026
Aiii llàstima que no hagi dit res del nostres hotelet estimat..
SEIM February 16th, 2007, 10:20 AM Segur que ens foten arquitectura... Meditarrànea, en lloc d'alguna cosa de caracter mes industrial. Alçada??? no crec que gaire, com diuen tipus WTC.
Aún tenemos que ponernos de acuerdo con el Ayuntamiento para determinar cómo se resuelven las servidumbres de la ronda Litoral y cómo se determinan las conexiones viarias. El Ayuntamiento es consciente de esta realidad y no creo que haya problemas.
Ja sabem que el ajuntament de BCN no acostuma a posar problemes a les reformes i propostes del port :bash: Hotel Vela es tot un exemple.
Igualment benvinguda sigui la reforma, estarem a l'espera de veure projectes mes concrets.
A10
Met February 16th, 2007, 10:33 AM Segur que ens foten arquitectura... Meditarrànea, en lloc d'alguna cosa de caracter mes industrial. Alçada??? no crec que gaire, com diuen tipus WTC.
Ja sabem que el ajuntament de BCN no acostuma a posar problemes a les reformes i propostes del port :bash: Hotel Vela es tot un exemple.
No crec que posin cap edifici tan alt com el WTC, si s'enderroca l'edifici frigorífic és precisament per guanyar vistes i no una nova paret de formigó. :sleepy:
M'imagino edifics moderns peròde no més de 4 plantes. ;)
a10! :runaway:
Confide February 16th, 2007, 10:35 AM És clar que no hi veuràs res d'alçada, quan fa el World Trade Center? ~45m??
Bé, si es curren el disseny dels edificis enlloc de fer el típic cub de vidre "soso" o el rectangle avorrit i el voltant també té un disseny atractiu..
Suposo que faran un edifici semblant al que estan construint ara al Port que és pels creuers (mireu al thread de ports) i el voltant doncs la típica plaça dura amb ciment de tota la vida :D
Met February 16th, 2007, 10:38 AM Suposo que faran un edifici semblant al que estan construint ara al Port que és pels creuers (mireu al thread de ports) i el voltant doncs la típica plaça dura amb ciment de tota la vida :D
^^
Made in Barcelona! :D
a10! :runaway:
SEIM February 18th, 2007, 11:59 AM Unes imatges de la zona a remodelar. Esperem que no sigui de formigó vist o similar a l' estil de la terminal de Transmediterranea.
http://img66.imageshack.us/img66/6769/santbertra02qi7.jpg
http://img225.imageshack.us/img225/3264/wtc02fx8.jpg
A10
Sky February 18th, 2007, 12:40 PM Una frontera cada vegada més difusa
• El límit entre Barcelona i l'Hospitalet, de quasi 10 quilòmetres, desapareix completament a la Fira i la Ciutat de la Justícia
A l'hotel AC Som, l'hoste pot recollir la clau de la seva habitació a l'Hospitalet de Llobregat, dormir a Barcelona, rentar-se les dents a l'Hospitalet i, al matí, tornar a esmorzar a Barcelona abans de pagar la factura a l'Hospitalet. Però el client no se n'adona. L'hotel, a l'encreuament del carrer de l'Alumini amb la carretera del Prat, és el millor exemple que la frontera entre els dos municipis veïns amb prou feines existeix. És invisible, és clar, i difusa.
Una frontera d'uns 9.800 metres que ja no només separa una vorera de l'altra --com a l'emblemàtic eix de la Riera Blanca--, sinó que també travessa edificis, com aquest hotel, diverses naus industrials i recents construccions com la Fira i la nova Ciutat de la Justícia.
"Oficialment pertanyem a l'Hospitalet", diu Esther Piedra, directora de l'AC Som, que abans es deia Capital. Al vestíbul, EL PERIÓDICO ha traçat, amb una cinta vermella i seguint les indicacions d'un pla detallat, la frontera entre BCN i L'H, entre Barna i l'Hospi, entre el germà gran i el no tan petit, aquest últim immers en un accelerat procés de rehabilitació, sobretot en aquestes zones frontereres. (...)
Gestions dobles
Encara més, en alguns grans projectes, les dues ciutats han encaixat les mans i s'han posat a treballar juntes, com en la recent reforma de Riera Blanca, la construcció de la Ciutat de la Justícia i l'ampliació de la Fira a la zona emergent de Gran Via. "Les gestions que s'han hagut de fer han sigut impressionants, perquè tots els permisos d'obres s'han de demanar dues vegades. A més a més, els dos ajuntaments no coincideixen en totes les normes i regles. Però en general, hi ha hagut una bona col.laboració", explica Josep Balaguer, el supervisor d'obres de Fira 2000. (...)
A més de la Fira, el Consorci de la Zona Franca també ha saltat els límits entre els dos termes municipals, acte simbolitzat amb la inauguració d'un túnel, al mes de gener, sota la Ronda Litoral i les vies de tren de Can Tunis. Al costat de l'Hospitalet, el Consorci aixecarà a més a més la City Metropolitana, una nova zona de negocis. Al costat, emergirà el barri residencial, ja barceloní, de Marina, amb 10.865 pisos. Més al sud, cap al Llobregat, la zona fronterera entre les dues ciutats seguirà sent la més dura i inhòspita, un laberint on camions de gran tonatge es perden entre vies fèrries i carrers sense sortida.
És una zona que, fins fa menys d'un segle, pertanyia a l'Hospitalet, que tenia terrenys que arribaven fins al mar. L'any 1920, Miguel Primo de Rivera va decidir que Espanya havia de tenir dos ports francs, un a la ciutat de Santander i l'altre a la de Barcelona, i va permetre que la capital catalana s'annexionés unes 900 de les 2.100 hectàrees de la superfície de l'Hospitalet (...)
http://www.elperiodico.cat/default.asp?idpublicacio_PK=46&idioma=CAT&idnoticia_PK=380935&idseccio_PK=1022
Confide February 19th, 2007, 12:02 AM Unes imatges de la zona a remodelar. Esperem que no sigui de formigó vist o similar a l' estil de la terminal de Transmediterranea.
Doncs sí que ho serà, mira la resta de la zona... és que allà no hi ha terra oi? Sembla tot formigó, ciment... quatre palmeretes i au.
Danzig February 19th, 2007, 02:04 PM Nou edifici a la Plaça Europa:
http://i4.photobucket.com/albums/y140/fernolea2/biblio1.jpg
http://i4.photobucket.com/albums/y140/fernolea2/biblio2.jpg
:)
mentalpower February 19th, 2007, 03:50 PM Nou edifici a la Plaça Europa:
:)
Pues si, ya nos llegó a los vecinos de L'Hospitalet esta noticia a través del diario del ayuntamiento, pero no se entiende exactamente donde, porque Juan de Juanes y Amadeu Torner no definen claramente una area "entre ellas"... pero si, mas o menos estara al norte de la Plaza Europa...
http://www.l-h.es/aspx/generamapa.asp?ccalle=1910&tx=466&ty=466&zx=500000&xc=426646819&yc=579212954&dirx=426632665&diry=579215573&zoom=3&pc=0&pd=1&nivel=n7,n6,n5,n3,n4,n2,n8&a=0,6550823
Bàsicamente vemos en el mapa que entre Juan de Juanes y Amadeu Torner esta... ¿El campo de Futbol? ¿El terreno por encima del campo de futbol? El terreno por debajo es una escuela de arte que no se va fuera, porque de hecho es un edificio bastante decente...
Si miramos la misma area en Google...
http://maps.google.es/maps?f=q&hl=es&q=Carrer+de+la+Torre+Melina,+08028,+Barcelona,+Barcelona,+Catalu%C3%B1a,+Espa%C3%B1a&ie=UTF8&sll=40.396764,-3.713379&sspn=14.049947,29.619141&om=1&z=17&ll=41.359054,2.121617&spn=0.004791,0.010203&t=h&iwloc=addr
Yo creo que la Biblioteca va por encima del campo de Futbol, en C. Herrero esquina con Aprestadora... al lado del CAP que esta en Amadeu Torner-Aprestadora, pero clar, con los datos que da el articulo uno no puede estar seguro....
Aurelio February 19th, 2007, 06:11 PM Us anticipo la possible construcció d'un edifici en alçada a la Clota, dintre del programa de reformes i millores urbanes d'aquest barri de Barcelona, tant de "poble".
Pel que sembla, reurbanitzaran i dignificaran la zona i faran un Edifici en alçada que ressaltarà molt amb l'entorn. Estarem al cas.
Segurament el podré veure des del balcó de casa, això sí una mica lluny...
:banana: :cheers:
La notícia:
Plans de Millora Urbana al barri de la Clota
..................................................................................................................................................
El 28 de novembre de 2006 es van presentar a la seu de l’Agència les propostes dels PMU La Clota Conservació i La Clota Reordenació, què van ser traslladades als veïns el passat 18 de gener. Aquests plans han de desenvolupar les previsions que la Modificació del PGM a la Vall d’Hebron, aprovada el 2005, preveu per al barri de La Clota. Aquests plans han de desenvolupar les previsions que la Modificació del PGM a la Vall d’Hebron, aprovada el 2005, preveu per al barri de La Clota. La presentació dels plans va ser duta a terme pels arquitectes redactors, Antoni Ubach va fer una exposició del sector de La Clota Reordenació i Oscar Carracedo i Adolf Sotoca van presentar el sector de Conservació.
La notícia sencera a:
http://www.agenciacarmel.net/magnoliaPublic/NoticiaDetall?referen=30
:)
Confide February 19th, 2007, 08:22 PM ^^
Per ubicar el sostre terciari està prevista la construcció d’un edifici en alçada, proper a la plaça de l’Estatut i a la boca nord dels túnels de la Rovira, que adquirirà per la seva forta presència un paper referencial.
Gràcies!!!
Jo tampoc em fiaria gaire perquè les AAVV estan a l'aguait :D
JarlehuBCN February 19th, 2007, 10:39 PM El Museu d'Història de Catalunya negocia traslladar-se a Can Fabra
• L'Ajuntament de Barcelona ofereix a Cultura l'edifici central de la vella fàbrica de Sant Andreu
• L'immoble, de quatre plantes i 14.000 metres, està catalogat com a arquitectura industrial
ROSARIO FONTOVA
BARCELONA
L'Ajuntament de Barcelona ha ofert a la Conselleria de Cultura la possibilitat d'utilitzar l'edifici central de Can Fabra, a Sant Andreu, perquè s'hi instal.li el Museu d'Història de Catalunya (MHC) que en l'actualitat té la seva seu en una de les ales del Palau de Mar, a la Barceloneta. Fa uns dies van visitar l'edifici el conseller de Cultura, Joan Manuel Tresserras, la regidora d'Urbanisme, Assumpta Escarp, i també la regidora del districte de Sant Andreu, Sara Jaurrieta.
El districte de Sant Andreu ha sotmès a debat amb participació ciutadana l'ús futur de l'antiga fàbrica de l'empresa Fabra i Coats, dedicada al sector tèxtil fins fa pocs anys. A les peces del complex s'hi instal.laran diversos equipaments de barri, entre els quals hi haurà un casal i un institut, i també vivendes per a joves. Però, segons va explicar la regidora, "l'ajuntament aspirava a acollir a més a més un equipament públic que donés centralitat a tot el conjunt i que estigués vinculat al món de la cultura o al de la universitat, o bé que fos la seu d'una conselleria".
Cultura es va posar en contacte amb l'ajuntament per buscar una nova ubicació per al MHC, que ocupa de lloguer des de la seva fundació fa 10 anys sota el Govern de Jordi Pujol, que el va incloure en el seu programa electoral, part de l'edifici portuari del Palau de Mar.
ESTIL MANCHESTER
L'ajuntament ha ofert l'edifici central de la gran fàbrica de Sant Andreu, que té quatre plantes amb 14.000 metres de sostre i que per les seves característiques d'arquitectura industrial d'obra vista estil Manchester "és un recinte únic a la ciutat amb sis dels seus edificis catalogats", segons explica Jaurrieta. Encara que la construcció s'hauria de rehabilitar si prospera el pla, que implicaria la compra de l'immoble per part de la Generalitat, el seu estat de conservació no és gaire dolent.
El MHC, que dirigeix Jaume Sobrequés, projecta en el seu desè aniversari una renovació de la presentació de les seves sales, centrades en la història de Catalunya des d'una perspectiva nacionalista. Aquesta presentació ha estat criticada per l'abundància de còpies d'objectes històrics i per una escenografia amb alguns excessos. El museu té, a més a més, una línia de producció pròpia d'exposicions temporals destinades a revelar episodis històrics poc estudiats.
OFERTA A L'ICUB
Al recinte de Can Fabra es presentarà temporalment la col.lecció de vehicles de TMB fins que passi definitivament al Museu del Transport de la Sagrera que ha dissenyat l'arquitecte nord-americà Frank Gehry al costat de la nova torre, també en projecte, pròxima a l'estació de l'AVE.
Jaurrieta va informar que un altre dels edificis disponibles de Can Fabra s'ha ofert a l'Icub (Institut de Cultura de Barcelona) amb l'objectiu de convertir-lo en un centre dedicat a la creativitat jove. Aquesta cessió figurava en el nou pla estratègic de Cultura de l'ajuntament, que proposava la recuperació dels antics espais fabrils de Barcelona per destinar-los a fàbriques d'idees per estimular la creació en els diferents camps de la cultura.
Enllaç: http://www.elperiodico.cat/default.asp?idpublicacio_PK=46&idioma=CAT&idnoticia_PK=381203&idseccio_PK=1022&h=
Sky February 20th, 2007, 05:41 PM La notícia de l'ordinador es troba aquí: http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?p=11823351
Aurelio February 21st, 2007, 09:52 AM Estic desolat, com habitant de la zona em sap molt de greu que vulguin destruir el bosc per a fer una carretera pel mig del magnífic i desconegut bosc del Parc Güell...
:bash: :bash: :bash: :bash: :bash: :bash:
Ho sento, però no he pogut copiar el link de l'AVUI, he copiat la notícia sencera...
L'Ajuntament vol retallar el bosc que envolta el Parc Güell
Es projecta fer-hi passar una doble carretera que connectaria el barri del Coll amb la part alta de Gràcia. El bosc que s'escapçaria rep el nom de la Font de Sant Salvador
Maria Favà
El bosc que envolta el Parc Güell pel nord podria desaparèixer en els pròxims mesos, quan es faci un nus viari que, amb dos ramals diferents, connectaria el barri del Coll amb la part alta de Gràcia. La doble carretera arrencaria del carrer Riu de la Plata per un cantó i del carrer del Portell per l'altre, s'uniria en un revolt molt pronunciat prop de la porta del Vent del Parc Güell i baixaria, salvant un fort desnivell, fins a la urbanització de Can Turull.
El bosc, que originàriament eren dues propietats diferents, es coneix com el de la Font de Sant Salvador, una antiga deu que encara raja al fons del barranc, però connectada ara a la xarxa general.
El projecte ja ha superat tots els tràmits municipals, té el vistiplau del govern i també s'ha publicat al Diari Oficial de la Generalitat. Salvades totes les gestions burocràtiques, només falta fixar una data per començar les obres.:bash: :bash: :bash: :bash: :bash: :bash:
Els veïns dels barris del voltant hi estan en contra perquè es retalla una part del Parc Güell, que és una zona verda i així està retolat en les grans fites de pedra que hi ha repartides pel bosquet. A més, temen que en els sobrants de vials es puguin aixecar blocs on s'ubicarien probablement una part dels desnonats del pla dels Tres Turons.
Projecte innecessari
Les veus crítiques del barris del Coll, la Salut i Vallcarca consideren que, a més de malmetre una zona verda, obrir una carretera pel mig del Parc Güell és del tot innecessari i en lloc de resoldre els problemes de viabilitat que des de sempre han tingut els barris dels turons, encara els agreujaran perquè generaran més trànsit i més dèficit d'aparcament.
Per poder construir la nova carretera, el projecte preveu ampliar el carrer Riu de la Plata sense afectar-ne aparentment les cases, però on el vial obligarà a enderrocar totes les construccions és en el carrer Damià Forment. L'altra pota de la carretera, la que ja entra des del districte d'Horta-Guinardó pel carrer del Portell, també afectaria les cases de la voravia nord, pel cantó del camí de Can Móra.
Les dues finques que formen el bosc del parc Güell eren originàriament propietat de Tobias Fabregat i de Coll-Pujol. Aquesta última ja la va comprar la família Güell a començament del segle XX i va passar amb la resta del parc a l'Ajuntament. La de Tobias Fabregat, un fabricant d'unes populars gavardines, va ser adquirida fa uns vint anys directament per l'Ajuntament i annexada al perímetre del parc. En aquesta hi ha un mirador i en el subsòl una mina de ferro i una galeria d'uns 200 metres que connecta amb una cova que es diu Simanya. El projecte de les carreteres afecta totes dues finques.
La llegenda del roures
En aquest bosc, que Parcs i Jardins manté net i cuidat, hi ha pins, saücs, llorers... En la part més baixa, al voltant de la font de Sant Salvador, es dóna un microclima similar als dels boscos del centre d'Europa. Aquí hi ha roures i hi havia castanyers. Aquests últims van ser talats recentment perquè estaven malalts. Els roures de la Font de Sant Salvador tenen fins i tot la seva llegenda, segons la qual els nens que naixien en aquests barris i els posaven una estona a dins dels forats del roures, creixien i vivien per sempre més molt sans.
:cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
Ajuntament ECO-SOCIALISTA i D'ESQUERRES...?:bash: :bash:
mentalpower February 21st, 2007, 12:05 PM ^^ jo no em pronunciaré a favor ni en contra fins que vegi com queda el projecte. En principi això ja formava part del projecte de reforma i millora del futur parc dels tres turons...
Potser si es cert que aqui retallen una mica el parc, però hem de recordar que a la zona del Guinardó recuperarán terrenys que ara son urbanitzacions que han d'anar fora...
Confide February 21st, 2007, 02:50 PM Sembla que governi el PP...
Aurelio February 21st, 2007, 02:56 PM ^^ jo no em pronunciaré a favor ni en contra fins que vegi com queda el projecte. En principi això ja formava part del projecte de reforma i millora del futur parc dels tres turons...
Potser si es cert que aqui retallen una mica el parc, però hem de recordar que a la zona del Guinardó recuperarán terrenys que ara son urbanitzacions que han d'anar fora...
Conec la zona des que hi vaig néixer i em sabria molt de greu que es malmetés aquell magnífic bosc/parc forestal per a fer una carretera, la veritat... La carretera portaria cotxes, contaminació, sorolls, brutícia i algun incendi...
:(
MALOBA February 21st, 2007, 03:27 PM Sembla que governi el PP...
Pues que facin algún PePino!!!!!!! Ni això, quina llàstima!!!!!!!
Confide February 21st, 2007, 03:28 PM Conec la zona des que hi vaig néixer i em sabria molt de greu que es malmetés aquell magnífic bosc/parc forestal per a fer una carretera, la veritat... La carretera portaria cotxes, contaminació, sorolls, brutícia i algun incendi...
:(
Molt trist la veritat :bash:
mentalpower February 21st, 2007, 05:00 PM Conec la zona des que hi vaig néixer i em sabria molt de greu que es malmetés aquell magnífic bosc/parc forestal per a fer una carretera, la veritat... La carretera portaria cotxes, contaminació, sorolls, brutícia i algun incendi...
:(
PEro si ho he entés be, no es que ara facin una carretera pel mig, sino que connecten uns quants carrers del perímetre, ja que volen que el transport public pugui donar al volta als voltants del parc i donar-li més entrades per connectar-ho millor amb l'entorn. Com a molt hauria d'afectar al perimetre del parc, no passarà pel mig d'una area... no?
I, de fet, si volen fer algun carrer pel mig, doncs que facin un fals tunnel per a que, com a minim, no es vegi des del parc, com han fet amb Central Park.
Sky February 21st, 2007, 07:49 PM ^^ Potser volen anivellar tota la ciutat :D :
L'Ajuntament es 'menja' part del Turó del Putxet
http://i157.photobucket.com/albums/t48/Skyssc/1-2.jpg
L'Ajuntament de Barcelona està eliminant la vessant nord del Turó del Putxet, un "petit espai verd, un lloc ple d'ocells, que han desaparegut embogits" per a "construir 4 plantes de pàrquing, un casal d'avis i un parvulari per a nens fins als tres anys", segons denuncia una lectora, que també es pregunta "com volen reduir les emissions de CO2, si són capaços d'eliminar un turó, són capaços de tot", a més de lamentar-se perquè després "esperaran una gran participació ciutadana a les eleccions per que legitimin el seu mandat". "De totes maneres, quan l'abstenció sigui majoria, diran que som els ciutadans els no tenim consciència cívica", sentència l'esmentada lectora. E-notícies no ha pogut obtenir la versió de l'Ajuntament de Barcelona.
--
e-noticies.com
http://i157.photobucket.com/albums/t48/Skyssc/7-1.jpg
http://i157.photobucket.com/albums/t48/Skyssc/6-2.jpg
http://i157.photobucket.com/albums/t48/Skyssc/5-2.jpg
http://i157.photobucket.com/albums/t48/Skyssc/4-2.jpg
http://i157.photobucket.com/albums/t48/Skyssc/3-2.jpg
http://i157.photobucket.com/albums/t48/Skyssc/2-2.jpg
Confide February 21st, 2007, 09:08 PM Però són imbècils??? A les zones verdes no s'hi ha de construir...
Danzig February 21st, 2007, 10:58 PM els veïns volen equipaments, no? doncs apa!
equipaments a dojo!
hauriem de veure como era la zona abans, potser la dona aquesta i els seus conveïns la feien servir per portar el gos a cagar, com sol passar en aquests casos.
Confide February 21st, 2007, 11:10 PM ^^ JAJAJAJAJAJA xD
Els parcs NO es toquen. Que es deixin de tants pisos a preu d'or i comprin els terrenys dels especuladors per fer els equipaments...
Danzig February 22nd, 2007, 09:38 AM ^^ saps que és massa car fer això, si fos per mi...
Confide February 22nd, 2007, 12:02 PM Després es gasten 88 milions en fer una grapadora... ja m'entens :|
mentalpower February 22nd, 2007, 05:33 PM els veïns volen equipaments, no? doncs apa!
equipaments a dojo!
hauriem de veure como era la zona abans, potser la dona aquesta i els seus conveïns la feien servir per portar el gos a cagar, com sol passar en aquests casos.
si es que les AA.VV. només fan que queixar-se... si fas aparcaments, llars de la 3a edat i guardieries es queixen de que els fas, i si no les fas es queixen de que fa anys que es necessiten al barri :nuts: :crazy:
Sky February 22nd, 2007, 05:35 PM ^^ I mentre les fas es queixen dels sorolls i les vibracions. :D
Met February 23rd, 2007, 09:29 AM La reforma del pla del Born realça la seva condició d'espai públic
1. • El projecte final del recinte, que obrirà a finals del 2009, deixarà les restes arqueològiques més visibles
2. • El futur centre cultural serà transitable sense pagar i es bolcarà en activitats contemporànies
www.eleprerodico.cat
http://www.elperiodico.com/EDICION/ED070223/CAT/FOTOS/EPPNDCAT/CARP01/f034mh03.jpg
Un aspecte del jaciment arqueològic del Born, ahir, amb part de la plataforma que cobrirà les ruïnes. Foto: ALBERT BERTRAN
Una ciutat dintre d'un edifici. Així serà el centre cultural del Born el desembre del 2009, quan obri les portes amb l'objectiu de convertir-se en un espai públic actiu i concorregut. El projecte arquitectònic ha estat reformat per alleugerir el recinte, la complexitat del qual ha prolongat considerablement els treballs previs de rehabilitació. Com a exemple, caldrà retirar la coberta metàl.lica i les teules vidriades una per una, per restaurar-les.
Aquesta reforma consisteix a suprimir dues plataformes elevades o altells de 600 metres quadrats cada un que estaven en el primer projecte, segons els arquitectes Enric Soria i Rafael Cáceres. "És un model més lleuger que l'anterior i també és una bona notícia per a la carcassa i per al jaciment, que estarà més alliberat", va explicar Soria.
Al final, el jaciment arqueològic queda pràcticament visible des de qualsevol punt i es creen només tres zones o grans plataformes per sobre del nivell subterrani, a peu de carrer. Aquestes tres zones es dediquen a sala d'exposicions, cafeteria i espai d'acollida museístic. Per visitar les ruïnes i l'espai museístic caldrà pagar entrada.
EL PASSEIG
Però la reforma del projecte també ha donat un important protagonisme al trànsit de vianants lliure pel recinte. Així doncs, un ciutadà podrà arribar fins al Born, travessar-lo per una passarel.la des de l'entrada principal fins al carrer Comercial i fer la volta perimetral sobre el jaciment com si fes una passejada arqueològica sota teulada. Es tracta d'una prolongació natural de l'eix Santa Maria del Mar amb el parc de la Ciutadella en contacte amb la nova entrada posterior del Museu Picasso.
En síntesi, el nou projecte --pressupostat en 42 milions d'euros-- pren espai a la instal.lació museística que s'havia previst per donar més protagonisme al Born com a espai públic actiu. Al centre del Bornet, o plaça central del Born, s'hi instal.laran unes graderies que es podran retirar. Allà s'hi podran fer actes públics de petit format, com per exemple presentacions de llibres, concerts o espectacles de dansa i de teatre. El regidor de Ciutat Vella, Carles Martí, va insistir ahir en aquest punt, que redueix l'exposició sobre el patrimoni per donar pas a l'activitat de creació contemporània.
Martí va assenyalar que la intenció del consistori és obrir les portes del Born el desembre del 2009. També va anunciar que el seu entorn --els carrers de la Fussina, Comercial i Ribera-- serà de vianants. Rere el Born ja hi ha en construcció un edifici annex per a acollida d'escoles i servei de documentació arquitectònica.
L'estat de conservació del jaciment és bo, segons el diagnòstic efectuat per l'equip d'especialistes que dirigeix Antoni Nicolau, director del Museu d'Història de la Ciutat de Barcelona (MHCB). Una plataforma de fusta ancorada en més de mil punts de suport i un eixam de bigues que pesa 340.000 quilos protegiran el jaciment mentre s'efectuen les obres de rehabilitació de l'edifici, que era un antic mercat d'abastament.
També s'haurà de retirar la coberta metàl.lica que va dissenyar l'enginyer Josep Fontseré i caldrà restaurar les façanes de totxo. Ahir ja era apreciable la instal.lació d'una quarta part de la plataforma, que es completarà abans de l'estiu.
CRÍTIQUES DE
CiU I PP La presentació de l'últim projecte per al centre cultural del Born en període preelectoral va ser criticada pels grups municipals de CiU i del PP. El regidor nacionalista Jaume Ciurana i la regidora popular Ángeles Esteller van acusar respectivament l'ajuntament de presentar quatre projectes diferents en cinc anys i d'incomplir els compromisos amb la recuperació del recinte.
----------------------------------------------------------------------------------------
a10! :runaway:
Aurelio February 26th, 2007, 06:18 AM Ara sembla que s'ho pensen. Avui del dissabte 24/02/2007:
urbanisme
L'Ajuntament estudia ara salvar el bosc del Parc Güell
El regidor del districte de Gràcia s'ha reunit amb els veïns per pactar una modificació del pla Si es canvia el projecte es tiraran menys cases a terra
Maria Favà
El regidor del districte de Gràcia, Ricard Martínez, d'ERC, s'ha reunit en els últims dies fins a tres vegades amb els veïns del Coll per intentar consensuar una proposta i modificar el pla que ja està aprovat i que preveu construir una carretera per dins del bosc del Parc Güell i tirar a terra 292 habitatges. Si les negociacions prosperen, s'elaboraria un nou projecte, s'hauria d'aturar el planejament que ja està aprovat i modificar el pla general metropolità.
El pla ara en vigor, que, com va informar l'AVUI en la seva edició de dimecres, 21 de febrer, ja ha superat tots els tràmits legals, s'ha publicat al Diari Oficial de la Generalitat i només està pendent d'execució, preveu fer un important nus viari amb dos ramals diferents que, passant pel mig del bosc del Parc Güell, connectarà el barri del Coll amb la part alta de Gràcia.
Doble carretera
La doble carretera arrencaria del carrer Riu de la Plata per un cantó i del carrer Portell per l'altre, s'uniria en un revolt molt pronunciat prop de la porta del Vent del Parc i baixaria, salvant un fort desnivell, fins a la urbanització de Can Turull. Aquesta carretera, a més d'afectar el bosc que protegeix el nucli històrico-artístic del Parc Güell per la zona nord, obligarà a tirar a terra els 292 habitatges.
Els veïns afectats s'han organitzat en la plataforma anomenada 14 A -que és el nom que sobre el plànol té la zona que cal desnonar- i estan tractant amb l'Ajuntament de salvar les seves cases de la piqueta. El districte i els veïns negocien ara sobre unes 18 finques afectades, i la resta, 174, es podrien mantenir.
A més dels directament perjudicats pel pla, els veïns dels barris que envolten el parc s'han posicionat en contra del projecte d'aquesta carretera, perquè retalla una part significativa del Parc Güell, que és municipal i així esta retolat en les grans fites de pedra que hi ha repartides pel bosquet.
Problemes de viabilitat
Les veus crítiques del Coll, la Salut i Vallcarca consideren que, a més de malmetre una zona verda, obrir una carretera pel mig del Parc Güell és del tot innecessari. Sostenen que, en lloc de resoldre els problemes de viabilitat que des de sempre han tingut els barris dels turons, encara els agreujaran, perquè generaran més trànsit i encara més dèficit d'aparcament.
Amb la nova proposta que ara estan discutint veïns i districte, la connexió entre la part alta del Coll i Gràcia es faria per la trama viària interior dels barris, fent servir un carrer de pujada i un de baixada, amb modificacions i ampliacions puntuals. Així només anirien a terra les cases del carrer Damià Forment, on hi hauria un revolt que salvaria el desnivell. Les de Turull se salvarien totes. L'Ajuntament, a més, ofereix construir uns 35 habitatges a la zona per als desnonats pel projecte.
Seguirem informant :D
Confide February 26th, 2007, 07:28 AM Jo no estic a favor de destruir bosc però... les casetes aquestes on són?? A la trama forestal?? Si és així, ja les poden tirar a TERRA JA. Què es pensen aquesta gent?? Aaaa el que volen es viure dins del parc, però això no pot ser així. Pobre Parc dels tres turons, si mai podran tirar cap casa a terra, que deixin estar el projecte.
Aurelio February 26th, 2007, 12:17 PM Jo no estic a favor de destruir bosc però... les casetes aquestes on són?? A la trama forestal?? Si és així, ja les poden tirar a TERRA JA. Què es pensen aquesta gent?? Aaaa el que volen es viure dins del parc, però això no pot ser així. Pobre Parc dels tres turons, si mai podran tirar cap casa a terra, que deixin estar el projecte.
Jo estic a favor de respectar els arbres, les cases ja les poden canviar de lloc, tirar-les o el que sigui, però els arbres que no els toquin, que a Barcelona no tenim gaires zones verdes de veritat...
:D
Confide February 26th, 2007, 01:58 PM Sí, però el que volen els veïns es quedar-se allà i NO. >(
Miguel_Prat February 26th, 2007, 09:05 PM Sant Cosme se reforma para ser el centro neurálgico de El Prat
El barrio se transforma y gana espacio para nuevos servicios, oficinas y zonas verdes
María Jiménez, de 57 años, abandonó a los 17 su primer hogar: una barraca en Montjuïc. El franquismo quiso limpiar esa zona de Barcelona y se llevó a quienes allí malvivían a las afueras de El Prat: a unos bloques de pisos en medio de la nada. Era Sant Cosme. Ahora cuenta con instalaciones deportivas y un centro cívico. Pero las grúas muestran que nuevos cambios están a la vuelta de la esquina. El barrio se apresta a ser un centro neurálgico de El Prat.
En los últimos 30 años, las administraciones democráticas han trabajado en la sustitución, uno por uno, de los bloques de viviendas que construyó el régimen franquista por otros más dignos.En 2005 finalizó la reubicación de 2.200 familias. Acabado el proceso, el Ayuntamiento de El Prat lleva a cabo medidas más amplias para integrar el barrio en el resto del municipio. Las ayudas de la Ley de Barrios, con una dotación de 11,9 millones, han acelerado el proceso de transformación de todo el entorno, en el que viven unas 10.000 personas.
El Ayuntamiento considera que una forma de conseguir que Sant Cosme se acerque a la realidad del resto de El Prat es que sea la población del centro la que se aproxime al barrio, superando la barrera entre ambos lados que marca la avenida del Onze de Setembre. Con este fin, se está construyendo en él la comisaría de los Mossos d'Esquadra y el edificio judicial, que en primavera reunirá todos los juzgados ahora dispersos. "El objetivo es instalar equipamientos de interés para todos los vecinos de El Prat, para evitar que el territorio sea Donde la ciudad pierde su nombre, como decía la novela de Francisco Candel", explica el primer teniente de alcalde, Sergi Alegre.
El edificio de mayores dimensiones será el de la Fundació Catalana de l'Esplai, en la calle del Riu Anoia, que se inaugurará en mayo. Con 10.500 metros cuadrados, sobresale en el barrio. Por el momento se han completado las oficinas, en las que trabajan unas 200 personas que cada día se desplazan hasta Sant Cosme. El resto del centro, aún en construcción, consistirá en un gran albergue internacional de 300 camas con piscina, comedor, biblioteca y gimnasio.
La proximidad al aeropuerto y a una estación de la futura L9 de metro hace su emplazamiento estratégico. El albergue ya tiene prácticamente todas sus plazas reservadas para el verano, lo que supondrá la instalación y la entrada y salida constante de centenares de personas ajenas al lugar.
Los operarios trabajan en la plaza de l'Amistat, en el centro del barrio, que ha sido diseñada por los vecinos. También están en obras la ampliación del área básica de salud y la construcción de la nueva sede de Aigües del Prat. Para más adelante está prevista la creación de una gran zona verde, un centro de mantenimiento de autobuses que ocupará a 800 personas. Unos 9.000 metros cuadrados de suelo se han reservado para uso comercial y oficinas. El extremo de Sant Cosme cercano al aeropuerto enlazará con la futura Ciudad Aeroportuaria, donde se instalarán más oficinas, hoteles y un centro cultural aeronáutico.
http://www.elpais.com
keo01 February 26th, 2007, 11:07 PM El albergue ya tiene prácticamente todas sus plazas reservadas para el verano, lo que supondrá la instalación y la entrada y salida constante de centenares de personas ajenas al lugar.
madre... esos no saben donde se meten. Al menos tienen a los mossos al lado, tal como salgan, les roban y a poner la denuncia XD
Ahora en serio, espero que la presion de tener que garantizar la seguridad de los alberguistas, despues de algunos casos (que seguro que habra) sirva para mejorar un poco la seguridad de la zona.
Bitxofo February 27th, 2007, 01:37 AM ^^No recomanarem aquest alberg a la nostra feina.
:nono:
metroBCN February 27th, 2007, 08:02 PM Una torre d'oficines de 100 metres
El pla de millora urbana aprovat aquest mes de febrer de manera inicial pels dos ajuntaments afectats, el de Barcelona i el de Sant Adrià, preveu la construcció d'un complex universitari, de recerca i empresarial de 13 edificis i 148.266 metres quadrats de sostre edificable. (...)
L'altre emblema arquitectònic serà una gran torre d'oficines situada al vèrtex de llevant del campus. Tindrà 100 metres d'alçada a la façana sud i el projecte urbanístic el defineix com una de les fites visuals que marcaran la situació del nou complex universitari.
http://www.vilaweb.cat/www/elpunt/noticia?p_idcmp=2290704
D'això no se sabia res, no???
Confide February 27th, 2007, 09:13 PM La Spiralling té 48 metres, no 100... la de 100 potser és la de l'altre extrem...
Bitxofo February 28th, 2007, 01:10 AM ^^Algú va escriure a SSC que la Spiralling va ser retallada...
:sly:
Confide February 28th, 2007, 11:00 AM No, la Spiralling sempre ha fet 48. Abans de fer-se el projecte ja se sabia que tindria 48... el que passa és que en Jaymee o com s'escrigui :D ha començat un thread amb titol Spiralling tower 100 metres, o alguna cosa per l'estil, perquè s'ha confós, 100 metres és el que farà l'edifici més allunyat del campus de llevant... que ens hem de felicitar, si més no, perquè en un principi havia de fer 70 metres! L'han allargat 30 metres! :banana:
Danzig February 28th, 2007, 02:04 PM El 16 de febrer ja vam parlar de la torre aquesta al fil de la Spiralling
http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=11762175&postcount=113
http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=11762256&postcount=114
http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=11762351&postcount=115
http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=11762351&postcount=116
http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=11762351&postcount=117
Confi, no em fallis, que tú hi eres present quan vam parlar de 100 metres :D
Confide February 28th, 2007, 02:12 PM Sí, estava marcat al PDF com 100 metres, després vaig trobar una notícia que deia que faria 70 metres i ara es confirma que farà 100! :)
A veure si es curren la zona!
Hush February 28th, 2007, 04:12 PM Edifici de vidre a ser possible estlitzat, si us plau!
Bitxofo February 28th, 2007, 11:28 PM ^^Massa demanar...
:sly:
Confide March 1st, 2007, 07:45 AM Estarà a Sant Adrià! Allà faran un edifici tipus els de la Mina però en vertical :D
keros March 1st, 2007, 08:09 AM Estarà a Sant Adrià! Allà faran un edifici tipus els de la Mina però en vertical :D
:drool: :drool: :drool: :drool:
Gabe March 1st, 2007, 08:13 AM Edifici de vidre a ser possible estlitzat, si us plau!
us imagineu? :drool:
http://static.flickr.com/77/213261911_3bd9e38200_o.jpg
Confide March 1st, 2007, 11:44 AM ^^ Què maco! Ja fa 100 metres això?
:drool: :drool: :drool: :drool:
??? Però si són horribles! :bash:
Acabaran fent algo tipus ciutat Murcia
http://i10.photobucket.com/albums/a139/Erziego/405598.jpg
Hush March 1st, 2007, 02:35 PM us imagineu? :drool:
http://static.flickr.com/77/213261911_3bd9e38200_o.jpg
:drool: :drool: :drool:
Bitxofo March 1st, 2007, 03:54 PM ^^Què bonica...
:drool:
Tant de bo es faci quelcom semblant!
:yes:
Danzig March 6th, 2007, 11:43 AM Un paseo unirá el campus del Besòs con la Rambla de la Mina
* El proyecto ganador modifica la disposición de los edificios
El campus universitario del Besòs se comunicará con la Rambla de la Mina y lo conformarán 10 edificios alineados en la pastilla de terreno entre el edificio Fórum, la calle de Taulat y la Ronda del Litoral. Entre ellos habrá zona verde y otra, central, de una hectárea que comunicará con la rambla cuando esté terminada. Ese es el proyecto de Martínez Lapeña-Torres, ganador del concurso convocado por el consorcio universitario.
[...]
En un extremo, ahora ocupado por un aparcamiento de camiones, en el ángulo formado por la Ronda del Litoral y las calles de Taulat y Eduard Maristany, se alzará un edificio de 72 metros de altura. Es un elemento deseado por el Ayuntamiento de Sant Adrià de Besòs, cuyo alcalde, Sito Canga, ha manifestado en más de una ocasión el deseo de que esa localidad se identifique por un edificio singular -de altura- y no por el barrio de La Mina.
:bash:
http://www.elpais.com/articulo/cataluna/paseo/unira/campus/Besos/Rambla/Mina/elpepuespcat/20070306elpcat_12/Tes
Confide March 6th, 2007, 02:39 PM No eren 100 al final? És que tots HAN DE FER 72 metres o menys? L'ona, el D197, el D199, el del Campus Audiovisual... :cry:
mentalpower March 6th, 2007, 03:40 PM us imagineu? :drool:
http://static.flickr.com/77/213261911_3bd9e38200_o.jpg
:drool: :drool: :drool: :drool:
En vull 7 d'aquest estil, amb diferents jocs volumètrics...
(per demanar que no quedi :D )
Bcn March 6th, 2007, 07:09 PM Un paseo unirá el campus del Besòs con la Rambla de la Mina
* El proyecto ganador modifica la disposición de los edificios
El campus universitario del Besòs se comunicará con la Rambla de la Mina y lo conformarán 10 edificios alineados en la pastilla de terreno entre el edificio Fórum, la calle de Taulat y la Ronda del Litoral. Entre ellos habrá zona verde y otra, central, de una hectárea que comunicará con la rambla cuando esté terminada. Ese es el proyecto de Martínez Lapeña-Torres, ganador del concurso convocado por el consorcio universitario.
[...]
En un extremo, ahora ocupado por un aparcamiento de camiones, en el ángulo formado por la Ronda del Litoral y las calles de Taulat y Eduard Maristany, se alzará un edificio de 72 metros de altura. Es un elemento deseado por el Ayuntamiento de Sant Adrià de Besòs, cuyo alcalde, Sito Canga, ha manifestado en más de una ocasión el deseo de que esa localidad se identifique por un edificio singular -de altura- y no por el barrio de La Mina.
:bash:
http://www.elpais.com/articulo/cataluna/paseo/unira/campus/Besos/Rambla/Mina/elpepuespcat/20070306elpcat_12/Tes
La Mina està predestinada a desapareixer. Els edificis grocs d'alla tenen els dies contats!!!!. Iwal que les "cases clandestines" de la Catalana. Sant Adrià Oest serà una petita gran ciutat d'acord amb el fòrum, i el nivell de vida alla pujara!!!!, a vere com s'ho monten.
Confide March 6th, 2007, 07:38 PM Jo no hi crec... allò està ple de gitanos i sóc molt escéptic en quant a aquesta gent... tenen els seus costums, les seves creences i costa molt dinamitzar un lloc on hi ha tanta gent que no té ganes de canviar.
Bcn March 7th, 2007, 02:00 AM No sabia on posar-ho:
Movilización para insonorizar la B-20
Escrito por Olga Serrano
jueves, 01 de marzo de 2007
Hoy, día 01/03/07 en el casal de la A.A.V.V. Riu Nord ha habido una reunión con representantes de los diferentes partidos políticos que se presentan a las próximas elecciones municipales. Se les envió hace días un comunicado a todos, excepto a Ciutadans por desconocimiento del paradero de su sede. Los partidos que han contado con representantes en la reunión han sido: PP, CiU, ICV-EUiA i Gent de Gramenet.
Tras exponerles los puntos que surgieron de la asamblea del día 12/11/06 que son los siguientes:
Cubrimiento de 50m (o más) en lado río con prolongación del parque Europa, resto hasta el puente con paneles antiruidos de calidad reduciendo al máximo el impacto visual.
Cubrimiento total de la zona alta hasta el túnel de Montigalá ampliando parque Europa.
Pavimentación de la B-20 y Pallaresa a ambos lados con asfalto sonoreductor.
Limitación de velocidad hasta Montigalá a 60km/hora.
Desmantelamiento de la cementera y rehabilitación del espacio.
Prohibición total del tráfico pesado por tramo urbano de Sta. Coloma.
Ha habido un turno de palabra para cada uno, en el que han comentado su conformidad con la propuestas e inclusión en el plan electoral (Gent de Gramenet venía con voz para firmar por haberlo comentado con anterioridad en su partido y el resto debían presentarlo a la ejecutiva de sus partidos para poder aprobarlo).
El PP en su turno de palabra ha mencionado que todo esto es muy complicado porque implica una grandísima inversión de dinero y que lo veía imposible, pero se le ha hecho ver que técnicamente es viable porque ya en su momento había un ante-proyecto que contemplaba la posibilidad del cubrimiento total, a parte en el proyecto que estaba aprobado inicialmente cuando se hizo el cubrimiento del parque Europa estaban incluidos estos metros que ahora se piden y las pantallas, pero no se pusieron por recortes de presupuesto. Por tanto viable, es.
También el PP se ha ofrecido a presentarlo como moción en el pleno, actuación que se hará pero posiblemente después de hablarlo con los ciudadanos en un próxima asamblea en la que también se propondran actuaciones de movilización tras el mutismo presentado por el alcalde después de haber pedido una citación con él para concretar hechos que en su anterior reunión dió por aprobados.
Se han presentado los presupuestos del estado para el 2007 y consta que hay destinados 500.000€ para pantallas antiruido para la B-20 y que se deben gastar este mismo año.
Próximamente se informará de la fecha de la asamblea, donde se hablará de todo esto y de las próximas actuaciones a realizar.
Puesto que esto es algo que afecta a muchísima gente se os pide que nos movilizemos para un bien común.
www.santako.com
Met March 8th, 2007, 05:41 AM La Mina està predestinada a desapareixer. Els edificis grocs d'alla tenen els dies contats!!!!. Iwal que les "cases clandestines" de la Catalana. Sant Adrià Oest serà una petita gran ciutat d'acord amb el fòrum, i el nivell de vida alla pujara!!!!, a vere com s'ho monten.
Hi passo cada dia uns quants cops amb el tramvia amunt i avall, i la veritat és que la zona canvia a cada moment...
Els nous edificis d'Eduard Maristany que aviat s'entregaran respecten la majoria de carrers de la Mina, és a dir, des del Tram es veu com són es respecta la trama del barri. Les obres de la Rambla estan molt avamçades, ja s'està urbanitzan, fa mesos que no hi ha queda cap edifici, i les obres de la T6 estan en marxa... entre Can Llima i Central tèrmica ja han començat a pintar cotes amb spray verd per senyalar on van els canvis d'agulles, diuen que potser a l'agost es talli el servei per instal·lar les vies i inuagurar abans de finals d'any... ;)
a10! :runaway:
Danzig March 8th, 2007, 10:48 AM Poso aquí l'estat de les obres del projectes de "Porta Nord" i "La Porta" de l'Hospitalet. Ha canviat molt des de que vas marxar al TramBesòs, oi Met?
--
La calle recientemente abierta, limitada a 30km/h debido al colegio de al lado
http://i2.photobucket.com/albums/y35/fernolea/varios2/PNordDSC05363.jpg
Otra calle nueva, creo que se llamará Ernest Lluch
http://i2.photobucket.com/albums/y35/fernolea/varios2/PNordDSC05346.jpg
http://i2.photobucket.com/albums/y35/fernolea/varios2/PNordDSC05347.jpg
al lado, obras de la nueva estación de metro
http://i2.photobucket.com/albums/y35/fernolea/varios2/PNordDSC05348.jpg
http://i2.photobucket.com/albums/y35/fernolea/varios2/PNordDSC05352.jpg
http://i2.photobucket.com/albums/y35/fernolea/varios2/PNordDSC05350.jpg
Nueva fachada a Carretera de Collblanc
http://i2.photobucket.com/albums/y35/fernolea/varios2/PNordDSC05351.jpg
Derribos para hacer sitio a nuevos edificios
http://i2.photobucket.com/albums/y35/fernolea/varios2/PNordDSC05354.jpg
Desde aquí ya es visible la grua de una de las torres de 18 plantas
http://i2.photobucket.com/albums/y35/fernolea/varios2/PNordDSC05353.jpg
http://i2.photobucket.com/albums/y35/fernolea/varios2/PNordDSC05355.jpg
Detalle del nuevo puente
http://i2.photobucket.com/albums/y35/fernolea/varios2/PNordDSC05356.jpg
El paso inferior está habilitado
http://i2.photobucket.com/albums/y35/fernolea/varios2/PNordDSC05357.jpg
La gran grua torre, al completo
http://i2.photobucket.com/albums/y35/fernolea/varios2/PNordDSC05358.jpg
Y por último, los cimientos de la torre
http://i2.photobucket.com/albums/y35/fernolea/varios2/PNordDSC05359.jpg
http://i2.photobucket.com/albums/y35/fernolea/varios2/PNordDSC05360.jpg
http://i2.photobucket.com/albums/y35/fernolea/varios2/PNordDSC05361.jpg
Salud :cheers:
mentalpower March 8th, 2007, 10:55 AM :applause: Quin munt de fotos!!! :applause:
Gràcies, mestre Dan :master: :master:
Efectivament, el carrer que menciones (el que han obert entre el cementiri i els edificils de "La porta de l'Hospitalet" es dirá Ernest Lluc.
I la Porta Nord... dona gust veure que ja hi treballen de valent... apa quin merder que estan muntant allà... pero si al final queda com el render (especialment amb tanta zona verda :D) doncs pot quedar molt maco...
EDIT: un parell d'aclaracions sobre les fotos de Danzig (que estan una mica barrejades):
* La primera foto es un carrer nou que han obert a la "Porta Nord", entre la glorieta i la Av. de Josep Molins
* Les sis seguents son uns quants cents de metres d'allá, a la zona de la futura nova estació de la L5.
* La resta tornen a ser de la zona de la "Porta Nord". Una aclaració sobre la imatge següent:
http://i2.photobucket.com/albums/y35/fernolea/varios2/PNordDSC05356.jpg
aquest pont no és una ampliació del pont existent per al trànsit, sino una mena de ampliació de la vorea de vianants + zona verd amb arbres, que connecti les zones verds de ambdos costats de la riera...
Met March 8th, 2007, 04:46 PM Poso aquí l'estat de les obres del projectes de "Porta Nord" i "La Porta" de l'Hospitalet. Ha canviat molt des de que vas marxar al TramBesòs, oi Met?
Tu diràs, ja fa dos anys i mig que vaig fer el canvi de xarxa. :D
a10! :runaway:
Sky March 9th, 2007, 11:55 AM http://www.vilaweb.cat/media/imatges/elpunt/imatges/2007/03/09/alta/780_377_10542_Vies_hospita.jpg
L'Hospitalet, lliure de vies
• L'arribada del tren d'alta velocitat propicia fer subterrànies les vies de Rodalies, que ara fragmenten la ciutat
L'Hospitalet serà una ciutat diferent amb l'arribada del tren d'alta velocitat (TAV). Ara és una ciutat fragmentada per les vies de Rodalies i això s'acabarà, en bona part del territori, quan es completin les obres de construcció del túnel del TAV. Cap a final d'any s'abordarà fer subterrània la línia de Vilanova, on es construirà un túnel per al servei de Rodalies que transcorrerà paral·lel al del TAV, i d'un tram de la línia de Vilafranca. En total, uns 2,5 quilòmetres sota terra, comptant-hi l'estació intermodal de la Torrassa, i una inversió prevista de 265 milions d'euros. Les vies se substituiran per parcs urbans i es posarà fi a la incomunicació entre barris. Aprofitant aquest fet, s'ha preparat un conjunt de reformes als barris del Gornal i Sant Josep.
Encara falta precisar els detalls, perquè no s'han redactat els projectes per fer subterrànies les vies a la línia de Vilanova i Vilafranca ni el de l'intercanviador de la Torrassa. Però ja es poden apuntar les línies generals: segons va explicar l'alcalde, Celestino Corbacho, en un acte públic amb les entitats del barri del Gornal, «entre el desembre del 2007 i el gener del 2008 les vies del TAV hauran arribat a Sants, i el 2011 les vies de Rodalies hauran passat a ser un record». Pel que fa a la inversió prevista, que s'ha de concretar amb la redacció dels projectes executius –si es compleixen les previsions, aquests projectes s'haurien d'aprovar a l'abril–, es calcula que enterrar les vies costarà uns 265 milions d'euros, que és la xifra que inclou el conveni que la Generalitat i el Ministeri de Foment van signar el setembre passat. A més, s'ha de construir la estació intermodal de la Torrassa, 60 milions d'euros més. Els projectes inclouran l'estació de Bellvitge, que serà subterrània. Pel que fa al calendari, la vicepresidenta del govern estatal, María Teresa Fernández de la Vega, es va comprometre el febrer passat amb el president de la Generalitat. José Montilla, a iniciar les obres abans que s'acabi l'any.
L'Hospitalet veurà com desapareixen de la ciutat aproximadament 2,5 quilòmetres de vies que ara transcorren a l'aire lliure i que fragmenten la ciutat, ja que la infraestructura ferroviària, amb pocs ponts i passos a nivell, crea una important frontera entre els barris de l'est i de l'oest. El tram de la línia de Vilanova que es cobrirà és el que està comprès entre el carrer Ciències, a tocar de l'avinguda de la Granvia, fins al carrer Coromines, punt d'inici de la futura estació intermodal de la Torrassa –anomenada així perquè connectarà els serveis d'alta velocitat, de Rodalies i de les línies 1 i 9 de metro. (...)
http://www.vilaweb.cat/www/elpunt/noticia?p_idcmp=2306092
Sky March 9th, 2007, 11:55 AM Un calaix associat a la remodelació de Santa Eulàlia
El tram de la Torrassa, aproximadament entre els carrers Rafael Campalans i Riera Blanca –encara s'ha de concretar el projecte–, anirà cobert amb un calaix semblant al que s'instal·larà a Sants, a Barcelona, per cobrir les vies. Segons el gerent de l'Agència del Desenvolupament Urbà, Antoni Nogués, aquesta obra «no provocarà tanta sensació com a Barcelona». Els terrenys paral·lels a les vies estan molt elevats, a la banda de la Torrassa, i a la banda de Santa Eulàlia, els edificis estan molt allunyats de les vies, motiu pel qual la cobertura de les vies, tot i que s'opti per un calaix i no per fer-les subterrànies, no serà agressiva amb l'entorn, segons Nogués. Un cop instal·lat el sistema de cobertura, s'urbanitzarà com un passeig, el mateix tractament que es donarà a Sants.
Segons Nogués, la desaparició de les vies en el tram que comunica els barris de la Torrassa i Santa Eulàlia va lligada a la remodelació d'aquest segon. L'equipament més important lligat a l'arribada del tren d'alta velocitat (TAV) serà la construcció de l'intercanviador de la Torrassa, que inclourà una estació de la línia 9 de metro. Un cop acabin les obres, s'ampliaran les voreres i es reurbanitzarà el tram del carrer Riera Blanca que passa per Santa Eulàlia. Els dos barris quedaran units visualment i s'arranjaran els espais més pròxims a les vies.
PLATAFORMA CIUTADANA
Per Carme Morro, membre de la comissió d'entitats de Collblanc-la Torrassa, fer subterrànies les vies significarà sobretot guanyar zona verda, una millora important en un dels barris més densament poblats de l'Hospitalet. «Un dels pocs parcs que tenim és el de la Torrassa, que dóna a les vies del tren, i no s'ha pogut ampliar en una segona fase perquè està afectat per les obres del TAV», explica. Morro és també membre de la plataforma L'Hospitalet Sense Vies, que va sorgir cap al 2000 per reivindicar «que el TAV no arribés a Barcelona de qualsevol manera». Sent conscients de la fractura que representaven les vies de Renfe per a la ciutat, van veure «la necessitat de demanar que les línies del TAV i de Rodalies fossin subterrànies». Els veïns es van reunir amb l'Ajuntament i amb la Generalitat per expressar les seves demandes, i el consistori va negociar al seu torn amb el Ministeri de Foment. (...)
http://www.vilaweb.cat/www/elpunt/noticia?p_idcmp=2306094
Sky March 9th, 2007, 11:56 AM http://www.vilaweb.cat/media/imatges/elpunt/imatges/2007/03/09/alta/780_008_959955_2007_03_116.jpg
Sant Josep guanya zona verda
L'Ajuntament i la Comissió d'Entitats de Sant Josep, que està formada per una vintena d'associacions, estan treballant des de fa uns mesos en un pla de millora del barri aprofitant la imminent desaparició de les vies de les línies de rodalies de Vilanova i Vilafranca a cel obert, que històricament han dificultat la connexió de Sant Josep amb els barris veïns. Un cop les vies siguin subterrànies, es crearà un passeig de 25.000 metres quadrats a l'avinguda Vilafranca. La desaparició en superfície de la via de Vilanova facilitarà la connexió, amb un passeig, amb el barri de Santa Eulàlia. Les noves zones verdes es completen amb una plaça a l'avinguda de Josep Tarradellas, una altra a l'avinguda Vilafranca amb el carrer del Canigó i l'ampliació dels parcs de la Serp, de la Tortuga i de la Cabana. Mercedes Soler, de la junta de l'associació de veïns de Sant Josep, apunta que amb la desaparició de les vies «el barri quedarà molt millor perquè es faran zones verdes i a més es podrà ampliar el parc de la Torrassa».
El pla de millora del barri, que ja ha estat presentat als veïns, preveu la construcció de mil pisos repartits en diferents parcel·les, dels quals 337 seran protegits i 88, de lloguer per a joves. Les actuacions més immediates són la instal·lació d'ascensors als pisos del carrer Ciutat Comtal i l'edificació de 21 pisos públics al carrer Galvany. Un cop es completi la remodelació del barri, Sant Josep haurà guanyat un centre de dia i una residència assistida per a gent gran, una escola bressol, un centre cultural, aparcaments subterranis, un centre d'atenció primària i dos equipaments a les fàbriques Cosme Toda, i Germans Albert, dels quals encara s'ha de definir l'ús.
La transformació de Sant Josep es completa amb la renovació i millora de carrers i del mobiliari urbà. Es reformaran l'avinguda de Josep Tarradellas i el carrer Galvany. S'obrirà una connexió a la Florida amb l'adequació dels carrers del Canigó i els Garrofers i l'avinguda del Nord, un cop es facin subterrànies les vies. També es renovaran l'enllumenat públic, les voreres i part de l'arbrat i del mobiliari urbà. (...)
http://www.vilaweb.cat/www/elpunt/noticia?p_idcmp=2306095
Sky March 9th, 2007, 11:57 AM http://www.vilaweb.cat/media/imatges/elpunt/imatges/2007/03/09/alta/780_008_959964_2007_03_116.jpg
Equipaments i pisos per al Gornal
El Gornal és l'últim barri que s'ha construït a l'Hospitalet però és alhora un barri que té unes mancances fruit de les deficiències amb què els governants franquistes el van aixecar a mitjan anys 70. El Gornal es troba aïllat en gran part de la resta de l'Hospitalet per les vies de la línia de Vilanova de Renfe i per l'avinguda de la Granvia. Tanmateix el Gornal és, segons l'alcalde de l'Hospitalet, el socialista Celestino Corbacho, «un barri amb oportunitats de futur». Les oportunitats que li brinden, d'una banda, la semicobertura de la Granvia, ja completada, i la futura construcció de la plaça Europa i, d'una altra, l'enterrament de les vies del tren de Rodalies. Aprofitant aquests canvis, l'Ajuntament ha planejat un conjunt de millores urbanístiques i socials que es preveu que estigui completat el 2011. La creació d'aquest pla s'ha fet amb la participació d'una quinzena d'entitats del barri.
Un cop es facin subterrànies les vies de Renfe es guanyaran set hectàrees i mitja que es destinaran a un passeig. L'Ajuntament ha proposat a l'Estat que, aprofitant que es fan subterrànies les vies, es reservi un espai a la zona superior per fer un aparcament amb 175 places per al barri. D'altra banda, el Gornal disposarà d'un centre d'atenció primària (CAP), un poliesportiu, un centre de dia per a gent gran, una residència assistida i un aparcament municipal. També s'ha previst la construcció de pisos protegits –el nombre no s'ha concretat–, una escola bressol a la plaça Europa i un nou equipament, l'ús del qual està per definir, a l'antiga fàbrica Godó i Trias. A més s'està remodelant l'avinguda Carmen Amaya, es renovarà l'enllumenat del barri i la Generalitat està treballant per millorar els accessos a l'estació de Ferrocarrils. (...)
http://www.vilaweb.cat/www/elpunt/noticia?p_idcmp=2306097
Danzig March 9th, 2007, 04:45 PM ^^ l'anava a penjar jo, m'has estalviat feina ;)
mentalpower March 9th, 2007, 05:31 PM ^^ muchos datos interesantes que comentar, pero ahora me tengo que ir corriendo.
¡¡¡Grácias Sky!!!
sorturbo March 9th, 2007, 10:05 PM Estaria bé de cara al futur que Barcelona s'extengués cap a Sant Cugat i els Municipis del nord que estan a l'altre part de la muntanya. Obrir carreteras i carrers. No parlo de carregar-me les muntanyes ni perforar-les ni molt menys! Es molt important que Barcelona ciutat tingui mar i muntanya, perque fa d'aquesta ciutat especial enfront la resta. Però a Barcelona cada cop hi ha més gent... I on posem a la gent? Hem de construir més gratacels, només en les zones on calgués clar està. Malgrat que no es deixen construir edificis alts, estem veient que s'estan fent torres de "20" o més pisos a la Zona del "Fòrum de Barcelona" que ja n'estic d'acord! Fer més gratacels abarataria els costos dels pisos de la ciutat. Es podrien fer pisos de 60 metres quadrats per a joves a molt bon preu. Només es necessari definir les àrees on es podrien edificar. Ara, això si, a la Zona nord de Barcelona apartir de la Ronda de Dalt fer només pisos baixos i aprofitar les perforacions que actualment existeixen per arribar a l'altre part de la muntanya com deia al principi per comunicar millor Bcn amb Sant Cugat i la resta.
lude March 9th, 2007, 11:32 PM Estaria bé de cara al futur que Barcelona s'extengués cap a Sant Cugat
És que no ho fa prou??? :lol:
Sant Cugat pertany funcionalment a la Gran Barcelona des d'almenys fa 30 anys. Ara, continuitat urbana amb la conurbació de Barcelona no en té, però això no treu que la interacció amb la metropólis sigui molt gran, més gran fins i tot d'altres municipis connurbats com Molins de Rei.
Una ciutat no només pot crèixer en forma de taca d'oli, sinó també discontinuament, com és el cas de Barcelona, en que l'orografia (Serralada litoral, Ribera del Llobregat) i la xarxa preexistents de ciutats (Sabadell, Terrassa, Granollers, Mataró, etc...) condicionen el creixement. Una bona xarxa de comunicació entre els diferents nuclis urbans pot permetre un millor funcionament de l'área urbana, que una sóla conurbació caòticament organitzada.
A més, la concepció de que la RMB creix perque Barcelona creix em sembla simplista. El potencial de Barcelona (Municipi) no seria el mateix sense la seva Àrea Metropolitana, ni el de l'AM sense Barcelona. Jo ho concebo tot (BCN+AM) com una sóla unitat funcional indissoluble i tant Barceloní és (en el sentit ampli) aquell que viu i treballa a la dita 'perifèria' com el que ho fa al Psg. de Gràcia.
mentalpower March 13th, 2007, 06:34 PM Ara si tinc una mica de temps de comentar aquestes noticies...
http://www.vilaweb.cat/media/imatges/elpunt/imatges/2007/03/09/alta/780_377_10542_Vies_hospita.jpg
L'Hospitalet, lliure de vies
• L'arribada del tren d'alta velocitat propicia fer subterrànies les vies de Rodalies, que ara fragmenten la ciutat
L'Hospitalet serà una ciutat diferent amb l'arribada del tren d'alta velocitat (TAV). Ara és una ciutat fragmentada per les vies de Rodalies i això s'acabarà, en bona part del territori, quan es completin les obres de construcció del túnel del TAV. Cap a final d'any s'abordarà fer subterrània la línia de Vilanova, on es construirà un túnel per al servei de Rodalies que transcorrerà paral·lel al del TAV, i d'un tram de la línia de Vilafranca. En total, uns 2,5 quilòmetres sota terra, comptant-hi l'estació intermodal de la Torrassa, i una inversió prevista de 265 milions d'euros. Les vies se substituiran per parcs urbans i es posarà fi a la incomunicació entre barris. Aprofitant aquest fet, s'ha preparat un conjunt de reformes als barris del Gornal i Sant Josep.
Donc vaja, sembla ser eque es confirma que començaran a treballar-hi en el soterrament de les rodalies a l'Hospitalet aquest desembre.... o potser no? seguim llegint... :D
Encara falta precisar els detalls, perquè no s'han redactat els projectes per fer subterrànies les vies a la línia de Vilanova i Vilafranca ni el de l'intercanviador de la Torrassa.
puf, doncs llavors rai, falsa alarma :D encara trigarem en veure-ho això...
Però ja es poden apuntar les línies generals: segons va explicar l'alcalde, Celestino Corbacho, en un acte públic amb les entitats del barri del Gornal, «entre el desembre del 2007 i el gener del 2008 les vies del TAV hauran arribat a Sants,
ai ai ai, que encara no arrivarà el TAV a sants al 2007 !!! :lol:
i el 2011 les vies de Rodalies hauran passat a ser un record».
[...] si es compleixen les previsions, aquests projectes s'haurien d'aprovar a l'abril
des de quan es compleixen les previsions?
A més, s'ha de construir la estació intermodal de la Torrassa, 60 milions d'euros més. Els projectes inclouran l'estació de Bellvitge, que serà subterrània. Pel que fa al calendari, la vicepresidenta del govern estatal, María Teresa Fernández de la Vega, es va comprometre el febrer passat amb el president de la Generalitat. José Montilla, a iniciar les obres abans que s'acabi l'any.
doncs ho veig justet, justet, oi?
[...]El tram de la línia de Vilanova que es cobrirà és el que està comprès entre el carrer Ciències, a tocar de l'avinguda de la Granvia, fins al carrer Coromines,
fins aqui res de nou. Teniu un mapa de la zona a
http://maps.google.com/maps?f=q&hl=en&q=coromines,+hospitalet.spain&sll=37.0625,-95.677068&sspn=59.512696,97.382813&layer=&ie=UTF8&z=16&ll=41.368773,2.120554&spn=0.006989,0.018926&om=1&iwloc=addr
punt d'inici de la futura estació intermodal de la Torrassa –anomenada així perquè connectarà els serveis d'alta velocitat, de Rodalies i de les línies 1 i 9 de metro. (...)
Doncs això si que és nou!!!!! No esta clar si "punt d'inici" vol dir que la estació intermodal es trobará:
- del carrer Coromines cap al Llobregat, en el triangle que formen les vies. Aquesta opció era la que jo sempre havia pensat que farien, ja que a més estaria més a prop de la estació L9 L1 de Torrasa, i connectaria millor amb la estació d'autobusos que farán en aquest triangle...
- del carrer Coromines cap al besos: en aquest cas la estació estará força lluny de la estació de Torrasa, sera una bona caminada fins allà....
Danzig March 13th, 2007, 11:35 PM Jo crec que els projectes ja fa temps que estan redactats. El que no s'ha fet és licitar les obres.
mentalpower March 14th, 2007, 11:40 AM ^^ però llavors, si el projecte de l'intercanviador-estació d'autobusos de la Torrasa ja esta redactat, perque no surt enlloc? I perque no es te en compte en els diagrames de connexió entre la L1 i la L9 a Torrasa?
Jo del intercanviador de la Torrasa i la sea parada-intercanviador d'autobusos a sobre només he vist paraules i més paraules...
Danzig March 14th, 2007, 01:40 PM ^^ no, jo parlo del soterrament de les vies, no de l'estació itself
Hush March 15th, 2007, 01:10 PM Els 18 projectes d'urbanisme en curs es presenten en maquetes a L'edifici Fòrum de BCN
...La segona exposició es titula Ciutat. Barcelona projecta i consisteix en una relectura actualitzada de Barcelona in progress, que es va oferir durant el Fòrum i va viatjar després fins a Nova York. Oriol Clos, l'arquitecte en cap de Barcelona, va enumerar els 18 nous projectes en què està embarcada la ciutat, que es presenten en maquetes i plànols d'arquitectura.
http://www.elperiodico.com/EDICION/ED070315/CAT/FOTOS/EPPNDCAT/CARP01/f040mh01.jpg
Maqueta de la futura estació de la Sagrera, ahir al Fòrum. Foto: CÉSAR RANGEL
El Periódico (http://www.elperiodico.cat/default.asp?idpublicacio_PK=46&idioma=CAT&idnoticia_PK=388182&idseccio_PK=1022&h=)
En tot cas, el que es veu a la foto es la maqueta de les vies i les andanes, pero no pas de l'estacio com a edifici.
Danzig March 15th, 2007, 01:32 PM doncs que emocionant :sleepy:
Confide March 15th, 2007, 03:37 PM ...
a mi les vies i andanes no m'interessen, jo vull saber com serà l'estació :(
UT596001 March 15th, 2007, 04:25 PM ^^ Doncs a mi justament el contrari :D
Confide March 15th, 2007, 05:30 PM No sé quin valor arquitectònic tenen les vies, però bueno...
Danzig March 15th, 2007, 05:55 PM ^^ cap ni un, els trets no van per allà
Met March 15th, 2007, 07:52 PM ^^
L'important de l'estació de la Sagrera és saber si la platja de vies permetrà trens amb trajctes intercontinentals... :nuts:
a10! :runaway:
Confide March 15th, 2007, 08:52 PM No, l'important és saber si tindrem una estació maca o un Sants II :D
Deixant de banda qüestions estètiques, se suposa que si es podrà, no? Jo he llegit que es podran fer viatges BCN-París per algún lloc...
JarlehuBCN March 15th, 2007, 11:15 PM Hem de convertir Sagrera en un Hub intercontinental. xD
Danzig March 15th, 2007, 11:51 PM No, l'important és saber si tindrem una estació maca o un Sants II :D
Deixant de banda qüestions estètiques, se suposa que si es podrà, no? Jo he llegit que es podran fer viatges BCN-París per algún lloc...
això ja es pot fer des de fa dècades, Confi :nuts:
Confide March 16th, 2007, 12:03 AM No m'empano gaire jo amb els trens :cry::cry::cry::cry::cry:
Bitxofo March 16th, 2007, 12:18 AM No, l'important és saber si tindrem una estació maca o un Sants II :D
Deixant de banda qüestions estètiques, se suposa que si es podrà, no? Jo he llegit que es podran fer viatges BCN-París per algún lloc...
Segons les simulacions i "renders" que s'han vist als vídeos i imatges actuals, sempre surt La Sagrera com una "Sants II"...
:puke:
Esperem que NO sigui així!!
:ohno:
Danzig March 16th, 2007, 01:46 PM Els túnels de Lesseps es tornaran a obrir al trànsit abans de 2 mesos
• Les obres de construcció de les noves galeries i la seva cobertura han entrat en l'última etapa
• A continuació s'actuarà per reduir l'impacte de la circulació en un tram de la Ronda del Mig
El Periódico, 16.03.07
ALBERT OLLÉS
BARCELONA
El galimaties d'obres i desviaments que viuen els veïns de la plaça de Lesseps i els conductors que utilitzen aquest important eix viari de Barcelona viurà abans de dos mesos un primer moment per a l'esperança, amb la reobertura dels túnels que travessen aquest espai.
La complexa construcció de les galeries i el seu cobriment es troba en la recta final, tal com s'evidencia en l'activitat ininterrompuda que es viu a les obres, les 24 hores dels set dies de la setmana. Els cotxes només circulen ara pels túnels en direcció al Llobregat, i els que ho fan cap al Besòs són desviats per un lateral. Tot això ha complicat encara més la circulació a la zona, que també està afectada per un projecte de nova urbanització i per les obres de construcció de la nova estació de metro de la línia 9.
http://www.mobilitatsostenible.org/not07/0316-ep-c.htm
Sky March 17th, 2007, 01:40 PM Barcelona embelleix la cicatriu «desarrollista»
• La Generalitat i l'Ajuntament inauguren avui la semicobertura de la Gran Via entre la plaça de les Glòries i el Besòs
Quatre anys i 137 milions d'euros després, l'Ajuntament de Barcelona i la Generalitat donen avui la feina per acabada i celebren amb una festa la reforma de la Gran Via entre la plaça de les Glòries i el carrer Extremadura, a tocar del riu Besòs. Les obres han consistit en la semicobertura de l'autopista C-31 amb un voladís a banda i banda, la reducció del soroll amb pantalles acústiques, nous ponts i passarel·les per a vianants i la urbanització amb jardins i zones de lleure dels terrenys més pròxims als blocs de pisos on abans hi havia la calçada lateral de l'autopista. Els veïns havien reclamat la cobertura total, però l'administració es va negar en rodó a construir un túnel tan llarg, de 2,5 quilòmetres, per motius de seguretat, i va optar per la semicobertura que avui s'inaugura.
Durant els últims 38 anys l'autopista C-31 ha estat una gran cicatriu viària que partia en dos els nous barris del sector de llevant de la ciutat, a la zona que avui és el districte de Sant Martí, un dels més poblats de la ciutat. Farts de fums, sorolls i d'haver de recórrer centenars de metres per travessar a l'altre costat de la Gran Via, l'any 1998 una plataforma formada inicialment per cinc associacions de veïns de la Gran Via van posar en marxa una campanya a favor de la cobertura de l'autopista mitjançant un túnel com el que s'havia decidit fer a la Gran Via de Carles III, a la ronda del Mig.
La demanda va agafar a contrapeu i amb les prioritats pressupostàries canviades les dues administracions implicades: la Generalitat, titular de l'autopista, i l'Ajuntament, responsable de la urbanització del sector. A més, un accident amb 39 morts al túnel de Mont Blanc, als Alps, a la frontera entre Suïssa i Itàlia, va provocar el març de 1999 que les administracions decidissin descartar els túnels llargs per seguretat. Ja no es farien més túnels a Barcelona. L'estira-i-arronsa entre veïns, Generalitat i Ajuntament va culminar en un acord de semicobertura i en el repartiment del cost de les obres entre les dues administracions gairebé al 50%. El conseller Pere Macias i el tinent d'alcalde Antoni Santiburcio van ser els artífexs de l'acord. El 2003 van començar els treballs i ahir al vespre, algunes empreses feien encara els retocs finals. (...)
http://www.vilaweb.cat/media/imatges/elpunt/imatges/2007/03/17/alta/780_008_976332_2007_03_117.jpg
http://www.vilaweb.cat/www/elpunt/noticia?p_idcmp=2317576
Bcn March 18th, 2007, 12:15 AM Entre aquesta reforma i el que havia abans, em quedo amb aquesta reforma, pero no m'agraden gens les plaques aquestes per disminuir els sorolls, fsemblen etes amb el plastic cutre de les cadires i taules k tenim al jardi que al cap de res es fan negres i ja no marxa. ufffff....
Met March 18th, 2007, 06:18 PM Les tres parades subterrànies del Tram han estat repintades. :)
Ara hi ha trossos de colors vermell, verd i taronja.
a10! :runaway:
celtico March 18th, 2007, 08:03 PM ¿per què a barcelona sempre cobreixen en part? ¿No hi ha calers per mes? O es que té algun motiu que entri llum solar?
Aurelio March 18th, 2007, 08:09 PM ¿per què a barcelona sempre cobreixen en part? ¿No hi ha calers per mes? O es que té algun motiu que entri llum solar?
Inicialment es va plantejar un cobriment total, però en aquella època va passar l'accident del túnel del Montblanc i des d'aleshores l'ajuntament va dir que no tornarien a fer cobriments totals mai més, per qüestions de seguretat...
UT596001 March 18th, 2007, 10:17 PM ^^ A més que la concentració de fums a dins del túnel no seria un problema menor...
xussep80 March 19th, 2007, 12:49 AM Jo hagués optat per una opció més semblant a la de la ronda de dalt i litoral, amb trams coberts i altres descoberts. D'aquesta manera es guanyaria espai públic en places.
Confide March 19th, 2007, 08:37 AM La Colònia Castells serà un nou punt central a les Corts
La renovació de la zona inclou la construcció d'un gran edifici d'equipaments
Amb la signatura d'un protocol de col·laboració entre l'Ajuntament de Barcelona, l'Institut Català del Sòl i la plataforma veïnal de la Colònia Castells sobre la zona de l'antiga colònia es fa un pas endavant per convertir aquest espai en un nucli nou del barri de les Corts.
L'alcalde de Barcelona, Jordi Hereu; el director de l'Institut Català del Sòl, Miquell Bonilla, i el president de l'Associació d'Afectats per la modificació del sector de la Colònia Castells, Josep Alió, han signat aquest protocol en el marc de l'estrena de les primeres millores a la zona.
La zona de l'antiga Colònia Castells i el seu entorn esdevindran un nou centre al barri, amb més espais públics, habitatges protegits i equipaments per als ciutadans i les ciutadanes de les Corts.
Les millores, que formen part de la primera fase d'actuació, han consistit a renovar el carrer del Montnegre, entre els carrers de Nicaragua i d'Entença, i el carrer de l'Equador, entre la travessera de les Corts i el carrer del Marquès de Sentmenat.
En aquests carrers s'ha renovat el mobiliari urbà, l'enllumenat, els semàfors i s'ha plantat nou arbrat. Les voreres s'han fet més amples, seguint els criteris d'accessibilitat.
En una segona fase, es reformarà la travessera de les Corts, entre Numància i la plaça d'Ignasi Barraquer. En aquesta illa es construirà un gran edifici d'equipaments que serà seu d'un centre d'atenció primària i un centre d'atenció a persones amb disminució física, que estaran comunicats amb una residència i un centre de dia per a gent gran que ja estan construïts.
...
www.bcn.cat
http://w3.bcn.es/fitxers/ajuntament/coloniacastellsg.383.jpg
http://w3.bcn.es/fitxers/lescorts/dossierpremsasignaturacoloniacastells.510.pdf
Danzig March 19th, 2007, 11:31 AM Jo hagués optat per una opció més semblant a la de la ronda de dalt i litoral, amb trams coberts i altres descoberts. D'aquesta manera es guanyaria espai públic en places.
Sí, com s'ha fet a la Gran Via de l'Hospitalet
SEIM March 19th, 2007, 11:47 AM Les pantalles aquestes acústiques donem més una sensacio de mur que no pas abans. La millora urbana en conjunt es evident, però les pantalles no enconvencen gaire.
A10
Confide March 19th, 2007, 12:13 PM Estic segur que això és transitori... d'aquí 50 anys, segurament ho acabarant tapant tot o gairebé tot... es parla de si hi ha incendis, fums, accidents... i com és que la M-30 la cobreixen tota? I la ronda del mig a Badal? Allà no hi pot haver accidents?? Sincerament crec que ara hi ha projectes que interessen més a l'Ajuntament, però hi havia pressió veïnal per fer alguna cosa en aquest tram... i s'ha fet això.... però s'acabarà tapant quan no quedin grans actuacions per fer. Sempre s'han de vendre grans projectes.
http://w3.bcn.es/fitxers/ajuntament/granviagg.592.jpg
De tota manera, a mi m'agrada molt com ha quedat, i com a solució fins a l'espera que en el futur es pugui cobrir totalment, està genial :cheers:
Confide March 20th, 2007, 01:37 AM El Ayuntamiento emprende una amplia reforma urbanística del Carmel
BLANCA CIA - Barcelona - 19/03/2007
Vota Resultado 1 votos
Un año. El Ayuntamiento de Barcelona tiene ese tiempo para poner sobre papel la transfomación de buena parte del barrio del Carmel. El objetivo es esponjar y rebajar la densidad en las zonas más complicadas, las que se encaraman hacia el monte del Carmel. Menos piedra, un urbanismo más racional, más espacio público y equipamientos, ésa es la idea de fondo. La suspensión de licencias decidida hace dos semanas supone la imposiblidad de otorgar permisos de parcelación de terrenos, de edificación o de reforma y de rehabilitación de construcciones durante un año. "Queremos tener la garantía de que nadie se intente aprovechar", dice Elsa Blasco (ICV), la edil de Horta-Guinardó. Ese "alguien" son las promotoras que ya han empezado a asomar por el barrio en cuanto ha empezado a respirar tras el hundimiento del túnel, en enero de 2005.
La noticia en otros webs
webs en español
en otros idiomas
El consistorio suspende licencias durante un año para proyectar una transformación que 'esponjará' el barrio
La intervención, que afectará a algunos vecinos, pretende crear espacio público, equipamientos y aparcamientos
Un estudio realizado por la Politécnica destaca que hay zonas con una densidad de 1.000 habitantes por hectárea
La transformación que se quiere hacer ahora supone la sustitución de los planes de reforma aprobados en 1986, bastantes de ellos pendientes de ejecución. Para tener un diagnóstico de la situación, el consistorio encargó un estudio a la Universidad Politécnica de Barcelona (UPC) que ha sido realizado a conciencia durante más de medio año por tres arquitectos. Han analizado la trama de calles y viales de 119 hectáreas, un suelo que se urbanizó y construyó de forma desordenada entre las décadas de 1950 y 1970. Según ese estudio, el 63% de la superficie está en manos privadas y el 36% es público. De éste, sólo el 3,6% es espacio público -plazas, jardines- y un 7,1% son equipamientos. El resto son viales. Lo que ya pone en evidencia dos de los problemas más graves: el espacio público y los equipamientos.
Densidad alta
Es un barrio con una densidad de población elevada. Sus 50.893 residentes dan una densidad media de 427 habitantes por hectárea. La cuestión es que es muy desigual y hay zonas en las que viven 800, 900 y hasta 1.000 habitantes por hectárea. Son puntos en los que en el interior de las manzanas se llegó a construir algo así como una segunda fila de edificios a los que sólo se puede acceder por estrechos pasadizos. Al oeste de la Rambla del Carmel la densidad media es de 531 habitantes por hectárea y al otro lado-más hacia el núcleo de Horta- de 231.
Otro de los puntos que pone de relieve el estudio es la falta de aparcamientos. El censo de vehículos de una de las áreas donde se propone actuar es de 8.700 mientras que las plazas de aparcamiento en edificios y superficie es de algo más de 5.000, por lo que el déficit es de más de 3.500 plazas.
...
elpais.es
Si no s'han fet molts plans que s'havien de fer a partir del 1986, ara pretenen córrer?
Mark7 March 20th, 2007, 07:01 PM algú ha anat a l'exposició renova del Forum Barcelona sensacions? jo en principi anire aquest divendres... val la pena? alguna cosa nova?
JarlehuBCN March 20th, 2007, 07:25 PM Jo he anat avui...... i just avui la exposició esta tancada. Quina mala llet m'ha entrat xD.
Confide March 20th, 2007, 09:16 PM ^^ No és oberta tots els dies?
SEIM March 20th, 2007, 11:06 PM Un article arran de la nova expo del Forum.
La barcelona de vitrina
Barcelona no repara en elogios a sí misma. La inauguración de dos exposiciones sobre los proyectos arquitectónicos y la gente de la ciudad, en el edificio del Fòrum, deja la imagen de una metrópoli cosmopolita, de grandes proyectos, cuna de la buena arquitectura y del diseño, donde se come bien y sus habitantes acuden masivamente al cine y al teatro. Ni una sola sombra, ni una sola crítica aparece en el intento de una ciudad por describirse a sí misma.
http://www.elperiodico.com/default.asp?idpublicacio_PK=46&idioma=CAS&idnoticia_PK=389446&idseccio_PK=1022&h=
El barceloni mitjà sembla que se viu (en parella) en un pis de l'eixample de 75m2 que paga amb hipoteca i amb uns ingressos anuals al voltant de 35.000€ (entre els dos).
A10
JarlehuBCN March 20th, 2007, 11:27 PM ^^ No és oberta tots els dies?
Obre tots els dies excepte dimarts... ja es casualitat. xD
Bitxofo March 21st, 2007, 02:50 AM Obre tots els dies excepte dimarts... ja es casualitat. xD
I per què no ens preguntes a l'Oficina de Turisme?
:D
Izo March 21st, 2007, 06:30 PM Jo hagués optat per una opció més semblant a la de la ronda de dalt i litoral, amb trams coberts i altres descoberts. D'aquesta manera es guanyaria espai públic en places.
Tranquil, que al cap d'uns anyets acabaran cobrint, si més no, alguns trams, com estan fent amb la Ronda de Dalt.
Mark7 March 24th, 2007, 03:46 PM avui he anat a l'exposició de BCN de l'edifici forum i a la secció sobre el pla de la Ciutadella, a més del pont cap al mar, sortia un edifici d'unes 19 plantes (ja havia sortit al diari fa un temps) al davant de la ronda, estic intentant trobar info pero no trobo. Surt en dues maquetes diferents...
bionicze March 24th, 2007, 10:28 PM NO EL CONEC PERÒ BUSCO INFORMACIÓ ARA MATEIX, SI LA TROVO LA PENJO.
Bitxofo March 25th, 2007, 12:24 AM ^^Ja va ser penjada al fòrum fa mesos...
:yes:
JarlehuBCN March 25th, 2007, 02:47 AM Jo he anat avui...... i just avui la exposició esta tancada. Quina mala llet m'ha entrat xD.
He tornat avui.... a les 18:10 i.. "mooooc" a las 18:00 tanca. Quina mala llet m'ha entrat!!! :bash: :bash:
Bitxofo March 25th, 2007, 02:52 AM ^^Ai pobre!
:pet:
Truca a Turisme o al 010 per saber l'horari!!
:D
Met March 25th, 2007, 09:40 AM ^^
Jo hi aniré avui, obren a les 10.... tarda tancat. :)
a10! :runaway:
Confide March 25th, 2007, 11:43 AM Es va dir que es cancelava... s'hauria de veure si la maqueta està o no actualitzada...
sorturbo March 27th, 2007, 08:40 PM Caldria fer una gran reforma de la Rambla del Poble Nou, per mantenir la màgia que sempre té aquesta avinguda de Barcelona. Caldria en un futur a llarga plaç fer més ample el carrer es adir si alguna vegade es derriba una casa la nova/es que facin que siguin més entrades a l'illa i deixi així més espai vial i a mig i curt termini dónar més llicències perque es poguin obrir més serveis culturals públics i privats, sanitat, instituts o centres d'ensenyament. Millorar el transport públic. I sobretot allargar la Rambla del Poble Nou de mar fins adalt de tot de la muntanya, millorant també les seves avingudes que la atravessen. :)
Confide March 27th, 2007, 08:50 PM ^^ Amb la reforma de la pl. de les Glòries, la Gran Via se soterrarà des de la plaça fins a la Rambla, el que farà que tingui més connexió amb part de sobre de la Gran Via...
Met March 28th, 2007, 08:05 AM ^^
Hi vaig anar diumnege al matí! :banana:
Val la pena.... tot i que és gairebé igual al Barcelona in Progress... hi ha alguna maqueta nova, com la de Glòries o el Calaix de Sants.
L'altra, sembla una exposició per omplir part de l'edifici, tot i que hi ha alguna cosa interessant. ;)
a10! :runaway:
Met March 28th, 2007, 08:06 AM Comença la restricció de trànsit a la Rambla en sentit ascendent
www.elperiodico.cat
Circular per la Rambla en sentit ascendent i amb vehicle privat està restringit des d'ahir si no s'és veí, client d'un hotel, usuari d'un pàrquing o es va en bicicleta. L'ajuntament, després d'una mica més de tres anys d'estudi i proves, ha implantat un dispositiu de càmeres amb què preveu rebaixar a 2.000 els cotxes i les motos que cada dia utilitzen aquesta via de pujada per arribar a l'Eixample o a altres zones de la ciutat.
L'operatiu es basa en 16 càmeres col.locades al llarg de la Rambla, des del passeig de Colom fins a la plaça de Catalunya, dotades d'infrarojos que graven les matrícules dels vehicles en set punts establerts del recorregut. La restricció, que també afecta la càrrega i descàrrega, s'aplica de dilluns a dissabte d'onze del matí a tres de la tarda i de cinc a 20.30 hores. Els diumenges i els dies festius, de nou a nou.
Si l'automòbil o la moto detectat entra en un pàrquing, un hotel (el mateix establiment pot donar d'alta el permís a un client), o forma part de la llista blanca de vehicles autoritzats (transport públic, residents, taxis, emergències o vehicles amb permisos temporals) la imatge queda anul.lada.
No obstant, en cas que es comprovi la infracció, que ha de quedar captada per les càmeres dels set punts (o sigui, que es demostri que el vehicle ha recorregut tota la Rambla de baix a dalt), la fotografia es transferirà a la Guàrdia Urbana, que enviarà la informació a Hisenda Municipal per a la posterior tramitació de la multa. Fins al dia 15 d'abril hi haurà una certa màniga ampla, però a partir del 16 la sanció serà de 90 euros, l'estipulada per desobeir una prohibició.
APARCAR NO ÉS CAP EXCUSA
La mesura està recolzada per senyals específics de trànsit (inclòs el de zona 30, que també es va començar a aplicar des d'ahir), i panells lluminosos que indiquen tant la presència de càmeres de control fotogràfic com l'horari de les restriccions, així com l'estat de disponibilitat dels aparcaments de la zona. Això evitarà la possible excusa d'algun automobilista que pugi per la Rambla amb l'argument de voler entrar en un pàrquing, l'únic lloc on es pot deixar el cotxe estacionat a la Rambla. Si està complet, s'indicarà a les pantalles.
Les càmeres instal.lades enfoquen la calçada, i cada vegada que detecten un vehicle emmagatzemen la fotografia i es disparen les altres, denominades d'entorn, per obtenir una foto del context de la situació. Aquesta mesura permetrà detectar també el pas de les motos, segons va assenyalar ahir durant la presentació del sistema el director de Mobilitat de l'ajuntament, Àngel López. Una mesura, doncs, que els vehicles de dues rodes ja no podran esquivar com fan amb els pilons, també implantats al Gòtic i que funcionen amb el mateix horari de pacificació que ara s'ha posat en marxa a la Rambla.
2.000 AUTOMÒBILS MENYS
La multa és la principal mesura dissuasòria (falta veure si resulta efectiva a l'hora de cobrar la dels turistes amb matrícula estrangera que se saltin la prohibició per la cara), tot i que des de l'ajuntament van insistir a destacar que "no és un sistema de denúncia, sinó d'intentar que es respecti la restricció de pas". I aquest "respecte" persegueix un descens notable dels vehicles que diàriament pugen per la Rambla podent evitar-la. Segons estimacions municipals, cada dia circulen en aquest sentit entre 8.000 i 10.000 vehicles, i ara prop de 2.000 deixaran de fer-ho.
El projecte, un sistema que funciona en ciutats com Roma, Bolonya i Londres, ha costat 300.000 euros a l'Ajuntament de Barcelona. La iniciativa està emmarcada en el programa Civitas, subvencionat per la Unió Europea com a projecte innovador en pro de la sostenibilitat, i es va començar a posar en estudi el gener del 2004. Ara, després de la seva posada en marxa, el consistori no descarta incorporar algun reajustament del sistema en funció de la seva eficàcia.
-------------------------------------------------------------------------------------
a10! :runaway:
Met March 28th, 2007, 08:07 AM DE BAIXADA ÉS MÉS COMPLEX
www.elperiodico.cat
El director de Mobilitat, Àngel López, no va descartar que la restricció es pugui acabar aplicant també als vehicles que baixen per la Rambla, tot i que va explicar que aquesta limitació resultaria molt més complexa en aquest cas, ja que, a diferència del Gòtic, el barri del Raval no està pacificat i té diversos accessos d'entrada a la zona. Així mateix, va objectar que l'aplicació d'aquest sistema
en el sentit de baixada no aconseguiria reduir el nombre de vehicles de la manera en què es preveu que ho faci en sentit ascendent. No obstant, va apuntar que les restriccions
es podrien estendre a altres zones, com ja passa amb la Rambla de Catalunya.
----------------------------------------------------------------------------------------
a10! :runaway:
Sky March 28th, 2007, 11:43 AM Corbacho proposa una segona transformació de l'Hospitalet centrada en els barris i els espais públics
Un cop resoltes les barreres que suposaven les grans infraestructures, és el moment d'aprofundir el treball als barris i la recuperació de l'espai públic. Aquest és el missatge que l'alcalde de l'Hospitalet i candidat del PSC a les eleccions municipals, Celestino Corbacho, va llançar davant d'unes 600 persones que es van concentrar ahir al vespre a La Farga, en un acte que va tenir com a convidat estel·lar el president de la Generalitat, José Montilla, i el president d'Aragó, Marcel·lí Iglesias.
«Ahir l'objectiu eren les grans infraestructures», va dir Corbacho, «i avui, un cop estan en marxa la transformació de la Granvia i fer subterrànies les vies, el meu compromís és treballar a cada barri per millorar-los.» Corbacho va prometre millorar amb el suport de la Generalitat els centres d'assistència primària, fer una residència assistida a cada barri, fer quatre mil pisos públics d'aquí al 2011 i ampliar la plantilla de la Guàrdia Urbana per dotar la ciutat de més agents de proximitat. I per afrontar aquesta «segona transformació» de la ciutat va demanar la complicitat dels veïns de l'Hospitalet. (...)
http://www.vilaweb.cat/www/elpunt/noticia?p_idcmp=2332205
Danzig March 28th, 2007, 01:51 PM ^^ Eleccions a la vista :D
Confide March 28th, 2007, 01:53 PM Tonteries, el que la gent realment vol són 3 places més d'Uropa :D :D. Terreny hi ha :D
sorturbo March 29th, 2007, 12:21 AM Algu sap si hi ha una altre avinguda de Barcelona que es pogui proposar o que ja tingui projecte de remodelació com la que jo exposava con la Rambla del Poble Nou? :banana:
Danzig March 29th, 2007, 09:46 AM Avinguda Roma?
xussep80 March 29th, 2007, 10:03 AM El C/ Comte Borrell
Danzig April 2nd, 2007, 10:15 AM Monogràfic a El Punt de la reforma de la Ronda del Mig (tram central)
Punt i a part. Mitja dotzena de barris s'uniran amb la conversió de la ronda del Mig en un carrer
Al mes de maig començaran les obres de remodelació del primer tram, entre la plaça Lesseps i Balmes
DAVID MARÍN. Barcelona
L'Ajuntament de Barcelona ja ha definit el projecte executiu del primer tram de la reforma de la ronda del Mig, entre la plaça Lesseps i el carrer Balmes, i té la intenció d'iniciar les obres abans de l'estiu, cap al mes de maig. Així ho ha anunciat a la comissió de participació que segueix els treballs. El projecte definitiu uneix amb passos de vianants tots els carrers que creuen la ronda en aquest tram, i també amb passos de vehicles excepte dos carrers, Pàdua i Saragossa: el desnivell ho impedeix. Aquest primer tram és el punt de partida d'una llarga transformació de la ronda en una via urbana de dos carrils, carril bus i semàfors en cada cruïlla. Gràcia, Vallcarca, Travessera de Dalt, General Mitre, Sant Gervasi, Putxet i el Farró curaran així la cicatriu que els divideix.
http://www.vilaweb.cat/media/imatges/elpunt/imatges/2007/03/30/alta/780_008_1004486_2006_01_09.jpg http://www.vilaweb.cat/media/imatges/elpunt/imatges/2007/03/30/alta/780_377_11193_rondamitre.jpg
http://www.vilaweb.cat/www/elpunt/noticia?p_idcmp=2336132
---
Punt i a part. La ronda arribarà «domesticada» fins a l'estació del TAV
Una reforma de carrers permetrà unir el primer cinturó amb la Sagrera
D.M.. Barcelona
Des del pla general de 1976 que al barri de la Sagrera temen que la ronda del Mig es prolongui fins a la Meridiana i entri amb contundència a la Sagrera cap a la Gran Via, tal com estava previst al pla metropolità. Finalment ho farà, però no com a autopista urbana sinó com un itinerari de carrers que connectarà la ronda amb el TAV.
http://www.vilaweb.cat/media/imatges/elpunt/imatges/2007/03/30/alta/780_008_1004231_2005_07_08.jpg http://www.vilaweb.cat/media/imatges/elpunt/imatges/2007/03/30/alta/780_377_11194_guinardosagr.jpg
La ronda del Mig s'obrirà pas a través del carrer Teodor Llorente, al barri del Guinardó, i es connectarà amb la plaça Maragall. Per fer-ho possible l'Ajuntament ha aprovat nou pla urbanístic de reforma dels entorns del mercat del Guinardó, un nucli degradat precisament perquè fa més de trenta anys que està afectat per la futura prolongació de la ronda cap a la Sagrera i la Gran Via.
http://www.vilaweb.cat/www/elpunt/noticia?p_idcmp=2336137
---
Punt i a part. Les entitats veïnals acaten amb paciència els retards a les obres de Lesseps
De les entitats veïnals i plataformes implicades a favor de la remodelació de la ronda del Mig com a carrer, l'associació de veïns de la Travessera de Dalt és segurament la que té un interès més clar que les obres de la plaça Lesseps es desenvolupin ràpidament: fins que no es facin les obres de subsòl en l'extrem de llevant de la plaça, no podran començar les del seu tram de ronda del Mig, entre Lesseps i el carrer Sardenya. Això és així perquè l'Ajuntament vol evitar l'espectacle d'haver d'obrir en dos moments diferents el mateix tros de terreny.
http://www.vilaweb.cat/media/imatges/elpunt/imatges/2007/03/30/alta/780_008_1004666_2007_01_11.jpg
http://www.vilaweb.cat/www/elpunt/noticia?p_idcmp=2336135
la ronda, per si hi ha cap despistat mirant:
http://www.enciclopedia-catalana.com/fototeca/fotog/A044201.jpg
Danzig April 3rd, 2007, 09:55 AM > La cobertura de la ronda uneix la Guineueta i Canyelles, 15 anys després que Maragall la prometés
Els veïns havien reclamat durant anys una rambla per reduir el soroll del trànsit
ANNA BALLBONA. Barcelona
La cobertura de la ronda de Dalt, al pas per la Guineueta i Canyelles, ja és una realitat, que ha permès unir aquests dos barris. Aquesta setmana s'han acabat els treballs de la segona fase d'aquesta cobertura, que ha inclòs una rambla sobre la ronda, i ahir se'n va fer la festa d'inauguració. Han hagut de passar 15 anys perquè la promesa de cobrir la ronda que va fer l'aleshores alcalde de Barcelona, Pasqual Maragall, s'hagi materialitzat. Aquesta havia estat una reivindicació dels veïns durant molts anys.
http://www.vilaweb.cat/media/imatges/elpunt/imatges/2007/04/01/alta/780_008_1007692_2007_03_11.jpg
http://www.vilaweb.cat/www/elpunt/noticia?p_idcmp=2338278
Confide April 3rd, 2007, 11:39 AM Ja veurem com queda la Ronda del Mig :D :D... Aquest ajuntament sembla que quan no hi ha edificabilitat als voltants, es gasta ben poquet... no crec que aconsegueixin que ara aquesta via passi a ser un carrer amb el trànsit pacificat..
xussep80 April 3rd, 2007, 01:20 PM ^^ Tinc un powerpoint amb tots els detalls de la reforma de la Ronda del Mig / General Mitre. Però el document pesa (ni més ni menys) que 73 megas!!! Com el puc penjar?
Sky April 3rd, 2007, 01:46 PM ^^ Prova aquest servei: http://www.megaupload.com/en/
Una vegada que es pugi copia la direcció que apareix entre les fletxes verdes. :wink2:
Confide April 3rd, 2007, 01:52 PM ^^ Tinc un powerpoint amb tots els detalls de la reforma de la Ronda del Mig / General Mitre. Però el document pesa (ni més ni menys) que 73 megas!!! Com el puc penjar?
Jo tinc un powerpoint també em sembla... no sé si me'l baixar del web de l'ajuntament. Està prou bé. :)
Confide April 3rd, 2007, 01:53 PM No sé si és el que tu dius, però aquí n'hi ha un de 76MB
http://www.bcn.es/urbanisme/mitre/presentacio_sarria_03042006.ppt
xussep80 April 3rd, 2007, 03:45 PM ^^ Sí, és aquest. Fa tant de temps que me'l vaig descarregar, que no recordava la font. Així és més fàcil que la gent ho pugui consultar.
mentalpower April 3rd, 2007, 06:47 PM Comença la restricció de trànsit a la Rambla en sentit ascendent
www.elperiodico.cat
[...] Si l'automòbil o la moto detectat entra en un pàrquing, un hotel (el mateix establiment pot donar d'alta el permís a un client), o forma part de la llista blanca de vehicles autoritzats (transport públic, residents, taxis, emergències o vehicles amb permisos temporals) la imatge queda anul.lada.
No obstant, en cas que es comprovi la infracció, que ha de quedar captada per les càmeres dels set punts (o sigui, que es demostri que el vehicle ha recorregut tota la Rambla de baix a dalt), la fotografia es transferirà a la Guàrdia Urbana,...
APARCAR NO ÉS CAP EXCUSA
La mesura està recolzada per senyals específics de trànsit [...], i panells lluminosos que indiquen [...] l'estat de disponibilitat dels aparcaments de la zona. Això evitarà la possible excusa d'algun automobilista que pugi per la Rambla amb l'argument de voler entrar en un pàrquing, l'únic lloc on es pot deixar el cotxe estacionat a la Rambla. Si està complet, s'indicarà a les pantalles.
Vamos a ver... o bien el periodista se ha saltado algo o aqui hay casos que no estan contemplados...
Supongamos que voy a entrar a la Rambla con el bienintencionado motivo de ir a aparcar al parking, y que en el momento en el que entro la señal esa fastuosa que dice que habrá dice que hay plazas libres en el parking. Pero supongamos tambien que solo quedaba una plaza libre y que, mientras me acerco, alguien ya ha entrado al parking y la ha ocupado, con lo que cuando yo llego habrá una bonita señal de "COMPLET". Claro, uno es bienintencionado y lo que haria seria intentarlo en los siguientes, y al ver que todos estan complet, salir por arriba sin haber entrado en ningun parking. Siguiendo la explicación que se da en el artículo, ese coche seria multado con 90 euros, por no preveer que, aunque el panel decia que habia sitio, no lo iba a haber cuando el llegara :nuts: :dunno: :ohno:
La unica solucion que se me ocurre es intentar entrar en un parquing, aunque ponga que esta completo, para que la camara lo capte y lo borre de la lista, echar marcha atrás y salir. Pero si eso funciona vamos a ver a un monton de coches entrando en parkings y dando marcha atrás. O es que hay que pasar la barrera del parking? ¿Y si el parking acaba de completarse? te abren la barrera para que des una vuelta por la planta, salgas y asi el ayuntamiento no te ponga una multa? Esto es un liooo... :nuts:
sorturbo April 7th, 2007, 09:34 PM Avinguda de Roma, Comte Borrell, també Bac de Roda que tenin encompte el projecte del districte nou 22@ millorarà moltíssim. :)
mentalpower April 11th, 2007, 07:26 PM Noticia en la web de L'H:
L’Hospitalet, Cornellà i Esplugues volen millorar la seva connexió
Els tres ajuntaments han encarregat un estudi per al desenvolupament de la zona
L’eix viari entre l’avinguda Salvador Allende, a Cornellà, la plaça de la Sardana, a Esplugues i la reurbanització de l’avinguda de la Electricitat de l’Hospitalet, serà objecte d’un estudi que portarà a terme la Mancomunitat de Municipis de l’Àrea Metropolitana de Barcelona, segons han signat els alcaldes de tots tres municipis i el gerent de la mancomunitat.
Tots tres Ajuntaments consideren d’interès general millorar la connectivitat dels seus municipis mitjançant la reestructuració de l’eix viari que els uneix. Així ho han decidit els alcaldes de L’Hospitalet, Celestino Corbacho; de Cornellà, Antonio Balmón, d’Esplugues, Pilar Díaz i el gerent de la Mancomunitat de Municipis de l’Àrea Metropolitana de Barcelona, Jaume Vendrell.
Per dur a terme la reestructuració cal primer fer uns estudis que permetin el posterior desenvolupament dels projectes que se’n derivin. Segons l’alcalde de L’Hospitalet, Celestino Corbacho, amb aquest projecte es vol descongestionar el tràfic que hi ha al barri de Sanfeliu i als accessos a la Ronda de Dalt en aquell indret. Els veïns de Sanfeliu ja portaven temps reivindicant una millora dels accessos a la Ronda que els permetria descongestionar el barri.
La Mancomunitat de Municipis de l’Àrea Metropolitana de Barcelona elaborarà els treballs de redacció garantint les coordinacions tècniques amb tots tres ajuntaments. Un cop duts a terme els estudis, tots els signants de l’acord plantejaran la possibilitat de que els projectes que se’n derivin, així com les afectacions i expropiacions si fos necessari, es puguin incloure en el pròxim Pla d’Inversions de la Mancomunitat.
Canal-h.net 09/04/07
http://www.canal-h.net/inc/noticia.php?idn=20070409003003
mentalpower April 11th, 2007, 07:31 PM I una altra noticia de l'Hospitalet...
L’H tindrà 12 quilòmetres de carril bici aquest any
L’Hospitalet guanyarà 10 quilòmetres de carril bici durant aquest any 2007, fins a assolir la xifra de 12 quilòmetres, gràcies als nous trams que s’obriran a la nova Granvia, a l’avinguda de Masnou i a la Carretera d’Esplugues. Així ho ha anunciat Lluís Esteve, regidor delegat de Sostenibilitat i Sensibilització Mediambiental, que ha refermat l’aposta del Consistori per potenciar l’ús de la bicicleta com a mitjà de transport que afavoreix la mobilitat sostenible.
Després del tram d’un quilòmetre de carril bici que s’ha obert recentment a l’avinguda de Masnou, al barri de la Florida, l’Ajuntament té previst obrir-ne altres 4 quilòmetres a la nova Granvia i altres dos a la rambla de la Marina, a Bellvitge, i també a l’avinguda de Vilanova, al barri del Gornal.
La xarxa de carril bici s’ampliarà més endavant amb un altre quilòmetre a la Carretera d’Esplugues. El regidor de Sostenibilitat i Sensibilització Mediambiental, Lluís Esteve, ha dit que aquest últim tram serà molt important perquè facilitarà la connexió amb la xarxa metropolitana de carril bici.
Per als pròxims anys, l’Ajuntament té dissenyats altres 15 o 20 quilòmetres de carril bici, que es concentraran a la Florida i Pubilla Cases, finançants pel pla integral d’aquests barris. Lluís Esteve ha explicat que l’objectiu és connectar amb Collblanc i la Torrassa i amb Barcelona.
També com a mesura per promocionar l’ús de la bicicleta, l’Àrea de Medi Ambient i Sostenibilitat té previst instal·lar fins a 500 plataformes d’aparcament de bicicletes, amb capacitat per a 1.000 unitats.
Ràdio L’Hospitalet 05/04/07
http://www.canal-h.net/inc/noticia.php?idn=20070405105755
Miguel_Prat April 13th, 2007, 04:28 PM El Prat de Llobregat
L'Ajuntament reclama l'inici urgent de les obres del pont del Pratenc
El projecte fa sis mesos que està enllestit, però la Generalitat encara no licita les obres.
http://img218.imageshack.us/img218/6753/pontpratencxb8.jpg
Imatge d'ordinador del futur pont.
L’Ajuntament considera “preocupant i injustificat” que el departament de Política Territorial i Obres Públiques de la Generalitat no hagi licitat encara les obres, tenint en compte que el projecte està acabat i amb la tramitació complerta des de fa sis mesos.
Davant de la reiterada demanda i queixa dels treballadors d’aquestes dues importants plataformes industrials (polígon industrial Pratenc i Zona d’Activitats Logístiques del Port), l’Ajuntament del Prat demana al departament Política Territorial i Obres Públiques la licitació immediata de les obres de construcció del pont sobre el Llobregat que ha de connectar de manera directa el nucli urbà del Prat amb el polígon Pratenc i la ZAL.
L’Ajuntament te constància que el projecte està finalitzat i amb la tramitació complerta des de fa aproximadament sis mesos i, per tant, considera preocupant i injustificat que no es liciti ràpidament aquesta obra.
La construcció d’aquest pont implicarà una millora notable en l’accessibilitat de treballadors i mercaderies a aquests polígons i, per tant, una millora important en el trànsit de tota aquesta zona (Mercabarna, ZAL, Zona Franca...) amb un elevat número de vehicles diaris, una millora significativa en la qualitat de vida de milers de treballadors i treballadores donat l’estalvi de temps en els seus recorreguts laborals, una menor aportació de gasos d’efecte hivernacle i una millora de la seguretat respecte de l’actual provisionalitat. I per últim, però molt important, una millora apreciable en la bona marxa de les moltes empreses logístiques ubicades en tota aquesta zona.
http://www.aj-elprat.es
Danzig April 13th, 2007, 05:31 PM Es presenta el primer projecte residencial que transformarà l’àrea industrial de la Rambla de la Marina
622 habitatges projectats pels arquitectes Jean Nouvel i Josep Ribas
L’alcalde de L’Hospitalet, Celestino Corbacho, acompanyat pels arquitectes Jean Nouvel i Josep Ribas i pels responsables de la promotora Layetana Immobiliària ha presentat un nou projecte residencial per a la Rambla de la Marina. Es tracta de la primera operació urbanística, emmarcada dins els Plans de renovació d’àrees industrials de L’Hospitalet (PRAIH), que iniciarà la transformació del tram de rambla que uneix l’avinguda del Carrilet i la carretera del Mig- en un continu urbà, amb habitatges, comerços, equipaments i nous espais públics.
La nova zona residencial ocuparà l’illa delimitada per la rambla de la Marina, l’avinguda del Carrilet i els carrers de Cobalt i Pau Casals, actualment ocupada en la major part per les insta·lacions d’empreses com Industrias Marca o la sala d’espectacles Salamandra. En conjunt s’edificaran 4 edificis dobles, amb 622 habitatges, el 30% dels quals seran de protecció oficial; 4.000 m2 de comerços i 2.000 m2 d’equipaments disposats al voltant d’una gran plaça central de 12.000 m2 plena de vegetació i ombres i comunicada amb els carrers adjacents a través de passatges.
http://canal-h.net/fotos/20070413161416_INT.jpg http://www.layetana.com/img/f_img_carrilet1_gran.jpg
Danzig April 16th, 2007, 10:41 AM > Barcelona refarà les places d'Urquinaona, Espanya, Sants, Putxet i Gal·la Placídia
L'Ajuntament acorda amb la Generalitat aprofitar les obres al subsòl per canviar unes places que havien quedat velles
http://www.vilaweb.cat/media/imatges/elpunt/imatges/2007/04/14/alta/780_377_11672_urquinaona.jpg
Urquinaona
DAVID MARÍN. Barcelona
L'Ajuntament de Barcelona ha acordat amb el govern que després de les obres que l'empresa de la Generalitat Gisa farà al subsòl de cinc places de la ciutat totes dues administracions faran una nova urbanització d'aquests espais. Els més rellevants són les places d'Urquinaona, d'Espanya i de Sants, que tindran una estructura totalment diferent amb més espais per als vianants i la desaparició d'alguna calçada de cotxes. A Urquinaona s'eliminarà el pas del carrer Ausiàs Marc i es reduiran carrils dels altres carrers, i a la plaça de Sants desapareixerà la cruïlla del passeig de Sant Antoni amb el carrer de Sants. Per a les plaça d'Espanya, la solució és més complexa i l'Ajuntament encara no té una idea clara sobre què ha de fer perquè travessar-la a peu no sigui un viacrucis.
http://www.vilaweb.cat/www/elpunt/noticia?p_idcmp=2353398
a la noticia hi ha una errata, a veure si la trobeu :D
Confide April 16th, 2007, 02:21 PM Ni idea...
Em pregunto que es podria fer a Pl. Espanya...
makaguntot April 16th, 2007, 02:29 PM Em sembla que l'he trobat:
De Jonqueres no es pot anar a Bruc.
A part, on és el carrer trafalgar al dibuix??
Danzig April 16th, 2007, 04:23 PM ^^ Jo he trobat aquesta:
"Una de les idees que s'han estudiat fins ara és reduir el trànsit que s'incorpora des de la Gran Via, desviant-lo cap al túnel subterrani ja existent, millorar la connexió entre el Paral·lel i l'avinguda Tarradellas i Sants amb itineraris que no hagin de passar per la plaça"
En lloc de Tarragona :D
xussep80 April 16th, 2007, 06:10 PM Però existeixen els projectes de reforma de les estacions de metro de Plaça de Sants i Urquinaona? Espero que sí, tot i que mai he llegit cap notícia relacionada amb aquests dos projectes.
Mr.Underground April 16th, 2007, 08:45 PM Hola amigos de BCN,
a week ago I visited Barcelona for the second time and I was astonished from Torre Agbar and from new Forum in Maresme district.
Torre Agbar is really interesting and is very original like shape.
I visited also the tramway system tram Besos and T4 to Forum, but T1 from Zona Universitaria to Francesc Macià. The tram system is very very good, fast and very cleam
About the transport again, metro network is good, but the interchanges are to be redisegned, in particular Passeig de Gracia and Verdaguero.
Very interesting was Palau de Musica and lovely the Fountain at the evening in Placa de Espanya.
I have to thank you my good guide, Davor. Davor I followed your advice to subscribe to SSC.
Have you recognized who I am?
Greetings from the city in which we 're realizing project like Citylife and GA - RE,
hasta la vista a los amigos de Espanya (en particular a Davor) desde Milano.
Confide April 16th, 2007, 09:42 PM ^^:O Did you have sex with him??? :D
Met April 17th, 2007, 08:14 AM ^^
Hi Mr.Underground!
I'm happy knwoning you enjoyed our city! ;)
a10! :runaway:
Confide April 17th, 2007, 10:50 PM Ara ja sí! :banana:
En marxa les obres del TAV a Sant Andreu - la Sagrera
En poques setmanes s'iniciaran les obres d'enderroc de l'antiga estació de mercaderies de la Sagrera i ja s'ha encarregat el projecte executiu de la nova estació intermodal.
L'alcalde destaca que les obres inicien la gran transformació urbana de la zona
Les obres del Tren d’Alta Velocitat a Sant Andreu – la Sagrera s’iniciaran de forma immediata amb l’enderroc, en poques setmanes, de l’antiga estació de mercaderies de la Sagrera. Aquests treballs posen en marxa un dels majors projectes de la ciutat pels propers anys, ja que combina la construcció d’un gran sistema de transports amb una profunda transformació urbana a la zona.
El Consell d’Administració de Barcelona Sagrera Alta Velocitat S.A –format per les administracions espanyola, catalana i barcelonina- ha tancat un conjunt d’acords que permeten començar les obres del TAV al barri de Sant Andreu – la Sagrera.
El primer i més immediat ha estat encarregar les obres d’enderroc de l’antiga estació de mercaderies. L’equipament, que ocupa una superfície de 123.500 metres quadrats, està format per una trentena d’edificis, la majoria en desús des de fa anys.
Aquests treballs de deconstrucció, que es faran amb la recuperació i reciclatge selectiu de materials, s’inicien en les properes setmanes i estaran enllestits en un termini de quatre mesos.
Durant la reunió del Consell d’Administració també s’ha encarregat la redacció del projecte executiu de la futura estació intermodal de la Sagrera.
En aquests moments, a més, s’està preparant la licitació dels treballs de cobertura ferroviària des del pont de Calatrava fins al Nus de la Trinitat i els de construcció de la xarxa ferroviària d’aquest mateix tram, tant d’Alta Velocitat com de Rodalies.
La nova estació de la Sagrera
La nova estació de la Sagrera estarà soterrada. Serà un intercanviador organitzat en diversos nivells on hi confluiran els serveis del TAV, Rodalies, línies 4 i 9 del Metro, i autobusos urbans i interurbans.
Hi haurà quatre andanes per a Rodalies i vuit vies per a les línies C1 (l’Hospitalet-Mataró) i la C2 (Vilanova-Maçanet); cinc andanes d’Alta Velocitat amb nou vies i dues estacions de Metro, corresponents a la futura línia L9 i a la prolongació des de l’estació de la Pau, de la línia L4.
Els diferents mitjans de transports tindran vestíbuls propis que estaran interconnectats i seran accessibles tant des del barri de la Sagrera com del des del Parc de Sant Martí. Per últim, es construiran aparcaments de cotxes i una estació d’autobusos. La nova estació estarà acaba el 2009, segons les previsions de les administracions.
Una nova àrea de centralitat
A banda de crear un nou i potent sistema de transports, el conjunt d’obres dóna peu també a una gran transformació urbana que afecta a la Sagrera i el seus entorns i que convertiran aquest espai en una nova àrea de centralitat de la ciutat.
El cobriment de les vies comportarà la creació d’una nova àrea amb habitatges lliures i de protecció, equipaments, zones verdes, oficines i comerços. I també millorarà la comunicació entre els districtes de Sant Andreu i Sant Martí.
A la sortida de la reunió del Consell d’Administració, l’alcalde de Barcelona, Jordi Hereu, s’ha mostrat molt satisfet pels acords aprovats. "L’estació de la Sagrera ja ha començat a caminar", ha dit l’alcalde que ha remarcat que aquests treballs inicien la gran transformació urbana de la zona. "Comencen a caminar sobre passos ben concrets a la zona nord de la ciutat", ha afegit.
http://w3.bcn.es/fitxers/ajuntament/santandreusagreraantigaestaciog.402.jpg
www.bcn.cat
Confide April 17th, 2007, 10:53 PM El Zoo Marí estarà llest en tres anys
Hi haurà una dàrsena per a la reintroducció d'espècies autòctones, on els visitants podran fer immersions amb tub de respiració per observar-les
La zona de dofins disposarà de quatre piscines
El president del Zoo de Barcelona i segon tinent d'alcalde, Jordi Portabella, ha anunciat que s'acaba de posar en marxa el projecte executiu del Zoo Marí, que es preveu que estigui obert al públic l'any 2010. De fet, ja fa uns mesos que s'han iniciat les obres de construcció de la plataforma al costat del Parc del Fòrum.
El futur zoo disposarà d'una dàrsena de 50 metres de llargada, que servirà per alliberar i reintroduir espècies autòctones. A més, des d'aquesta dàrsena també es donarà la possibilitat als visitants de realitzar immersions subaquàtiques amb tub de respiració per poder observar de prop la fauna i el fons marí mediterrani.
El nou zoo marí se situa en una plataforma guanyada al mar de 7,5 hectàrees que pretén anar més enllà de la pròpia exhibició zoològica per ser un gran centre de recuperació d'espècies i de formació educativa i mediambiental.
En una primera fase s'hi traslladaran els dofins, foques, lleons marins, pingüins i llúdrigues del zoo terrestre. "Els dofins del zoo guanyaran molt en qualitat de vida ja que aquí disposaran de quatre piscines, una per poder veure'ls, una altra exclusiva per a mares amb cries, una d'enllaç i una altra per als dofins que han de passar control mèdic", ha explicat Portabella.
De l'oceà als deltes del món
A més de recrear la realitat d'un oceà, en una segona fase el zoo marí disposarà de tres grans espais dedicats als deltes americà, africà i mediterrani, amb aigües dolces i salabroses. A més, hi haurà aiguamolls, visibles des del mar, que no es podran visitar per presentar la seva vida.
En aquests espais dedicats als deltes hi haurà aviaris, una zona d'ambientació amazònica i diversos animals, com ara lleoparts i cocodrils del Nil.
Calefacció d'energia solar per als animals
D'altra banda, al Zoo de Barcelona s'acaben d'instal·lar un conjunt de plaques solars per als terraris i els primats que permet posar en marxa un nou sistema de calefacció per als animals no contaminant.
A més, permet al Zoo aconseguir un estalvi energètic del 5% al terrari i del 10% al pavelló dels primats.
Aquesta és una més de les actuacions de l'Agenda 21 del Zoo, juntament amb la reducció de residus i la implantació del sistema de recollida selectiva per als visitants (el Zoo ja la tenia implantada per als seus residus).
A més, en aquest pla també s'emmarquen altres actuacions, com ara els 85 programes de protecció i reintroducció d'espècies i les actuacions que han permès que el Zoo sigui un refugi per a animals com el bernat pescaire (al Zoo hi ha el grup més gran de Catalunya), les orenetes, els falciots i la cigonya blanca.
Pel que fa als programes de reintroducció d'espècies en què el Zoo hi ha participat directament destaquen exemples com la protecció de l'hàbitat de l'illa de Flores per a la reintroducció de lleons i la recent introducció de gaceles al Senegal.
http://w3.bcn.es/fitxers/ajuntament/zoomariplaquesg.504.jpg
http://w3.bcn.es/fitxers/premsa/energiasolar.664.pdf
www.bcn.cat
A l'última pàgina del pdf hi ha un esquema amb la distribució del zoo...
Jo crec que aquest projecte ha anat de més a menys... de 41 o 31 hectàrees que havia d'ocupar la plataforma guanyada al mar i per tant el zoo, només n'ocuparà ara 7,1, espai insuficient per fer-hi gaire res ambiciós.
Confide April 17th, 2007, 10:56 PM Ara ja sí! :banana:
En marxa les obres del TAV a Sant Andreu - la Sagrera
En poques setmanes s'iniciaran les obres d'enderroc de l'antiga estació de mercaderies de la Sagrera i ja s'ha encarregat el projecte executiu de la nova estació intermodal.
L'alcalde destaca que les obres inicien la gran transformació urbana de la zona
Les obres del Tren d’Alta Velocitat a Sant Andreu – la Sagrera s’iniciaran de forma immediata amb l’enderroc, en poques setmanes, de l’antiga estació de mercaderies de la Sagrera. Aquests treballs posen en marxa un dels majors projectes de la ciutat pels propers anys, ja que combina la construcció d’un gran sistema de transports amb una profunda transformació urbana a la zona.
El Consell d’Administració de Barcelona Sagrera Alta Velocitat S.A –format per les administracions espanyola, catalana i barcelonina- ha tancat un conjunt d’acords que permeten començar les obres del TAV al barri de Sant Andreu – la Sagrera.
El primer i més immediat ha estat encarregar les obres d’enderroc de l’antiga estació de mercaderies. L’equipament, que ocupa una superfície de 123.500 metres quadrats, està format per una trentena d’edificis, la majoria en desús des de fa anys.
Aquests treballs de deconstrucció, que es faran amb la recuperació i reciclatge selectiu de materials, s’inicien en les properes setmanes i estaran enllestits en un termini de quatre mesos.
Durant la reunió del Consell d’Administració també s’ha encarregat la redacció del projecte executiu de la futura estació intermodal de la Sagrera.
En aquests moments, a més, s’està preparant la licitació dels treballs de cobertura ferroviària des del pont de Calatrava fins al Nus de la Trinitat i els de construcció de la xarxa ferroviària d’aquest mateix tram, tant d’Alta Velocitat com de Rodalies.
La nova estació de la Sagrera
La nova estació de la Sagrera estarà soterrada. Serà un intercanviador organitzat en diversos nivells on hi confluiran els serveis del TAV, Rodalies, línies 4 i 9 del Metro, i autobusos urbans i interurbans.
Hi haurà quatre andanes per a Rodalies i vuit vies per a les línies C1 (l’Hospitalet-Mataró) i la C2 (Vilanova-Maçanet); cinc andanes d’Alta Velocitat amb nou vies i dues estacions de Metro, corresponents a la futura línia L9 i a la prolongació des de l’estació de la Pau, de la línia L4.
Els diferents mitjans de transports tindran vestíbuls propis que estaran interconnectats i seran accessibles tant des del barri de la Sagrera com del des del Parc de Sant Martí. Per últim, es construiran aparcaments de cotxes i una estació d’autobusos. La nova estació estarà acaba el 2009, segons les previsions de les administracions.
Una nova àrea de centralitat
A banda de crear un nou i potent sistema de transports, el conjunt d’obres dóna peu també a una gran transformació urbana que afecta a la Sagrera i el seus entorns i que convertiran aquest espai en una nova àrea de centralitat de la ciutat.
El cobriment de les vies comportarà la creació d’una nova àrea amb habitatges lliures i de protecció, equipaments, zones verdes, oficines i comerços. I també millorarà la comunicació entre els districtes de Sant Andreu i Sant Martí.
A la sortida de la reunió del Consell d’Administració, l’alcalde de Barcelona, Jordi Hereu, s’ha mostrat molt satisfet pels acords aprovats. "L’estació de la Sagrera ja ha començat a caminar", ha dit l’alcalde que ha remarcat que aquests treballs inicien la gran transformació urbana de la zona. "Comencen a caminar sobre passos ben concrets a la zona nord de la ciutat", ha afegit.
http://w3.bcn.es/fitxers/ajuntament/santandreusagreraantigaestaciog.402.jpg
www.bcn.cat
Definitivament... no només no hi ha estació en sí, sinó que no hi ha ni concurs, ni arquitecte de renom o estudi.... ho deuen fer entre l'ajuntament i el Ministeri... una altra oportunitat perduda.
Danzig April 18th, 2007, 12:38 AM Aqui hi ha la nota de premsa (http://w3.bcn.es/fitxers/ajuntament/070417inicisagrera.301.450.pdf)
Almenys hi ha un edifici decent en alçada, un hotel.
Mark7 April 18th, 2007, 11:08 AM és el famós edifici de 25 plantes que en principi anava dedicat a oficines i ara sembla que és un hotel (suposo que si l edifici de Frank Gehry és d'oficines té logica)
Respecte a l'estació de l'AVE, jo diria que ja ha estat dissenyada, i és per Josep LLinàs, a l'exposició del forum de barcelona in progress hi ha un render de la façana principal, que tot i que bastant senzilla, a mi em sembla molt maca, amb bastant vidre, pero suposo que hi ha gustos per tothom
JarlehuBCN April 18th, 2007, 11:29 AM ^^ Si, a mi també m'agrada força el poc que es veu de l'estació a l'exposicio del Fòrum.També si no recordo malament hi ha un parell d'imatges de l'interior de l'estacio i també m'agrada... tot i ser soterrada es veu bastant lluminosa, amplia i amb línies molt minimalistes per dins.... de fet vaig veure força semblances amb la nova terminal intermodal de l'Aeroport, potser per això em va agradar.
Bé, després de no se quants anys esperant aquestes obres ja han començat, quina alegria! :)
Danzig April 18th, 2007, 12:15 PM ^^
Estudio previo y de definición de la implantación de la nueva estación de tren de la Sagrera y entornos.
2005 Barcelona
http://www.mateo-maparchitect.com/03_works/2004-today/images/077_sagrera.jpg
Con/With: Conchita Balcells y Josep Llinàs, arquitectos
Emplazamiento/Site: Sagrera, Barcelona
Cliente/Client: Barcelona Regional
Colaboradores/Collaborators:
Responsible del proyecto/Project Leader: Markus Lauber
Equipo/Team: Arnoud Hulpia, Daniel Moyano
http://www.mateo-maparchitect.com/03_works/06_credits.html
El diagrama de El Periódico, malament com de costum. I només havien de copiar l'oficial :bash:
http://www.elperiodico.com/EDICION/ED070418/CAS/FOTOS/EPP_ND/CARP01/g038mh99.jpg
ara no hi és més gran
Sky April 19th, 2007, 08:48 PM El president Montilla visita la nova urbanització de la cobertura d’FGC a Rubí
• El President de la Generalitat, José Montilla, acompanyat del conseller de Política Territorial i Obres Públiques, Joaquim Nadal, i l’alcaldessa de Rubí, Carme García, ha visitat avui la nova urbanització de la cobertura de Ferrocarrils de la Generalitat de Catalunya (FGC) a Rubí, un cop han finalitzat les obres. Amb una inversió de 3,87 MEUR, aquesta actuació ha permès la integració urbanística de la cobertura de les vies d’FGC entre l’avinguda de Can Cabanyes i el carrer d’Edison. L’obra dota a la ciutat d’un nou espai cívic que millora l’accessibilitat i mobilitat dels vianants.
Finalitzen les obres d’FGC a Rubí
El DPTOP ha enllestit aquesta setmana les obres d’urbanització de la cobertura d’FGC a Rubí, que han comportat la transformació de la zona, amb la creació d’un nou espai sobre el tram de les vies entre l’avinguda de Can Cabanyes i el carrer d’Edison. Avui, el President de la Generalitat, José Montilla, acompanyat del conseller del DPTOP, Joaquim Nadal, i de l’alcaldessa de Rubí, Carme García, ha visitat aquest nou espai, una vegada finalitzat el projecte d’urbanització.
L’actuació ha comportat la pavimentació i l’enjardinament de la zona construïda sobre les vies d’FGC que dota a la ciutat d’un nou espai ciutadà, integra la infraestructura urbanísticament i millora la mobilitat dels vianants.
Urbanitzar per integrar
El principal repte del projecte ha estat la integració en l’entorn. En aquest sentit, s’ha transformat completament el paisatge de la zona, amb la creació d’un nou espai cívic que aprofita la cobertura de les vies d’FGC, minimitza els problemes de comunicació i assumeix, alhora, les formes existents. L’objectiu ha estat aconseguir més permeabilitat visual i millorar la mobilitat dels vianants.
Per això, s’han reforçat els accessos, integrant els murs i lloses que formen part del cobriment del pas del ferrocarril. Així mateix, per tal d’optimitzar l’espai lliure entre les façanes dels edificis existents, s’hi ha instal·lat un sistema de rampes i plans inclinats que aporten més equilibri visual de tots els elements.
Una nova rambla
D’altra banda, s’ha construït una nova rambla que ha transformat la morfologia del barri, recuperant itineraris que facilitaran nous fluxos de vianants. Precisament allà on es preveu més intensitat de pas, a un dels extrems del nou passeig, s’hi ha instal·lat una gran pèrgola que farà d’aquest un nou espai de confluència. La nova rambla es distribueix de manera bipolar, amb l’accés a l’estació d’FGC en l’extrem oest i la nova pèrgola a l’extrem est, com a contrapunt volumètric, equilibrant, així, el paisatge urbà.
El projecte també ha servit per a integrar els jardins existents amb nous espais verds projectats. Finalment, al voltant del pont Edison, s’hi ha construït un espai ample destinat a jocs infantils.
http://www10.gencat.net/ptop/AppJava/cat/premsa/notes/2007/04/2007419El_president_Montilla_visita_l.jsp
http://i157.photobucket.com/albums/t48/Skyssc/d4ed5ef8.jpg
http://i157.photobucket.com/albums/t48/Skyssc/6dc30e90.jpg
Danzig April 19th, 2007, 08:54 PM la pèrgola s'assembla a la Gran Via L'H :yes:
Miguel_Prat April 19th, 2007, 11:02 PM Ja sabem com serà l'estació intermodal del Prat
Aquest matí s'ha desvelat, en roda de premsa a la Casa de la Vila, l'equip guanyador del concurs d'idees convocat per la Generalitat per decidir el desenvolupament arquitectònic de la futura estació intermodal del Prat.
http://img76.imageshack.us/img76/97/estacionintermodalelpranf5.jpg
http://img76.imageshack.us/img76/6098/interiorestacionintermoni7.jpg
El departament de Política Territorial i Obres Públiques de la Generalitat, a través de l'empresa pública Gestió d'Infraestructures SA (GISA), ha promogut un concurs d'idees, amb intervenció de jurat, per al desenvolupament arquitectònic de l'estació intermodal del Baix Llobregat, que s'ubicarà a la nostra ciutat i que es preveu que estarà acabada l'any 2010.
Finalment, el projecte guanyador ha estat el presentat per l'equip format per Agua y Estructuras, SA & César Portela, SLU & Antonio Barrionuevo Ferrer & Julia Molino Barrero (UTE). Un dels membres de l'equip és el prestigiós arquitecte gallec César Portela.
A simple vista, les principals característiques de l'edifici són la forma el·líptica de la seva planta, un recobriment exterior metàl·lic brillant, i una gran lluminositat natural interior. Podeu veure'n imatges virtuals de l'interior al document (Pdf) situat al peu d'aquesta pàgina.
Criteris exigits
El jurat, format per representants de la Generalitat, del Ministeri de Foment, de l'Ajuntament del Prat i dels propis concursants, ha valorat aspectes com la qualitat compositiva i formal de la proposta, la funcionalitat, la racionalitat tècnica i econòmica, i l'eficiència energètica i sostenibilitat ambiental.
Sis finalistes
En una primera fase, es van presentar al concurs 12 equips aspirants, formats per diferents especialistes (arquitectes, economistes, urbanistes, enginyers...). D'aquests 12 equips, se'n van seleccionar els 6 que van passar a la segona fase, entre els quals el jurat ha designat al guanyador.
Un aspecte interessant del concurs és que la proposta guanyadora haurà d'acceptar, a instàncies del jurat, aspectes puntuals de les altres propostes finalistes que es consideri que milloraran algun punt del projecte final.
www.aj-elprat.es
JarlehuBCN April 19th, 2007, 11:11 PM M'agrada molt la intermodal d'El Prat. Espero que això també inclogui "acabar" o redecorar les andanes actuals...
Confide April 19th, 2007, 11:19 PM Normaleta...
Confide April 19th, 2007, 11:53 PM L'alcalde remarca que el Metro arribarà en pocs anys a aquesta zona de la ciutat
publicat el 19/04/2007 a les 19:30 h.
L’alcalde de Barcelona, Jordi Hereu, ha presidit l’acte de presentació del nou edifici d’Abertis al Parc Logístic de la Zona Franca (PLZF) , un nou immoble que contribueix a potenciar aquesta nova avinguda de negocis de la ciutat.
Abertis, el primer grup europeu en gestió d’infraestructures, ha decidit concentrar les seves diverses unitats de negoci en aquest nou edifici del parc, dissenyat per l’arquitecte Ricardo Bofill.
L’edifici corporatiu, de cinc plantes, té 11.000 metres quadrats de superfície, un soterrani amb 280 places d’aparcament i un edifici complementari de serveis de 1.500 metres quadrats. Abertis hi ubicarà diverses unitats de negoci on hi treballen 1.000 empleats.
La inversió, de 20 milions d’euros, ha estat finançada per Parc Logístic. Es tracta d’ una societat, participada al 50 per cent pel Consorci de la Zona Franca (CZFB) i Abertis Logística, que també promou aquest projecte immobiliari i logístic a la Zona Franca.
El Parc Logístic, que compta amb àrea d’oficines i àrea de naus logístiques en règim de lloguer, ocupa 41 hectàrees en la Zona Franca de Barcelona. Avui en dia hi treballen unes 2.400 persones en 35 empreses.
Un nou centre empresarial amb Metro
Durant la presentació del nou edifici, l’alcalde de Barcelona, Jordi Hereu, ha recordat que en pocs anys el Metro arribarà a aquesta zona de la ciutat. "El parc es convertirà en un centre empresarial molt ben comunicat i cohesionat a la ciutat", ha remarcat l’alcalde.
L’estació del metro de Parc Logístic, que es començarà a construir aquest any, connectarà aquesta àrea amb el centre urbà de Barcelona, la Fira i l’aeroport del Prat a través de les línies L9 i L2, un servei de transport que s’espera que es pugui posar en marxa en els propers anys.
L’alcalde espera també que altres empreses imitin l’exemple d’Abertis que ajuda a posicionar Barcelona com una marca de prestigi. "Necessitem empreses nascudes aquí que projectin la ciutat en el món i que serveixin per transformar la capital catalana", ha afegit.
A l’acte de presentació també hi han assistit Manuel Royes, delegat de l’ Estat al Consorci de la Zona Franca i president de la societat Parc Logístic, i Salvador Alemany, conseller delegat d’Abertis i vice-president del Parc Logístic, que han considerat que l’arribada del metro donarà l’empenta definitiva a la urbanització d’aquesta àrea i convertirà el parc en un dels principals nuclis de negocis de Barcelona.
http://w3.bcn.es/fitxers/ajuntament/hereuabertisparclogisticzonafrancag.156.jpg
JarlehuBCN April 19th, 2007, 11:56 PM Sr. Hereu.... el metro arribarà, si, pero... EN POCS ANYS? xDDD
Confide April 20th, 2007, 12:00 AM Jajajaja i què vols que digui? la seva feina és mentir!
En keros i jo el vam veure a l'edifici fòrum perquè volíem anar a veure les dues exposicions... però no es podia!!!!!!!!!!!!! Feien una festa per uns taxistes jubilats... el cas és que ens van deixar entrar... però vam sortir abans que ens haguéssin dit res... joo... ja hi he anat 4 vegades i sempre passa algo! Encara no he vist les exposicions..
Danzig April 20th, 2007, 01:02 PM Dos viales metropolitanos unirán L'Hospitalet, Esplugues y Cornellà
• Las arterias tendrán dos y un kilómetro de largo y las obras de urbanización durarán hasta el 2011
• Los proyectos ordenarán la irregular trama urbana actual y mejorarán la movilidad de cuatro barrios
Los alcaldes socialistas de L'Hospitalet y Cornellà y la alcaldesa de Esplugues dieron ayer, en plena precampaña de las municipales y poco antes de acabar sus mandatos, un pequeño paso para un gran y esperado proyecto. Celestino Corbacho, Antonio Balmón y Pilar Díaz encargaron a la Mancomunidad de Municipios del Área Metropolitana de Barcelona los estudios necesarios para crear hasta el 2011 dos ejes viarios que cruzarán el laberinto territorial que es ahora la extensa zona urbana donde confluyen los tres términos municipales. Las obras son a largo plazo, pero el objetivo es tener este mismo año un anteproyecto que inicie el proceso.
http://www.elperiodico.com/EDICION/ED070420/CAS/FOTOS/EPP_ND/CARP01/g040mh03.jpg (http://www.elperiodico.com/EDICION/ED070420/CAS/CARP01/PDF/g040mR03.PDF)
Las dos arterias formarán una gran cruz y afectarán a cuatro barrios. El vial norte-sur tendrá unos dos kilómetros de longitud y unirá la plaza de la Sardana, situada entre los barrios de La Plana y Montesa de Esplugues, con la intersección de las avenidas de Salvador Allende y de la República Argentina, en el barrio de Sant Ildefons de Cornellà. El vial este-oeste, de un kilómetro de largo, será la prolongación de la actual avenida de la Electricitat, a través del barrio de Sanfeliu de L'Hospitalet, hasta la carretera de Esplugues, en el término de Cornellà
http://www.elperiodico.com/default.asp?idpublicacio_PK=46&idioma=CAS&idnoticia_PK=398440&idseccio_PK=1022
Sky April 20th, 2007, 01:07 PM http://i157.photobucket.com/albums/t48/Skyssc/eefd30b1.jpg
Confide April 20th, 2007, 01:13 PM ^^ Molt bona proposta! :)
Danzig April 20th, 2007, 01:18 PM ^^ es veu que la llosa sobre la ronda porta 15 anys allà :crazy:
Confide April 20th, 2007, 01:49 PM ^^ ....
Danzig April 20th, 2007, 02:05 PM ^^ ,,, ¿?
Confide April 20th, 2007, 02:27 PM Volia dir "sense comentaris" :D
Hush April 20th, 2007, 04:08 PM http://img76.imageshack.us/img76/97/estacionintermodalelpranf5.jpg
http://img76.imageshack.us/img76/6098/interiorestacionintermoni7.jpg
http://i167.photobucket.com/albums/u139/thehushpics2/Imagen008.jpg
^^Foto del diari comarcal El Far
|
|