View Full Version : LEUVEN : Diverse projecten
superGB July 3rd, 2007, 02:11 PM De laatste jaren groeit de sociale economie – een bedrijfstak die interessante jobs voor laaggeschoolden realiseert – steeds verder. Tot vandaag huizen deze bedrijven in Leuven op verschillende plaatsen in de stad. Ze zitten in tijdelijke panden die tot op de draad versleten zijn en op het punt staan om vervangen te worden. Daarom worden verschillende van deze organisaties de komende jaren verenigd op de nieuwe veilingsite tussen de Koning Boudewijnlaan en de Tervuursesteenweg: het vierde stedelijk ontwikkelingsgebied.
De concentratie van de schaarse middelen van verschillende organisaties in één nieuw gebouw is niet alleen economisch rationeel. Het biedt de Leuvense sociale economie in het algemeen – en de verschillende organisaties in het bijzonder – de mogelijkheid te werken aan een eigen identiteit en imago. Zo krijgen ze in Leuven – ook architecturaal – een eigen gezicht.
De nieuwe gebouwen komen op de voormalige veilingsite die sinds één decennium dienst doet als tijdelijk onderkomen van de groendienst en door het gerecht aangeslagen wagens.
Het bureau THV a2o – Grontmij won de wedstrijd die voor het ontwerp was uitgeschreven en zet een interessant gebouw neer binnen de strenge (financiële) grenzen.
Zo ontwierpen ze een duurzaam, sociaal en flexibel gebouw dat de buurt tegen 2009 een nieuw gezicht zal geven en deels zal herorganiseren.
http:///www.leuven.be/ftp/1_beeld_buurt_850.jpg
Een opgewekte gevel
In het concept van de gevel is het voor de ontwerpers belangrijk om relatie met de buurt en de gebruikers te creëren.
Hierdoor werd de gevel geïnspireerd op deze relatie met de buurt. Concreet wil dit zeggen:
* er kleine ramen zullen geïntegreerd worden. Dit doet denken aan de ramen van de huizen.
* voor de kleur van de gevel verschillende varianten rood zal gebruikt worden, naar analogie met de omliggende baksteengevels
Inspiratie met de eindgebruikers werd gevonden in het motief van een ‘lappendeken’. In de sfeer van de activiteiten op de site doet dit denken aan ‘recuperatie’ en ‘herbruik’. Thema’s die bekend zijn bij de vzw’s.
Dit alles zal het geheel een opgewekte uitstraling geven.
Gevel: beeld A2o
Betonskeletbouw: economisch en flexibel
Het gebouw vooraan op de site zal hoofdzakelijk gebruikt worden als opslagruimte. Grote kolomvrije ruimte zijn hier de vraag van de gebruikers. Kolommen en grote balken (overspanning van 30m) vormen de structuur van het gebouw. Zo kan er gebruik gemaakt worden van veel goedkopere, gestandaardiseerde bouwelementen. Deze besparing geeft de mogelijkheid om te investeren in bijvoorbeeld de afwerking van de buitenruimten.
In het achterste gebouw wordt er op eenzelfde manier gebouwd alleen met kleinere overspanningen.
Tegelijk biedt deze wijze van bouwen de mogelijkheid om zoveel mogelijk open ruimte onder dak te bouwen en de ruimte in te vullen naargelang de noden van het moment.
http://www.leuven.be/ftp/5_gevelcolruyt.jpg
over de veilingsite (http://www.leuven.be/doc/Mozaiek9.pdf)
superGB May 8th, 2008, 07:15 PM Naast de grote stadsuitbreidingen is er ook nog plaats voor kleinere (privé) projecten.
3 patiowoningen
ZES WONINGEN VOOR STAD LEUVEN
In 2001 organiseerde stad Leuven offertevraag onder een aantal Leuvense architectenteams.
Aan de hand van enkele ingestuurde gerealiseerde verbouwingen van woningen werd een laureaat aangeduid.
Stad Leuven heeft de ambitie een aantal verkrotte woningen, verspreid over de stad grondig te renoveren tot bewoonbare sociale woning, bestemd voor verhuur.
Onze opdracht betrof oorspronkelijk de renovatie van vijf woningen, waarvan er twee naast elkaar gelegen waren in de Burchtstraat.
Bouwfysisch onderzoek van deze woningen leidde echter vaak tot de conclusie dat afbraak en nieuwbouw te verkiezen was boven renovatie.
In de Burchtstraat ontstond zo de mogelijkheid om de twee bestaande woningen te vervangen door drie nieuwbouwwoningen, georganiseerd rond een centrale patio.
Nochtans heeft elke woning nog steeds een private buitenruimte en een eigen voordeur.
De Burchtstraat is ter hoogte van de bouwlocatie slechts aan één zijde bebouwd, met aaneengesloten bebouwing.
Aan de overzijde van de straat kijkt het perceel uit over de Caesarsberg.
Het betreft een drukke en lawaaierige straat, met snel verkeer.
De straatgevel van het bouwblok is bovendien op het noorden geöriënteerd.
Daardoor ligt de straat in de schaduw van het bouwblok en is ze donker en ongezellig.
Deze parameters maken gelijkvloers wonen aan de straat weinig interessant, waardoor ook de klassieke typologie van de rijwoning hier ter discussie staat.
Het wordt in dit geval veel interessanter om de leefruimtes te situeren in een rustige penthouse met panoramisch uitzicht op de Caesarsberg, of achter het hoofdvolume, met uitzicht op het binnengebied aan de Dijle.
Net als de linkerbuur is het gebouw afgewerkt met een plat dak, dat in hoogte aansluit bij deze buur.
De gevels worden afgewerkt met een zwart plaatmateriaal. Hierdoor past het nieuwe gebouw zich op een bescheiden manier in in de bestaande rij woningen.
In antwoord op de drukke en lawaaierige straat werden de ramen van de slaapkamers aan de straatzijde voorzien van luiken in hetzelfde materiaal als de gevels.
De afwerking van de gemeenschappelijke buitenmuren is voorzien in witte sidings.
De afwerking van de gevels die grenzen aan de centrale patio zijn aluminiumkleurig, zodat de patio een echte lichthapper wordt, die daglicht kan brengen tot in de gelijkvloerse open lucht ontmoetingsruimte.
De carport met naastliggende fietsenstalplaats/patiotuin zorgt ervoor dat er een meerwaarde wordt gecreëerd voor de beleving op straatniveau. De smalle stoep krijgt eventjes ademruimte met zicht op een groene patiotuin.
Een betonnen zitbank langs de stoep verhindert dat er twee wagens geparkeerd zouden worden onder het hoofdvolume.
http://www.max8.be/projecten/project59/LEBU-5apr2008-foto1.jpg
http://www.max8.be/projecten/project59/LEBU-5apr2008-foto11.jpg
http://www.max8.be/projecten/project59/LEBU-nov2007-foto1.jpg
http://www.max8.be/projecten/project59/LEBU-14apr2008-foto1.jpg
http://www.max8.be/projecten/project59/LEBU-7mei2008-foto1.jpg
http://www.max8.be/projecten/project59/LEBU-7mei2008-foto4.jpg
http://www.max8.be/projecten/project59/LEBU-maart2008-foto1.jpg
http://www.max8.be/projecten/project59/LEBU-5apr2008-foto3.jpg
http://www.max8.be/projecten/project59/LEBU-5apr2008-foto9.jpg
De Snor July 8th, 2008, 08:15 PM In de rand van Leuven ligt Vlierbeekveld. Deze zone ligt letterlijk op het scharnierpunt tussen stedelijk woongebied (een supermarkt, een klassieke verkaveling) en de groene rand (de abdij van Vlierbeek en omliggende velden). Architectengroep Nero combineerde de kwaliteiten van beide structuren in haar stedenbouwkundige studie en zette deze om in een verkavelingsaanvraag voor Vlierbeekveld. Er wordt een groot publiek park gepland waarrond er in totaal 151 wooneenheden gerealiseerd zullen worden.
gegevens
Vlierbeekveld is het gebied tussen de Molenstraat, de Kortrijksestraat en de Pieter Paradaenslaan in de deelgemeente Kessel-Lo.
Het domein is deels eigendom van Sociaal Wonen arro Leuven (SWaL) en deels van de stad Leuven. Samen met Dijledal plannen zij een tuinwijk op hun gemeenschappelijk terrein van zes hectare. Het Autonoom Gemeentebedrijf Stadsontwikkeling Leuven (AGSL) neemt in opdracht van de stad Leuven het projectbeheer in handen.
http://www.leuven.be/ftp/nerometnamenkopie1.jpg
indeling
Het woongebied is opgedeeld in zones. Eén zone wordt verkaveld en de 26 sociale koopkavels worden onbebouwd te koop aangeboden.
Verspreid over de overige zones worden er 81 sociale koopwoningen, 16 sociale huurwoningen en 28 sociale appartementen voorzien. De huizen en appartementen in deze zones worden gebouwd door SWaL of Dijledal en ontworpen door o.a. Desmedt architecten, T' Jonck-Nilis en DAS.
D+A consult maakt in opdracht van de Vlaamse Maatschappij Sociaal wonen, afdeling gesubsidieerde infrastructuur het ontwerp voor de publieke ruimte, het park en de wegenis. Zij ontwerpen een gebruiksvriendelijk park waarin voor iedereen een plekje wordt voorzien.
Voor de ontsluiting van de nieuwe woonwijk wordt er een nieuwe verbinding met de Diestsesteenweg aangelegd.
JayBeeke July 10th, 2008, 12:45 PM 'k Heb het nog allemaal onbebouwd geweten, met een direct zicht vanaf de Diestsesteenweg op de abdij van Vlierbeek, en de Coca Cola-bottelarij waar nu de Delhaize is. M.a.w. op de lintbebouwing in de Molenstraat en op de Diestsesteenweg na geen enkele bebouwing richting Vlierbeek. Veel aangenamer en veel minder 'druk' dan nu. Thanks, Tobback.
mvg
JJN
Kristof VG August 12th, 2008, 09:40 PM De laatste jaren groeit de sociale economie – een bedrijfstak die interessante jobs voor laaggeschoolden realiseert – steeds verder. Tot vandaag huizen deze bedrijven in Leuven op verschillende plaatsen in de stad. Ze zitten in tijdelijke panden die tot op de draad versleten zijn en op het punt staan om vervangen te worden. Daarom worden verschillende van deze organisaties de komende jaren verenigd op de nieuwe veilingsite tussen de Koning Boudewijnlaan en de Tervuursesteenweg: het vierde stedelijk ontwikkelingsgebied.
De concentratie van de schaarse middelen van verschillende organisaties in één nieuw gebouw is niet alleen economisch rationeel. Het biedt de Leuvense sociale economie in het algemeen – en de verschillende organisaties in het bijzonder – de mogelijkheid te werken aan een eigen identiteit en imago. Zo krijgen ze in Leuven – ook architecturaal – een eigen gezicht.
De nieuwe gebouwen komen op de voormalige veilingsite die sinds één decennium dienst doet als tijdelijk onderkomen van de groendienst en door het gerecht aangeslagen wagens.
Het bureau THV a2o – Grontmij won de wedstrijd die voor het ontwerp was uitgeschreven en zet een interessant gebouw neer binnen de strenge (financiële) grenzen.
Zo ontwierpen ze een duurzaam, sociaal en flexibel gebouw dat de buurt tegen 2009 een nieuw gezicht zal geven en deels zal herorganiseren.
http:///www.leuven.be/ftp/1_beeld_buurt_850.jpg
Een opgewekte gevel
In het concept van de gevel is het voor de ontwerpers belangrijk om relatie met de buurt en de gebruikers te creëren.
Hierdoor werd de gevel geïnspireerd op deze relatie met de buurt. Concreet wil dit zeggen:
* er kleine ramen zullen geïntegreerd worden. Dit doet denken aan de ramen van de huizen.
* voor de kleur van de gevel verschillende varianten rood zal gebruikt worden, naar analogie met de omliggende baksteengevels
Inspiratie met de eindgebruikers werd gevonden in het motief van een ‘lappendeken’. In de sfeer van de activiteiten op de site doet dit denken aan ‘recuperatie’ en ‘herbruik’. Thema’s die bekend zijn bij de vzw’s.
Dit alles zal het geheel een opgewekte uitstraling geven.
Gevel: beeld A2o
Betonskeletbouw: economisch en flexibel
Het gebouw vooraan op de site zal hoofdzakelijk gebruikt worden als opslagruimte. Grote kolomvrije ruimte zijn hier de vraag van de gebruikers. Kolommen en grote balken (overspanning van 30m) vormen de structuur van het gebouw. Zo kan er gebruik gemaakt worden van veel goedkopere, gestandaardiseerde bouwelementen. Deze besparing geeft de mogelijkheid om te investeren in bijvoorbeeld de afwerking van de buitenruimten.
In het achterste gebouw wordt er op eenzelfde manier gebouwd alleen met kleinere overspanningen.
Tegelijk biedt deze wijze van bouwen de mogelijkheid om zoveel mogelijk open ruimte onder dak te bouwen en de ruimte in te vullen naargelang de noden van het moment.
http://www.leuven.be/ftp/5_gevelcolruyt.jpg
over de veilingsite (http://www.leuven.be/doc/Mozaiek9.pdf)
Afwerking eind 2009. Dit zou het 4de luik van stadsvernieuwing zijn rond de stadsring van Leuven. (Naast de Vaartkom, de Philips-site en het stationsomgeving).
http://img142.imageshack.us/img142/1379/1beeldbuurt850dq7.jpg (http://imageshack.us)
Kristof VG September 2nd, 2008, 03:01 PM Naast de grote stadsuitbreidingen is er ook nog plaats voor kleinere (privé) projecten.
Hoewel het minder begeesterend is, zal ik beginnen.
Ontworpen door ons aller Jaspers - Eyers & Partners. Gelegen in de Schapenstraat en reeds begonnen in April 2006. Waarschijnlijk klaar dus!
http://img166.imageshack.us/img166/2397/23132260mx1.jpg (http://imageshack.us)
http://img504.imageshack.us/img504/6683/61231957pm3.jpg (http://imageshack.us)
http://img372.imageshack.us/img372/624/74609189os7.jpg (http://imageshack.us)
http://img521.imageshack.us/img521/3632/55310863oh3.jpg (http://imageshack.us)
http://img362.imageshack.us/img362/2159/75358401ae8.jpg (http://imageshack.us)
Kristof VG September 3rd, 2008, 12:12 PM Op de plaats van de vroegere rijkswachtkazerne in de Dagobertstraat, verrijst een nieuw project. De oorspronkelijke gevel wordt gerestaureerd. Er komen tal van nieuwe woongelegenheden in de voormalige gebouwen en in de nieuwbouw.
Het nieuwbouwcomplex bestaande uit:
*8 grondgebonden woningen
*14 appartementen
*36 studentenstudio’s
*1 ondergrondse parkeerruimte (2 bouwlagen)
http://img181.imageshack.us/img181/1483/inplanting2smalllx9.jpg (http://imageshack.us)
http://img517.imageshack.us/img517/5062/01defv2ui0.jpg (http://imageshack.us)
http://img517.imageshack.us/img517/8484/definitieverenderv2vw0.jpg (http://imageshack.us)
http://img517.imageshack.us/img517/6779/gevel03lx9.jpg (http://imageshack.us)
http://img76.imageshack.us/img76/7668/gevel02zs7.jpg (http://imageshack.us)
http://img76.imageshack.us/img76/9016/gevel06au3.jpg (http://imageshack.us)
Meer info op www.cartijnenveld.be
Leuvenaar September 5th, 2008, 01:53 AM De gebouwen in de Schapenstraat zijn zo goed als afgewerkt. Nog wat tuinaanleg en het is in orde.
De ruwbouw in de Dagobertstraat is afgewerkt en de gevel haast volledig gerestaureerd.
superGB September 8th, 2008, 06:27 PM Adres : Brusselsesteenweg 56-58
3000 - Leuven
België
Beschrijving
Met zijn ideale ligging en haar 68 m lengte springt dit markante gebouw zodra u Leuven binnenrijdt meteen in het zicht! De unieke locatie van dit kwaliteitsproject maakt dit bijzonder aantrekkelijk. Met zijn positie op de Brusselsesteenweg ligt dit imposante gebouw op een boogscheut van het bruisende Leuven en slechts op enkele minuten van de autostrades.
Het gebouw zal plaats bieden aan zowel kantoren, appartementen als penthouses. “Markant” is een nieuwbouwproject dat de hoogste eisen nastreeft op gebied van leefcomfort, kwaliteit, veiligheid, functionaliteit en gebruiksgemak. Het gebouw baadt in het licht dankzij de prachtige witte glazen gevel en garandeert veel natuurlijke lichtinval door de raampartijen. Alle woonruimten beschikken over ruime terassen voor extra leefruimte buiten.
Alle 36 appartementen beschikken over een prachtige en ruime leefruimte, 2 à 3 slaapkamers, eigen berging én mooi terras. De penthouses op de 4e, 5e verdieping bieden een uitzonderlijk panorama over de hele regio.
Het volledige gebouw is onderkelderd met meer dan 100 ondergrondse parkeerplaatsen die een vlotte toegang bieden tot de bovenliggende kantoren en woonruimten.
De prachtige groenstructuren van enerzijds Gasthuisberg en het Conservatorium en anderzijds de door ons aangelegde zuidelijke georiënteerde tuin zorgen ervoor dat het aangenaam en rustig vertoeven is op Markant.
De prijs/kwaliteit verhouding is uniek voor de Leuvense regio!
De start der werken wordt voorzien voor 1 oktober 2008. De eerste bewoners zullen hun nieuwe woning kunnen betrekken in halverwege 2010.
De projectontwikkeling voor dit markante gebouw werd gerealiseerd door nv Vivinvest. Vastgoedkantoor Vivimmo neemt de verkoop van het gebouw voor haar rekening.
http://www.vivimmo.be/i/640/204880_Markant_website_foto.jpg
http://www.vivimmo.be/i/640/204880_P274_vivinvest_cam2klein.jpg
http://www.vivimmo.be/i/640/204880_P274_vivinvest_cam10klein.jpg
http://www.vivimmo.be/i/640/204880_P274_vivinvest_cam7klein.jpg
http://www.vivimmo.be/i/640/204880_P274_vivinvest_cam5klein.jpg
http://www.vivimmo.be/i/640/204880_P274_vivinvest_cam4klein.jpg
http://www.vivimmo.be/i/640/204880_P274_vivinvest_cam3klein.jpg
superGB September 8th, 2008, 06:38 PM Nog een immens project, met een zekere kwalitatieve eerder moderne architectuur
Met zijn ideale ligging, op slechts enkele minuten van de autostrades en op een boogscheut van het station is het comfortabel wonen in de groene long van Leuven (Herent).
Residentie Edelweiss is een nieuwbouwproject dat de hoogste eisen nastreeft op gebied van comfort, kwaliteit, functionaliteit en gebruiksgemak.
De Appartementen - Penthouse - Duplex baden in het licht dankzij de grote raampartijen en ruime terassen, voor extra leefruimte buiten.
Vrijwel ieder appartement is georiënteerd naar het centraal gelegen binnengebied met haar gevarieerde groene aanplantingen, waardoor Residentie Edelweiss haar bewoners verzekert van rust en genot, het ganse jaar rond.
Het totaalproject omvat 4 appartementsgebouwen A,B,C en D met temidden een parkgebied waarlangs de woningen gelegen zijn. Momenteel zijn reeds in verkoop gebouw B en C, samen met de woningen.
http://www.vivimmo.be/i/640/30970_Foto_website_edelweiss3.jpg
http://www.vivimmo.be/i/640/30970_IMG_2341.JPG
http://www.vivimmo.be/i/640/30970_C-buitengevel.jpg
http://www.vivimmo.be/i/640/30970_IMG_2350.JPG
superGB September 8th, 2008, 07:33 PM Gelegen aan de Diestevest. Best wel mooi project. Iemand al echte foto's van?
De gevel is voorzien van een raster van horizontale en verticale witte elementen en bekomt zo een rustgevend gevelritme.
De verticale raamopeningen maximaliseren de lichtinval, maar behouden de privacy van de achterliggende ruimten. De inpandige terrassen doorbreken deze strakke ritmiek.
Het gebouw voorziet in diverse types van appartementen: duplex, 2-slaapkamers, 3-slaapkamers en op de bovenverdieping een penthouse. Elke woning heeft zijn eigen buitenruimte. In de kelderruimte zijn de nodige parkeerplaatsen en bergingen voorzien.
Op het gelijkvloers wordt een kantoor – praktijkruimte, eventueel verbonden met de eerste verdieping, voorzien.
vrije plafondhoogte van 2,70 m
gebruik van onderhoudsarme materialen
hoogwaardige afwerking en alle voorzieningen voor optimaal comfort
mogelijkheid centraal stofzuigsysteem
http://www.7senses.eu/realestate/nl/projecten/009/images/OS-IX-gevels-arch.jpg
anicius September 9th, 2008, 12:04 PM @ Markant
Ahmaai dit vindt ik toch iets hebben hoor.. het heeft wel iets weg van een Hotel vindt ik
superGB September 10th, 2008, 10:14 AM De uiteindelijke afwerking valt me wat tegen, eigenlijk. Het glas staat nu in het witte gevelvlak, terwijl de renderings lieten uitschijnen dat de glazen wanden meer naar achter stonden
dat gaf een grotere subtiliteit toch
JayBeeke September 10th, 2008, 01:26 PM Bovendien wil ik de binnenafwerking wel eens zien. Die viel in het gebouw er links naast ferm tegen, zoals wel vaker in moderne appartementsgebouwen...
mvg
JJN
Kristof VG September 18th, 2008, 09:38 AM Bron: Nieuwsblad 14/05/2008, of http://www.nieuwsblad.be/Article/Detail.aspx?ArticleID=VQ1RVGMS&PostCode=3000 .
Extra parkjes moeten stadsvlucht tegengaan
LEUVEN - Een park op een stuk publiek groen op vierhonderd meter van iedere Leuvense voordeur. Met dat ambitieus plan wil het stadsbestuur de stadsvlucht tegengaan.
Volgens de schepenen Myriam Fannes (Openbaar Groen) en Jaak Brepoels (Wonen), beiden SP.A, is de reden waarom jonge gezinnen steden zoals Leuven ontvluchten genoegzaam bekend: gebrek aan groen. 'Op termijn is het de bedoeling dat iedere Leuvenaar binnen een wandelafstand van ongeveer vierhonderd meter een parkje ter beschikking heeft', zegt Brepoels.
Aan de Vaartkom, Parkveld en de omgeving van Vlierbeek komen er aanzienlijke lappen groen. Aan de Donkerstraat kwam een buurtpark tot stand.
'Bouwpromotoren worden verplicht om zich te engageren tot publiek groen in ruil voor de bebouwingsdichtheid die ze nastreven. Maar behalve nieuw groen creëren willen we ook de bestaande groene longen maximaal openstellen. Zo onderhandelen we met de KU Leuven om de Maria-, Dijle- en Erasmusparken en het park aan het Van Dalecollege te openen voor de Leuvenaars. In ruil neemt het stadsbestuur het onderhoud of een gedeelte daarvan voor haar rekening', zegt Brepoels.
De stad neemt de parken aan de abdijen van Vlierbeek en Keizersberg in erfpacht. Daarnaast blijft ze geïnteresseerd in het overnemen van het Bodartpark, de vijvers Bellefroid en het park van het Lemmensinstituut. (stl)
Een goed initiatief! Hoe meer groen, hoe beter. Zo ken ik inderdaad plekjes in Leuven die men veel beter zou openen voor het brede publiek. Misschien voor binnen enkele jaren?.. :)
superGB September 19th, 2008, 02:33 PM leuk. met speciale detaillering van de bouwvolumes
Kristof VG September 26th, 2008, 12:10 AM Stad legt terrassen aan op oever van de Dijle
'Vergeten' rivier komt dichter bij de mensen
LEUVEN - Het stadsbestuur wil tussen de Lei en de Dirk Boutslaan aflopende terrassen naar de Dijle aanleggen. Ook wordt de kademuur gedeeltelijk afgebroken. De bedoeling is om op vele plekken de vergeten Dijle dichter bij de Leuvenaars te brengen.
Het is niet zo dat de Dijle in Leuven helemaal nergens het daglicht ziet, zoals de onfortuinlijke Zenne in Brussel. Zo kunnen bezoekers van het Groot Begijnhof zich aan de verschillende bruggetjes genieten van het kabbelende water. Maar toch vindt de Leuvense schepen van Openbare Werken Dirk Robbeets (SP.A) dat de Dijle veel te weinig prominent aanwezig is in de universiteitsstad.
'We willen de belevingswaarde van de Dijle vergroten. Op veel plaatsen is de rivier helemaal niet te zien, op andere moet je over een hoge muur kijken. Dat maakt dat veel mensen, zelfs Leuvenaars, gewoon niet beseffen dat de Dijle door de stad stroomt', zegt hij.
Het grasveld tussen de Lei, Amerikalaan en de Dirk Boutslaan tegenover de Stad Leuven Academie en Conservatorium (SLAC) leent zich volgens de schepen perfect voor wat het stadsbestuur bedoelt met een meer toegankelijke rivier. 'We willen op dat terrein aflopende houten terrassen aanleggen en het geheel aankleden met zitbanken en plantenperkjes. De hoge kademuur wordt voor een gedeelte afgebroken om de Dijle nog dichter bij de mensen te brengen.'
Leuven volgt daarmee het voorbeeld van de Nederlandse zusterstad 'sHertogenbosch waar de Aa en de Dommel hun plaats in het straatbeeld hebben heroverd en het Limburgse Bilzen waar de Demer in volle glorie te zien is. Ook Diest koestert plannen om de Demer opnieuw door de stad te laten vloeien.
'In de jaren zeventig is de Dijle veel te veel weggestopt onder straten, parkeergarages en gebouwen. Maar steeds meer groeit het besef dat water in je stad een troef is die voor meer stedelijk cachet kan zorgen. Daarom willen we ook in de toekomst de rivier meer in de verf zetten. Dat is binnenkort al het geval bij het woonproject op de gewezen Terclaverssite in de Mechelsestraat. Ook wanneer we de ziekenhuissite verder ontwikkelen willen we de Dijle de plaats geven die ze verdient', vertelt Robbeets.
De gemeenteraad van Leuven moet wel nog het licht op groen zetten voor het project, dat al is besproken in de bevoegde gemeenteraadscommissies.
http://img227.imageshack.us/img227/9513/b2g0f1nobnb1blterrasqy6.jpg (http://imageshack.us)
De creatie van terrassen (op het gazon op de achtergrond) moet de Leuvenaars dichter bij de rivier en dus ook dichter bij elkaar brengen.
Uit het Nieuwsblad 12/02/2008. Het stuk waar men terrassen gaat plaatsen, zal tussen Hertogendal en de Vaartkom zijn. Ik hoop dat het zo mooi als in Gent gaat worden! :)
JayBeeke September 27th, 2008, 12:27 AM @Leuven: nieuwe bebouwing op Ramberg
Ah, een nieuwe aflevering in "Erzberg verkno**t de stad". Allemaal high income housing, zoals altijd.
mvg
JJN
Kristof VG September 27th, 2008, 06:50 PM Ah, een nieuwe aflevering in "Erzberg verkno**t de stad". Allemaal high income housing, zoals altijd.
mvg
JJN
Komaan, dit is een degelijk project. Als de rijke lui in de 19de eeuw hun mooie herenhuizen niet hadden gebouw, dan waren steden als Gent, Brussel, Antwerpen of Leuven oersaai. Ik ben al blij dat dit project zal bijdragen tot een mooiere stad. (In plaats van betonbunkers op andere plaatsen..)
Kristof VG September 27th, 2008, 08:55 PM Very nice! Ik veronderstel dat men enkel het parkje gaat verlagen en niet de stijle afgrond waar er nu parkeerplaatsen zijn?
vank November 23rd, 2008, 02:04 PM Gelegen aan de Diestevest. Best wel mooi project. Iemand al echte foto's van?
De gevel is voorzien van een raster van horizontale en verticale witte elementen en bekomt zo een rustgevend gevelritme.
De verticale raamopeningen maximaliseren de lichtinval, maar behouden de privacy van de achterliggende ruimten. De inpandige terrassen doorbreken deze strakke ritmiek.
Het gebouw voorziet in diverse types van appartementen: duplex, 2-slaapkamers, 3-slaapkamers en op de bovenverdieping een penthouse. Elke woning heeft zijn eigen buitenruimte. In de kelderruimte zijn de nodige parkeerplaatsen en bergingen voorzien.
Op het gelijkvloers wordt een kantoor – praktijkruimte, eventueel verbonden met de eerste verdieping, voorzien.
vrije plafondhoogte van 2,70 m
gebruik van onderhoudsarme materialen
hoogwaardige afwerking en alle voorzieningen voor optimaal comfort
mogelijkheid centraal stofzuigsysteem
http://www.7senses.eu/realestate/nl/projecten/009/images/OS-IX-gevels-arch.jpg
Die voorgevel is wel mooi, vooral die loft daarboven waar dat boompje staat
Iemand November 23rd, 2008, 09:07 PM Dat boompje langs de achtergevel dient waarschijnlijk om aan te toen dat men de top bereikt heeft.
Plaas December 16th, 2008, 07:38 PM Er wordt werkelijk veel goeds gedaan in Leuven. Goede woningbouw, mooie projecten aan het station of de Philipssite, en algemeen een goed onderhoud van de oude stad ('t is er proper). Alleen de fietsflikken zouden wat minder aanwezig hoeven zijn, voor de rest: hulde aan het stadsbestuur.
Het terugbrengen van de Dijle is belangrijk en als het goed wordt uitgevoerd kan het een nieuwe troef van de stad zijn. Maar dan moeten wel een aantal zaken worden meegenomen:
- De Dijle stroomt nu vrij laag. Als er meer water door de rivier stroomt (door bv. aftakkingen en afwateringen dicht te maken) heeft ze ook meer volume.
- De Dijle is, zoals iedere Leuvenaar weet, te vies. De arme Dijle ziet er nu soms uit als een open riool. Ze spoelen dat ding ook effectief dóór, dan stijgt het waterpeil ineens en komt er van alles voorbij wat je liever niet voorbij ziet komen. Het water moet schoner en helderder worden.
- Langs de Dijle is het straks mooi wonen, maar je geeft de rivier pas echt aan de stad terug door te investeren in horeca, winkels, parken e.d. aan het water. Dan kan de Dijle gaan fungeren als een gracht in een willekeurige Hollandse stad, met de Oudegracht in Utrecht als lichtend voorbeeld.
Sommige stukjes Dijle zijn nu al mooi. Het stukje aan de Lei is echt schoon. Hier is de Dijle deel van de stad op een manier die mij passend lijkt: een beetje chique, zoals een gracht, maar ook voor iedereen toegankelijk. Het gebied tussen ziekenhuis en Begijnhof is dan weer erg treurig. Als dit smaakvol wordt aangepakt - niet té modern - dan kan er een doorloop worden gerealiseerd van de Lei naar het Begijnhof. Lelijke bebouwing moet dan wijken voor wandelkaaien, fraaie woningbouw en groen. Zo creëer je rond de Dijle een groene infrastructuur door de stad heen, waar oude bebouwing wordt hersteld en nieuwe bebouwing wordt ingevoegd op een smaakvolle manier.
Eens zien of het ooit op deze manier zal worden ingevuld. Misschien heeft iemand wat aan m'n gedachten.
vank December 26th, 2008, 11:35 PM Een nieuwe thread zou wat dom zijn.
Tot de bouw begint dan maar hier het nieuws vermelden.
Haasrode krijgt een nieuw spoorwegstation
De NMBS heeft definitief beslist om een nieuw station te bouwen in de gemeente Haasrode. Het station zou over vier jaar gebruikt kunnen worden.
Over het nieuwe station in Haasrode wordt al jaren gesproken.
Het station komt er dan toch, op de lijn Leuven-Tienen. Het zal naast het industriepark Haasrode liggen, in de omgeving van de Brabanthal.
Het nieuwe station moet de mobiliteit voor de omgeving van Haasrode, Lubbeek en Bierbeek gevoelig verhogen.
Meurisse January 9th, 2009, 05:26 PM www.deredactie.be
Drie Leuvense historische gebouwen verkocht
vr 09/01/09 15:01 - De stad Leuven heeft drie historische gebouwen uit de binnenstad verkocht aan Cera, een financiële groep die deel uitmaakt van de KBC.
Het gaat om het Helleputgebouw in de Muntstraat daterend van 1912, een ander gebouw van 1948 op de hoek van de Munt- en de Boekhandelstraat en het voormalige Hotel d'Eynatten in de Eikstraat. Dat laatste gebouw was al in de veertiende eeuw bewoond.
In de drie gebouwen werkten tot voor kort stedelijke ambtenaren, maar die zijn eind 2008 verhuisd naar het gloednieuwe stadskantoor aan het station.
Vorig jaar werden er vijf projecten ingediend en een onafhankelijke beoordelingscommissie heeft uiteindelijk voor het voorstel van Cera gekozen. Cera zal twee gebouwen restaureren en het jongste gebouw zal worden vervangen door een nieuw gebouw, ontworpen door de architecten Robbrecht en Daem.
Kristof VG January 9th, 2009, 06:01 PM Drie Leuvense historische gebouwen verkocht
Normaal wou het stadsbestuur enkel erfpacht voor 50 of 90 jaar geven. Ik had gehoord dat alle 5 geïnteresseerde partijen zich toen teruggetrokken en een effectieve verkoop eisten. Dat is hun dan precies gelukt?
Ach, erg is dat ook weer niet. Het zwaartepunt van de stad zal sowieso verschuiven van de 'folklore' oude markt, naar de 3 nieuwe zwaartepunten Vaartkom-Station-Hertogendal. En het is niet omdat die relatief kleine mooie gebouwen in privé handen zijn, dat ze slecht onderhouden zullen worden. Integendeel hopelijk!
Wel snap ik niet goed wat men wil afbreken, het zijn 3 mooie gebouwen in typische baksteen. Ik denk dat het artikel het gebouw op de hoek van de Munt- en de Boekhandelstraat bedoeld. Daar is een soort mini pleintje, waar je inderdaad een gebouw in kunt plaatsen, maar dan hoop ik toch dat men de rest van de gevel die tot aan de straat komt, intact laat.
Tenzij men het over de overkant van de straat heeft, maar dat zou niet slim zijn om af te breken aangezien je er niet echt iets hoger van kan maken en het perfect in zijn omgeving past..
Een vernieuwd modern project kan mooi zijn, en met Robbrecht en Daem moet dat we lukken zeker?
Kristof VG January 9th, 2009, 06:05 PM Van het nieuwsblad.be. Alle relatief grote projecten in Leuven worden nog eens opgesomd. Allen liggen ze even stil door het koude weer.
Bouwwerf van de eeuw ligt lam
Vorst beperkt activiteit tot binnenafwerking
LEUVEN - U hoort de afgelopen dagen de vogels iets beter fluiten op straat? Goed mogelijk, want de meeste werken in Leuven - dezer dagen de bouwwerf van de eeuw - zijn lamgelegd door de vrieskou. Sommige aannemers kunnen zich bezighouden met binnenafwerking, maar voor de meeste blijft het nagelbijten tot de dooi inzet.
In welke windrichting je tegenwoordig ook je blik wendt, overal kom je bouwkranen tegen. In Leuven wordt gebouwd dat het een lieve lust is. Aan de Martelarenlaan, de Vaartkom, de benedenstad en op de Centrale Werkplaatsen verrijzen nieuwe wijken die binnenkort onderdak bieden aan duizenden nieuwbakken en verhuizende Leuvenaars. Maar toch liggen de meeste werken deze week stil. Aan de Koning Boudewijnlaan in Heverlee, waar Interleuven in de schaduw van Option, twee nieuwe bedrijfsgebouwen optrekt, zwijgen de bulldozers, slijpschuiven en betonmolens. 'We kunnen niet van de mensen verwachten dat ze werken bij temperaturen die ver beneden het vriespunt liggen', zegt Patrick Willems van de intercommunale. 'We hopen dat we er volgende week opnieuw aan kunnen beginnen.'
Ook Hugo Van Hoof van projectontwikkelaar Resiterra zag liever meer actie aan het Barbarahofop de plaats waar ooit de Boerenbondparking was. 'In de eerste fase van het project kunnen een handvol mensen zich met deze temperaturen bezighouden met wat binnenafwerking. Maar de start van de tweede fase, zeventig wooneenheden en een groot plein, die gepland was voor deze week, hebben we moeten uitstellen', zegt hij.
Ook in de Hungaria Building, aan de Vaartkom, kan je een speld horen vallen. 'We hebben twee dagen de kat uit de boom gekeken, maar hebben nu besloten om deze week niet meer te werken. Ik hoop dat we maandag opnieuw kunnen starten, maar ik vrees ervoor, want we moeten ook rekening houden met een dooiperiode van een dag of twee', meent Johan Francis, projectleider voor het complex bij aannemer Willemen.
Op de werfkeet van Interbuild, de aannemer die tegen de late lente van 2010 klaar moet zijn met het monumentale Vlaams Administratief Centrum aan de Diestsepoort, brandt er wel licht. 'Van het administratief personeel, pas volgende week starten de bouwvakkers opnieuw', klinkt het daar.
Krijgt koning Winter de Leuvense bouwwoede dan helemaal op de knieën? Niet helemaal. 'Wij hebben het geluk dat we heel wat binnenafwerking kunnen laten uitvoeren', zegt William Van der Bracht van bouwonderneming Vooruitzicht. Die firma legt momenteel de laatste hand aan het nieuwe KBC-bankkantoor op het Martelarenplein. 'Voor de buitenafwerking is het vanuit menselijk oogpunt gewoon te koud. Nu werken is eigenlijk onverantwoord.' En toch razen in Kessel-Lo bulldozers.
'De werf ligt grotendeels stil', zegt projectcoördinator Damiaan Maes van de Kop van Kessel-Lo. 'De ploegen van projectontwikkelaar CIP zijn wel wat aan het opruimen om de start van de werken volgende week voor te bereiden. Dan wordt begonnen met het inbrengen van paalwanden waardoor de ondergrondse parkeergarage kan gegraven worden.'
Meurisse January 29th, 2009, 05:51 PM www.deredactie.be
Kruispunt Keizersberg wordt aangepast
do 29/01/09 16:08 - De stad Leuven gaat het gevaarlijke kruispunt aan de Keizersberg aanpassen. Het kruispunt op de hoek van de Ridderstraat en de Mechelsesteenweg is zeer gevaarlijk voor zowel fietsers als autobestuurders, zeggen de omwonenden.
Een buurtcomité en Groen! kaartten de situatie al verschillende keren aan bij het stadsbestuur.
Dat heeft nu beslist om het kruispunt aan te passen. De putten in het wegdek zullen nu gedicht worden, daarna krijgt de Mechelsesteenweg een nieuwe toplaag. Daarna zal een studie moeten uitwijzen wat de beste oplossing is, vertelt schepen van Openbare Werken Dirk Robbeets (SP.A).
"Een oplossing zou kunnen zijn dat de fietsers een veilige weg krijgen op het afdalend stuk Keizersberg en ook dat de grote toegang tot de Mechelsestraat die nu heel breed is, versmald wordt, zodat het kruispunt overzichtelijker wordt", zegt Robbeets.
Meurisse February 11th, 2009, 05:59 PM www.deredactie.be
Appartementsblokken gaan tegen de vlakte
wo 11/02/09 14:47 - In Leuven gaan enkele appartementsgebouwen tegen de vlakte. De appartementsblokken van Lolanden, in de Leuvense deelgemeente Kessel-Lo, zouden aanvankelijk gerenoveerd worden, maar nu is gebleken dat afbreken en opnieuw opbouwen, een betere keuze is. De bewoners van de 92 sociale appartementen krijgen, al dan niet tijdelijk, een andere woning van de huisvestingsmaatschappij.
YesWeCan February 11th, 2009, 06:15 PM Nieuwsblad.be
Op kot gaan in toparchitectuur
LEUVEN - Wie in Gent gaat studeren wordt in containers gestopt. In Leuven kom je in betaalbare kamers in een gebouw van toparchitecten terecht. Het schepencollege zette het licht op groen voor de bouw van 262 studentenkoten aan het Sportkot. Burgemeester Tobback kon niet nalaten de vergelijking te maken met de Gentse 'studentencontainers'.
In het gigantische gebouw op de hoek van de Boudewijnlaan en de Tervuursevest in Heverlee is ook plaats voor zestien studio's en vier appartementen, zegt algemeen beheerder van de KU Leuven Koenraad Debackere.
Architecten van dienst zijn de toppers Poponcini en Lootens die eerder al de plannen tekenden voor de Stordeur in Wilsele en de hoofdzetel van Anheuser-Busch InBev in Leuven. De Vesten, zoals de studentencampus door het leven zal gaan, maakt deel uit van de uitbreiding van de Arenbergcampus en is goed voor een investering van 12 miljoen euro.
Kristof VG February 11th, 2009, 07:04 PM Zalig gewoon! Ik heb het volste vertrouwen in Poponcini en Lootens (http://www.polo-architects.be/polo/flash/content.asp?struct_id=167&pagetype=home&language_id=2&pagecount=1&site=polo). Persoonlijk vind ik dat het Leuvense hoofdkwartier van Anheuser-Busch InBev één van de plezantste gebouwen die de afgelopen 5 jaar zijn bijgekomen in ons land.. Pas op de 2de plaats denk ik aan het Vlinderpaleis in Antwerpen, vrij raar eigenlijk.. Hoe dit komt, weet ik niet :)
Ik ben benieuwd hoe het er gaan uitzien! Ook deze studentenkamers zijn onderdeel van het masterplan "Zuidelijke Dijlevallei", wat in het Leuvense forum nog onder zijn oude naam 'Leuven-West' staat. Dat is dus in het de map waar iemand vond dat er mooie kleurtjes gebruikt werden voor het masterplan. Een scherp oog voor detail, zonder meer.. Naast deze studentenhomes zit ook de uitbreiding van Gasthuisberg, de Imec Tower, een woon- en wetenschapspark en de openlegging van de Dijle in het plan.
Ik verschiet er van dat men het masterplan nu al aan uit uitvoeren is. Het zal nodig geweest zijn zeker?
YesWeCan February 11th, 2009, 07:20 PM Inderdaad. Er zou binnen de 4 jaar op de campus ook een nieuw gebouw voor chemie gebouwd worden, maar ik heb nog geen plannen gezien :).
Kristof VG March 25th, 2009, 07:05 PM Van deredactie.be (http://www.deredactie.be/cm/de.redactie/vlaamsbrabant/090325_leuven_overstromingen)
Maatregelen tegen overstromingen in Leuven
25/03/09 - De Vlaamse Milieumaatschappij plant de komende jaren nieuwe maatregelen om de Leuvense binnenstad te behoeden voor overstromingen.
Naast het opstellen van een masterplan, worden vooral de historische kaaimuren van de Dijle in het centrum gerenoveerd. De maatregelen zullen in totaal 1,3 miljoen euro kosten en voor de helft met Europees geld worden betaald.
Analisten vrezen dat door de opwarming van het klimaat historische centra steeds meer met overstromingen zullen worden geconfronteerd.
Men is al een tijdje bezig met plannen te maken voor de Dijle. Ik kijk er naar uit, net zoals het idee van enkele maanden geleden om meer parkjes openbaar te maken. Nog even wachten op concrete plannen zeker?
YesWeCan March 26th, 2009, 02:39 PM Ter hoogte van de Faculty Club (net over de ring) hebben ze een paar weken terug bomen gerooid. De Dijle zou daar verbreed worden en er zou ook een nieuw wandelpad komen dat het begijnhof binnenloopt. Wellicht past dit ook in het masterplan van de 'Zuidelijke Dijlevallei' om de groene zone van Arenberg door te trekken over de ring?
Kristof VG April 14th, 2009, 05:12 PM Even een krantenartikel met leuke bemerkingen. Zo zou Leuven kunnen proberen om op Unesco erfgoed lijst te komen, of om een AB Inbev museeum of AB Inbev Voetbal arena te plaatsen. Voor alle duidelijkheid: dit is nu niet het geval.
'Stad speelt haar troeven te weinig uit'
In de kijker Leuven is een van de vijftig slimste steden van Europa
LEUVEN - Leuven hoort bij de vijftig slimste steden van Europa. Tenminste, als we de reisgids 'Slimme Steden' van Edo Dijksterhuis mogen geloven. Grootste troeven zijn de studenten, het bier en de technologie.
Journalist Edo Dijksterhuis lijstte de vijftig 'slimste' steden van Europa op in zijn reisgids Slimme Steden. Het gaat om creatieve steden die op de een of andere manier baanbrekend zijn. Leuven wist alvast een plaatsje af te dwingen en scoort volgens Dijksterhuis vooral met bier, studenten en technologie. Niet toevallig de drie afbeeldingen waarmee de studentenstad uitpakt op het plaatsnaambord langs de autoweg.
Trendwatcher Herman Konings vindt het geen verrassing dat Leuven goed scoort in de gids. 'Alleen het bier vind ik niet echt een typisch Leuvense troef. Akkoord, Leuven heeft met ABInBev de grootste brouwerij ter wereld op het grondgebied en het bedrijf is nadrukkelijk aanwezig in het straatbeeld. Maar laat ons eerlijk zijn: wat heeft iemand die een bezoekje brengt aan Leuven nu aan ABInBev? Niets toch. Waarom is er geen Stella Artois-museum? Of een Stella-Arena, zoals Antwerpen bijvoorbeeld de Lotto-Arena heeft. Zo'n concerttempel zou niet misstaan in Leuven. Op die manier speel je een troef als InBev veel beter uit. Want laat ons wel wezen: het lekkerste bier ter wereld kan je toch moeilijk aan Leuven toeschrijven. Daar moeten ze de Trappist van Westvleteren, het Bolleke De Koninck van Antwerpen en zelfs de Witte van Hoegaarden laten voorgaan.'
Dat Leuven scoort met studenten en technologie, treedt Herman Konings dan weer helemaal bij. 'De studenten zorgen ervoor dat Leuven haar jeugdigheid behoudt. De Oude Markt speelt daar een bijzonder grote rol in. Ik heb het eerder al eens gezegd: waarom stapt de stad niet naar Unesco om een erkenning als cultureel erfgoed voor het plein aan te vragen? Dat geeft een gigantische meerwaarde aan heel de stad. De bijnaam 'langste toog ter wereld' mag dan misschien lichtjes overdreven zijn, maar waar vind je nog zo'n middeleeuwse kuip die volledig door studenten en terrasjes beheerst wordt?'
Ook qua technologie doet Leuven het meer dan behoorlijk. Vergeleken met andere grote steden in ons land heeft de studentenstad een enorme voorsprong als het aankomt op personeelsleden in de kennis- en innovatieve sector. 'Met de oudste universiteit uit de Lage Landen en al haar spin-offs mag dat geen verrassing heten', vindt Konings. 'Op vlak van hightech heeft Leuven op internationaal vlak bijzonder veel te betekenen. Het is alleen de kunst het evenwicht te vinden tussen het creatieve en gevoelsmatige en de intelligentie. Een stad moet zowel iets te bieden hebben voor de linker- als voor de rechterhersenhelft.'
Volgens Konings is Leuven vandaag zonder twijfel de Belgische nummer één in de 'Slimste Steden-hitlijst'. Toch vindt hij dat er nog verbetering mogelijk is. 'Leuven pakt te weinig uit met haar troeven', meent hij. 'Het culturele erfgoed bleef veel te lang ondergesneeuwd. Het lijkt erop dat Leuven nu de competitie aangaat met Mechelen. Want daar hebben ze de afgelopen jaren een serieuze inhaalbeweging gemaakt. In Leuven lijken ze nu eindelijk wakker te worden en erop toe te kijken dat Mechelen hen niet voorbijsteekt. Zo'n concurrentie is niet slecht.'
Nochtans is er van Mechelen geen spoor in de lijst met 'Slimme Steden'. Sterker zelfs, als we de reisgids van Dijksterhuis mogen geloven, is ons land niet echt slim. Naast Leuven wist enkel Antwerpen een plaatsje in de top vijftig af te dwingen. De slimste landen zijn, althans volgens de gids van Dijksterhuis, Duitsland, Italië en het Verenigd Koninkrijk met elk vier vertegenwoordigers in de top vijftig.
Kristof VG May 1st, 2009, 02:38 PM Het is reeds een paar jaren oud, maar het kwam overlaatst terug in het nieuws. Men wil echt voor die 1.8 miljoen ton gaan in 2025.
van GVA (http://www.gva.be/Archief/guid/trafiek-kanaal-leuven-dijle-vertienvoudigen.aspx?artikel=73683668-1c56-4fc7-a5f5-bb829793f9dd).
Trafiek kanaal Leuven-Dijle vertienvoudigen
28/02/'01 De NV Zeekanaal en Watergebonden Grondbeheer Vlaanderen, verantwoordelijk voor de Vlaamse binnenwateren, heeft een strategisch beleidsplan voor het kanaal Leuven-Dijle opgesteld voor de komende vijfentwintig jaar. Hoofddoelstelling van het beleidsplan is het verhogen van het maatschappelijk nut van het kanaal. Zo is het de bedoeling dat de kanaalzone de komende kwarteeuw een "evenwichtige" ontwikkeling kent, met aandacht voor zowel transport, recreatie, landschappelijk schoon als de veiligheid op en langs het kanaal.
Hoofddoelstelling blijft de transportfuntie en de daaraan gekoppelde watergebonden bedrijvigheid. Zo wil de NV Zeekanaal dat de commerciële kanaaltrafiek tijdens de periode 2000-2025 zou groeien van iets minder dan 200.000 ton in 1999 tot 1,8 miljoen ton in 2025. Een eerste aanzet hiertoe vormen vijf nieuwe én reeds door de Vlaamse overheid gesubsidieerde kaaimuren aan het kanaal. Maar de economische ontwikkeling mag niet ten koste gaan van de andere functies van het kanaal. Vandaar dat in het kader van de pleziervaart onder meer aanmeervoorzieningen gepland werden ter hoogte van het dierenpark Planckendael. Het beleidsplan geeft enkel een aanzet. Voor de uitwerking van de plannen zijn verschillende overheden verantwoordelijk.
Kristof VG May 28th, 2009, 12:53 PM Van deredactie.be (http://www.deredactie.be/cm/vrtnieuws/regio/vlaamsbrabant/090528_Leuven_SintMichiels)
Voorgevel Sint-Michiels wordt verlicht
28/05/2009 - In Leuven wordt de voorgevel van de Sint-Michielskerk 's avonds weer volop verlicht. De barokke Sint-Michielskerk in de Naamsestraat is een van de zogeheten zeven wonderen van Leuven, wegens het prachtige altaar buiten de kerk. Het was al jaren de bedoeling om de voorgevel weer te verlichten.
Kristof VG October 24th, 2009, 01:45 PM Kapucijnenvoer wordt fraaie stadsingang met water en groen
HERAANLEG START VOLGEND JAAR
LEUVEN - Volgend jaar start het stadsbestuur met de heraanleg van de Kapucijnenvoer op de stadsring. Water en groen moeten er het drukke verkeer doen vergeten.
Centraal in de heraanleg van de kop van de Kapucijnenvoer staat water. ‘Nu staat er ook al een fontein. Maar dat is eerder een voorbeeld van wel willen maar niet kunnen', zegt schepen voor Openbare Werken Dirk Robbeets (SP.A). ‘In het nieuwe plan leggen we de Voer, die nog onder de grond stroomt, helemaal open van aan de ring tot aan het oude slachthuis.'
De rijstroken in de beide richtingen, die nog gescheiden zijn, verhuizen samen naar de oostelijke zijde van de Kapucijnenvoer. ‘Dat geeft ons de plaats om aan de opengelegde Voer in een parkje met banken en in parkeerplaatsen te voorzien. Over de Voer komen bruggen voor wagens, fietsers en voetgangers. Ook zijn er zogenoemde vonders die als het ware drijven op het wateroppervlak', zegt de schepen.
Ter hoogte van het slachthuis legt de stad een woonerf aan. De opengelegde Voer wordt voor het project verplaatst. Ook wordt de maximale diepte permanent vastgelegd op 1 tot 1,40meter.
De werken starten wanneer Aquafin in de buurt klaar is met andere werken. Het standbeeld van de vroegere minister Sylvain Van de Weyer dat zich nu nog op het grasveld aan de Kapucijnenvoer bevindt, wordt opnieuw verplaatst, wellicht naar een locatie langs de ring ter hoogte van het UZ Gasthuisberg.
Ook de Vlamingenstraat en de Van Monstraat en de Strijdersstraat worden binnenkort heraangelegd. De gemeenteraad moet maandag nog zijn geven voor de aanstelling van de aannemer.
Kristof VG November 14th, 2009, 01:15 PM Fietspad tussen Leuven en Brussel wordt afgewerkt
Leuven - Over enkele jaren kan je in een ruk met de fiets pendelen tussen Leuven en Brussel.
De Vlaams Landmaatschappij (VLM), het Vlaams Gewest en de provincie Vlaams-Brabant hebben het plan opgevat om een fietsverbinding te realiseren tussen Leuven en Brussel. Dat meldde ROB-tv vrijdagavond. Momenteel liggen er al heel wat korte fietsroutes tussen Leuven en Brussel, maar deze zijn niet met elkaar verbonden. Er is naar een dergelijke fietsroute heel wat vraag, onder meer van pendelaars.
Luchthaven
De fietsroute zal grotendeels lopen langs het traject van de spoorlijn Brussel-Leuven. 'Door de ontbrekende verbindingen is het nu niet mogelijk veilige en aangenaam van Leuven naar Brussel te fietsen. Volgend jaar kunnen wij met de Vlaamse Landmaatschappij dankzij het project Plateau van Moorsel al een zestal ontbrekende fietsverbindingen realiseren', zegt Leen Van den Bergh van de VLM. Op de volledige verbinding is het evenwel nog enkele jaren wachten. Ook een fietsverbinding naar de luchthaven staat op het programma.
Bron: Nieuwsblad 14 november 2009
Kristof VG November 14th, 2009, 01:17 PM Minister beschermt zeven universiteitscolleges
LEUVEN - Vlaams minister van Onroerend Erfgoed Geert Bourgeois (N-VA) laat zeven colleges van de KU Leuven aan de Naamsestraat in Leuven beschermen.
Het gaat om het Heilige Geestcollege, het Koningscollege, het Amerikaans College en het Vigliuscollege. Bij het Premonstreitcollege, het van Dalecollege en het Atrechtcollege wordt de bescherming uitgebreid. Ook het gekasseid Ramenstraatje, gelegen tussen twee collegemuren wordt beschermd.
Volgens Bourgeois hebben alleen de oude Europese universiteiten, zoals de Leuvense, dergelijke colleges. De gebouwen hebben dan ook een grote historische waarden. ‘Zij zijn getuigen van de rijke geschiedenis van de Leuvense universiteit van de 15de tot de 19de eeuw. Meestal werden ze gesticht door rijke patriciërs om arme begaafde studenten de kans te geven om te studeren. Deze prachtige oude colleges bepalen grotendeels het straatbeeld van de Naamsestraat', zegt de minister.
Het Heilige Geestcollege, op nummer 40, is het oudste van de Leuvense universiteit. Het werd in 1445 gesticht voor arme theologiestudenten. Vandaag huisvest het onder meer een waardevolle collectie schilderijen uit de 18de eeuw.
Bron: Nieuwsblad 14 november 2009
Kristof VG December 8th, 2009, 04:37 PM Dijledal voltooit om de vier dagen een woning
LEUVEN - De sociale huisvestingsmaatschappij Dijledal heeft de afgelopen elf jaar om de vier dagen een woning verbouwd of gebouwd. Ook de volgende jaren komen er honderden woningen bij. Maar de hoop om de wachtlijsten op weg te werken is stilaan opgegeven.
Elfhonderd verbouwde of nieuwe woningen, appartementen en studio's. Dat is het indrukwekkende saldo dat Dijledal tien jaar na de start van de renovatie van toren1 van Sint-Maartensdal kan voorleggen. De jaren nadien investeerde de sociale huisvestingsmaatschappij bijna 80 miljoen euro in nieuwbouw en vernieuwbouw. ‘We hebben uitgerekend dat we woningen aan een gemiddelde van een om de vier dagen hebben opgeleverd. En dat elf jaar lang', zegt afscheidnemend Dijledal-voorzitter Herwig Beckers (CD&V), die in januari wordt opgevolgd door zijn partijgenoot Fons Laeremans.
‘We zijn er zelfs zo drastisch ingevlogen met onze inhaalbeweging om het patrimonium te heropwaarderen dat we in liquiditeitsproblemen zijn gekomen. Die zijn inmiddels opgelost waardoor we opnieuw kunnen investeren.'
Zo kan Dijledal eindelijk geld uittrekken voor een professionele communicatie naar de bewoners en de buitenwereld. Er komt een nieuw logo en een tentoonstelling toont in de bibliotheek Tweebronnen vanaf vrijdag de realisaties. ‘We betalen al tien jaar lang voor onze domeinnaam op internet, maar hadden geen geld om een website te bouwen', zegt directeur Erik Thora. Toch blijft woonvoorziening uiteraard de prioriteit.
‘Tegen 2015 verbouwen we nog bijna zeshonderd woningen, onder meer blok4 van Sint-Maartensdal en de flatgebouwen van Lolanden, en trekken we vierhonderd nieuwbouwwoningen op. Die komen onder meer aan het provinciehuis en aan de Vaartkom', zegt Thora.
In totaal bestaat het patrimonium van Dijledal nu uit 3.142 wooneenheden. ‘Maar door de inzet op renovaties zijn de wachtlijsten niet weggewerkt. Bovendien is er minder rotatie omdat de bewoners liever wonen in de vernieuwde woningen. Op de wachtlijst staan nu ongeveer tweeduizend mensen. Voor een huis met een tuin moet je ongeveer acht jaar wachten, voor een appartement 3,5 jaar', aldus Thora.
Bron: Nieuwsblad 8/12
Kristof VG December 16th, 2009, 12:46 PM Stadsbestuur investeert volgend jaar 43 miljoen
LEUVEN - Het Leuvense stadsbestuur investeert in 2010 ongeveer 43 miljoen euro, vooral in infrastructuurwerken.
Met een budget van 43 miljoen euro in de buitengewone uitgaven heeft de provinciehoofdstad goed anderhalve keer meer geld voor investeringen dan het Vlaams-Brabantse provinciebestuur. In de gewone uitgaven is vooral de jaarlijkse 3,25 miljoen euro voor het nieuwe museum M een belangrijke meerkost. De 43miljoen euro van volgend jaar zijn het laagste bedrag dat het stadsbestuur uitgeeft aan investeringen sinds het begin van de legislatuur.
Het grootste bedrag, zesmiljoen euro, wordt uitgetrokken voor nieuwe bestrating in de sociale wijk Sint-Maartensdal. Ook voor andere grote wegeniswerken, aan het Fochplein en Vlierbeekveld in Kessel-Lo, zijn verschillende - betoelaagde - miljoenen uitgetrokken. Zoals andere jaren kunnen de trottoirs opnieuw op één miljoen euro rekenen.
Voor de instandhoudingswerken aan het Handbooghoog, een deel van de historische stadsmuur van de stad, wordt in 2010 een ontwerper aangesteld. Ook voor de verdere renovatie van de Sint-Pieterskerk is geld uitgetrokken.
Het vroegere zwembad 't Celestijntje in Heverlee wordt omgebouwd tot een sporthal voor dans- en ringsporten. Voor de renovatie van de sporthal in de Rijschoolstraat wordt een ontwerper aangeduid.
In Wilsele, Heverlee en Wijgmaal worden verschillende parken deels ingericht als speeltuin en ontspanningsmogelijkheid.
Het nieuwe kinderdagverblijf op de Philipssite, dat met Pasen of in de zomervakantie de deuren opent, krijgt geld voor een gloednieuw interieur.
In Kessel-Lo wordt in het park Heuvelhof het Koetshuis heringericht tot centrum voor buitenschoolse opvang, bibliotheek Tweebronnen krijgt een nieuwe balie en in het Entrepot aan de Vaartkom zijn herinrichtingswerken nodig om de culturele verenigingen die tijdelijk verhuizen uit de Molens van Orshoven onderdak te kunnen bieden.
De werfkeet van de aannemer van het museum M in de Savoyestraat wordt binnenkort de nieuwe thuishaven van de Leuvense Opvoedingswinkel.
Bron: Nieuwsblad 13/12
Kristof VG December 16th, 2009, 12:49 PM Jong VLD wil fietslift op steile hellingen
STADSBESTUUR HEEFT WEINIG OREN NAAR VOORSTEL
LEUVEN - Jong VLD-Leuven vraagt dat de stad een fietslift voor de Heideberg in Kessel-Lo zou bestuderen. Die kan de scholieren en andere fietsers helpen de steile helling te overwinnen. Maar het stadsbestuur reageert: ‘Onbetaalbaar.' Stef Telen
Voor wielerfanaten een uitdaging, voor gewone fietsers een hel. De Heideberg naar Boven-Lo in Kessel-Lo is, met een hellingsgraad van tien procent, een kanjer om u tegen te zeggen. Het is dan ook logisch dat niet iedereen zich met veel plezier aan de beklimming waagt. Daarom stelt Nico Vidal, de voorzitter van Jong VLD Leuven, voor om de mogelijkheid om de berg met een fietslift uit te rusten te bestuderen. Volgens Vidal dient een fietslift om de fietser over zeer steile hellingen heen te helpen. De fietser meldt zich aan met een magnetische betaalkaart, een voetplaat is verbonden met een ketting en bevindt zich aan de kant van het voetpad. De fietser plaatst vervolgens zijn rechtervoet op de plaat en wordt zodoende omhoog getrokken aan een snelheid van 7km/uur. De fietslift kan hellingen tot twintig procent aan, over een maximale afstand van driehonderd meter.
In het Noorse Trondheim staat al zo een exemplaar en ook de Brusselse Kunstberg zou een gelijkaardige lift krijgen. Zou, want het project is inmiddels geschrapt. ‘Het zou een ideale oplossing zijn voor de vele fietsers die vandaag de Heideberg te voet trotseren', zegt Vidal. ‘Niet alleen de vele kinderen die op de Boven-Lo naar school gaan, maar ook de buurtbewoners en senioren kunnen ervan gebruik maken. Bovendien kan deze lift een prachtige verbinding creëren tussen Kessel-Lo, de Boven-Lo, Pellenberg en Korbeek-Lo.'
Wouter Floorizone, mobiliteitsexpert bij de Bond Beter Leefmilieu, vindt het wel een leuk voorstel. ‘Maar er moet wel eerst bekeken worden of daarvoor interesse is, wie van de lift zou gebruik maken en wie de wagen zou laten staan om met de fiets de berg te beklimmen.'
Dirk Robbeets, schepen voor Openbare Werken (SP.A) is minder enthousiast. ‘We hebben ooit laten berekenen hoeveel het zou kosten om een gelijkaardig principe, een rollend tapijt om fietsen op te zetten, zou kosten op de helling aan de toekomstige brug over de sporen aan het station. Ik kan je vertellen dat zoiets ontzettend duur is, en dan ging het nog maar om een korte afstand', zegt hij. ‘Bovendien klaagt iedereen over het feit dat de Belgen niet mee kunnen in de bergen in de grote wielerrondes. Dan gaan we toch niet een van hun oefenplaatsen wegnemen?'
Bron: Nieuwsblad 16/12
Kristof VG December 16th, 2009, 12:51 PM Meer parkings aan autowegen nodig
LEUVEN - Julien Dekeyser, gedeputeerde voor Mobiliteit en Wegen, vindt dat er groen moet worden opgeofferd voor extra parkeerplaatsen langs de autowegen. Hij zei dat tijdens de uitreiking van de veiligheidslabels Wijs op Weg in het provinciehuis. ‘We hebben onvoldoende parkeercapaciteit langs de autowegen', zei Dekeyser (Open VLD). ‘Dat leidt tot gevaarlijke toestanden waarbij vrachtwagens op de parkeerstroken moeten stilstaan. Het probleem is dat de zones naast de autowegen vaak ingekleurd zijn als natuurgebied. We moeten iets opofferen.'
Bron: Nieuwsblad 16/12
Kristof VG January 6th, 2010, 02:37 PM Plan voor Studio moet buurt opwaarderen
LEUVEN - Het Leuvense OCMW-raadslid Sabine Bovend'aerde (Open VLD) wil een eventuele herbestemming van het bioscoopcomplex Studio aangrijpen om de buurt op te waarderen.
Volgens Bovend'aerde is het verdwijnen van de Studio's na meer dan vier decennia een zoveelste klap voor de buurt tussen de Maria-Theresiastraat en de Leuvense vesten. In de buurt tiert de leegstand welig, zowel bij handelszaken als bij woningen.
Bovendien zijn volgens Bovend'aerde het wegdek, stoepen en straatverlichting op veel plaatsen in een erbarmelijke staat. De start van de aangekondigde wegenwerken in de Dagobertstraat is nog steeds niet in zicht. Bovendien ziet het er ook niet naar uit dat hogeschool Groep T zijn plannen om de campus uit te breiden in 2010 zal verwezenlijken.
Bovend'aerde hoopt dan ook dat het stadsbestuur een eventuele nieuwe invulling van de site van de Studio zal aangrijpen om de buurt aan te pakken. Door nieuwe wegdekken en stoepen, een gestructureerde aanpak van de leegstand, verkeersveiligere inrichting van straten en een afsluiting van de doorsteek van de ring naar de Dagobertstraat kan de buurt gepromoot worden bij jonge gezinnen en kleine handelszaken. Volgens Open VLD heeft het stadsbestuur de afgelopen twaalf jaar veel geïnvesteerd in plaatsen waar de toeristen komen, maar is het nu tijd dat er geld gestoken wordt in straten buiten het centrum.
Bron: Nieuwsblad 6/01
YesWeCan January 19th, 2010, 12:32 PM Tanken in toparchitectuur. Een kleine rendering is hier (http://www.nieuwsblad.be/Article/Detail.aspx?ArticleID=4I2KSG1R&PostCode=3000) te zien.
Nieuwsblad
LEUVEN - De servicestations aan de E40 in Heverlee krijgen een grondige facelift. Tegen de zomer van volgend jaar moet de oude infrastructuur vervangen zijn door moderne gebouwen met vergaderruimtes en een hotel.
Het tankstation aan de E40 is voor automobilisten die richting Brussel rijden het laatste dat ze op de drukke autosnelweg tegen komen. Veel pendelaars slaan er nog snel een versnapering, een kop koffie of een frisdrankje in voor ze zich aan een nieuw avontuur in de file wagen. Maar het servicestation met hotel en restaurant is, net zoals dat aan de overkant van de E40, in de richting van Tienen, niet meteen een inspirerende omgeving.
Daarin komt over goed achttien maanden verandering, zegt Peter Tuyteleers van Delek Benelux, de moederorganisatie van Texaco dat voor de volgende twintig jaar de concessie op zak heeft voor de tankstations. Delek Benelux won de projectwedstrijd die de Vlaamse overheid uitschreef, heeft de nodige stedenbouwkundige vergunningen op zak en gaat nu via een aanbestedingsdossier op zoek naar aannemers om de klus te klaren. De plannen tonen alvast een eigentijds ontwerp dat naadloos overgaat in het vele groen rond de servicestations. Het hele concept moet de bezoekers vooral een gevoel van rust geven dat in contrast staat met het drukke verkeer op de snelweg. Ook het vernieuwde hotel komt bijna volledig in het groen van het Egenhovenbos te liggen.
Luc De Backer van Delek Benelux maakt zich sterk dat de werken in de loop van de zomer van dit jaar van start kunnen gaan en op goed een jaar afgewerkt kunnen worden. 'De hinder voor de bezoeker blijft tijdens de werken beperkt omdat de nieuwe gebouwen niet op een andere plaats worden gebouwd. Daardoor blijven de benzinepompen en de winkel open, maar zullen er wel iets minder parkeerplaatsen zijn.'
Naast de nieuwe constructies wordt ook de omgeving opgewaardeerd. 'Het wegdek, dat de jongste jaren niet goed werd onderhouden, wordt aangepakt en we willen ook iets doen aan de gevoelige waterhuishouding zodat er minder wateroverlast is. Daarom zullen er enkele bufferbekkens aangelegd worden.'
Puinkabouter January 19th, 2010, 02:00 PM ^^ Of, beter nog, te bekijken via de website van de architecten: klik! (http://www.flickr.com/photos/abscisarchitecten/sets/72157618903638998/show/)
YesWeCan February 2nd, 2010, 05:00 PM De eerste renders staan online! (http://www.leuven.be/leven/mobiliteit-openbare-werken/openbare-werken/kapucijnenvoer/index.jsp)
Kapucijnenvoer wordt fraaie stadsingang met water en groen
HERAANLEG START VOLGEND JAAR
LEUVEN - Volgend jaar start het stadsbestuur met de heraanleg van de Kapucijnenvoer op de stadsring. Water en groen moeten er het drukke verkeer doen vergeten.
Centraal in de heraanleg van de kop van de Kapucijnenvoer staat water. ‘Nu staat er ook al een fontein. Maar dat is eerder een voorbeeld van wel willen maar niet kunnen', zegt schepen voor Openbare Werken Dirk Robbeets (SP.A). ‘In het nieuwe plan leggen we de Voer, die nog onder de grond stroomt, helemaal open van aan de ring tot aan het oude slachthuis.'
De rijstroken in de beide richtingen, die nog gescheiden zijn, verhuizen samen naar de oostelijke zijde van de Kapucijnenvoer. ‘Dat geeft ons de plaats om aan de opengelegde Voer in een parkje met banken en in parkeerplaatsen te voorzien. Over de Voer komen bruggen voor wagens, fietsers en voetgangers. Ook zijn er zogenoemde vonders die als het ware drijven op het wateroppervlak', zegt de schepen.
Ter hoogte van het slachthuis legt de stad een woonerf aan. De opengelegde Voer wordt voor het project verplaatst. Ook wordt de maximale diepte permanent vastgelegd op 1 tot 1,40meter.
De werken starten wanneer Aquafin in de buurt klaar is met andere werken. Het standbeeld van de vroegere minister Sylvain Van de Weyer dat zich nu nog op het grasveld aan de Kapucijnenvoer bevindt, wordt opnieuw verplaatst, wellicht naar een locatie langs de ring ter hoogte van het UZ Gasthuisberg.
Ook de Vlamingenstraat en de Van Monstraat en de Strijdersstraat worden binnenkort heraangelegd. De gemeenteraad moet maandag nog zijn geven voor de aanstelling van de aannemer.
Kristof VG February 4th, 2010, 11:58 PM De eerste renders staan online! (http://www.leuven.be/leven/mobiliteit-openbare-werken/openbare-werken/kapucijnenvoer/index.jsp)
Zalig, bedankt voor de link! Weer een riviertje dat bovenkomt :)
YesWeCan February 5th, 2010, 12:21 PM Ik wist zelfs niet dat de Voer verder stroomde :). Ik dacht dat hij uitmondde in de Dijle bij de oude sluis bij het sportkot, maar blijkbaar stroomt hij ook verder onder de hele Kapucijnenvoer, Tessenstraat en Fonteinstraat, en stroomt ergens ondergronds samen met de Dijle ter hoogte van de Vaartkom :). In de Tessenstraat mogen ze hem van mij ook gerust openleggen. En binnenkort komt de Dijle boven in het Janseniushof, Hertogendal, aan de vaartkom en misschien de Vismarkt, en komen er trapjes naar de Dijle aan de Dirk Boutslaan. Leuven gaat er helemaal anders uitzien :).
Kristof VG June 4th, 2010, 01:52 PM Nog 500 auto's onder de grond
STAD MAAKT LOCATIE PARKEERGARAGE PAS NA 13 JUNI BEKEND
LEUVEN - Het Leuvense stadsbestuur werkt aan de aanleg van een nieuwe ondergrondse parkeergarage in het centrum. Het gaat om vijfhonderd extra parkeerplaatsen.
Burgemeester Louis Tobback (SP.A) geeft grif toe dat de nood aan parkeerplaatsen hoog is: 'Kijk, ik kan niet anders dan vaststellen dat op een gewone donderdagmiddag parking De Bond aan het station eivol staat. Zelfs op de Sint-Jacobsparking, volgens sommigen toch redelijk ver van het centrum, is er geen plek te vinden. De parkeerwachters vertellen me zelfs dat Sint-Jacobs de drukste parking van de hele stad is', zegt Tobback. 'En 's avonds moet je maar eens de proef op de som nemen in het centrum. Vooral in het gebied tussen de Parijsstraat en de Brusselsestraat kan je zelfs niet meer foutief parkeren, want ook die plaatsen zijn al ingenomen.'
Daarom grijpt het stadsbestuur in. 'We moeten de nieuwe ontwikkelingen op commercieel vlak en qua woongelegenheid in de benedenstad alle kansen geven om leefbaar te worden', meent de burgemeester. Daarom zijn er concrete plannen voor een ondergrondse parkeergarage met ongeveer vijfhonderd plaatsen. Op wandelafstand van het stadhuis op de Grote Markt, klinkt het. Dat kan vreemd overkomen, want Leuven lijkt op het eerste gezicht volledig volgebouwd. 'Er is plaats', verzekert schepen Dirk Robbeets (SP.A).
Maar waar de parking komt wil het stadsbestuur pas kwijt na de verkiezingen van 13 juni. Toch wagen wij ons aan enkele mogelijke plaatsen. Het Sint-Jacobsplein een ondergrondse verdieping of twee geven is een optie. Het plein ligt op 800meter of negen minuten stappen van de Grote Markt. Een uitbreiding van Sint-Maartensdal, op 800meter en tien minuten wandelen, is ook een mogelijkheid, maar is minder waarschijnlijk gezien de nood hoger is aan de andere kant van de stad. Resten nog drie bestaande pleinen die toch moeten worden heringericht. Het Damiaanplein ligt op 550 meter of zes minuten wandelen, het Hogeschoolplein op 270 meter of drie minuten stappen. De Vismarkt, op 350 meter of drie minuten, ligt moeilijker met de Dijle eronder.
Danny Justens, de voorzitter van Ho.Re.Ca. Leuven is alvast opgetogen: 'Op wandelafstand is natuurlijk een rekbaar begrip, maar aan een centraal gelegen parking is nood. Hopelijk wordt dan ook gewerkt met een aantrekkelijk tarief en denkt de stad nog eens na over het betalend parkeren tot 21uur bovengronds. Want Leuven is bijna de enige stad waar je zo laat nog moet betalen.'
Spannend :)
Meurisse June 4th, 2010, 02:08 PM [B][SIZE="4"]denkt de stad nog eens na over het betalend parkeren tot 21uur bovengronds. Want Leuven is bijna de enige stad waar je zo laat nog moet betalen.'
In antwerpen is het tot 22u denk ik ;)
Spannend :)
Ze houden het daar idd spannen in Leuven :) Worden de opties nu in balletjes gestoken en getrokken door een onschuldige hand? "en de winnaar is ..."
eurocities June 4th, 2010, 03:04 PM Naar aanleiding van het nog aan te leggen fietspad naar de parkabdij werden enkele participatiemomenten met betrokken inwoners georganiseerd. Dat leverde een aantal interessante presentaties op, die aangeven in welke richting het ontwerp van het fietspad verfijnd zal worden (in overleg met vrijwilligers van de buurt en mensen van de fietsersbond)
http://www.leuven.be/leven/stadsvernieuwing/park-belle-vue/fietslink-parkabdij/participatie-bewoners/
Kristof VG June 4th, 2010, 04:20 PM Ze houden het daar idd spannen in Leuven :) Worden de opties nu in balletjes gestoken en getrokken door een onschuldige hand? "en de winnaar is ..."
Volgens mij is dat al lang in kannen en kruiken, maar wilt men nu vlug wat scoren bij de bevolking voor de verkiezingen maar aan de andere kant ook geen rel veroorzaken om voor de verkeerde locatie te kiezen ;)
Ik hoop echt op het Damiaanplein.. De Vismarkt lijkt minder geschikt, aangezien je ook hier de dijle kunt blootleggen :) (einde legislatuur wilt men ook nog dit plein heraanleggen).
Hogeschoolplein zal geen parking worden, aangezien het perfect nu is met de bomen.
Ik heb wel een aanvraag tot heraanleg gelezen, op het pleintje voor de Colruyt. Indien met 1 huis onteigend, kan met de parking van de colruyt + het pleintje tot 1 zeer grote ondergrondse parking maken. Maar het artikel zegt dat het parkeerprobleem niet in dit deel van de stad is.
Een goedkope oplossing is anders ook het sint-jacobsplein, maar dat ken ik minder goed..
Voor het fietspad: zit er zeer knap uit! Zeker als men voor juiste materiaalkeuze en idem verlichting gaat!
YesWeCan June 4th, 2010, 06:29 PM Goh, het damiaanplein is wel vrij smal/klein, zeker als je rekening houdt met de nodige in- en uitritten voor zo'n parking, niet? Het St. Jacobsplein lijkt mij veel logischer, zeker aangezien er daar binnenkort veel woningen bijkomen als men de ziekenhuis-site gaat afbreken. Het is wel raar dat er zo mysterieus over gedaan wordt, blijkbaar is het toch een controversiele keuze?
Kristof VG June 4th, 2010, 07:29 PM Ik dacht vooral aan de huidige parking van de parijsstraat, naast het damiaanplein. Maar Jacobsplein zal het wss zijn!
Puinkabouter June 4th, 2010, 09:42 PM In antwerpen is het tot 22u denk ik ;)
En in Gent-centrum tot middernacht (klik (http://www.parkeerbedrijf.gent.be/nl/straatparkeren/straatparkeren.html)). Dus de Leuvenaars doen aan nodeloos zelfbeklag! Nah! :)
Kristof VG June 8th, 2010, 02:12 PM Sigarenfabriek verhuist
LEUVEN/LUMMEN - De legendarische sigarenfabriek Vanderelst, tussen de Tiensevest en de Nobelstraat in Leuven, wordt een appartementen- complex met ongeveer 120 flats. Inmiddels is de verhuizing van het bedrijf naar het Limburgse Lummen zo goed als afgerond.
Toen Henri Wintermans Cigars, de huidige eigenaar van de vroegere sigarenfabrikant Vanderelst, in 2008 bekendmaakte dat het bedrijf na meer dan 120 jaar onafgebroken aanwezigheid in Leuven de provinciehoofdstad zou verlaten, ging er een kleine schokgolf door industrieel Leuven. Vooral het feit dat de directie wel had gezocht, maar in de ruime regio rond Leuven en Aarschot nergens ruimte had gevonden, voor een nieuw bedrijfspand, zette veel kwaad bloed. Op die manier werd Vanderelst ongewild een symbool van het schrijnende tekort aan bedrijventerreinen in Oost-Brabant.
Grootste van al
'Inmiddels is de verhuizing naar de nieuwe fabriek in het Limburgse Lummen, de grootste sigarenfabriek van Europa, zo goed als afgerond', zegt afgevaardigd bestuurder van Henri Wintermans Cigars, Wim Vinken. ‘Alle machines zijn al overgebracht, net zoals het grootste deel van het personeel. Momenteel legt een handvol medewerkers in Geel en Leuven de laatste hand aan de verhuizing die over enkele weken is afgerond.'
In totaal verhuizen 220 personeelsleden van Leuven naar Lummen. Uit Geel gaat het om ongeveer 190 mensen. Voor hen is met de vakbonden een regeling over dagelijks busvervoer van en naar Lummen uitgewerkt. ‘Slechts één medewerker verhuist niet mee', zegt Vinken. ‘We hebben meer dan een half jaar gezocht naar een geschikte locatie tussen Geel en Leuven, maar hebben die niet gevonden. Daarom is de keuze uiteindelijk op Lummen gevallen.'
Inmiddels is er ook meer duidelijkheid over de toekomst van de bedrijfspanden die Vanderelst in Leuven achterlaat. Het depot aan de Vaart is enige tijd geleden gekocht door projectontwikkelaar Ghelamco dat voor het pand onderhandelt met een speelgoedketen. En ook voor de sigarenfabriek binnen de vesten, waar decennialang Mercator, Corps Diplomatique en Don Pablo van de band rolden, is er nu duidelijkheid. Het Leuvense architectenbureau Jaspers & Eyers tekent de plannen uit voor een nieuwe invulling.
‘Een gedeelte van de gebouwen zal blijven, maar andere zullen afgebroken worden. Een projectontwikkelaar wil op de site in totaal ongeveer 120 appartementen van verschillende afmetingen bouwen met behoud van de industriële toets', zegt schepen voor Ruimtelijke Ordening Herwig Beckers (CD&V).
Opvallend is de hoge percentage openbaar groen in het project.
‘Het gaat in totaal om bijna zeventig are groen, toch niet niets voor een complex op wandelafstand van het station. De ontwikkelaar wil er ook borg voor staan dat ieder van de zeven tuintjes een eigen sfeer uitademt en dat er verschillende voetgangersdoorgangen zijn door de site', zegt de schepen.
Onder het complex is er in totaal plaats voor meer dan tweehonderd auto's. Er is ook een percentage sociale en betaalbare wooneenheden gepland. De inkijk op de nabijgelegen gevangenis Leuven-Hulp wordt in de mate van het mogelijke beperkt.
Voor foto's: zie artikel (http://www.nieuwsblad.be/article/detail.aspx?articleid=PN2R7FQF).
Verwacht u vooral geen spektakel architectuur: Jaspers & Eyers heeft zijn weg naar Leuven gevonden :ohno:
R°EL June 8th, 2010, 02:26 PM je moet jaspers nu ook niet direct afschieten, hun bureau in leuven is toch wel een voorbeeld van acceptabele architectuur
http://www.stadenarchitectuur.be/uploads/images/stadenarchitectuur/APL/Kantoor%20Jaspers&Eyers.jpg
Kristof VG June 8th, 2010, 03:14 PM Mijn excuses, hun bureau is natuurlijk wel een mooi staaltje architectuur! Nu hopen dat dit ook het geval voor dit project wordt :)
Een verdichting, veel groen en ondergrondse parking is al één zaak, ik hoop nog op veel dwarsdoorgangen (aangezien het een groot terrein is) en een mooi geheel. Hopelijk krijgen we binnenkort renders!
Kristof VG June 12th, 2010, 03:05 AM 'Tafelrond wordt hotel'
LEUVEN - Het beschermde pand Het Tafelrond op de Grote Markt wordt een hotel. Dat schrijft althans het Leuvense middenstandsmagazine Handelen.
Het Tafelrond was vroeger de hoofdzetel van de Nationale Bank in Leuven maar werd vijf jaar geleden voor 6,4 miljoen euro gekocht door kersvers voorzitter van Oud-Heverlee Leuven en grote baas van Option Jan Callewaert. Hij gaf toen aan dat hij er een ontmoetingsplaats voor het zakenleven wou onderbrengen. Maar sindsdien is het stil geworden rond het dossier. Tot vorig jaar bleek dat er plannen op tafel lagen om er een hotel te maken. Dat bericht werd toen niet bevestigd door Callewaert. Maar het Leuvense middenstandstijdschrift Handelen schrijft nu dat een architectenbureau de plannen uitteken voor een sterrenhotel, met brasserie, vergaderzaal en mogelijk ook een lounge in de kelders. Callewaert wil het bericht niet bevestigen of ontkennen en wacht liever tot de plannen helemaal concreet zijn om de toekomst van Het Tafelrond publiek te maken. (foto (http://www.nieuwsblad.be/article/detail.aspx?articleid=BLSTE_20100611_003)).
Cultuurcentrum zoekt grotere zaal
LEUVEN - Cultuurcentrum 30CC heeft stilaan nood aan een grotere zaal. De huidige infrastructuur benadert de bovengrens terwijl de kosten om cultuur aan te bieden steeds groter worden. Dat heeft zakelijk directeur Yves Gasia van 30CC gezegd bij de voorstelling van de jaarcijfers. Daaruit blijkt dat 30CC afgelopen seizoen opnieuw meer abonnees wist te lokken. Dat waren er nu al 4.200, driehonderd meer dan het seizoen voordien. In totaal bezochten ongeveer 170.000 mensen de voorstellingen. Bijna de helft komt uit Leuven.
Volgens Gasia zijn de bezoekersaantallen al enkele jaren relatief stabiel omdat de zalen niet meer bezoekers kunnen slikken. ‘Het probleem is dat de producties wel steeds meer kosten. Daarom roep ik het stadsbestuur op om een grotere podiumkunstenzaal te overwegen', zegt Gasia. Het nieuwe seizoen wordt afgetrapt op 18 september in het voetbalstadion van Oud-Heverlee Leuven.
'Leuvens hof van beroep'
De politieke kopstukken uit uw streek - CD&V
LEUVEN - 'Misschien belangrijker dan de splitsing van de kieskring Brussel-Halle-Vilvoorde, vind ik de splitsing van het gerechtelijk arrondissement. Het stelt de Vlaams-Brabantse arrondissementen in staat een beleid te voeren dat minder afhankelijk is van Brussel', meent Devlies. Mogelijk biedt dat ook kansen voor een hof van beroep in Leuven. 'Nu moeten Leuvense advocaten erg vaak naar Brussel. In Leuven is er de ruimte om een eigen hof in te richten.'
'Mij lijkt een korte halteplaats in Leuven op de snelle spoorlijn naar Keulen belangrijk voor het bedrijfsleven en de onderzoeksinstellingen.' Daarnaast pleit Devlies voor een lightrail van Heverlee, over Arenberg, Termunckveld en Gasthuisberg naar Tervuren.
Volgens Devlies legt de Regie der Gebouwen momenteel de laatste hand aan een aantal dossiers die het administratieve gewicht van het arrondissement Leuven op federaal vlak vergroten. 'Het gaat onder meer om het Sint-Elisabethgasthuis in Diest waar een aantal sociale diensten zullen werken, en het Luxemburgcollege en het Villerscollege in Leuven.'
Kristof VG June 20th, 2010, 10:02 PM Stad stalt wagens onder Bruulpark
Een nadeel: het Bruulpark is pas voor 1,4 miljoen heraanlegd.
LEUVEN - Het stadsbestuur wil tegen 2012 starten met de aanleg van een grote parkeergarage voor de Leuvense benedenstad onder het stadspark De Bruul. Gewezen schepen Karin Brouwers (CD&V) heeft bedenkingen.
'Er zijn verschillende redenen die pleiten voor De Bruul', zeggen de schepenen Herwig Beckers (CD&V) en Dirk Robbeets (SP.A). 'Het park is rechtstreeks bereikbaar via de Leuvense ring, er is een bushalte vlakbij en de uitbouw van een parking daar biedt ons de mogelijkheid om de parkeercapaciteit over het centrum te spreiden.' Dat het stadsbestuur een parking onder De Bruul wil betekent niet meteen dat die er ook komt. Zo moeten er nog heel wat studies volgen, onder meer over de verkeersafwikkeling, het kostenplaatje en de technische haalbaarheid. Ook moet nog bekeken worden wie de parking zal uitbaten.
'We gaan op dit moment uit van twee bouwlagen met telkens driehonderd parkeerplaatsen. Maar als dat mogelijk zou blijken kunnen dat er ook negenhonderd worden', zegt Tobback. Het stadsbestuur gaat ervan uit dat tegen einde 2012 al het papierwerk afgerond kan zijn. De bouwwerken zelf zouden een jaar duren.
En wat dan met het park en de spelende kinderen in de Bruul? 'Het is de bedoeling dat tijdens de werken een deel van het park bruikbaar blijft. Bovendien zullen we in het contract met de bouwheer of de exploitant van de parking vastleggen dat De Bruul een speelterrein is en blijft', zegt Beckers. Het park wordt vaak gebruikt door buurtbewoners en spelende kinderen, maar ook onder meer het Wereldfeest wordt er georganiseerd.
'We gaan ervan uit dat een parking aanleggen snel kan. Vergeet ook niet dat bij de aanleg van de Ladeuzeparking de kermis maar een keer niet heeft kunnen plaatsvinden', benadrukt Tobback. De extra parking heeft ook gevolgen voor de benedenstad. Zo mag er, eens De Bruul zijn metamorfose achter de rug heeft, op de Vismarkt, die een grondige opknapbeurt krijgt, niet meer geparkeerd worden.
Vismarkt autovrij
'Schitterend', zegt Erik Meulemans, voorzitter van de winkelwijk Mechelsestraat. 'Een handelsbuurt is niet compleet als ze niet wordt afgebakend door twee florerende pleinen.'
Maar Karin Brouwers, gewezen schepen voor Ruimtelijke Ordening (CD&V), nu nog gemeenteraadslid, is minder enthousiast. 'Ik ben ermee akkoord dat er nood is aan extra parkeerplaats. Maar na veel vijven en zessen hebben we op het einde van vorige legislatuur het vernieuwde Bruulpark eindelijk kunnen openen. Kostprijs: 1,4miljoen euro, waarvan een groot deel naar de technisch moeilijke afwatering is gegaan. En nu gaat men opnieuw graven in De Bruul? Ik hoop dat het stadsbestuur dat bedrag mee opneemt in de kosten-batenanalyse', zegt ze. Bovendien, niet onbelangrijk, meent ze dat volgens het structuurplan op die plaats helemaal geen parking kan.
Gemengde gevoelens.. Kan iemand me een straatnaam geven van het Bruulpark? Ben er nog nooit geweest dus weet ook niet waar het effectief ligt :)
JumpV June 20th, 2010, 10:30 PM ^^
Even vlug opgezocht:
De Bruul is centraal in Leuven gelegen tussen de Brouwersstraat, de Pereboomstraat en de Halvestraat. De hoofdingang tot het park bevindt zich aan de Brouwersstraat (naast het Interleuven-gebouw).
Hier dus. (http://maps.google.com/maps?q=50.883538,4.695151&num=1&t=h&sll=50.883671,4.695046&sspn=0.004765,0.013937&ie=UTF8&ll=50.883671,4.695046&spn=0.004765,0.013937&z=17)
Le Penseur June 20th, 2010, 11:00 PM Ah, ik ging daar vorig jaar lopen.
Lijkt me inderdaad een goed alternatief voor de Vismarkt, maar 1,4 miljoen euro smijt je niet zomaar weg natuurlijk.
Kristof VG June 29th, 2010, 01:23 PM Lijkt me inderdaad een goed alternatief voor de Vismarkt, maar 1,4 miljoen euro smijt je niet zomaar weg natuurlijk.
Daarom dat men dit stil wou houden tot na de verkiezingen :)
Soit, verder goed nieuws voor Leuven:
Stadhuis wordt studio
RADIO 2 VLAAMS-BRABANT VERHUIST VAN BRUSSEL NAAR LEUVEN
De hoek Boekhandel- en Muntstraat wordt een radiostudio.
LEUVEN - De Raad van Bestuur van de VRT heeft het licht op groen gezet voor de verhuur van een gedeelte van het gotische stadhuis van Leuven. Radio2 Vlaams-Brabant verhuist, in het voorjaar van 2012, van het Amerikaans Theater in Brussel naar de leegstaande lokettenzalen op de hoek van de Boekhandel- en Muntstraat. Stef Telen
Sinds de stadsdiensten einde 2008 verhuisden van het stadhuis op de Grote Markt naar het stadskantoor aan het station staan de lokettenzalen en de kantoren van verschillende schepenen in de zijvleugel van het gotische stadhuis aan de Naamsestraat-Boekhandelstraat leeg. Het stadsbestuur heeft altijd laten doorschemeren dat het die graag wilde invullen, maar aanvankelijk leek er weinig interesse voor de oude ruimtes. Tot de VRT in maart van dit jaar liet doorschijnen een verhuizing van de regionale diensten van Radio2 te willen bekijken. Het contract in het bekende Amerikaans Theater in Brussel loopt in 2012 af en bovendien loopt de infrastructuur er op zijn laatste benen. Daarom werd bestudeerd of een verhuizing naar het stadshart van Leuven een mogelijkheid kon zijn.
Volgens burgemeester Louis Tobback (SP.A) is de kogel nu door de kerk. 'De raad van bestuur heeft het licht op groen gezet voor de verhuizing. We zullen een huurcontract afsluiten voor een bedrag van 25.000euro per jaar', zegt hij. Dat bedrag is, zeker naar Leuvense normen voor kantoorruimte, niet overdreven hoog. 'Klopt, maar zo een contract sluiten we dan ook niet met iedereen af. Het is duidelijk dat een volwaardige vestiging van Radio2 in Leuven een absolute meerwaarde is voor de stad, voor de vlakbij gelegen universiteit en voor de Leuvense verenigingen. Daarom kiezen we voor dit redelijk symbolische bedrag.'
Statussymbool
Het Leuvense stadsbestuur is al jaren vragende partij voor een studio van Radio2 in Leuven, onder meer om de status van Leuven als provinciehoofdplaats extra in de verf te zetten. De zender zond in het verleden al even uit vanuit een ruimte in het bibliotheekcomplex Tweebronnen, maar dat initiatief stierf een stille dood. In een mededeling bevestigt Radio2 het nieuws van de verhuizing in het voorjaar van 2012. 'De nieuwe locatie straalt Radio2 uit. Ze is zichtbaar, nabij en aanraakbaar. Het gebouw is ingebed in het stadscentrum en de radiostudio heeft zicht op het straatbeeld', klinkt het.
'Bovendien gaat het om een ruim pand met veel mogelijkheden. De redactieruimte van Vlaams-Brabant sluit op het gelijkvloers aan bij een levende publieksfunctie. Op de andere verdiepingen is er plaats voor publieksuitzendingen, vergaderruimte, telewerken en catering, een radiomuseum en het papieren VRT-archief.'
'Bovendien', zegt Tobback, 'kan het stadsbestuur nu ook stilaan beginnen nadenken over de verdere invulling van de overige leeggekomen ruimten van het stadhuis. Daarvoor bestaan plannen, maar die worden pas binnenkort bekendgemaakt. De uitvoering zal alleszins niet meer voor de volgende jaren zijn.'
Nice :)
Kristof VG September 23rd, 2010, 12:08 PM Oude stadsmuur krijgt nieuw leven
LEUVEN - Het stadsbestuur laat een van de oudste stukken stadsmuur in het Leuvense stadspark herstellen. Op dit moment zijn er in het Leuvense stadshart nog zes restanten van de eerste, twaalfde-eeuwse stadsmuur te vinden. Een daarvan, in het stadspark naast de school Sancta Maria-instituut, verkeert in bedenkelijke staat. ‘Een poort in de muur wordt door de school als nooduitgang gebruikt, maar de mortel tussen de stenen is op verschillende plaatsen losgekomen. Planten en bomen schoten wortel in de voegen en hebben zo het verval nog bespoedigd', zegt schepen voor Monumentenzaken Vansina (CD&V). De muur en de aangrenzende toren zijn op verschillende plaatsen gestut. Op basis van een aantal aanbevelingen door Triconsult moet de gemeenteraad zich maandag uitspreken over een nieuw restauratiedossier.
Kristof VG October 7th, 2010, 09:01 AM Sint-Pieter hoogste kerk ter wereld
STADSBESTUUR NIET HAPPIG OP LEUVENSE VERSIE VAN SAGRADA FAMILIA
LEUVEN - Ooit al afgevraagd hoe de Leuvense Sint-Pieterskerk eruit zou zien als het godshuis helemaal was afgewerkt? Ongelooflijk indrukwekkend, zo blijkt uit historisch verantwoorde simulaties van ingenieur Yves Vanhellemont. De kerk zou zelfs de hoogste van de wereld zijn.
We moeten eerlijk zijn: gezien vanop het Fochplein, de Naamsestraat en het Margarethaplein ziet de Sint-Pieterskerk er verre van kwaad uit. Anders is het aan de westkant, aan het De Layensplein, waar de grandeur van de andere gevels ver zoek is, vooral door de vreemde asymmetrie van het gebouw. Maar, zeggen Paul Reekmans en Ramon Kenis van het Leuvens Historisch Genootschap, dat is te verklaren door de tragische geschiedenis van Sint-Pieters. ‘De gotische kerk die we nu kennen, is rond de oude romaanse kerk gebouwd. Een van de geplande drie torens is gerealiseerd, maar in de zestiende eeuw ingestort', zegt Reekmans.
‘De boosdoener was een stabiliteitsprobleem. Onze voorouders hebben moeite gedaan om de torens toch te bouwen, maar hebben het uiteindelijk moeten opgeven. Wat we nu nog zien, is de basis voor de torens', vult Kenis aan. Jammer, want de oude plannen van bouwmeester Joost Metsys tonen dat hij een indrukwekkend godshuis voor Leuven voor ogen had. ‘Je moet dat zien in zijn historische context en de concurrentie tussen de Europese steden. Bovendien had Leuven net de hertogen van Brabant kwijtgespeeld aan Brussel. In een tijd waarin steden elkaar constant de loef probeerden af te steken, waren de oorspronkelijke plannen weliswaar groots, maar niet megalomaan', zegt Reekmans.
Taj Mahal
Hoe de Sint-Pieterskerk, als ze ooit was afgewerkt, zich nu zou verhouden tot de rest van Leuven, was eeuwenlang moeilijk om in te beelden. Maar dat verandert nu. Yves Vanhellemont, een bouwkundig ingenieur met een voorliefde voor monumentenzorg, baseerde zich op schetsen en maquettes om de Sint-Pieterskerk - virtueel - te reconstrueren. ‘Het zou, blijkt uit mijn berekeningen, met zijn 175 meter ook de hoogste kerk ter wereld zijn. Zelfs nu zou de Sint-Pieterskerk het hoogste gebouw van het land zijn.'
Bovendien, meent Vanhellemont, kan de Sint-Pieterskerk alsnog verrijzen zoals ze bedoeld was. ‘Met de technieken van de middeleeuwen zouden we in het beste geval een Leuvense toren van Pisa hebben gehad. Maar vandaag zijn stabilisatie van de ondergrond en metselwerkverstevingen dagelijkse kost.'
Maar dat betekent niet dat de torens er volgend jaar kunnen staan. ‘Aan de Taj Mahal is twintig jaar lang door twintigduizend arbeiders gewerkt. De complexiteit van de torens van Sint-Pieters is daarmee te vergelijken en dus onbetaalbaar', meent Kenis. ‘Maar we troosten ons met de gedachte dat Leuven op papier de hoogste kerk ter wereld heeft', vindt Reekmans.
Het stadsbestuur is alvast niet happig op het vooruitzicht van een miljoenenproject dat wellicht minstens zo lang zal duren als de afwerking van de Sagrada Familia in Barcelona, hoogste kerk of niet. ‘We hebben ooit een kunstenaar gevraagd om een constructie in staal te maken op de plaats van de torens. Maar dat zou al meer dan 1 miljoen euro hebben gekost', zegt schepen voor Monumentenzorg Dirk Vansina (CD&V). ‘Dit stadsbestuur heeft andere prioriteiten en kan haar geld goed gebruiken. De digitale beelden zijn schitterend en ik hoop dat zo veel mogelijk Leuvenaars ze te zien krijgen, maar anderzijds vertelt de manier waarop de Sint-Pieterskerk er nu ook uitziet het verhaal van haar verleden. Het is aan ons om dat verleden te respecteren.'
De brochure met daarin de simulaties van hoe de Sint-Pieterskerk er had kunnen uitzien, is te koop op het secretariaat van het Leuvens Historisch Genootschap, Brusselsestraat 46/06 in Leuven.
Leuk artikel, nog leuker zijn de foto's op nieuwsblad.be: klik! (http://www.nieuwsblad.be/article/detail.aspx?articleid=CO30G0CG&postcode=3000)
Meurisse October 7th, 2010, 11:43 AM Tja, er zijn zoveel kerken in ons land die niet afgewerkt zijn geweest... Allemaal mooi om van te dromen met simulaties maar ik denk niet dat er daar nog een draagvlak voor is om daar miljarden in te investeren.
De vergelijking met Sagrada Familia gaat wel op gezien de simulaties :)
Murano October 7th, 2010, 01:03 PM ^^
Toch een beetje absurd hoog ivm de omgeving (en dan bedoel ik het perspectief cfr foto 2). Al moet ik wel zeggen dat het schoner is dan nu, met die schuin afgewerkte toren rechts.
P.S.: iets vergelijkbaars voor Mechelen:
http://tinypic.com/r/123mjvs/7
http://tinypic.com/r/ojhzps/7
Kristof VG October 11th, 2010, 10:20 AM P.S.: iets vergelijkbaars voor Mechelen:
http://tinypic.com/r/123mjvs/7
http://tinypic.com/r/ojhzps/7
Ach, absurd is iets dat we niet gewend zijn dus moest het er staan dan had iedereen het normaal gevonden :) In het Gent topic is er door Puin een gelijkaardig topic opgestart over de sint-jacobskerk..
Cambridge aan de Dijle steeds dichterbij
WATER ALSMAAR PROMINENTER IN UNIVERSITEITSSTAD
In het Britse Cambridge, net zoals Leuven een eeuwenoude universiteitsstad, is punting een traditie maar vooral ook een toeristische trekpleister.
LEUVEN - De blootlegging van nog grotere delen van de Dijle en de aanleg van onder meer terrassen moeten de rivier opnieuw dichter bij de mensen brengen. Dat is leuk voor de mensen van Leuven, maar zeker ook voor bezoekers en de toeristische sector.
Nog voor het einde van dit jaar zijn de werken voltooid aan de zogenaamde Dijleterrassen in de Leuvense Dirk Boutslaan. De houten terrassen, met zitbankjes, een uitkijkpost en zelfs een openbaar toilet zijn het voorlopige paradepaardje van de hernieuwde Dijlebeleving in de universiteitsstad. Maar daarmee is het werk niet af, zegt schepen voor Openbare Werken en geestelijke vader van de terrassen Dirk Robbeets (SP.A).
‘Weet je dat onze voorgangers in de gemeenteraad in de jaren zeventig hebben gedebatteerd om de Dijle aan de Dirk Boutslaan te overkappen om er extra parkeerplaatsen aan te leggen? We mogen blij zijn dat die tijd voorbij is. Stilaan komt iedereen tot het besef dat een stad waar water doorvloeit een extra troef in handen heeft. Zo droom ik ervan dat de Dijleterrassen uitgroeien tot een Leuvense versie van het strand van Sint-Anneke.'
Daarom staan ook in de volgende jaren Dijleprojecten op het programma. ‘Zo hebben we met de projectontwikkelaar van de residentie Klaverpark op de vroegere site van Terclavers de afspraak gemaakt dat ze de Dijle er blootleggen. Diezelfde overeenkomst sluiten we ook met de ontwikkelaar van het Hertogeneiland, op de ziekenhuissite aan de Brusselsestraat', zegt Robbeets.
Maar met water is meer te doen dan er gewoon naar kijken en tot rust komen, vindt de schepen. Daarom hoopt hij dat er aan het water horecaterrasjes zullen opduiken om zo de belevingswaarde te verhogen. Dat kan onder meer aan de Vaartkom wanneer het openbaar domein daar heringericht wordt.
Venetiaanse gondels
‘Ook hebben we aan de Dijleterrassen een poortje gepland waarvan waterclubs gebruik kunnen maken. Er zijn nu al organisaties die tochten op de Dijle organiseren. Maar een echte afstapplaats hadden ze tot nu toe niet.' Een van die organisaties is Natur-Natur uit Korbeek-Dijle. ‘We organiseren nu al, naast kano- en kayaktochten op de Demer, bootuitstapjes op de Dijle tussen Korbeek-Dijle en Heverlee en tussen Korbeek-Dijle en Leuven. Dat doen we met kayaks en kano's, maar ook met vlotten en grotere boten. De afvaart van de Dijle door Leuven is werkelijk prachtig omdat je de stad en de monumenten eens op een andere manier ziet', zegt Bart Smulders van Natur-Natur.
Binnenkort komt daar ook een tocht Heverlee-Leuven bij. ‘De aanleg van de Dijleterrassen is voor ons een gouden zaak. Nu moesten we doorvaren naar een stuk rivier aan een supermarkt aan het Sint-Maartensdal. Zo pikken we nog het Klein Begijnhof mee, maar anderzijds is de rivier daar wel niet op haar properst. Een nieuwe aanlegsteiger in het centrum van de stad zou fantastisch zijn.'
Maar ook andere toekomstprojecten openen perspectieven. ‘Het openleggen van de Dijle aan de ziekenhuissite zou ons de kans geven om een lus te maken. Bovendien stroomt het water in die Dijlearm minder snel. En dat biedt dan weer kansen voor een ander type vaartuigen', zegt hij. Zelfs punts, naar het voorbeeld van die andere bekende universiteitsstad Cambridge in het Verenigd Koninkrijk, zegt Smulders. Bij die platte boten gebruik je een stuk, zoals de Venetiaanse gondels, om vooruit te komen. ‘Dat is een piste die we inderdaad aan het bewandelen zijn.'
Andyaki October 11th, 2010, 11:29 AM Schitterend ! Trots om in Leuven te wonen :)
Puinkabouter October 11th, 2010, 02:11 PM In het Gent topic is er door Puin een gelijkaardig topic opgestart over de sint-jacobskerk..[/INDENT]
Ik denk dat je een aantal zaken door elkaar haalt: in het Gentse forum is er een draad over niet-gerealiseerde projecten, waarin ik een aantal posts wijdde aan verscheidene kerktorens die na gedeeltelijke instorting niet zijn hersteld (Sint-Baafs en Sint-Niklaas) of die slechts gedeeltelijk gerealiseerd zijn (Sint-Michiels en Sint-Anna).
Sint-Jacobs in Gent is anderzijds behoorlijk af. Er staat nog een Sint-Jacobs in Antwerpen ook, en dat is dan weer een van die talrijke kerken waar aanvankelijk een heel hoge toren aan moest komen maar waarvan enkel de basis is gerealiseerd.
Dat terzijde: die prentjes van de Sint-Pieterskerk in Leuven mét torens zijn wel indrukwekkend, maar ik vind de proporties (in relatie tot het schip en koor én in relatie tot de omgeving) toch een tikkeltje absurd, niet zozeer door de hoogte maar wel door de breedte. Eén toren zou vast iets fijns gegeven hebben. Die 3 naast elkaar...
Het doet me wel wat denken aan de Onze-Lieve-Vrouwekerk in Laken:
http://farm5.static.flickr.com/4061/4481832199_075d96e26c.jpg (http://www.flickr.com/photos/erroba/4481832199/)Church of our lady - Laken :: Brussels, OLV Kerk van Laken (http://www.flickr.com/photos/erroba/4481832199/) by Erroba (moved to the new house) (http://www.flickr.com/people/erroba/), on Flickr
Misschien is het er wat op geïnspireerd? :)
Kristof VG November 19th, 2010, 08:58 AM Iedereen ondergronds
STAD WIL MEER PARKEERGARAGES, OOK ONDER HOOVERPLEIN
LEUVEN - Het stadsbestuur wil automobilisten én fietsers nog meer ondergronds laten parkeren. Het bestelt een studie voor meer parkeervoorzieningen, eventueel ook onder het Herbert Hooverplein.
Het nieuwe parkeerreglement, nu goed anderhalf jaar in voege, heeft enig soelaas gebracht, maar uit verschillende studies blijkt dat parkeren een van de grootste pijnpunten van de Leuvense mobiliteit is en blijft. Het stadsbestuur is wel vastberaden om van parkeren een topprioriteit te maken voor de volgende jaren. Dat moet blijken uit een studie waarvoor eerder deze week een aanbesteding werd uitgeschreven.
'Er wordt al een aantal jaren inspanningen geleverd om de nood aan parkeerplaatsen en het aanbod op elkaar af te stemmen, maar tot nu toe misten we een globaal overzicht', zegt Kristine Verachtert, het Leuvense diensthoofd Ruimtelijke Ordening. 'Daarom willen we nu een analyse waar er in Leuven geparkeerd wordt, op welke parkeerlussen er extra capaciteit nodig is en hoe we de publieke ruimte optimaal kunnen benutten. Daarvoor kijken we zowel naar wagens als fietsen en houden we ook rekening met mogelijke veranderingen in het openbare vervoer.' Ook met parkeervoorzieningen voor autocars, motorfietsen en autodelen wordt in de studie rekening gehouden. Volgens Verachtert dwingen de feiten het stadsbestuur tot de analyse.
Hertogeneiland te laat
'De nood aan parkeerplaatsen is vooral in de benedenstad erg groot. Bovendien loopt de aanleg van de rotatieparking op het Hertogeneiland vertraging op. Een ondergrondse parking aan het park De Bruul is al naar voren geschoven, maar mogelijk komen ook andere locaties, zoals Sint-Maartensdal, het Sint-Jacobsplein en randparkings buiten het centrum, in beeld.'
Volgens schepen voor Ruimtelijke Ordening Herwig Beckers (CD&V) is een aanpak van het parkeerprobleem vooral nodig om de leefbaarheid van de stad te verhogen. 'Een stad moet een zekere belevingswaarde hebben en eigenlijk horen wagens in het straatbeeld daar niet bij. Een goed voorbeeld van mogelijke oplossingen is de aanleg van een parking onder De Bruul, waardoor de Vismarkt opnieuw een echt autovrij plein kan worden. Ik sluit niet uit dat we in de toekomst zo te werk zullen gaan', zegt hij.
Zijn collega van Openbare Werken Dirk Robbeets (SP.A) benadrukt dat de studie verder kijkt dan het autoverkeer. 'Ook in de nieuwe parking onder De Bruul is plaats voor fietsen. Daarnaast denken we op termijn ook aan een erg grote nieuwe stalling onder de huidige stelplaats van De Lijn. Die verkoopt de gronden waarna er kantoren kunnen komen. We willen bekijken of we met die nieuwe eigenaar ook afspraken kunnen maken over een fietsenstalling, zoals met KBC aan het stadskantoor', zegt hij.
Ook van de nieuwe ondergrondse stalling op het Fochplein verwacht Robbeets veel. 'Als die een succes blijkt, kan het principe ook op andere plaatsen worden ingevoerd. Daarvoor lijkt het Herbert Hooverplein mij het meest geschikt.'
Die studie zal de weg vrijmaken voor nog enkele ondergrondse parkings.
Voorts is het vooral interessant om tussen de lijnen te lezen: op de huidige stelplaats van De Lijn tegenover het VAC komen kantoren. Dus geen woningen zoals eerder geplant, en ook geen nieuw concertzaal. Ik vermoed dat men een hoger gebouw zal neerpoten dan 4 verdiepen rond een binnenplein zoals op de eerste renders.
Kristof VG November 20th, 2010, 12:09 PM Heverlee ontvangt vijfhonderd militairen extra
OOK SPIL VAN INLICHTINGEN- EN VEILIGHEIDSSCHOOL
LEUVEN - Tegen september volgend jaar telt de legerkazerne in Heverlee liefst 1.200 manschappen. Daarmee wordt het kwartier Commandant de Hemptinne aan de Hertogstraat een van de belangrijkste van het land.
Toen minister van Defensie Pieter De Crem (CD&V) vorig jaar met zijn hervormingsplan voor de Belgische strijdkrachten op de proppen kwam, werd al meteen duidelijk dat het kwartier Commandant de Hemptinne, aan de Hertogstraat in Heverlee, daarbij niet slecht zou varen. Zo werd meteen duidelijk dat ISTAR, een nieuwe en gespecialiseerde informatiedienst om tijdens militaire operaties alle mogelijke informatie te verzamelen en te bundelen, in Heverlee een vaste stek zou krijgen. Het gaat om meer dan 250 militairen die nu nog verspreid zijn over eenheden in het hele land, maar binnenkort verhuizen naar het Leuvense.
Uit Flawinne
Nu wordt duidelijk dat het bij dat extra personeel niet blijft. Zo maakt tegen september 2011 ook de zogenaamde Special Forces Group zijn opwachting. De elitetroepen van het leger verhuizen uit Flawinne (Namen). Het gaat om een terugkeer, want de Special Forces, gespecialiseerd in infiltratiemissies, waren tot 2000 ingekwartierd in Heverlee. 'Aangezien in de kazerne nu al de zogenaamde inlichtingen- en veiligheidsschool actief is, beschouwen we het kwartier de Hemptinne als de uitvalsbasis van het inlichtingenplatform van het leger', zegt Ingrid Baeck van Defensie.
Compensatie
Met de 75 extra manschappen die binnenkort nog aangeworven worden, is het contingent in de Heverleese basis tegen de tweede helft van 2011 liefst 1.200 man sterk, vijfhonderd meer dan nu. 'We kiezen voor die grote getalsterkte in het Leuvense door de centrale ligging in het land. Bovendien ligt Leuven niet ver van de taalgrens en is de infrastructuur in de basis prima onderhouden', zegt Baeck.
Toch worden, om alle extra manschappen op te vangen, momenteel drie oude gebouwen op de kazerne onder handen genomen. Ze krijgen een grondige renovatiebeurt zodat ze binnenkort in gebruik genomen kunnen worden als staf- en logementsbasis. Het logistieke bataljon, dat momenteel gevestigd is aan de Hertogstraat, verhuist binnenkort, wellicht naar Leopoldsburg. Dankzij de extra manschappen in Heverlee wordt in Oost-Brabant het verlies van de honderden paracommando's die Diest hebben verlaten, toch nog enigszins gecompenseerd.
Overkapping Muntstraat verdeelt beleidsvoerders
TEGENSTANDERS: 'DIT FOLIEKE IS ABSOLUUT GEEN PRIORITEIT'
De Leuvense Muntstraat: mooi, gezellig, smakelijk, maar ook politiek niet onbesproken.
LEUVEN - De Leuvense meerderheid bereikt geen consensus over de overkapping van de Muntstraat. De bijeenkomst met gemeenteraadsleden en horeca-uitbaters, over de resultaten van de haalbaarheidsstudie, werd geannuleerd.
De overkapping van de Muntstraat dook voor het eerst op in de aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen van 2006. Een verkiezingsstunt, dacht iedereen. Maar voor schepen van Openbare Werken Dirk Robbeets (SP.A) bleek het menens. Zo menens dat de resultaten van een technische en financiële haalbaarheidsstudie momenteel op zijn bureau liggen. Die zou hij gisteren voorstellen tijdens een voorstelling. Zou, want de voorstelling werd afgeblazen.
Niet op college
Officieel klinkt het dat een aantal genodigden niet van de partij konden zijn. Dat klopt, zeggen de CD&V-schepenen Els Van Hoof en Dirk Vansina, maar de studie werd ook nog niet bekeken door het schepencollege.
En dat is nodig, gezien de voorgeschiedenis van het dossier. Zo trok N-VA'er Luk Bellens afgelopen zomer nog de Muntstraat op voor een enquête over de overkapping. De handelaars bleken pro, maar de bezoekers tegen. 'Ik heb het gevoel dat het stadsbestuur een verzoekprogramma presenteert, waarin het ingaat op een voorstel van enkelingen en daarmee de gemeenschap op kosten jaagt. Als het van ons afhangt wordt er deze legislatuur geen uitvoeringsbesluit voor de overkapping getekend', zegt hij.
Het stoort Bellens dat schepen Robbeets de pers op de hoogte wilde brengen over de haalbaarheid van de overkapping, zonder dat die in de bevoegde gemeenteraadscommissie is besproken. Die komt volgende week donderdag samen. Dat betreurt ook Open VLD'er Luc Ponsaerts. 'Door de gemeenteraadsleden niet eens de kans te geven een discussie te voeren over zo een duur project, lijkt het alsof wij tot niets dienen.'
Verkiezingen
Bellens is het enige N-VA-raadslid in het Leuvense kartel van CD&V-N-VA, maar geen eenzame tegenstem in het overkappingsdossier. Zo liet Johan Van den Broeck, de voorzitter van CD&V-Leuven, al herhaaldelijk weten dat zijn partij op korte termijn niet gewonnen is voor het plan. Naast het hardnekkige njet van kartelpartner N-VA, is de overkapping een gevoelig punt voor de CD&V, bevestigt schepen Herwig Beckers. 'Er zijn andere zaken belangrijker dan dit luxeproject en we zijn ook niet helemaal overtuigd van het nut', zegt hij. 'Maar het gaat hier om een twistpunt, geen breekpunt.'
Robbeets heeft er naar eigen zeggen mee leven dat er - over de partijgrenzen heen - voor -en tegenstanders zijn van de overkapping. 'Maar de aanbesteding van de studie is destijds goedgekeurd door het hele college. Daarom komt de voorstelling van de resultaten er snel, want er zitten heel wat mensen op te wachten.'
Daarmee zijn Bellens en Ponsaerts het niet eens. 'In principe zijn we niet tegen een overkapping. We gunnen het de handelaars en geloven in de meerwaarde. Maar er zijn in Leuven te veel straten die in een erbarmelijke staat verkeren. Bovendien zijn er nog ook op toeristisch vlak andere en dringender prioriteiten. Denk maar aan een nieuwe invulling voor het stadhuis. Die andere noden maken van deze overkapping niet meer dan een folieke', zegt Ponsaerts.
Onbijtgranen krijgen eigen leerstoel aan unief
LEUVEN - Kellogg’s, zowat de bekendste producent van ontbijtgranen en aanverwanten ter wereld, heeft voortaan een eigen leerstoel aan de KU Leuven.
De ‘W.K. Kellogg Chair in Cerial Science en Nutrition’, zo genoemd naar een van de oprichters van het bedrijf, ondersteunt onderwijs en onderzoek in het domein van graangewassen en voeding. Kellogg’s investeert voor een periode van 5 jaar in de leerstoel. Het bedrijf is immers bijzonder geïnteresseerd in de relatie tussen voeding en gezondheid en volgt al een tijdje onderzoek van de KU Leuven naar de een bepaald bestanddeel dat uit tarwezemel geïsoleerd worden en een gunstig effect heeft op de darmflora.
Kristof VG November 24th, 2010, 10:13 PM Sint-Jacob lonkt naar Santiago
PAS NA STABILISATIE SPRAKE VAN HERBESTEMMING VOOR STELLINGENKERK
De stellingen en het extra beton hebben de Sint-Jacobskerk nooit echt gezonder gemaakt.
LEUVEN - Voor het eerst in bijna vijftig jaar lacht de toekomst de dertiende-eeuwse Sint-Jacobskerk in Leuven toe. Het stadsbestuur heeft een ontwerper aangesteld die een plan moet uitdokteren om het verlaten godshuis voor eens en altijd stabiel te maken. Toch zal het nog zeker tien jaar duren vooraleer een boekwinkel, bedevaartsoord of welke herbestemming dan ook onderdak vindt aan het Sint-Jacobsplein.
Dat Triconsult, een ingenieursbedrijf en een spin-off van de KU Leuven, de studieopdracht van 250.000 euro binnenhaalt, hoeft niet te verwonderen. Hetzelfde bedrijf kwam enkele jaren geleden ook al met de verlossende boodschap dat de Sint-Jacobskerk wel degelijk gered kan worden van een verder verval door het plaatsen van micropalen onder het schip en de toren van de kerk. Binnenkort kan een aannemer ook echt de bevindingen van de studies in de praktijk brengen.
'We hebben Triconsult aangesteld om een concreet plan uit te werken voor de stabiliseringswerken. Daarmee kan een aannemer aan de slag. We gaan ervan uit dat het plan tegen februari volgend jaar klaar is. Daarna kunnen we subsidies aanvragen bij het agentschap Ruimte en Erfgoed. Wanneer we die op zak hebben, kunnen de werken starten', zegt schepen voor Monumentenzorg Dirk Vansina (CD&V). De prachtige kerk aan het plein dat zijn naam eraan dankt, staat sinds 1964 leeg omdat de muren verzakten door de zwakke ondergrond. Al die tijd werd het gebouw slechts heel sporadisch geopend, onder meer voor een jaarlijks kunstenproject.
Prijskaartje
Dat het zo lang heeft geduurd voordat er opnieuw aan een toekomst gedacht kon worden voor een van de zeven Leuvense wonderen is volgens Vansina een gevolg van de beslissingen van de afgelopen decennia. 'Het plaatsen van stellingen rond de Sint-Jacobskerk en het gieten van extra beton werden jaren geleden als oplossingen gezien. Maar die maatregelen hebben niet geholpen. In het verleden is er zelfs aan gedacht om de kerk gewoon af te breken.'
Hoe lang de werken precies zullen duren, is onduidelijk. Wel dat er een prijskaartje van ongeveer 3 miljoen euro aan vasthangt. Of er wordt gekozen voor een volledige renovatie of het principe van de doos-in-de-doos (een volume in de kerk) wordt toegepast, moet nog bekeken worden.
'Dat zal afhangen van de herbestemming en van de voorschriften van Ruimte en Erfgoed. Op dit moment mogen bij een renovatie geen onomkeerbare aanpassingen gebeuren, maar mogelijk verandert dat nog. We kunnen pas denken aan een mogelijke herbestemming wanneer de kerk goed en wel gestabiliseerd is en er gewerkt wordt aan de cascorenovatie', zegt Vansina. In het verleden dook al het voorstel op om in de Sint-Jacobskerk een boekhandel onder te brengen, zoals in Maastricht. Ook aan een modern bedevaartsoord wordt gedacht. Leuven ligt immers op de route naar Santiago de Compostela.
Kristof VG November 30th, 2010, 01:13 PM Overkapping Muntstraat kost vier miljoen
LEUVEN - De overkapping van de Muntstraat is haalbaar, maar kost wel behoorlijk wat geld. Dat zegt Luc Ponsaerts (Open VLD). Die kreeg, met andere raadsleden, een toelichting bij de haalbaarheidsstudie tijdens de commissievergadering Openbare Werken. ‘De studie komt tot de conclusie dat een overkapping wel degelijk kan. Maar als men opteert voor de beste uitvoering, kost ze wel al snel vier miljoen euro. Open VLD is ervan overtuigd dat een overdekte eetstraat zijn charmes heeft en kan uitgroeien tot een toeristische troef, maar in tijden waarin er bespaard moet worden, is dit een niet te verantwoorden luxeproject', meent Ponsaerts. Hij voegt er ook aan toe dat de haalbaarheidsstudie zelf 50.000euro gekost heeft.
‘Niets sterker dan een mens die gelijk heeft’
LOUIS TOBBACK (72) WEET OVER EEN JAAR OF HIJ OPNIEUW BURGEMEESTER WIL WORDEN
Binnenkort beslist de conciërge van een Vlaams overheidsgebouw wat wij mogen doen in ons stadhuis.
LEUVEN - ‘Als ik ervan overtuigd ben dat ik gelijk heb, mogen ze met duizenden tegen me in de aanval gaan en Jan en klein Pierke in de strijd gooien.’ Zo. We zijn erin geslaagd om in een zin samen te vatten waarvoor Louis Tobback (SP.A) als burgemeester van Leuven staat. Of hij nog lang de onverzettelijke eerste burger van de stad blijft, weten we over een jaar.
Plaats van afspraak met Tobback? Sinds enkele jaren is dat de schepenzaal in het nieuwe stadskantoor. Iedereen die er al eens is geweest, weet waarom. Het uitzicht is er adembenemend en een burgervader kan zich geen betere plek wensen om de ontwikkeling in zijn stad in de gaten te houden. ‘Dat doet me wel wat’, geeft Tobback toe. ‘Als ik hier bezoekers over de vloer krijg, en ik zie ze stil rondkijken, heb ik een gevoel van genoegdoening. Trots? Ik wil niet van pretentie beschuldigd worden, maar Leuven is erg veranderd de afgelopen vijftien jaar. Ik denk dat ik daar als starter van de motor aan heb bijgedragen.’
Stellingen
Maar, zegt de burgemeester, wie met zijn ogen kijkt, ziet vooral nog veel werk. ‘Alleen al aan de Vaartkom komen er nog heel wat spektakelstukken. Ik heb soms moeite om te geloven dat die er echt komen. Maar anderzijds, ik had vijftien jaar geleden ooit nooit durven dromen dat de Centrale Werkplaatsen zouden worden wat ze nu zijn. Dat geldt ook voor de Parkabdij, de Remy-site in Wijgmaal en de Philipssite.’
Vindt u het nooit jammer dat je als burgemeester nooit klaar bent met je stad? Nieuwe uitdagingen en noden blijven toch komen.
‘Dat speelt minder als je goed weet welke richting je uit wil. Een stad is nooit af, het is een levende gemeenschap. Nieuwe problemen kan je oplossen door ze in te passen in een kader dat je vastlegt in je toekomstvisie. In onze zusterstad Den Bosch was er onlangs goed nieuws. De Sint-Janskathedraal is eindelijk af, alle stellingen zijn er weggenomen. Aan de inwoners werd de raad gegeven om snel te gaan kijken, want over twee jaar zijn de stellingen er opnieuw voor een volgende restauratieronde.’
Wantrouwen
‘Dat geldt ook in Leuven. Tegen de tijd dat het Hertogeneiland in de benedenstad helemaal klaar is, zal het nieuwe stadskantoor alweer versleten zijn. Daarmee moet je leren leven, want het is eigen aan een stad. Maar het stoort me wel dat er veel niet meer opgemerkt wordt. De Dijleterrassen aan de Lei zijn een mooi project. Maar ik denk dat behalve Dirk Robbeets (SP.A), die ervoor bevoegd is, maar weinig schepenen er al zijn geweest. De Kop van Kessel-Lo, de opening van de crèche aan de Philipssite, het zijn de gewoonste zaken van de wereld geworden.’
U heeft zich de afgelopen maanden weer van uw vurigste kant laten zien, onder meer in de discussies over het Fochplein en het zebrapad in de Rijschoolstraat. Is het echt nodig om zo ongezouten te zijn?
‘Ik kijk met verbazing naar de erkenning van het carnaval in Aalst als werelderfgoed van Unesco. Dat is puur en alleen de verdienste van de Aalstenaren die hun tradities al eeuwen in stand houden. Maar nu de erkenning er is, is er opeens een Vlaamse pennenlikker nodig om te beletten dat die Aalstenaren hun carnaval om zeep helpen. In de volgende legislatuur zullen we moeten werken aan het stadhuis. Maar we mogen aan geen beeldje raken zonder dat iemand van een Vlaamse administratie zijn zeg heeft gedaan. Een stadsmagistraat kan niets doen zonder het dwingende advies van een niet-verkozen ambtenaar in Brussel, zover zijn we gekomen. Het stadhuis is meer dan 550?jaar geleden gebouwd is door onze voorouders. En ongelooflijk maar waar, er was toen nog geen Vlaamse administratie. Maar wij, de opvolgers van de bouwers, zijn barbaars in de ogen van Vlaanderen en niet bekwaam en kunstzinnig genoeg om te beletten dat ons eigen stedelijke patrimonium gesloopt wordt. Awel, ik beschouw dat als een affront. Vlaanderen vindt de steden en gemeenten dus te dom en vertrouwt ze al helemaal niet.’ Zo zijn wij ook niet bekwaam om te weten wat we moeten doen om jonge gezinnen in onze stad te houden. Al zestien jaar lang roepen we in de woestijn dat we een grote nood hebben aan kinderopvang. Dat weten we omdat we er iedere dag mee geconfronteerd worden en omdat mensen om die reden wegtrekken. Maar dan zegt een bureaucraat in Brussel dat Leuven voldoet aan de Barcelona-norm en op papier een voldoende hoog percentage opvangplaatsen heeft. We hebben honderden extra plaatsen nodig, maar hebben er op tien jaar tijd hooguit twintig gekregen.
Grootmoeder
'Ook in het dossier van het Fochplein gaat het me om de procedure. Het verdrag van Malta bepaalt dat er gegraven moet worden bij grote werken. Prima. Maar wat mij mateloos ergert is dat een Vlaamse ambtenaar beslist dat er 75?dagen gewerkt zal worden en dat de stad dat mag betalen. En omdat er iemand een fout gemaakt heeft, doen ze er nog eens 69?dagen bij. En weer mag de stad dat betalen. De bevoegde minister? Die schuift alle verantwoordelijkheid af naar zijn ambtenaren die steeds machtiger worden. Binnenkort beslist de conciërge van een Vlaams overheidsgebouw wat wij mogen doen in ons stadhuis. Ik ben ervan overtuigd dat minister Geert Bourgeois (N-VA) de wil heeft om een interne staatshervorming door te voeren. Hij wil dat doen door de provincies af te schaffen en gemeenten te laten fuseren. Leuven heeft niets aan de provincie, maar mij interesseert het ook niet om ze af te schaffen. Bourgeois zou eens eerst voor zijn eigen dorpel moeten vegen, zijn administraties ontvetten en de steden en gemeenten geld, maar vooral vertrouwen geven om een eigen beleid te voeren.’
Dus u schopt doelbewust keet?
‘Maar natuurlijk. Als ik me laat gaan in een ellenlange uiteenzetting over decreten, verdragen van Malta, de onverantwoordelijkheid van de Vlaamse overheid en de betutteling van de steden en gemeenten, dan luistert er geen kat naar me. Maar als ik het heb over de handtas van ons grootmoeder, dan kijkt iedereen op. Alleen als iedereen het gehoord heeft, kunnen we misschien ooit met genoeg zijn om iets te veranderen. Het Vlaams parlement zit vol burgemeesters en schepenen. Waarom zouden die geen decreetvoorstel indienen en zo beslissen dat ieder bindend advies van een Vlaamse administratie voortaan uit den boze is. Het parlement kan dat, want het is autonoom. Al vraag ik me af of het zal gebeuren, want ieder parlementslid heeft wel ergens een dossiertje liggen op een kabinet. Ze willen goed staan bij de ministers omdat dat dossier anders helemaal onderaan de stapel belandt.’
Maar u begrijpt toch dat u met de manier waarop u de dingen verwoordt ook heel wat mensen tegen u in het harnas jaagt?
‘Kijk. Ik ben een democraat en ik leef in een democratie. Het is maar goed dat er ook mensen het niet met me eens zijn. In het geval van het zebrapad in de Rijschoolstraat had ik vooral moeite met de toon waarop die mensen hun zeg wilden hebben. Bordjes ophangen met daarop Rijdoodstraat. Dat haalde zelfs niet het niveau van de welpenclub. Mij gaat het om consequent zijn. In een zone-30 worden geen nieuwe zebrapaden aangelegd. Punt aan de lijn. De Debériotstraat was anders, omdat daar altijd een zebrapad heeft gelegen.’
Jan en Pierke
‘Te veel mensen lijden aan het NIMBY-syndroom (Not in my backyard, niet in mijn achtertuin, nvdr.). Als mijn probleem maar opgelost geraakt, of dat nu problemen stelt voor anderen of niet. In een samenleving moet het algemeen belang primeren. En wie bepaalt wat het algemeen belang is in een stad? Juist, de gemeenteraad, en bij delegatie het college. De schepenen en ik dus.’
Heeft u nooit schrik om daarop afgestraft te worden? Bij de verkiezingen bijvoorbeeld.
‘In 1974 zijn we begonnen met het verkeersvrij maken van de Diestsestraat. Er kwam een orkaan van protest, ook omdat een frietkot en een sandwichkot aan de Sint-Pieterskerk weg moesten. Iedere handelaar zou eraan kapot gaan. Ik heb zelfs rechtszaken aan mijn broek gehad. Maar we hebben doorgezet omdat we ervan overtuigd waren dat een winkelstraat zonder wagens de toekomst was. De Diestsestraat is verkeersvrij gemaakt in 1976, het jaar van de verkiezingen nota bene. Na tien jaar bleek het een gigantisch succes. Toen deden de tegenstanders van weleer opeens alsof ze ieder kasseitje eigenhandig hadden gelegd (lacht). Jaak Henckens, CVP’er in Tienen en veel te vroeg gestorven, heeft me ooit gezegd: Er is niets sterker dan een mens die gelijk heeft. Als ik ervan overtuigd ben dat ik gelijk heb, mogen ze met duizenden tegen me in de aanval gaan en Jan en klein Pierke in de strijd gooien, maar ik zal niet toegeven. Ik zie niet graag stadsbesturen door de knieën gaan, zoals dat in Aarschot en Diest vaak gebeurt. Je bent verkozen door de inwoners om te besturen en te beslissen. Ze willen niet dat je toegeeft aan egoïstische hardschreeuwers. Als we bij de volgende verkiezingen rammel zouden krijgen, is dat volgens mij alleen het signaal dat de mensen ons beu zijn. Mijn partij hoeft geen schrik te hebben om oppositie te voeren, al ga ik er niet zelf meer aan beginnen. Maar als ik gelijk heb in mijn gelijk, hoef ik geen schrik te hebben. En al naargelang de mate waarin ik gelijk heb, zal me dat stemmen opleveren. Ik ben ervan overtuigd dat mensen net meer op je stemmen als je je consequent toont. Al heeft het geen enkele zin om te proberen alle stemmen voor je te winnen. Ik kan toch moeilijk de groenen gaan bedriegen door hen te beloven dat ik alle auto’s zal bannen in de stad?’
Nu zijn we er: de gemeenteraadsverkiezingen. Patricia Ceysens (Open VLD) noemde u een grote eik die de andere bomen in het bos het groeien belet.
‘Ik voel me vereerd. Is er iemand die eraan twijfelt dat de eik de mooiste en meest indrukwekkende boom is die we in onze contreien kennen? De Sequoia sempervirens (mammoetboom, nvdr.)? Die telt niet, dat is een exoot (lacht). Maar als die theorie klopt, wat doe je dan met Frank Vandenbroucke, Johan Vande Lanotte, Saïd El Khadraoui, Dirk Robbeets, Denise Vandevoort en Mohamed Ridouani? Zijn die niet tot wasdom gekomen misschien? Op andere plaatsen waar er niets groeit, moet men zich de vraag misschien eens stellen of er niets scheelt met de scheuten. En daarbij, niets belet de jonge eik om de oude eik weg te duwen, daarvoor hoeft niemand mijn zegen te vragen. Maar nu ik erover nadenk, het is onder een beuk dat niets groeit (lacht).’
Rust
‘Bovendien, de Franse schrijver en Nobelprijswinnaar André Gide zei ooit dat je het talent moet ontmoedigen. Je mag het hen niet te gemakkelijk maken, maar moet hen net uitdagen. Het feit dat de oude eik in zijn leven harde klappen heeft moeten opvangen en er nog steeds staat, daarvan kan iemand die jong is en de nodige ambitie heeft profiteren.’
Maar u beseft toch dat de Leuvenaar daarmee bezig is: of u ook na 2012 nog burgemeester wil zijn?
‘Ik denk dat ik over een jaar, in de herfst van 2011 klaar ben om mijn beslissing te nemen. Die maak ik kenbaar tegen januari 2012, ruim op tijd voor de verkiezingen. Ik zeg niet iedere keer dat ik opnieuw burgemeester wil worden wanneer ik me goed voel, de mensen me nog niet beu zijn en ik er nog zin in heb, om de spanning erin te houden. Als er volgende maand verkiezingen zouden zijn, doe ik zeker mee. Maar ik moet ook echt rekening houden met mijn gezondheid en met mijn goesting. Bovendien gaat iedereen er altijd van uit dat wanneer ik mee doe met de verkiezingen, ik meteen opnieuw burgemeester word. Dat is niet vanzelfsprekend, de kiezer beslist dat en iedere verkiezing moet gewonnen worden. Als de mensen de vernieuwing en de bouwkranen beu zijn, en nu graag zes jaar rust willen, dan kan dat. Maar ik beloof nu al: dat zal niet het programma zijn waarvoor ik sta.’
michael@leuven December 21st, 2010, 05:44 PM PARKEERTOREN OP BODARTPARKING?
De stad Leuven gaat onderzoeken of er een parkeertoren kan komen aan parking Bodart. Het stadsbestuur wil meer parkings aan de rand van de stad, de locatie aan de Tervuursevest is daar ideaal voor.
Een shuttlebus zou bezoekers snel naar het centrum brengen, De Lijn is ook geïnteresseerd om aan de parking een laatste stopplaats te bouwen zoals aan Gasthuisberg. Leuven kiest voor een toren, omdat dat goedkoper is dan een ondergrondse parking.
http://www.robnet.be/article.php?Leuven/2010/12/21/1
Kristof VG December 29th, 2010, 11:33 AM Stad pompt 9 miljoen in nieuwbouw Open School
IN KAZERNE MICHOTTE WORDEN 18 KLASSEN ONDERGEBRACHT
LEUVEN - De stad Leuven heeft 9miljoen euro uitgetrokken om een nieuwbouw in de Parkstraat in Leuven te realiseren voor Open School Leuven en Hageland. Open School kampt dit jaar voor het eerst met wachtlijsten voor cursisten. Dieter De Beus
Open School is een project dat gratis cursussen aanbiedt aan volwassenen op het niveau van het eerste en tweede middelbaar. ‘Eigenlijk geeft Open School basiseducatie', licht schepen van Onderwijs Mohamed Ridouani (SP.A) toe. ‘Open School biedt vooral taallessen, wiskunde en ICT aan.'
De huidige lokalen van Open School zijn gelegen aan de Ruelensvest in Leuven. Maar die lokalen voldoen niet meer en daarom ging de stad op zoek naar een oplossing. ‘We hebben gekozen om een nieuwbouw te realiseren en de hoofdzetel van Open School in het gebouw te integreren.'
‘Op dit moment telt Open School vijf vestigingen, die zijn gelegen in Leuven, Diest, Tienen, Haacht en Aarschot. In totaal goed voor 4.500cursisten. Maar de huidige locatie van de Leuvense vestiging is verouderd en barst uit haar voegen. Dit jaar hebben we voor het eerst moeten werken met wachtlijsten en dat kan natuurlijk niet de bedoeling zijn. Maar het is nu eenmaal zo dat steeds meer volwassenen zich bijscholen en we verwachten dat dat de komende jaren zal toenemen. Een nieuwbouw was dus de beste oplossing. Op die manier moet het ook mogelijk zijn om die wachtlijsten weer helemaal weg te werken.'
Die nieuwbouw komt er in de Parksstraat. ‘De vroegere kazerne Michotte staat al een tijdje leeg en is eigendom van de stad. We willen de voormalige rijkswachtkazerne renoveren en er ruimte maken voor achttien klassen. Vooraan komt er dan een nieuwbouw dat als hoofdgebouw voor Open School zal dienen. Daar zal onder meer het secretariaat haar kantoren krijgen. Daar komt ook een open klas met computers en internetverbinding.'
Cafetaria
‘De cursisten hebben elk moment van de dag toegang tot deze computers en kunnen daarop onder meer hun cursussen raadplegen. Ten slotte komt er aan de zijkant van de site nog een tweede gebouw om de kazerne met de hoofdvestiging te verbinden. Daar willen we een cafetaria in onderbrengen.'
De stad heeft 9miljoen euro uitgetrokken om dit project te realiseren. ‘Maar de Vlaamse Overheid heeft ons zopas een subsidie toegekend van 3miljoen euro. Dat drukt de kosten heel wat. We hopen in februari 2011 te starten met de werken en als alles goed gaat, is het gebouw klaar in juni 2012.'
michael@leuven December 29th, 2010, 12:38 PM Vandaag in het Robnieuws: HAALBAARHEIDSSTUDIE OVERKAPPING MUNTSTRAAT
Het stadsbestuur van Leuven geeft vandaag tekst en uitleg bij de haalbaarheidsstudie over de overkapping van de Muntstraat.
http://www.robnet.be/nieuwsoverzicht.php
Kristof VG December 29th, 2010, 12:52 PM ^^ Is het mogelijk om dit ook online te bekijken straks?
Anyhow, ik kijk al een maandje uit naar de nieuwe mozaiek :) Normaal zou hij nog in december uitkomen, maar online is het nog steeds de oude!
michael@leuven December 29th, 2010, 01:20 PM ^^ Is het mogelijk om dit ook online te bekijken straks?
Anyhow, ik kijk al een maandje uit naar de nieuwe mozaiek :) Normaal zou hij nog in december uitkomen, maar online is het nog steeds de oude!
Je kan het nieuws online bekijken, pak vanaf 21u staat het wel online op http://www.robnet.be/regionaal.php , dan rechts bovenaan op 'rob vandaag klikken'.
michael@leuven December 29th, 2010, 08:52 PM Je kan het nieuws online bekijken, pak vanaf 21u staat het wel online op http://www.robnet.be/regionaal.php , dan rechts bovenaan op 'rob vandaag klikken'.
De overkapping van de Muntstraat is technisch en financieel haalbaar. Dat blijkt uit een haalbaarheidsstudie die het stadsbestuur van Leuven liet uitvoeren. Er is de komende twee jaar wel geen budget om het project ook effectief te realiseren.
De studie geeft drie suggesties voor de overkapping van de Muntstraat. De eerste is met bijna 2,5 miljoen euro de goedkoopste en bestaat uit enkele repetitieve dakvlakken. Een speelsere suggestie is een golvend vlak van 3,5 miljoen euro. Een laatste mogelijk is een “membraandak”. Dat bestaat uit een dun, plasticachtig vlies dat bijna 4 miljoen euro kost. Alle mogelijkheden laten veel licht door en geven daardoor een beter zich op de straat. Ook de binnenplaats van het oude stadhuis komt in aanmerking voor zo’n overkapping. Al zijn er natuurlijk ook voorwaarden verbonden aan zo’n constructie. De zonneschermen moeten bijvoorbeeld verdwijnen en de uitlaten van de restaurantkeukens mogen niet op straat uitkomen.
Ook al is de studie nu klaar, de eigenlijke overkapping van de Muntstraat zal nog op zich laten wachten. De stad heeft nu andere prioriteiten en nam het project niet op in de begroting tot 2012. De handelaars begrijpen dat, maar willen wel dat het project op de agenda blijft staan.
groentje December 29th, 2010, 11:17 PM Ideaal zou zijn als die overkapping bij goed weer ook weer open zou kunnen...
Kristof VG January 5th, 2011, 06:56 PM Parkstraat krijgt ondergrondse parking
LEUVEN - Het project Michotte, voor een nieuwbouw voor Open School Leuven/Hageland aan de Parkstraat, krijgt ook tachtig ondergrondse parkeerplaatsen. Open School is een project dat gratis cursussen aanbiedt aan volwassenen op het niveau van het eerste en tweede middelbaar. Momenteel barst de school uit haar voegen en plant zij een uitbreiding door een combinatie van nieuwbouw en de renovatie van de voormalige kazerne Michotte. De hoofdzetel van Open School Leuven en Hageland zal zich daar vestigen.
'Een groots project', weet schepen van Onderwijs Mohamed Ridouani (SP.A). 'Maar de inwoners hoeven zich niet veel zorgen te maken over extra overlast. We zijn er ons van bewust dat de parkeerplaatsen in de Parkstraat niet dik gezaaid zijn. Daarom plannen we een ondergrondse parking met tachtig plaatsen binnen dit project.'
'De totale kostprijs bedraagt negen miljoen euro. De stad komt voor 3,2miljoen tussen in de bouw wat de parkings betreft. De werken zouden volgende maand van start moeten gaan. In juni 2012 zou het gebouw klaar moeten zijn.
Ik veronderstel dat die parking dan in de portefeuille van het stedelijk parkeerbedrijf komt van leuven?
Stad wil koer van stadhuis overdekken
VRIJTHOF IS BRUIKBAAR VOOR ONTVANGSTEN EN DOOR RADIO2
Het Vrijthof van het stadhuis, het binnenplein aan de kant van de Naamsestraat, krijgt wellicht een overkapping.
LEUVEN - De stad Leuven zal het stadhuis aantrekkelijker maken en wil daarom het binnenplein, het Vrijthof, overdekken. Dat maakt de ruimte polyvalent bruikbaar, ook als straks Radio2 zich in het stadhuis installeert.
Het stadhuis en het achterliggende binnenplein, dat je kan bereiken via de Naamsestraat, krijgen een facelift. Zo zal het Vrijthof in de toekomst wellicht een overkapping krijgen. 'We hebben zonet de studie over een mogelijke overkapping van de Muntstraat afgerond', zegt schepen van Openbare Werken Dirk Robbeets (SP.A). 'Dat kan van pas komen bij een overkapping van het Vrijthof. Die optie past perfect in onze plannen om het stadhuis attractiever te maken.'
Maar dat is niet het enige project. 'Het stadhuis heeft dezer dagen maar weinig aantrek bij Leuvenaars en de andere bezoekers', vult burgemeester Louis Tobback (SP.A) aan. 'Ook het binnenplein aan de achterkant van het stadhuis wordt maar weinig gebruikt. Dat hoeft niet te verbazen, want het is er momenteel niet aangenaam vertoeven. Het is een vochtige plek, met veel mosgroei tot gevolg. Daar willen we wat aan doen. Langs daar willen we onder meer de toegankelijkheid van het stadhuis verbeteren voor bijvoorbeeld rolstoelgebruikers. In 2012 zal ook Radio2 zijn intrek nemen in het stadhuis en daarna willen we werk maken van het overdekken van het binnenplein.'
Tobback: 'De inspiratie voor deze overkapping hebben we opgedaan bij het museum Het Prinsenhof in het Nederlandse Delft. Het dak zou volledig uit glas bestaan, zodat een maximale lichtinval gegarandeerd wordt. We zouden dan wel enkele aanpassingen moeten doorvoeren aan het binnenplein en het groen dat daar nu staat. We zijn er van overtuigd dat deze overkapping de aantrekkingskracht van het Vrijthof zal verhogen.'
'Het laat ons ook toe om het binnenplein meer te gebruiken. Ik denk daarbij aan recepties, maar ook tentoonstellingen. Het biedt ons de gelegenheid om getrouwde stellen een glaasje aan te bieden na de plechtigheid in het stadhuis. Nu moeten we hen altijd na een kwartiertje weer buiten zetten. Op het binnenplein bevindt zich ook een trap die naar de kelders leidt. Die kelders kunnen dan ook weer worden gebruikt.'
Wanneer deze werken precies zullen plaatsvinden is vooralsnog onduidelijk. 'Maar dat zal zeker niet in de eerstkomende jaren het geval zijn. Pas als het stadhuis toegankelijk is geworden en Radio2 er zijn intrek in heeft genomen, kunnen we werk maken van een overkapping.'
michael@leuven January 16th, 2011, 11:21 AM LEUVEN/DIEST/TIENEN/AARSCHOT - De Leuvense burgemeester Louis Tobback roept de omliggende steden Diest, Tienen en Aarschot op tot samenwerking ten aanzien van de problemen die gepaard gaan met de snelle groei van Leuven. Hij verwees hierbij naar het wetenschapspark dat de KULeuven in Tienen plant in het kader van het Feed Food Health-project. 'Dergelijke dingen zijn ook mogelijk in Aarschot en Diest', aldus Tobback tijdens een nieuwjaarsreceptie vrijdagavond in Leuven.
Leuven groeit momenteel sneller dat het stadsbestuur indertijd voorzien had bij de opmaak van het ruimtelijk structuurplan. 'Met een jaarlijkse bevolkingsaangroei van om en bij de 1.000 mensen zitten we nu aan meer dan 97.000 inwoners. We internationaliseren dankzij de ontwikkelingen aan de KULeuven ook zeer snel. Ook het studentenaantal groeit snel. Zo verwacht de universiteit een toename van 3.000 studenten als in bepaalde studierichtingen een tweejarige master wordt ingevoerd. Het resultaat is echter dat deze stad stilaan te klein wordt', aldus Tobback.
Om de problemen door deze snelle groei aan te pakken is volgens Tobback nood aan een grote consensus tussen de grote actoren in het Leuvense 'over waar we naartoe willen'. 'Het stadsbestuur wil in elk geval geen bijkomende open ruimte aansnijden en denkt aan bijkomende hoogbouw.Daarnaast moeten we methoden vinden om de ontwikkelingen in Leuven te laten uitdijen naar de omliggende regio. Ook Diest, Aarschot en Tienen moeten de KULeuven als een actor van voorspoed zien. De universiteit moet een universiteit voor het Hageland worden', aldus Tobback.
http://www.nieuwsblad.be/article/detail.aspx?articleid=DMF20110115_061
michael@leuven January 28th, 2011, 04:26 PM De stad Leuven heeft van de Raad van State groen licht gekregen om het Universiteitspark aan de Boudewijnlaan in Heverlee verder uit te bouwen. In het verleden werden meer dan 600 bezwaarschriften ingediend tegen de plannen, onder meer omdat het wetenschapspark schade zou toebrengen aan de natuur.
Vrijdag kreeg de stad het bericht dat de Raad van State ook de laatste klachten ongegrond verklaart. Het universiteitspark van 13 hectare mag nu verder uitgebouwd worden.
http://www.robnet.be/article.php?Leuven/2011/1/28/2
Kristof VG February 28th, 2011, 08:57 PM Viaduct Kapucijnenvoer moet weg wegens sleet
RING KRIJGT WELLICHT TWEEDE TUNNEL TEGEN 2013
Over twee jaar mag het viaduct aan de Kapucijnenvoer niet meer gebruikt worden.
LEUVEN - Het viaduct dat de Leuvense vesten over de Kapucijnenpoort voert, is dringend aan vernieuwing toe. Met de plannen die nu op tafel liggen verdwijnt het viaduct helemaal en komt er een tunnel in de plaats.
Het viaduct van de Kapucijnenpoort stond al langer op de politieke agenda. 'Het viaduct is ter sprake gekomen omdat we van het Vlaams gewest het sein kregen dat het zijn beste tijd gehad had. Er moest een alternatief komen', zegt schepen van Openbare Werken Dirk Robbeets (SP.A).
'Twee jaar geleden werd er een uitgebreid onderzoek gedaan naar dat viaduct', legt Anton De Coster van het Agentschap voor Wegen en Verkeer (AWV) uit. 'Daaruit bleek dat het tegen 2013 moest vervangen worden. Dat jaar voorzien we dan een tijdelijke oplossing. Hoe die er precies uitziet, is nog niet duidelijk. Pas daarna komt er een definitieve inrichting.'
De definitieve plannen zijn nog niet concreet, maar er ligt al wel een voorontwerp op tafel. Een tunnel die met de ring mee gaat, zoals aan het station, bleek volgens het AWV het beste voor de leefbaarheid en verkeersveiligheid. 'Dat het viaduct verdwijnt is een goede zaak. Wie nu van de autoweg komt, botst er meteen op. Niet het mooiste beeld om Leuven binnen te komen. We willen er een aantrekkelijker kruispunt creëren. Het verkeer van de autoweg of vanuit de stad, komt dan, boven op de tunnel, op een eenvoudig T-kruispunt', zegt Robbeets.
Bovengronds parkeren
De vervanging van het viaduct door een tunnel brengt ook wat extra plaats met zich mee. 'Het zou de ideale ruimte zijn om een parking onder te brengen, waar mensen kunnen overstappen op een bus. De Lijn is dan ook vragende partij om er een grote halteplaats neer te poten', stelt Robbeets. Eerder werd ook geopperd dat daar een nieuw concertgebouw kon komen, maar die plannen blijken niet meer aan de orde.
Het Gewest werkt al sinds 2002 aan een hertekening van de Leuvense vesten. 'Er zijn heel wat kruispunten die heringericht zullen worden. Maar het enige in voorontwerp is dat aan de Kapucijnenpoort. Dat krijgt prioriteit want het viaduct is versleten', stelt Anton De Coster. 'De plannen werden al voorgesteld aan de stad Leuven en moeten nog voor de provinciale auditcommissie komen. Het is een belangrijke weg, dus we willen niet over een nacht ijs gaan.'
Het viaduct mag dan wel versleten zijn, instorten doet het nog niet. 'Er is absoluut geen enkel gevaar voor de veiligheid. Nog tot 2013 kan het mee', zegt De Coster.
AXIMAS March 3rd, 2011, 09:27 PM Sigarenfabriek verhuist
LEUVEN/LUMMEN - De legendarische sigarenfabriek Vanderelst, tussen de Tiensevest en de Nobelstraat in Leuven, wordt een appartementen- complex met ongeveer 120 flats. Inmiddels is de verhuizing van het bedrijf naar het Limburgse Lummen zo goed als afgerond.
Toen Henri Wintermans Cigars, de huidige eigenaar van de vroegere sigarenfabrikant Vanderelst, in 2008 bekendmaakte dat het bedrijf na meer dan 120 jaar onafgebroken aanwezigheid in Leuven de provinciehoofdstad zou verlaten, ging er een kleine schokgolf door industrieel Leuven. Vooral het feit dat de directie wel had gezocht, maar in de ruime regio rond Leuven en Aarschot nergens ruimte had gevonden, voor een nieuw bedrijfspand, zette veel kwaad bloed. Op die manier werd Vanderelst ongewild een symbool van het schrijnende tekort aan bedrijventerreinen in Oost-Brabant.
Grootste van al
'Inmiddels is de verhuizing naar de nieuwe fabriek in het Limburgse Lummen, de grootste sigarenfabriek van Europa, zo goed als afgerond', zegt afgevaardigd bestuurder van Henri Wintermans Cigars, Wim Vinken. ‘Alle machines zijn al overgebracht, net zoals het grootste deel van het personeel. Momenteel legt een handvol medewerkers in Geel en Leuven de laatste hand aan de verhuizing die over enkele weken is afgerond.'
In totaal verhuizen 220 personeelsleden van Leuven naar Lummen. Uit Geel gaat het om ongeveer 190 mensen. Voor hen is met de vakbonden een regeling over dagelijks busvervoer van en naar Lummen uitgewerkt. ‘Slechts één medewerker verhuist niet mee', zegt Vinken. ‘We hebben meer dan een half jaar gezocht naar een geschikte locatie tussen Geel en Leuven, maar hebben die niet gevonden. Daarom is de keuze uiteindelijk op Lummen gevallen.'
Inmiddels is er ook meer duidelijkheid over de toekomst van de bedrijfspanden die Vanderelst in Leuven achterlaat. Het depot aan de Vaart is enige tijd geleden gekocht door projectontwikkelaar Ghelamco dat voor het pand onderhandelt met een speelgoedketen. En ook voor de sigarenfabriek binnen de vesten, waar decennialang Mercator, Corps Diplomatique en Don Pablo van de band rolden, is er nu duidelijkheid. Het Leuvense architectenbureau Jaspers & Eyers tekent de plannen uit voor een nieuwe invulling.
‘Een gedeelte van de gebouwen zal blijven, maar andere zullen afgebroken worden. Een projectontwikkelaar wil op de site in totaal ongeveer 120 appartementen van verschillende afmetingen bouwen met behoud van de industriële toets', zegt schepen voor Ruimtelijke Ordening Herwig Beckers (CD&V).
Opvallend is de hoge percentage openbaar groen in het project.
‘Het gaat in totaal om bijna zeventig are groen, toch niet niets voor een complex op wandelafstand van het station. De ontwikkelaar wil er ook borg voor staan dat ieder van de zeven tuintjes een eigen sfeer uitademt en dat er verschillende voetgangersdoorgangen zijn door de site', zegt de schepen.
Onder het complex is er in totaal plaats voor meer dan tweehonderd auto's. Er is ook een percentage sociale en betaalbare wooneenheden gepland. De inkijk op de nabijgelegen gevangenis Leuven-Hulp wordt in de mate van het mogelijke beperkt.
Voor foto's: zie artikel (http://www.nieuwsblad.be/article/detail.aspx?articleid=PN2R7FQF).
Verwacht u vooral geen spektakel architectuur: Jaspers & Eyers heeft zijn weg naar Leuven gevonden :ohno:
De stad heeft een bouwvergunning voor zo'n 7000 M² kantoren en 90 residentiële loften afgeleverd
michael@leuven March 4th, 2011, 12:01 PM http://www.nieuwsblad.be/Assets/Images_Upload/2011/03/04/B6_GQL371EO8.1_dijleterras_0389.jpg
http://www.nieuwsblad.be/Article/Detail.aspx?articleid=MV3741U6
LEUVEN - De werken aan de Dijleterrassen gaan hun laatste fase in. De Groendienst is nu volop bezig met het leggen van het gras, waarna de houten terrassen ingewijd worden.
Kristof VG March 24th, 2011, 08:24 PM PLANNEN VOOR NAAMSESTEENWEG EN ARENBERGPLEIN
Handelaars zien geen heil in tunnel en parkeergarage
donderdag 24 maart 2011
LEUVEN - De stad Leuven heeft grootse plannen met het centrum van Heverlee. Zo wil zij de spoorovergang ondertunnelen en een parking realiseren onder het Arenbergplein. De handelaars rond het plein hebben liever dat de stad haar plannen weer opbergt.
De stad Leuven speelt al langer met de plannen om het centrum van Heverlee aan te pakken. Maandag hoop de stad Leuven alvast een overeenkomst te sluiten met Infrabel en het Agentschap Wegen en Verkeer om een studie te bestellen die de mogelijkheden onderzoekt om de spoorovergang te vervangen door een tunnel op de Naamsesteenweg.
'Die ondertunneling is nodig vanuit veiligheidsoogpunt', legt schepen van Ruimtelijke Ordening Herwig Beckers (CD&V) uit. 'Zwakke weggebruikers moeten die overweg nu kruisen samen met de wagens. Dat leidt al eens tot gevaarlijke situaties. Maar die ondertunneling moet ook de verkeersdoorstroming verbeteren. De komende jaren zal het verkeer op die spoorlijn alleen nog toenemen. We moeten dus voorkomen dat iedereen van 'smorgens tot 'savonds in file staat voor de barelen aan de spoorweg.'
De studie houdt echter meer in dan enkel de realisatie van een tunnel. 'We willen dat centrum aantrekkelijker maken voor de inwoners, bezoekers en handelaars. Daarom zullen we ook onderzoeken of we het Arenbergplein kunnen herinrichten. Zo willen we het plein onder meer verkeersvrij maken en denken we eraan om een ondergrondse parking aan te leggen. Op die manier kunnen we het plein zelf een nieuwe bestemming geven, zodat de inwoners gezellig een boek kunnen lezen, er hun boterhammen opeten of waar af en toe culturele activtieten worden georganiseerd. Want op dit moment wordt het plein amper gebruikt en dat is jammer.'
Wanneer de werken zullen starten is voorlopig nog niet bekend. 'De studie, die volgend jaar afgerond moet zijn, zal ons daar meer inzicht in geven. Het belangrijkste is alvast dat dit dossier niet in de koelkast belandt, want het is wel duidelijk dat er iets moet gebeuren. Het centrum raakt meer en meer verdrukt, de filetijden lopen er verder op en de middenstand valt stil.'
Op een infovergadering voor de inwoners en de handelaars van het centrum kwamen ernstige vragen bij het project naar boven. Daar werd meteen duidelijk dat de handelaars niet opgezet zijn met de plannen. 'Wij hebben liever dat de stad haar handen van het plein en de overweg afhoudt', klinkt het bij uitbater van 'Frituur Paula' Benny Derrek (38) uit Oud-Heverlee. 'Het is hier helemaal zo slecht niet als de stad laat uitschijnen. De filetijden zijn hier beperkt en hebben vooral te maken met de werken aan de Geldenaaksebaan. Ik acht een ondergrondse parking ook niet nodig. Als ze een parking willen aanleggen, kunnen ze dat toch ook langs de spoorweg. Al die werken kunnen ook nefast zijn voor de handelaars, want dan verandert het centrum jarenlang in een werf.'
Man toch :).. Veel respect voor zelfstandigen die op eigen handen werk creeren en onze economie doen draaien, maar de absurde kortzichtigheid bij sommigen :).
De investering van de stad is net fantastisch nieuws, waar andere plaatsen voor zouden springen om dergelijke budgetten binnen te halen.
AXIMAS March 25th, 2011, 06:35 PM http://www.nieuwsblad.be/Assets/Images_Upload/2011/03/04/B6_GQL371EO8.1_dijleterras_0389.jpg
http://www.nieuwsblad.be/Article/Detail.aspx?articleid=MV3741U6
LEUVEN - De werken aan de Dijleterrassen gaan hun laatste fase in. De Groendienst is nu volop bezig met het leggen van het gras, waarna de houten terrassen ingewijd worden.
Jammer van de afschuwelijke blauwe verlichting
Andyaki March 26th, 2011, 02:28 PM LEUVEN - Het Tafelrond op de Grote Markt in Leuven krijgt na 9 jaar leegstand een bestemming in de horeca. Het gebouw fungeerde eerderals Nationale Bank. Het is na de vernielingen van 1914-18 opgetrokken.
Option-topman Jan Callewaert, die het pand in 2005 in eigen naam voor 6,4 miljoen euro kocht van de Nationale Bank, presenteert de plannen volgende week vrijdag aan het schepencollege. Callewaert was vrijdag niet bereikbaar, maar uit goede bron is vernomen dat hij er een hotel wil van maken met een brasserie op het gelijkvloers, aldus Belga..
Het Tafelrond werd in de tweede helft van de jaren '20 van de vorige eeuw gebouwd door de Nationale Bank van België. Het is een kopie van het oorspronkelijke gebouw dat Mathieu De Layens, de architect van het Leuvense stadhuis op deze plek in 1480 bouwde. Dit gebouw werd in 1817 gesloopt en daarna weer opgebouwd. Dat gebouw werd echter vernield in de grote oorlogsbrand van 1914 in Leuven. De Nationale Bank sloot dit filiaal in 2002. Sindsdien stond het leeg.
Al jaren wordt uitgekeken naar wat Callewaert ermee van plan is. De plannen die hij vrijdag aan het schepencollege zal voorstellen liggen in de lijn met wat het Leuvense middenstandsblad Handelen in juni 2010 reeds bekendmaakte op basis van een gesprek met iemand van het architectenbureau Dugardyn. Het Tafelrond zou volgens Handelen worden herbestemd tot een viersterrenhotel met 30 tot 40 kamers. Op het gelijkvloers zou er een brasserie worden ondergebracht en in de kelder een lounge bar.
Bron: Het Nieuwsblad (25/03/2011)
Plaas May 5th, 2011, 10:49 AM Fiere Margriet verhuist naar Dijle
LEUVEN - Het beeld van Fiere Margriet, nu nog in de Tiensestraat, krijgt volgend jaar een andere plaats in Leuven. Midden in het water aan de Dijleterrassen. Daar komt het beter tot z'n recht.
Het bronzen kunstwerk uit 1982, dat een naakte vrouw voorstelt die op het water ligt, is een van de bekendste Leuvense beelden. Maar de ligging op de hoek van de Tiensestraat met de Muntstraat, in de buurt van verschillende fakbars, kan beter. 'Het beeld wordt al jarenlang misbruikt om vuil achter te laten. Bij gesprekken over de Tiensestraat, die volgend jaar wordt heraangelegd, kwam de Fiere Margriet ter sprake', stelt schepen van Openbare Werken Dirk Robbeets (SP.A). 'Dat beeld zou beter tot zijn recht komen in de Dijle, zeker met de nieuwe Dijleterrassen. Volgens de legende moet ze daar ook liggen.'
In deze legende werd Fiere Margrietje door rovers ontvoerd, verkracht en vermoord. Haar lichaam wierpen ze een heel eind buiten de stad in de Dijle, maar het zonk niet. Vissen droegen Margrietje stroomopwaarts omgeven door een wonderbaarlijk licht terug naar Leuven. De hertog van Brabant was getuige van het wonder en kan zo de roversbende opsporen. De legende bracht een hele cultus op gang rond deze Leuvense volksheilige.
Hoe het beeld precies in de Dijle zal komen te liggen, is nog niet zeker. 'Dat zijn we nog aan het bekijken. Misschien moeten we het op vlotters bevestigen, zodat het steeds op het waterpeil drijft', stelt Robbeets. 'Het kan in ieder geval een bijkomende attractie worden. En wanneer de parking aan de Bruul er komt, maakt het de wandelroute naar de stad ook aantrekkelijker, wat meer mensen zal overhalen daar te parkeren.'
Leuvenaar Willy Meysmans, de maker van het beeld, valt uit de lucht bij het horen van de verhuis. 'Ze hebben me er nog niets van gezegd. Of het beeld in de Dijle beter past, kan ik zo niet zeggen. Het hangt ervan af hoe het er gezet wordt. De huidige plaats vind ik niet bepaald schitterend, dus er is plaats voor verbetering.' (HET NIEUWSBLAD)
Loyers May 21st, 2011, 12:55 PM Nieuw woonproject aan de Tervuursepoort te Leuven.
www.tervuursepoort.be
JayBeeke May 22nd, 2011, 11:47 AM Nog maar eens luxe-appartementen, neem ik aan...
mvg,
JJN
Potie May 24th, 2011, 02:38 PM Ziet er tof uit
MichW May 25th, 2011, 10:05 AM Nog maar eens luxe-appartementen, neem ik aan...
mvg,
JJN
De prijs viel nog mee, huren €700/maand voor 2slaapkamers. Dat is bij de goedkopere in Leuven
vank May 26th, 2011, 11:26 PM Grotendeels is het natuurlijk wel een blok (zonder versieringen of speciale hoeken) die in een snel tempo gebouwd kan worden en niet zo duur is.
Er zitten ook een aantal appartementen bij waar geen terras voorzien is wat ook kosten uitspaart.
Ik weet natuurlijk de ligging en de gevelbekleding niet.
De duplexloft zal in ieder geval prijzig zijn denk ik.
AXIMAS May 30th, 2011, 01:10 PM Nieuw woonproject aan de Tervuursepoort te Leuven.
www.tervuursepoort.be
Is een project van de patrimoniumvennootschap van Eyers (treedt blijkbaar meer en meer zelf als projectontwikkelaar & investeerder op ipv louter architect). Veronderstel dat de gevel zelfde zal zijn als zijn kantoorgebouw aan de overkant.
De Wintermans site heeft hij ondertussen ook gekocht waar zo'n 7000 M² kantoren en 90 loften ontwikkeld kunnen worden.
Le Penseur July 18th, 2011, 09:57 PM Erg geslaagd, de Dijleterrassen!
http://i214.photobucket.com/albums/cc73/LePenseurbelge/DSC00525.jpg
http://i214.photobucket.com/albums/cc73/LePenseurbelge/DSC00526.jpg
gob de bouwer December 6th, 2011, 06:22 PM In het Nieuwsblad dit weekend:
Studentenkamers in oude studio afgekeurd
LEUVEN - Wat er met de gebouwen van bioscoopcomplex Studio1 en Studio'ke, aan de Brabançonnestraat in Leuven, staat te gebeuren, is hoe langer hoe meer onduidelijk. De bouwaanvraag voor een nieuw project met studentenkamers werd afgekeurd.
Na de sluiting van Studio'ke en de verhuizing van Studio1, bleef in 2004 enkel de administratie van Studio Filmtheaters achter in het pand aan de Brabançonnestraat. Sinds 2009, toen het hele bioscoopcomplex de boeken neerlegde, staat het pand leeg. Studio Filmtheaters kreeg de gebouwen snel verkocht aan projectontwikkelaar Vivinvest uit Herent, het bedrijf rond Patrick Vanoppen. Die wilde er studentenkamers realiseren, maar daar kwam veel kritiek op uit de buurt. Bovendien werd de bouwaanvraag afgekeurd door het stadsbestuur omdat het volume te groot was.
Het tweede bouwplan, goed voor 95 studentenkamers, dertien studio's en één appartement, op de plaats van de filmzalen en de vroegere parking ernaast, werd dit voorjaar wel vergund. Toch twijfelde Vivinvest of het wel verder zou gaan met het project. In april had de firma in feite kunnen beginnen bouwen, maar de ontwikkelaar besloot een half jaar geleden het project toch te verkopen.
'We hebben grote projecten, zoals Park51 in Herent, die we voorrang willen geven. We moeten soms keuzes maken. We hebben maar een beperkt aantal mensen in dienst. Je moet alles gerealiseerd krijgen', zegt Alysse Knockaert van Vivinvest. 'Een andere investeerder toonde interesse, dus besloten we het project door te verkopen.' Die andere projectontwikkelaar wil ook studentenkamers maken, maar die plannen vielen te groot uit voor de stad.
Schepen van Ruimtelijke Ordening Herwig Beckers (CD&V) daarover: 'De nieuwe investeerders, jonge mensen die nog maar enkele maanden op de Leuvense huizenmarkt zitten, wilden meer studentenkamers optrekken dan vergund was. Ze hebben huizen aan de straatkant bijgekocht en willen die neerleggen om er eveneens studentenkoten van te maken. Maar dat hebben we geweigerd. Een woonhuis mag geen studentenresidentie worden. Deze bouwaanvraag werd dus geweigerd. Als ze de oorspronkelijke plannen volgen, kunnen ze in principe morgen beginnen bouwen. Doen ze een nieuwe aanvraag, dan bekijken we die opnieuw', stelt Beckers.
Ook aan de Burgemeestersstraat ligt een pand van Studio Filmtheaters. Wat er met dat gebouw zal gebeuren, is nog onduidelijker. 'Een aantal mensen is komen vragen wat er mogelijk is. Maar een bouwaanvraag kregen we tot dusver nog niet', aldus Beckers.
Persoonlijk vind ik de titel heel slecht gekozen, alsof het project nu van de baan is.
Het is echter enkel de nieuwe bouwaanvraag (voor de uitbreiding met de percelen Gildenstraat 10, 12 en 14) die is afgekeurd.
Maar de (nieuwe) bouwheer gaat volop verder met de uitvoering van de plannen volgens de goedgekeurde bouwvergunning. Momenteel loopt de aanbestedingsfase. Ik vermoed dat begin volgend jaar een aannemer zal worden aangeduid.
|
|