View Full Version : LEUVEN : OCMW site


De Snor
July 8th, 2008, 08:35 PM
De OCMW site wordt een kwalitatieve woonomgeving met een gediversifieerd aanbod aan woningen voor verschillende bevolkingsgroepen.

De ontwikkeling van deze site past dan ook duidelijk in het woonbeleid van de stad:

* creatie van een bijkomend woningaanbod in de binnenstad
* aandacht voor betaalbaar wonen
* nastreven van een sociale mix (privé woningbouw, sociale koop- en huurwoningen, permanente bewoning en bewoning door studenten/passanten)
* aandacht voor verschillende types van woningen: traditionele eengezinswoningen, flats, duplexwoningen, kangoeroewoningen, kamers en studio’s.
* aandacht voor de woonkwaliteit en de leefbaarheid: openbaar groen, autoluwe straten, voldoende (ondergrondse) parking

http://www.leuven.be/ftp/plan_onderdelen_250.jpg

Om het plan te kunnen ontwikkelen, moeten de bestaande gebouwen gesloopt worden. De functies die nu nog in die gebouwen huisvesten, zullen verhuizen (bv. het strijkatelier naar die nieuwe veilingsite, de technische diensten van het OCMW naar de Geldenaaksebaan, ...).

Het inrichtingsplan gaat uit van een versterking van het woonkarakter in de Frederik Lintsstraat en van een bundeling van stedelijke functies langs de Andreas Vesaliusstraat. Het zuidelijk deel van het terrein krijgt een invulling aansluitend op de kleinschalige woongebouwen in de Frederik Lintsstraat en de Brabançonnestraat.
Enkele volumes met 3 tot 4 bouwlagen worden hier geschakeld rond een publiek toegankelijke groene ruimte. Tussen de centrale groene ruimte en de Frederik Lintsstraat herstelt een langgerekt volume het straatbeeld van die straat. Ook de andere zijde van de groene ruimte wordt met eenzelfde volume afgewerkt. Beide volumes stapelen verschillende woontypologieën: duplexwoningen met tuin, kleinere en grote appartementen met dakterrassen. Aan de randen van de site sluiten stadswoningen op een eigen perceel rug aan rug aan op de bestaande tuinen.
In het binnengebied, aansluitend op de grootschalige gebouwen van de K.U.Leuven en het OCMW vormt een gebouw met kamers of studio’s het scharnierpunt tussen het wonen in het zuidelijk deel van de site en de grootschaligere bestaande complexen. Het gebouw gaat zowel in bouwhoogte (tot 6 bouwlagen) als in programma de dialoog aan met de gebouwen van de K.U.Leuven. Het zal aan de projectontwikkelaar zijn in te schatten welke de nood is aan studentenkamers, of eerder aan kleinere woongelegenheden.

http://www.leuven.be/ftp/foto_maquette2_2501.jpg

De centrale groene ruimte draagt bij tot woonkwaliteit van de site zelf maar ook tot die van de buurt. Verschillende tracés voor zachte weggebruikers verbinden deze groene ruimte met de bestaande straten. In de aanleg van de groene ruimte zullen enkele waardevolle restanten van het vroegere weeshuis een nieuwe functie krijgen.
De volledige site krijgt een autoluw karakter. Het parkeren gebeurt dan ook ondergronds.

Op de site staan nu een aantal waardevolle elementen. In het nieuwe ontwerp zullen deze elementen opnieuw een plaats krijgen. Ze worden geïntegreerd in de aanleg van de centrale groene ruimte. Een deel van de sierlijke patiogevel met gedenksteen kan op dezelfde plaats bewaard blijven in de groene ruimte. Het hekwerk dat de site nu afsluit van de Frederik Lintsstraat zal een nieuwe plaats krijgen op de overgang van de groene ruimte naar het woonerf.

Kristof VG
September 2nd, 2008, 02:05 PM
Ligging op het Ruimtelijk Structuurplan Leuven:
http://img50.imageshack.us/img50/6803/liggingzz8.jpg (http://imageshack.us)
De 2 grote vlekken in het midden (Hertogendal+Barabarahof) en bovenaan (Vaartkom) toont aan waar er andere woningen bijkomen in Leuven.


Wat komt er bij?

Woningen:
In totaal komen er 89 tot 111 volwaardige woongelegenheden. Daarnaast is er ook nog plaats voor maximaal 225 kamers of maximaal 112 studio's. Hoogte gaat tot maximum 6 bouwlagen. Dit zijn weer vele nieuwe woningen die bijkomen in het Leuvense!
http://img293.imageshack.us/img293/6627/fotomaquette1250dy5.jpg (http://imageshack.us)

http://img57.imageshack.us/img57/3576/fotomaquette6250ge6.jpg (http://imageshack.us)


Parkeerplaatsen:
Er komen minimaal 500 ondergrondse parkeerplaatsen op het terrein. 100 voor het OCMW zelf, de overige 400 zijn voor de nieuwe woningen, voor de huidige omwonende en voor omliggende instituten zoals de KULeuven en hogeschool Groep T.
http://img355.imageshack.us/img355/9668/planparkeren250wi7.jpg (http://imageshack.us)



Timing en fasering

* 2005 en 2006 voorbereidende studies en onderzoeken
* 2006: bekomen van een verkavelingvergunning en start van de verkoopsprocedures
* 2007: verkoop van delen van de site en start van de nieuwbouwwerken

Voor de ontwikkeling van dit terrein zal er geen ruimtelijk uitvoeringsplan gemaakt worden, zoals wel gedaan wordt voor andere sites. Hier maakt de dienst ruimtelijke planning van de stad Leuven een verkavelingsplan op. Zo kan men het terrein sneller ontwikkelen. Het verkavelingsplan zal in de loop van 2006 in openbaar onderzoek gaan.
Eerst zal een deel van het bestaande gebouw gesloopt worden. In eerste fase wordt de Frederik Lintsstraat afgewerkt en komt er het gebouw met kamers en studio’s. Daarna gaat de sloop van de bestaande gebouwen voort. Een aantal waardevolle elementen blijven wel bewaard.
In een tweede fase worden de sociale woningen gebouwd.
Een derde fase is voorbehouden van de aanleg van de groene ruimte.
In een latere fase starten de sloopwerken van het huidige OCMW kantoor in de Andreas Vesaliusstraat. Maar dat is nog voor de verre toekomst.



De Stad Leuven zou de gebouwen via een openbare oproep uitbesteden aan de winnende architect. Het project zou nu al bezig moeten zijn. Veel heb ik er niet van gehoord..