View Full Version : [Gluren bij de Noorderburen] Mobil & Infra


Slagathor
May 4th, 2009, 02:04 PM
De Zuiderburen draad (http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=793220) in het Hollandse forum is populair en ik vond: tijd om ook eens wat terug te doen. We wonen immers met z'n allen op een postzegel genaamd Benelux, dus enige uitwisseling is toch logisch zeker.

Eerst maar eens wat parallellen trekken op het gebied van mobiliteit, misschien kunnen we dat later nog eens aanvullen met draadjes over andere onderwerpen. Ik zal me, voor nu, beperken tot enkele grote treinstations.

Status Quo: spektakelstations als Antwerpen Centraal of Liège Guillemins sieren de Noordelijke moeraslanden helaas (nog) niet. Toch is er nog wel één en ander te beleven op de locaties waar de Nederlandse Spoorwegen u vriendelijk doch dringend de trein uit duwen. Te beginnen met de symbolische hoofdstad des koninkrijks:



AMSTERDAM CENTRAAL
Het station Amsterdam Centraal was aan uitbreiding en opwaardering toe. De constructie is opgesloten tussen sporen en water, maar gelukkig was er richting het IJ nog wat ruimte voor de 4e overkapping (als aanvulling op de huidige 3). Extra treinperrons zijn niet nodig, dus zal die overkapping plaats bieden aan een groot busstation.
Ook worden de stationshallen gerenoveerd, en vinden er (ondergronds) grote bouwwerkzaamheden plaats m.b.t. de nieuwe metrolijn (Noord-Zuidlijn). Opleveringsdata, daar wagen wij ons sinds enige tijd niet meer aan. Ondergronds graven blijkt een flexibel gegeven, beide in tijdsduur en financiën.

Ontwikkeling door (o.a.) Prorail en de gemeente Amsterdam. Ontwerp door Benthem Crouwel Architects. Oplevering oorspronkelijk circa 2013.

http://www.benthemcrouwel.nl/www.benthemcrouwel.nl/portal_presentation/transport/amsterdam-cs/s_amsterdam-centraal-central-station-0008.jpg/Image

http://img184.imageshack.us/img184/6638/ijsei3ji7.jpg

http://www.benthemcrouwel.nl/www.benthemcrouwel.nl/portal_presentation/transport/amsterdam-cs/s_amsterdam-centraal-central-station-0014.jpg/Image

http://www.benthemcrouwel.nl/www.benthemcrouwel.nl/portal_presentation/transport/amsterdam-cs/s_amsterdam-centraal-central-station-0015.jpg/Image

Foto's van Benthem Crouwel Architects. Klik hier (http://www.benthemcrouwel.nl/portal_presentation/transport/amsterdam-cs) voor de bron van de foto's en voor meer informatie over het project met o.a. video materiaal.



Wie Amsterdam zegt, moet ook Rotterdam zeggen. Tenzij Wie een Amsterdammer is, dan weigert 'ie ongetwijfeld resoluut. Enfin. De Havenstad:



ROTTERDAM CENTRAAL
Rotterdam Centraal stamt, zoals vrijwel alles in de stad, uit de tweede helft van de 20e eeuw. De grenzen van de capaciteit zijn bereikt, en daarnaast heeft de gemeenteraad het op zich genomen het hele gebied grondig onder handen te nemen. Men denke wolkenkrabbers, pleinen, lanen, metro's en, uiteraard, een modern Centraal Station.
Rotterdam Centraal is dé HSL hub voor de Zuidvleugel van de Randstad (inwoneraantal: ~3.500.000) waar de Hofstad 's-Gravenhage het met shuttle services zal moeten doen, dit voornamelijk vanwege de ongunstige ligging van Den Haag ten opzichte van de lijn A'dam<>R'dam.
Rotterdam Centraal krijgt één grote perronoverkapping die de hele constructie aan elkaar smelt en ook de achteringang van de nodige allure zal voorzien.

Ondergronds wordt het metrostation opgewaardeerd en wordt er een extra tunnel bijgegraven, waardoor de Erasmuslijn (http://nl.wikipedia.org/wiki/Erasmuslijn) direct door zal kunnen rijden naar Den Haag (dit in het kader van het Randstadrail (http://nl.wikipedia.org/wiki/RandstadRail) project).

Ontwikkeling door (o.a.) Prorail en de gemeente Rotterdam. Ontwerp door Benthem Crouwel Architects. Oplevering circa 2013.

http://www.benthemcrouwel.nl/www.benthemcrouwel.nl/portal_presentation/transport/rotterdam-cs/s_rotterdam-centraal-centraal-station-007.jpg/Image

http://www.benthemcrouwel.nl/www.benthemcrouwel.nl/portal_presentation/transport/rotterdam-cs/s_rotterdam-centraal-centraal-station-004.jpg/Image

http://www.benthemcrouwel.nl/www.benthemcrouwel.nl/portal_presentation/transport/rotterdam-cs/s_rotterdam-centraal-centraal-station-001.jpg/Image

http://www.benthemcrouwel.nl/www.benthemcrouwel.nl/portal_presentation/transport/rotterdam-cs/s_rotterdam-centraal-centraal-station-008.jpg/Image

http://www.benthemcrouwel.nl/www.benthemcrouwel.nl/portal_presentation/transport/rotterdam-cs/s_rotterdam-centraal-centraal-station-006.jpg/Image

Foto's van Benthem Crouwel Architects. Klik hier (http://www.benthemcrouwel.nl/portal_presentation/transport/rotterdam-cs) voor de bron van de foto's en voor meer informatie over het project met o.a. video materiaal.



's Lands derde stad is Den Haag. Qua skyline doet de Hofstad overigens een serieuze gooi naar de titel 's Lands tweede stad, maar dit voor nu terzijde.



DEN HAAG CENTRAAL
Nu was het oude station Den Haag Staatsspoor geen pareltje, maar wat de Hagenezen ervoor terug kregen torent donker over de stad als ware Satan's troon. Het heet Stichthage (http://img158.imageshack.us/img158/3357/pict0055dr6.jpg), en het blijft, om voor ons werkelijk volslagen onbekende redenen, staan. Toch wordt er wel gerenoveerd.
Den Haag Centraal is een kopstation met de blik op de Noordzee gericht. Ontzettend handig voor wie zich vanuit Utrecht met 140 kilometer per uur Westwaards werpt, maar doorgaande Intercity treinen vanuit Amsterdam richting Rotterdam (of andersom) halen er hun neus voor op. Zij stoppen op Den Haag Hollands Spoor (http://nl.wikipedia.org/wiki/Station_Den_Haag_HS).
Om Centraal toch van enige status te voorzien werd een groots project genaamd Den Haag Nieuw Centrum (http://www.denhaagnieuwcentrum.nl/) gelanceerd. De meeste onderdelen van dit plan zijn al af, of worden op dit moment gebouwd.

Het station Den Haag Centraal wordt een nieuwe terminal met 2 Randstadraillijnen, 1 metrolijn, diverse nationale treinverbindingen en internationale shuttleverbindingen (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/50/Ansaldo_Breda_V250.JPG/799px-Ansaldo_Breda_V250.JPG) naar o.a. Antwerpen en Brussel.

Ontwikkeling door (o.a.) Prorail en de gemeente Den Haag. Ontwerp door Benthem Crouwel Architects. Oplevering circa 2014.

http://www.benthemcrouwel.nl/www.benthemcrouwel.nl/portal_presentation/transport/the-hague-cs/s_den-haag-centraal-central-station-0007.jpg/Image

http://www.benthemcrouwel.nl/www.benthemcrouwel.nl/portal_presentation/transport/the-hague-cs/s_den-haag-centraal-central-station-0003.jpg/Image

http://www.benthemcrouwel.nl/www.benthemcrouwel.nl/portal_presentation/transport/the-hague-cs/s_den-haag-centraal-central-station-0006.jpg/Image

http://www.benthemcrouwel.nl/www.benthemcrouwel.nl/portal_presentation/transport/the-hague-cs/s_den-haag-centraal-central-station-0001.jpg/Image

Foto's van Benthem Crouwel Architects. Klik hier (http://www.benthemcrouwel.nl/portal_presentation/transport/the-hague-cs) voor de bron van de foto's en voor meer informatie over het project met o.a. video materiaal.



De vierde stad van het land is de thuishaven van het grootste station van het land: Utrecht Centraal. Vanwege de geografische ligging stopt er een haast onvoorstelbaar aantal treinen.



UTRECHT CENTRAAL
Utrecht Centraal is een combinatie van een enorm winkelcentrum en een enorm station dat uit de jaren '70 en '80 stamt. Nu nog een donkere en lelijke misplaatste creatie, straks ziet het er beter uit.

Ontwikkeling door (o.a.) Prorail en de gemeente Utrecht. Ontwerp door Benthem Crouwel Architects. Oplevering circa 2015.

http://www.benthemcrouwel.nl/www.benthemcrouwel.nl/portal_presentation/transport/utrecht-cs/s_utrecht-central-station-0006.jpg/Image

http://www.benthemcrouwel.nl/www.benthemcrouwel.nl/portal_presentation/transport/utrecht-cs/s_utrecht-central-station-0009.jpg/Image

http://www.benthemcrouwel.nl/www.benthemcrouwel.nl/portal_presentation/transport/utrecht-cs/s_utrecht-central-station-0008.jpg/Image

http://www.benthemcrouwel.nl/www.benthemcrouwel.nl/portal_presentation/transport/utrecht-cs/s_utrecht-central-station-0001.jpg/Image

Foto's van Benthem Crouwel Architects. Klik hier (http://www.benthemcrouwel.nl/portal_presentation/transport/utrecht-cs) voor de bron van de foto's en voor meer informatie over het project met o.a. video materiaal.



We verblijven nog even in de Randstad. Delft ligt tussen Den Haag en Rotterdam, vergelijk het met Mechelen. De historie is groot, de huidige realiteit wat minder rooskleurig. De treinverbinding tussen Rotterdam en Den Haag wordt gegijzeld door het spoorviaduct in Delft met een maximumcapaciteit van 2 sporen in totaal. Hoogste tijd voor een tunnel. En doe er dan meteen een nieuw station bij.



STATION DELFT
Het moeilijkste deel van het hele project is uiteraard de tunnel. De drassige grond in West-Nederland en de dichte bebouwing van de prachtige historische binnenstad van Delft maakt het een enorm ingewikkelde uitdaging.

Ontwikkeling door (o.a.) Prorail en de gemeente Delft. Ontwerp door Mecanoo Architecten. Oplevering circa 2017.

http://www.spoorzonedelft.nl/Upload/sk%202011%20(20).jpg http://www.spoorzonedelft.nl/Upload/sk%202012%20(17).jpg
http://www.spoorzonedelft.nl/Upload/sk%202013%20(15).jpg http://www.spoorzonedelft.nl/Upload/sk%202014%20(14).jpg
http://www.spoorzonedelft.nl/Upload/sk%202015%20(13).jpg http://www.spoorzonedelft.nl/Upload/sk%202016%20(12).jpg

Het nieuwe stationsgebouw krijgt een dubbele functie, het fungeert namelijk ook als huisvesting van het gemeentebestuur. Zoals in bovenstaande plaatjes te zien valt, komt het nieuwe stationsgebouw naast het huidige (historische) gebouw, dat bewaard blijft. In de stationshal komt dan nog een dikke knipoog naar het beroemde Delfts blauw porselein.

http://www.mecanoo.nl/DesktopModules/Bring2mind/DMX/Addons/MecanooImageDB/GetImage.ashx?img=10671&w=918&h=610&t=normal&c=false

http://www.mecanoo.nl/DesktopModules/Bring2mind/DMX/Addons/MecanooImageDB/GetImage.ashx?img=11364&w=918&h=610&t=normal&c=false

http://www.mecanoo.nl/DesktopModules/Bring2mind/DMX/Addons/MecanooImageDB/GetImage.ashx?img=11365&w=918&h=610&t=normal&c=false

Foto's van Mecanoo Architecten. Klik hier (http://www.mecanoo.nl/Default.aspx?tabid=116&DetailId=713&pcode=A422) voor de bron van de foto's en voor meer informatie over het project.

EvanG
May 4th, 2009, 03:57 PM
Ik ben niet overal even enthousiast over maar in het algemeen zijn dat toch een reeks hele mooie projecten waar Nederland heel tevreden mag zijn. Daar zitten er toch een paar bij waarmee ze direct mee zouden mogen afkomen in België. We hebben nog wel een handvol grotere steden waar er ruimte voor verbetering is. :D

Nemo
May 4th, 2009, 05:54 PM
@Slaghator


Mooie thread, hier zit aardig wat werk in. Mooi overzicht.

Klein lullig puntje: Amsterdam CS krijgt geen derde kap, maar een 4e. Er zijn twee oude stationskappen en een nieuwere uit de jaren '80. Nu komt daar de busoverkapping bij.

Maar uh, Geen spektakelstations....nog wel het één en ander te beleven in NL??

Ik ben een paar weken geleden naar Luik geweest. Ik vind het spectaculair en indrukwekkend, maar ik ben naast de jaloezie ergens toch blij dat we dit in Nederland niet doen, maar kiezen voor praktische, degelijke, comfortabele en tóch mooie stations.

En Antwerpen? De oudbouw, die is geweldig en maakt het één van de mooiste stations van de wereld. Maar wat eronder zit kan een normaal iemand toch niet spectaculair noemen. De bouwers zijn er schijnbaar als een Jantje van Leiden vanaf gekomen door kaal beton af te leveren en een belabberde verlichting. Je zou bijna denken dat ze nog niet klaar zijn. Het is een bak met een dak en niets meer!

Er is in Nederland al geruime tijd een nieuwe Gouden Eeuw van het spoor aan de gang. Buiten arm Rotterdam, de horror-metro van Amsterdam en het afschuwelijke Utrecht zou ik amper een station in Nederland kunnen verzinnen dat het haalt bij de gemiddelde DDR-achtige stations in België zoals Gent, Bugge, Berchem, Brussel 1, 2 en 3; stuk voor stuk perfect locaties voor mensen die het leven niet meer zien zitten. Zelfs een simpele lik verf is de NMBS blijkbaar teveel en ze steken hun geld blijkbaar liever in uiterlijk vertoon. Geen diversiteit aan winkels, goed onderhouden bloem/plantenperkjes of gezellige nabije bebouwing.

Ik woon zelf in Leiden en loop dag en nacht met veel plezier en met een veilig gevoel door het station. Niks spectaculairs misschien, maar precies zoals een station in beginsel moet zijn; een veilige en comfortabele plek. Ook de stationslocaties worden mooi ontwikkeld, zodat ook de omgeving aansluit. Ik geloof niet dat wij te klagen hebben, zeker niet met het grote aantal mega-projecten die het in de toekomst alleen maar beter maken.

http://www.benthemcrouwel.nl/www.benthemcrouwel.nl/portal_presentation/transport/northsouth-line/s_noordzuidlijn-centraal-station-central-station-northsouthline-0001.jpg/Image
Metrostation Amsterdam (Noord-Zuid-lijn)

http://www.benthemcrouwel.nl/www.benthemcrouwel.nl/portal_presentation/transport/amsterdam-cs/s_amsterdam-centraal-central-station-0004.jpg/Image

http://www.houtrib7.nl/picture_library/ijsei_2012.jpg

http://www.benthemcrouwel.nl/www.benthemcrouwel.nl/portal_presentation/transport/amsterdam-cs/s_amsterdam-centraal-central-station-0002.jpg/Image
Amsterdam CS

http://www.benthemcrouwel.nl/www.benthemcrouwel.nl/portal_presentation/transport/rotterdam-cs/m_s_rotterdam-central-station-00020002.jpg/Image
Rotterdam CS

JayBeeke
May 4th, 2009, 06:41 PM
de gemiddelde DDR-achtige stations in België zoals Gent, Bugge, Berchem, Brussel 1, 2 en 3

Je bent duidelijk al een tijdje niet meer in Gent en Brugge geweest - work in progress ;) Maar over Berchem, BXL N, Z en C heb je overschot van gelijk. Zie ook de BXL Zuid thread in het Brusselse subforum.

mvg
JJN

EvanG
May 4th, 2009, 06:55 PM
Hij zal vermoedelijk het station Gentbrugge bedoelen. :tongue2: Dat is idd weinig begeesterend ;)

Nemo
May 5th, 2009, 12:49 AM
@Jaybeeke

Ah, heerlijk om te horen dat men daar inmiddels toch aan de slag is. Niet te geloven dat zulke prachtige steden als Gent en Brugge zo'n belabberde toegang hadden. En het kost zo weinig moeite. Het hoeft geen Luik of Antwerpen te zijn, maar gewoon een grappig kleurtje.

Ben heel benieuwd wat ik aantref bij mijn volgende bezoek, dat er zeer zeker snel aan zit te komen. ;)

Puinkabouter
May 5th, 2009, 01:00 AM
^^ Het station van Brugge kan je gerust een modelstation noemen. Piekfijn in orde. Het is ook het enige Belgische station dat in een recent onderzoek door de populaire krant het Nieuwsblad, de glanzende 10/10 kreeg toebedeeld.

Gent-Sint-Pieters heeft een mooi oud stationsgebouw, maar de perrons en de reizigerstunnel zijn best groezelig. Je zal je dat wsl. zo herinneren, en je zal het tot binnen een jaar of 2 ook nog zo aantreffen. Het station wordt wel behoorlijk ingrijpend verbouwd in de komende 10 jaar. Over die werken bestaat uiteraard een uitgebreide thread op dit forum (http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=733628). Het is geen Antwerpen C'aal of Luik Guillemins, maar het omvat wel grappige kleurtjes ;)

Ik stel voor dat je een abonnement neemt op de Belgische stationsthreads, dan kan je de evoluties met ons op de voet volgen, en weet je wanneer je nog eens een kijkje in 't echt kan gaan nemen :)

ƒƒ
May 5th, 2009, 08:10 AM
Tjah de achterkant van station Berchem kan je inderdaad niet gezellig noemen, en dat aan de kant van het centrum. Een ondergrondse gang kan nooit echt aangenaam zijn, maar het stationsgebouw is onlangs beperkte voorzieningen best te doen.

Slagathor
May 5th, 2009, 12:40 PM
@Slaghator
Mooie thread, hier zit aardig wat werk in. Mooi overzicht.

Klein lullig puntje: Amsterdam CS krijgt geen derde kap, maar een 4e. Er zijn twee oude stationskappen en een nieuwere uit de jaren '80. Nu komt daar de busoverkapping bij.

Oeps. Ik ben niet zo bekend in Amsterdam, vandaar.

Maar uh, in NL??

Ik ben een paar weken geleden naar Luik geweest. Ik vind het spectaculair en indrukwekkend, maar ik ben naast de jaloezie ergens toch blij dat we dit in Nederland niet doen, maar kiezen voor praktische, degelijke, comfortabele en tóch mooie stations.

En Antwerpen? De oudbouw, die is geweldig en maakt het één van de mooiste stations van de wereld. Maar wat eronder zit kan een normaal iemand toch niet spectaculair noemen. De bouwers zijn er schijnbaar als een Jantje van Leiden vanaf gekomen door kaal beton af te leveren en een belabberde verlichting. Je zou bijna denken dat ze nog niet klaar zijn. Het is een bak met een dak en niets meer!

Er is in Nederland al geruime tijd een nieuwe Gouden Eeuw van het spoor aan de gang. Buiten arm Rotterdam, de horror-metro van Amsterdam en het afschuwelijke Utrecht zou ik amper een station in Nederland kunnen verzinnen dat het haalt bij de gemiddelde DDR-achtige stations in België zoals Gent, Bugge, Berchem, Brussel 1, 2 en 3; stuk voor stuk perfect locaties voor mensen die het leven niet meer zien zitten. Zelfs een simpele lik verf is de NMBS blijkbaar teveel en ze steken hun geld blijkbaar liever in uiterlijk vertoon. Geen diversiteit aan winkels, goed onderhouden bloem/plantenperkjes of gezellige nabije bebouwing.

Ik woon zelf in Leiden en loop dag en nacht met veel plezier en met een veilig gevoel door het station. Niks spectaculairs misschien, maar precies zoals een station in beginsel moet zijn; een veilige en comfortabele plek. Ook de stationslocaties worden mooi ontwikkeld, zodat ook de omgeving aansluit. Ik geloof niet dat wij te klagen hebben, zeker niet met het grote aantal mega-projecten die het in de toekomst alleen maar beter maken.

Het ligt eraan wat je standaarden zijn. Als ik zeg dat er in Nederland geen spektakelstations staan, dan bedoel ik daarmee dat wij geen stations hebben waar je in kan verdwalen en waar je je verbaasd over de architectuur (ik noem Londen St Pancras).

In Nederland ligt het gemiddelde hoger: daarmee bedoel ik dat zelfs de stoptreinstations in buitenprovincies als Zeeland en Groningen in prima staat verkeren. Daar struikel je niet over losse tegels en kun je in kwalitatief goede hokjes uit de regen en wind op de trein wachten.
Dat gemiddelde ligt in België lager, de kwaliteit van veel perrons (zelfs in grote steden - Brussel Zuid/Bruxelles Midi) is vaak gewoon niet goed. Maar de positieve uitschieters (Antwerpen Centraal) zijn veel indrukwekkender dan onze uitschieters. De extremen zijn in België extremer, beide in positieve én negatieve zin.

hix
May 5th, 2009, 01:17 PM
O Daar struikel je niet over losse tegels en kun je in kwalitatief goede hokjes uit de regen en wind op de trein wachten.
Dat gemiddelde ligt in België lager, de kwaliteit van veel perrons (zelfs in grote steden - Brussel Zuid/Bruxelles Midi) is vaak gewoon niet goed. Maar de positieve uitschieters (Antwerpen Centraal) zijn veel indrukwekkender dan onze uitschieters. De extremen zijn in België extremer, beide in positieve én negatieve zin.

Inderdaad, de gemiddelde kwaliteit van de stations is België is bedroevend. De positieve uitschieters zijn voorlopig eerder zeldzaam. Er zijn slecht 3 stations van internationaal top-niveau, nl Antwerpen C., Luik G. en Leuven.
Dan zijn er een paar stations die binnenkort een goed tot zeer goed niveau zullen halen maar die desondanks niet spectaculair kunnen genoemd worden. (Gent, Brugge....)
Maar in het algemeen is België een land waar de infrastructuur slecht onderhouden is.

Slagathor
May 5th, 2009, 02:00 PM
^^ Voor Europese maatstaven is dat misschien waar, maar vergeleken met de ondergrondse in New York zijn Brussel Noord en Antwerpen Berchem een paradijs, hoor. Ik stond afgelopen september nog op de trein te wachten op Parkway Blvd en daar viel gewoon een tegel van de wand af, van pure ellende. De helft was reeds zoek. De schoonmaker vertelde me dat hij elke dag wel wat scherven op moest vegen.

Teach
May 5th, 2009, 04:45 PM
De gemiddelde staat van de stations en perrons is in België inderdaad lager dan in Nederland. Dat is vooral een gevolg van het verwaarlozingsbeleid dat begon in de jaren '60 en liep tot de vroege jaren '90: in die periode werd er amper geïnvesteerd in stationsvernieuwing, en dat heeft duidelijk z'n sporen nagelaten. Gelukkig is men sinds de tweede helft van de jaren '90 aan een inhaalbeweging bezig, die al pareltjes als Luik-Guillemins, Brugge, Antwerpen Centraal en in mindere mate ook Leuven heeft opgeleverd.

Ook bij de kleinere stationnetjes en haltes is een inhaalbeweging bezig: steeds meer krijgen nieuwe perrons en infrastructuur. Maar hier is nog een andere reden dan verwaarlozing voor het verschil met Nederland: vergeet niet dat er in België zo'n 50% meer stations zijn dan in Nederland, terwijl Nederland zo'n 50% meer inwoners heeft. Bij gelijke investeringen in de spoorwegen per inwoner in beide landen betekent dat dus dat het gemiddelde belgische station de helft van het budget ter beschikking van het Nederlandse. Je gaat hetzelfde niveau van uitrusting dus nooit krijgen, da's onbetaalbaar.

Thermo
May 5th, 2009, 09:30 PM
En Antwerpen? De oudbouw, die is geweldig en maakt het één van de mooiste stations van de wereld. Maar wat eronder zit kan een normaal iemand toch niet spectaculair noemen. De bouwers zijn er schijnbaar als een Jantje van Leiden vanaf gekomen door kaal beton af te leveren en een belabberde verlichting. Je zou bijna denken dat ze nog niet klaar zijn. Het is een bak met een dak en niets meer!



Nu ga je toch wat kort door de bocht hoor. Dat 'kaal beton' mag jij dan misschien niet mooi vinden, anderen dan weer wel. Deze 'look' is door de architecten bewust gekozen. In Nederland is men hier blijkbaar niet zo mee vertrouwd. Daar moet alles blijkbaar afgewerkt worden met blinkende plastic wandpanelen. Wel, in Antwerpen Centraal is er bewust gekozen voor deze wat 'industriële' look. Ben pas nog naar een nieuw (interieur- en kleding)warenhuis geweest en daar was het ook zo. De combinatie van deze betonelementen met moderne verlichting e.d. vind ik persoonlijk zeer geslaagd, en je ziet het hier steeds meer. Dat jij het niet mooi vindt, jammer.

En ik blijf het maar herhalen: het station is nog steeds niet af! Op onderstaande foto's zie je zelfs duidelijk nog draden hangen waar nog verlichting moet komen. Dus met die belabberde verlichting komt het misschien nog wel goed.

Hier dus nog wat foto's van de 'bak met dak en niks meer' (foto's van kristofke):

http://www.tripreport.be/station/station%20-%2001.jpg

http://www.tripreport.be/station/station%20-%2002.jpg

http://www.tripreport.be/station/station%20-%2003.jpg

http://www.tripreport.be/station/station%20-%2004.jpg

http://www.tripreport.be/station/station%20-%2005.jpg

http://www.tripreport.be/station/station%20-%2006.jpg

http://www.tripreport.be/station/station%20-%2007.jpg

http://www.tripreport.be/station/station%20-%2008.jpg

http://www.tripreport.be/station/station%20-%2009.jpg

http://www.tripreport.be/station/station%20-%2010.jpg

http://www.tripreport.be/station/station%20-%2012.jpg

http://www.tripreport.be/station/station%20-%2013.jpg

De omgeving:
http://www.tripreport.be/station/station%20-%2016.jpg

http://www.tripreport.be/station/station%20-%2017.jpg

http://www.tripreport.be/station/station%20-%2018.jpg

http://www.tripreport.be/station/station%20-%2019.jpg

antigoon99
May 5th, 2009, 09:42 PM
@Slaghator

En Antwerpen? De oudbouw, die is geweldig en maakt het één van de mooiste stations van de wereld. Maar wat eronder zit kan een normaal iemand toch niet spectaculair noemen.

^^niet spectaculair genoeg???

Men heeft een historisch station als dat van Antwerpen-centraal compleet gerenoveerd (is nog steeds bezig) + uitgebried (2de stationstoegang + de noord-zuidverbinding) van over de hele wereld is men komen zien hoe dit is gegaan, een staaltje van bouwkundige hoogstand een enkele niveau's onder een historisch monument graven zonder het gebouw te beschadigen en dit terwijl het tijdens de hele werken open bleef...:nuts:

chek maar eens Eurostation...

Thermo
May 5th, 2009, 11:38 PM
^^niet spectaculair genoeg???

Men heeft een historisch station als dat van Antwerpen-centraal compleet gerenoveerd (is nog steeds bezig) + uitgebried (2de stationstoegang + de noord-zuidverbinding) van over de hele wereld is men komen zien hoe dit is gegaan, een staaltje van bouwkundige hoogstand een enkele niveau's onder een historisch monument graven zonder het gebouw te beschadigen en dit terwijl het tijdens de hele werken open bleef...:nuts:

chek maar eens Eurostation...

Ach, ze zijn gewoon stikjaloers ;)

Puinkabouter
May 6th, 2009, 12:07 AM
^^ Nah, Nemo heeft al lang naam gemaakt als een chauvinist: "bij ons is het beter, bij jullie trekt het op niets". Hij is de enige niet. Ergens moet je het wel appreciëren, het zorgt voor wat leven in de brouwerij. Als het maar beschaafd blijft :okay:

De Klauw
May 6th, 2009, 12:13 AM
Ook bij de kleinere stationnetjes en haltes is een inhaalbeweging bezig: steeds meer krijgen nieuwe perrons en infrastructuur. Maar hier is nog een andere reden dan verwaarlozing voor het verschil met Nederland: vergeet niet dat er in België zo'n 50% meer stations zijn dan in Nederland, terwijl Nederland zo'n 50% meer inwoners heeft. Vooral kleine stations kunnen een opknapbeurt goed gebruiken. Meer dan de helft heeft nog een perron bestaande uit grind. Ik kan mij niet herinneren dat ooit in Nederland tegengekomen te zijn. Maar inderdaad telt België veel meer stations dan Nederland voor minder inwoners, wat ervoor zorgt de onderhoudskosten over meer stations moeten verdeeld worden. Er is een enorme inhaalbeweging bezig, dus dat komt wel goed verwacht ik.

Slagathor
May 6th, 2009, 10:04 AM
Nu ga je toch wat kort door de bocht hoor. Dat 'kaal beton' mag jij dan misschien niet mooi vinden, anderen dan weer wel. Deze 'look' is door de architecten bewust gekozen. In Nederland is men hier blijkbaar niet zo mee vertrouwd. Daar moet alles blijkbaar afgewerkt worden met blinkende plastic wandpanelen. Wel, in Antwerpen Centraal is er bewust gekozen voor deze wat 'industriële' look. Ben pas nog naar een nieuw (interieur- en kleding)warenhuis geweest en daar was het ook zo. De combinatie van deze betonelementen met moderne verlichting e.d. vind ik persoonlijk zeer geslaagd, en je ziet het hier steeds meer. Dat jij het niet mooi vindt, jammer.

En ik blijf het maar herhalen: het station is nog steeds niet af! Op onderstaande foto's zie je zelfs duidelijk nog draden hangen waar nog verlichting moet komen. Dus met die belabberde verlichting komt het misschien nog wel goed.

Hier dus nog wat foto's van de 'bak met dak en niks meer' (foto's van kristofke):


Jawel hoor, dat kom je vrij regelmatig tegen. Ik noem de Haagse Hogeschool (http://www.denhaag.nl/pics/dso/hogeschool.jpg), de tramtunnel in Den Haag (http://www.pa2wjz.nl/images/Afb.054.jpg) en het nieuwe stadhuis in Middelburg (http://i194.photobucket.com/albums/z156/sandrofantora/Middelburg%20photos/s73f0060.jpg) als voorbeelden die me nu zo even te binnen schieten, maar er is meer.

Rotterdam A
May 6th, 2009, 10:12 AM
Antwerpen CS is veruit de nummer 1 van de Benelux. En de omgeving behoort ook tot de besten zowel de klassieke als de moderne panden op de laatste 3 foto's. Mooi gerenoveerd ook en meer belangrijk gemaakt.
Luik ziet er groots uit van ver en de 2 van Amsterdam zijn ook ok.
De rest is wel ok.
Brussel CS is de minste. Echt tijd voor een flinke renovatie.
Die van Rotterdam is niet bijzonder. Maar men schept wel op over het dure materiaal gebruik vooral voor de kap. Lijkt me onwaarschijnlijk, maar ik ben benieuwd.
Het enige bijzondere wat ik er aan vind, is de enorme grootte van de hal en dat alles, HSL, metro, trein, randstadrailmetro, bussen, trams er samen komen. Schiphol, Rotterdam Airport en Rotterdam cruishaven liggen ook heel dichtbij.
De omgeving krijgt enorm veel hoogbouw van 150m tussen de 250m met levendige plinten, auto's gaan ondergronds. Het nieuw grote metrostation CS is al aardig gevorderd. Het krijgt 2 brede eilandperrons.

Nemo
May 6th, 2009, 02:32 PM
^^

Ik geloof dat je Amsterdam Centraal nu wel heel erg tekort doet. ;)


@Themo: In Nederland is men heel vertrouwd met kaal beton. Het verschil is dat men in Belgie schijnbaar vaak niet in staat is om maagdelijk wit beton af te leveren. Dat zie je werkelijk bij alle infrastructurele kunstwerken. Dat valt me altijd weer op. Bovendien hoeft in NL niet alles aangekleed te worden. De tramtunnel in Den Haag is een prachtig voorbeeld van hoe mooi kaal beton kan zijn en hoe creatief je het kan toepassen.

En daarnaast reageer ik enkel op het spectaculaire gehalte van de nieuwbouw in Antwerpen SC. Het is mooi en prima en spectaculair vanwege de grootte, maar architectonisch vind ik het lang niet zo bijzonder als wordt gesuggereerd. Zijn er dan zulke speciale materialen toegepast? Of is het gewaagd? Is de vormgeving zo speciaal? Ik bedoel, als de kap van Amsterdam CS, de kap van Den Haag CS of van Rotterdam CS gewoon is, wat werd gesuggereed, dan is de nieuwbouw van Antw-CS dat in mijn optiek ook. Dat is wat ik bedoelde.

Het valt me ook op dat zodra er kritiek op Antwerpen komt, Antwerpenaren reageren als in de wiek geschoten. Maar goed daar staan ze op het Be-forum om bekend. Moet ik al mijn post met bloemetjes versieren?

@Puinkabouter.
De 'pot verwijt de ketel dat hij zwart ziet' noemen we dat in Nederland. Chauvinistisch is als je geen kritiek kunt verdragen en daar heb ik geen last van. Ik ken de zwaktes van mijn land, maar ik ben eigenlijk niet zo geïnteresseerd in grenzen, maar in architectuur en daar heb ik een mening over en die is niet bedoeld voor de weekhartigen. Trouwens, je kunt nog wat van het HHF-forum leren.... ik geloof dat de Belgische gasten daar zeer welkom zijn en ook met weinig vooroordelen worden ontvangen. Dat ervaar ik tenminste zo. Dus ik geloof niet dat ik degene ben die voor het vuurwerk zorgt.

Thermo
May 6th, 2009, 03:49 PM
^^

Ik geloof dat je Amsterdam Centraal nu wel heel erg tekort doet.


@Themo: In Nederland is men heel vertrouwd met kaal beton. Het verschil is dat men in Belgie schijnbaar vaak niet in staat is om maagdelijk wit beton af te leveren. Dat zie je werkelijk bij alle infrastructurele kunstwerken. Dat valt me altijd weer op. Bovendien hoeft in NL niet alles aangekleed te worden. De tramtunnel in Den Haag is een prachtig voorbeeld van hoe mooi kaal beton kan zijn en hoe creatioef je het kan toepassen.

Nogmaals: er is bewust gekozen voor dit soort beton. Jij ziet liever wit beton (wat men in België uiteraard niet kan afleveren), maar hier is er dus gekozen voor dat grijze beton voor een 'industriële' look. Tja, "les goûts et les couleurs..."


En daarnaast reageer ik enkel op het spectaculaire gehalte van de nieuwbouw in Antwerpen SC. Het is mooi en prima en spectaculair vanwege de grootte, maar architectonisch vind ik het lang niet zo bijzonder als wordt gesuggereerd. Zijn er dan zulke speciale materialen toegepast? Of is het gewaagd? Is de vormgeving zo speciaal? Ik bedoel, als de kap van Amsterdam CS, de kap van Den Haag CS of van Rotterdam CS gewoon is, wat werd gesuggereed, dan is de nieuwbouw van Antw-CS dat in mijn optiek ook. Dat is wat ik bedoelde.

Kijk, het is je goed recht Antwerpen Centraal maar 'gewoontjes' te vinden. Maar je moet natuurlijk naar het totaalplaatje kijken: de combinatie van oud en nieuw. De koepel, de verdiepingen + tunnels (zonder verzakkingen van andere gebouwen, ik dacht uit Amsterdam andere verhalen te horen ;) ), het shoppinggedeelte, de cafés en restaurants (nog niet allemaal klaar), de centrale (ticket)hal, maar ook de omgeving met het vernieuwde Astridplein, de De Keyserlei, de Zoo. De combinatie van dit alles maakt dat iedereen die hier de trein uitstapt toch enige 'waaw'-ervaing heeft.

Het valt me ook op dat zodra er kritiek op Antwerpen komt, Antwerpenaren reageren als in de wiek geschoten. Maar goed daar staan ze op het Be-forum om bekend. Moet ik al mijn post met bloemetjes versieren?

Het CS ligt nogal gevoelig, ja, dat geef ik toe. Maar voor de rest zijn de Antwerpenaren zéker niet meer of minder gevoelig aan kritiek dan andere stedelingen. Kijk bv. maar naar de Antwerpen vs. Brussel-discussies ;)

Rotterdam A
May 6th, 2009, 05:10 PM
@Nemo. Ok, die van Amsterdam zijn meer dan ok. Het kwam er verkeerd uit. Ik zet ze onder die van Antwerpen, maar boven de rest.

Nemo
May 6th, 2009, 05:29 PM
@Thermo

Dank voor de relaxte reactie. Jij laat tenminste zien dat het ook normaal kan. ;)

Nou, gewoontjes vind ik Antwerpen sowieso niet, zoals ik al zei:De oudbouw, die is geweldig en maakt het één van de mooiste stations van de wereld. en natuurlijk is het als geheel supermooi. De kritische noot was enkel wat betreft de nieuwbouw. Vanwege de grootte en ruimte is het indrukwekkend. Maar ik kijk er met een architectuurblik naar. Natuurlijk is die mening persoonlijk. Maar het is gewoon mijn beleving als ik uit de trein stap in de tunnel onder Antwerpen CS.

Je kunt het een industriële look noemen, maar ik vind het meer een gebrek aan creativiteit in de afwerking door de architect. Juist omdat België al zoveel grauwe betonstations heeft zoals Brussel snap ik een dergelijke 'look' in een nieuw (!) station niet. :)

Thermo
May 6th, 2009, 06:41 PM
Ok, dat gezegd zijnde, moet ik ook zeggen dat de Amsterdamse (en andere Nederlandse) stations die zullen vernieuwd worden (of al zijn) er schitterend uitzien.

Algemeen gesproken staat NL wat dat soort infrastructuur betreft voor op België, al is Vlaanderen aan een serieuze inhaalbeweging bezig (station + omgeving Brugge, Gent, Leuven, Mechelen, Antwerpen, Hasselt,...).

http://farm4.static.flickr.com/3136/2859062547_aee7edfd4f.jpg?v=0

:cheers:

Bazar
May 7th, 2009, 12:18 AM
Algemeen gesproken staat NL wat dat soort infrastructuur betreft voor op België, al is Vlaanderen aan een serieuze inhaalbeweging bezig (station + omgeving Brugge, Gent, Leuven, Mechelen, Antwerpen, Hasselt,...).

Zeg maar 'België' Thermo ;) (o.a. Luik, Bergen, Namen, Brussel-Schuman en zelfs Charleroi-Sud krijgen een serieuze opknapbeurt in en rond het station...)

Kristof VG
May 8th, 2009, 07:01 PM
Om terug te keren naar architectuur van de gebouwen: mijn favorieten zijn Rotterdam, Utrecht, Delft en Arnhem (van die laatste stad had ik nog nooit gehoord!).


Hoewel het eerder al vermeld was, zien het er zeer functionele stations uit! Dit is een zeer positieve zaak, een must. Toch mist Nederland in mijn ogen, een project a la Luik-Guillemins. Een kathedraal van een station!

Maar Nederland staat qua stedenbouw en stations jaren voor op België. Alleen het verschil in architectuur viel mij wat op :)

jonas.coryn
May 10th, 2009, 02:21 PM
fijne renders allemaal van die stations :okay:

Meurisse
January 8th, 2012, 05:52 PM
capaciteitsverhoging van snelwegen in Nederland...

Largest road investment ever greenlit

The Schiphol - Amsterdam - Almere megaproject has gotten the green light today. All 41 appeals against the record of decision were rejected by the Council of State today. This means the € 4.4 billion project can proceed. Construction is expected to begin almost immediately.

The project consists of the upgrading of the A1-A6-A9/A10 corridor between Schiphol Airport, Amsterdam and Almere, by adding signicant road capacity. Construction will begin early 2012 and be completed around 2018 - 2020. It will be phased, starting in Amsterdam and turn eastwards towards Almere, then proceeding along A9.

The A1 motorway will be widened to as much as 12 lanes, with 2x5 lanes, 2 reversible lanes and 2 bus lanes. This section is forecasted to carry 317 000 vehicles per day by 2035.

The A6 motorway will be widened from 2x3 to a 12-lane setup with 3+2+2+2+3 lanes, also with reversible lanes to Almere, and 4x2 lanes until the northeast side of Almere.

The A9 will be widened to as much as 12 lanes in Amsterdam-Zuidoost, partially within a land tunnel. This section will also get reversible lanes. Furthermore, the A9 will be widened to 2x4 lanes westwards to Badhoevedorp, also with a land tunnel in Amstelveen. Finally, the A10 will be widened to 2x4 lanes in eastern Amsterdam.

All interchanges will be rebuild. Over 100 bridges, overpasses and tunnels will be reconstructed.

The massive road project is an answer to the 2006 canceling of a 2x2 motorway between A6 and A9, southeast of Amsterdam. The result is a far more impressive motorway project, adding hundreds of additional lane kilometers.

Project extents:
http://i.imgur.com/kb7CS.png


A map of the new Muiden aquaduct. To the left is Amsterdam, to the right Almere / Amersfoort.

The aquaduct will have 5 lanes each way, plus a two-lane reversible, enabling 7 lanes in the peak direction. And from the looks of it, it has space for 2x6 lanes (or a wider reversible). Of interesting note, the two-lane busway has been scrapped from the aquaduct compared to the initial design. Weird that I didn't notice this before.

http://i.imgur.com/McthY.png

This is the A1/A6 interchange Muiderberg. This section features up to 6 lanes each way before/after the interchange, plus a two-lane reversible. That's 14 lanes for you. The double bus lane further west has been scrapped, it was originally planned to feature it all the way west towards Amsterdam, but probably cut because it's somewhat overkill because the A1 won't be very congested anymore with this amount of capacity.

http://i.imgur.com/YDlV9.png

Here we have the approach to interchange Diemen, the widest section of the entire SAA project. It's just west of a new interchange and features 2 bus lanes, 2 merging lanes from the exit, 6 mainline lanes, 2 reversible lanes, another 6 mainline lanes and 2 merging lanes to the exit. That's a grand total of 20 lanes.

http://i.imgur.com/eHrYZ.png

Slagathor
January 10th, 2012, 04:51 PM
Ik heb de eerste post van deze draad (http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=36151338&postcount=1) geüpdate omdat enkele renders verdwenen waren en de informatie deels achterhaald was.

Voor de huidige stand van zaken m.b.t. de treinstations van Amsterdam CS, Rotterdam CS, Den Haag CS, Utrecht CS en Delft hierbij een overzicht:





AMSTERDAM CENTRAAL
http://a.yfrog.com/img614/7136/ny7on.jpg
Luchtfoto van het stationseiland.

De RDAM wordt langzamerhand zichtbaar.
Het westelijk gedeelte van het busstation vandaag:

Zonder de abri's is het nog ruimer dan dat het al was.

http://img651.imageshack.us/img651/9287/dscn5324e.jpg
in HDR


http://farm8.staticflickr.com/7023/6443825177_bceb7d4245_b.jpg


normaal




http://farm8.staticflickr.com/7143/6451653751_36a09355a5_b.jpg




http://farm8.staticflickr.com/7172/6443826869_8c4bf2397e_b.jpg




http://farm8.staticflickr.com/7001/6443827605_88f9c14d4f_b.jpg




http://farm8.staticflickr.com/7005/6443822279_61900051cb_b.jpg





ROTTERDAM CENTRAAL
7 januari: :)

http://i40.tinypic.com/2cp43te.jpg

http://i41.tinypic.com/ifbqx4.jpg

http://i44.tinypic.com/14vgtck.jpg

http://i40.tinypic.com/2638wi1.jpg

http://i43.tinypic.com/e81rlt.jpg

En nog een aantal uit het metrostation waar het opvallend rustig was. (De mensen op het 2e plaatje horen bij de rondleiding)

http://i41.tinypic.com/ruuryf.jpg

http://i42.tinypic.com/23iiakg.jpg

http://i44.tinypic.com/v5anpu.jpg

http://i43.tinypic.com/15fkbcm.jpg

http://i44.tinypic.com/4r9fut.jpg





DEN HAAG CENTRAAL
7 januari 2012

1
http://img513.imageshack.us/img513/2838/img4957k.jpg

2
http://img35.imageshack.us/img35/5010/img4960iv.jpg

3
http://img109.imageshack.us/img109/1210/img4961jf.jpg

4
http://img824.imageshack.us/img824/1715/img4968ks.jpg

5
http://img830.imageshack.us/img830/4413/img4973j.jpg

6
http://img195.imageshack.us/img195/9096/img4978p.jpg

7
http://img847.imageshack.us/img847/2332/img4982k.jpg

8
http://img819.imageshack.us/img819/6618/img4984e.jpg

9
http://img28.imageshack.us/img28/1201/img4991z.jpg





UTRECHT CENTRAAL
Van vanmiddag. Mijn laatste update was alweer een paar weken geleden: wegens de feestdagen, een vriendenbijeenkomst en enkele dates had ik even weinig tijd & zin om updates te maken :) Maar vanmiddag kon ik weer eventjes langs!

http://img39.imageshack.us/img39/3996/ovt1.jpg

http://img3.imageshack.us/img3/2567/ovt2.jpg

http://img27.imageshack.us/img27/841/ovt3o.jpg

http://img838.imageshack.us/img838/5755/ovt4.jpg

http://img705.imageshack.us/img705/8066/ovt5.jpg

http://img703.imageshack.us/img703/9733/ovt6g.jpg

http://img692.imageshack.us/img692/4462/ovt7p.jpg

http://img195.imageshack.us/img195/5808/ovt8.jpg

http://img823.imageshack.us/img823/2766/ovt9.jpg





DELFT
Een aantal fotootjes van gisteren, was in de buurt en dacht "laat ik even een update'je maken". Vanaf Rijswijk zijde naar station Delft:
Het beton storten bij de noordelijke tunnelingang
http://i1135.photobucket.com/albums/m627/re_mick/DSCN1075.jpg

Er liggen al materialen voor de rails :)
http://i1135.photobucket.com/albums/m627/re_mick/DSCN1081.jpg

Wat ze hier aan het doen zijn weet ik niet, maar direct rechts van dit geval staat de molen.
http://i1135.photobucket.com/albums/m627/re_mick/DSCN1082.jpg

Overal wordt hard gewerkt
http://i1135.photobucket.com/albums/m627/re_mick/DSCN1087.jpg

Een ingang van de tunnel, het is dus al voor een groot gedeelte helemaal uitgegraven.
http://i1135.photobucket.com/albums/m627/re_mick/DSCN1093.jpg

Beetje knullige "val"beveiliging vind ik....
http://i1135.photobucket.com/albums/m627/re_mick/DSCN1094.jpg

Tussen het stations gebied en het net getoonde uitgegraven deel moet nog wel flink gegraven worden.
http://i1135.photobucket.com/albums/m627/re_mick/DSCN1099.jpg

Sinds de laatste update is aan dit aanzicht niet zoveel veranderd...
http://i1135.photobucket.com/albums/m627/re_mick/DSCN1103.jpg

Waar eerst de reizigersverbinding was is nu een gapend gat, waar waarschijnlijk zeer binnenkort veel gaat gebeuren :)
http://i1135.photobucket.com/albums/m627/re_mick/DSCN1104.jpg

En tot slot: nabij de prinses Irenetunnel, waar de aansluiting voor een brug over de gracht goed te zien is (?)
http://i1135.photobucket.com/albums/m627/re_mick/DSCN1107.jpg

X38
January 10th, 2012, 04:57 PM
^^ Bedankt voor de plaatjes. Mijn laatste bezoek aan de stations van Delft en Rotterdam dateert van 2 of 3 jaar geleden. Maar Rotterdam is veel veranderd, ik ben er vorige week trouwens gepasseerd met de Thalys naar Amsterdam.

Aan Amsterdam-CS zou er nog wet meer vernieuwd mogen worden vind ik. Of zijn er nog vernieuwingen gepland?

Slagathor
January 10th, 2012, 10:24 PM
^^ De passages worden wel aangepakt i.v.m. de aanleg van het metrostation ondergronds (Noord-Zuidlijn) maar daar kon ik geen renders van vinden, helaas.

Hoe beviel de Thalys? Reed die al 300km/u?

X38
January 10th, 2012, 10:45 PM
Hoe beviel de Thalys? Reed die al 300km/u?
Goed hoor. Geen vertraging (als Belg vind ik dat heel bijzonder), proper en comfortabele zitplaatsen, en geen lawaaierige medepassagiers.

Welke snelheden 'ie haalde weet ik niet, ik had geen snelheidsmeter bij de hand.
De reis Antwerpen-Amsterdam duurt 1:13u, nog steeds een voordeel - zeker voor een dagtrip, zoals in mijn geval - tegenover de 2:14 van de Benelux-IC. Maar bij Thalys krijg je een pak meer bedrijfszekerheid.

In mijn ogen is die HSL zeker geen weggegooid geld. Ik zal met veel plezier die lelijke vogelbektreinen in Antwerpen ontvangen. Al blijft het spijtig van de wellicht duurdere treinkaartjes en het verlies aan flexibiliteit, naar alle waarschijnlijkheid...

Wuppeltje
January 11th, 2012, 03:35 PM
Aan Amsterdam-CS zou er nog wet meer vernieuwd mogen worden vind ik. Of zijn er nog vernieuwingen gepland?

Er staat nog heel veel op stapel.

Hier een filmpje met een beknopte uitleg van de werkzaamheden:
rkFxGa9XyWw

http://www.mariowester.nl/skyscrapercity/passages.png

Herinrichting middentunnel (was buiten gebruik ivm bouw Noord/Zuidlijn), verbreding Oosttunnel, bouw 2 nieuwe passages (rood aangegeven), renovatie Cuypershal (oude hal), bouw nieuwe hal aan de IJzijde (Wiel Arets - nog geen definitief ontwerp openbaar). Aan westzijde wordt er ook nog een fiets- en voetgangerstunnel gebouwd + fietsenstalling.

Aan de IJzijde wordt gebouwd aan de Noord/Zuidlijn op niveau -2, op -1 aan een nieuwe autotunnel (zodat de voorzijde grotendeels autovrij kan worden), op 0 wordt een nieuwe hal gebouwd en +1 wordt het busstation verder afgebouwd zodat alle bussen op Amsterdam Centraal daar kunnen staan (nu op 4 verschillende locaties). Aan de IJzijde worden nog Kiss & Ride lussen en nieuwe taxistandplaatsen gemaakt en de openbare ruimte opnieuw ingericht.

Aan de stadszijde wordt erop niveaus -3, -2 en -1 gebouwd aan de Noord/Zuidlijn, op straatniveau aan nieuwe ingang en een stuk tunnel. De tijdelijke metroingangen worden definitief ingericht. De monumentale gevel krijgt nog een opknapbeurt en oude elementen worden hersteld. Herinrichting openbare ruimte, bussen weg, taxi's weg, herinrichting tramsporen, geen doorgaand verkeer meer voorlangs, zonder auto's te hoeven kruisen richting de Dam kunnen lopen, en meer water aan de voorkant. Ook wordt er nog een ondergrondse fietsenstalling voor 7000 fietsen gebouwd aan de voorzijde.

Van het eindresultaat van alle werkzaamheden is nog maar verdomd weinig zichtbaar +/-5% en van alle werkzaamheden nu is maar +/-20% publiekelijk te zien.

Aan de voorzijde recentelijk een kijkje opgenomen door mijzelf met mobiel:
8kkzCbGfFTo

De achterzijde Amsterdam Centraal:
http://farm8.staticflickr.com/7158/6618731137_af029317a5_b.jpg

Foto van http://www.hierzijnwij.nu gemaakt door G. Dubbelman, 22-12

Foto (mobiel) van mijzelf nieuwe fiets - en voetgangerstunnel:
http://farm8.staticflickr.com/7154/6551196643_52513cd131_b.jpg

Wat impressies van CS:


Impressie van de hal in de eindsituatie.
Je staat hier in het deel dat nog niet open is. Rechts is de westelijke toegang met het rolpad en links de zuidelijke toegang.

http://i42.tinypic.com/2zpqccp.jpg

Hal onder de verdeelhal

http://i42.tinypic.com/igvvkm.jpg

Hal onder de verdeelhal, met zicht op trappen naar de Oostlijn perronniveau

http://i40.tinypic.com/1dzpy.jpg

Verdeelhal onder de IJhal

http://i41.tinypic.com/b7x6ow.jpg

Het perron

http://i39.tinypic.com/2iuvqo.jpg

De westelijke toegang

http://i39.tinypic.com/33w4cc2.jpg

Filou
January 11th, 2012, 03:52 PM
^^ Ziet er mooi uit! Bedankt voor het posten, Wuppeltje.

Originally Posted by ChrisZwolle
A map of the new Muiden aquaduct. To the left is Amsterdam, to the right Almere / Amersfoort.

The aquaduct will have 5 lanes each way, plus a two-lane reversible, enabling 7 lanes in the peak direction. And from the looks of it, it has space for 2x6 lanes (or a wider reversible). Of interesting note, the two-lane busway has been scrapped from the aquaduct compared to the initial design. Weird that I didn't notice this before.

Een aquaduct zonder water met 5 rijbanen? Vreemd.

Slagathor
January 12th, 2012, 11:10 AM
^^ In Nederland is een aquaduct een soort tunnel-light en als men die term hanteert, refereert men steevast naar het gedeelte onder het aquaduct in plaats van naar het eigenlijke aquaduct. Ik weet niet hoe dat zo gekomen is, maar het kan wel ergerlijk zijn.

CitoyenNéerlandais
January 12th, 2012, 05:36 PM
Ook station Arnhem is hard vooruit gegaan.

http://stefanverkerk.nl/fotomap/2011%20-%2012%20-%20December%20-%20Sporen%20in%20Arnhem/20111215163059_SV7131.jpg
http://stefanverkerk.nl/foto/568

https://p.twimg.com/Afh8rIuCQAAmhD5.jpg:large
door PJee

http://www.citypics.nl/img/stationsplein.jpg
http://www.citypics.nl/img/stationsplein2.jpg


http://img267.imageshack.us/img267/2993/station5.jpg
http://img585.imageshack.us/img585/1512/station4.jpg
http://img194.imageshack.us/img194/4868/station3y.jpg
van de website van de Gelderlander

X38
January 12th, 2012, 08:47 PM
^^ Knap!

Slagathor
January 17th, 2012, 11:27 AM
capaciteitsverhoging van snelwegen in Nederland...

Hier is een mooie video animatie (in vogelvlucht) van het deel van het traject nabij Amsterdam:

Below is an animation of the first leg of the Schiphol - Amsterdam - Almere megaproject, the widening of A10 and A1 to 2x4 lanes in the direct vicinity of Amsterdam.

5fcfu1uh0xQ

CitoyenNéerlandais
January 18th, 2012, 05:24 PM
cool filmpje:)