SkyscraperCity Forum banner

Timişoara - Now & Then

33K views 93 replies 24 participants last post by  cinxxx 
#1 · (Edited)
M-am gândit că ar fi interesant să avem un thread cu Timişoara în imagini vechi, comparată cu Timişoara de acum. Imagini vechi se găsesc destul de multe pe internet, iar de acum, nu ne opreşte nimeni să facem. Deşi threadul se numeşte Timişoara - Now & Then, pozele eu zic să le postăm logic, în ordinea cronologică, adică mai întâi cele vechi, iar apoi cele noi:)
 
#57 ·
#58 ·
#60 ·
#61 ·
#63 ·
#64 ·
#67 · (Edited)
Am mai văzut aceste poze pe un forum privind tramvaiele...frumoase pozele...îmi pare rău ca acum nu mai trece tramvaiul prin fata operei...cred ca un tramvai de epoca pe un traseu turistic in ziua de azi ar fi fost ceva frumos...



PS...un set de poze foarte frumoase ce prezintă Timișoara la început de secol puteți găsi in cartea Dl. Valentin Ivanescu -Cronica Ilustrata a Regionalei de Cai Ferate Timișoara.
 
#68 ·

http://www.facebook.com/pages/Timişoara-de-altădată/290934254285346

Imagine din anul 1910
Cartea poştală surprinde latura de Vest a Pieţei Losonczy (astăzi Piaţa Unirii).
În partea stângă se află Banca de Scont (1906 - 1908), apoi Palatul Episcopiei Ortodoxe Sârbe, a cărui piatră de temelie a fost pusă în anul 1745. Urmează apoi Catedrala Ortodoxă Sârbă (1754 - 1748).
Sursa: Arhivele Naţionale ale Ungariei. Budapesta.
 
#69 ·
Cea mai frumoasă panoramă cu Fabricul anului 1915 văzut din Turnul de Apă.
Putem identifica: Palatul Neptun şi ansamblul de clădiri de pe Ligeti út, Sinagoga din Fabric, apoi Biserica Millenium şi Palatul Ştefania; turnurile Fabricii de Bere şi cele ale Uzinei Electrice. Se observă şi Biserica Sf. Gheorghe din Kossuth ter (Piaţa Traian).
Punctăm apoi ansamblul de clădiri de pe Szénta ter şi Vasúti út (Piaţa de Fân şi strada Mihail Kogălniceanu); Industria Lânii şi Depoul de Tramvaie;
Magyar utzca (bvd. Simion Bărnuţiu) şi clădirea de astăzi a Şcolii Generale cu Clasele I - VIII Nr. 21 Vicenţiu Babeş în planul apropiat.



http://www.facebook.com/photo.php?f...119585092.89282.290934254285346&type=1&ref=nf
 
#70 ·
Timisoara in 1933:

Actuala Piaţa Victoriei, în trecut Bulevardul Regele Ferdinand, cu Teatrul Comunal în partea dreaptă şi Palatul Weiss, în partea stângă a noului palat "Pension Central”, astăzi Hotel “Timişoara”, construit în jurul anului 1930 de arhitectul Láslo Székely. Prin faţa acestor palate circulau tramvaiele spre cartierele Iosefin şi Elisabetin.

Citat si fotografie luata din monitorul primariei Timisoara
 
#76 ·
Cab-stop in Temesvar. Coachmen waiting for clientele beside their hackney carriages. - Photographer: Berliner Illustrations Gesellschaft - - undated Vintage


In acelasi loc
 
#79 ·
Foarte faina seria asta de poze puse una langa alta exact din acelasi unghi. A se remarca aici briz-brizurile lipsa de la ambele palate (ma intreb daca la Palatul Apelor le vor reface, dar ceva imi spune ca nu). Ma intreb oare ce o fi fost la palatul de pe partea stanga a bulevardului la etajul 2, unde observa ca lipsesc ferestrele si acoperisul e decupat. Am observat asta in mai multe imagini, intr-una se vede si o inscriptie pe cladire si parca se descifreaza ceva cu 'Licht'. Sa fi fost un mic cinema?
 
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top