SkyscraperCity Forum banner
Status
Not open for further replies.

[Croatia] - Transportation and infrastructure/promet i infrastruktura

125K views 841 replies 112 participants last post by  LostInc 
#1 · (Edited)
So this will be thread for projects like this:

- Construction of the motorway coridor 5C and others
- Modernisation of the railway coridor 5C in Bosnia and Herzegovina
- Arrival of the first high speed trains at the end of the 2008 in Bosnia and Herzegovina
- Tram system in Sarajevo
...
- Construction, reconstruction and etc of the public transport and infrastructure projects not just in Sarajevo but all around Bosnia and Herzegovina.

I will start something what I was heard before two days:

Connection of the 5C coridor with Banjaluka on one side and Tuzla on other side. I think that is good idea and it must be consider before main construction of the coridor 5C start. We must look our interest before European, so main thing during construction of the project must be Bosnia and Herzegovina interest. So Banjaluka, Mostar, Tuzla, Sarajevo, Bihac, Zenica and Neum must be also connected soon as possible, than we must think international. The same thing is for railway system in Bosnia and Herzegovina. First Talgo trains when they arrive must connect Bosnian main cities and after that they must connect Bosnian cities with foreign cities. I am sure that this project will be huge succes and that after first high speed trains Bosnia will order more.

Ovo bi trebao biti thread za sljedecu vrstu projekata:


- Izgradnja autocesta kroz BiH
- Modernizacija zeljeznickog saobracaja Koridora 5C u BiH
- Dolazak prvih high speed vozova/vlakova krajem 2008 u BiH
- Tram sistem u Sarajevu
...
- Konstrukcije, rekonstrukcije itd javnog transporta i infrastrukture ne samo u glavnom gradu nego u cijeloj BIH.

Pa da ja pocnem sa idejom koju sam cuo prije dva dana:

Spajanje 5C koridora sa Banjalukom i Tuzlom. Mislim da je to dobra ideja koja se mora uzeti u obzir prije ili u toku izgradnje 5C. Znaci moramo uzeti u obzir nase interese i prvo na njih gledati pa onda na europske, srpske ili hrvatske. Znaci cemu bi trebali teziti je da spajamo svakako bosanske i hercegovacke gradove pa tek onda da gledamo to u internationalnoj perspektivi. Prvi Talgo vozovi/vlakovi moraju spajati bosanske i hercegovacke gradove, a sto ostane treba upotrijebiti za ino saobracaj. Uvjeren sam da ce to biti uspjesan projekt jer ima sve predispozicije da bude, sto znaci to je samo pocetak i vjerovatno da ce BiH narucivati vise tih vlakova/vozova.
 
See less See more
#4 ·
Ok, I found this article but I don't know a shit of the spanish, so did we have some to tranlsate this?

BOSNIA-ESPAÑA
Bosnia comprará nueve trenes Talgo españoles
Fecha: 31/10/2005 Fuente : EFE

Sarajevo, 31 oct (EFECOM).- El Gobierno del ente autónomo bosnio común de musulmanes y croatas ha autorizado a la compañía ferroviaria pública la adquisición de nueve trenes españoles Talgo, que serán financiados con un crédito de 67.627.058 euros, informó hoy el director de la empresa de transportes bosnia.

"Los trenes Talgo de alta tecnología, séptima generación, tendrían que llegar a Bosnia en 2008 ó 2009", dijo hoy Narcis Dzumhur, director de los Ferrocarriles de la Federación musulmano-croata de Bosnia.

El Gobierno de la Federación aprobó la firma de un contrato concesionario crediticio entre Bosnia y el Reino de España por valor de 67.627.058 euros.

El crédito, que tendrá que ser aprobado por el Parlamento de la Federación, será por quince años con un período de gracia de siete y un 1,5% de interés anual.

Con este proyecto se prevé la adquisición de nueve trenes de los más modernos de la compañía española Patentes Talgo Madrid,añadió Dzumhur.

Esos trenes pueden circular en todas las vías y se caracterizan por sus especificaciones técnicas, gran comodidad y altas velocidades, señala la empresa ferroviaria.

"A una velocidad de 120 ó 130 kilómetros por hora podemos recorrer con trenes como estos toda Bosnia en tres horas y 20 minutos", afirma Dzumhur.

Los Ferrocarriles bosnios sufrieron grandes daños durante la guerra (1992-1995) y hasta ahora no se ha restablecido el tráfico ferroviario en su totalidad, y están en uso trenes anticuados que circulan en vías de mala calidad.

"Con la adquisición de trenes Talgo se establecerá el servicio de viajeros más moderno del país y se restaurará el tráfico internacional", anunció el director de la empresa de Ferrocarriles de la Federación musulmano-croata.EFECOM
Talgo obtiene dos contratos por 108 millones en Bosnia y Finlandia

EL PAÍS - Madrid
El Grupo Talgo ha firmado dos contratos para el suministro de trenes a compañías de ferrocarriles de Finlandia y Bosnia-Herzegovina, por un importe de 108 millones de euros.
 
#6 ·
hmm ok evo koliko sam naučio u Španiji na ekskurziji i preko serija :D

BOSNIA-ESPAÑA
Bosnia comprará nueve trenes Talgo españoles
Fecha: 31/10/2005 Fuente : EFE

Sarajevo, 31 oct (EFECOM).- El Gobierno del ente autónomo bosnio común de musulmanes y croatas ha autorizado a la compañía ferroviaria pública la adquisición de nueve trenes españoles Talgo, que serán financiados con un crédito de 67.627.058 euros, informó hoy el director de la empresa de transportes bosnia.
Bosna-Španija
Bosna kupuje nove španske Talgo Vozove
Sarajevo,31 oktobar - Vlada autonomne bosanske komune (valjda misle na entitet) muslimana i hrvata je izabrala na javnom natječaju nove španske vozove Talgo,koji će biti financirani kreditom od toliko i toliko eura,danas je izjavio bosanski ministar transporta

omg damn im good !! :D
 
#10 ·
Hmmm, mislim da si pogrijesio. Talgo 350 je brzi, brzi voz koji nije u opce pogodan za BiH teren. Mora biti nagibni, a to je Talgo Pendler. Onaj sto sam gore stavio je model iz 1998 godine i mislim da nije ni taj i ako je nagibni. Medjutim on je pogodan za BiH. Top speed je oko 250 km/h, naravno na ravnim i pogodnim (za velike brzine) djelovima trase.
 
#11 ·
i thought that they were getting some british second hand trains until the talgo arrives.

regarding the ownership of the trians.... from what i understand it is the federation that will own them.

the system is structured so that there are 3 railway companies. one is the federation, one is in RS and they own the trains and carriages. the third one is a bosnia wide company that owns the railway infrastructure in both entities and charges all companies for the use of its railway tracks and electricity that powers the trains.
 
#13 ·
no BL,
the federation is definetly bying both the trains and carriages. i have seen numerous articles on it. and its costing a huge amount. the reason its taking so long is because its a huge order and will take years to build all those things. whihc is just as well becaus ethe train tracks need to be modernised to take those trains (although we are still nto sure which talgo trians they are - although i doubt its the ones that go 350kms per hour, i just dont see 1.5 hour trip from ploce to sava in the next 30 years)

the bristish second hand trains are coming pretty soon though and they go over 125kms even on bosnian quality tracks. the significance if these trians is huge, primarily because once they arrive you will be able to go from sarajevo all the way to stockholm if you want to, without havign to change trians. you currently cant becasue the europeans wont let slow trians use their tracks as they will slow down their traffic.
 
#15 · (Edited)
Evo ovako:

1. BiH kupila obicne teretne i putnicke vagone iz Portugala (nekoliko stotina cini mi se)
2. BiH kupila Virgin vozove (neki vrlo mali broj, najvise dva ili tri)
3. BIH kupila nagibne Talgo vozove (9 garnitura po cijeni od 7,5 miliona EUR po garnituri, ukljucujuci u to sve od lokomotiva do spec. alata za odrzavanje i vagona)
4. BiH vrsi rekonstrukciju i elektrifikaciju pruge za 170 miliona EUR

Medjutim jedino sto smrdi ovdje je vrijeme isporuke (prvi vozovi kraj 2008)? Ocigledno ja da BIH ceka da Spanci prvo naprave vozove za Fince pa tek onda mi dolazimo na red? Ako Spanci ne mogu to SVE ispruciti za godinu ili dvije onda nisu zasluzili taj posao. Inace oni na dva sprata nisu losi za lokalni saobracaj.
 
#38 ·
Medjutim jedino sto smrdi ovdje je vrijeme isporuke (prvi vozovi kraj 2008)? Ocigledno ja da BIH ceka da Spanci prvo naprave vozove za Fince pa tek onda mi dolazimo na red? Ako Spanci ne mogu to SVE ispruciti za godinu ili dvije onda nisu zasluzili taj posao. Inace oni na dva sprata nisu losi za lokalni saobracaj.
Vrijeme isporuke je normalno. Vlakovi se uvijek naručuju unaprijed oko godinu dana. Slično je napravila Hrvatska kad je kupovala RegioSwingere od Bombardiera. Nijemci su naručili nekih 200 garninura, pa je i Hrvatska usput naručila 8 komada na koje je čekala oko godinu dana. Proizvodnja vlakova je malo kompliciranija i nikad se ne kreće u proizvodnju ako već nije potpisan ugovor o kupnji.
 
#16 ·
^^ jest portugalski vozovi su stigli već,gledao sam na Vijestima prije 2-3 sedmice ... Virgin vozovi nisu još stigli,ne znam ni jesu li ih kupili...
hehe ne smrdi tu ništa,nisu naši ni htjeli dovoziti Talgo vozove dok ne završe željeznički koridor Vc i dok ne obnove pruge ;) bojle i da stoje u tvornici do 2008 nego kod nas :D
 
#19 ·
nisam znao da se ovaj vlak uopće proizvodi sa DEMU opcijom... najbolje bi bilo da imate obične EMU's, već vam je cijela pruga od Bosanskog Šamca, kroz Sarajevo pa sve do Čapljina elektrificirano, i još usto od doboja kroz BL pa do Blatna je elektrificirano, stvarno nema puno koristi za DMU. EMU ništa ne zagađiva okoliš (dok DMU-ovi dosta to dobro rade) i većina vaših važnijih pruga su elektrificirane, kud će vam bolje nego EMU??? ;)

:cheers2:
 
#20 ·
NARCIS DŽUMHUR : ZA DVIJE GODINE IMAT ĆEMO EVROPSKE PRUGE

utorak, 17.10.2006.
Optimizam generalnog direktora "Željeznica FBiH" Narcisa Džumhura, koji je najavio da će BiH za dvije godine imati jedan od najmodernijih željezničkih koridora u regionu, ali i Evropi, utemeljen je na dosadašnjim ...

... uspjesima obnove infrastrukture, postignutim u protekle četiri godine.
Taj tempo najavljen je i za naredni period.

Strateške nabavke

- Sada započinjemo projekt "Željeznice II" uz novi kredit od 173 miliona eura, namijenjen rekonstrukciji pruga Čelebići - Čapljina i Bradina - Sarajevo - Podlugovi - Maglaj, dok će se u RS završiti 63 kilometra dionice Doboj - Šamac. To nije samo rekonstrukcija pruge, nego i telekomunikacionih i sigurnosno-signalnih uređaja. Time ćemo ispuniti sve evropske standarde i imati potpuno drugačiju sliku - kaže Džumhur u intervjuu za "Dnevni avaz".
Dodaje da sve to rade jer 57 posto stanovništva u BiH stanuje uz prugu, a 63 posto bruto nacionalnog dohotka ostvaruje se oko pruge, gdje su i sve velike fabrike.

Koliki je ukupan značaj obnove željeznica za bh. privredu?

- Sve radimo u funkciji razvoja privrede, uz ugovore s našim gigantima poput "Aluminija" Mostar, "Mittal Steela" Zenica, GIKIL-a Lukavac, "Birča" Zvornik, "Elektroprivrede", rudnika. Za "Mittal" iduće godine počinjemo voziti osam miliona tona, GIKIL će, također, povećati proizvodnju na dva miliona tona, "Birač" milion i po godišnje, a proizvodnju povećava i "Aluminij".

Tereta, znači, ima dovoljno?

- Godišnje vozimo oko tri miliona tona samo za potrebe proizvodnje struje, veliki je izvoz našeg uglja, boksita, gipsa... Stoga, istom dinamikom radimo na revitalizaciji infrastrukture, elektro i dizel lokomotiva, naših stanica, kontaktne mreže, nabavke teretnih vagona, elektrifikaciji pruge, jer samo dobri i moderni možemo u Evropu.

Šta je s putničkim prijevozom?

- Tim segmentom poslovanja nismo zadovoljni. Od 400 putničkih vagona, poslije rata nam je ostalo 30, koje smo morali revitalizirati. U tom pravcu idemo u strateške nabavke novih modernih garnitura brzine do 250 kilometara na sat, s kojima ćemo BiH povezati s Evropom. Taj voz mora doći u Berlin ili Beč i zato nam treba tolika brzina.

Zajednički kod


Kada će naši vozovi početi nositi natpis "željeznice BiH" i hoćemo li uskoro dočekati da se lokomotive samo zbog oznake entiteta ne zamjenjuju u Doboju?

- Željeznička infrastruktura mora biti jedinstvena, državna, ne kršeći odredbe Dejtonskog sporazuma. Imamo Zakon o željeznicama BiH i on se mora brzo implementirati. To je prvenstveno vezano za direktive Evropske unije. ŽFBiH i ŽRS trebaju udružiti imovinu u jedno preduzeće, a mogu ostati dva entitetska operatera, ali doći će i više njih privatnih ili stranih.

Je li se išta radilo u tom pravcu?

- Za sada sa RS nismo imali velike razgovore o tome, ali mislim da ćemo uskoro imati i taj zajednički kod, jer voz, kada izlazi iz BiH, mora se prepoznati iz koje je države, te dočekati da jedna lokomotiva vozi od Sarajeva do Šamca ili, pak, do Beograda.
A kada možemo očekivati da Željeznička stanica u Sarajevu dobije svoj prijeratni sjaj?

- Svaka stanica oživi kada ima putnika. Nekada je na sarajevsku stanicu dolazilo i odlazilo 106 vozova dnevno, s protokom od 20.000 ljudi. Danas je to oko 500 do 600 putnika. Mi moramo stvarati ambijent, jer mnoge generacije ne znaju šta je željeznica. Zato mnogo radimo i na promociji, a dovoljan broj putnika sigurno ćemo imati kad uvedemo moderne vozove i kada nam bude trebalo manje od pet sati vožnje do Beograda ili Zagreba. Tada ćemo biti velika konkurencija i avionima.

U iščekivanju "talga", dolaze engleski vozovi?

Teško je u malo riječi pobrojati do sada realizirane projekte koji su od ogromnog značaja za bh. privredu. U najkraćem, ŽFBiH su, zahvaljujući kreditima EBRD-a i EIB-a, donacijama i vlastitim sredstvima, obnovile najtežu dionicu pruge Bradina -Konjic - Čelebići, završile prvu graničnu stanicu u Čapljini, nabavile mobilne kapacitete za održavanje infrastrukture, napravile fabrike za održavanje tih kapaciteta, modernizirale 26 elektrolokomotiva.
Zahvaljujući direktnoj kreditnoj liniji od Portugala, ŽFBiH dobit će novih 358 teretnih vagona specijalne namjene, a napraviti još 400. Džumhur s ponosom predviđa da će teretni park 2008. godine imati oko 3.500 vagona, čime će biti zadovoljene potrebe privrede za narednih 20 godina. Španski kredit omogućit će da se od 2010. bh. građani voze u najmodernijim "talgo" vozovima. Do tada, postoji velika mogućnost postizanja dogovora o jednom britanskom programu osiguranja engleskih putničkih vozova.
 
#28 ·
Radi se o rekonstrukciji ne izgradnji. Rekonstruisati jedan tunel je puno lakse nego izgraditi novi, pogotovo kad se uzme u obzir da dio koridora 5C je vec rekonstruisan i to njegov najtezi dio. Inace ne znam da li znas da je BiH i inace imala najvise elektrificirane pruge prije rata u ex YU, pruga Zagreb-Split je u sigurno prije rata u 50% duzine prolazila kroz BIH i kompletna je elektrificirana i dupla. Unska pruga je cijela u duploj trasi i elektrificirana.
Ne znam koliko je toga u ratu osteceno, medjutim mislim da nije puno i da sve to moze pokriti rekonstrukcija od 170 miliona EUR. Znaci vremenski deadlock od dvije godine i nije toliko ambiciozan koliko nam se cini. Inace BiH je i vozove prije rata imala najbolje u bivsoj Jugoslaviji. Sjecamo se i Olimpica koji kad je uveden u saobracaj je bio najbolji u bivsoj Jugoslaviji i mislim da je to i ostao do raspada te drzave. Olimpic je bio InterCity 80-tih i ranih 90-tih i cini mi se da nije zaostajao u to vrijeme za InterCity vozovima u zapadnoj Europi.
 
#35 ·
I think that you was made mistake with that mape. This is Bosnian Infrastructure thread, not Croatian. This mape is not correct least not for double tracks in Bosnia. In North-West Bosnia almost all tracks are double and electrified even in 1991. Also I read on zeljeznica.net that actually Croatia don't have electric system accoridng to EU standard (25 kv or something) and that becouase of this they have Siemens Reggio Swinger DMU and not EMU.
 
Status
Not open for further replies.
You have insufficient privileges to reply here.
Top