SkyscraperCity Forum banner
361 - 380 of 13,693 Posts
Problema pe care o vad eu totusi si care e sesizata in mod eronat de articol, e ca traficul a scazut mult in 2009 pe OTP si BBU si a crescut putin anul asta, dar asta nu inseamna ca cele doua sunt foarte aglomerate. In contextul in care OTP deschide la anul sectiunea Schengen si isi extinde capacitatea cu 1,5 milioane pax, nu vad cum s-ar mai putea vorbi de o capacitate scazuta.
 
Pentru Bacau pot sa confirm ca acelea sunt datele pe 2009. Ma astept ca anul acesta sa fie si mai mare traficul, iar anul viitor cu atat mai mult mai ales ca a introdus si Carpatair curse externe cu plecare de acolo. Pacat ca nu exista infrastructura civilizata.
 
Date oficiale pentru 2009 nu am gasit inca. Insă:

"Aeroportul Targu Mures: Fluxul de pasageri a crescut cu 20% in T1 2009

Fluxul de pasageri pe Aeroportul "Transilvania" din Targu Mures a fost de 20.000 in primul trimestru al acestui an, in crestere cu circa 20% fata de aceeasi perioada din 2008, a declarat pentru DailyBusiness.ro Stefan Runcan, directorul aeroportului."

sursa
 
De cand a dat Bue Air faliment, Aradul a intrat din pacate pe o panta descendenta. Nu stiu care va fi viitorul acestui aeroport pentru ca si cei ce il gestioneaza dau din punctul meu de vedere dovada de incompetenta.
 
Interesant cum aeroporturile din Bacau, Sibiu si Arad au mai multi pasageri decat cel din Constanta (oras >300k locuitori, pozitie geo-turistico-strategica).
ar fi interesant constanta de vazut inainte de 2008...am impresia ca multi prin existenta autostrazii fac doar transfer intre Otopeni/Baneasa si Cta...fara a mai folosi MK.
 
Pentru Bacau pot sa confirm ca acelea sunt datele pe 2009. Ma astept ca anul acesta sa fie si mai mare traficul, iar anul viitor cu atat mai mult mai ales ca a introdus si Carpatair curse externe cu plecare de acolo. Pacat ca nu exista infrastructura civilizata.
Putin probabil sa mai creasca si in 2010. Anul trecut , Blue Air a avut o gramada de curse care acum nu mai sunt : Bologna , Catania , Valencia , etc
 
Bologna este in continuare printre rutele Blue Air. Si cu siguranta grosul traficului de pe Bacau este catre Italia. Nu imi dau seama cu cat contribuiau celelalte curse, dar e posibil sa ai dreptate. Nu ne ramane decat sa asteptam si sa vedem. :)
 
Extindere de pistă amânată la Aeroportul Transilvania

"Consiliul Judeţean Mureş are nevoie de o suprafaţă de aproape 10.000 de metri pătraţi pentru a extinde pista Aeroportului Transilvania Tîrgu Mureş.

Este vorba de un drum comunal şi un drum de câmp din comuna Chirileu, aflat în proprietatea privată a comunei Sînpaul. Primarul comunei şi-a dat acordul, în principiu, însă consilierii au decis să amâne votarea trecerii terenului în domeniul judeţului, până la următoarea şedinţă. "

source
 
Si in ciuda acestui fapt tot a avut mai multi pasageri decat MK din CTA.
Da, tragica situatie :nuts:

Comparand Bacaul cu Constanta, imi explic diferenta de pasageri prin doi factori:

-Constanta are acces facil prin autostrada spre Bucuresti, iar noi ne-am obisnuit cu drumurile spre capitala. E mai greu insa iarna, cand nu stii la ce ora ajungi, sau daca mai ajungi.

-Bacaul se afla intr-o zona unde, cred eu, sunt multi calatori care zboara in tarile unde lucreaza, in genul Italia si Spania. Bacaul se afla in centrul unei zone nu foarte prospere, cu multi oameni plecati de acasa (nu o spun peiorativ, ci incerc sa fiu obiectiv). Foarte aproape de Bacau se afla Vaslui(cel mai sarac judet al tarii), Piatra Neamt, Harghita,Covasna, etc. Evident ca un om destept (sau mai multi) au observat pozitia Bacaului in acest cerc si au exploatat aeroportul in sensul cel mai bun.

Altfel, sunt sigur ca ar fi multi oameni care ar prefera, sa zicem, sa vina la mare cu avionul, dar 96% din turistii de pe litoralul romanesc sunt romani, si ei vin de obicei cu masina, sau cu trenul.

Cred ca tine cel mai mult de mentalitate, asa s-a facut dintotdeauna, cu masina sau cu trenul. Din pacate transportul aerian in Romania nu e foarte dezvoltat, si nu e foarte popular printre romani.

Cred ca ar trebui ca agentiile de turism sa incerce sa mearga mai mult pe varianta aerului. Rutele aeriene nu necesita investitii de infrastructura decat la nivel de aparat de zbor, companie, si aeroport. Nu trebuie drumuri, nu trebuie sine, nu trebuie stalpi, poduri, tuneluri, etc.
 
^^ Sunt de acord cu tine cu singura exceptie legata de "saracia" Bacaului. Nu stiu daca ai fost vreodata acolo sau in zonele contigue ale acestui oras, insa Bacaul cred ca este unul dintre cele mai prospere daca nu cumva cel mai prosper oras din Moldova (raportat la investitii). De fapt, Bacaul e un fel de Sibiu al Moldovei ca dezvoltare economica si chiar ca aspect al zonelor rurale. Eu am fost de multe ori acolo si stiu despre ce vorbesc. Ca o consecinta a dezvoltarii economice, Bacaul are si un trafic de business relativ important.
 
^^ Sunt de acord cu tine cu singura exceptie legata de "saracia" Bacaului.
Da, ai dreptate, cred ca trebuia sa zic ca Bacaul, desi e in centrul acestei zone mai sarace, nu are acelasi nivel cu orasele din zona pe care o acopera. E logic, fiind un centru logistic important, derivat din pozitia geografica si poate mai mult din mostenirea comunista, poate a beneficiat mai mult de atentia regimului. Nu am studiat din pacate acest aspect legat de dezvoltarea Bacaului si regret, dar asa gandesc acum.

La fel se poate spune si despre orice alt oras, mai mare sau mai mic, ca aflat intr-o anume zona, atrage crema dimprejur, se dezvolta, in timp ce zona are o dezvoltare mult incetinita.
 
361 - 380 of 13,693 Posts
Top