SkyscraperCity Forum banner
Status
Not open for further replies.

[S5] Wschodnia Obwodnica Poznania

768K views 2K replies 273 participants last post by  radko1994 
#1 · (Edited)
Wątek o zachodniej obwodnicy już jakiś czas istnieje - najwyższy czas na wątek o ***.
(wątek zadedykowany Patryjocie, gdyż 3 miesiące go męczyłem o niego ;))

Orientacyjny przebieg trasy:


i w szerszym kontekście:


dokładniejsza:
sunsethorn said:
Z serwisu GDDKiA
Droga krajowa międzynarodowa nr 5 w kierunku północno – wschodnim od miasta Poznania ma wysoką rangę w skali kraju i Unii Europejskiej ze względu na ujęcie jej w korytarzu transportowym TEN. Mimo, że poza Poznaniem droga nr 5 przebiega przez tereny stosunkowo słabo zurbanizowane i zaludnione, to istnieją bardzo silne uwarunkowania ograniczające jej rozbudowę. W korytarzu drogi znajduje się bardzo wiele dóbr kultury oraz terenów prawnie chronionych. Wschodnia obwodnica Poznania w połączeniu z autostradą A2 i dalej z drogą S-11 stanie się dopełnieniem wyprowadzenia tranzytu samochodów ciężarowych poza miasto. W konsekwencji ulegnie przyśpieszeniu ruch w samym mieście jak i na tranzycie przez pojazdy korzystające z obwodnic. Duże znaczenie ma, także obniżenie emisji spalin i hałasu na terenie Poznania i przez takie miejscowości jak Łubowo, Pobiedziska i Kobylnicę , przez które obecnie przebiega . Natężenie ruchu przy wylocie z miasta wynosi 16898 pojazdów na dobę , a prognozowana na 2020r. wynosić będzie 33733 pojazdów na dobę.

W ramach budowy obwodnicy przewiduje się dwujezdniowe podłączenie miasta prezydenckiego Gniezna do drogi S5 poprzez rozbudowę istniejącej drogi do parametrów drogi dwujezdniowej klasy GP ruchu przyśpieszonego o długości 4,5 km.

Wykonawcą odcinka Czachurki - Woźniki została firma DRAGADOS S.A.


Wykonawcą odcinka Kleszczewo (A2) - Czachurki zostało konsorcjum: EUROVIA POLSKA S.A., HOCHTIEF Polska Sp. z o.o., WARBUD S.A., EUROVIA CS.
Dokładna mapa odcinka: http://www.gddkia.gov.pl/viewattach....3c4eaf243be48a

Oba kontrakty powinny zakończyć się na przełomie czerwca i lipca 2012 roku.


Opis inwestycji: http://www.gddkia.gov.pl/article/od...fba28/id_art/d4ec3e02cd3f98250f6792eddd587553


OFICJALNA STRONA KONTRAKTU:
http://www.s5-gniezno-poznan.pl/index.html

Na 4 czerwca wyznaczono otwarcie dla ruchu całego odcinka (do września wydłużono termin zakończenia robót).
 
See less See more
2
#1,881 ·
A nawierzchnia miejscami jakby powoli zmierzała do remontu :nuts:

Btw wzdłuż S5 pozostała DW434 - czy jest w planach skrócenie tej drogi do węzła Kleszczewo? W obecnej sytuacji utrzymywanie DW wzdłuż tej S w mojej ocenie jest bezsensu. Lepiej przerzucić środki na dawną DK5 (Gniezno-Poznań, nawet kilometrażem mniej więcej się zgadza ;)).
 
#1,884 ·
Odnosnie odcinka Eurovii - moze jestem troche upierdliwy, ale wydaje mi sie ze znak zaznaczony na zdjeciu ponizej nie powinien sie w tym miejscu znalezc (fotka z wezla Iwno). Jadac S5 mozna odniesc wrazenie ze znak dotyczy nitki glownej S5. Co wiecej wydaje mi sie ze w tym przypadku "Wrazenie" pokrywa sie z paragrafami tj. o ile sie nie myle kodeks drogowy mowi, iz znak znajdujący się po prawej stronie drogi dotyczy obu pasów ruchu, tj, że w tym przypadku mamy ograniczenie do 60km/h na S5?

Poprawcie mnie jezeli sie myle.



Zdjecie nie jest wyrazne i troche znieksztalca sytuacje. Najlepiej spojrzcie na to sami, gdy bedziecie na wezle Iwno.
 
#1,885 · (Edited)
Znak jest powtórzeniem znaku znajdującego się po prawej stronie jezdni zbiorczej i nie dotyczy jezdni głównej. Moim zdaniem sytuacja jest jasna. Inna sprawa - po co tu aż tak radykalne ograniczenie?

Swoją drogą, w Szwajcarii widziałem taką gustowną osłonkę:
 
#1,887 ·
Znak jest powtórzeniem znaku znajdującego się po prawej stronie jezdni zbiorczej i nie dotyczy jezdni głównej.
Zgadza sie. Tylko, ze jadac niskim autem jezdnią główną, w ogole nie widać że jest tam jakaś jezdnia zbiorcza i wrażenie jest takie jakby znak dotyczyl jezdni głównej.

Swoją drogą, w Szwajcarii widziałem taką gustowną osłonkę:
[/QUOTE]

Ci to maja porządek... Tak powinno byc tez na S5 - mowie tutaj o bramce na znaki. Wowczas znak powieszony nad daną jezdnią (pasem) dotyczy tylko tego pasa - intuicyjnie i zgodnie z paragrafami. Oczywiscie takie bramki to dodatkowy koszt, wiec... wiadomo dlaczego u nas ich nie ma. :(
 
#1,886 ·
Powiem wam że już chyba wszyscy wiedzą o S5 i się do nie przyzwyczaili. W piątek po południu jadać A2 od wschodu widać tłumy na S5 jadące od i do Gniezna. Fajnie wygląda jak na wiadukcie nad A2 w stronę Gniezna wyprzedzają się 2 ciężarówki. Normalnie tłok.

Jedna rzecz jest natomiast dość dziwna. Mijając PPO Nagradowice i jadąc w stronę Poznania pojawia się dodatkowy pas do skrętu w prawo (na S5). I ten pas na całej długości ma wymalowaną strzałkę w prawo. Strzałek jest (mam nadzieję że się nie mylę) kilkadziesiąt. Nie wiem po co, na co takie coś. Trochę przerost treści nad formą.
 
#1,890 ·
Powiem wam że już chyba wszyscy wiedzą o S5 i się do nie przyzwyczaili.
Tylko tablice kierunkowe w mieście... nadal kierują na gminną drogę przez Pobiedziska. Szczególnie newralgiczny jest rejon Ronda Śródka gdzie auta powinny być kierowane na Warszawską zamiast na Hlonda. Wiele osób jeździ jeszcze w obcym mieście na znaki.

Mnie się to w głowie nie mieści - od kilku lat wiadomo kiedy zostanie oddana do użytku S5, można było koszt wymiany tablic zaplanować, przygotować je i... nic. Pamiętam, że to samo było z A2, ale nie pojmuję za co biorą pieniądze ludzie w ZDM - bo to chyba do ich obowiązków należy?
 
#1,892 ·
#1,893 ·
Zapewne ten wątek pojawiał się w dyskusjach w setkach postów, jednak trudno mi znaleźć takie łączne zestawienie tego typu danych: jak przedstawia się sytuacja w mieście pod względem tranzytu przez miasto przez drogi 5, 11 i 92 po wybudowaniu dzisiejszej wersji obwodnic?

Czy zmniejszyła się liczba pojazdów na tranzycie przez miasto przez 92 ze względu na możliwość objechania miasta od południa przez A2? Moje spostrzeżenie jest takie że na Lechickiej jest chyba trochę mniej tirów.

A czy wschodnia S5 wyciągnęła sporą część tranzytu poza miasto?

Zakładam, że S11 jako że niekompletna nie specjalnie wpłynęła na ruch tranzytowy po starej 11-stce?

Może są jakieś oficjalne dane na ten temat a może macie jakieś własne spostrzeżenia?
 
#1,894 ·
Oficjalnych danych nie znam, ale za każdym razem, jak jadę obwodnicami, widzę coraz więcej TIRów i ogólnie ruch się zwiększa. Na pewno wpłynęło to na zmniejszenie ruchu na ulicach tranzytowych.
 
#1,898 ·
Hola, hola, to znów przegięcie w drugą stronę. Aż tak dobrze to nie ma. Sporo się wynioso, ale jeszcze są. Do pełni szczęścia brakuje S5 za Stęszew i domknięcia ZOP (o jakiejkolwiek północnej obwodnicy nawet nie wspominam).
 
#1,900 ·
^^Niestety nie ma żadnych skonkretyzowanych planów (oprócz tych na papierze, które zakładają całość w wersji bezkolizyjnej). Część będzie rozbudowana w ramach dróg dojazdowych do spalarni, część z węzłem Koszlińska jest w planach na dofinansowanie, są także plany węzła z Naramowicką.
Żeby za bardzo nie odchodzić od tematu, to napiszę, że po wybudowaniu m. in. ***, budowa północnej części III ramy w tak wysokim standardzie trochę straciła sens. Wg mnie wystarczyłby standard odcinka Naramowicka-Serbska: http://d.naszemiasto.pl/k/r/5d/41/4b286efd6ee14_o.jpg.
 
#1,901 ·
Zakładam że ten temat był poruszany już z 1000 razy, jednak chciałbym do niego wrócić bo mnie strasznie irytuje. Może ktoś zna jakieś racjonalne wytłumaczenie?

Jechałem ostatnio z Poznania do Gniezna. Akurat jechałem z połnocnej dzielnicy. Bardzo fajnie że wybudowano drogę ekspresową S5, jednak moim zdaniem jest ona zaplanowana wręcz absurdalnie. Jeżeli stara piątka łączyła poznań z gnieznem, to S5 również powinna je łączyć. A S5 idzie sobie od południowo-wschodniego poznania do Gniezna i przez to nie łączy moim zdaniem tych dwóch miast, łączy wrocław z bydgoszczą, ale już nie poznań z gnieznem.

Moim zdaniem droga jest zaplanowana jako umożliwienie tranzytu dalekiego, pomijając przy tym aspekt lokalny. Bo jeżeli S5 łączyłaby prawidłowo poznań i gniezno, zwiększyłaby mobilność mieszkańców tych miast, ludzie z gniezna mogliby dojeżdżać szybko do poznania do pracy, dla gospodarki regionu byłoby to korzystne. Powinno się najpierw zaplanować przyszły ring dookoła poznania i od niego po linii niemal prostej prowadzić drogi (Warszawa tak ma prowadzone odnogi od przyszłej obwodnicy, Berlin też). A tu spotykamy się z absurdem, że aby przejechać między dwoma dużymi miastami na trasie S5 (powiedzmy że gniezno jest duże) nie opłaca nam się dojeżdżać do tej trasy. A już odległa przyszłość - północna obwodnica ekspresowa - chyba w ogóle nie była wzięta przy planowaniu tej drogi.
 
#1,905 ·
A już odległa przyszłość - północna obwodnica ekspresowa - chyba w ogóle nie była wzięta przy planowaniu tej drogi.
Nie wiem czy była wzięta przy planowaniu czy nie. Ale myślę, że gdyby północna łączyła się z *** w okolicach Kostrzyna, byłoby idealnie. Ja dla przykładu mieszkam przy ZOP. Jadąc do Gniezna przez Poznań droga zajmowała mi 1,5 h. Obecnie korzystając z obwodnic i okrążając cały Poznań droga do Gniezna za każdym razem zajmuje mi 35 minut.
 
#1,902 ·
Bo to nie jest połączenie Poznania z Gnieznem, choć oczywiście w znakomity sposób je ułatwia. Jak sam piszesz to jest (ma być) połączenia Wrocławia z Bydgoszczą/Trójmiastem, łaczące Gniezno z Poznaniem przy okazji.
 
#1,904 ·
Dużo jeżdżę po Szwecji i widzę jak duży ruch na autostradach jest ruchem lokalnym - w okolicach 8-9 i 16-17 na autostradach jest ogromny ruch (jest też zdecydowanie więcej zjazdów do małych miejscowości), ludzie dojeżdżają do pracy. Także sieć autostrad w Polsce powinna przyczyniać się nie tylko do ułatwienia przejazdu tirom z Litwy do Niemiec po najkrótszej drodze, ale też ludziom którzy mogą podjąć pracę na przykład 40km od miejsca zamieszkania, bo mają do tego warunki.

Również jak się patrzy na przykład na Niemcy to autostrady prowadzą raczej od miasta do miasta, nie służą tylko tranzytowi z Francji do Polski.

Toteż moim zdaniem z centrum Poznania do gniezna/bydgoszczy najlepszą trasą powinna być S5 a nie stara 5.
 
#1,909 ·
Status
Not open for further replies.
You have insufficient privileges to reply here.
Top