SkyscraperCity Forum banner

БЕОГРАД - аквапарк | BELGRADE - Aqua Park

89K views 109 replies 55 participants last post by  slava putnik 
#1 · (Edited)
What’s your opinion about the project?

In New Belgrade, a presentation was held regarding a new recereational water park that has just started to be constructed in Blok 44. Serbia's famous basketball player Zarko Paspalj has announced this future attraction as his investment along with the company, Genel, from Novi Sad.

People in Belgrade will soon have the opportunity to enjoy at the water park, which have up until now only been present elsewhere. This kind of investment is important not just for New Belgrade, but for the entire city. The construction of this water park will enrich the lives of people in Belgrade.

Currently works in Blok 44 are concerning preparing the land for construction, and the park should be completed by May 25th, 2006. The project for the water park was done by Atelje Dušan Tešić (ATD) and Polin from Turkey. The park will stretch across five hectares of land, where there will be 11 pools and 21 slides. These will be constructed in the first phase due to be completed by 2006.

Future look of the water park:








 
See less See more
5
#30 ·
CVRKI said:
Are you crazy ? Why invest in lousy roads to MN when Croats built us highways to Dalmatia ?
Because I think that Serbian citizen feels more at home in Montenegro than in Croatia...

Sto se tice vode - problem je rijesen - vode ima uvijek, ali nije "premium" kvalitet, onu za pice je bolje kupovati, "cesmovaca" je dobra za tusiranje itd.

Herceg Novi je grad u koji se ulaze najmanje, i koji dosta trpi zato sto Novljani na izborima vec godinama udaraju kontru vladajucoj garnituri u Crnoj Gori...nije to prava slika Crne Gore.

I jedan savjet u vezi Budve - dodjite autom! Ko je pjesak u Budvi - morace da se kupa na nekoj od gradskih plaza(taxi - 10e minimum), koje su stvarno pretrpane, i propustice jedno Przno, Kamenovo, Jaz 1 i 2, Trsteno...na tim plazama ja jos nisam naisao na prljavo more i veliku guzvu.
 
#31 ·
E Jaz je fenomenalan ali dobro kazes nedostupan za one koji nisu dole kolima.

Zao mi je zbog HN jer mi je omiljeni grad na obali. Jel tamo vecinsko srpsko stanovnistvo ili sta pa glasaju suprotno? Velika je steta sto jedini ozbiljni oponent Djukanovicu partija koja je povezana sa Milosevicevom.

Inace do hrvatskog mora sada treba manje vremena kolima nego do crnogorskog. Mislim da je kranje vreme da napravimo te autoputeve ;)
 
#33 ·
Hehe...you don't need a car to visit Jaz beach;)
A small group of us rented one of those pedolinos at Mogren 2 beach this summer and pedalled all the way to Jaz for a quick swim:)

Some nice cliffs, rock formations and caves along the way...

Slovenska plaza is too crowded, thats why we spent all of our time on Mogren 1 & 2 beaches...you have to pay the entrance fee(1 euro) but its worth it.
 
#34 ·
Singidunum said:
E Jaz je fenomenalan ali dobro kazes nedostupan za one koji nisu dole kolima.

Zao mi je zbog HN jer mi je omiljeni grad na obali. Jel tamo vecinsko srpsko stanovnistvo ili sta pa glasaju suprotno? Velika je steta sto jedini ozbiljni oponent Djukanovicu partija koja je povezana sa Milosevicevom.

Inace do hrvatskog mora sada treba manje vremena kolima nego do crnogorskog. Mislim da je kranje vreme da napravimo te autoputeve ;)
U HN jeste vecinsko srpsko stanovnistvo, i to je jedini grad dje DPS(Djukanovic) godinama ne moze da uzme vlast. Oni su bas ono tvrdokorni, prijete otcijepljenjem HN od Crne Gore u slucaju da se Crna Gora odvoji od Srbije i slicne stvari...zato njih glavne investicije zaobilaze...jedva da su malo uredili setaliste, i o tome svi pricaju, dok se u ostale gradove slivaju milioni. HN jos kupuje vodu od Hrvata, koji je gase kad im padne na pamet, pa HN ostane bez vode u sred sezone. Uzas...a nije uvijek bilo tako - prije rata je Herceg-Novi ostvarivao oko 30% ukupnih nocenja u CG u ljetnjoj sezoni. Politika, jebiga. Steta za onako lijep grad...
 
#35 ·
bsr said:
Not so much in Ulcinj, though ;)
Why not, man?! There is a majority Albanian population there, but it's not KLA(OVK) - those are peaceful, local Albanians, and you won't have problems with them. When you go with SCG car plates to Croatia, it is likely that you won't fin them in vey good condition when you leave them on a parking lot...when any such incident occured in Ulcinj?! It's a shame that because of such prejudices people don't get to see "Velika plaza" and "Stari grad" in Ulcinj...
 
#36 ·
Kommandant Mark said:
Hehe...you don't need a car to visit Jaz beach;)
A small group of us rented one of those pedolinos at Mogren 2 beach this summer and pedalled all the way to Jaz for a quick swim:)

Some nice cliffs, rock formations and caves along the way...
Man, did you boosted your leg muscles or what! About those cliffs - most beutiful part of the coast I've seen ANYWHERE! I love to go there with a boat, ant to swim in a crystal clear sea...

Kommandant Mark said:
Slovenska plaza is too crowded, thats why we spent all of our time on Mogren 1 & 2 beaches...you have to pay the entrance fee(1 euro) but its worth it.
Or you can go there with a small boat - and evade paying? :D

Mogren 1 & 2 and Kraljicina beach are the only two beaches on the Montenegrin coast where they can lawfully charge you for the enterance. On Mogren - because of the guests of Avala hotel, so it don't get crowded for them, and on Kraljicina - so it don't get crowded for Milo Djukanovic & co. :D

If they try to charge you anywhere else, or try to make you use or rent their facilities - call the tourist inspection!
 
#37 ·
Podgoricanin said:
Why not, man?! There is a majority Albanian population there, but it's not KLA(OVK) - those are peaceful, local Albanians, and you won't have problems with them. When you go with SCG car plates to Croatia, it is likely that you won't fin them in vey good condition when you leave them on a parking lot...when any such incident occured in Ulcinj?! It's a shame that because of such prejudices people don't get to see "Velika plaza" and "Stari grad" in Ulcinj...
I do know that, but I was just trying to prove a point regarding your thesis that Serbs feel more at home in Montenegro than Croatia. It does depend also on the place itself, not only the actual republic where it is located. As for Ulcinj, just like there are not many Serbs spending their holidays in Ulcinj, you have a lot of Kosovo Albanians spending their holidays in Ulcinj but not so much in other coastal cities in Montenegro. I don't think anyone really sees it as a safety issue, but more like you said an issue of 'feeling at home' and thus you have Albanian tourists where there is Albanian population and Serbian tourists elsewhere ;)
 
#38 ·


is it just me or does that girl have a guys head, look at the body and cover the head and then cover the body and look at the head, then look at it together...thats just sick!

but back to discussion. I like the park but I think they need way bigger water slides ;)
 
#39 ·
Aqua Park is on scheduled and is expected to open on May 25 2006.
Closed pools are expected to be built in 2007 which will exapnd the current look.
Latest pic
 
#40 ·
Sad si uz'o trofej Paspalje, Paspalje, Paspaljeee!!! Super je ovaj akva park, ko voli takvu zafrkanciju, a zasto ne otici na more, Aqua park je 10e dnevno pa ti sad vidi.

U Cg je najbolje otici kolima, to potpisujem. Budva je Ok za provod i to, ali brate kada odes iz Bga smori te ta guzvetina glasna muzika, frajeri pozeri i namontirane ribe. Najbolje je otici u neko manje mesto blizu,tako da uvece mozes kolima do grada, a tokom dana na razne plaze, meni je jaz vrh, pa zanjic sa sve plavom spiljom, ima i ona nova - ploce, u stenama sa bazencicima. Trsteno je pre 5-6 godina bio raj na zemlji, a sad je pozerska plaza, prenatrpana grand show/city records jet-setom. Ali ako imas kola i znas nekoga ko poznaje CG, provod ti je garantovan.
 
#41 ·
Podgoricanin said:
Why not, man?! There is a majority Albanian population there, but it's not KLA(OVK) - those are peaceful, local Albanians, and you won't have problems with them. When you go with SCG car plates to Croatia, it is likely that you won't fin them in vey good condition when you leave them on a parking lot...when any such incident occured in Ulcinj?! It's a shame that because of such prejudices people don't get to see "Velika plaza" and "Stari grad" in Ulcinj...
They are peacefull as long as they are minority but ones they become a majority in certain area look for troubles ;)
 
#46 ·
Ima li akva park u Jagodini Palme?
Cuo sam da je na otvaranju trebalo da sviraju Betoven i Sopen, ali da se gradonacelnik predomislio. Iaoko su ova dva muzicara bili izuzetno popularni kada je gradonacelnik ove lepe centralnosrpske varosice bio mali, on nije zeleo da muziku svoje mladosti na silu namece novim generacijama, pa im je priustio zabavu uz nezaboravne melodije gospodje Arkan:D


Sorry, ali nisam mogao da odolim:)
 
#47 ·
Ja sam otpočetka bio pesimista oko akvaparka u BGD.u, da li je uopšte isplativo graditi otvoreni akvapark u gradu gde već imaš Adu Ciganliju koja uz to ne košta ništa???

Da je makar zatvoreni akvapark, bilo bi super, ja mislim da su ovi investitori i to uvideli da nema smila graditi BG aquapark pa su prestali.
 
#52 ·
E, ovo nije tema, ali sam vidio neke priče o CG i turizmu..
Crna Gora je turistička destinacija koja privlači strane i turiste iz regiona..
Ali, kako brzo bilježi veliki rast gostiju i prihoda, tako još brže može izgubiti i turiste i prilive... Prirodni uslovi su sjajni, ali društveni nas zezaju:
1. Vodosnabdevanje- veliki problem. Budva je ove godine imala samo 3-5 sati vodu dnevno. Desilo se čak u sentebru da nemaju vodu 5 dana! Problem se rešava izgradnjom regionalnog vodovoda. Taj vodovod bi kao trebao da bude gotov do letnje sezone 2010.
2. Čistoća plaža, okoline i vode- Voda je užasno prljava. Kanalizacija se uliva u more svugdje. I to onalo, lagano, na sred plaža. Plaže i okolina nisu baš najčistije, ali je ok- podnošljivo.
3. Saobraćaj! Putevi su nevjerovatno loši. Gradi se kao 3. traka na više mjesta ali ništa dok se ne napravi autoput.. A na to će se čekati...


Inače, šta je sA Akva parkom u BG-u?
 
#53 ·
^^ jos uvek nista, projekat je obustavljen pre par godina, i bice nastavljen valjda ove godine.

Resenje za CG su autoputevi i vodovod... Ali , dacu sebi slobodu to da kazem, to je jedina stvar gde se vidi zasto aktuelna vlast ne valja, a to je zato sto se drzavne pare uzimaju za licno zezanje i trgovinu, a takve pare se ulazu u ovakve stvari...

Sada ce ljudi u CG postati bogati od investicija (zato se valjda i glasalo za mila i nezavisnost) ali ce se plivati u govnima i znojiti u redovima... to je smor . Zato pod hitno treba prosuti u narodu buvu da se pocne zidati autoputevi.. jer koliko vidim nema nista od toga sledecih 5 godina.
 
Top