SkyscraperCity Forum banner

Stare slike Subotice iz XIX i XX veka

408K views 1K replies 77 participants last post by  methinksnow 
#1 · (Edited)
Evo nekih starih slika Subotice sa kraja 19. i početka 20. veka



































































:cheers:
 
See less See more
33
#2 ·
:cheers:

Extra, obozavam ove stare slike. Inace vidi se, pravi gospodski grad. :)
Nego Ivice, mogao bi malo da slikas sadasnju Suboticu i postavis ih u threadu. Mislim najznamenitije zgrade, ulice, crkve... i sl..
 
#5 ·
Čekam malo lepše vreme, ovde vać nedeljama, gotovo bez prestanka, pada kiša ili je jako oblačno, pa ću onda da se malo pozabavim novim slikama, baš sam planirao da uslikam sve znamenitosti, a možda napravim poređenje kako je nekada bilo a kako danas.

Inače što se tiče centra, nise mnogo promenilo, samo su one prizemne kuće zamenjene višespratnicama (naravno u stilu neogotike... a ne komunjare), nema više tramvaja, ubacili dve ogromne fontane i to je to. Jedino me zanima kako je izgledao današnji Tokio, to su commieblokovi skoro u centru grada, sa dve strane okruženi starim palatama, pa ne znam šta su sve porušili kako bi to ruglo sagradili. :cheers:
 
#7 ·
^^ Pa čini mi se da se nekada zvao Karađorđev trg, a danas je to Trg Republike (park ispred gradske kuće), a ona crkva u pozadini je na Trgu Cara Jovana Nenada. (a trg gde je pozorište je Trg Slobode, čisto da ih neko ne pomeša pošto imamo tri centralna trga :) )

Taj spomenik Svetog Trojstva je premešten na trg ispred katedrale još za vreme komunizma, trg je praktično pretvoren u park, a tu je i velika plava fontana. Nemam sliku baš tog dela sa slike, ali evo jedna panorama, na sredini, u pozadini, se vide tornjevi te crkve.



A evo i slika Franjevačke crkve što se tamo vidi u pozadini

 
#14 ·
^^ Te statue se nalaze u dvorištu Rajhlove palte, koje je otvoreno preko dana za proleznike, imaš ulaz iz ulice Đure Đakovića pored mađarske ambasade, a imaš i ulaz iz Engelsove pored Boss kafea.

A kad smo već kod Rajhlove palate, ovako ona danas izgleda

 
#16 ·
Such a cool statue!
 
#18 ·
^^ Jedno od najslavnijih i najlepših subotičkih zdanja je Rajhlova palata, u kojoj je danas smeštena galerija Likovni susret. Sagradio ju je arhitekta Ferenc Rajhl 1904. kao porodičnu kuću, ali on i njegova porodica nisu dugo živeli u njoj, budući da je graditelj 1908. bankrotirao, a njegova palata zajedno sa nameštajem i svim umetničkim predmetima prodata na licitaciji. Rajhl je nakon toga napustio Suboticu i kraj života dočekao u Budimpešti. Palatu je nasledio/kupio Jožef Hartman, sin bogatog industrijalca, suvlasnika fabrike mesnih prerađevina, iz koje je nastao današnji “29. novembar”. I on je ubrzo izgubio palatu zbog kockarskih dugova, a poslednji vlasnik bio je apotekar Emil Šosberger, koji je tu živeo do 1949. Zgrada je nacionalizovana, a od 1970. u njoj je smeštena gradska likovna galerija.
Rajhlova palata predstavlja remek-delo arhitekture kraja 19. i početka 20. veka, vrhunsko ostvarenje secesije.
 
#21 ·
Pogledao sam i na žalost nisam mogao da pronađem tu ulicu. Nema je ni na krati od 1990. Ako znaš gde se tačno nalazila (između kojih ulica) možda je pronađem, ili pošalji mail gradonačelniku, on ima spisak svih starih imena ulica, na adresi:

http://www.subotica.co.yu/new/cgi/ask/form.php?lg=yu&person=kucera

Samo što ćeš se načekati možda i mesec dana da dobiješ odgovor. :)
 
#25 ·
Srdjan Subotički;26578502 said:
Grad i nije na balkanu :) pa grad su osnovali madjari, tako da je normalno da lici na madjarski grad :nuts:
Gradile su ga sve nacije koje su zivele i zive u njemu, a i cuvaju ga iste te nacije i danas. A da je u to vreme veliki uticaj imala Budimpesta i Segedin to je istina. Nije balkanski niti ce ikada biti, vec je panonski sto dokazuje i slicnost sa vec navedenim gradovima.:):)
 
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top