SkyscraperCity Forum banner
Status
Not open for further replies.

[Warszawa] Kolejka linowa nad Wisłą?

12K views 29 replies 23 participants last post by  Van der Rohe 
#1 ·
Kolejka linowa nad Wisłą?
Dominika Dziobkowska 20-02-2005 , ostatnia aktualizacja 20-02-2005 23:14

Ze Starówki do zoo w kilka minut i bez korków? - Kolejką linową. Barcelona ma taką, to my też możemy - przekonuje Tadeusz Deszkiewicz z ratusza. Polskie Koleje Linowe z Zakopanego są stołecznym pomysłem zachwycone

- Warszawa jest taka szara, a ja lubię szalone pomysły. Powinniśmy mieć coś odlotowego - kolej liniową z gondolami w kształcie szklanych kulek - uważa Tadeusz Deszkiewicz, szef biura promocji miasta.

Sugestywnie kreśli wizję stalowych lin spinających dwa brzegi królowej polskich rzek. Wyobraża sobie, jak pasażerowie tłoczą się, by wejść do wagoników. - Wsiadaliby na Gnojnej Górze na Starym Mieście, a wysiadali w zoo - marzy urzędnik.

Turyści najpierw podziwialiby odbudowane zabytki stolicy, potem robili zdjęcia dzikiej rzeki, a na koniec oglądali małpy i tygrysy.

Dyrektor Deszkiewicz promuje swój pomysł napowietrznej kolejki od dwóch lat. Teraz zainteresowały się nim władze Pragi Północ. Ogłosiły konkurs na przebudowę pl. Weteranów 1863 i rozważają, czy nie uwzględnić w projektach także pomysłu dyrektora. Napowietrzne gondole przyciągałyby do stolicy turystów. Kolejka miałaby ponoć rozwiązać częściowo problem parkowania w pobliżu Starówki. Przy parku Praskim powstałby duży parking. Tutaj turyści zostawialiby swoje auta.

- Rozważamy dwa połączenia tej części miasta ze Starówką - kładkę dla pieszych i kolejkę linową. Oba pomysły są interesujące - uważa Zdzisław Sipiera, zastępca burmistrza dzielnicy.

Projekt popiera dyrektor warszawskiego zoo Maciej Rembiszewski: - To wspaniały pomysł. Mielibyśmy tłumy klientów.

Powszechnego entuzjazmu nie podziela jednak konserwator zabytków. - To chora koncepcja. Co innego kładka przez Wisłę, a co innego kolej linowa - oburza się Hanna Lewicka z Urzędu Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Kto sfinansuje "szalony pomysł" biura promocji? Za budowę linii ma płacić prywatny inwestor, który czerpałby zyski z przewożenia pasażerów. Projektem zainteresowały się Polskie Koleje Linowe. - Wybudowanie takiej kolejki pochłonie przynajmniej kilkanaście milionów złotych. Ale to może się opłacać - szacuje Jerzy Laszczyk, prezes PKL.

Jak Ci się podoba pomysł połaczenia brzegów Wisły kolejką linową? Może lepsza jest kładka dla pieszych, a może prom? - Czekamy na opinie: dominika.dziobkowska@agora.pl


Lech Kaczyński, prezydent Warszawy o kolejce linowej!

- Pomysł budowy kolejki łączącej oba brzegi Wisły oczywiście znam. Jest to jedna z wizji uatrakcyjnienia Warszawy. Bardzo ciekawa i oryginalna, chociaż na razie nie mamy jej w planach inwestycyjnych. Myślimy raczej o przerzuceniu niskowodnego mostu na wysokości ulicy Karowej, który widział w tym miejscu już prezydent Stefan Starzyński. Planujemy też inne mosty. Ale gdyby znalazł się inwestor, który zechciałby sfinansować budowę kolejki linowej między Ogrodem Zoologicznym a Starym Miastem, to bardzo się ucieszymy. Jeśli Polskie Koleje Linowe mają pomysł, jak to zrealizować, zapraszamy je do rozmów. Myślę, że takie przedsięwzięcie publiczno-prywatne ma sens.
 
See less See more
#4 ·
ja też uważam, że jest to bardzo sympatyczny pomysł. Dodatkowo Gnojna Góra wydaje się być idealnym miejscem na stację takiej kolejki. Na forum gazeta.pl padł pomysł by wagoniki tej kolejki były "stylowe" (a la stare tramwaje :) ) - wielce mi to przypadło do gustu. Rozmarzyłem się: Jesteśmy na Rynku, dwa kroki i wsiadamy w kolejkę. Jedziemy - nad Wisłą, nad zoo i po chwili jesteśmy koło "misiów"....

A co do inwestora - to nie zapowiada się to aż tak drogo. "Kilkanaście milionów złotych" za kolejkę to kilka razy mniej np. od przejścia podziemnego dla pieszych pod Dworcem Gdańskim - no ale za przejście to płaci miasto ...:colgate:
 
#6 ·
"....Myślimy raczej o przerzuceniu niskowodnego mostu na wysokości ulicy Karowej, który widział w tym miejscu już prezydent Stefan Starzyński. Planujemy też inne mosty...."
Nie wiem po co ten most na przedłużeniu Karowej. To znow jakaś populistyczna gadka(tym razem powołuje się na Starzyńskiego). Ciekawe jakie inne mosty oprócz północnego :bash:
 
#7 ·
Pomysł bardzo ciekawy , nie wiem czy trasa najlepsza ale jestem za budową takiej kolejki. Warszawie potrzebne są odważne i oryginalne eksperymenty ... szkoda że wiele ludzi się ich boi twierdząc że popsują estetyke miasta .

Btw. Kładki/mosty dla pieszych też by się bardzo warszawie przydały. Marzy mi się np. taki nowoczesny most jak w Londynie przeznaczony tylko dla pieszych i rowerzystów :)
 
#8 ·
anakin said:
.....Wyobraża sobie, jak pasażerowie tłoczą się, by wejść do wagoników...... marzy urzędnik.
To marzenie akurat w stylu urzędniczym!
Tłoczenie się petentów tak ich zachwyca, że chcieliby to przenieść także na grunt turystyczno - gospodarczy.
Co za nonszalancja!

A sam pomysł świetny! Tylko bez kolejek do kolejki!
 
#9 ·
irongland said:
Btw. Kładki/mosty dla pieszych też by się bardzo warszawie przydały. Marzy mi się np. taki nowoczesny most jak w Londynie przeznaczony tylko dla pieszych i rowerzystów :)
Widzialbym taki most na przedluzeniu Mostowej (nomem omen) i konczacy sie kolo Zoo. Dawalby mozliwosc podziwiania panoramy Starowki. BTW, wydaje mi sie ze taki wstepny projekt byl kiedys dyskutowany.
 
#12 ·
Tommy said:
To marzenie akurat w stylu urzędniczym!
Tłoczenie się petentów tak ich zachwyca, że chcieliby to przenieść także na grunt turystyczno - gospodarczy.
Co za nonszalancja!

A sam pomysł świetny! Tylko bez kolejek do kolejki!
Mam dokladnie takie samo wrazenie. Jesli prezydent robi swoje a funduje mieszkancom BONUS w postaci kolejki - swietna sprawa. Gorzej jesli jest to "zamiast".

pzdr

Jak Kaczor zostanie Prezydentem (czego mu nie zycze) bedziemy mieli kolejke z Kasprowego na Hel im. IV Rzeczypospolitej.
 
#14 ·
Muszę Was zmartwić ;) - w Krakowie kilka lat temu pojawił się podobny pomysł.
http://www.agh.edu.pl/komunikaty/kolejka.html

Z tą różnicą, że w KRK miałaby to być kolejka łącząca Miasteczko Studenckie z uczelnią (ze 2, 3 km). Z artykułu wynika, że znalazł się inwestor i że uczelnia dostałaby taki "prezent" z racji tego, że byłoby to przedsięwzięcie eksperymentalne.

Do dziś nic nie ruszyło.
 
#18 ·
jester said:
Trafne spostrzeżenie- takie kolejki kojarzą mi się prędzej z Las Vegas, a już ostatecznie z nowoczesnymi dzielnicami miast. Natomiast koncepcja mostu pieszo- rowerowego wyśmienita.
Most pieszo rowerowy na przedłużeniu Karowej jest super pomysłem ale mi się wydaje że nie to miał kaczor na myśli(niestety) zwłaszcza że są lepsze lokalizacje .
 
#21 ·
Kolejka linowa mogłaby się okazać tańsa niż budowa kładki w tym kiejscu to raz, a dwa że konserwatorów zabytków wysłał bym na księżyc, nich tam konserwują sobie co chcą.
Szklane kule jak koraliki mogłyby się przesuwać pomiedzy strarówką a miastem. To byłby piękny widok, co to przeszkadza starówce. W czym to zniczszyłoby jej wygląd? Nawet gdyby przesuwały się nad warszawskim rynkiem to co w tym destrukcyjnego? Nie rozumiem jak kolejka linowa, która byłąby piękna miałby szpecić. Nienawidzę tej całej konserwatorskiej gatki, konserwatorzy są gorsi niż zieloni.
 
#25 ·
Dziki REX said:
Kolejka linowa mogłaby się okazać tańsa niż budowa kładki w tym kiejscu to raz, a dwa że konserwatorów zabytków wysłał bym na księżyc, nich tam konserwują sobie co chcą.
Szklane kule jak koraliki mogłyby się przesuwać pomiedzy strarówką a miastem. To byłby piękny widok, co to przeszkadza starówce. W czym to zniczszyłoby jej wygląd? Nawet gdyby przesuwały się nad warszawskim rynkiem to co w tym destrukcyjnego? Nie rozumiem jak kolejka linowa, która byłąby piękna miałby szpecić. Nienawidzę tej całej konserwatorskiej gatki, konserwatorzy są gorsi niż zieloni.
Poza tym nie da się porównać kolejki z mostem - bo most konczyłby się u stóp skarpy, a kolejką możnaby się znaleźc od razu na górze.
 
#26 ·
w Nowym Jorku tez

W Nowym Jorku też jest kolej linowa. Powstała jako tymczasowe rozwiązanie, zanim na Roosevelt Island nie wybudowali stacji metra. Potem się okazało, że jest bardzo popularna i tak już zostało.





Powszechnego entuzjazmu nie podziela jednak konserwator zabytków. - To chora koncepcja. Co innego kładka przez Wisłę, a co innego kolej linowa - oburza się Hanna Lewicka z Urzędu Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
To że kolejka i most to dwie różne rzeczy to wiadomo, ale dlaczego ta pani się oburzyła, to tego już nie wyjaśnili. :dunno:

Witam wszystkich na Forum.
 
Status
Not open for further replies.
You have insufficient privileges to reply here.
Top