SkyscraperCity Forum banner

НОВИ САД - праћење градилишта | NOVI SAD - construction updates

4M views 18K replies 526 participants last post by  Pannonian555 
#1 ·
Novi Sad is a beautiful city in Serbia and has been experiencing a construction boom for almost a decade (even through sanctions, the city grew). Construction in Novi Sad is generally geared towards residential buildings although they have started building office buildings. I've decided to place it here in the EE forum rather than in the main Euroscrapers section since that place should be reserved for large projects like skyscrapers. During this construction boom, entire areas where there were once one-storey houses have now being replaced with apartment buildings and the transformation continues to today. With that, I will start with the first project.

Master Centar
Predviden je kao reprezentativni poslovni objekat. Sadržajno obuhvata sajamski hol-aulu s glavnim ulazom, izložbenu halu s galerijom, kongresnim salama, poslovni centar s lokalima i poslovnim apartmanima i hotel tipa "garni".

Ulazni plato - predviden je kao pešacki prostor kojim se obezbeduje kontakt posetilaca s unutrašnjim sadržajima. Pristup platou moguc je vozilima taksija, javnog gradskog prevoza i individualnim vozilima na, za to predvidenom, zaustavnom delu.

Prilazna površina obezbedena je natkrivenim delom trga, a položaj glavnog ulaza naglašen je arhitektonski oblikovanom nadstrešnicom.

Aula koncepcijski predstavlja natkriveni zatvoreni prostor glavnog ulaza i objedinjuje više funkcionalnih celina. Predvidena je na prostoru sadašnjeg glavnog ulaza, orijentisana ka Hajduk Veljkovoj ulici, gde je postavljen i glavni ulaz u prostor Sajma.

Biznis centar s hotelom tipa "garni" predviden je kao rubni objekt uz izložbenu sajamsku halu. Direktno je povezan sa sadržajima aule i konferencijskim salama na galeriji u delu izložbene hale.

Garni hotel - u delu objekta prema Ulici brace Popovic, na višim etažama predviden je prostor hotela tipa "garni" sa šest jednokrevetnih, 25 dvokrevetnih soba i dva apartmana visokog nivoa opremljenosti.







 
See less See more
4
#2,861 ·
Mislim da ste obojica na neki način u pravu. Prilaz čamcima, gliserima i rečnim jahtama nije od neke velike komercijalne bitnosti. Mnogo je bitnije da jedan veliki TC ima ogroman parking. Sa druge strane. gradovi poput Beča, Budimšešte i Novog Sada imaju poseban oidnos prema Dunavu, vožnji po njemu i svemu vezanom za isti. Tako da činjenica da će biti pristanište za čamce znači mnogo više na jednom simboličnom, ekonomskom i estetskom planu nego što se to može razumeti ako neko nije odrastao uz Dunav. Činjenica da je Novi Sad u svom velikom delu odsečen od Dunava, tj nije na pravi način izašao na reku je jedna sasvim druga tema, no ono što je povezuje sa ovom je to da je svaki izlazak grada na Dunav nešto što će Novosadjani gromoglasnim aplauzom da pohvale. :cheers:
 
#2,862 ·
osim toga, doci camcem u soping je prilicno ekskluzivna stvar, daje potpuno novu dimenziju shopingu
:lol::lol::lol::lol::lol: :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: Davno se nisam ovako nasmejao, jbt u kom stadijumu nalazis nalazis inspiraciju za ovakve gluposti, u zagadjenosti Dunava, nije malo hladno za kupanje u Oktobru? Ono, klasican dan porodice koja zivi na camcu...ajde Savo dizi sidro pa da otplovimo po paklo cigara u Rodic, ups...shopping ima i novu dimenziju....dubinu Dunava...:lol::lol::lol::lol::banana::banana::banana:
 
#2,863 ·
samo sam tebe cekao...
nije mi jasno sto se ti i tvoj decko opet javljate a nemate nikakav pametan update ili korisnu informaciju? provokacija, dosada... ili samo cista zavist prema nautickim leptama i mogucnostima novog sada, obzirom da subotica obitava na barici zvanoj palic...? ne, ne trudi se da odgovoris...
 
#2,864 ·
Sta ce biti u ovoj zgradi preko puta Futoske pijace?

ima li bilo gde slika projekta?? ko to "nadogradjuje"?? sta je smisao nadograditi ovu sirotu modernisticku zgradu staru oko 70 godina??!! skrnavluk! jel se to opet nekom novopecenom bogatasu nadiglo da gradi nesto "eskluzivno" (bez k )
na eskulizivnoj lokaciji??!!:bash::bash::bash:
 
#2,865 ·
samo sam tebe cekao...
nije mi jasno sto se ti i tvoj decko opet javljate a nemate nikakav pametan update ili korisnu informaciju? provokacija, dosada... ili samo cista zavist prema nautickim leptama i mogucnostima novog sada, obzirom da subotica obitava na barici zvanoj palic...? ne, ne trudi se da odgovoris...
:lol::lol::lol::lol: Postajes sve smesniji, mislim da si ti pogresio zanimanje...hmmm...u stvari pravnici su uvek bili komedijasi, malo posla a mnogo talackanja. :banana:
 
#2,866 ·
:lol::lol::lol::lol: Postajes sve smesniji, mislim da si ti pogresio zanimanje...hmmm...u stvari pravnici su uvek bili komedijasi, malo posla a mnogo talackanja. :banana:[/QUOTE

pozdrav svima,
pratim ovaj forum vec dosta dugo i stvarno mogu reci da ima odlinih komentara, ali ljudi odstranite ovog lika (Stormwatch153), izuzetno je naporan. Sta tebe briga da li neko ide camcem u prodavnicu?! U ime svih normalnih ljudi: PREKINI DA BUDES KRETEN!!!
 
#2,867 ·
E da pitam, jel neko cuo da ruse Novosadsku banku u Narodnih heroja?
Cujem juce od komsije da su banku iselili da ce do kraja meseca da pocnu radovi i da ruse zgradu.
Mislim stvarno nije u redu da ruse jos jednu staru zgradu, valjda bar Banka ima para da ulaze u odrzavanje.

I da jel neko zna kako ce da izgleda nova zgrada?
 
#2,869 ·
Evo, gledam intervj usa gradonačelnikom. Na Ribljoj pijaci će da se uredjuje trg, ispod njega podzenna garaža. 5. decembra se odlučuje rešenje za novi most koji se počinje zidati sledeće godine. Žeželjev takodje kreće kreće sledeće godine, a u ovom mandatu gradska vlast planira da započne i treći most koji bi bio negde kod Danubijusa i koji bi zapravo bio deo obilaznice oko Petrovaradina. Sutra dolazi delegacija železnice da se cenkaju oko ranžirne stanice. Otkupljivaće zemljište oko Novog Sada i širiti gradsku zonu.
Inače izgleda da Pap Pavla, koja je do sada bila relativno netaknuta sem na jednoj strani ka Bulevaru, počinje da se zida. Kuća kod kafane Valjevo se upravi ruši. Pap Pavla je meni jedna od zanimljivijih ulica jer se njenom eventualnom urbanizacijom potez izmedju Bulevara i centra i funkcionalna počinje uklapati u celinu centra koji se zaokružuje na području od Riblje piojace do Aleksandrove zgrade.
 
#2,870 ·
na sve te vesti samo jedan komentar.... napokon! :)

projekat riblje pijace je star par godina i nije los, predvidja izmestanje pijace i uredjivanje celog prostora. koliko se secam, planirane su neke fontane, klupe ovo ono a prva asocijacija kad sam video crteze mi je bila rimska Piazza Navona, naravno, samo na "novosadski" nacin, jer su oba trga slicnih dimenzija, u centru su i okruzena su starijim i istorijski bitnim gradjevinama... :lol:
Javna garaza je nov dodatak, kapiram da ce sa tom namenom biti ugrozena zamisao trga i setalista koje je taj stari plan imao ali sta je tu je...mozemo bez setanja ali ne i bez kola... ;)


najvise bi voleo nesto u ovom fazonu, kako je prvobitno i zamisljeno...





riblja pijaca


 
#2,871 ·
Koliko sam ja shvatio odlučili su da idu na podzemne garaže. Svojevremen oje bio plan, od kojeg se očigledno odustalo, da podzemna garaža ide ispod celog Trga Slobode, što znači da površina Trga ne mora da trpi previše. Na tvoju i moju žalost koliko sam shvatio pijaca ostaje, uredjuje se samo deo gde je bila autobuska stanica. Sad da li bi garaža išla samo ispod tog dela ili i spod pijace ne znam. Montažnu garažu će privremeno stavit inegde kod Muzeja Vojvodine, dakle u onom delu Dunavske ka Keju.Ono što nije rekao i što ja čekam više od uredjenja Riblje pojace je kada će odlučiti da srede Trifkovićev trg koji je ruglo. Uložiće i pare u prečistač, a prioritet im je tuneč ispod Fruške gore koji bi put od Novog Sada do Rume skratio na 20 do 25 minuta što je meni onako najbolja vest i što najviše i čekam, naravno u paketu sa novim mostom koji ide uz tuneč. Još je pričao o sredjenju deponije, te o izgradnji velikog spa centra u Vrdnku zbog čega uvode nove linije gradskog prevoza do tamo. Subotički i Somborski bulevar završetak za dve do dve i po godine. Mislim da nije pomenuo proširenje Vršačke što je isto stvar koja je planirana i koja će biti jako potrebna zbog rasterečenja saobraćaja. Zatim bio je revoltiuran što Pećinci, Indjija i Zrenjanin imaju veće strane investicije od glavnog grada i rekao da će se potruditi da dovedu još više investitora u Novi Sad kako bi to popravili. Simpatije mi je stekao pitanjem "dokle ti šoping molovi", aludirajući da je Novom Sadu potrebna i izgradnja drugih velikih sadržaja koji nisu namenjeni samo masovnoj potrošnji para. Dakle kao prioritete je naveo mostove, tunel i prečistač otpadnih voda, koji će biti skup, a sve ostalo, dakle uredjenje ulica, kanalizacija na klisi, trgovi i ostalo, kao propratne investicije. E da, dopalo mi se što je rekao da su pregovor isa železnicom takvi da gledaju da prodju sa što manje para, a i to što plate da obavežu železnicu da ulože u nešto u Novom Sadu, sad dal novu ranžirnu stanicu, ili za onaj planirani muzej mislim da trenutno nije nikom jasno.
BTW, kako reče pre par godina je cena parcele pored stadiona bila par miliona evra. Sad je ne daju bez minimum 50.
 
#2,874 ·
Sad sam onako prelistao temu i vidim sta se sve gradi i planira i prosto se ne mogu nacuditi.Kad prosetam gradom i kad zadjem u neke nove delove kao da nisam u svom rodjenom gradu.Kolko mi je sve to dobro (razvitak grada i sl) toliko me i plasi da neki pomahnitali politicar ne pocne da rusi sve redom.
I da.Jedno pitanje.Sta je sa onom zgradom onim skadrom na bojani sto se 'gradi' od kad vecina nas rodjenih 80-tih zna da je to 'gradiliste'.Mislim na zgradu preko puta Norka?To je najvece ruglo centra vec jako dugo.
 
#2,875 ·
Sad sam onako prelistao temu i vidim sta se sve gradi i planira i prosto se ne mogu nacuditi.Kad prosetam gradom i kad zadjem u neke nove delove kao da nisam u svom rodjenom gradu.Kolko mi je sve to dobro (razvitak grada i sl) toliko me i plasi da neki pomahnitali politicar ne pocne da rusi sve redom.
I da.Jedno pitanje.Sta je sa onom zgradom onim skadrom na bojani sto se 'gradi' od kad vecina nas rodjenih 80-tih zna da je to 'gradiliste'.Mislim na zgradu preko puta Norka?To je najvece ruglo centra vec jako dugo.
To je trebalo da bude poštanska štedionica. Mislim da su par puta pokrenuli postupak da se to oduzme od sadašnjih investitora i da se da nekom drugom, no ovi valjda svaki put ulože žalbu i to ometu. Kako stvari stoje do daljnjeg to će stajati tako nakaradno. Već smo to pominjali na forumu, pa pretraži malo teme unazad.
Inače, ona zgrada pored Crkve na početku Pap Pavla što se zida, jedan sprat i prizemlje, je enormno ružna po mom ukusu.
 
#2,876 ·
Nisam gledao emisiju od početka, pa ako neko može da mi kaže da li je bilo još neke priče o stadionu?

Što se tiče ovih ostalih tema samo da dodam da je rečeno da se do kraja okotbra očekuje početak radova na tom nekom tržnom centru kompanije "BIG" iza mlekare.
Ne bih da budem pesimista ali ni ova vlast mi ne daje signale da će biti kvalitetnih iskoraka u smislu onih dobrih vizija o kojima pričamo. Sve se i dalje svodi na strane i domaće investitore a ideje o kapitalnim gradskim investicijama se svode na podršku pokrajine i republike (sreća pa je ista vlast na svim nivoima). Saobraćajna infrastruktura se podrazumeva, zato i ne govorim o tome.
Voleo bih da grešim, ali kako oni misle da rade ozbiljno ako nisu sposobni da putem javnog konkursa zaposle direktore javnih preduzeća, nego još uvek to rade na staromodan način...politički! A za uzvrat javna preduzeća samo prave dugove koje svi mi plaćamo sada.
Imam utisak, da je ns iako se to ne vidi jako, dosta usporio za proteklih 4-5 godina a da je, na primer bg jako lepo napredovao.

P.S. Ne smem ni da vam kažem, ipak izvor još nije potvrdio 100%, ali od 2 ideje oko pitanja stadiona od kojih je jedna ok a druga smešna, čini se da će proći ova druga. Nemojte se iznenaditi ako istočna tribina stadiona bude, verovali ili ne, montažna!!!
 
#2,877 ·
E kad je vec prica o ribljoj pijaci.....
tu je blizu i muzej revolucije u kome je i muzej sav. umetnosti... Ja bih njega srusio i tu napravio zelenu povrsinu koja bi isla od keja i pogled bi isao na muzej vojvodine cija fasada sa te strane je prelepa (kad bi se obnovila).???
 
#2,878 ·
^^ Ne bih ja tu ništa rušio, eventualno onih par najnovijih zgrada kod same gimnazije:lol: .
Tamo bi sve tako savršeno moglo da izgleda, ali stvarno, samo da ima pameti. Čak bi i pijaca "na točkovima" prepodne čučnula, ma to je najbolji prostor u gradu i treba pametno to uraditi. To je novi centar grada!

Nego evo ja uspeo da pronađem ove jevreje što planiraju da grade iza mlekare, a kako vidim već su kupili i plac u jagodini. Tamo je plaćen 2,8 mil.eur a u ns 16 miliona eur.
Ovako to izgleda tamo a više informacija na sajtu. Sve u svemu ništa posebno ali sasvim ok za tu lokaciju... jedan od onih običnih molova.
kliknuti na reš big (dole levo):nuts:
http://www.bigcenters.co.il/

INače u indiji su uveliko radili tako da pogledajte indijski sajt big
http://www.bigshoppingcentres.co.in/index.asp

Ovo je jedan od projekata u Indiji



a bilo bi dobro da to izgleda ovako. Isto jedan od novih projekata u indiji




A few of “BIG’s” International Customers

Toys R Us, Office Depot, Ace, Auto-Depot. Super-Pharm, TIV TAAM. Golf & Co H&O Burger King, McDonald’s, Motorola, Orange, TNT etc.
 
#2,880 ·
Cujem da se izmestaju Vatrogasni dom iz ulice Vuka Karadzica i garaza hitne pomoci iz ulice Save Djisalova (Salajka), pa ce se graditi novi objekti negde u gradu. Zna li neko nesto o tome? Nisam nasao nista na netu.
Takodje se ponovo aktuelizuje prica oko "Elektroporcelana" i Kvantaske pijace. Ceo kvart je predvidjen za rusenje, a Podbarci insistiraju da se tamo ne grade javne garaze nego zelene povrsine i sportski tereni, kojih ruku na srce na Podbari nema uopste.
Gradonacelnik prica li prica, i najavljuje. Nadam se da ce nesto od toga i da se desi...
 
Top