daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Serbian Forum > Иностранство > Путовања и репортаже

Путовања и репортаже Репортаже са ваших путовања по свету / Showcase your travel

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rate Thread
Old August 29th, 2011, 04:48 PM   #1
liman_drzava
Lock and load!

liman_drzava's Avatar

Likes (Received): 19

(H) Budimpesta, leto 2011

Pocetkom avgusta sam sesti put bio u jednom od mojih omiljenih gradova, do duse posle 8 godina, pa je bilo vrlo zanimljivo videti koliko se promenila.

Isli smo vozom, povratna karta NS-BUD je samo 26e (uzima se BGD-BUD, specijal). Stize se na Keleti stanicu u 5 ujutru, i posto sam nekako nabavio forinte u NS, mogli smo da ostavimo prtljag i obavimo jutarnje potrebe te krenemo odmah u setnju

Sama zgrada stanica je vrlo lepa, ali odmah se oseti da ste dosli u ex-istocni blok

Uputili smo se do Varosligeta, najveceg parka u gradu, da docekamo jutro i otvaranje kafica. Park ima vise jezera, veliko kupaliste, zamkove, muzeje, zooloski vrt… Vecina stvari je podignuto u za milenijumsku proslavu (dolaska Madjara u Panonsku niziju) 1897. godine, kada je grad dobio i prvi kontinentalni evropski metro

Ceo kompleks je krunisan Trgom heroja (Hosok ter)

Odavde pocinje najelegantnija ulica u gradu – Andrasi, ispog koje i ide pomenuti metro

Inace, mm Srbi volimo da se dicimo kako imamo najbolju poziciju za ambasadu u gradu (levi cosak, bela vila), ali kad smo videli zastavu na zgradi preko puta…(hint: albanska) Inace, vilu je zavestao kraljevini SHS Jovana Ducica, koji ju je dobio od madjarske barunice

Idemo Andrasijem u potrazi za kafom

Kuca terora je jedan od posecenijih muzeja, nalazi se u bivsoj zgradi madjarske tajne policije i sadrzi pregled i zbirku posvecenu fasistickom i komunistickom rezimu, dokaze o mucenjima, ispitivanjima, memorijal zrtvama, itd.

Najvaznija zgrada je svakako Opera, u cijoj blizini su pootvarane i fancy radnje, Gucci, D&G, Burberry…

Last edited by liman_drzava; August 29th, 2011 at 06:30 PM.
liman_drzava no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old August 29th, 2011, 04:52 PM   #2
liman_drzava
Lock and load!

liman_drzava's Avatar

Konacno smo se bili okrepili i krenuli na Baziliku, pogled sa kupole je odlican, penjanje oko 2e, vredi svakako!

Trg ispred Bazilike je vrlo ziv, nekad je tu bio parking, a sad su oterali kola u ogromnu automatsku garazu ispod

Na vise mesta imaju da se iznajme segwayi, 50e 2h

Napravise pesacku ulicu dok me nije bilo

Moja slika iz 2002.

Ceo taj kraj je skroz upicanjen, sa gomilom kafica, radnjica i zanimljivim mobilijarom...
Old August 29th, 2011, 04:54 PM   #3
liman_drzava
Lock and load!

liman_drzava's Avatar

Onda do centra, novi (bar meni) trzni centar

Cuvena poslasticarnica Gerbaud, gde ne smeju da posluzuju vodu iz cesme, more mrs

Zatekli smo i red za audiciju madjarskog Idola

Znam da je bilo prica da je pola butika u Vaci bilo pod katancem na prvom udaru krize, ali sad sve izgleda normalno kako je i pamtim

Vaci je presecena na pola Rakoci bulevarom, ali je donji deo uvek bio u senci gornjeg (onog sto je za nas centar i Vaci), mada nije na odmet promuvati se. U tom kraju je i pravoslavna crkva

Old August 29th, 2011, 04:57 PM   #4
liman_drzava
Lock and load!

liman_drzava's Avatar

Moj favorit medju budimpestanskim mostovima – Szabadsag hid, iliti Most slobode

Odmah tu je i jedna od 4 stare zatvorene pijace u Pesti

Pored je zgrada Univerziteta, sa velikim atrijumom

Mesto koje svi sprski turisti koji idu preko agencija zna – Mancos pince, busko stajaliste i sastajaliste

Erzebet most

Kejom…

Parlament zguza

Njugati zel. stanica

I tu smo zavrsili prvi dan, dakle, vise-manje Pesta cela pokrivena.
Old August 29th, 2011, 04:58 PM   #5
liman_drzava
Lock and load!

liman_drzava's Avatar

Sledeci dan pocinjemo kafom u New York cafeu, hteli smo da se izbahatimo, ali je ispalo vrlo nepotrebno i turisticki

Jos malo oko centra

Sinagoga, ulaz 12e, hvala dovidjenja

Hotel Astoria

I tu se spustamo u metro i prelazimo u Budim

Ambijentalno je skroz drugaciji od Peste, gornji barokni deo tj., i dosta podseca na Zemun, Gornji grad u Zagrebu, petrovaradinsko Podgradje...

Old August 29th, 2011, 04:59 PM   #6
liman_drzava
Lock and load!

liman_drzava's Avatar

Ribarski bastion, verovatno najturistickije mesto u gradu

Ova grozota tik pored katedrale je Hilton hotel iz ‘70tih

Budimski dvorac

Uspinjaca

Bulevar u Budimu
Old August 29th, 2011, 05:00 PM   #7
liman_drzava
Lock and load!

liman_drzava's Avatar

I put Citadele na terasu i pogled

Jos malo nocnih

Old August 29th, 2011, 05:02 PM   #8
liman_drzava
Lock and load!

liman_drzava's Avatar

Posle izlaska i dugog spavanja, sledeci dan smo se samo malo promuvali i isli na kupanje u Gelert, jednu od gradskih banja/kupalista. Na putu…

Nacionalni muzej

Meni najlepsi deo Peste, oko Mosta slobode i kod Egyetemi crkve, skoro je sve rekonstruisano (pratih ovde na SSC ), vrlo zivo i prijatno

Old August 29th, 2011, 05:07 PM   #9
liman_drzava
Lock and load!

liman_drzava's Avatar

Zanimljiva nova zgrada, mislim da je kongresni centar

I preko Mosta slobode do Gelerta koji je odmah s druge strane

Ulaz je bio 12e cini mi se, ima nekoliko otvorenih/zatvorenih bazena, termalni, sa talasima, saune, turska kupatila… Banja je u okviru hotela

Jos malo centra Peste poslednjeg dana

Zanimljiv lokal na Deak teru

Zgrada trezora Narodne banke (kad putujete sa secesijskim fetishistima - pod obavezno)

I poslednja kafa

OK, i malo shoppinga, da se popune koferi, ovo je mall kod Keleti stanice, Arena Plaza

Sto se utiska tice, prezadovoljan sam, bilo je odlicno putovanje, nisam ni znao sta da ocekujem jer sam bio kao klinac zadni put, al' nekad je zanimljivije vratiti se na staro mesto nego ici na novo. Atmosfera je velegradska, nema one dosadne Becke sterilnosti ni tamo gde bi je ocekivali, oronule fasade imaju svoju pricu, daju shmek, vrlo spontan i ziv grad. Primecuje se da ih je izdrmala kriza, dosta je beskucnika po ulicama, svih profila, ima zapustenijih kvartova, praznih lokala, pola Peste kao da je na prodaju i sa dosta prozora stoje brojevi telefona za iznajmljivanje prostora i sl. Ali to je sve stvar ovog trenutka i tranzicije, sta je tu je. Izlasci su me takodje jako dojmili, kraj u kome smo bili je vrlo alternativan sa puno klubova i mladih, vintage radnjicma, vuce na neke krajeve Berlina, bio sam odusevljen! Ok, veliki plus je bilo i to sto su nas ugostili lokalci (preko Couchsurfinga - moje prvo i jako jako pozitivno iskustvo), tako da smo imali realniji uvid kako se zivi, zeza, gde se jede, izlazi… Eto, toliko od mene...
Old August 29th, 2011, 05:49 PM   #10
Singidunum
Grad Oblakodera

Singidunum's Avatar

Likes (Received): 9695

Budimpešta lepa kao i uvek

Ali stvarno su smešni Mađari, brane vizure grada navodno a onda ovako nešto dozvole na keju

http://i55.tinypic.com/2m6l7ye.jpg

ili brane oblakodere a ne shvataju da ova zgrada u daljini iako nema 100 spratova jednako bode oči ako ne i više

http://i55.tinypic.com/11imkig.jpg

Potpišite peticiju protiv rušenja Generalštaba!
Singidunum no está en línea   Reply With Quote
Old August 29th, 2011, 06:38 PM   #11
Vrachar
Registered User

Vrachar's Avatar

Likes (Received): 879

Odlična reportaža Limanac!

Budimpešta je grad u kome sam bio desetinu puta i svaki put kada ga iznova posetim imam osećaj da sam po prvi put tamo. Što kažeš, mnogo je interesantniji od Beča, zanimljiv na neki svoj način kao i Berlin, valjda zbog svoje bogate (novije) istorije.

"Pametni ljudi više nauče od budala, nego budale od pametnih."
Vrachar no está en línea   Reply With Quote
Old August 30th, 2011, 01:10 AM   #12
CrazySerb
Vuk sa Ontarija

CrazySerb's Avatar

Likes (Received): 2761

Bravo, stvarno fantasticna reportaza iz madjarske metropole, bas sam uzivao gledajuci ove slike & citajuci komentare
Eh, samo da mi je neko madjarsko vino ili barem nekakav kolac bio pri ruci, uzitak bi bio potpun
CrazySerb está en línea ahora   Reply With Quote
Old August 30th, 2011, 02:14 AM   #13
zvonko1234
Registered User

zvonko1234's Avatar

Likes (Received): 145

stvarno svaka cast.

veoma fino docarana atmosfera iz Budimpeste.

.
.
.

vidi ovaj enterijer, sunce im ugarsko.

http://i55.tinypic.com/aac4ki.jpg

http://i54.tinypic.com/27zznv9.jpg
Old August 30th, 2011, 09:21 AM   #14
stormwatchforever
BANNED

Likes (Received): 1

Liman svaka cast! Izuzetno volim Budimpestu i uvek se osecam kao kod kuce, to je i najbliza i jedina prava metropola u krugu od 500 Km. Taj grad bez problema moze stati na crtu sa Parizom u maltene svakom segmentu.

@Zvonko1234

Super izgleda. Ja sam godinama tamo redovan gost, ne zato sto je to fancy mesto za turiste nego bas zbog enterijera i izuzetnog kvaliteta.
stormwatchforever no está en línea   Reply With Quote
Old August 30th, 2011, 05:25 PM   #15
Bez_imena
Kosovo is Serbia!

Bez_imena's Avatar

Likes (Received): 971

Odlicno!
Moj omiljeni grad

Reply

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread: