daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Bosna i Hercegovina > Ekonomija i razvoj > Privreda, Infrastruktura i Transport

Privreda, Infrastruktura i Transport Economy, infrastructure and transport

Reply

Thread Tools Rate Thread
Old October 11th, 2011, 01:43 PM   #1
Znakovi
Registered User

Likes (Received): 0

Signalizacija / Сигнализациja

Da vidimo u kakvom je stanju i sta se koristi na našim putevima.
Znakovi no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old October 11th, 2011, 02:19 PM   #2
Znakovi
Registered User

I Generacija EG Engineer Grade ( 7 godina garancija na refleksiju )
II Generacija HI High Intensity Grade ( 10 godina garancija na refleksiju )
III Generacija DG Diamond Grade ( 12 godina garancija na refleksiju )

Antigrafitna folija - Protective overlay film…

Ovo su folije kugličaste strukture , s tim da danas imamo sve tri generaciju u prizmatičnoj strukturi ( EGP, HIP, DG3) one se u suštini i koriste u 80 % slučajeva sa tom strukturom povećan je ugao vidljivosti saobraćajnog znaka kao i refleksiju.
Old October 11th, 2011, 03:02 PM   #3
leopol
Registered User

leopol's Avatar

Likes (Received): 1203

Kod nas proizvodi ih ALU-CO www.alu-co.ba

Imaju CE certifikat i za vertikalnu signalizaciju i za alu branike. Ali i los web-site...
leopol no está en línea   Reply With Quote
Old October 11th, 2011, 07:15 PM   #4
byM4k5
Maks

Likes (Received): 90

Ja sam viđao znakove i ovog proizvođača:

Evropa: Gardaland

Ja najviše volim modernu arhitekturu. A vi? - Pozed by M4k5
byM4k5 no está en línea   Reply With Quote
Old October 12th, 2011, 05:02 PM   #5
Appius Claudius
Registered User

Pozdravljam ekipu! Novi sam ovde! I svaka vam cast za azurnost u vezi postavljanja fotki. Jedva cekam da konacno zavrse autoput Banjaluka- Gradiska!
Appius Claudius no está en línea   Reply With Quote
Old October 12th, 2011, 05:11 PM   #6
byM4k5
Maks

Likes (Received): 90

Pogrešna tema.

http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1296429
Evropa: Gardaland

Ja najviše volim modernu arhitekturu. A vi? - Pozed by M4k5
byM4k5 no está en línea   Reply With Quote
Old October 13th, 2011, 09:35 AM   #7
Znakovi
Registered User

Pa problem su ti sertifikati koji se dijele sakom i kapom, Alu-co je izbacen sa trzista CG zbog loseg kvaliteta signalizacije, guraju CE oznaku, a stavljaju kineske materijale od 2 eura.... Znaci neophodan je reflektometar i naravno nadzor koji ce to odraditi kako treba, p Putevi RS nemaju reflektometar
Imam par fotkica bas da vidite kako znak izgleda nakon 1,5 godine, a trebao bi da ostane nepromjenjen minimalno 7 godina pa do 12 godina najmanje....

Ima nekoliko proizvodjača u BiH : Buljan ceste -Kreševo
Euro Znak - Čelinac
Lasta - Sarajevo
Alu-co - Sarajevo
Timing - Tuzla i to je od prilike to...
Old October 13th, 2011, 11:41 AM   #8
Znakovi
Registered User

bzM4k5 ... kako se postavlja slika ... mslm moze li pomoc
Old October 13th, 2011, 12:15 PM   #9
ampicilin
Unregistered User

ampicilin's Avatar

Likes (Received): 320

imas ovu ikonu i kada ti se otvori prozorcic stavis link gdje si uplodirao sliku, imas ovdje pomoc za to:

klikni ovdje
ampicilin no está en línea   Reply With Quote
Old October 14th, 2011, 02:25 PM   #10
leopol
Registered User

leopol's Avatar

Quote:
Originally Posted by Znakovi View Post
Pa problem su ti sertifikati koji se dijele sakom i kapom, Alu-co je izbacen sa trzista CG zbog loseg kvaliteta signalizacije, guraju CE oznaku, a stavljaju kineske materijale od 2 eura.... Znaci neophodan je reflektometar i naravno nadzor koji ce to odraditi kako treba, p Putevi RS nemaju reflektometar
Imam par fotkica bas da vidite kako znak izgleda nakon 1,5 godine, a trebao bi da ostane nepromjenjen minimalno 7 godina pa do 12 godina najmanje....

Ima nekoliko proizvodjača u BiH : Buljan ceste -Kreševo
Euro Znak - Čelinac
Lasta - Sarajevo
Alu-co - Sarajevo
Timing - Tuzla i to je od prilike to...
A od cega se sastoji CE certifikat, ako ne od stvari koje se ticu kvaliteta? Pa nije ISO 9001...

Sto se trajnosti znakova tice, ja ne znam niti za jedan znak u BiH postavljen u posljednjih 10 godina (a da prolazim pored njega) da je potamnio?! Tako da onda vama ocito ima nesto u zraku
Old October 14th, 2011, 09:03 PM   #11
Rotterdam2011
Registered User

Likes (Received): 10

Quote:
Originally Posted by leopol View Post
A od cega se sastoji CE certifikat, ako ne od stvari koje se ticu kvaliteta? Pa nije ISO 9001...

Sto se trajnosti znakova tice, ja ne znam niti za jedan znak u BiH postavljen u posljednjih 10 godina (a da prolazim pored njega) da je potamnio?! Tako da onda vama ocito ima nesto u zraku
Ja koliko se sjecam iz "Sigurnosti" (podavno polagao), CE je europski certifikat za sigurnost pri transportu. Dakle nema nikakve veze sa kvalitetom...
Rotterdam2011 no está en línea   Reply With Quote
Old October 14th, 2011, 09:05 PM   #12
corvus_edin
Patriotska Liga

corvus_edin's Avatar

Likes (Received): 1440

Quote:
CE oznaka (francuski Conformité Européenne - europske sukladnosti) obvezna je oznaka na mnogim proizvodima unutar jedinstvenog tržišta u Europskom gospodarskom prostoru (EEA). Oznaka potvrđuje da proizvod ispunjava bitne zahtjeve za sigurnost potrošača, zdravlja ili zaštite okoliša, kao što je određeno po smjernicama, ili propisima EU.

Sarajevo Construction .net
corvus_edin está en línea ahora   Reply With Quote
Old October 15th, 2011, 11:44 AM   #13
Znakovi
Registered User

U zraku ne znam da li ima nesto... mozda i ima, ali evo imam par fotki na kompu, to cu da zakacim, a cim mi bude usput na terenu ima mnogo stvari koje ne stimaju... Pa cu da ovjekovjecim i to...
Interesantno je to da se recimo vide tragovi refleksije na zutoj podlozi, dok bijela boja daje ok refleksiju.Znaci da u prvi mah ona sigurno izgleda kako treba ali nakon nekog vremena evo sta se desava sa folijom ove fotke su slikane kada je znak bio star cca 2 godine...
Druga interesantna stvar , na zutoj foliji nema vodenog ziga sa oznakom proizvodjaca folije , niti trajnosti refleksije ili oznake klase folije. To jest NoName folija iliti KINEZ od 2eura. Kao sto sam rekao u predhodnom postu.

Last edited by Znakovi; October 15th, 2011 at 11:53 AM.
Old October 15th, 2011, 11:46 AM   #14
corvus_edin
Patriotska Liga

corvus_edin's Avatar

Likes (Received): 1440

ups

slike su ti dosta prevelike za ovaj forum

smanji ih na max. 1024 pix velicinu - ili postavi thumbnail-link

na www.imageshack.us

imaš razne funkcije - možes unapred podesiti postavke, da se slika na forumu prikaziva automatski na izabranoj veličini, a
imaš mogućnost, da kopiras "thumbnail-code" - i kad klikneš na thumbnail, otvara se slika u originalnoj veličini.

evo primjera radi:

Sarajevo Construction .net

Last edited by corvus_edin; October 15th, 2011 at 11:54 AM.
corvus_edin está en línea ahora   Reply With Quote
Old October 15th, 2011, 08:09 PM   #15
leopol
Registered User

leopol's Avatar

Posto sam ja cesto na cesti, znam da su ovakve stvari rijetke kod nas.

Osim toga ne znamo sta je bio ovdje slucaj, da li je znak bio izgrafitiran pa potom necim ociscen, ili da li je mozda preko starog znaka postavljena nova folija, itd, itd..

Ja sam vrlo zadovoljan kvalitetom kod nas, i nocu vise nego dobro svijetle. Ponekad se desi da table ovog tipa imaju neku foliju koja slabije reflektuje, ali i to je rijetkost
Old October 16th, 2011, 12:50 PM   #16
niskogradnja
Used Register

niskogradnja's Avatar

Likes (Received): 205

Pravilnik o postavljanju znakova i informacija na cestama i naknadama za ceste (FBiH)

Branko Ćopić (1915 – 1984)
niskogradnja no está en línea   Reply With Quote
Old October 16th, 2011, 12:55 PM   #17
niskogradnja
Used Register

niskogradnja's Avatar

Likes (Received): 205

PRAVILNIK O SAOBRAĆAJNIM ZNAKOVIMA I SIGNALIZACIJI NA CESTAMA, NAĈINU OBILJEŽAVANJA RADOVA I PREPREKA NA CESTI I ZNAKOVIMA KOJE UĈESNICIMA U SAOBRAĆAJU DAJE OVLAŠĆENA OSOBA (BiH)

Branko Ćopić (1915 – 1984)
niskogradnja no está en línea   Reply With Quote
Old October 17th, 2011, 09:51 AM   #18
Znakovi
Registered User

Quote:
Originally Posted by leopol View Post
Posto sam ja cesto na cesti, znam da su ovakve stvari rijetke kod nas.

Osim toga ne znamo sta je bio ovdje slucaj, da li je znak bio izgrafitiran pa potom necim ociscen, ili da li je mozda preko starog znaka postavljena nova folija, itd, itd..

Ja sam vrlo zadovoljan kvalitetom kod nas, i nocu vise nego dobro svijetle. Ponekad se desi da table ovog tipa imaju neku foliju koja slabije reflektuje, ali i to je rijetkost
Takodje moj posao jeste da budem na cesti... I mogao bi se djelomicno sloziti s tobom da nisu cesti ovi slucajevi, ali da ih ima ima ih...

Sto se konkretnog znaka tice nije bio izgrafitiran niti je bilo cim ciscen , nadam se da znas da se grafiti sa saobracajnih znakova mogu pravilno ukloniti , iskljucivo ako imaju nanesenu antigrafit foliju ( overlay film ) sa sredstvom predvidjenim za uklanjanje grafita.
A toga na nasim cestama ima svega 2-3% signalizacije.

Table ili znakovi bilo kojeg tipa mogu imati tri klase refleksije i to je to .. Ovo bi trebalo da je znak u I klasi refleksije, Engenner Grade i trebao bi da ima refleksiju koja traje min . 7 godina Sto u konkretnom slucaju nije tako zato sto je u pitanju NoName folija, cije porijeklo nije poznato, ali pretpostavka je da je kinez od 2 eura

Druga stvar, nikada se nova folija ne lijepi preko stare folije... Jednostavno se to ne radi. Mislim ima slucajeva da i to ljudi rade , ali se to ne radi.
U tom slucaju postoji mogucnost da se simbol starog znaka vidi u sjeni i na novoj preljepljenoj foliji (sto je slucaj sa HIP, i DG3 folijama ) iz razloga sto je njihova struktura transparentna, i pod odredjenim uglovima se vidi sta je ispod te folije. Tako da kao sto sam rekao, svasta ima, i drago mi je da i drugi to primjecuju.

Treba takve stvari smanjiti , kako bi se povecala bezbjednost saobracaja na putevima u BiH.
Old October 17th, 2011, 10:58 AM   #19
Znakovi
Registered User

Da skrenem pažnju i na "PRAVILNIK
O SAOBRAĆAJNIM ZNAKOVIMA I SIGNALIZACIJI NA CESTAMA"
gdje Član 34 (dimenzije znaka obavijest)
Kaže ***POLUPREČNIK*** kruga znaka obavijesti iznosi....

E sada kada ostalo procitate vidjeli bi da svi nasi zankovi na svim nasim putevima, u nasoj BiH , su doplo manji nego to pravilnik odnosno zakon predvidja.
Old October 17th, 2011, 11:15 AM   #20
Znakovi
Registered User

Quote:
Originally Posted by corvus_edin View Post
ups

slike su ti dosta prevelike za ovaj forum

smanji ih na max. 1024 pix velicinu - ili postavi thumbnail-link

na www.imageshack.us

imaš razne funkcije - možes unapred podesiti postavke, da se slika na forumu prikaziva automatski na izabranoj veličini, a
imaš mogućnost, da kopiras "thumbnail-code" - i kad klikneš na thumbnail, otvara se slika u originalnoj veličini.

evo primjera radi:

JEsu li ove slike gore sto sam postavio ok, mislim da li je dobra velicina....

Reply

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules