daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Infrastruktura > Rrugėt

Rrugėt Roads and Highways.

Reply
 
Thread Tools
Old March 31st, 2013, 12:23 AM   #721
plasma2008
http://www.panoramio.com/
 
plasma2008's Avatar
 
Join Date: May 2009
Location: Tirana
Posts: 2,016
Likes (Received): 477

plasma2008 no está en línea   Reply With Quote
Old March 31st, 2013, 12:23 AM   #722
plasma2008
http://www.panoramio.com/
 
plasma2008's Avatar
 
Join Date: May 2009
Location: Tirana
Posts: 2,016
Likes (Received): 477

plasma2008 no está en línea   Reply With Quote
Old March 31st, 2013, 08:42 AM   #723
KingGenti
BANNED
 
Join Date: Jul 2009
Location: Durrės-Trieste
Posts: 10,593
Likes (Received): 2024

Faleminderit plasma.
KingGenti no está en línea   Reply With Quote
Old March 31st, 2013, 10:06 PM   #724
Mr_Albalover
Registered User
 
Mr_Albalover's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: London
Posts: 7,079
Likes (Received): 2629

+1
__________________


"Ne, shqiptarėt e anės kombėtare, nuk kemi tjetėr mendim pėrveē ta heqim Shqipėrinė nga balta. Kėrkojmė tė jetojė kombi ynė me gjuhė tė tij, me mendime e me nder tė tij.
Sa shqiptarė janė tė ndershėm, do tė mbajnė tė gjithė mė anėn kombėtare. Ata qė janė zuzarė, shpirtrobėr e bij kurvash, le tė mbajnė mė anėt e tjera."
-Faik Konica
Mr_Albalover no está en línea   Reply With Quote
Old March 31st, 2013, 11:00 PM   #725
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

Vasi,je i madh.
RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old April 1st, 2013, 08:43 PM   #726
daalbo
Registered User
 
Join Date: Feb 2007
Location: Wash, DC
Posts: 2,982
Likes (Received): 223

Keta me ndertimin e kesaj rruges se re kane prishur edhe rrugen e vjeter ne shume vende. Sapo u ktheva nga Shqiperia dhe pata rastin t'i bie Krrabes vetem ne dy te mengjesit. Rruga ka qene e mire por kesaj here me ca vende kishte ca gropa te papara qe une nuk i prisja dhe mezi i shikoja naten.
daalbo no está en línea   Reply With Quote
Old April 1st, 2013, 11:41 PM   #727
plasma2008
http://www.panoramio.com/
 
plasma2008's Avatar
 
Join Date: May 2009
Location: Tirana
Posts: 2,016
Likes (Received): 477

Quote:
Originally Posted by daalbo View Post
Keta me ndertimin e kesaj rruges se re kane prishur edhe rrugen e vjeter ne shume vende. Sapo u ktheva nga Shqiperia dhe pata rastin t'i bie Krrabes vetem ne dy te mengjesit. Rruga ka qene e mire por kesaj here me ca vende kishte ca gropa te papara qe une nuk i prisja dhe mezi i shikoja naten.
Jane duke e shtruar te gjithe rrugen e vjeter
plasma2008 no está en línea   Reply With Quote
Old April 2nd, 2013, 12:51 AM   #728
albania2010
Registered User
 
Join Date: Apr 2010
Location: Tiranė
Posts: 1,379
Likes (Received): 696

Quote:
Originally Posted by daalbo View Post
Keta me ndertimin e kesaj rruges se re kane prishur edhe rrugen e vjeter ne shume vende. Sapo u ktheva nga Shqiperia dhe pata rastin t'i bie Krrabes vetem ne dy te mengjesit. Rruga ka qene e mire por kesaj here me ca vende kishte ca gropa te papara qe une nuk i prisja dhe mezi i shikoja naten.


Rruga ka qene e mire sepse vetem makina kane kaluar ne te. Si autobuzet edhe kamionet e medhenj nuk e kalojne dot Krraben.. Kjo e ka ruajtur rrugen e Elbasanit nga demtimi..

Persa i perket gropave jane shkaktuar gjate 18 muajve te fundit qekur filloi ndertimi i tunelit te Krrabes, dhe me pas i gjithe segmenti rrugor.
ne 18 muajt e fundit kane qene te perditshme kalimet e Skodave, Eskavatoreve dhe gjithe makinerive te renda te ndertimit, dhe si rrjedhoje kane sjelle demtimin e rruges nga T.E.G.-u e deri tek hyrja e tunelit te Krrabes nga ana e Tiranes..
Nqs e vure ri fill pas postobllokut te kompanise Aktor ne hyrje te tunelit, rruga me tutje eshte shume e mire dhe e pademtuar, sepse nuk perdoret nga makinerite e renda.. Vetem segmenti prej aty e deri tek T.E.G. ka qene problematik...
Do bejme durim dhe pak muaj...

Ajo qe shpresoj vertet te behet, mbase nga FSHZH e Benet Becit do ishte nyja lidhese midis Peqinit dhe Lushnjes ne fshatin Gramsh..

Me mbarimin e Tirane-Elbasan, ku dhe trafiku drejt jugut mund te devijoje nga drejtimi Tirane-Elbasan-Rrogozhine do ishte shume e nevojshme dhe lidhja e Peqinit me Lushnjen pa kaluar fare ne Rrogozhine..
Edhe keshtu ne kete gjendje rruget e Rrogozhines jane shkaterruar fare, dhe me hapjen e Tirane-Elbasan mund te perkeqesohen akoma me keq...

Nga Google Earth me doli 6.8 km segmenti me vije te kuqe qe kam bere.. 7 km me gjithe harkimet e mundshme...
Nuk e di sa kosto te madhe do kishte buxheti i shtetit me keto 7 km rruge fushore dhe gjysem kodrinore..
Boshti i Jugut do krijoje dalje ne Memaliaj, Tepelene, Gjirokaster, keshtu qe Tirana dhe Elbasani qe shkojne drejt Lushnjes, Fierit, Vlores do jene te detyruar me kaluar drejt ketij aksi...

Prandaj me duket shume me e lire investimi ne keto 7 km rruge By Passi Peqinit drejt Gramshit te Lushnjes sesa berja 3x3 e rruges Tirane-Durres qe do kishte nje vlere 100 here me te larte...

__________________

gjergjkastrioti liked this post
albania2010 no está en línea   Reply With Quote
Old April 2nd, 2013, 09:46 PM   #729
daalbo
Registered User
 
Join Date: Feb 2007
Location: Wash, DC
Posts: 2,982
Likes (Received): 223

Po po e di qe rruga eshte prishur nga mjetet e renda. Prandaj e thashe qe me ndertimin e rruges se re kane prishur te vjetren.

Sa per rrugen qe propozon ti, ajo mire do ishte por sot per sot duhet rregulluar rruga brenda Rrogozhines sa me pare. Pata fatin te udhetoj edhe permes Rrogozhines dhe ajo rruga gjithmone ka qene e keqe por kesaj here ishte skandal fare. S'arrij ta imagjinoj se si mund te lihet ne ate fare gjendje rruga ne mes te qytetit. Ngaqe kishte rene edhe shi dhe ishin mbushur gropat me uje, as nuk e dija kur futesha ne gropa nese makina do ngecte fare brenda aty. Tek ai rreth rrotullimi ne qender u futa komplet nga ana e gabuar sepse nga ajo pjesa rruga ishte pak me e mire. S'arrij ta kuptoj se pse eshte kaq e veshtire te shtrosh nja 2km rruge?
daalbo no está en línea   Reply With Quote
Old April 6th, 2013, 07:03 PM   #730
plasma2008
http://www.panoramio.com/
 
plasma2008's Avatar
 
Join Date: May 2009
Location: Tirana
Posts: 2,016
Likes (Received): 477

Sot isha deri tek tuneli nga ana e Tiranes .
Persa i takon rruges se re me beri pershtypje qe ura ne nivelin e Berzhitet ishte gati drejt fundit.
Por sigurisht qe rruga nuk mbaron absolutisht ne Qershor.Edhe ne fund te vitit kam dyshime. Ne fakt po punohej fort por dukej qe ka shume pune (flas per pjesen nga ana e Tiranes deri ne tunel)
Nderkohe sic e dini po shtrohet edhe rruga e vjeter. Ishte shtruar nje procion nga TEG tek ura e Farkes,pastaj kishte nja 500 m pushim dhe pastaj perseri pak shtrim deri afer ures se peshkatarit.
Pastaj perseri nga dalja e ures se peshkatarit deri ne Berzhite

Me tutje deri afer Ibes po punonin por ende nuk po shtronin. Nga Iba deri tek tuneli nuk ishte prekur me dore .Kam bere foto dhe video por do i vendos kur te kem kohe (besoj shpejt)

Mesa kuptoj une (e kam thene edhe nje here tjeter ketu ne forum) ajo qe do ndodhe eshte qe mund te mbaroje pjesa nga ana e Elbasanit dhe tuneli dhe nga dalja e tunelit nga ana e Tiranes deri ne Tirane te vazhdohet me rrugen e vjeter por tashme te asfaltuar

Kjo shpjegon edhe shtrimin e rruges se vjeter se duket nje cike si lluks i madh
__________________

rene1234, Mad-Vampire-10 liked this post
plasma2008 no está en línea   Reply With Quote
Old April 6th, 2013, 10:35 PM   #731
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

Rrofsh Vasil.
RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old April 6th, 2013, 11:30 PM   #732
plasma2008
http://www.panoramio.com/
 
plasma2008's Avatar
 
Join Date: May 2009
Location: Tirana
Posts: 2,016
Likes (Received): 477

plasma2008 no está en línea   Reply With Quote
Old April 6th, 2013, 11:31 PM   #733
plasma2008
http://www.panoramio.com/
 
plasma2008's Avatar
 
Join Date: May 2009
Location: Tirana
Posts: 2,016
Likes (Received): 477Sot po punohej ketu
__________________

mendje-madhi, Mr_Albalover liked this post
plasma2008 no está en línea   Reply With Quote
Old April 6th, 2013, 11:35 PM   #734
plasma2008
http://www.panoramio.com/
 
plasma2008's Avatar
 
Join Date: May 2009
Location: Tirana
Posts: 2,016
Likes (Received): 477

plasma2008 no está en línea   Reply With Quote
Old April 6th, 2013, 11:38 PM   #735
plasma2008
http://www.panoramio.com/
 
plasma2008's Avatar
 
Join Date: May 2009
Location: Tirana
Posts: 2,016
Likes (Received): 477

plasma2008 no está en línea   Reply With Quote
Old April 7th, 2013, 12:11 AM   #736
rene1234
Carpe Diem
 
rene1234's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 7,184
Likes (Received): 1471

Flm Vasil
rene1234 no está en línea   Reply With Quote
Old April 7th, 2013, 10:13 AM   #737
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904


+1
RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old April 7th, 2013, 09:26 PM   #738
plasma2008
http://www.panoramio.com/
 
plasma2008's Avatar
 
Join Date: May 2009
Location: Tirana
Posts: 2,016
Likes (Received): 477Ky eshte nje nenkalim ne Mullet
Nderkohe kishte filluar puna prane rreth-rrotullimit tek TEG-u drejt kodres. Po thermonin me matrapik nja du ndertesa dhe mbetjet po i linin aty. Sic duket ishte pjese qe do mbushej
plasma2008 no está en línea   Reply With Quote
Old April 7th, 2013, 10:00 PM   #739
plasma2008
http://www.panoramio.com/
 
plasma2008's Avatar
 
Join Date: May 2009
Location: Tirana
Posts: 2,016
Likes (Received): 477

plasma2008 no está en línea   Reply With Quote
Old April 7th, 2013, 10:37 PM   #740
shqipo
Registered User
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 871
Likes (Received): 115

ka perparime rruga elbasanit Plasma? dmth rruga hyrese nga mbikalimi saukut deri ne qender?
shqipo no está en línea   Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 09:01 PM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2018, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

tech management by Sysprosium