daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Przemysł | Technologia | DesignGlobal Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.


Reply

 
Thread Tools
Old May 1st, 2013, 09:56 PM   #41
krzys78
Zrób mi selfie
 
krzys78's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: OSP
Posts: 425
Likes (Received): 846

Quote:
Originally Posted by mlodyy1985 View Post
Zostaje też kwestia do ustalenia co będzie(ewentualnie ) na rewersie naszej monety euro.
A może by tak orła?
krzys78 no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old May 1st, 2013, 11:49 PM   #42
luki
Registered User
 
Join Date: Aug 2005
Location: czasami Częstochowa
Posts: 1,204
Likes (Received): 429

Quote:
Originally Posted by D.J. View Post
Na banknotach można sobie drukować co się zechce, czy to ma sens to jest inna kwestia. Nie wmawiaj mi, że coś twierdzę. Możesz sobie tam nadrukować choćby swój goły tyłek. Pytanie czy to będzie miało sens.
Dlatego powołano swego czasu komisję, która zdecydowała o doborze tematów na banknoty. Widocznie nie była zła, skoro nikt nie palił w proteście publicznie dwustuzłotówek.
Jak się nie podoba, trzeba było zostać prezesem NBP.

Quote:
Originally Posted by D.J. View Post
No to może nikogo nie dawać. Tak jak mówię. "lata świetności"? Co to ma do rzeczy? Francja nie umieszcza na euro Ludwika XIV. Czy ktoś jeszcze umieszcza na pieniądzach znaczenia z "dawnych lat świetności". Nie. I to krytykuję jako kulturowe dziwadztwo, które nie wiem czy w ogóle miało miejsce w historii ludzkości.
Francja- dobry przykład, na frankach mieli: Antoine de Saint-Exupéry albo Gustave Eiffel. Zamiast dziwaczyć z kimś wybitnym mogli przecież wrzucić pierwszego z brzegu pijaczka.
Quote:
Originally Posted by D.J. View Post
Zygmunta Starego raczej nie chciałbym spotkać w realu, tak jak tyranozaura rexa.
Przecież nie gryzie.

Quote:
Originally Posted by D.J. View Post
Chodzi o to, że religia chrześcijańska na banknotach
No to pokaż mi globus cruciger z sierpem i młotem zamiast krzyża.

Quote:
Originally Posted by D.J. View Post
Jak już to powinni tam być jacyś narodowi bohaterowie. Odwołania do demokracji, obywatelskości. Przynajmniej byłby sens.
Po kolei: człowiek, któremu przypisuje się państwowość Polską, człowiek, dzięki któremu awansował do politycznej ekstraklasy, założyciel Akademii Krakowskiej, gość który dokopał Krzyżakom pod Grunwaldem, człowiek, któremu przypisuje się najlepszy okres w historii kraju.- w czym oni są gorsi od przywódcy jakiegoś przegranego powstania?

Quote:
Originally Posted by D.J. View Post
Jako kulturoznawca mogę Ci powiedzieć, że jest pełno definicji słowa kultura.
Ja się na tym nie znam i pewnie dlatego nie rozumiem dlaczego mam nagle wyrzekać się historii własnego narodu tylko dlatego, że Chrzest Polski jako uroczystość typowo religijna jest dla kogoś obecnie politycznie niepoprawna i powinna być wymazana z podręczników.
Inny problem. Jak ustosunkować się do umieszczania na banknotach wszelkich napisów? Korzystanie przez Polaków z alfabetu łacińskiego to bezpośredni efekt przyjęcia chrześcijaństwa w obrządku zachodnim. Czy laicki naród jest symbolicznie upokarzany kiedy musi pisać o swojej wolności od religii przy pomocy znaków wprowadzonych przez katolickich zakonników?

Quote:
Originally Posted by D.J. View Post
Albo nie umiesz go odczytać. Oczywiście nie dostrzegasz choćby korelacji między symbolami i danym państwem? Nie widzisz go w komunizmie? Nie widzisz tego w dawnych pieniądzach?
Dla mnie na banknocie ważne są dwa elementy : nominał, oraz napis "Banknoty emitowane przez Narodowy Bank Polski są prawnym środkiem płatniczym w Polsce." Cała reszta to zabezpieczenia i dekoracje. Jeśli przyjęto tematyką dawnych królów to uważam, za normalne, że będą tam korony. Jeśli tematykę architektoniczną to będę mosty.
Dużo bardziej niż jakiś ukrytych spisków monarchistów, boję się zwykłej inflacji.
__________________
Uczmy się kochać budynki, tak szybko je ocieplają
luki no está en línea   Reply With Quote
Old May 1st, 2013, 11:59 PM   #43
luki
Registered User
 
Join Date: Aug 2005
Location: czasami Częstochowa
Posts: 1,204
Likes (Received): 429

Quote:
Originally Posted by krzys78 View Post
A może by tak orła?
Ta wersja jest naprawdę fajna:

http://e-numizmatyka.pl/phpbb2/viewtopic.php?t=22780

Pamiętam jeszcze z jakiś zamierzchłych czasów taki pomysł: bocian, żubr, Jasna Góra, Wawel, Zamek Królewski w Warszawie.
__________________
Uczmy się kochać budynki, tak szybko je ocieplają
luki no está en línea   Reply With Quote
Old May 2nd, 2013, 12:18 AM   #44
PiotrG
庶民サンプル
 
PiotrG's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Location: 第2PRL
Posts: 10,251


zdecydowanie pozytywnie.
PiotrG no está en línea   Reply With Quote
Old May 2nd, 2013, 08:35 AM   #45
lacek
Registered User
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 346
Likes (Received): 26

Quote:
Originally Posted by PiotrG View Post

zdecydowanie pozytywnie.
nie jest trochę wkurzające, że ten orzeł na 2 i 5 zł jest przesunięty w prawo ?
Tzn wszędzie jest, ale tylko w przypadku 2 i 5 zł motyw okręgu wyraźnie to podkreśla.

Innych pewnie wkurzałby krzyż w koronie :P
lacek no está en línea   Reply With Quote
Old May 2nd, 2013, 10:07 AM   #46
PiotrG
庶民サンプル
 
PiotrG's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Location: 第2PRL
Posts: 10,251

Nie, raczej powiedziałbym, że nieźle to do monety pasuje.
Ten projekt jest o tyle dobry, że już w pierwszej chwili wiadomo, że to polski pieniądz.
PiotrG no está en línea   Reply With Quote
Old May 2nd, 2013, 01:52 PM   #47
mlodyy1985
Registered User
 
Join Date: Nov 2008
Location: Legnica/Wrocław
Posts: 14,407
Likes (Received): 17796

Nie o złotówkach, ale o euro, mam nadzieję, że pasuje, zwłaszcza że wielu z nas ma kontakt z euro.

Quote:

Nowe banknoty 5 euro

Do portfeli Europejczyków od czwartku trafiają nowe banknoty o nominale 5 euro, które w przyszłości całkowicie zastąpią te używane obecnie. Nowy banknot od starszej wersji różni się m.in. znakiem wodnym i hologramem, dzięki czemu trudniej go podrobić. Nowe banknoty są bezpieczniejsze od tych, które po raz pierwszy trafiły do portfeli Europejczyków 10 lat temu. Wykorzystano w nich najnowsze technologie produkcji pieniędzy, co ma lepiej chronić je przed fałszowaniem. Seria nosi nazwę Europa.

Pozostałe nominały będą wymieniane na nowe sukcesywnie, w ciągu najbliższych kilku lat, w kolejności od najniższego do najwyższego nominału. Przewiduje się, że do jesieni 2013 r. w strefie euro będzie więcej banknotów 5 euro z nowej serii niż ze starej.

Nowością jest umieszczony na walucie znak wodny przedstawiający mitologiczną postać - Europę; stąd nazwa serii. "Od dawna na całym świecie na banknotach umieszczano wizerunki postaci. Z badań wynika, że ludzie mają naturalną zdolność zapamiętywania twarzy. Dlatego zdecydowaliśmy się, aby umieścić na drugiej serii banknotów portret - znak wodny i hologram przedstawiający twarz Europy, postać z mitologii greckiej. Jej imieniem został nazwany nasz kontynent" - mówi szef Europejskiego Banku Centralnego Draghi w zamieszczonym na stronie internetowej EBC filmie.

Wizerunek Europy pochodzi z liczącej ponad dwa tysiące lat wazy znalezionej w południowych Włoszech, która obecnie znajduje się w paryskim Luwrze.

Błyszczący nominał banknotu umieszczony w lewym dolnym rogu - cyfra "5" będzie zmieniała kolor w zależności od kąta padania światła - od szmaragdowego po ciemnoniebieski. W nowej serii zachowano te same co w pierwszej motywy i kolorystykę, ale nieco zmodyfikowano szatę graficzną banknotu. Pięć euro wyróżniają odcienie szarości - tak też pozostanie. Co ciekawe, na lewej i prawej krawędzi zostały umieszczone krótkie wypukłe linie, które mają ułatwić identyfikację, szczególnie osobom niedowidzącym.

"Dzięki nowym zabezpieczeniom będzie można łatwiej sprawdzić, czy dany banknot jest autentyczny i znacznie trudniej będzie go podrobić. Nie mamy danych na temat kosztów wprowadzenia nowej serii do obiegu. Jednak średni koszt druku jednego banknotu, niezależnie od wprowadzenia do obiegu nowej serii, wynosi poniżej 10 eurocentów. Do tego jednak dochodzą związane tym koszty emisji. Seria Europa ma być jednak bardziej trwała, co oznacza, że banknoty będą musiały być wymieniony rzadziej, a to zmniejszy koszty" - poinformowało PAP biuro prasowe EBC.

We wzorze nowych banknotów uwzględniono kraje, które przystąpiły do Unii Europejskiej już po 2002 r. Słowo "euro" zapisane jest nie tylko alfabetem łacińskim i greckim, ale także cyrylicą, a skrót nazwy EBC występuje w dziewięciu – a nie jak wcześniej w pięciu - językach.

Początkowo w obiegu będzie równolegle pierwsza i druga seria, ale stare banknoty będą sukcesywnie wycofywane i ostatecznie przestaną być środkiem płatniczym. Jak podaje EBC, dzień, w którym to nastąpi, zostanie ogłoszony z dużym wyprzedzeniem. Jednak nawet po tym terminie banknoty pierwszej serii zachowają swoją wartość i będą mogły zostać wymienione w bankach centralnych strefy euro.

Banknoty i monety euro weszły do obiegu w 12 państwach członkowskich UE 1 stycznia 2002 r., lecz projekty i przygotowania do ich wprowadzenia zaczęły się już na początku lat 90. Dziś posługuje się nimi na co dzień ponad 300 mln mieszkańców 17 państw członkowskich: Austria, Belgia, Cypr, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Malta, Niemcy, Portugalia, Słowacja, Słowenia i Włochy.

EBC ma wyłączne prawo do zatwierdzania emisji banknotów w strefie euro, natomiast krajowe banki centralne wspólnie odpowiadają za ich produkcję, wprowadzanie do obiegu i wycofywanie oraz obsługę i przechowywanie. Eurosystem (czyli EBC i krajowe banki centralne) określa, ile banknotów trzeba będzie wyprodukować w danym roku, a następnie rozdziela tę wielkość pomiędzy krajowe banki centralne. Każdy z nich dostarcza wyznaczoną ilość banknotów jednego lub kilku nominałów, przy czym produkcję może prowadzić we własnym zakresie lub zlecić ją akredytowanym podmiotom zewnętrznym.
http://forex.pb.pl/3110283,41410,nowe-banknoty-5-euro
mlodyy1985 está en línea ahora   Reply With Quote
Old May 3rd, 2013, 11:01 AM   #48
Marcin87_PL
BANNED
 
Marcin87_PL's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 188
Likes (Received): 72

Quote:
Originally Posted by D.J. View Post
:/ Rozumiem, przykro mi. Ale oczywiste, że chrześcijanie są częścią państwa i mają prawo do umieszczania swoich symboli to tu, to tam. Sam tego prawa broniłem, nie raz, nie dwa na tym forum. Co jeszcze nie oznacza, że co prawnie jest dopuszczalne powinno być stosowne. Trochę więcej wymagam od chrześcijan niż tylko stosowanie się do prawa państwowego. Trochę oleju w głowie na pewno by się przydało. To, że prawicowcy przenicują każdy słup drogowy na krzyż nie oznacza od razu, że przybędzie świętości. Polecam przypowieść o grobach pobielanych.

A ustrój państwa ma wiele do rzeczy, bo z niego wynika prawo. Powołuje się Pan na prawo konstytucyjne, a potem je znosi. Niech Pan nie pisze jak obiecał, bo to forum marnuje mi sporo czasu.

Po za tym Polska jest przede wszystkim powiązana z Kościołem prawnie (konkordat i konstytucja), dopiero stąd wynika "współczesna historyczność", dopiero na końcu DOMNIEMANA "kulturowość", która w mojej terminologii (kulturoznawczej) nazywa się "frazesem". Wystarczy powiedzieć słowo "kultura" i od razu profanom zamykają się usta z nabożnego szacunku do słowa, które bez definicji nic nie znaczy, poza chęcią omamiania.
Myli się pan, ustrój państwa nie ma nic do rzeczy ponieważ, forma ustroju państwa jest formą sprawowania władzy państwa przez określone organy. Z ustrouj państwa nie wyniaka prawo, lecz winika z najwyższego aktu - czyli określanej jako KONSTYTUCJA!!!
To z konstytucji wynika prawo !!!!!!
Rozważanie czy symbole religijne powinny się znaleźć czy nie nie ma sensu, ponieważ nie narusza to niczyich praw i jest dopuszczane przez prawo, jeżeli nie ustanowione - bo jest pewny że jest ustawa regulująca jak powinien banknot polski wyglądać.

Jak pan uważa, że banktony RP naruszają pan prawo to niech pan pozwie państwo polskie ( i proszę nas powiadomić o wyniku rozprawy ).
A Polska jest państwem kościelnym, czy to się panu podoba czy nie.

PS: Doceniam to że znajduje pan czas na odpowiadanie każdemu.
Marcin87_PL no está en línea   Reply With Quote
Old May 7th, 2013, 07:32 PM   #49
Puritan
Registered User
 
Puritan's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 407
Likes (Received): 1673

Jeszcze niedawno podobny dylemat miała Dania ( unowocześnić korony czy przejść na €). Mimo, że nie są zobowiązani do przejścia z korony na euro to są w ERM II od 1999 roku i zwykle spełniali wszystkie kryteria konwergencji. Duńczycy planowali na 2011 rok "euro" referendum, które ostatecznie się nie odbyło i obecnie nie planuje się żadnych zmian w tej kwestii.

Dania zdecydowała się ostatecznie na wprowadzenie nowej serii banknotów, która weszła do obiegu w latach 2009-2011. Poprzednia seria była z 1997 roku a jeszcze wcześniejsza z 1972.

Nowa seria przedstawia duńskie mosty na awersie a na rewersie umieszczono przedmioty pochodzące z wykopalisk, ważne dla duńskiej kultury. Seria z 1997 przedstawiała znanych Duńczyków + średniowieczne symbole, sztukę kościelną itp.

Seria z 2009-2011:

Lepsza jakość zdjęć:
http://en.wikipedia.org/wiki/Danish_krone#Banknotes

Zastąpiona seria z 1997:

http://commons.wikimedia.org/wiki/St...C5%82%C3%B3wna
Puritan no está en línea   Reply With Quote
Old May 13th, 2013, 05:29 AM   #50
PiotrG
庶民サンプル
 
PiotrG's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Location: 第2PRL
Posts: 10,251

Nie podobają mi się ani jedne, ani drugie, chociaż te nowe są mimo wszystko znacznie lepsze.
Ogólnie na świecie jest niewiele naprawdę dobrze wyglądających banknotów. USD, EUR, PLN, JPY. Większość jest przekombinowanych, człowiek ma wrażenie, że to kolorowy papierek, a nie środek płatniczy.
Moim skromnym zdaniem nasze banknoty są jednymi z najlepiej zaprojektowanych i wykonanych na świecie. Szanujmy ten pieniądz i nie idźmy za trendem wymiany wizerunku banknotów tylko dlatego, że "są stare". Lepsze jest wrogiem dobrego, w tym wypadku bardzo dobrego.
PiotrG no está en línea   Reply With Quote
Old May 13th, 2013, 06:16 AM   #51
Hipolit
Registered User
 
Hipolit's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Location: Rzeszów
Posts: 2,202
Likes (Received): 50649

Quote:
Originally Posted by PiotrG View Post
Większość jest przekombinowanych, człowiek ma wrażenie, że to kolorowy papierek, a nie środek płatniczy.
To "przekombinowanie" wynika niestety wprost z niekończacego się wyścigu między bankami emisyjnymi a fałszerzami. Przy obecnym stanie techniki poligraficznej i jej dostępności dla przeciętnego użykownika - wczorajsze zabezpieczenie - jutro nie będzie żadną przeszkodą dla ewentualnego fałszerza. To jak z czołgiem i armatą ppanc.
Hipolit no está en línea   Reply With Quote
Old May 13th, 2013, 06:17 PM   #52
Vanaheim
'less is more'
 
Vanaheim's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Polska SSR
Posts: 4,874

Quote:
Originally Posted by Puritan View Post
Dania zdecydowała się ostatecznie na wprowadzenie nowej serii banknotów, która weszła do obiegu w latach 2009-2011. Poprzednia seria była z 1997 roku a jeszcze wcześniejsza z 1972.
Można wymieniać jeszcze te z 1997 np. w kantorach?
Vanaheim no está en línea   Reply With Quote
Old May 16th, 2013, 05:16 PM   #53
Puritan
Registered User
 
Puritan's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 407
Likes (Received): 1673

Quote:
Originally Posted by Vanaheim View Post
Można wymieniać jeszcze te z 1997 np. w kantorach?
W kantorach może być z tym problem. Ja nie znam żadnego, który by przyjmował stare banknoty. Chyba jedynym wyjściem jest ich wymiana w Danii.

Z broszury Narodowego Banku Danii:

"Banknotes from the old 1997 series are still legal tender in Denmark. In fact, all banknotes issued since 1945 are legal tender and can be exchanged for new banknotes at Danmarks Nationalbank."

http://www.nationalbanken.dk/C1256BE900406EF3/sysOakFil/Kongeriget_danmarks_penge_uk/$File/Kongeriget_Danmarks_penge_uk.pdf
__________________

Vanaheim liked this post
Puritan no está en línea   Reply With Quote
Old May 16th, 2013, 05:28 PM   #54
Dzwonsson
Neen, man!
 
Join Date: Feb 2008
Location: Rotterdam
Posts: 3,893

Quote:
Originally Posted by PiotrG View Post

zdecydowanie pozytywnie.
Pomysł orła na rewersie polskich euro według mnie bardzo trafiony, aczkolwiek ze średniowiecznych malowideł ptakopodobnych na najniższych nominałach to cała Europa będzie miała polewkę.
Dzwonsson no está en línea   Reply With Quote
Old June 1st, 2013, 02:35 PM   #55
Piotrek00
semper invicta
 
Piotrek00's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 3,937
Likes (Received): 5554

Quote:
Groszówki nie zostaną wycofane, ale będą taniej bite

NBP nie udało się przeforsować likwidacji kosztownych najdrobniejszych monet, więc wszystkie groszówki będą bite na krążkach ze stopu 40 razy tańszego niż stosowany dziś mosiądz.

(...)
wyborcza.biz
__________________
Warszawa da się lubić, ja ją kocham, to pewne!
Piotrek00 no está en línea   Reply With Quote
Old June 1st, 2013, 06:28 PM   #56
Yeapcoque
Registered User
 
Yeapcoque's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Twierdza Modlin\Kraków
Posts: 1,948
Likes (Received): 3256

Kogo tak bardzo przeraziło, że sklepikarze cenę foliowej reklamówki zaokrąglą z 8 groszy do 10? Przez to, że wyprodukowanie groszówki będzie tańsze panie ekspedientki przestaną pytać "czy mogę być winna grosika"? Nie sądzę. Kolejny raz zabrakło jaj, żeby zrobić coś rozsądnego, co pomogłoby w handlu i przestało generować niepotrzebne koszty. W innych krajach da się (choćby w Szwecji) zrezygnować z monet, których wartość jest tak niska, że służą jedynie do robienia promocji "9,99".
__________________
Słońce świeci, ptaszek kwili, może byśmy coś wypili?

Duży Modelarz - modelarski kanał Youtube
Yeapcoque no está en línea   Reply With Quote
Old June 1st, 2013, 06:36 PM   #57
wojok040
Registered User
 
wojok040's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Location: Kraków
Posts: 1,613
Likes (Received): 627

Ale idiotyzmem było obligatoryjne zaokrąglanie cen. W przypadku transakcji bez gotówkowych powinny być one rozliczane co do grosza... Ale moim zdaniem i tak dobrze, że grosz zostaje.
wojok040 no está en línea   Reply With Quote
Old June 2nd, 2013, 01:00 AM   #58
6182
Taki nasz eksperyment
 
6182's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: Szczecin
Posts: 2,670
Likes (Received): 1499

A już snułem wizje szybszego podliczania wartości zakupów,bym odliczył kwotę zanim mnie skasują i nie blokował kolejki szukaniem drobnych
__________________
Instalacje elektryczne i RTV-info na PW

Pozdrawiam
Daniel
6182 no está en línea   Reply With Quote
Old June 2nd, 2013, 01:08 AM   #59
Piotrek00
semper invicta
 
Piotrek00's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 3,937
Likes (Received): 5554

Jeśliby wymuszono zaokrąglanie, to raczej chodziłoby o wartość końcową transakcji, nie widzę sensu wymuszania zaokrąglania ceny pojedynczych produktów.
__________________
Warszawa da się lubić, ja ją kocham, to pewne!
Piotrek00 no está en línea   Reply With Quote
Old June 2nd, 2013, 10:20 AM   #60
wojok040
Registered User
 
wojok040's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Location: Kraków
Posts: 1,613
Likes (Received): 627

Bo tak miało być, ale w dalszym ciągu to nie przeszkadza, płacić co do grosza kartą. A sam się dziwię, że dopiero teraz wpadli na to, żeby zmniejszyć koszty produkcji...
wojok040 no está en línea   Reply With Quote


Reply

Tags
finanse, pieniądze

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Related topics on SkyscraperCity


All times are GMT +2. The time now is 08:13 AM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2018, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

tech management by Sysprosium