daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Romania & Moldova > Development Forums > Infrastructure & Transport

Infrastructure & Transport Infrastructure projects, transport & mobility

Reply

Thread Tools
Old August 10th, 2013, 12:48 AM   #8881
Le Clerk
AUTOBANN.ED

Le Clerk's Avatar

Likes (Received): 3239

Si eu cred ca Cadir nu a surprins poza de ansamblu.

In Romania exista o coerenta in constructia de autostrazi, care se manifesta prin 2 tipare majore:
1. Legarea de vest prin C IV (si A3).
2. In acest proces de legare de vest, urmarim sa conectam principalele orase din Romania; si am reusit sa legam Bucuresti de Constanta, Pitesti si Ploiesti, Timisoara de Arad (apropos de tipare, nu uitati de bucla ocolitoare facuta intentionat pentru a prinde Timisoara in CIV) si in continuare de orasele importante pana la Sibiu si in viitoarul apropiat Pitesti si Bucuresti; nu mai putin importat e proiectul Sebes-Turda care va lega Clujul de Timisoara si Bucuresti si apoi de Constanta, iar toate acestea de vest prin A3. Deci si aici avem coerenta.

Prin urmare avem tipare logice si coerenta. Ce avem diferit fata de TOTI vecinii nostrii??

BLOCADA MUNTILOR

Nici Bulgaria, nici Serbia nu si-au propus sa traverseze muntii pana recent. Toate autostrazile lor au ocolit muntii. Noi am facut la fel. Ungaria si Polonia nu au munti. Siituatia Ungariei mi se pare cea mai facila dintre toate. E un fel de Arad-Timisoara non-stop. Unde noi am construit cel mai ieftin si cel mai rapid.

Prin urmare, exista o rupere a acestui tipar regional la noi si anume bariera muntilor pe care am ocolit-o pana acum (cum au facut-o si vecinii nostrii), insa nu cred ca mai putem face asta in urmatorii ani. In Romania nu cred ca lipseste coerenta, ci curajul (si banii, mai important!) de a infrunta bariera muntilor, pe Pitesti-Sibiu si Comarnic-Brasov (iar acestea nu sunt singurele bariere muntoase pe care ni le-am propus, coerent cred, sa le traversam - ma gandesc la Tg Mures-Iasi).

In urmatoarea perioada, cat mai apropiata sper, trebuie sa ne propunem sa traversam muntii. Astept anul acest Comarnic-Brasov si A0Sud (care are si ea coerenta ei). Si poate, sper, bucati din Sibiu-Pitesti.
Castles and Mansions in Romania
Le Clerk no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old August 10th, 2013, 12:56 AM   #8882
CadÓr
Genuine Tatar

CadÓr's Avatar

Likes (Received): 3779

Numai ca, inca sunt orase mari si foarte mari in afara acestor coridoare, si nu se prevede inca nicio cazma in viitorul apropiat spre ele. Adica cine imi poate spune cand va fi realizata legatura cu Iasi, Suceava, Cluj, Craiova, Giurgiu, Braila, Galati, Vaslui, Brasov ?

Nu e nimic concret, nu se urmareste niciun plan concret.
Totul e in functie de guvern, de ministri care se schimba precum lenjeria, de finantare, de cheful cu care autoritatile actioneaza.

P.S. In cat timp s-au realizat A2 si A4, prima autostrada completa si probabil cea mai usoara/ieftina ?
Cand la noi s-a dat in functiune A2 cu A4, ungurii aveau deja reteaua, la fel si sarbii, si bulgarii o buna parte din autostrada lor, care trece prin relief colinar si e si mult mai lunga. Sa nu recunosti in acest caz un retard in executia de autostrazi...???

P.S. Nu mi-ati raspuns inca, de ce vecinii au centuri pentru capitala, si noi nu ? Aici care mai e diferenta ?

İzmit Bay bridge (PPP, 2682 m.) 3.Bosporus Bridge (PPP, 2164 m.)

Eurasia Tunnel (PPP, 5.4 km) Marmaray Tunnel (U/C)

Mircea_dogy liked this post

Last edited by CadÓr; August 10th, 2013 at 01:03 AM.
CadÓr está en línea ahora   Reply With Quote
Old August 10th, 2013, 01:03 AM   #8883
Le Clerk
AUTOBANN.ED

Le Clerk's Avatar

Quote:
Originally Posted by CadÓr View Post
Hai, nu cauta motive, totul e evident.

Desi am plecat aproximativ din acelasi punct, minus faptul ca Serbia a avut si un razboi de 4 ani, si alte probleme interne ulterioare, tot si-au facut autostrada cap-coada.

Trebuia ca noi sa avem deja Nadlac-Constanta si Giurgiu-Iasi, iar sarbii sa aiba portiuni...Si nu invers.

Sa privim totusi la centurile capitalelor...Noi de ce nu avem, dar ceilalti au ? Costurile ar fi aproximativ la fel.
Serbia avea vreo 300 km de autostrada in 1990. Acum are 600 km. Deci si-a dublat reteaua.

Romania avea 100 km de autostrada in 1990. Acum are 550 km si va avea peste 600 la sfarsitul anului, deci de aproape 6 x. Mie mi se pare asta un progres relativ. Relativ la Serbia sau chiar alti vecini. Chiar daca nu e pe cat de rapid l-am vrea noi. Chiar si asa, eu sustin in continuare ca incepem sa progresam mult mai rapid decat vecinii si sa-i depasim incet incet.

Romania era mult in urma Serbiei in 1990 (ca parte componenta a Iugoslaviei). Nu numai Romania, ci tot blocul fost comunist, Germania de Est inclusiv. Acum avem venituri per capita duble. Romania de fapt a rasturnat balanta in raport cu Serbia in 2 decenii. Ce-i drept, razboiul si-a spus cuvantul, insa noi eram foarte mult in urma, iar economic acum suntem mult in fata lor. As numi asta progres, chiar daca trebuie sa te urci in avion sa-l vezi. Lucrurile astea nu se vad la firul ierbii.

andrei_d liked this post
Old August 10th, 2013, 01:10 AM   #8884
Le Clerk
AUTOBANN.ED

Le Clerk's Avatar

PS: noi omitem un lucru important - Romania nu e pe coridoarele euroasiatice, cel putin nu e pana nu se creeaza un coridor Budapesta-Cluj-Iasi-Chisinau-Ucraina-Rusia.

Coridorul Turcia-Europa trece prin Bulgaria si Serbia, nu prin Romania. Cel putin pana acum si o buna bucata de vreme de acum inainte. Si e ironic, pt ca Bucurestiul s-a nascut ca punct intermediar pe axa comerciala Levant-europa occidentala.

Romania e inca izolata in aceasta structura de transport europeana. Cand va deveni insa viabila axa vest-est, prin Cluj-Iasi-Chisinau, sustinuta de o autostrada corespunzatoare, Romania va lua caimacul. Insa vor mai trece cred 2 decenii pana atunci.

PS: Aici mai e inca un obstacol la fel de complicat precum muntii: Transnistria.
Old August 10th, 2013, 01:15 AM   #8885
CadÓr
Genuine Tatar

CadÓr's Avatar

Lasa astea, zi de ce avem centura 2x1 in jurul Bucurestiului, in 2013 (intre autostrazi), si inca vom avea mult timp de-acum incolo ? Capitala europeana de 2 milioane parale...Deci care e diferenta dintre noi si ceilalti ? Tot inainte suntem ?

timeandspace liked this post

Last edited by CadÓr; August 10th, 2013 at 01:21 AM.
Old August 10th, 2013, 01:22 AM   #8886
Le Clerk
AUTOBANN.ED

Le Clerk's Avatar

Nu stiu precis. Cred insa ca Bucurestiul a fost neglijat in beneficiul altor orase la capitolul centuri. Bucurestiul e pe CIV si putea beneficia de sustinere financiara europeana, insa realitatea e ca s-a optat ca sustinerea financiara europeana sa mearga catre alte sectoare din CIV pe care le vedem acum in functiune, in constructie sau in proiect. Sunt orase pe CIV care au centura la care Bucurestiul inca viseaza: incepand de la Constanta, trecand prin Pitesti si Sibiu si ajungand la Arad. Pana la urma toate aceste orase au fost la concurenta cu Bucurestiul pentru fondurile UE, iar "Bucurestiul" a optat ca aceste fonduri sa mearga unde se vede ca au mers. Iar asta in conditiile in care Bucurestiul e criticat pt ca ia "caimacul" financiar al tarii.

Eu tot repet aici si pe alte forumuri ca A0 Sud trebuie semnat anul asta ca sa-l vedem functional in 2015-2016. Si sper sa nu ne dezamagim.
Old August 10th, 2013, 01:29 AM   #8887
CadÓr
Genuine Tatar

CadÓr's Avatar

Quote:
Originally Posted by Le Clerk View Post
Pana la urma toate aceste orase au fost la concurenta cu Bucurestiul pentru fondurile UE, iar "Bucurestiul" a optat ca aceste fonduri sa mearga unde se vede ca au mers. Iar asta in conditiile in care Bucurestiul e criticat pt ca ia "caimacul" financiar al tarii.
Oh, ai formulat de parca a rupt Bucurestiul de la gura ca sa aiba altii centuri...
Cat altruism exemplar !

Quote:
Eu tot repet aici si pe alte forumuri ca A0 Sud trebuie semnat anul asta ca sa-l vedem functional in 2015-2016. Si sper sa nu ne dezamagim.
Bine ca se face in sud prin 2016 functional, daca se semneaza anul asta ceva, dar intre autostrazile aflate in lucru si care sunt mai numeroase in nord nu se face nimic.

Old August 10th, 2013, 01:36 AM   #8888
Le Clerk
AUTOBANN.ED

Le Clerk's Avatar

Quote:
Oh, ai formulat de parca a rupt Bucurestiul de la gura ca sa aiba altii centuri...
Cat altruism exemplar!
Cred ca a fost si un calcul de cost. Cat costa sa faci centura in Bucuresti si cat costa in alte orase? In alte cuvinte, cate centuri faci dintr-o centura a Bucurestiului? Probabil ca toate centurile la nivel de autostrada care s-au facut pana acum costa cat centura Bucurestiului. Un rationament similar aplicat pana acum a mai fost si: cate sute de km de autostrada faci din 110 km Pitesti-Sibiu?

Quote:
Bine ca se face in sud prin 2016 functional, daca se semneaza anul asta ceva, dar intre autostrazile aflate in lucru si care sunt mai numeroase in nord nu se face nimic.
Am mai spus asta de cateva ori pe forumul international. Parerea mea e ca 2 sau 3 concesiuni serioase incheiate anul asta - ma refer la A0 Sud, Comarnic-Brasov si Craiova-Pitesti - vor fi un impuls extraordinar pt alte concesiuni in nord - ma refer la AT si Tg Mures-Iasi.
Old August 10th, 2013, 01:40 AM   #8889
Le Clerk
AUTOBANN.ED

Le Clerk's Avatar

Ma duc sa dorm. A fost o dezbatere interesanta!

CadÓr liked this post
Old August 10th, 2013, 01:45 AM   #8890
CadÓr
Genuine Tatar

CadÓr's Avatar

Cu daca si parca nu ma convingi, cum nu ridici nici economia si nici de foame nu tine. Dar prinde bine in literatura...

Daca vrei sa ne convingi ca suntem inaintea vecinilor, demonstreaza-mi ca se circula civilizat pe centura celui mai mare si mai important oras din tara, si ca se strabate tara la fel ca la vecini: Ungaria cap-coada, Serbia cap-coada, Bulgaria (*aproape!) cap-coada.

In rest, pentru viitor nu putem face decat speculatii, adica, tot cu daca si parca. Pana atunci insa, suntem in urma.

Old August 10th, 2013, 03:18 AM   #8891
frunzaverde
Registered User

Likes (Received): 1440

Comentariu la cele de mai sus:

Serbia - este incorect sa numeri km de autostrada construiti pe E75 (Novi Sad - Horgos; Nis - Leskovac) ca constructie noua. Tot ce s-a facut acolo e tras inca un strat de balast stabilizat si doua straturi de asfalt.

Toate nodurile (complete, pentru ambele benzi), toate terasamentele, chiar si spatiile de parcare au fost construite in anii '70. Sa tragi asfalt peste terasamente gata facute nu e nici mare cheltuiala, la fel cum nu e mare filosofie sa faci cateva podete. Asa au ajuns la 800.000 EUR/km pe un lot din E75. Da, au avut una bucata pod peste Dunare de dublat si reconstruit. Si l-au facut. Acum, ca o parte din el (cam jumate dupa cum umbla vorba) a fost suportata de Alpine din fonduri proprii, urmand sa se decida la tribunal ulterior (cu creditorii falitei), asta e alta poveste.

Nu le neg meritele, dar hai sa nu le exageram! De-abia acum se apuca de construit autostrazi "noi", de la zero, dupa o pauza de 30 de ani.

Romania are aceiasi strategie cu Bulgaria - o coloana vertebrala din care pleaca "coaste". Care in cazul Romaniei este A1+A2. Si RO si BG au incercat manevra cu 2 coloane vertebrale, ei cu A1+A2, noi cu A3. Amandoua tarile si-au prins "nasul" si au abandonat planul.

Tactic, RO si BG au lucrat diferit. RO s-a apucat cu 20 de ani mai tarziu decat BG (ma rog, RO a construit 95 km Bucuresti - Pitesti, si apoi a pus "stop" pana in 2000, nici macar planuri de sertar); BG a construit "din aproape in aproape" avand ~200 km in 1989 + 90 in constructie + planificare pentru inca un deceniu. La fel, tactic, Romania a mers pe "eliminat dopuri", si pe A1 si pe A3 (de asta Deva - Orastie, de exemplu, sau Timisoara - Arad, sau Gilau - Turda), pe cand BG a mers pe "extins in lung".

Cat despre Moldova, s-a stiut de la bun inceput ca nu vor fi bani pentru A5 (Moldova) foarte multa vreme. Si s-a negociat la sange cu BERD si UE pentru 2+2. Si Romania chiar a tras pentru 2+2-ul ala. Negocierile s-au bazat insa pe studii de trafic din 1992-1994 si pe prognoze de 2% crestere economica. Rezultat? 1+1, cu compromisul acostamentelor imense, care sunt abuzate + poduri 2+2.

Last edited by frunzaverde; August 10th, 2013 at 03:27 AM.
frunzaverde no está en línea   Reply With Quote
Old August 10th, 2013, 03:39 AM   #8892
laur2007laur
Registered User

laur2007laur's Avatar

Likes (Received): 539

1+1 ce inseamna? o banda pe sens?
pai atunci dispare siguranta in trafic.. macar drum expres
laur2007laur no está en línea   Reply With Quote
Old August 10th, 2013, 09:51 AM   #8893
mpeculea
Registered User

mpeculea's Avatar

Likes (Received): 191

Quote:
Perfect de acord.

Initial am vrut sa scurtez din paragraful de mai sus limitandu-ma doar la prima fraza, insa nu m-am indurat de nicio fraza ulterioara.

Intai voiam sa punctez ca nici eu nu sunt de acord sa ne comparam nr. de kilometri de autostrada, ci numarul de orase mari si coerenta rezultata, cu care s-a construit acest numar de kilometri. Degeaba putem avea 5000 kilometri, daca nu sunt conectate intre ele, daca nu urmeaza un fir logic, daca orasele mari/granitele nu sunt conectate intre ele sau daca nu au legatura spre Bucuresti sau capitalele din jur.

Coerenta in Ungaria:

Reteaua are aspect de "caracatita", conectand, dincolo de orasele principale, si capitalele europene din jur la Budapesta. Astfel Budapesta e conectata, cu "doar" 1000 kilometri, de Viena, Bratislava, Zagreb, Ljubljana si Belgrad.
Centura Budapestei nu stiu cum se prezinta, din satelit pare cam incurcata/veche.

Coerenta in Serbia:

Reteaua are aspect alungit, strabatand (*cu f. mici exceptii) tara de la N. la S. Ramificatie strategica spre Zagreb si Austria.
Centura capitalei pare bine gandita.

Coerenta in Bulgaria:

Recent au conectat Sofia de Burgas, deci capitala de un oras port principal, in acelasi timp acoperind aproape toata tara de la V la E. Se lucreaza la conexiunea cu Istanbul. Apoi vor conecta Varna de Sofia, si ulterior celelalte orase din jurul acestor 2 trasee.
Sofia aflandu-se in vest, e facila conexiunea cu reteaua V-Europeana.
Centura capitalei cam la nivelul celei bucurestene, dar mai bine utilizata (benzi reversibile, pe alocuri 3-4, etc.)

Coerenta in Grecia:

Forma serpentina, s-a realizat conexiunea principalelor orase si au legaturi bune cu punctele de trecere a frontierei.
E continua de la M. Ionica la granita turca.
Se pare ca au in plan (ma rog, nu stiu cand !) conexiunea cu Sofia printr-o vale accesibila.

Centura Atenei completa si coerenta.

Coerenta in Romania:

Bucuresti-Constanta, deci model bulgaresc (capitala-port) dar cu mentiunea ca e o distanta mult mai mica si cu teren mult mai accesibil, deci nu se acopera mare parte din partea sudica a tarii.
Apoi Bucuresti-Pitesti, si Timisoara-Arad, si mai recent mici centuri.
Deci nu se conecteaza nici orasele tarii intre ele, ce sa mai vorbim de capitalele din jur...

Despre centura capitalei, ma abtin. Nu e posibil sa ai o singura banda pe sens, la iesire din A2 in drum spre A3, desi nu e vorba decat de 10-12 km.
Multe tari, mai ales cele din fostul bloc comunist, dar nu numai, isi dezvolta sau si-au dezvoltat retele radiale de autostrazi. Astfel, Budapesta, Bratislava, Praga, Belgrad, Sifia, Liubliana, Zagreb, etc, fiind principalele centre economice ale tarilor respective, sunt conectate intre ele prin autostrazi, care trec pe langa celelalte orase importante.
Acelasi model il intalnimm si in tari ale Europei: Franta, Spania, Portugalia, cu doua difernte:
1. Aceste tari construiesc de mult autostrazi, ceea ce inseamna ca au ajuns sa construiasca legaturi intre orasele importante;
2. toate aceste trei tari au mai mult de un singur centru economic puternic. De aceea, retelele lor de autostrazi sunt de fapt poliradiale. (In Portugalia de exemplu, exista doua centre importante: Lisabona si Porto).

In ceea ce priveste coerenta, cazul Romaniei este asemanator cu cel al Slovaciei sau al Poloniei (are nu are o retea radiala, constituindu-se din cauza marimii tarii si a particularitatilor geografice si economice de la inceput ca o retea poliradiala). Ca si Romania, Slovacia construieste autostrada D1 pe bucati acolo unde este mai usor. Motivul pentru aceasta este unul de raportare, asa cum spunea @Le Clerk pe threadul international. Trebuie sa raportam multi kilometri de autostrazi din bani europeni la preturi cat mai mici. Nu ca as fi de acord cu aceasta strategie, dar daca guvernul a spus ca este bine asa, cine sunt eu sa ii contrazic?
Ungaria nu a trebuit sa adopte aceasta strategie, penrtu ca are un relief mult mai accesibil.
mpeculea no está en línea   Reply With Quote
Old August 10th, 2013, 10:06 AM   #8894
Le Clerk
AUTOBANN.ED

Le Clerk's Avatar

Ungaria si-a dezvoltat reteaua in mod radial pt ca Budapesta este in centrul tarii.

Bucurestiul in schimb e la un capat al tarii, de la care legaturile cu celelalte capete (ma refer la Timisoara, Oradea, Iasi) sunt la peste 500 km distanta si cu un relief dificil daca nu al naibii de dificil. Pe de alta parte, Bucurestiul nu este singurul punct de atentie, pt ca exista multe alte zone economice semnificative in Romania: centrul, vestul, sud-vestul si sud-estul au economii importante si trebuie legate de vest pt a sustine cresterea economica. Dupa care mai vine si problema estului care are nevoie de un impuls, tot pe axa vest, nu numai de legatura cu Bucurestiul.

Chiar si asa Bucurestiul va fi un nod de convergenta, pt ca din Bucuresti pleaca 2 autostrazi spre Ardeal in acest moment, una spre Moldova, una spre Dobrogea, si in viitor cel putin una spre Banat, prin Craiova. Iar Craiova va deveni in viitor un nod de intersectie autostrazi putin mai mic decat Bucurestiul. In Craiova ar trebui sa se intersecteze A6, autostrada Calafat-Craiova, Bucuresti-Craiova (autostrada sudului) si Craiova-Pitesti. IMO, in niciun caz nu ar trebui sa se construiasca pe aliniamentul Calafat-Drobeta-Lugoj, ci Calafat-Craiova-Drobeta.
Old August 10th, 2013, 10:09 AM   #8895
MNU
Registered User

MNU's Avatar

Likes (Received): 940

Si atunci, revin cu intrebarea: Ce facem? Ne satisfacem nevoile?... Sau construim sa dea bine la UE sau sa "ne batem" cu altii "rupti in c*r" ca noi la numar de km de autostrada construiti. Unde mai pui ca se dau drept autostrazi functionale portiuni intregi care NU SINT GATA.
MNU está en línea ahora   Reply With Quote
Old August 10th, 2013, 10:21 AM   #8896
Le Clerk
AUTOBANN.ED

Le Clerk's Avatar

Eu cred ca ar trebui sa construim pentru noi cu banii lor. Si facem asta, insa nu suficient de repede.

A1 e construit cu bani europeni si in 2 ani (cel mult 3) va fi gata, cu exceptia Sibiu-Pitesti care va fi si el construit cu banii europeni care vor veni din 2014. Legatura A1-A3 (Sebes-Turda) se face tot cu bani europeni si va fi gata in 2 ani. Poate ne apucam si de A5 de la anul tot cu bani europeni. Si se cam termina banii europeni. Sunt semnificativi pt Romania dar nu sunt multi.

Trebuie sa facem concesiuni, pt ca bani de la buget nu avem. Hai sa vedem contracte pt Comarnic-Brasov si A0 sud anul asta, poate si Craiova-Pitesti. Si daca va iesi bine aici, cred ca ar fi un semnal foarte bun pt continuarea AT prin concesiune, si poate si inceperea Tg Mures-Iasi. Toate acestea cred ca trebuie facute cat mai repede, astfel incat sa avem o retea decenta pana in 2020-2022. Nu cred ca ne permitem sa amanam autostrada est-vest dupa 2020. Sau sa mai tragem de timp cu AT. Mai e si bazaconia aia cu Autostrada Sudului, care in contextul realizarii Craiova-Pitesti nu prea mai face sens pt investitori. E clar ca aceste concesiuni vor greva bugetul, insa e mai bine sa grevam bugetul cu infrastructura decat cu mariri de lefuri la bugetari sau alte prostii de care stim bine sa facem.

areal51 liked this post
Old August 10th, 2013, 10:27 AM   #8897
MNU
Registered User

MNU's Avatar

Likes (Received): 940

@LeClerk... SINGURA diferenta intre Budapesta si Bucuresti din punctul asta de vedere este ca Ungaria e mai mica. Atat si nimic altceva. Nu avem nici o scuza ca avem tone de studii pentru autostrazi cat sa fie construite intr-un secol dar autostrazi,ioc. Ungurii au inceput cu CEL MAI IMPORTANT PUNCT: centura Budapestei pe relatia V-SV-S pe urma au continuat cu centura si IN PARALEL au continuat cu constructia in toate directiile tot prelungind autostrazile. Nu am auzit de schimbari de prioritati in functie de politicienii ajunsi la putere. Dar cel mai important, au o strategie de prin anii '90 de la care nu au schimbat aproape nimic. Dupa ce completeaza toate legaturile cu vecinii (sint aproape sa termine) vor sa construiasca niste legaturi directe E-V pe care sunt sigur ca le vor face.

gmst liked this post
MNU está en línea ahora   Reply With Quote
Old August 10th, 2013, 10:34 AM   #8898
CadÓr
Genuine Tatar

CadÓr's Avatar

Quote:
Bucurestiul in schimb e la un capat al tarii, de la care legaturile cu celelalte capete (ma refer la Timisoara, Oradea, Iasi) sunt la peste 500 km distanta si cu un relief dificil daca nu al naibii de dificil.
Al naibii Bucuresti...

Daca distanta si relieful sunt principalele probleme, cat a durat sa conectam Constanta ? Dar Galati-Braila, Craiova sau Giurgiu cat va dura ? Aici care obstacole ne stau in cale ?

Old August 10th, 2013, 10:37 AM   #8899
mpeculea
Registered User

mpeculea's Avatar

Likes (Received): 191

frica lenea si comoditatea

CadÓr liked this post
mpeculea no está en línea   Reply With Quote
Old August 10th, 2013, 10:54 AM   #8900
timeandspace
Registered User

timeandspace's Avatar

Quote:
Al naibii Bucuresti...

Daca distanta si relieful sunt principalele probleme, cat a durat sa conectam Constanta ? Dar Galati-Braila, Craiova sau Giurgiu cat va dura ? Aici care obstacole ne stau in cale ?
no excuses, just solutions!

obstacole:

predispozitia la coruptie-aranjamente, lipsa resurselor umane de calitate in organizatiile publice si lipsa continuitatii lor, mentalitatea politcienilor de la varf si lipsa unui standard inalt de profesionalism vizune si mangament a politicenilor si a ministrilor. lipsa fondurilor si a simtului civic in electorat.

stangabriel liked this post

Last edited by timeandspace; August 10th, 2013 at 11:03 AM. Reason: romgleza correction
timeandspace no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
autostrada, motorways, romania

Thread Tools

Posting Rules