daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Forume Shtesė > Albanologjia

Albanologjia Albanian History, Culture, Folklore, Arts and Language.

Reply
 
Thread Tools
Old August 21st, 2013, 08:30 PM   #381
Mad-Vampire-10
BANNED
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 11,508
Likes (Received): 6132

Kalaja e Ali Pashė Tepelenės mbulohet nga mbeturinat, qytetarėt tė pakujdeshėm

Mad-Vampire-10 no está en línea   Reply With Quote
Old August 24th, 2013, 01:04 AM   #382
gjergjkastrioti
Registered User
 
Join Date: Oct 2007
Location: Tirana
Posts: 9,310
Likes (Received): 4891

Shtepia ku u mblodhen delegatet e Lidhjes se Prizrenit
E rindertuar mbas shkaterrimit te 1999 dhe djegjes se disa materialeve arkivore te rendesishme nga Serbet ...

gjergjkastrioti no está en línea   Reply With Quote
Old August 24th, 2013, 01:08 AM   #383
gjergjkastrioti
Registered User
 
Join Date: Oct 2007
Location: Tirana
Posts: 9,310
Likes (Received): 4891

Quote:
Originally Posted by Aureli View PostKryeengjelli i Kalase se Skenderbeut ne Kepin e Rodonit shkulet nga muret e kalase.
"Shkulet statuja disashekullore, e Kryeengjėllit Mikael nga kalaja e Rodonit. Aktin e rėndė e kanė denoncuar specialistėt e trashėgimisė Kulturore, njėkohėsisht anėtarė tė Forumit pėr Mbrojtjen e Trashėgimisė, Auron Tare dhe Artan Shkreli. Ata kanė shprehur keqardhjen pėr dhunimin e kalasė, e cila nė fakt u ka rezistuar shekujve me radhė."

. Kush e di ne ēfar cepi lokali ka perfundu, per me e "zbukuru".
Shpresoj qe qeveria e re sidomos pse kemi per kryeminister nje artist te tregoje kujdes me te madh ndaj historise , artit dhe kultures ... Keto lajme jane shume shume te dhimbshme , jane gjera qe nuk ndodhin ne asnje vend qe na rrethon , injoranca e bashkuar me lekun ne veprim jane shume te rrezikshme .
gjergjkastrioti no está en línea   Reply With Quote
Old August 27th, 2013, 02:39 AM   #384
SADOSI
Guest
 
Posts: n/a
Likes (Received):

Weaving for Empowerment: Albanian Women Crowdfund to Expand Their Business


Quote:
Diana is an Albanian mother who has established her workshop for traditional handicrafts in the historic city of Shkodra. Diana’s family produces household textiles in loom, a technique passed down through generations for more than 150 years. This old textile tradition in Shkodra is kept alive through innovation and the creativity of the artisans by using original designs while introducing new types of products that keep up with modern tastes and trends.In Diana’s workshop you can find the ancient techniques of the past preserved with passion, combined with modern colors which are used to create gorgeous tablecloths and sheets, in the tradition of Northern Albania.

Near the shop, you have the opportunity to visit the small workshop where 12 women work together, weaving various handicraft textile products on their old looms. Among them, you can find three generations of Diana’s family. You can feel the passion and love for her work in Diana’s smile and in her swift hands weaving on the loom. “This workshop is made by women for women,” she says.

She is one of the 120 women who, thanks to the social business Rozafa, have been able to make an income from their skills despite living in a small city largely bypassed by global trade and commerce. Rozafa was founded to empower rural women and to revitalize the appreciation for traditional Albanian handicrafts. It operates 15 centers around Albania providing training, equipment and sales and distribution services. Until now, the sole employee running this busy operation has been Aida, the social entrepreneur. She is looking to expand her business and hire a sales manager to explore new markets for Rozafa.

Social business, as defined by Nobel Peace Prize Laureate Muhammad Yunus, represents the idea that companies should exist for social benefit rather than private profit. Similar to an NGO, it has a social or environmental mission, but like a business, it generates its own revenues to cover its costs, allowing it to become financially self-sustainable. Yunus Social Business (YSB) acts as Professor Muhammad Yunus’ global implementation arm. YSB’s role is to create and empower social businesses like Rozafa by providing finance and business advice.

For the first time, YSB is teaming up with Kiva.org, a nonprofit crowdfunding platform, to raise 18,000 EUR in zero-interest loans for Rozafa. The investment will, over a period of six years, finance a sales manager to develop and implement a successful marketing strategy for Rozafa that will help it to bring Diana’s beautiful Northern Albanian handicrafts to the European market.

Unlike donations, loans on Kiva encourage business discipline as they must be repaid on time. Lenders can track the progress of their loan online. Anyone can lend to Rozafa. Loans can be as little as $25 USD and the business will start to pay back via the website by its third year.

Rozafa is fundraising now on Kiva.

Find out more about YSB at: http://www.yunussb.com/
http://www.triplepundit.com/2013/08/...pand-business/
  Reply With Quote
Old September 3rd, 2013, 12:40 AM   #385
AlbanPOLIMI
Moderator
 
AlbanPOLIMI's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Milano | Tiranė
Posts: 6,426
Likes (Received): 3033__________________
Vox populi, vox Dei
AlbanPOLIMI no está en línea   Reply With Quote
Old September 3rd, 2013, 05:49 PM   #386
KingGenti
BANNED
 
Join Date: Jul 2009
Location: Durrės-Trieste
Posts: 10,593
Likes (Received): 2024

Ujesjellesi i Ali Pashait.Monument i kategorise se pare.Ndodhet ne Bėnēė te Tepelenes.Fation Plaku
KingGenti no está en línea   Reply With Quote
Old September 3rd, 2013, 05:53 PM   #387
KingGenti
BANNED
 
Join Date: Jul 2009
Location: Durrės-Trieste
Posts: 10,593
Likes (Received): 2024

Kisha e Marmiroit. Eshte nje nder shembujt e rralle ne formen e kryqit me kupole mbi tambur te larte cilindrik. Mendohet te jete ndertuar para shek VIII bazuar ne tipologjine e kishave te asaj kohe.Monument kulture i kategorise se I.Fation Plaku
__________________

gjergjkastrioti liked this post
KingGenti no está en línea   Reply With Quote
Old September 3rd, 2013, 10:47 PM   #388
Mad-Vampire-10
BANNED
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 11,508
Likes (Received): 6132

Ura e Velabishtit, Monumenti i kulturės nuk do pėrdoret mė nga mjetet

Mad-Vampire-10 no está en línea   Reply With Quote
Old September 5th, 2013, 05:10 PM   #389
Mad-Vampire-10
BANNED
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 11,508
Likes (Received): 6132

Restaurohen 10 ēati shtepish ne Gjirokaster

Mad-Vampire-10 no está en línea   Reply With Quote
Old September 5th, 2013, 11:15 PM   #390
AlbanPOLIMI
Moderator
 
AlbanPOLIMI's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Milano | Tiranė
Posts: 6,426
Likes (Received): 3033

Rrėnimi i Shtėpisė sė Alfabetit:

__________________
Vox populi, vox Dei
AlbanPOLIMI no está en línea   Reply With Quote
Old September 8th, 2013, 09:33 PM   #391
AlbanPOLIMI
Moderator
 
AlbanPOLIMI's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Milano | Tiranė
Posts: 6,426
Likes (Received): 3033

Memoriali i 2 shekujve histori:

Quote:


Njė mesazh bashkimi kombėtar vjen nga fshati Golem, nė Gjirokastėr, nė formėn e njė memoriali tė veēantė, i cili pėrjetėson nė granit emrat dhe bėmat e shumė prej personaliteteve tė kėsaj zone, ndėr shekuj.

8 Shtator 2013
__________________
Vox populi, vox Dei
AlbanPOLIMI no está en línea   Reply With Quote
Old September 20th, 2013, 09:05 AM   #392
KingGenti
BANNED
 
Join Date: Jul 2009
Location: Durrės-Trieste
Posts: 10,593
Likes (Received): 2024

image hosted on flickr

Untitled by paul.jeannin, on Flickr
__________________
KingGenti no está en línea   Reply With Quote
Old September 20th, 2013, 12:25 PM   #393
Mad-Vampire-10
BANNED
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 11,508
Likes (Received): 6132

Sa me pelqen mbishkrimi ne ate pllakate duhet te kete me shume te tilla.
__________________

KingGenti liked this post
Mad-Vampire-10 no está en línea   Reply With Quote
Old September 22nd, 2013, 05:50 PM   #394
Mad-Vampire-10
BANNED
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 11,508
Likes (Received): 6132

Monumenti i Antigonesė do t'i nėnshtrohet njė restaurimi tė dytė

Mad-Vampire-10 no está en línea   Reply With Quote
Old September 24th, 2013, 05:21 PM   #395
JoniTTML
JoniTTML
 
JoniTTML's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 3,121
Likes (Received): 1442

Gjest per tu duartrokitur

__________________
JoniTTML no está en línea   Reply With Quote
Old September 27th, 2013, 04:12 PM   #396
KingGenti
BANNED
 
Join Date: Jul 2009
Location: Durrės-Trieste
Posts: 10,593
Likes (Received): 2024

image hosted on flickr

Monument in Permet by Malin and Espen, on Flickr
KingGenti no está en línea   Reply With Quote
Old September 29th, 2013, 08:19 PM   #397
JoniTTML
JoniTTML
 
JoniTTML's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 3,121
Likes (Received): 1442

Aksioni nė Ditėn Kombėtare tė Trashėgimisė

Krijohet portali i denoncimeve “shpetothesarin.com”


Dita Kombėtare e Trashėgimisė Kulturore ofron veē biletės falas pėr gjithė muzetė dhe parqet arkeologjike tė vendit, edhe hapje tė koleksioneve, si ky i etnokulturės nė Muzeun Historik Kombėtar.
Objekte tė artizanatit shqiptar, armė dhe vegla muzikore, veshje popullore nga tė gjitha krahinat e vendit pjesė e koleksionit tė Luljeta Danajt, po sidomos stoli qė kėtu i ka sjellė Lul Perati, nga koleksioni i tij privat krijuar prej vitit 1987.
Valltarėt dhe kėngėtarėt e Ansamblit Kombėtar parakalojnė nė hollin e Muzeut me veshjet e traditės popullore qė janė kostumet e tyre tė pėrhershme nė skenė.
Nė bashkėpunimin njėditor tė arkivave dhe institucioneve nuk duken shenja tė hendekut qė i ndan pėr ēdo ditė tė vitit.
Vizitorėt dhe turistėt e shumtė tė huaj, nga diaspora apo Kosova po e pėrjetojnė shfaqjen si rikthim tė shkėlqimit tė vjetėr.
“Ekspozita ėshtė e mrekullueshme. Por ajo qė mė magjeps ėshtė se si Shqipėria po i kthen sytė nga e kaluara pėr tė kuptuar pasuritė e mėdha qė ka. Ajo qė shikon kėtu ėshtė po aq e mirė se ajo qė sheh nė ēdo muze tė Europės. Pasuria kulturore, diversiteti, vallėzimet, dhe mėnyra se si shqiptarėt pėrfshihen nė gjithēka, ėshtė fantastike.”
Nėse kishte diēka politika pėr ta thėnė nė kėtė ditė ėshtė shpallja e njė aksioni tė Ministrisė sė Kulturės nė mbrojtje tė monumenteve.
Kėsaj thirrjeje drejtuar qytetarėve pėr tė denoncuar akte tė shkatėrrimit apo tė grabitjes sė trashėgimisė i ka paraprirė sė fundi gjesti i Tomor Merlikės i cili i dorėzoi Drejtorisė sė Monumenteve tė Tiranės Kambanėn Kalasė sė Krujės. Atij i shprehet mirėnjohja pėrpara shumė tė rinj qė frekuentojnė sot mozaikun e Tiranės. Guida pėr kėtu mund tė sjellė kėdo qė ndodhet nė qytet pėr arsye turistike apo studimi.
“Ėshtė hera ime e parė nė Shqipėri pėr njė kurs trajnimi mbi “Qytetarinė Evropiane” me tė rinj nga vende tė ndryshme tė Europės. Kam shtatė ditė nė Tiranė, mė pėlqen qendra e qytetit, fasadat e Edi Ramės. Ka njė atmosferė gjithė ngjyra dhe tė gėzueshme. Mė tėrheq ky kėnd i Mozaikut dhe mė bėn pėrshtypje puna e tė rinjve pėr riprodhimin e simbolit tė qytetit. Edhe jeta e natės nė Tiranė mė ėshtė dukur mjaft e kėndshme. Jemi zbavitur shumė dhe jam e bindur se do tė rikthehem shumė shpejt”, u shpreh studentja nga Serbia, Milena Stojakovic.
Me gjithė atmosferėn dhe humorin e mirė, administratat e trashėgimisė janė nė pritje t’u bėhet e ditur se si dot funksionojnė raportet me dikasterin qendror Ministrinė e Kulturės. Deri nė kohėn e vendimeve serioze urimet e pėrzemėrta kush nuk i do.

http://www.abcnews.al/lajme/kulture/4/34642
__________________

rene1234, gjergjkastrioti liked this post
JoniTTML no está en línea   Reply With Quote
Old September 29th, 2013, 09:29 PM   #398
Mad-Vampire-10
BANNED
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 11,508
Likes (Received): 6132

DITA TRASHEGIMISE RRENIMI I PASURISE KULTURORE NJE PROBLEM I MPREHTE NE VEND

Mad-Vampire-10 no está en línea   Reply With Quote
Old September 29th, 2013, 09:44 PM   #399
Mad-Vampire-10
BANNED
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 11,508
Likes (Received): 6132

Gjendja e trashėgimisė kulturore

Mad-Vampire-10 no está en línea   Reply With Quote
Old September 29th, 2013, 09:46 PM   #400
Mad-Vampire-10
BANNED
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 11,508
Likes (Received): 6132

Portal pėr tė mbrojtur trashėgiminė kulturore

Mad-Vampire-10 no está en línea   Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 06:49 PM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu