daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Transport miejski i regionalny

Transport miejski i regionalny Komunikacja zbiorowa oraz rowerowa

Reply

Thread Tools
Old January 7th, 2014, 03:42 PM   #8321
MSQ
łódź cannot into airport

MSQ's Avatar

Likes (Received): 456

Quote:
Originally Posted by Residentes de Łódź View Post
Mam znajomego motorniczego w MPK. Dzień przed pracą nigdy przy okazji "posiadówek" czy jakiś spotkań nie tykał alkoholu. Kierownik/dyrektor/zarządzający (niepotrzebne skreślić) na jego zmianie zawsze przed wydaniem kluczyków do tramwaju sprawdzał ich na alkomacie. Nie było wyjątku. Każdy grzecznie meldował się x czasu przed kursem i w wężyku czekał na badanie.
Masz słowo znajomego, tylko oficjalne informacje (podawane m.in. przez spółkę) są inne - nie każdy był poddawany kontroli alkomatem. Była jedynie kontrol wyrywkowa.

Quote:
Originally Posted by Residentes de Łódź View Post
W ogóle nadal nie wiem co to za dyskusja. Skoro jak ktoś napisał wyżej alkohol zakupił w zwykłym sklepie i spożywał w trakcie pracy to kto miał go skontrolować? Albo inaczej: Jak skontrolować takiego delikwenta przy setkach pojazdów i pracowników? Odpowiem: to praktycznie nierealne.
Stewie_G opisał jak to powinno wyglądać w praktyce przy zastosowaniu odpowiednich technologii. Ale do tego daleka droga.
Nie wiesz? W spółce przewożącej osoby były znacznie gorsze standardy dotyczące badań kierowców niż w spółkach przewożących towar. Według Ciebie to ok? Badanie na gębę? Wybacz, ale według mnie nie. To są jakieś niesamowite jaja i robienie sobie jaj z ludzi, że dotąd takie procedury nie istniały. Musiały zginąć dwie niewinne osoby, by dopiero łódzkie kierownictwo wpadło na taki genialny pomysł (który od dawna funkcjonuje w innych miastach). To nie ma prawa rozejść się po kościach.

Sponsored Links

Old January 7th, 2014, 04:22 PM   #8322
Pan spięty
Registered User

Pan spięty's Avatar

Likes (Received): 720

Co do kontroli trzeźwości w zakładach pracy, to ja mam takie zdanie: Po co zakładać, że kazdy jest debilem i okazywać to pracownikom, kontrole powinny być tylko i wyłącznie wyrywkowe, ale przy tym konsekwencje w razie złapania bardzo surowe (wywalenie, sprawa o zagrożenie zdrowia i życia itd by nikomu to do łba nie strzeliło). Wiadomo w MPK pracuje wieleset motorniczych i kierowców i kontrolowanie każdego codziennie to jakiś absurd (także pod wzgledem czysto ludzkim), takiego wypadku nie było w Łodzi od lat i statystycznie powodowanie przez prowadzących wypadków z powodu picia alkoholu to jakiś marginalny problem, podejżewam, że jakby policzyć to częściej dochodzi do wypadków z powodu ograniczania widoczności tymi wszelakimi patentami do zasłaniania szyb (folie, gazety, plakaty itp). Koledzy jak byście się czuli gdyby wasz szef (czy macie takowego, czy nie wczujcie się) kazał wam dmuchać codziennie pomimo powiedzmy 20 latach nienagannej, ba wzorowej pracy? Nie czuli byście się traktowani jak gówno? W MPK to nie prowadzący są problemem, a tym bardziej ich picie jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Większym problemem jest stan techniczny taboru, brak regularnych szkoleń (co zrobić gdy....), brak egzekwowania od prowadzących przestrzegania przepisów (ach te sprinty na czerwonym... ) itd.

Kpc21, nowy1212 liked this post
Pan spięty no está en línea   Reply With Quote
Old January 7th, 2014, 04:32 PM   #8323
Glaurung
Registered User

Likes (Received): 27

MSQ osoby w środku tramwaju nie odniosły większych obrażeń, a motorniczy jak zaczynał pracę był najprawdopodobniej trzeźwy.
Gdyby przewoził towar, a nie osoby i do tego byłby dokładnie sprawdzony przed rozpoczęciem pracy, to by niczego nie zmieniło.

Rozwiązaniem może być dodatkowe wyrywkowe sprawdzanie trzeźwości na koniec pracy i podczas z ogromnymi konsekwencjami. Jednak pojedyncze incydenty zawsze mogą się zdarzyć.
Glaurung no está en línea   Reply With Quote
Old January 7th, 2014, 05:19 PM   #8324
Kpc21
Registered User

Likes (Received): 627

Zdaje się że kiedyś MPK testowało autobus, który wymagał dmuchnięcia w alkomat, by dało się uruchomić silnik. Obejść się da (zresztą każde zabezpieczenie da się obejść), ale proste to nie jest.

Ciekawe tylko, że mimo tego, że w kabinie znaleziono częściowo puste butelki po trunkach i nie napoczęte piwo, jeszcze dziś rano nie było wiadomo, czy ten delikwent pił przed służbą czy na służbie...
Kpc21 no está en línea   Reply With Quote
Old January 7th, 2014, 05:25 PM   #8325
Pan spięty
Registered User

Pan spięty's Avatar

Likes (Received): 720

Czy zauważyliście nowe nalepki na tramwajach. Sa pomarańczowe, na tylniej ścianie/oknie z napisem zachowaj bezpieczną odległość. Co do bezpieczeństwa i takich miejscowych patentów, to czy wie ktoś jak skończyła się ta historia z czujnikami pomiędzy wagonami?
Old January 7th, 2014, 06:17 PM   #8326
Pesa3303
Registered User

Likes (Received): 164

I wiecie co jest najbardziej smutne w tym wszystkim że musiała się wydarzyć katastrofa by mechanizm zaskoczył. Z tego co wiem w całej Polsce rano dyspozytorzy, nadzór ruchu, policja i bóg wie kto jeszcze sprawdza trzeźwość motorniczych, kierowców autobusów a nawet postronnych kierowców poruszających się w ciągach głównych dróg. Szkoda że dopiero po takich tragediach. Myślę że kierowcą trochę na otrzeźwienie ostatnie informacje coś dadzą do myślenia. Piłeś nie jedź a jak chcesz jechać to na osobnej drodze abyś siebie tylko zabił a nie innych.

Pesa3303 no está en línea   Reply With Quote
Old January 7th, 2014, 06:24 PM   #8327
SEC.
Registered User

Likes (Received): 358

Quote:
Originally Posted by wirtualnyjan1 View Post

Może dodatkowa kontrola przez kontrolerów biletów?
Kontrolę biletów spotkasz rzadziej niż Nadzór Ruchu ukryty za przystankiem.
SEC. no está en línea   Reply With Quote
Old January 7th, 2014, 06:33 PM   #8328
Eyk88
Niewidzący ładnych rzeczy

Eyk88's Avatar

Likes (Received): 2779

Quote:
Originally Posted by SEC. View Post
Kontrolę biletów spotkasz rzadziej niż Nadzór Ruchu ukryty za przystankiem.
Ile to razy (kiedyś, jak poruszałem się MPK) mnie spotykała kontrola to waliło od nich tak wódą czy innym specyfikiem, że nawet nie chciało mi podawać się biletu ani zdejmować słuchawek.

Szli dalej.
Old January 7th, 2014, 07:06 PM   #8329
Slavekk
Registered User

Likes (Received): 38

Quote:
Originally Posted by Eyk88 View Post

Ile to razy (kiedyś, jak poruszałem się MPK) mnie spotykała kontrola to waliło od nich tak wódą czy innym specyfikiem, że nawet nie chciało mi podawać się biletu ani zdejmować słuchawek.
Właśnie telewizor powiedział że on poprzednio był kontrolerem w MPK i stracil pracę przez alkohol.
Dobrze to nie wygląda...
Slavekk no está en línea   Reply With Quote
Old January 7th, 2014, 07:09 PM   #8330
Eyk88
Niewidzący ładnych rzeczy

Eyk88's Avatar

Likes (Received): 2779

Chciałem wpisać lol, ale nie wiem, czy wypada.

Btw, ciekawe ilu pasażerów przerzucił na gazie zanim go złapali.
Old January 7th, 2014, 07:11 PM   #8331
nowy1212
Registered User

nowy1212's Avatar

Likes (Received): 1188

Quote:
Originally Posted by Glaurung View Post
Rozwiązaniem może być dodatkowe wyrywkowe sprawdzanie trzeźwości na koniec pracy i podczas z ogromnymi konsekwencjami. Jednak pojedyncze incydenty zawsze mogą się zdarzyć.
Mysle, ze powinno wygladac to tak
Tramwaj stoi na przystanku na swiatlach podchodzi policjant (czy ktos kot w MPK sie tym zajmuje) i sprawdza za pomoca alkomatu czy jest trzezwy. Nie trzeba wszystkich sprawdzac tylko niech motorniczy wie ze sa duze szanse ze go przylapią.

Tak samo powinno być z kierowcami - jest korek rano policjant podchodzi do wybranych przez siebie samochodów i sprawdza.

Powtarzam nie liczy sie ilość kontroli tylko to zeby czlowiek wiedział,ze sa duze szanse ze moze zostac zlapany.
No i oczywiscie po złapaniu duża kara.

Quote:
Originally Posted by Kpc21 View Post
Zdaje się że kiedyś MPK testowało autobus, który wymagał dmuchnięcia w alkomat, by dało się uruchomić silnik. Obejść się da (zresztą każde zabezpieczenie da się obejść), ale proste to nie jest.
Motorniczowie i kierowcy wymieniają sie czesto w trakcie jazdy i silnika nie wyłączają wiec mozna ominąć takie zabezpieczenie, ale mimo wszystko uważam ze to dobry pomysl, bo sa większe szanse na zlapanie pijaka.

Quote:
Originally Posted by Pan spięty View Post
Czy zauważyliście nowe nalepki na tramwajach. Sa pomarańczowe, na tylniej ścianie/oknie z napisem zachowaj bezpieczną odległość. Co do bezpieczeństwa i takich miejscowych patentów, to czy wie ktoś jak skończyła się ta historia z czujnikami pomiędzy wagonami?
Tak - psiałem o tym w niedziele chyba nawet w tym watku
Quote:
Co do bezpieczeństwa i takich miejscowych patentów, to czy wie ktoś jak skończyła się ta historia z czujnikami pomiędzy wagonami?
A co to za sprawa?Pierwsze słysze
Quote:
Originally Posted by Eyk88 View Post

Szli dalej.
A ja juz od dluzszego czasu jak mam kontrole to wlasnie bardzo dobrze kontrolerzy wygladaja.

Quote:
Originally Posted by Slavekk View Post
Właśnie telewizor powiedział że on poprzednio był kontrolerem w MPK i stracil pracę przez alkohol.
Dobrze to nie wygląda...
Wiesz MPk nie prowadzi bazy danych z kierowcami - tzn nie mozna na przyklad zobaczyc czy na danego pracownika byly jakies skargi wczesniej (wczoraj o tym w TV było) więc mnie już nic nie zdziwi.

Last edited by nowy1212; January 7th, 2014 at 07:17 PM.
nowy1212 está en línea ahora   Reply With Quote
Old January 7th, 2014, 07:32 PM   #8332
Kpc21
Registered User

Quote:
Originally Posted by nowy1212 View Post
Motorniczowie i kierowcy wymieniają sie czesto w trakcie jazdy i silnika nie wyłączają wiec mozna ominąć takie zabezpieczenie, ale mimo wszystko uważam ze to dobry pomysl, bo sa większe szanse na zlapanie pijaka.
A podczas postoju na krańcówkach silnika nie gaszą?
Old January 7th, 2014, 08:06 PM   #8333
nowy1212
Registered User

nowy1212's Avatar

Likes (Received): 1188

Quote:
Originally Posted by Kpc21 View Post
A podczas postoju na krańcówkach silnika nie gaszą?
Nie zawsze - zalezy od pogody i tego ile czasu postój trwa - gdy jest zima albo upał to silnik pozostaje wlaczony (by chłodzić lub grzać)
nowy1212 está en línea ahora   Reply With Quote
Old January 7th, 2014, 08:49 PM   #8334
Kpc21
Registered User

I okoliczni mieszkańcy nie robią z tego powodu problemów, tak jak to było w przypadku Bazarowej (która w końcu została zlikwidowana, a rolę krańcówki pełnią zwykłe przystanki)?
Old January 7th, 2014, 11:54 PM   #8335
PE 099
Registered User

PE 099's Avatar

Likes (Received): 353

No to zależy gdzie - czy jest to pętla uliczna czy dworzec autobusowy. Poza tym wiadomo, że jak jest 5 minut przerwy i klima chodzi to nie ma co gasić, ale na 25 minut to jednak już wypadałoby...

Quote:
Originally Posted by wirtualnyjan1 View Post

Może dodatkowa kontrola przez kontrolerów biletów?
Dobry żart, podoba mi się.
A na serio - Ty tak na poważnie czy to jakieś dziwne poczucie humoru, którego ja nie rozumiem?

Quote:
Mysle, ze powinno wygladac to tak
Tramwaj stoi na przystanku na swiatlach podchodzi policjant (czy ktos kot w MPK sie tym zajmuje) i sprawdza za pomoca alkomatu czy jest trzezwy. Nie trzeba wszystkich sprawdzac tylko niech motorniczy wie ze sa duze szanse ze go przylapią.

Tak samo powinno być z kierowcami - jest korek rano policjant podchodzi do wybranych przez siebie samochodów i sprawdza.
A to się akurat czasem zdarza. Podobnie np. takie kontrole z radarem na prędkość.
Tylko jest taki drobny problem natury technicznej, że gdy w osobówce jest nietrzeźwy kierowca to się go ściąga na pobocze i jazda się kończy. A jak motorniczy będzie nietrzeźwy to co? Wysiadka wszystkich pasażerów i motorniczego a tramwaj na najbliższą pętle odprowadza nadzór ruchu? To już lepiej takie kontrole na pętlach robić (co w niektórych miastach jest praktykowane).

Quote:
Pomijając, że powinni zmieniać się na końcówce to ile po takiej zmianie na mieście pojedzie, 20 minut? Potem na przerwie i tak się raczej pojazd gasi by zrobić OC mając przed sobą kilka godzin pracy.
Poza tym to w autobusach się zmieniają prowadzący bez wyjmowania kluczyka, w tramwaju i tak go trzeba wyjąć, bo każdy ma swój, nie?

Quote:
Wiesz MPk nie prowadzi bazy danych z kierowcami - tzn nie mozna na przyklad zobaczyc czy na danego pracownika byly jakies skargi wczesniej (wczoraj o tym w TV było) więc mnie już nic nie zdziwi.
To jest wręcz nieprawdopodobne! Myślałem, że każde duże przedsiębiorstwo prowadzi kartoteki prowadzących z historią całej pracy (wypadki, skargi, zdarzenia awaryjne itp.). Tu na południu prowadzi się nawet rejestry rozmów przez radiotelefony jeżeli były bardzo znaczące (czyli np. awarie, wypadki a nie informacje o opóźnieniach).
Nie trzeba żadnych uprawnień aby nim jeździć, a na jezdnie się pcha.
Chce samych praw pieszych i pojazdów... A obowiązki ?
PE 099 no está en línea   Reply With Quote
Old January 8th, 2014, 09:14 AM   #8336
wurkut
Registered User

Likes (Received): 86

Nie wiem, czy prowadzenie takiej dokumentacji pracowniczej jest legalne, mam wątpliwości. Wszelkie pisemne upomnienia, nagany, są trzymane w teczce osobowej pracownika, ale po minięciu ustawowego okresu są z dokumentów usuwane, PIP bardzo tego przestrzega.
Na swój uzytek mam zeszycik, o którym kadrowa nie wie Zapisuję sobie tam datę przewinienia pracownika i co dokładnie zrobił. Bardzo pomocne może być przy typowaniu osób do redukcji, albo jako kontrargument kierownika na argument pracownika o jego niedocenieniu
Panie Ryszardzie, czy nie pamięta pan że dnia 16 maja puknął sobie pan w robocie, wydmuchał 0,7 promila, ale kierownik był tak dobry, że sprawy nie upublicznił? A panie Janku, nie pamięta pan, że 19 lipca pzrez cały dzień wymurował pan 3 m^2 ściany, mimo że przeciętny murarz spokojnie robi 10?
To zawsze działa, oczywiście użyte nieoficjalnie

nowy1212 liked this post
wurkut no está en línea   Reply With Quote
Old January 8th, 2014, 09:28 AM   #8337
mch
krasnal Hałabała

mch's Avatar

Likes (Received): 54

Quote:
Originally Posted by darols View Post

Nowoczesne tramwaje mają kontrolowaną strefę zgniotu i klatkę bezpieczeństwa. Wagon może się pogiąć i wymagać wymiany całego członu ale siła zderzenia nie jest przenoszona na motorniczego i pasażerów.

"Nie jest przenoszona" to jednak przesada. Jest po prostu ograniczana. Energię zderzenia pochłaniają przede wszystkim przeguby oraz czołownice (sama belka zderzakowa może przenieść nacisk do kilkudziesięciu ton odkształcając się sprężyście). W nowoczesnych pociągach stosuje się dodatkowo wydłużone nosy z rurowymi komorami o przekroju plastra miodu, które dodatkowo zwiększają zdolność czołownicy do pochłaniania energii.

Quote:
Originally Posted by darols View Post
Ktoś kiedyś dał przykład z ruchu drogowego, gdzie zderzył się czołowo Polonez z Mercedesem. Polonez był prawie cały a Mercedes miał cały przód w pogięty w harmonijkę. Niestety kierowca Poloneza nie przeżył a ten z Mercedesa miał tylko potłuczenia. Tak samo jest z tramwajami. Jak wagon jest sztywny to cała siła zderzenia przenosi się na pasażerów, którzy zabijają się o wyposażenie wnętrza latając po nagle zatrzymanym wagonie. Jak wagon ma strefy zgniotu, to "łagodniej" wytraca prędkość, część energii jest pochłaniana przez absorbery i pasażerowie mniej odczuwają siły bezwładności.

Przykład z Polonezem kiepski, ponieważ ten samochód pod względem bezpieczeństwa był bardzo dobrze zaprojektowany i w latach swojej młodości należał do czołówki europejskiej! Ma również strefę kontrolowanego zgniotu (wtedy była to nowość nawet u zachodnich producentów). Sztywna jest w nim natomiast kabina, stanowiąca klatkę bezpieczeństwa. Polonez nie dorobił się nigdy poduszek powietrznych, więc powyżej pewnej prędkości kierowca po prostu wali z impetem głową w kolumnę kierownicy, stąd obrażenia śmiertelne. Problemem jest także korozja i wspawki robione metodą gospodarczą, które zmieniają właściwości nadwozia podczas zderzenia.

lodzer.m liked this post
mch no está en línea   Reply With Quote
Old January 8th, 2014, 10:49 AM   #8338
wirtualnyjan1
Registered User

wirtualnyjan1's Avatar

Quote:
Originally Posted by PE 099 View Post
Dobry żart, podoba mi się.
A na serio - Ty tak na poważnie czy to jakieś dziwne poczucie humoru, którego ja nie rozumiem?
Luźna propozycja.
Old January 8th, 2014, 11:41 AM   #8339
Jean Michel
Registered User

Likes (Received): 397

Quote:
Czy zauważyliście nowe nalepki na tramwajach.
Trudno takiego syfu nie zauważyć. Wykonanie jak zwykle cudowne.
Jean Michel no está en línea   Reply With Quote
Old January 8th, 2014, 11:49 AM   #8340
Polopiryn
Registered User

Likes (Received): 228

Lepsze pytanie, a po co to u nas. Tyle lat nie było i teraz nagle? :o

Kpc21 liked this post
Polopiryn no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
łódź, łódzkie, inwestycje, pesa, tramwaje

Thread Tools