daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Architektura i Urbanistyka > ZabytkiGlobal Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.


Reply

 
Thread Tools
Old November 30th, 2015, 08:06 PM   #221
dwiegruszki
post-kielecki scyzoryk
 
Join Date: Aug 2008
Location: Polskie Łużyce mym gniazdem
Posts: 1,711
Likes (Received): 1853

Quote:
Originally Posted by FRED PERRY View Post
Całkiem nieżle to wygląda...Tylko zamiast tych pierd... tujek lepiej choć jeden zielony parasol.
__________________
Starych chałup czar... http://www.skyscrapercity.com/showth...355&highlight=
[Niemcy]Kolonia rowerowa...http://www.skyscrapercity.com/showth...536&highlight=
dwiegruszki no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old December 3rd, 2015, 02:23 PM   #222
FRED PERRY
Najlepszy sort Polaków
 
FRED PERRY's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Location: Księstwo Świdnickie
Posts: 1,874
Likes (Received): 2840

Quote:
Takie okna ma Wawel, a wysokość budynku zostawia w tyle zamożne kamienice w stołecznej czeskiej Pradze. Spod grubych warstw tynku kamienicy przy ul. Łukowej wyłania się niezwykła historia. – Skala i kompletność zachowanego wystroju sprzed bez mała 500 lat sprawia, że ta kamienica jest ogromnie cenna i nie mówimy tu o skali Dolnego Śląska, ale nawet Polski – entuzjazmu nie kryje Dorota Wandrychowska, konserwator dzieł sztuki.
Jest pewne – XV-wieczny właściciel kamienicy przy ul. Łukowej był bardzo bogaty. – O tym świadczą na przykład granitowe, masywne okna, do dziś ukryte w murach. Były wykute z olbrzymich bloków granitowych i nieznaną nam metodą wciągnięte na piętro. Takie okna ma Wawel – z zachwytem o odkrytych podczas remontu elewacji obiektach mówi konserwator. – Ale to nie wszystko. Są jeszcze niezwykle grube mury, budowane z wysokiej jakości cegły, i wreszcie sama wysokość budynku. Takich kamienic nie miała nawet bogata Praga. Właściciel świdnickiej kamienicy był mieszczaninem, co pokazuje, jak zamożne było miasto, skoro mieszkaniec mógł się szczycić takim obiektem.To nie wszystkie odkrycia. Okazało się, że od strony ulicy Kotlarskiej, na kamienno-ceglanym murze znakomicie zachował się fakturalny średniowieczny tynk, natomiast od strony ulicy Łukowej nieco późniejszy, wczesnorenesansowy wystrój. – Są tu świetnie widoczne pasy, wytyczające prostokąty, co umownie nazwaliśmy boniami. Mają bardzo intensywny, czerwony kolor, a malowane były z dużą fantazją, bez zachowania rygorystycznej geometrii. Do tego dodać trzeba także piękne kamienne łuki nad wejściami. Na pewno mamy do czynienia z ogromnie cennym obiektem – dodaje Dorota Wandrychowska. W obliczu tak bogatych i skomplikowanych znalezisk do współpracy został zaproszony dr Maciej Małachowicz, badacz architektury i specjalista z zakresu ochrony zabytków. Jest już pewne, że nie skończy się na zwykłym remoncie elewacji. – Oczywiście konieczna jest konserwacja odsłoniętych elementów, niełatwa kwestią pozostanie natomiast sprawa aranżacji. Na pewno prace nie będą tanie. Nie udźwigną ich sami mieszkańcy. Tutaj potrzebna będzie pomoc z zewnątrz. Jestem jednak przekonana, że ten obiekt zasługuje na szczególne traktowanie i wsparcie – mówi konserwator Wandrychowska.Z kamienicą wiąże się legenda o świdnickim gryfie. To tu, w piwnicy karczmy, miała się znajdować studnia z niezwykle czysta wodą. Dziewczęta, które przychodziły jej naczerpać, zaczęły znikać bez śladu. Jeden z mieszkańców podejrzał, ze niewiasty porywa mieszkający w studni stwór – gryf. W mieście zapanowała wielka trwoga. Tak się złożyło, że w tym czasie w Gospodzie Pod Złotym Gryfem młodzieniec podczas gry w kości zabił dworzanina księcia Bolka I i za swój czyn został skazany na śmierć. Książę zadecydował jednak, że go ułaskawi, po jednym wszakże warunkiem. Młodzieniec miał zabić gryfa. Sprytu mu nie brakowało. Ubrał się w błyszczącą zbroję i zszedł do piwnicy. Gdy gryf ujrzał w błyszczącej zbroi swoje odbicie, osłupiał, a ten moment wykorzystał młodzieniec, zadając mieczem śmiertelny cios. Na pamiątkę tej historii na rogu kamienicy pod rzeźbą św, Jana Chrzciciela, patrona Świdnicy, umieszczono rzeźbiarską scenę walki młodzieńca z gryfem. Rzeźba zachowała się do dzisiaj.


Więcej zdjęć: http://swidnica24.pl/kamienica-przy-...-skale-polski/
__________________
Wolność i suwerenność a nie jakaś tam demokracja

Flickr | Instagram

Rombi, Mateusz864, Tomczas liked this post
FRED PERRY no está en línea   Reply With Quote
Old December 3rd, 2015, 07:16 PM   #223
FRED PERRY
Najlepszy sort Polaków
 
FRED PERRY's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Location: Księstwo Świdnickie
Posts: 1,874
Likes (Received): 2840

Kolejne odkrycie - tym razem gotycki portal

https://www.facebook.com/Stare-Miast...83669828481804
__________________
Wolność i suwerenność a nie jakaś tam demokracja

Flickr | Instagram

Erni79, misuhhh, Rombi liked this post
FRED PERRY no está en línea   Reply With Quote
Old December 5th, 2015, 10:54 AM   #224
_koriat_
tararam!
 
_koriat_'s Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Location: Pokraków
Posts: 3,290
Likes (Received): 2494


Prują elewację, aż furczy, a gotycka figura z konsolą i baldachimem na narożniku stoi nawet niczym nie owinięta... Musi polska szkoła konserwatorska
__________________
Civitates Poloniae praeter Cracoviam parum nitidae
Enea Silvio de Piccolomini
_koriat_ no está en línea   Reply With Quote
Old December 5th, 2015, 06:38 PM   #225
FRED PERRY
Najlepszy sort Polaków
 
FRED PERRY's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Location: Księstwo Świdnickie
Posts: 1,874
Likes (Received): 2840

Janusze konserwacji zabytków

Remonty cz. 2

Pl. Drzymały


Żelbetowy most z 1912 roku w Parku Centralnym


Pl. Wojska Polskiego
__________________
Wolność i suwerenność a nie jakaś tam demokracja

Flickr | Instagram

Erni79, Rombi, mar04, Lares liked this post
FRED PERRY no está en línea   Reply With Quote
Old December 6th, 2015, 07:50 PM   #226
Erni79
Registered User
 
Erni79's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Wrocław
Posts: 10,719
Likes (Received): 3270

Warto przypomnieć że tradycja pieczenia pierników w Świdnicy jest najstarsza (starsza o 100 lat niż pierniki toruńskie):

Quote:
Tradycje piernikarskie są jednymi z najstarszych elementów dziedzictwa kulturowego Śląska, a ich korzenie sięgają czasów pogańskich. Zwyczaj wypiekania pierników ma swe potwierdzenie źródłowe już w 1293 r. w Świdnicy, stanowiąc najstarszą wzmiankę o piernikarzach w Europie Środkowej [pierwsze toruńskie źródła są 100 lat późniejsze !]. Od średniowiecza, aż po początki XX w. na terenie całego historycznego Śląska piernikarze wyrabiali niezwykłe przysmaki jakimi są pierniki. Tradycja ta była obecna w niemal każdym mieście i miasteczku.
http://muzeumniemcza.pl/piernikarnia/
Erni79 no está en línea   Reply With Quote
Old December 15th, 2015, 01:09 PM   #227
FRED PERRY
Najlepszy sort Polaków
 
FRED PERRY's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Location: Księstwo Świdnickie
Posts: 1,874
Likes (Received): 2840

Quote:
W lożach, na organach i emporach, na ołtarzu i ambonie… Większość elementów wyposażenia świątyni zdobią anioły, które upodobał sobie barok.

Panoszą się wszędzie, poczynając od pierwszego piętra, z ilościową kumulacją na stropie – opowiada konserwator Ryszard Wójtowicz – Kościół Pokoju to strefa anielska, dosłownie.

To bardzo pracowita gromada: trzymają inskrypcje, taszczą harfy i klawikordy, wymachują trąbkami i puzonami, niosą Ewangelię, towarzyszą Janowi Chrzcicielowi. – Po prostu pilnują całego tego interesu – żartuje konserwator, który w ramach projektu odnowił już niemało anielskich postaci, m.in. 39 pucułowatych muzykujących aniołków, które obsiadły organy. Są tam i pełnopostaciowe wizerunki, i same uskrzydlone torsy w chmurkach.

Wrażenie robi metamorfoza aniołów na bocznych ścianach przedsionków szafy organowej. Są jednym z najwcześniejszych elementów dekoracji świątyni, prawdopodobnie z 1695 roku. – Po fatalnej renowacji w 1902 roku zamieniono je w szkarady o prymitywnym wyrazie twarzy, w zielonkawoburej tonacji; po prostu kolorystyczna magma – opowiada pan Ryszard. Po usunięciu przemalowań wyłoniły się z nich delikatne monochromatyczne postacie, w ciepłym odcieniu umbry palonej.

Dawne piękno odzyskały wcześniej także rzeźbione okazałe anioły spod dłuta Augusta Hoffmanna na ołtarzu oraz anioły na ambonie, łącznie z wieńczącym ją trębaczem. Po konserwacji są także anielskie rzeźby na loży muzycznej od strony południowej. Kolejne anioły czekają cierpliwie w kolejce do renowacji.

Są bardzo różnorodne, rzeźbione i malowane, niestety zwykle mocno przemalowane. W większości w wieku dziecięcym i nastoletnim – żartuje konserwator.

Jego zdaniem w kościele nie ma wieloskrzydłych poważnych serafinów, ani cherubinów, tylko raczej swawolne anioły i aniołki stojące nieco niżej w anielskiej hierarchii. Ile ich jest? Wiadomo, że setki, ale nikomu dotąd nie udało się ich zliczyć. Konserwator obiecuje, że na koniec projektu także i anioły zostaną sumiennie zsumowane. – Mam swojego faworyta z 1695 roku, nad Halą Ślubów. Mało kto o nim wie, turyści nie mają szansy go obejrzeć, ponieważ znajduje się na górnym poziomie od wewnętrznej strony empor. Natknąłem się na niego przypadkowo szukając dat malowideł stropowych. To nadzwyczaj subtelny przedstawiciel anielskiego rodu, o łagodnym wyrazie twarzy, w czerwonoróżowej sukni. Jest bardzo dobrze zachowany, bez przemalowań. Wyjątkowo piękne przedstawienie, świadczące o wysokim kunszcie artystów, którzy realizowali dekoracje malarskie w kościele – opowiada konserwator.

Oprócz aniołów w ostatnich miesiącach udało się odnowić także wiele elementów prospektu organowego: polichromowaną ścianę przednią i boczne, kolumny, polichromowane obudowy słupów i mieczy, polichromowany strop, złocone ramy, elementy gzymsowań i przesłon na bocznej emporze prospektu, podłogę empor bocznych oraz polichromowane i złocone kartusze.


luteranskaenklawa.pl
__________________
Wolność i suwerenność a nie jakaś tam demokracja

Flickr | Instagram

deteroos liked this post
FRED PERRY no está en línea   Reply With Quote
Old December 19th, 2015, 08:17 PM   #228
FRED PERRY
Najlepszy sort Polaków
 
FRED PERRY's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Location: Księstwo Świdnickie
Posts: 1,874
Likes (Received): 2840

Basteja Bramy Strzegomskiej - remont elewacji


Grodzka 12 - remont elewacji
__________________
Wolność i suwerenność a nie jakaś tam demokracja

Flickr | Instagram

Lares, Rombi, deteroos, Tomczas liked this post
FRED PERRY no está en línea   Reply With Quote
Old January 7th, 2016, 08:33 PM   #229
FRED PERRY
Najlepszy sort Polaków
 
FRED PERRY's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Location: Księstwo Świdnickie
Posts: 1,874
Likes (Received): 2840

Franciszkańska - plomba z lat 60, detale zrekonstruowane ale jakość wykończenia kiepska


Kotlarska - generalny remont


Rynek 36 - remont tylnej elewacji
Raz jeszcze detale z Łukowej


__________________
Wolność i suwerenność a nie jakaś tam demokracja

Flickr | Instagram

mar04 liked this post
FRED PERRY no está en línea   Reply With Quote
Old January 11th, 2016, 02:40 PM   #230
FRED PERRY
Najlepszy sort Polaków
 
FRED PERRY's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Location: Księstwo Świdnickie
Posts: 1,874
Likes (Received): 2840

Pomnik srającego chłopka z ok. 1930 roku po renowacji__________________
Wolność i suwerenność a nie jakaś tam demokracja

Flickr | Instagram

kozian liked this post
FRED PERRY no está en línea   Reply With Quote
Old January 11th, 2016, 05:28 PM   #231
kicaj
Registered User
 
kicaj's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: Polska
Posts: 985
Likes (Received): 1003

Co tam plexi jest zamontowana? Co to w ogóle za pomysł takim pomnikiem?
kicaj no está en línea   Reply With Quote
Old January 11th, 2016, 07:34 PM   #232
FRED PERRY
Najlepszy sort Polaków
 
FRED PERRY's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Location: Księstwo Świdnickie
Posts: 1,874
Likes (Received): 2840

Tak, oryginalnie był tylko drewniany stelaż. Pomnik to taki żarcik z ok. 1928 roku kiedy to postawiono go z okazji powstania miejskich wodociągów. Obecnie opiekuje się nim Spółka Wodna "Bystrzyca" i stoi przy wjeździe na teren oczyszczalni ścieków.
__________________
Wolność i suwerenność a nie jakaś tam demokracja

Flickr | Instagram
FRED PERRY no está en línea   Reply With Quote
Old January 17th, 2016, 09:44 PM   #233
FRED PERRY
Najlepszy sort Polaków
 
FRED PERRY's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Location: Księstwo Świdnickie
Posts: 1,874
Likes (Received): 2840

Quote:
Biało-zielony, zwieńczony ozdobną koroną piec kaflowy to pierwszy element wyposażenia plebanii, który odzyskał urodę. XIX-wieczny piec świdnickiej firmy Weissenberg został zdemontowany: w gładkich i dekoracyjnych kaflach uzupełniono ubytki oraz usunięto z nich stare powłoki, nałożono nową glazurę i ponownie je wypalono.

Następnie zbudowano pieca od nowa, przystosowując go do ogrzewania elektrycznego. Będzie ocieplał jedno z reprezentacyjnych pomieszczeń na parterze plebanii, gdzie zostaną wyeksponowane XVII-XIX-wieczne malowane szafy z Kościoła Pokoju. To przyszła sala wykładowa Dolnośląskiego Instytutu Ewangelickiego, sąsiadująca z pomieszczeniem, w którym powstanie stylizowana biblioteka.

Do przechowywania cennego archiwum już zakupiono i zamontowano metalowe regały. Obie sale zostaną udostępnione
luteranskaenklawa.pl
__________________
Wolność i suwerenność a nie jakaś tam demokracja

Flickr | Instagram
FRED PERRY no está en línea   Reply With Quote
Old January 20th, 2016, 07:59 PM   #234
FRED PERRY
Najlepszy sort Polaków
 
FRED PERRY's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Location: Księstwo Świdnickie
Posts: 1,874
Likes (Received): 2840

Quote:
Budynek plebanii coraz bardziej przypomina ten z malowidła na emporze ołtarzowej w Kościele Pokoju. To właśnie wizerunek z pierwszej połowy XIX wieku odkryty już podczas remontu zdecydował o zmianach planów.

W naszej pracy zdarzają się takie niespodzianki, które uczą nas elastycznego podejścia do założeń. Po korekcie przywróciliśmy m.in. płyciny nad i pod oknami – mówi dr Maciej Małachowicz, autor projektu rewaloryzacji zespołu plebanii Kościoła Pokoju.Najstarszym elementem tego zespołu jest szachulcowa oficyna z 1656 roku, od strony muru. – To jednocześnie najstarszy budynek na placu Pokoju, pierwsza pastorówka, starsza niż sam kościół – objaśnia dr Małachowicz. Po ponad wieku, w 1763 roku, dobudowano do niej główny, murowany budynek.To barok z klasycystycznymi elementami w postaci okuć głównych drzwi i boni na parterze. – Robimy, co możemy, żeby wydobyć jego urodę – mówi architekt. Jednym z historycznych elementów, które przywrócono, jest także sygnaturka. – Wpływa ona na całą sylwetkę budynku. Po dyskusji zdecydowaliśmy się również na podrasowanie zwieńczeń kominów: były smutne, teraz są bardziej ozdobne, barokowe. Kominy na plebanii to nie tylko element techniczny, ale również dekoracyjny – dodaje architekt. W szachulcowej oficynie wstawiono okna wzorowane na barokowych. Na elewacji dominują ugry, taka była pierwotna kolorystyka.

Prace na plebanii zakończa się wiosną tego roku. To nie tylko zwykły remont, ale przygotowanie budynku do nowej roli: Dolnośląskiego Instytutu Ewangelickiego.

luteranskaenklawa.pl
__________________
Wolność i suwerenność a nie jakaś tam demokracja

Flickr | Instagram

Tomczas, Rombi, sesese liked this post
FRED PERRY no está en línea   Reply With Quote
Old January 31st, 2016, 03:10 PM   #235
FRED PERRY
Najlepszy sort Polaków
 
FRED PERRY's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Location: Księstwo Świdnickie
Posts: 1,874
Likes (Received): 2840

Quote:
Zgodnie z decyzją Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Świdnica otrzyma dotację w wysokości 117 415,80 zł na opracowanie programu rewitalizacji w ramach projektu pn. „Przygotowanie programów rewitalizacji na terenie Województwa Dolnośląskiego” współfinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020. Fundusze pozyskano w ramach konkursu zorganizowanego przez Województwo Dolnośląskie oraz Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju – informuje Magdalena Dzwonkowska z UM w Świdnicy.

- Oprócz wsparcia finansowego miasto otrzyma także pomoc merytoryczną w procesie opracowania programu rewitalizacji, stanowiącego podstawę do ubiegania się o dotację z funduszy Unii Europejskiej. Podobnie jak wszystkie gminy w Polsce, jesteśmy na etapie tworzenia dokumentu pozwalającego na aplikowanie o środki do roku 2020 – Dzwonkowska dodaje – Jeśli chodzi o realizację zadań m.in. w zakresie rewitalizacji to aplikować będziemy o środki w ramach konkursów ogłoszonych przez Instytucję Pośredniczącą Aglomeracji Wałbrzyskiej, do działania nr 6.3 – rewitalizacja zdegradowanych obszarów, poddziałań:
– 6.3a – remont, przebudowa, rozbudowa, adaptacja, wyposażenie istniejących zdegradowanych budynków, obiektów, zagospodarowanie terenów i przestrzeni, (np. monitoring miejski lub dostosowanie przestrzeni do potrzeb osób niepełnosprawnych) – w celu przywrócenia lub nadania im nowych funkcji społecznych, kulturalnych, edukacyjnych lub rekreacyjnych. Ogłoszenie konkursu nastąpi we wrześniu 2016 roku, a środki w najbliższym naborze to kwota 44,5 mln zł.
- 6.3b – remont, odnowa części wspólnych budynków wielorodzinnych mieszkaniowych. Konkurs ogłoszony zostanie w czerwcu 2016 roku, a lokacja środków w najbliższym naborze to kwota 20 mln zł.


Zadania w obszarze rewitalizacji zostaną zapisane w Lokalnym Programie Rewitalizacji Miasta Świdnicy.
- Remonty kamienic, czy modernizacja ulic i chodników to tylko niewielka część działań składających się na rewitalizację. Poprawa przestrzeni musi iść w parze z polepszeniem warunków życia, co zapewniają szerokie działania społeczne, kulturalne, edukacyjne czy ekonomiczne podejmowane w tym procesie – mówi zastępca prezydenta Szymon Chojnowski.
swidnica24.pl
__________________
Wolność i suwerenność a nie jakaś tam demokracja

Flickr | Instagram
FRED PERRY no está en línea   Reply With Quote
Old February 1st, 2016, 10:48 AM   #236
FRED PERRY
Najlepszy sort Polaków
 
FRED PERRY's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Location: Księstwo Świdnickie
Posts: 1,874
Likes (Received): 2840

Quote:
Ma 10 cm średnicy, jest z żeliwa wypełnionego ołowianymi kulkami. – Dzięki temu taki kartacz miał większą siłę rażenia – mówi dr Dobieslaw Karst o kuli, na którą trafił podczas badań archeologicznych na plebanii.Kula armatnia prawdopodobnie pochodzi z oblężenia Świdnicy przez wojska pruskie, które rozpoczęło się w noc sylwestrową 1758 roku. Prusacy pod dowództwem generała Henricha de la Motte Fouqué odcięli dostęp wody pitnej z wodociągów dla mieszkańców i przerwali kanały dostarczające wodę do młynów i fos miejskich. Do właściwego szturmu przystąpiono wiosną tego roku. Załogą austriacką stacjonującą wewnątrz murów miejskich dowodził generał Thierheim, który w kwietniu poddał miasto. Prusacy rozpoczęli szturm od północy; szczególnie atakowany był Fort Szubieniczny położony naprzeciw placu Pokoju.

Zabłąkane kule leciały zapewne także w tę stronę i jedna trafiła do obecnego ogrodu przy plebanii – przypuszcza archeolog.

Nieszczęsna Świdnica od połowy XVIII wieku była stale oblegana i ostrzeliwana i niestety łatwo zdobywana. Kula jest pamiątką po tamtym niefortunnym dla miasta czasie – dodaje. To jedyne znalezisko, na jakie trafili archeolodzy podczas nadzoru przy pracach ziemnych związanych z izolacją fundamentów plebanii. Po zakończeniu remontu plebanii kula zostanie wyeksponowana w odnowionym budynku.
luteranskaenklawa.pl
__________________
Wolność i suwerenność a nie jakaś tam demokracja

Flickr | Instagram

Rombi, Erni79 liked this post
FRED PERRY no está en línea   Reply With Quote
Old February 7th, 2016, 09:13 PM   #237
FRED PERRY
Najlepszy sort Polaków
 
FRED PERRY's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Location: Księstwo Świdnickie
Posts: 1,874
Likes (Received): 2840

Dawna filia Politechniki Wrocławskiej, potem budynek B Zespołu Szkół Budowlanych. Od 2008 roku opuszczony. W 2010 roku zawaliła się oficyna. Wyremontowany w latach 2014-15

Było:


Jest:
__________________
Wolność i suwerenność a nie jakaś tam demokracja

Flickr | Instagram

Erni79, Rombi, deteroos, Tomczas, radoskor89 and 5 others liked this post
FRED PERRY no está en línea   Reply With Quote
Old March 28th, 2017, 10:54 PM   #238
ABWera
Registered User
 
ABWera's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Location: Chrząszczyżewoszyce
Posts: 6,955
Likes (Received): 3465

Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15 marca 2017 r. w sprawie uznania za pomnik historii „Świdnica – katedra pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika i św. Wacława Męczennika”
http://www.dziennikustaw.gov.pl/du/2017/655/1
ABWera no está en línea   Reply With Quote


Reply

Tags
świdnica, dolnośląskie

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Related topics on SkyscraperCity


All times are GMT +2. The time now is 12:35 AM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu