daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Forume Shtesė > Albanologjia

Albanologjia Albanian History, Culture, Folklore, Arts and Language.

Reply
 
Thread Tools
Old January 2nd, 2018, 11:11 PM   #601
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,377

Nji gje s'kuptoj une, pse tek linku i Shtetiweb paraqiten gjithesej 34 legjislatura kur ka pas vetem 27 zgjedhje parlamentare? Quhet legjislature mbledhja e kuvendit pa zgjedhje?
Afrim Krasniqi ka bo nje liber per Sistemet Politike ne Shqiperi dhe ai rendit gjithesej 38 legjislatura, po te numerojme keto te fundit. Kujt duhet ti besojme?
7t no está en línea   Reply With Quote
Old January 2nd, 2018, 11:25 PM   #602
Be5-4rt
3Krisma n'Paris
 
Be5-4rt's Avatar
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 3,319
Likes (Received): 2005

Ne parim, Legjislatura eshte termi qe perdoret per kohen e percaktuar (nga kushtetuta) e Legjislativit (pra kuvendit) dhe qe merr mandatin nga populli. Pra ke te drejte kur thua qe jane 27... Por kam pershtypjen se ato mund te kene llogarit edhe ngonje qeveri te tipit te kohes fashise qe neve nuk e kemi llogarit si parlament (me te drejte).

ps. Tani po shof qe vete parlament.al njeh 35 legjislatura??? Nuk po marr vesh se cfare behet...
https://www.parlament.al/kuvendi/legjislaturat/

I bjen qe te ndryshojme titullin nga 27 ne 35 sepse sdo kishte kuptim ndryshe

Last edited by Be5-4rt; January 2nd, 2018 at 11:32 PM.
Be5-4rt no está en línea   Reply With Quote
Old January 2nd, 2018, 11:30 PM   #603
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,377

Atehere duhet te perdorim legjislaturat qe vijne mbas zgjedhjeve
7t no está en línea   Reply With Quote
Old January 2nd, 2018, 11:37 PM   #604
Be5-4rt
3Krisma n'Paris
 
Be5-4rt's Avatar
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 3,319
Likes (Received): 2005

Epo duhet te vejme nje note qe ta sqaroje kete pune sepse qenka shume e cuditshme. Nese arrin te gjesh dicka qe e sqaron me thuaj qe ta vendos

https://www.parlament.al/wp-content/...-2001-2005.pdf
Be5-4rt no está en línea   Reply With Quote
Old January 3rd, 2018, 04:05 PM   #605
Be5-4rt
3Krisma n'Paris
 
Be5-4rt's Avatar
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 3,319
Likes (Received): 2005

@7t
Nuk e di nese e kishe vene re por Kryetari i Kuvendit paska adresen e tij zyrtare.
https://kryetari.parlament.al/2017/0...te-shqiperise/

Do ishte me mire te vendoset kjo ketu:
https://en.wikipedia.org/wiki/Chairp...ent_of_Albania
Be5-4rt no está en línea   Reply With Quote
Old January 3rd, 2018, 04:22 PM   #606
Be5-4rt
3Krisma n'Paris
 
Be5-4rt's Avatar
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 3,319
Likes (Received): 2005

Faqen e krijova dhe kam len ca gjera pa bo tek lista ne fund, ose me sakt tek Notes... do ti boj sot ose neser

27th Legislature of Albania
Be5-4rt no está en línea   Reply With Quote
Old January 3rd, 2018, 11:04 PM   #607
Dyrrachium
Registered User
 
Dyrrachium's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 8,506
Likes (Received): 5812

Sipas Wikipedias numri i minoritareve greke ne Shqiperi eshte 215 mije! Nga keta,200 mije na paskan emrigruar ne Greqi...
Quote:
Since the collapse of the communist regime in Albania in 1990, an estimated 200,000 ethnic Greeks from Albania are believed to live and work (some of them on a seasonal basis) in Greece as immigrants.
...qe i bie ne Shqiperi kane ngelur 15 mije (gjeja e vetme e sakte ne tere artikullin)

Kurse Gjirokastra ne '92 na paska qene 40% greke!
Pa folur per menyren skandaloze dhe te njeanshme se si eshte shkruajtur historia

Ne fakt ky dizniformim skandaloz nuk eshte vetem per keto dy artikuj,por ne te gjithe artikujt ku ka lidhje me minoritetin apo interesat greke ne Shqiperi.
Dyrrachium no está en línea   Reply With Quote
Old January 3rd, 2018, 11:14 PM   #608
Be5-4rt
3Krisma n'Paris
 
Be5-4rt's Avatar
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 3,319
Likes (Received): 2005

Per kto gjera askush nuk e merr seriozisht wikipedian. Eshte e veshtire ti ēbesh kto lloj artikujsh sepse jane te bazuar ne libra dhe studime greke, serbe, malazeze etj. dhe e vetmja menyre eshte te japesh burime me te sakta informacioni dhe te ngresh diskutim me adminet... te cilet ne fund fare zgjedhin nje rruge te mesme

Un para ca ditesh mesova ne wikipedia se Balshajt (fis arberor) qenka Fis Serb.
Be5-4rt no está en línea   Reply With Quote
Old January 3rd, 2018, 11:31 PM   #609
Be5-4rt
3Krisma n'Paris
 
Be5-4rt's Avatar
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 3,319
Likes (Received): 2005

Quote:
Originally Posted by Dyrrachium View Post
Sipas Wikipedias numri i minoritareve greke ne Shqiperi eshte 215 mije! Nga keta,200 mije na paskan emrigruar ne Greqi...


...qe i bie ne Shqiperi kane ngelur 15 mije (gjeja e vetme e sakte ne tere artikullin)

Kurse Gjirokastra ne '92 na paska qene 40% greke!
Pa folur per menyren skandaloze dhe te njeanshme se si eshte shkruajtur historia

Ne fakt ky dizniformim skandaloz nuk eshte vetem per keto dy artikuj,por ne te gjithe artikujt ku ka lidhje me minoritetin apo interesat greke ne Shqiperi.
Referenca thote qe ne Gjirokaster ka pas 4.000 greke ne nje popullsi prej 30.000. Cka i bjen me pak se 40%... diku tek 15% mos gaboj
Be5-4rt no está en línea   Reply With Quote
Old January 4th, 2018, 12:06 AM   #610
Dyrrachium
Registered User
 
Dyrrachium's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 8,506
Likes (Received): 5812

Artikujt historike jane skandaloze! Po vk Wikit thuaj,rendesi te jene te sakte aty ku duhet.
Dyrrachium no está en línea   Reply With Quote
Old January 4th, 2018, 09:23 PM   #611
Be5-4rt
3Krisma n'Paris
 
Be5-4rt's Avatar
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 3,319
Likes (Received): 2005

@7t
Si mendon eshte me mire kjo lloj tabele apo ajo qe kam perdor?

https://en.wikipedia.org/wiki/User:Bes-ART/sandbox
Be5-4rt no está en línea   Reply With Quote
Old January 4th, 2018, 09:49 PM   #612
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,377

Renditja vertikale e kutizave duket me mire por ato shiritat jane te shemtute dhe te panevojshem.
7t no está en línea   Reply With Quote
Old January 4th, 2018, 10:00 PM   #613
Be5-4rt
3Krisma n'Paris
 
Be5-4rt's Avatar
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 3,319
Likes (Received): 2005

Shiritat e partive e ke fjalen? Ideja eshte qe bejne nje dallueshmeri me te mire te ndarjes se deputeteve sipas partive dhe ne fakt me nje sy qe i hodha faqeve simotra te vendeve tjera te gjitha e perdornin. E di qe nuk duhet me e bo se sben si te tjeret por behet me e kuptushme sidomos kur perdor sortin
Be5-4rt no está en línea   Reply With Quote
Old January 4th, 2018, 10:20 PM   #614
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,377

Mu s'me duket me e kuptueshme por me e ngaterrueshme. Ngjyrat ne mes te tabeles te corodisin syte dhe ta heqin vemendjen nga permbajtja e tabeles. Jane te panevojshme.
7t no está en línea   Reply With Quote
Old January 4th, 2018, 11:41 PM   #615
Be5-4rt
3Krisma n'Paris
 
Be5-4rt's Avatar
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 3,319
Likes (Received): 2005

I bera Redirect nga faqa e Partise socialiste Blendi Klosit dhe i shtova nje foto. Artikullin do ta permirsoj me kalimin e kohes

https://en.wikipedia.org/w/index.php...si&redirect=no
Be5-4rt no está en línea   Reply With Quote
Old January 6th, 2018, 11:10 PM   #616
Be5-4rt
3Krisma n'Paris
 
Be5-4rt's Avatar
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 3,319
Likes (Received): 2005

7t mund te bosh nje list me kryetaret e bashkise se Durresit?

Kjo lista duhet te jete e sakte:
https://sq.wikipedia.org/wiki/Bashkia_Durr%C3%ABs
Be5-4rt no está en línea   Reply With Quote
Old January 7th, 2018, 04:56 AM   #617
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,377

Ne te ardhmen mund te merrem me listat e kryebashkiakeve te qyteteve por ne javet ne vijim do perqendrohem te kabinetet e ministrave.
__________________

Be5-4rt liked this post
7t no está en línea   Reply With Quote
Old January 7th, 2018, 08:49 PM   #618
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,377

Bona nji permbledhje te kryebashkiakeve te Shkodres duke fillu nga Periudha e Pavaresise e deri sot. Per shkak te ndryshimeve te sistemeve politike, nuk mund te hartoja nje liste te plote dhe pa boshlliqe. Ka nderprerje datash, sidomos gjate Periudhes Komuniste ku rolin e Bashkise e lunte Komiteti Ekzekutiv dhe kryetaret e asaj kohe emeroheshin dhe hiqeshin nga puna sipas tekave te kuadrove drejtues.

Kryetarėt e Bashkisė Shkodėr

Kryebashkiakė

1. Muharrem Gjylbegu (1912-1916)
2. Musa Juka (1916-1920)
3. Muhamet Gjyrezi (1924)
4. Kol Mjeda (1924-1925)
5. Mehmet Shpuza (1925)
6. Rrustem Ymeri (1928-1929)
7. Izet Dibra (1929-1930)
8. Zenel Prodani (1930-1931)
9. Rrustem Ymeri (1931-1933)
10. Zenel Prodani (1933-1937)
11. Ndoc Ēoba (1937-1939)
12. Mark Karrakiqi (1939-1942)
13. Zef Shiroka (1942-1943)
14. Loro Suma (1943)
15. Zef Gjeta (1943-1944)
16. Dhimitėr Bojaxhiu (1944-1945)

Kryetarė tė Komitetit Ekzekutiv

17. Shyqyri Hafizi (1949)
18. Luigj Shala (1960-1964)
19. Hilmi Nurja (1970-1973)
20. Agim Dardha (1986-1989)

Kryebashkiakė

21. Filip Guraziu (1992-1996)
22. Bahri Boriēi (1996-2000)
23. Ormir Rusi (2000-2003)
24. Artan Haxhi (2003-2007)
25. Lorenc Luka (2007-2015)
26. Voltana Ademi (2015-Incumbent)
7t no está en línea   Reply With Quote
Old January 7th, 2018, 08:55 PM   #619
Dyrrachium
Registered User
 
Dyrrachium's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 8,506
Likes (Received): 5812

Minoriteti Serbo-Malazes qe nuk eshte as 1 mije veta,ne Wiki rezulton 30 mije ,bazuar ne nje artikull idiot te portalit idiot B12,dhe nje kryetari te nje shoqate fantazem.

https://en.wikipedia.org/wiki/Serbo-...ins_in_Albania

Besart,ketu ke mundesi te nderhysh,se nuk bazohet ne asnje burim sadopak serioz.

Last edited by Dyrrachium; January 7th, 2018 at 09:02 PM.
Dyrrachium no está en línea   Reply With Quote
Old January 7th, 2018, 10:26 PM   #620
Be5-4rt
3Krisma n'Paris
 
Be5-4rt's Avatar
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 3,319
Likes (Received): 2005

E rregulloj un por duhet te me ndihmosh me ndonje te dhene zyrtare. Mbase censusi apo dicka tjeter.

Duke qene se jam duke rregullu faqet e deputeteve dhe politikaneve nje nga nje koha eshte teper e kufizuar. Duhet pas parasysh sepse praktikisht jemi 10/15 veta shqiptare qe merremi me artikujt e wikit, dhe nga keta gjysma me shum prishin se sa rregullojne.

Ktu ne forum askush nuk tregon interes pervec 7t dhe meje... qe faktikisht ti krahasosh faqet tona me te malit te zi apo serbise jane 100 here me mire ne aspektin viziv. Kjo fal punes qe 7t ka bo me logot qe para shum kohesh.

Sikur gjithkush te shpenzonte 30min ne dite dhe te shkruante apo kontrollonte faqet, do kishim nje situate ndryshe. Mjafton qe te shkruhen ketu ne anglisht me fjalet tona dhe bashkangjitur me burime faqe online ose libra, se pastaj mund ti kaloj un ne wiki.

Te pakten faqet e qyteteve dhe vendeve duhen bo me patjeter. Rasti i gjirokastres qe permende ti eshte turp, por ka edhe te tjera cope cope. Te mendosh qe wiki eshte nje nga burimet e informacionit kryerore (per te mos thene kryesori) dhe nje nga top 10 motorret e kerkimit ne bote... dhe shteti nuk merret fare me permirsimin te faqeve.
Be5-4rt no está en línea   Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 12:17 PM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2018, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

tech management by Sysprosium