daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Hrvatski Forum > Croatia > Zagreb > Završeni projekti

View Poll Results: Zagreb-akcija stadion: Maksimir ili Kajzerica
Maksimir 109 35.74%
Kajzerica 196 64.26%
Voters: 305. You may not vote on this poll

Closed Thread

Thread Tools Rating: Thread Rating: 4 votes, 5.00 average.
Old May 3rd, 2008, 09:35 AM   #101
krzamak
BANNED

krzamak's Avatar

Likes (Received): 3

Danas, poslije (ne)prospavane noći, možemo razumnije i realnije sagledati svu ovu frku oko stadiona.

Ono što mene brine i što što unosi nemir kod mene je totalna nedorečenost i improvizacija koju je omogućilo gradsko polavarstvo glede ovog projekta.

Idemo redom!

1. Za stadion u Maksimiru je također proveden natječaj DAZ-a na kojem je pobjedio projekt prof. Branka Kincla. Poslije toga gradsko poglavarstvo ocjenjuje da je stadion neadekvatan i skup, te najboljem ponuđaču na natječaju za izvođenje, Alpine Bau, dozvoljava da izradi svoj projekt stadiona Maksimir. Oni to i rade i dobivamo ono plavo čudo sa ogromnom nadstrešnicom, po meni amaterski uradak gdje je Alpine samo gledala da sebi olakša stvar.

2. Za stadion na Kajzerici također se provodi natječaj DAZ-a na kojem pobjeđuje Njirićev projekt. Odmah sinoć vidimo signale iz grada kako rezultat natječaja nije obvezujući, već u obzir za gradnju dolaze i drugoplasirani i trećeplasirani radovi. Znači, iako je Njirićev Vulan pobijedio, to kod drugova iz grada "ne pije niti malo vode"!

3. Pored novca ulupanog za natječaj Kajzerica, sada stvar ide na referendum koji će koštati par milijuna kuna. Bandić i drugari govore da o svemu trebaju da odluče Zagrepčani, a ispod stola non-stop provlače informaciju i stajalište grada da taj referendum uopće nije obvezujući za grad, već da ima savjetodavnu ulogu.

Zaključak!

Znači, proveli su dva arhitektonska natječaja DAZ-a, za Maksimir i za Kajzericu. Sada u lipnju će provesti referendum. Svi znamo da to sve skupa košta, ali ako je stvar transparentna i po pravilima struke, to ne bi bio problem. Problem je to što, usprkos dva natječaja gdje su isplivala dva rada, i usprkos referendumu i potrošenim novcima, nikoga ništa ni na što ne obvezuje. Kako je rekao netko gore, po kojem će se projektu raditi, kako i kada, će ipak odlučiti par ljudi iz gradskog poglavarstva na paškoj janjetini. To kod mene stvara revolt i ljutnju. Mislim, netko nekoga ovdje pošteno hebe, i to u zdrav mozak.

Ako je ovako, mogli su lijepo otići kod Magaša ili kakvog drugog "metuzalem arhitekta" doma, popiti kavicu, uzeti od dotičnog projekt od prije 50 godina, rukovati se i reći: to je to!

Zbog čega sva ova frka sa natječajima, referendumima kada Bandić i Jelušić jednom svojom odlukom mogu sve njihove rezultate pobiti i promijeniti. Ja imam osjećaj da će ovo pitanje stadiona, ako se ovako nastavi improvizirati, stajati vlasti nekoga u Zagrebu.

Last edited by krzamak; May 3rd, 2008 at 09:44 AM.
krzamak no está en línea  

Sponsored Links

Old May 3rd, 2008, 10:03 AM   #102
tonycro
Registered User

tonycro's Avatar

Likes (Received): 34

Krz, to ti je samo zauzimanje pozicija prije nadolazecih radnji
Mora se znat koliko kome i sta ide u cijeloj prici ...pa ipak kod nas moraju se sve strukture isfiltrirati kroz novcani dio price da bi se uspjesno namirila sva gladna ustasca

Drugovi imaju to u malom prstu ...ipak je to dugogodisnje iskustvo na dijelu
Dobro, s obzirom da smo se sad malo pozalili na nase vjecite aktualnosti ...mislim da ce Bandidos ubrzo uvidjeti da ce ovaj Voolcan pomiriti mase i da ce ocito (po meni) nadmasiti Maximir u svim pogledima osim u financijskim gdje ce biti jeftiniji bar za 20-30 % od zavrsetka Maximira sto je za svaku pohvalu

Ja sam nekak optimistican i zbilja mislim da ce zazivjeti ovaj projekt...mozda cemo jos malo pricekati , al za godinu dana..ko zna!!!
Old May 3rd, 2008, 10:09 AM   #103
krzamak
BANNED

krzamak's Avatar

Uzgred, ako je Poljud projektirao kontinentalac Boris Magaš (podrijetlom iz Karlovca), red je da se Kajzerica uradi po projektu jednog Dalmatinca - Hrvoja Njirića (podrijetlom iz Dubrovnika).

krzamak no está en línea  
Old May 3rd, 2008, 10:21 AM   #104
krzamak
BANNED

krzamak's Avatar

krzamak no está en línea  
Old May 3rd, 2008, 10:23 AM   #105
MasonicStage™
(( Masonic.FM ))

MasonicStage™'s Avatar

Quote:
Originally Posted by dudu24 View Post
Nije, jer su Englezi Wembley napravili na istom mjestu, dakle isto ono sto BBB traze, novi stadion u Maksimiru.
mislim da nisi shvatio samu formu bambamovog posta i mog nadovezivanja.
bambam je spomenuo tradiciju stadiona wembley za koju se stvarno može reći da je bila puno puno jača od maksimira, i između ostalog na tom stadionu su '48-me održane olimpijske igre koje su same za sebe dovoljne da stadion uđe u nekakvu povijest. kaj od toga ima maksimir...apsolutno ništa...možda onaj stari maksimir na kojem je održana univerzijada, ali maksimir se od tog izgleda puno promjenio (nagore) a i sama univerzijada nije nikakav spektakl naspram olimpijade. dakle...kakvu vrijednost maksimir kao stadion ima da se očuva? po meni nikakvu. stadion kao takav je arhitektonski drek, a dinamo (uz svo poštovanje) nije nekakav extra klub o kojem se govori u europi niti o stadionu na kojem igra...
pa sada zašto ulagati još para u nekakvo polurješenje maksimira koje je najjadnije moguće tek toliko da bi se stadion završio, a za hrpu manje novca možemo dobiti totalno nešto novo, prepoznatljivo i bolje.

ajmo malo zdrave logike...
Old May 3rd, 2008, 10:33 AM   #106
MasonicStage™
(( Masonic.FM ))

MasonicStage™'s Avatar

i da...sad sam vidio da sam zaboravio komenrirat samu poziciju stadiona...
mislim onak...da je stadion u sesvetama, pa da se novi gradi u zaprešiću rekao bi ajde okay....to je puno...
ali ovak 5 km razlike između kajze i maksimira je ništa...i nemojte mi pliz pisat da je to velika udaljenost i da se to ne isplati. to je nikakva udaljenost s time da će se prema kajzi ziher napraviti most i hrpa cesta i cestica koje će omogućiti bolji prilaz.

kako bih ja rekao..."nemate komentar"!
Old May 3rd, 2008, 10:48 AM   #107
juricaperesin
-don't let me disturb y-

juricaperesin's Avatar

Likes (Received): 705

iskreno receno imamo dilemu da su nam ambicije (kapacitet iznad 50.000) vece nego potraznja (realna brojka gledatelja u tom stadionu, gledano na buducih 30 godina).

stadion fakticno nije u toj mjeri drzavni interes kao sto su rukometne dvorane (tu je SP 2009 i prezentacija lijepe nase u svijetu, uostalom su dvorane zatvorene i nisu ovisne o vremenu + imaju dodatnu vrijednost jer su multifunkcionalne i ne samo ogranicene na rukomet).

ne mogu se odluciti, ja bi bio svakako za rjesenje:
kapacitet prilagodjena na realnu potraznju, a isto tako gradnja tamo gdje je dugorocno jeftinije ali ne na trosak kvalitete!

tko ce baciti prvi kamen na mene?
juricaperesin no está en línea  
Old May 3rd, 2008, 11:32 AM   #108
jomt
Registered User

Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by tonycro View Post
Ja mislim da ovakav stadion nebi bio popunjen sa 2 soma ljudi prosjecno, vec bi ta brojka bila bar peterostruka za početak!!!
evo mislio sam da niko neće pomislit na to al eto, super da ima ljudi koji pozitivno razmišljaju.
istog sam mišljanja da nemora značiti da će na utakmice naše lige dolazit oko 2000 gledatelja u prosjeku i da će zjapit prazan. tko zna možda na novi stadion počnu jednostavno čisto savjesno ljudi dolazit jer bi to to ipak bilo nešto novo i neviđeno još igdje u europi a di kod nas.
jednostavno ovakav stadion će stvoriti nešto novo, neku novu ljubav, i imati "dušu" na neki način. evo čim gledam ove slike vulkana me gotovo namamio da istog trena dođem tamo. uz to je i jeftini i dizajnerski bolje napravljen nego maksimir kad gledam slike u prvom postu. 50 000 mjesta je čist ok stadion kakav mora imati jedan glavi grad države i zbog ostalih stvari. ne samo zbog nogometa...
kakva tradicija... ako su mogli drugi koji imaju hrpu veće tradicije nego dinamo seliti zašto ne bi i dinamo? to su gluposti kakvih nema. i ja bi volio da je ovo na maksimiru ali nismo krivi što živimo u glupoj državi i što uopće moralo doći do tog glupog referenduma. ovo nam je prilika da krajem šestog konačno to rješimo više što se tiče stadiona...
i dajte pogledajte kako iznutra odlično izgleda... zamislite atmosferu tamo. pa kad zasvira unutra himna npr. dinamo ja volim... ili boysi kad počnu... mora bit najluđi stadion na svijetu! uglavnom konačno je došao neko i projektirao nešto novo, ali opet jednostavno i ludo. bilo bi najveća šteta da se ne izgradi to!
nadam se da će uskoro doći više slika ili neki video ovog da vidimo bolji prikaz tog sveg...
jomt no está en línea  
Old May 3rd, 2008, 12:13 PM   #109
krzamak
BANNED

krzamak's Avatar

Ovaj video sam napravio da omekšam stav BBB-a glede Maksimira!

Plavi Vulkan na Kajzerici je najbolje i optimalno rješenje!

Što više gledam ovaj Plavi Vulkan, sve mi se više, i to luđački, sviđa!

Last edited by krzamak; May 3rd, 2008 at 12:18 PM.
krzamak no está en línea  
Old May 3rd, 2008, 12:37 PM   #110
Delmat
BANNED

Likes (Received): 7

Evo jedan savjet iz grada koji ima pravi stadion

Ista koplja su se lomila i u Splitu prije nego se imao izgradit Poljud, kao tko će napunit stadion i slično.
Ali situacija u Hajduku je tada bila idilična a Stari Plac je skoro uvijek bio pun a za velikih utakmica bilo bi više od 25 tisuća ljudi, tako da je Poljud jednostavno bio kao što se kaže - idući level (iako su se mnogi pitali tko će napunit stadion od 40k mista). Ali 80. godine prošlog stoljeća na utakmici protiv Dinama postavljen je do sada nedostignut rekord - 55 000 ljudi! čini mi se da je tad Ćiro bija trener dinama (bili šal )

enivej, moje mišljenje je da Zagrebu treba stadion od 45-50 000 kapaciteta ali sa atletskom stazom. Jer, čini mi se previše da grad Zagreb, iako ima i previše love za naše prilike, sagradi stadion bez atletske staze (i tako se odriče mogućnosti organiziranja atletskih događanja koja su među najpraćenijima u svijetu i sl.) i tako jednostavno pokloni stadion Dinamu a to nije niti jedan grad napravio ma koliko god uspješan njegov klub bio, koliko mi je poznato.

Ili. postoji ona šema da donji dio tribina bude teleskopski, pa kad se igra nogomet, donji dio tribina bi bio postavljen, u protivnom bi se mogla osloboditi staza. To mi se čini još najboljim
Delmat no está en línea  
Old May 3rd, 2008, 12:57 PM   #111
Dubrovnik
Architectural Digest

Dubrovnik's Avatar

Likes (Received): 1074

Kajzerica
Dubrovnik está en línea ahora  
Old May 3rd, 2008, 01:25 PM   #112
Delmat
BANNED

Likes (Received): 7

I, da najvažniju stvar sam zaboravio reći
Nitko nije bio protiv toga da se Hajduk preseli na novi stadion iako su emocije i dandanas (29 godina poslije) vezane uz Stari Plac

Dakle, Kajserica
Delmat no está en línea  
Old May 3rd, 2008, 01:32 PM   #113
Kiwi
Far,far away.....

Kiwi's Avatar

2. opcija - Kajzerica
Old May 3rd, 2008, 02:25 PM   #114
z00ey
Registered User

z00ey's Avatar

Quote:
Originally Posted by krzamak View Post
Ono što mene brine i što što unosi nemir kod mene je totalna nedorečenost i improvizacija koju je omogućilo gradsko polavarstvo glede ovog projekta.

Idemo redom!
Hajmo redom

1. za Kincl-Filipović Maksimir, pa poslije za Kincl Maksimir nije proveden natječaj kroz DAZ niti bilo koju arhitektonsku udrugu. Dapače, nije uopće proveden natječaj za arhitekturu (ni 1997 ni 2003).

Proveden je natječaj 2007. za JPP financiranje izgradnje i održavanja kroz 25 godina a sve po projektu koji je naručio dr.F.T. zajedno s lepim Canetom. Ima i Novosela tu unutra, a i njegovog sina, mase provizija, najskuplja staklena fasada na svijetu a nikad neće imati UEFA licencu jer nisu ispoštovana sigurnosna pravila!

Nitko ne pobjeđuje (?) na JPP natječaju, što ne čudi kad 2 strana konzorcija daju ponude koje su 30-50% jeftinije od naše građevinarske mafije (IGH Konstruktor).

Sad idemo na 2 pitanje.

2. Za Kajzericu je već prije bio organiziran natječaj, i to za stadion od 15.000 kao rezervni Dinamov dok se Maksimir sredjuje. Taj je bio uključen u cijenu JPP-a, a pobijedio je Dražić. Tijekom zadnje godine se želje povećavaju prema 30.000 (zašto?), da bi se na kraju izrodilo u umu našeg dičnog stihijskog stratagema Bandića anketni natječaj za totalno preseljenje na uber 50.000 gledaoca.

Sve zajedno upakirano u veliki development u centru Novog Zagreba, a koji će isplatiti gradnju stadiona. Načelno, OK, jer developmentu nema fizički mjesta na Maksimiru (u dovoljnoj mjeri da otplati stadion) dok na Kajzi i Velesajmu ima.

No, natječaj je anketni, što u biti znači da : a) ne mora se poštivati prva nagrada; ; b) može se koristiti samo dio (vidi development); i c) ne mora se uopće izvoditi...

3. Sad čitam između redova: dajemo prvu nagradu najatraktivnijem stadionu, koji po svojoj konstrukciji i zahtjevima najviše opterećuje (vidjet će se iz procjene troškova), a onda odbacujemo stadion, s time da ostaju "prateći" (u stvari najbitniji) sadržaji, no njih ne moramo graditi po prvonagrađenom radu već biramo koga hoćemo...

A na natječaj za most Bundek je ovaj put Radić išao s Kinclom. Kao i na natječaj za aerodrom.

Tak da bu i neboder ipak išao, zar ne
z00ey no está en línea  
Old May 3rd, 2008, 02:28 PM   #115
Holandez
The flying Dutchman

Holandez's Avatar

a joj... glas sam dao maksimiru ali ja sam definitivno za vulkan. čudni su to osjećaji koji me obuzimaju. osjećam se kao da izdajem nešto sveto ali treba biti realan i priznati da je vulkan pravo riješenje. treba stvari gledati prema naprijed taj stadion se radi za slijedećih 30 godina i zagreb će promijeniti svoje vizure i širiti će se u samo 1-om mogućem smijeru a to je jug. dakle taj će stadiom za 30 godina praktički biti u centru grada i izgledati će atraktivno sve te godine. jedino je upitno kolika će biti cijena toga stadiona što nije nebitno ali je nešto preko čega će trebati preći.pošto je cijena negdje oko 5000 eura po stolici to bi bilo 250 mil. eura a s obzirom na ovakav atraktivni izgled još negdje 30-ak mil gore znači oko 280 mil eura(moje mišljenje) ma da dođe i 400 mil treba ga napraviti!!!!!(još uvijek jeftiniji od branka kockice) :-)
Holandez no está en línea  
Old May 3rd, 2008, 02:38 PM   #116
krzamak
BANNED

krzamak's Avatar

Quote:
Originally Posted by z00ey View Post
Sad čitam između redova: dajemo prvu nagradu najatraktivnijem stadionu, koji po svojoj konstrukciji i zahtjevima najviše opterećuje (vidjet će se iz procjene troškova), a onda odbacujemo stadion, s time da ostaju "prateći" (u stvari najbitniji) sadržaji, no njih ne moramo graditi po prvonagrađenom radu već biramo koga hoćemo...

A na natječaj za most Bundek je ovaj put Radić išao s Kinclom. Kao i na natječaj za aerodrom.

Tak da bu i neboder ipak išao, zar ne
z00ey, ne mogu dokučiti kuda tvoj tijek misli vodi. Možeš li nam "narodnim riječnikom" onda reći, što će po tebi biti u konačnici izgrađeno??

Je li u pitanju drugonagrađeni Kinclov stadion zajedno sa poslovnim neboderom??

krzamak no está en línea  
Old May 3rd, 2008, 02:44 PM   #117
tonycro
Registered User

tonycro's Avatar

Quote:
z00ey, ne mogu dokučiti kuda tvoj tijek misli vodi. Možeš li nam "narodnim riječnikom" onda reći, što će po tebi biti u konačnici izgrađeno??

U prevodu gradjevinsko rodijacko mutikaška mafija
!
Čovjek je lijepo objasnio...isao natjecaj , prosao najskuplji, al ne nudi sve, prolazi na kraju onaj gdje svatko od "janjecih igraca" moze iskamciti lokale i poslove prostore za sebe i svoje bliznje ...naravno na necija tudja imena ...love do krova ,a gradi se ..vuk sit , a ovce na broju

Bravo z00ey !!!!!!!!!!!!!
Old May 3rd, 2008, 02:52 PM   #118
krzamak
BANNED

krzamak's Avatar

Quote:
U prevodu gradjevinsko rodijacko mutikaška mafija
!
Čovjek je lijepo objasnio...isao natjecaj , prosao najskuplji, al ne nudi sve, prolazi na kraju onaj gdje svatko od "janjecih igraca" moze iskamciti lokale i poslove prostore za sebe i svoje bliznje ...naravno na necija tudja imena ...love do krova ,a gradi se ..vuk sit , a ovce na broju

Bravo z00ey !!!!!!!!!!!!!
Znači, ipak ide Kinclov drugonagrađeni projekt sa neboderom!

Odoh odmah napraviti prigodni video!
krzamak no está en línea  
Old May 3rd, 2008, 02:54 PM   #119
tonycro
Registered User

tonycro's Avatar

Quote:
Znači, ipak ide Kinclov drugonagrađeni projekt sa neboderom!

Odoh odmah napraviti prigodni video!
Nije ni čudo sto se Magaš ljuti....daj Krz odradi video i za njega (samo dodas malo bile boje i lijepsi zalazak sunca , mozda i malo mora )
Old May 3rd, 2008, 02:57 PM   #120
krzamak
BANNED

krzamak's Avatar

Quote:
....daj Krz odradi video i za njega (samo dodas malo bile boje i lijepsi zalazak sunca , mozda i malo mora )
Ubacit ću motive fešte, janjetine, ića i pića, pisme, gange, rere, ojkavice i pokoju kajkavsku popevku.

A jadni BBB-i danas cijeli dan putuju do Splita i troše svoja jadna grla na Poljudu!

Edit: Youtube nešto šteka, pa ću napraviti poslije!

Tony, što misliš za video: ubacim motive Kinclovog projekta, malo Bandića-glazbena podloga ganga, malo Jure Radića-glazbena podloga klape i malo Prežigala-glazbena podloga kajkavska popevka. Sve to iz pozadine prati imoćanin "Zagrebholding" sa glazbenom podlogom rerom. Normalno, u intervalima ide bogata trpeza sa janjetinom, vinom, rakijom i raznoraznim drugim delicijama.

Last edited by krzamak; May 3rd, 2008 at 03:02 PM.
krzamak no está en línea  

Closed Thread

Tags
zagreb

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules