daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Hrvatski Forum > Croatia > Zagreb

Zagreb Zagreb Metropolitan Region

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 11 votes, 5.00 average.
Old May 17th, 2008, 11:52 AM   #81
Astralis
Out of time

Astralis's Avatar

Likes (Received): 10

Quote:
Originally Posted by DS8 Masonic View Post
super...znači nešto se kuha u zavodu. ajde, bilo je stvarno već i vrijeme

dobro, znači ovaj neboder od 41 kata ide sigurno, i vjerojatno ova 2 manja od 17 katova.
Ja sam nešto još prije čitao baš vezano za ova "vrata" koja vode u grad da bi to moglo biti nešto vrlo slično onim neboderima u Madridu (oni crni nakošeni, neznam sad ime). Ugl...znamo da će Savska bit zakon za kojih 5 godina
još kad bi bilo sreće pa da se pokrene i Tower 123... bilo bi šteta da propadne taj projekt.
Puerta de Europa towers... ono su jedni od najbolji towera u EU , šteta da nisu viši iako bi im onda bio mali problem ustabiliti ih, ali trebali su ih puknuti da budu visoki 200 m po meni . To će biti sve fenomenalno ako se sve ostvari kako pričaju .
Astralis no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old May 17th, 2008, 12:38 PM   #82
tonycro
Registered User

tonycro's Avatar

Likes (Received): 34

Quote:
Originally Posted by bambam View Post
Jučer je raspisan urbanističko-arhitektonski natječaj za gradnju najvišeg tornja u gradu, visokog 160 metara

Savska cesta dobit će uskoro čak osam novih nebodera, a poseban dojam pravog Manhattana stvorit će dva nebodera na križanju Savske i ulice Prisavlje koji će biti zgrada most iznad prometne Savske te posebna “vrata” u grad.

Transformaciju Savske u cestu s isključivo visokim neboderima već godinu dana najavljuju glavni stratezi i stručnjaci u Gradu Zagrebu, no ovih dana pojavila su se konkretna imena investitora koji će pretvoriti Savsku u zagrebački Manhattan.

Jučer je naime raspisan urbanističko-arhitektonski natječaj za gradnju nebodera od čak 40 katova, a ovaj toranj, visok 160 metara, bit će najviša zgrada u Zagrebu, 50 metara viši od Zagrepčanke i Eurotowera, dosad najviših zgrada.

Naručitelj natječaja je Rok Štuglin, direktor tvrtke Autoservis u Savskoj 110, koji na tom zemljištu od svega 2600 kvadrata umjesto postojeće neugledne radionice planira sagraditi suvremeni neboder sa 41 nadzemnom etažom.

- Iako je parcela prilično mala, može se dobiti mnogo kvadrata jer je koeficijent izgrađenosti čak 12, a maksimalna izgrađenost varira od 60 do čak 100 posto.

Uvjet je da prizemlje i prvi kat budu javni, odnosno da se u njima nalaze kafići i trgovine, a preporučuje se da na vrhu zgrade bude restoran od 500 kvadrata s kojeg će sezati prekrasan pogled na cijeli grad.

Uvjeti su i da bude oko 2000 kvadrata trgovina, kafića i ostalih javnih sadržaja, da poslovna zgrada ima fitness centar od barem 1000 četvornih metara, te da sve ostalo budu uredi s mogućnošću takozvanog open spacea - objasnili su u Društvu arhitekata Zagreba, koje je jučer raspisalo javni anketni natječaj za neboder na križanju Zagrebačke avenije (nekada dijela Ljubljanske) i Savske.

Arhitekt koji napravi najbolji projekt dobit će 130.000 kuna, a rezultati će se znati krajem srpnja. Predsjednik ocjenjivačkog suda je prof. Nikola Filipović, koji je u žiriju za još jedan neboder od 17 katova u Savskoj.

Drugi novi neboder, trebao bi se nalaziti na križanju Savske s Novom cestom, odnosno nasuprot Vjesniku i Odranskoj ulici. Investitor je tvrtka Verdistar koja ondje planira sagraditi suvremeni hotel visok 70 metara.

Idejno rješenje za još jedan neboder sa 17 katova na križanju Jukićeve i Savske napravljeno je još prije nekoliko godina te su na njemu prvu nagradu dobili Damir Mioč i Zvone Prlić, no gradnja kompleksa s kongresnim centrom još nije počela. Ne zna se ni kada će se graditi kompleks od poteza zgrade Croatialesa do tornja Industrogradnje čiji su investitori Orco grupa i Zagrebačka banka.

Oni su, neslužbeno doznajemo, za gradnju suvremenog kompleksa angažirali slavnog arhitekta Daniela Liebeskinda, a u planu je da se sve postojeće zgrade na tom dijelu grada poruše, te da se sagradi suvremeni kompleks koji bi postao novi prepoznatljivi znak grada.

Ivica Fanjek: Zgrada - most na Savskoj bit će vrata u grad
U Gradu Zagrebu kažu da cijelu Savsku očekuje velika transformacija, te da je jedan od glavnih uvjeta gradnja produžene i proširene Šarengradske koja bi postala paralelna Savska cesta.

- Prema urbanističkom planu uređenja predviđena je gradnja nebodera kod pivnice Zlatni medo i pizzerije Din Don, kao i poslovno-stambeni neboder na kraju Savske u blizini Jadranskog mosta. Posebno me veseli i mogućnost da se napravi zgrada - most koja bi povezivala istočnu i zapadnu stranu Savske ulice te tvorila svojevrsna vrata u grad - rekao je Ivica Fanjek, donedavni pročelnik gradskog Zavoda za prostorno uređenje.

Taj “savski portal” bio bi na mjestu restorana Mex Cantina s jedne i Dione s druge strane, a za njih još nije poznat investitor.

Ovo mi je sve super i sve 5, al ipak smatram da "ZGB Manhattan" treba i mora biti malo istocnije tj. na mjestu Vukovarska-Heinzelova-Radnicka...s obzirom na prometnu infrastrukturu ,to bi bilo puno logicnije i bolje rjesenje!!!
Ocito je definitivno da se forsira zapadni krak grada puno vise dok se golema prostranstva tipa:Zagrepcanka, Gredelj, Croatiabus, Jadran tvornica.....stoje prazni i zarastaju u sikaru uz dolazak okolnih mega ultra Lidl centara
Inace, drago mi je sto ce Savska biti jedna napokon gradnjom ravnomjernija cesta sa puno ljepsim i novijim zgradama umjesto raspona od potleusica do megatowera!!
Old May 17th, 2008, 01:37 PM   #83
Sarcastic Saracen
;)

Sarcastic Saracen's Avatar

Likes (Received): 3853

Quote:
Originally Posted by DS8 Masonic View Post
super...znači nešto se kuha u zavodu. ajde, bilo je stvarno već i vrijeme

dobro, znači ovaj neboder od 41 kata ide sigurno, i vjerojatno ova 2 manja od 17 katova.
Ja sam nešto još prije čitao baš vezano za ova "vrata" koja vode u grad da bi to moglo biti nešto vrlo slično onim neboderima u Madridu (oni crni nakošeni, neznam sad ime). Ugl...znamo da će Savska bit zakon za kojih 5 godina
još kad bi bilo sreće pa da se pokrene i Tower 123... bilo bi šteta da propadne taj projekt.
Ako su rekli "most", onda to ne može biti kao te zgrade u Madridu jer one nisu spojene! Ovaj naš "vrata-most" bi bio kao ona zgrada u Parizu koja dominira njihovim CBD-om.
Sarcastic Saracen no está en línea   Reply With Quote
Old May 17th, 2008, 01:49 PM   #84
Astralis
Out of time

Astralis's Avatar

Likes (Received): 10

Quote:
Originally Posted by tonycro View Post
Ovo mi je sve super i sve 5, al ipak smatram da "ZGB Manhattan" treba i mora biti malo istocnije tj. na mjestu Vukovarska-Heinzelova-Radnicka...s obzirom na prometnu infrastrukturu ,to bi bilo puno logicnije i bolje rjesenje!!!
Ocito je definitivno da se forsira zapadni krak grada puno vise dok se golema prostranstva tipa:Zagrepcanka, Gredelj, Croatiabus, Jadran tvornica.....stoje prazni i zarastaju u sikaru uz dolazak okolnih mega ultra Lidl centara
Inace, drago mi je sto ce Savska biti jedna napokon gradnjom ravnomjernija cesta sa puno ljepsim i novijim zgradama umjesto raspona od potleusica do megatowera!!
Mislim da idu 3 manje više ravnopravna komada... i Savska i Vukovarska - Heinzlova-Radnička i Rotor. Još fali nešto na dijelu kod Getroa u NZu i imali bumo pravi skyscrapercity .
Astralis no está en línea   Reply With Quote
Old May 17th, 2008, 01:53 PM   #85
Sarcastic Saracen
;)

Sarcastic Saracen's Avatar

Likes (Received): 3853

Quote:
Originally Posted by Bauhaus-Band View Post

3. Cijela stvar pada u vodu ako neće biti Šarengradske...jednostavno organizacijski- nemoguće...a neki dan smo svi pročitali ( a neke moje kolege i potvrdile) da su upravo gradske službe ZABORAVILE produžiti građevinsku dozvolu za Šarengradsku te se cijeli postupak-ponavlja...a to znači da prema novom zakon o građenju, niti jedna nova zgrada, a kamoli neboderčina ,ne može dobiti nit lokacijsku nit potvrdu glavnog projekta jer glavna pristupna cesta- nema građevinsku.

ps. neboder-most je po mojem, isforsirana i istrošena ideja
Za ovo što ću sada reći su se već zalagali neki arhitekti i urbanisti, i po meni je to bolji put ka urbanom razvitku! Umjesto da infrastruktura i prometnice grade nebodere, neboderi bi trebali graditi prometnice! Zagreb jednostavno nema sav taj novac da riješi sve prometne probleme u gradu u nekom razumnom roku, tako da ako budemo čekali da se prvo izgradi prometnica,a tek onda neboderi, načekati ćemo se na jedno i na drugo. I zato bi se prvo trebali početi graditi neboderi, a potom od novca koje je investitor uplatio za komunalne naknade, početi graditi cesta! Tako bi cesta svejedno bila dovršena prije nebodera, a problem financiranja bi bio riješen!!!

p.s. neboder-most i je možda istrošena ideja, ali u gradovima koji ga već imaju.
Sarcastic Saracen no está en línea   Reply With Quote
Old May 17th, 2008, 02:00 PM   #86
krzamak
BANNED

krzamak's Avatar

Likes (Received): 3

Iz Jutarnjeg lista

krzamak no está en línea   Reply With Quote
Old May 17th, 2008, 02:05 PM   #87
fskobic
jarunac

fskobic's Avatar

Likes (Received): 88

Quote:
Originally Posted by Sarcastic Saracen View Post
p.s. neboder-most i je možda istrošena ideja, ali u gradovima koji ga već imaju.

Malo se dvoumim oko tog nebodera-mosta iznad Savske.. Meni se osobno jako sviđa pogled niz Savsku, pogotovo na neradni dan dok je malo praznija... Ako stojiš na južnom kraju Savske, super se vide Zagrepčanka, Cibona, Hoto, Westin itd. te puca pogled na jednu crkvu na brežuljcima Gornjega grada (mislim da je Sv. Marko, nisam ziher).

Neboder-most bi možda bio i super ideja, al jedino ako bi taj prolaz ispod mosta i između nebodera bio dovoljno visok i prostran, po meni bar jedno 30m visine.. Ako naprave nešto dovoljno da tramvaji i kojekakva vozila mogu prolazit ispod, onda je to debilno. Ne mogu ništa zaključivati dok netko ne osmisli malo taj projekt i napravi neke bar okvirne rendere.

Edit: ako je suditi po ovoj slici iz Jutarnjeg, onda bi tak nešto bilo ok po meni. Btw, jel se meni čini il je neboder u sklopu kongresnog centra malo krivo postavljen? Kolko ja znam, trebao bi biti jugozapadnije od Westina. Btw2, zašto za Hoto ne piše u metrima kolko je visok? Za sve ostale piše... Zna netko? (ne da mi se tražit sad..)
fskobic no está en línea   Reply With Quote
Old May 17th, 2008, 02:22 PM   #88
Ballota
Powered by Jet-A1

Ballota's Avatar

Likes (Received): 7362

Dakle, Zagreb sigurno dobija 40 katova! Ne mogu virovat!

__|__
\_______O(-)O_______/
" " "

mate.balota@gmail.com
Ballota no está en línea   Reply With Quote
Old May 17th, 2008, 03:03 PM   #89
gradski
Registrirani Korisnik

gradski's Avatar

Likes (Received): 1491

ljudi, ja ne virujem da će ovaj libenskindov toranj imat samo 17 katova

pogotovo zato šta odma nasuprot planiraju jedan toran iste veličine
gradski no está en línea   Reply With Quote
Old May 17th, 2008, 03:11 PM   #90
krzamak
BANNED

krzamak's Avatar

Likes (Received): 3

Quote:
Originally Posted by gradski View Post

I ja nešto slično razmišljam!

Moja prognoza je od 35-40 katova!
krzamak no está en línea   Reply With Quote
Old May 17th, 2008, 03:28 PM   #91
sesvecan
mojarijetschsesluscha

sesvecan's Avatar

Likes (Received): 611

Quote:
Originally Posted by gradski View Post

sta sanjaju ove novine i ova gradska vlast. zagreb nema ni dosta kvalificiranih ljudi da radiju u ovim zgradama.

prijedlozili su vec ljubljansku i vukovarsku da bude neka "skyline-ulica".

ne zaboravite nebodere u novom zagrebu, skyoffice tower, tower 123, i ovo sad. odkud ljudi za zagreb na savi? iz zagorja da sela izumreju, iz bosne ili hrvate iz juzne amerike, njemacki,...itd.?

ako nekome je dosadno nek da broji nebodere koje gradnju cekaju. ako bum imal vrijemena bum vam to ilustriral.

ako bi za zagreb takav interes bio, nebi tak dugo za skyoffice i towera 123 cekali. nije normalno kak dugo smo za eurotowera 2 i zagrebtowera cekali.

i ako necemo cjelu izgradnju dozivjeti, jedno je sigurno, zagreb nece bit taj grad kakav je danas. opasna vremena cekaju nas.
sesvecan no está en línea   Reply With Quote
Old May 17th, 2008, 04:26 PM   #92
LostInc
Registered User

Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by sesvecan View Post
sta sanjaju ove novine i ova gradska vlast. zagreb nema ni dosta kvalificiranih ljudi da radiju u ovim zgradama.

prijedlozili su vec ljubljansku i vukovarsku da bude neka "skyline-ulica".

ne zaboravite nebodere u novom zagrebu, skyoffice tower, tower 123, i ovo sad. odkud ljudi za zagreb na savi? iz zagorja da sela izumreju, iz bosne ili hrvate iz juzne amerike, njemacki,...itd.?

ako nekome je dosadno nek da broji nebodere koje gradnju cekaju. ako bum imal vrijemena bum vam to ilustriral.

ako bi za zagreb takav interes bio, nebi tak dugo za skyoffice i towera 123 cekali. nije normalno kak dugo smo za eurotowera 2 i zagrebtowera cekali.

i ako necemo cjelu izgradnju dozivjeti, jedno je sigurno, zagreb nece bit taj grad kakav je danas. opasna vremena cekaju nas.
Kao prvo, nitko nije rekao da ce se te zgrade izgraditi preko noci, niti itko to misli. Kao drugo, tvoje jadikovanje o "nedostatku kvalificiranih ljudi" koji bi radili u tim neboderima je bezveze, jer bi tamo radili ljudi ne iz samo Hrvatske, jer ce to biti predtavnistva raznih tvrtki iz cijelog svijeta, a time ce doci u dosta velikom broju i njihovi ljudi kao predstavnici. Kao trece, sta to uopce znaci "opasna vremena"? Da su ovakve stavove imali gradjani Frankfurta prije 30 godina, danas bi bili isti gotovo marginalni grad, kao sto su bili do kraja 60-ih.
Strah od promjena je najveca bolest gradjana Zagreba, i to je jedina stvar koja nas je do sada suzdrzavala od razvoja, a i dalje ce, jer previse ljudi ima ovakve konzervativne stavove kao citirani gospodin.
LostInc no está en línea   Reply With Quote
Old May 17th, 2008, 06:03 PM   #93
dubart
HAL9001

dubart's Avatar

Likes (Received): 99

@sesvecan

Kojim Yoda-style jezikom ti to govoriš?!
dubart no está en línea   Reply With Quote
Old May 17th, 2008, 06:33 PM   #94
Bauhaus-Band
Registered User

Bauhaus-Band's Avatar

Likes (Received): 37

jeb ga...ja još i dalje tvrdim da je sve to "navlakuša- propagnada"...vrlo općenita priča u svrhu privlačenja investitora....
...s obzirom na sva dosadašnja iskustva ( mene i mojih kolega) oko takvih projekata i planova jaaako sam skeptičan u konačni ishod cijele priče...
...cijenim svaku namjeru u planiranju Savske kao aleje poslovnih nebodera ( ideja još aktualna iz mojih studentskih dana)...al od htjenje do razumnog i mogućeg KONKRETNOG rješenja jako je dug ( i skup) put...

zato tvrdim da je još uvijek sve u "proto" fazi..."mi bi htjeli" i puno pričamo o tome...
do konkretnog rješenja još će biti 10-ak varijanti i promjena ...a kako se u zadnje vrijeme planira i gradi bojim se da će se u sve skupa ući po sistemu "grlom u jagode"...s puno više šansi za nekvalitetna urbanističko-arhitektonska rješenja i to vrlo polovično izvedena...

Šarengradska je uvijet bez kojeg nema gradnje...savska je i sada totalno zagušena, a kad se napravi samo jedan od tih nebodera sve će otići u krasni k***c....ljudi ipak dolaze i odlaze na posao...idu u šopping...takva zgrada broji do 1000 i više uposlenika i posjetioca koji svakodnevno dolaze i odlaze u i iz zgrade ....ne računajući svakodnevni support opskrbe i sl....a osnova svakog današnjeg velikog projekta ( poslovna zgrada, neboder, stambenjak, hotel) je prije svega- pristupačnost, brza i efikasna i to automobilom..da ne govorim o smještaju automobila.

Takve zgrade nisu samo skulpture za gledanje već prije svega -postrojenja koja moraju normalno i efikasno funkcionirati i služiti svrsi...ja najsretniji kad je to sve skupa i sjajno arhitektonski izdizajnirano i oblikovano.

Last edited by Bauhaus-Band; May 17th, 2008 at 06:43 PM.
Bauhaus-Band no está en línea   Reply With Quote
Old May 17th, 2008, 09:24 PM   #95
sesvecan
mojarijetschsesluscha

sesvecan's Avatar

Likes (Received): 611

Quote:
Originally Posted by LostInc View Post
Kao prvo, nitko nije rekao da ce se te zgrade izgraditi preko noci, niti itko to misli. Kao drugo, tvoje jadikovanje o "nedostatku kvalificiranih ljudi" koji bi radili u tim neboderima je bezveze, jer bi tamo radili ljudi ne iz samo Hrvatske, jer ce to biti predtavnistva raznih tvrtki iz cijelog svijeta, a time ce doci u dosta velikom broju i njihovi ljudi kao predstavnici. Kao trece, sta to uopce znaci "opasna vremena"? Da su ovakve stavove imali gradjani Frankfurta prije 30 godina, danas bi bili isti gotovo marginalni grad, kao sto su bili do kraja 60-ih.
Strah od promjena je najveca bolest gradjana Zagreba, i to je jedina stvar koja nas je do sada suzdrzavala od razvoja, a i dalje ce, jer previse ljudi ima ovakve konzervativne stavove kao citirani gospodin.

cuj, logicno je da nam stranci trebaju, al ja ti kazem da se nesmje pretjerati. stranacko poduzece je najcesce jace nego nase. brze nego gledat mozemo smo opet nekako od nekoga ovisni.
investora ocito ima, kako u crtezu iz jutarnjog vidis. neznam ako konkretni investori za sljedece 25 god. planiraju. gradi se ili ne, neznam ako se lako nove investore za gradnju nadje ako jedan odustane.

opasna vremena: nikad prije nije zagreb toliko stranaca imao koliko ce buduce imati. to i globalizacija ce zagreb ne samo gradbeno promjeniti. hrvatska je u istoj situaciji ko njemacka u 70ih. svi gledaju samo na pare al 10 godina kasnije je sve u pi**i. k tome dodje da je hrvatska u toj ulogi da lize i ne u toj da postane jaca.

znam da nam treba blagostanje itd., ali nesmjemo naso gospodarstvo tako prodati da nema sanse da se razvije.
ako eksperimente hoces odi u njemacku i pocni da nadjes njemacku kulturu gdje je nestala.

ja nisam protiv promjene, ja sam samo kontra nesmislene i pretjerane kapitalne projekte.

posledice su katastrofalne ako se ta stvar krivo dodirne.
to su ta opasna vremena.

ali nema kaj reci, naravno da je to impozantno i da grad zagreb to treba ali druga stvar je da to nikak nije ostvarivo, mislis da strane tvrtke svoje biznizljude u ruksaku sobom dovedu.
ima faktore za produkciju to su, kapital, posao, skolovanost i zemlja.
mislim da tu nam 1-2 faktora faliju.

sve u svemu bi to bio sve zajedno gospodarski rast koj je xy puta veci ko ukupni rast proteklih godina u cjeloj hrvatskoj (zagreb na savi, savska, razliciti "toweri" i "shopping centri").

mene to samo svadi jer ovakve stvari samo euforiju dizu. zna gradska vlast sta croatiaforumovci cut hocu. cista bandicizacija.

nemoj me krivo razumjeti, samo sam ti ta "opasna vremena" objasnio.
ja si stvarno zagreb kao metropola jako zelim, nebi si to zelijo nebi si tu prijavio. ali iza svega stoji uvijek nesto jos vecega. najradje bi si zelio da se svi hrvati izvan hrvatske u hrvatsku vratiju i tako da se takve stvari ostvare.

tesko ce za druge hrvatske gradove bit. metropole uvijek vleceju okolinu u sami grad.

yodastyle je moj dialekt kad sam zivcan i kad mi se zuri

sta je uopce s ovom erste bank toranjem u vukovarskoj ili ljubljanskoj?

kak to da "sparkasse" jedna od vodecih tvrtka u europi od gradnje odustane? nekaj tu stvarno ne stima.

Last edited by sesvecan; May 17th, 2008 at 09:38 PM.
sesvecan no está en línea   Reply With Quote
Old May 17th, 2008, 10:17 PM   #96
TigarZg1
Always attacks

TigarZg1's Avatar

Likes (Received): 1

Jbg....taman pomislim, evo konačno dobrih vijesti vezano za 41-inicu i ostale projekte planirane za Savsku....ali kolega Bauhaus otvorio hladan tuš i ne popušta, tak da me prošla euforija i prije nego se stigoh poveseliti. Više neznam kome vjerovati, čije su informacije realnije....živa zbunjola...
Sesvecana neću ni komentirati. Inaće bi volio kad bi nas prestao prati taj pesimizam, nemrem vjerovati da baš sve što objeve, moraju biti samo pusta obećanja. Nešto se valjda konačno i bude počelo ostvarivati od tih obečanih projekata...
Old May 17th, 2008, 10:32 PM   #97
Ballota