SkyscraperCity Forum banner

[Toruń] Renowacja zabytków

707K views 2K replies 190 participants last post by  twardy_piernik 
#1 · (Edited)


Już oficjalnie: Toruń chce zostać Europejską Stolicą Kultury

Prezydent Torunia Michał Zaleski oficjalnie poinformował, że Toruń będzie ubiegał się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. Prezydent odczytał oświadczenie w trakcie odbywającej się w Toruniu Konferencji Europejskiej, w obecności m.in. prof. Danuty Huebner, komisarz UE do spraw rozwoju regionalnego.

Oto treść oświadczenia:

"Duchowe bogactwo Torunia jest dziedzictwem minionych pokoleń, a jego charakter powstał z wzajemnych wpływów odmiennych kultur, narodów i religii. Dzisiejsi mieszkańcy Torunia - ludzie twórczy, zdolni, obdarzeni wyobraźnią i potrzebą piękna są godnymi spadkobiercami tamtych pokoleń.

Od wieków Toruń jest miastem Europy, duch łacińskiej kultury znalazł tu swój dom inspirując naszych ojców i nas samych do budowy kulturowego oblicza naszego kontynentu.

To dumne dziedzictwo jest dla nas wyzwaniem.

Panie i Panowie, ogłaszam oficjalnie, że miasto Toruń ubiegać się będzie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2016."

W roku 2016 prestiżowe miano Europejskiej Stolicy Kultury otrzymają dwa miasta: jedno w Polsce i jedno w Hiszpanii. Ich wyboru dokona specjalna komisja Rady Europy z udziałem przedstawicieli obu tych krajów prawdopodobnie w roku 2011.

info ze strony http://www.torun.pl/portal/
 
See less See more
1
#488 ·
Odnośnie wpisywania międzywojennych budowli do rejestru zabytków zastanawia mnie jaki jest obecnie status Przychodni/Kasy Chorych i Hali Wystawowej na Zieleńcu? Te obiekty też powinny być priorytetowo chronione. Podobnie dworzec PKS, którego los mnie załamuje:bash:
 
#489 ·
za:


Drogowcy zrobią deptak na ul. św. Katarzyny

Drogowcy znów zawitali na Starówkę. Tym razem remontu doczekały się ulice: Sukiennicza i św. Katarzyny. Ta ostatnia stanie się deptakiem.
Remont 70-metrowego odcinka ul. Sukienniczej od Rynku Nowomiejskiego do ul. Jęczmiennej potrwa do 11 lipca br. Robotnicy z Przedsiębiorstwa Budowy Dróg Bielczyny wymienią nawierzchnię jezdni i chodników na kamienną. Roboty będą kosztowały 610 tys. zł. Po remoncie na ul. Sukienniczą zostanie przeniesiony postój taksówek z ul. św. Katarzyny. Z kolei św. Katarzyny po renowacji będzie deptakiem. W tym miejscu robotnicy położą dwukolorowe kamienne płyty. - Zgodnie z sugestiami miejskiego konserwatora zabytków jezdnia będzie czerwona, a chodniki szare - mówi Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzeczniczka Miejskiego Zarządu Dróg.

Układanie nowego deptaka potrwa do 22 lipca br. i kosztować będzie 769 tys. zł.

W czasie remontu i po jego zakończeniu ulice Sukiennicza i św. Katarzyny będą wyłączone z ruchu. Dojazd do tej części Starówki będzie możliwy ul. Jęczmienną.

Źródło: Gazeta Wyborcza Toruń
'Jezdnia czerwona, chodniki szare' Moze to ma byc nawiazanie do kolorów nawierzchni Szerokiej?
 
#493 ·
Jednak po porównaniu z oryginałem nieco się rozczarowałem. Poniżej oryginał w muzeum w ratuszu.
Zwraca uwagę szczególna subtelność twarzy i rączek herm:lol:
Jednak generalnie odstępstwa od pierwowzoru są do zaakceptowania, skoro całość daje wyobrażenie jak drzwi się komponowały z portalem, a oryginał nadal istnieje.
 
#494 ·
Jednak niektóre różnice są dość niezrozumiałe, na przykład części cokołowe po bokach - w pierwowzorze pod pilastrami hermowymi są jakby "uszaki". No i proporcje są niezachowane. Ogólnie widać też brak zrozumienia elementów dekoracyjnych. Ale to może tylko moje szukanie dziury w całym, wolałbym wierną kopię a wyszło w sumie coś w pół drogi między kopią a interpretacją.
 
#495 ·
Ogłoszono przetarg na adaptację dawnego klasztoru cysterek obok kościoła św. Jakuba.

Przewiduje się przebudowę istniejącego budynku. Obiekt po przebudowie planuje się przeznaczyć na pomieszczenia Muzeum Okręgowego w Toruniu. Na poddaszu i w przestrzeni między stropowej nad I piętrem projektuje się zlokalizować magazyn, co wiąże się z koniecznością wzmocnienia konstrukcji podpierającej strop. Na I piętrze projektuje się zlokalizować pomieszczenia konserwatorskie, oraz pomieszczenia biurowe. Na parterze projektowana jest lokalizacja magazynu bibliotecznego, czytelni książek, czasopism i biura. W piwnicy projektuje się lokalizację w pięciu pomieszczeniach magazynów na potrzeby Muzeum Okręgowego w Toruniu. W pomieszczeniu od południowej ściany szczytowej projektuje się zlokalizować centralę nawiewowo – wywiewową. Pod kaponierą projektuje się otworzyć pomieszczenie piwniczne i zlokalizować w nim węzeł c.o. Projekt przewiduje remont wszystkich pomieszczeń wewnętrznych z wyminą tynków, sufitów i podług. W narożniku korytarza klatki schodowej i korytarza głównego umiejscowiono windę o udźwigu 390 kg przystosowaną do przewozu osób niepełnosprawnych. Pod łącznikiem między kaponierą a budynkiem głównym projektuje się wykonać wejście do piwnicy wraz z pochylnią dzięki której możliwy będzie transport eksponatów muzealnych przy pomocy niewielkich samochodów. Wg zaleceń programu konserwatorskiego projektuje się ekspozycję zabytkowych części muru wskazanych na rysunkach architektonicznych. Projektuje się zmianę poszycia dachu z częściowym odzyskaniem istniejącej dachówki. Projekt przewiduje również odnowienie elewacji z odtworzeniem zabytkowego wyglądu.
 
#497 ·
ze strony www.torun.pl

Platany przed teatrem

Dwa drzewa - platany klonolistne - zostaną posadzone przed budynkiem teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu. Sadzenie drzew z okazji Dnia Ochrony Środowiska organizuje po raz kolejny toruński magistrat, wspierany finansowo przez firmę Toruń-Pacific.

Platany będą sadzone przed teatrem w czwartek, 5 czerwca 2008 r., o godzinie 12.00. Tego dnia przypada Światowy Dzień Ochrony Środowiska. Zgodnie z kilkuletnią tradycją, zawsze z okazji tego święta, Wydział Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta organizuje sadzenie drzew i krzewów z udziałem znanych postaci życia publicznego. W tym roku w uroczystości wezmą udział: prezydent Michał Zaleski, dyrektor teatru w. Horzycy Jadwiga Oleradzka oraz prazes Toruń-Pacific Wojciech Sobieszak.

Spółka Toruń-Pacific jest po raz kolejny fundatorem sadzonek (współpraca z miastem w tej sprawie trwa już od czterech lat). Koszty sadzenia i przygotowania terenu pokrywa urząd miasta.

Drzewa pochodzą z jednej z największych i najbardziej cenionych szkółek w Europie - z niemieckiej szkółki LORBERG (H. Lorberg Baumschulerzeugnisse GmbH & Co. KG) istniejącej od 1843 roku. Sprowadzeniem i sadzeniem drzew zajmuje się toruńska firma Arlan.

Obydwa platany mają przedstawione poniżej wymiary:

* wysokość w przedziale 700-900 cm
* obwód pnia w przedziale 50-60 cm
* szerokość korony w przedziale 400-600 cm
* drzewo z bryłą korzeniową waży ok. 1,5 tony

Dla zwiększenia pewności przyjęcia się drzew po zasadzeniu, zastosowany zostanie system podziemnego mocowania i stabilizacji brył korzeniowych. System (Platipus) gwarantuje podziemną stabilizację brył korzeniowych i uniemożliwia przechyły drzewa, które wpływaja destrukcyjnie na siatkę rozwijających się najdrobniejszych korzeni, przerastających do gruntu właściwego w nowych miejscach.

Aby zapewnić drzewom wystarczająca ilość wody, wykonana zostanie instalacja w postaci dwóch pierścieni z rur perforowanych wokół brył korzeniowych. Drzewa zostaną umieszczone w przygotowanych wcześniej dołach 4 czerwca, zasypanie ziemią nastąpi 5 czerwca o godz. 12.00.

Warto wiedzieć, że w Toruniu dorodny stary platan stoi w ogrodzie zoobotanicznym (widoczny z przystanku tramwajowego przy ulicy Bydgoskiej.

Co wiemy o platanach?
Platan klonolistny to drzewo wielkości do 35 metrów i średnicy do 120 cm, o szerokiej, rozłożystej koronie. Pień zwykle niski, gruby, często od ziemi rozdziela się na kilka potężnych konarów. Kora na pniu i starszych gałęziach jasno żółtoszara, łuszcząca się obficie cienkimi, dużymi płatami. Świeżo złuszczony pień ma barwę zielonkawoszarą. Najstarszy w Polsce platan klonolistny rośnie w miejscowości Chojna (woj. zachodniopomorskie). Wiek 268 lat, pierśnica 302 cm, a wysokość 33 m.

Platan klonolistny znany jest w Europie od XVII wieku. Dzięki wielu zaletom zyskał popularność jako drzewo parkowe i alejowe w miastach. W Polsce spotyka się stare, potężne platany o szerokich koronach, w wielu parkach. Platan polecany jest przede wszystkim do dużych parków miejskich oraz obsadzania szerokich ulic, skwerów i placów. W parkach sadzić należy pojedynczo na dużych powierzchniach trawników, na reprezentacyjnych miejscach przy budynkach, głównych alejach, bramach wjazdowych itp.
+ za:


Posłuchali nas i jest remont

Oby rozpoczynająca się we wrześniu przebudowa nawierzchni Szerokiej tym razem nie była fuszerką

Władze Torunia wysłuchały apelu „Nowości”. We wrześniu rozpocznie się wreszcie remont najważniejszego deptaka w mieście na ulicach Szerokiej i Królowej Jadwigi.

Jeszcze niedawno remont deptaka był planowany na rok 2009. Prezydent Michał Zaleski po wielokrotnych nawoływaniach „Nowości” przyspieszył jednak prace. Zaczną się we wrześniu.

Przez ostatnie miesiące wskazujemy, że reprezentacyjny niby deptak Torunia jest w coraz bardziej beznadziejnym stanie. Skończył się pokaźny zapas płytek do łatania dziur w nim. Teraz braki uzupełniane są specjalną zaprawą.

Do tego, by remont ruszył, potrzebna jest jeszcze zgoda Rady Miasta, która na sesji w najbliższy czwartek ma zarezerwować na ten cel - w tym i następnym roku - w sumie pięć milionów złotych (dwa plus trzy miliony złotych) w budżecie Torunia.

- Jeśli będzie zgoda radnych, to zaraz potem ogłaszamy przetarg na wykonawcę remontu - mówi Andrzej Glonek, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg. - Dokumentacja jest już gotowa. Mamy też zgodę prezydenta Zaleskiego, by prace rozpocząć zaraz po zakończeniu sezonu turystycznego. Zaczęlibyśmy je więc w pierwszych dniach września.

We wrześniu prace rozpoczęłyby się na fragmencie od Rynku Staromiejskiego do posesji przy ulicy Szerokiej 16. Mają potrwać do grudnia.

Od lutego do maja przyszłego roku drogowcy zajęliby się odcinkiem między Szeroką 16 a Strumykową, a od września do grudnia - od Strumykowej w kierunku Rynku Nowomiejskiego i Wielkich Garbar.

Co drogowcy będą robić na deptaku? Przede wszystkim ułożą nową nawierzchnię na długości 376 metrów. Na środku znajdzie się czerwona kostka kamienna, a po bokach - szare płyty granitowe. Wykonane zostanie odwodnienie nawierzchni, także izolacje przeciwwilgociowe podziemnych ścian budynków. Właśnie te dwie kwestie były często wymieniane jako powody obecnego fatalnego stanu deptaka.

Planowane jest także ustawienie stylowych lamp, ławek, tablic ogłoszeniowych, zdrojów ulicznych, zieleni, elementów nawiązujących do historii Torunia. Koncepcja plastyczna zostanie wybrana w konkursie. Efektem tych zmian ma być przekształcenie deptaka w salon.

Aby zrealizować ten zakres robót, miasto musi jeszcze zwiększyć pulę na remont, którą zarezerwują w czwartek radni. W sumie ma on kosztować prawie 10 mln zł.

Brakujące pieniądze miasto chce zdobyć poprzez wpisanie remontu deptaka do projektu „Toruń - Hanza nad Wisłą”. Liczy, że dostanie pieniądze na jego realizację z programu Innowacyjna Gospodarka, rozdzielane w konkursach przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Drugie źródło funduszy na remont to Regionalny Program Operacyjny. Tu pieniądze rozdziela - też w drodze konkursu - samorząd województwa.
'Posluchali nas i jest remont'.... ktos tu chyba cierpi na megalomanie ;)
 
#500 ·
Małe Garbary - co z tego wyjdzie?



I coś małego, moze średnio tu pasuje, ale bardzo mnie cieszy - nowe latarnie na odcinku Sikorskiego między Jana Pawła a Solidarnosci, według mnie naprawde dobre, tylko takie powinny stać na całej Sikorskiego, Schumana i Warszawskiej + Plac św. Katarzyny(tam już pare takich samych stoi) i odchodzącej od niej Dąbrowskiego i Piastowskiej no i na placu Tatralnym i Rapckiego, a do tego jeszcze na całym Bydgoskim, wtedy bylbym zadowolony :)





 
#503 ·
^^O to trzeba zapytać tego kto finansował te nowe drzwi. Dodam jeszcze, że za tymi drzwiami są jeszcze troje drzwi (dwoje po bokach do sklepów i na wprost do mieszkań), które były oryginalne (gdzieś z końca XIX albo przełomu XIX/XX w.), a również zostały wymienione na nowe, nie całkiem zgodne z oryginałem...

Nowa witryna na ul. Szerokiej...
 
#508 ·
Ten projekt... W otoczeniu zabytkowej architektury budzi autentyczne przerażenie. Gdyby miał powstać gdzieś na obrzeżach miasta, hm... Ewentualnie... No, mógłby być, i tak jest lepszy od Rydzykowiska przy Porcie Drzewnym, tym niemniej... Mam mieszane odczucia. W połączeniu z wysoką zielenią, wkomponowany w krajobraz, przekształcony w coś lżejszego - ale nie tu !!!

Widać owszem, że autor odrobił zadanie domowe i zapoznał się z dziełami Le Corbusiera z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, ale wyszło mu skrzyżowanie więzienia z wielkopłytowym blokiem. Zero lekkości, zero funkcjonalizmu, agresywny klin wbity w otoczenie. Betonowy kloc bez krztyny wdzięku.

Pal to sześć, coś takiego nie powstanie i ten projekt to tylko akademicka spekulacja. Na szczęście. :eek:hno:
 
#510 ·


Ma być tak jak było dawniej
Jak będzie wyglądał deptak na starówce w Toruniu? Władze miasta ogłosiły konkurs

n, Środa, 25 Czerwca 2008

Władze Torunia ogłosiły konkurs na koncpecję plastyczną dla ulic Szerokiej i Krółowej Jadwigi. Deptak ma zyskać historyczny wygląd.

Nowe oblicze deptaka powstanie przy okazji remontu jego nawierzchni. Te prace rozpoczną się w tym roku i potrwają też w przyszłym. Na koncepcje historycznego wystroju Szerokiej i Królowej Jadwigi Urząd Miasta czeka do 17 lipca.

Magistrat ma sugestie w tej kwestii. Nawiązuje do grup zawodowych zamieszkujących w średniowieczu fragmenty obu ulic. Ta geografia może posłużyć do umieszczenia znaków cechowych czy herbów w konkretnych miejscach deptaka, np. jako elementów wystroju latarń, ale także stałych elementów małej architektury i rzeźb przyulicznych.

Planowane jest też odtworzenie zdroju ulicznego w zbiegu Szerokiej i Szczytnej. Obok można ustawić elementy związane z historią miasta – np. makietę Starego Miasta, elementy herbu i pieczęci miejskich, postacie alegoryczne z dawnego Dworu Artusa. Z kolei obok zegara u zbiegu Szerokiej, Królowej Jadwigi i Wielkich Garbarów pojawiłaby się m.in. makieta Nowego Miasta i jego historyczny herb sprzed 1454 roku.

Przy ul. Królowej Jadwigi, gdzie w XVIII w. znajdowała się największa toruńska wytwórnia pierników możliwe byłoby umieszczenie rzeźby piernikarki, sprzedającej swoje wyroby. Możliwe jest też ujęcie w projekcie nawierzchni ulic nawiązań historycznych – mogłyby nimi być herby miast, z którymi Toruń utrzymywał kontakty handlowe w średniowieczu.
 
#512 ·
^^ Już to widzę, panoszące się szmakowite makiety, rzeźbki jak z odpustu, wózki, zdroje, herby, cudawianki.. A tynk z elewacji podwórzowych będzie się spokojnie sypał, w bramach po staremu cuchnąć będzie moczem, za to pijani autochtoni wygodniej rozsiądą się na ławeczkach w stylu epoki kamienia wstępnie rozłupanego.
Będzie dobrze ! Nadredaktor wszystko ogarnie ! :gaah:
 
#513 ·
drodzy userzy z innych miast-mozna juz spokojnie odwiedzac Torun ;)



Krzywa Wieża bez rusztowań

Dobiega końca remont i konserwacja Krzywej Wieży, w której będzie się mieściła miejska instytucja kultury Toruń 2016. XIV-wieczna baszta gotycka została gruntownie oczyszczona, odnowiona i zakonserwowana, przywrócono też dekoracyjne zdobienia fryzów na elewacji.

Krzywa Wieża powstała w XIV wieku. Wybudowana jako prosta, 15-metrowa baszta miejska, wtopiona w system murów obronnych i ustawiona na fundamentach czterościennych, miała niedociągniętą do końca ścianę od strony miasta. Przez otwory w bocznych ścianach wieży przebiegał ganek strażniczy, łączący ją z murami obronnymi, zaś brak ściany wewnętrznej ułatwiał wciąganie amunicji. Już w średniowieczu z piaszczystego podłoża, na którym baszta została ustawiona, pod wpływem jej ciężaru osunęły się piaski, powodując równocześnie przekrzywianie się wieży do momentu, aż oparła się ona na gruncie bardziej trwałym. Dziś, dzięki swojemu odchyleniu od pionu o 1,4 metra, stanowi jedną z największych atrakcji Torunia.

Wieża i przylegające do niej mury były wielokrotnie przebudowywane i remontowane, ostatni poważniejszy remont miał miejsce w 1974 r. Program obecnych prac objął oczyszczenie i dezynfekcję powierzchni cegieł i zapraw, odsolenie murów, wzmocnienie i uzupełnienie elementów ceglanych odpowiednio dobranym materiałem, a także zabezpieczenie przeciwwilgociowe korony murów.

Krzywa Wieża odzyskała też pierwotne, przez lata przykryte tynkiem zdobienia elewacji. Podobnie jak w przypadku wielu innych toruńskich budowli średniowiecznych, po przeprowadzeniu badań konserwatorskich okazało się, że na fryzach znajduje się typowa dla gotyku dekoracja architektoniczna, która obecnie została na podstawie zachowanych fragmentów odtworzona i scalona kolorystycznie z partiami oryginalnymi.

Prace remontowe objęły również wnętrze baszty, gdzie już wkrótce zacznie działalność miejska instytucja kultury Toruń 2016, która zajmie się staraniami Torunia o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. Na potrzeby tego biura zostało zaadaptowane wnętrze zabytkowego budynku, ułożone podłogi, wymieniona stolarka okienna i drzwiowa, zamontowane instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne i CO. Oprócz biura w obiekcie będzie się też mieścić stylowa kawiarenka, której dzierżawca zostanie wyłoniony w konkursie.

Remont w Krzywej Wieży nadzorują Miejski Konserwator Zabytków i Wydział Inwestycji i Remontów UM.
+ zdjecie:
 
Top