daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Infrastruktura > Hekurudhat

Hekurudhat Railway Network.

Reply
 
Thread Tools
Old August 10th, 2008, 03:56 AM   #41
liburni
Pse Jo??
 
liburni's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: Toronto, ON, CA
Posts: 4,153
Likes (Received): 635

Tirana Intl Airport: You can also see the new road to the bottom of the picture:

__________________
Pursuing my Arete!
liburni no está en línea   Reply With Quote
Old August 16th, 2008, 11:30 PM   #42
NEED-CITY
BANNED
 
Join Date: Aug 2008
Location: Prishtina
Posts: 43
Likes (Received): 0

Zgjanimi i magjistrales Prishtin - Fush Kosov

NEED-CITY no está en línea   Reply With Quote
Old August 16th, 2008, 11:34 PM   #43
NEED-CITY
BANNED
 
Join Date: Aug 2008
Location: Prishtina
Posts: 43
Likes (Received): 0NEED-CITY no está en línea   Reply With Quote
Old August 16th, 2008, 11:35 PM   #44
NEED-CITY
BANNED
 
Join Date: Aug 2008
Location: Prishtina
Posts: 43
Likes (Received): 0NEED-CITY no está en línea   Reply With Quote
Old August 16th, 2008, 11:38 PM   #45
liburni
Pse Jo??
 
liburni's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: Toronto, ON, CA
Posts: 4,153
Likes (Received): 635

thaks for sharing man.....it should turn out great. Now how many lanes are there in total?
__________________
Pursuing my Arete!
liburni no está en línea   Reply With Quote
Old August 17th, 2008, 12:02 AM   #46
GreenAlbanian
BANNED
 
Join Date: Aug 2006
Location: Prishtina/Zagreb
Posts: 598
Likes (Received): 1

po duket sikur e paskan afer me perftundu, ma ne fund, gati nje vjet e gjysme per 7 km rruge qija robt ma...
GreenAlbanian no está en línea   Reply With Quote
Old August 17th, 2008, 12:25 AM   #47
NEED-CITY
BANNED
 
Join Date: Aug 2008
Location: Prishtina
Posts: 43
Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by liburni View Post
thaks for sharing man.....it should turn out great. Now how many lanes are there in total?
3 , nese ta kuptova pytjen
NEED-CITY no está en línea   Reply With Quote
Old August 17th, 2008, 12:37 AM   #48
GreenAlbanian
BANNED
 
Join Date: Aug 2006
Location: Prishtina/Zagreb
Posts: 598
Likes (Received): 1

Quote:
Originally Posted by liburni View Post
thaks for sharing man.....it should turn out great. Now how many lanes are there in total?
ne total ka me i pas kater shirita ne cdo kahje...ama forja eshte qe eshte nje rruge kryesore qe i ka nga dy shirita ne cdo drejtim, edhe ne cdo ane te kesaj rruge "kryesore" i kane vendos edhe dy "rruge" tjera qe i kane nga nje shirit ne cdo drejtim.
GreenAlbanian no está en línea   Reply With Quote
Old August 17th, 2008, 12:55 AM   #49
NEED-CITY
BANNED
 
Join Date: Aug 2008
Location: Prishtina
Posts: 43
Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by GreenAlbanian View Post
ne total ka me i pas kater shirita ne cdo kahje.
3 haver 3 , edhe ntofo po shihet qart e mir , plus une e kom pa live
NEED-CITY no está en línea   Reply With Quote
Old August 17th, 2008, 01:01 AM   #50
GreenAlbanian
BANNED
 
Join Date: Aug 2006
Location: Prishtina/Zagreb
Posts: 598
Likes (Received): 1

po haver, a ka me kan keto dy shiritat anash me dy drejtime?! heren u fundit kur kesh ne prishtine qashtu e pash, edhe btw une e kam shpin ne fushe kosove keshtu qe me ka ra cdo dite me kalu qasajde.

dmth nese i ki ne mes ka dy shirita ne cdo drejtim plus anash i ki dy extra rruge qe jane te ndame ne mes per cdo drejtim, atehere i bjen 2 ne mes plus ka nje ne cdo ane te mesit dmth 1+1 qe ne total i bjen 2+1+1=4 apo e kam gabim?
GreenAlbanian no está en línea   Reply With Quote
Old August 17th, 2008, 01:05 AM   #51
NEED-CITY
BANNED
 
Join Date: Aug 2008
Location: Prishtina
Posts: 43
Likes (Received): 0

Ok ok ma perzive , nashta edhe e kom gabim un , po le krejt
NEED-CITY no está en línea   Reply With Quote
Old August 17th, 2008, 01:36 AM   #52
Plisat
Registered User
 
Plisat's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Prishtina
Posts: 4,515
Likes (Received): 1531

ski faj need-city....nime e ka perzi krejt.
Pergjithesi jon 6 shirita ne dy anet....edhe sipas meje shume palidhje e kane bo.
shiriti i ri eshte per nevojat e objekteve anash edhe eshte i ndame me shiritat kryesore...
une fotot qe need-city i ka qite nuk muj me i pa, se disa webfaqe i kom te bllokume edhe dikund nja 30% nuk i shof.....ama edhe une e di cka kam pa kur kesh ne qershore ne Prishtine...
realisht hiq sjom kane i kenaqun se qysh e kane realizu...thejsht shume pak ka mu shkarku komunikacioni prej rruges kryesore....ose ajo anesorja ka me u keqeperdore...
Plisat no está en línea   Reply With Quote
Old August 17th, 2008, 01:48 PM   #53
BvizioN
veriori
 
BvizioN's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: Manchester,UK/Mirdite,ALB
Posts: 2,067

Quote:
dmth nese i ki ne mes ka dy shirita ne cdo drejtim plus anash i ki dy extra rruge qe jane te ndame ne mes per cdo drejtim, atehere i bjen 2 ne mes plus ka nje ne cdo ane te mesit dmth 1+1 qe ne total i bjen 2+1+1=4 apo e kam gabim?
Pa pa pa, pse kaq e komplikuar dhe matematikore ?

Une nuk po e kuptoj shume cfare eshte....a eshte autostrate? (motorway)

Ok, me cfare shikoj ne fotografi komplet autostrata ka 3 bordure (ndarje te betonuar) Nje bordure majtas, nje djathtas dhe nje ne mes. Gjith autostratat kane ndarje te betonuar apo te hekurt ne mes per te ndare dy linjet e kunderta. Po ketu me cfare shikoj, korsite e emergjences (anash rruges) jane te ndara me bordure !!! Kjo eshte interesante dhe me qudit pasi nuk e kam vene re ne vende te tjera, ku ne pergjithesi korsite e emergjences nuk ndahen me bordure. Po kjo mbase eshte ide e mire, e sidomos per ne Shqiperi ku udhetaret nuk e respektojne qellimin kryesor te korsise se emergjences.
BvizioN no está en línea   Reply With Quote
Old August 17th, 2008, 06:53 PM   #54
Plisat
Registered User
 
Plisat's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Prishtina
Posts: 4,515
Likes (Received): 1531

Vendor jane 4 jo 3. shiqoje me mire....jane dy ne nje drejtim edhe dy ne tjetrin.
mua nuk me pelqen pse kjo ndarje,.....por kinse arsyeja eshte per automjete te renda,autobuse edhe per zone industriale...
Plisat no está en línea   Reply With Quote
Old August 17th, 2008, 07:13 PM   #55
NEED-CITY
BANNED
 
Join Date: Aug 2008
Location: Prishtina
Posts: 43
Likes (Received): 0


Hej , mir e ka Veriori , ja si eshte :

Qe e vizatova kėte me jau shpjegu se si duket , jan 3 , por njera eshte ndamas (nuk e di arsyen pse) e nuk jan 4 me nje ane e 4 ne tjetrėn


Qishtu ėshtė , kaq pata me than
NEED-CITY no está en línea   Reply With Quote
Old August 19th, 2008, 06:59 PM   #56
Foolish Farmer
Athleta Christi
 
Foolish Farmer's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: Pejė [AL]
Posts: 950
Likes (Received): 4

Quote:
Originally Posted by NEED-CITY View Post
Zgjanimi i magjistrales Prishtin - Fush Kosov
"Zgjerimi i magjistrales Prishtine - Fushe Kosove" (kejt krejzi dhe amejzing je njeri)

Jashte kesaj, zoti profesor i gjuhes shqipe, falimenderit per fotografite! Por mendoj qe me te pershtateshem do te ishin ne threadin "Kosova [Highways & Roads]".
Foolish Farmer no está en línea   Reply With Quote
Old August 25th, 2008, 06:08 AM   #57
liburni
Pse Jo??
 
liburni's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: Toronto, ON, CA
Posts: 4,153
Likes (Received): 635

Collection of Landings at Prishtina Intl Airport:

__________________
Pursuing my Arete!
liburni no está en línea   Reply With Quote
Old September 5th, 2008, 04:30 PM   #58
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Quote:
Projekt 1.2 miliardė euro pėr Portin e Vlorės

Projekti pėr ndėrtimin e njė terminali tė madh konteinerėsh mund tė kthejė Vlorėn nė qendrėn mė tė fuqishme detare tė Mesdheut. Kėshtu do ta cilėsonte Kryeministri Berisha projektin e kompanisė anglo-zvicerane "Zumax", i cila kap vlerėn e 1.2 miliardė eurove.

Kryeministri Berisha mori pjesė dje nė prezantimin e planeve pėr zhvillimin dhe ndėrtimin e njė terminali tė madh konteinerėsh dhe njė zone tė lirė industriale nė Vlorė, projekt i konsorciumit "Zumax". Projekti parashikon ndėrtimin e njė terminali me kapacitet prej mė shumė se 3 milionė konteinerėsh nė vit. Ai do tė shėrbejė si njė port tranzit dhe import-eksport pėr rajonin, duke ofruar gjithashtu hyrje efikase pėr nė det pėr komunitetin lokal. Zona e lirė do tė ofrojė lehtėsira dhe shėrbime pėr tė mbėshtetur zhvillimin e industrisė sė lehtė nė Vlorė. "Mund tė them se Vlora, pėr pozicionin e saj gjeografik, ujėrat e saj tė thella, njerėzit e saj punėtorė, e meriton kėtė projekt me bindjen mė tė thellė se kjo do tė jetė njė histori e madhe suksesi", tha Berisha. Duke garantuar drejtuesit e kompanisė pėr lehtėsimin e punės sė tyre, Kryeministri tha se ata kanė zgjedhur drejt jo vetėm vendin, por edhe kohėn pėr realizimin e kėtij projekti. Nė kėtė kontekst, Kryeministri tha se kompania ka vendosur tė bėjė kėtė investim tė madh nė njė kohė kur vendet e kėtij rajoni janė angazhuar thellėsisht nė njė bashkėpunim tė ngushtė dhe tė gjithanshėm, kanė krijuar njė hapėsirė tė tregtisė sė lirė qė shtrihet nga Kroacia nė Moldavi, punojnė sė bashku pėr projektin e integrimit evropian.
Gazeta "Shqip"
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old September 5th, 2008, 05:10 PM   #59
liburni
Pse Jo??
 
liburni's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: Toronto, ON, CA
Posts: 4,153
Likes (Received): 635

great news!
__________________
Pursuing my Arete!
liburni no está en línea   Reply With Quote
Old September 5th, 2008, 11:01 PM   #60
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,382

Fantastic news indeed
Quote:

Premier Berisha participates in presentation of Zumax Company


Prime Minister Sali Berisha took part today in the presentation of plans for development and construction of a large containers terminal (free port) and construction of a free industrial zone in Vlora, a project of the Anglo-Swiss consortium Zumax.

Congratulating the company directors for implementation of the proposed project, the premier highlighted that this project will transform Vlora into one of the most powerful maritime areas of the Mediterranean as well as a free industrial zone that will be one of the largest generators of development of Albania.

Due to its geographic position and deep waters, Vlora fully deserves this project, and I am deeply convinced that this will be a success story, added the premier.

Guaranteeing the directors of the company they will find it easy to work, the premier said they have made the right choice not only about the site but also the time of the realization of this project. In this context, the premier said that the company has decided to make this great investment at a time when the countries of this region are deeply committed to a close and comprehensive cooperation, creating a free trade space situated from Croatia to Moldova and working together for realization of the European integration project.

The premier stressed that the countries of this region, which not long ago were involved in different conflicts, today are countries that export security. Further on, the premier said that selection of Albania for realization of this project is a wise choice of the company because despite the fact that Albania is a small country on the map, it offers great potentials for investments, water and mineral recourses, as well as tourism.

The Premier considered the 1.2 billion Euro investment an extraordinary trust of the company in Albania.

The project envisages the construction of a terminal with a capacity of more than three million containers per year. It will serve as a transit and import-export port for the region, offering also efficient access to the sea for local community. The free zone will offer facilitations and services in support for the development of the light industry in Vlore.

Following is the address of Premier Berisha during the presentation of Zumax project:

I would like to greet you with special pleasure, to thank you and congratulate for the successful proposal of a new containers terminal (free port) and construction of a free industrial zone in Vlora and to present today the biggest ever project undertaken in my country. Here you display the project on construction of a big containers terminal that will make possible transiting from ship to ship, it will develop a free zone and it will transform Vlora into one of the most powerful maritime areas of the Mediterranean and at the same time one of the largest generators of development of Albania. Due to its geographic position and deep waters, its working people as well, Vlora fully deserves this project, and I am deeply convinced that this will be a success story.

You Mr. Lloyd are an old friend of Albania, you have come many a time here and by this project you make to Albania and the Albanians the greatest honor, the biggest present and I assure your team that the government will take every decision and will make every effort to facilitate and make possible your complete success, as I also think you have been right in choosing this country and the proper time as well. You have decided to make this big investment at a time when the regional countries are deeply committed to a close and all-round cooperation, they have created a space of free trade extending from Croatia to Moldova and they work together on project of European integration. The regional countries, a conflict region just a few years ago, at present are countries that export security. Albania and Croatia have taken the NATO membership invitation and are hopeful of membership in the shortest possible time. This makes these countries, but even the region a safer place; it makes peace and stability in this region even safer.

I would like to inform the participants that the selection of Albania for the realization of this project is a wise choice of the company, because despite the fact that Albania is a small country on the map, it offers great potentials for investments, water and mineral recourses, as well as tourism. Still I would like to emphasize that the three big potentials I mentioned are not yet in the level where they will be. The Albanian mining industry has not yet the deserved weight in the economy of the country. The great water and energy resources experience a great beginning of exploitation. We had an unprecedented tourist boom, but this does not imply we do have a tourist industry which is indispensable. However, this country has succeeded in three years to implement the just policy of tax cuts, fight against informality, evasion, and smuggling and get revenues more than there were collected in 6 years prior the three years of our governance. This is a real success story. This testifies the great potential of freedom. The enhancement of its space, the liberalization of economy has been the main factors behind these achievements.

I cannot say that Albanian economy doubled in three years, but I can say for sure that in three years time the national revenues doubled irrespective of tax reduction. I say, in these three years the greatest ever effort is being made for a modern infrastructure in Albania. You have decided to build the port, but within a short period of time we shall build a four lane superhighway to Vlora which is indispensable. And I assure you that my government will take all the measures in function of the port and your free zone, it will improve all railway and road infrastructure so that to facilitate transport as much as possible.

You were right to highlight the 8-th Corridor. In one way or another it is being build and it will be. But, the port is of importance and beyond this corridor. The superhighway Durrės-Prishtinė-Merdare-Nish and further will connect Vlora with Corridor X and other countries of the region and Europe as well. In this context, I would like to thank you again for the extreme trust in Albania. And this trust is equal to the large sum of 1.2 billion Euros that you have decided to invest in your big project. I promise that my government will strongly support you.

A few years ago, a foreign journalist asked me whether Albania will become like a Taiwan of Europe. The answer was NO. Albania will become the eagle of Europe and we shall achieve this together.

http://www.keshilliministrave.al/?fq...id=9175&gj=gj2
7t no está en línea   Reply With Quote
Reply

Tags
albania, kosova, shqiperi-kosove

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 10:34 AM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2018, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

tech management by Sysprosium