daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Wielkopolska, Kujawy, Lubuskie > » ToruńGlobal Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.


Reply

 
Thread Tools Rating: Thread Rating: 70 votes, 4.81 average.
Old October 9th, 2008, 11:09 PM   #1601
Martin_W
Registered User
 
Martin_W's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,456
Likes (Received): 1726

Info odnośnie przyszłych kortów tenisowych na Skarpie

Quote:
Jeszcze w tym roku ruszy budowa kompleksu dziewięciu kortów tenisowych na Skarpie. Nowy obiekt zastąpi boisko na Jordankach, w miejscu którego stanie sala koncertowa.

Przetarg na budowę kortów na placu przy ulicy Przy Skarpie ogłosił magistrat. Firmy, które chcą podpisać kontrakt z miastem mogą składać oferty do 15 października. Urzędnicy wybiorą najtańszą ofertę. - Chcemy, by budowa ruszyła jeszcze w listopadzie tego roku. Zakończenie przewidujemy na 30 września 2009 r. - mówi Marcin Maksim, szef wydziału inwestycji i remontów magistratu.

Kompleks ma składać się z dziewięciu kortów o nawierzchni z ceglanej mączki: centralnego (będzie oświetlony) oraz treningowych. Obiekt będzie miał trybuny przenośne na 348 miejsc. Miasto planuje, że całość będzie kosztować 8,5 mln zł, z czego ok. 800 tys. zł wyda jeszcze w tym roku. Według zamierzeń to jednak dopiero pierwszy etap inwestycji. W drugim, w sąsiedztwie istniejących już obiektów powstać ma hala z czterema kortami i trybunami pod dachem. - Nie sfinansujemy jej jednak z pieniędzy budżetu miasta, szukamy prywatnego inwestora - mówi Maksim. To oznacza, że nie wiadomo, kiedy powstaną korty kryte. Jeśli nie znajdzie się firma chętna do wniesienia i użytkowania obiektu, może on pozostać tylko w planach.

Nowy obiekt na Skarpie ma zastąpić kompleks na Jordankach przy al. Solidarności. W jego miejscu powstanie sala koncertowa. Będzie miała widownię na ok. tysiąc miejsc. Miasto chce, by była wielofunkcyjna: oprócz występów muzycznych mogłyby odbywać się w niej przedstawienia operetkowe i spektakle teatralne, pokazy filmów i multimedialne oraz konferencje i kongresy. Koszt budowy - 30 mln euro, z czego miasto dostanie 14 mln z dzielonego przez marszałka Regionalnego Programu Operacyjnego. Obiekt ma być gotowy w 2011 r.

http://miasta.gazeta.pl/torun/1,3557...a_Skarpie.html

Nowy pomnik w Toruniu

Quote:
W pobliżu fontanny przy harmonijce stanie pomnik planetoidy. Mieszkańcy naszego miasta zdecydują, jaki opis ciała niebieskiego pojawi się na tablicy usytuowanej w pobliżu monumentu

Pomnik będzie poświęcony kosmicznej imienniczce grodu Kopernika - planetoidzie "12999 Toruń". Inicjatorem projektu jest toruński astronom Maciej Mikołajewski. W jego realizację włączył się magistracki wydział inwestycji i remontów. Urzędnicy zorganizowali konkurs, w którym główną nagrodą była realizacja zwycięskiej pracy. Spośród sześciu zgłoszeń komisja wybrała aranżację Pauliny Kaczor-Paczkowskiej. Autorka jest absolwentką rzeźby na wydziale sztuk pięknych UMK. Zaproponowana przez nią instalacja stanowi rodzaj bramy otwartej na Centrum Sztuki Współczesnej. Do zrobienia planetoidy artystka użyje platynowanego aluminium, a postrzępiona na odcinki orbita, która ma dynamizować obiekt, będzie stalowa. Całość osiągnie ponad 5 m wysokości. - Orbitę pomaluję farbą, by w razie ataku grafficiarzy można było ją szybko przemalować - mówi Kaczor-Paczkowska.Na dwóch granitowych płytach znajdą się inskrypcje poświęcone planetoidzie. Na jednej z nich pojawi się logo Międzynarodowego Roku Astronomii 2009 z podpisem, który będzie niespodzianką dla mieszkańców i turystów. Właściwy opis planetoidy znajdzie się na drugiej z tablic. Autorka instalacji i inicjator projektu zaproponowali trzy warianty inskrypcji: • planetoida 12999 Toruń krąży między Marsem a Jowiszem, odkryta 30 sierpnia 1981 przez Edwarda Bowella w Anderson Mesa Station Obserwatorium Lowella USA • planetoida 12999 Toruń krąży między orbitami Marsa i Jowisza, odkrył ją 30 sierpnia 1981 r. Edward Bowell Lowell Observatory Arizona USA • Planetoida 12999 Toruń nasze miasto we wszechświecie między orbitami Marsa i Jowisza odkrył 30 sierpnia 1981 r. Edward Bowell Lowell Observatory USA. O tym, który z nich pojawi się przy fontannie, zdecydują torunianie. Aby zagłosować na jedną z propozycji, wystarczy wziąć udział w sondzie na stronie internetowej: www.torun.pl/12999.

http://miasta.gazeta.pl/torun/1,3557...lanetoidy.html

Last edited by Martin_W; October 9th, 2008 at 11:17 PM.
Martin_W no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old October 10th, 2008, 07:49 PM   #1602
michuu
wizja przyszłosci
 
michuu's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Toruń
Posts: 8,323
Likes (Received): 1160

Jesli chodzi o kryte korty, to mam wrazenie ze moga byc kłopoty z pozyskaniem inwetora...

Kolejny pomnik? Wyrastaja u nas jak grzyby po deszczu (miasto pomnikow)

Kolejna wyroznienie dla Torunia:

Quote:


Toruń liderem inwestycji

Toruń zajął 5. miejsce w Polsce wśród miast wojewódzkich w rankingu inwestycyjnym pisma samorządu terytorialnego "Wspólnota". Twórcy zestawienia wzięli pod uwagę wydatki inwestycyjne samorządów na infrastrukturę techniczną w latach 2005-2007. Pozycja Torunia stale rośnie.

Ranking został przygotowany przez prof. Pawła Swianiewicza z Uniwersytetu Warszawskiego. Pozycję miast w zestawieniu ustalono biorąc pod uwagę inwestycje samorządowe związane z rozwojem infrastruktury technicznej, mającej zasadniczy wpływ na rozwój gospodarczy miasta. Autorzy rankingu brali pod uwagę wydatki z 2007 r., w przeliczeniu na jednego mieszkańca, liczone jako średnia z lat 2005-2007.

Z rankingu wynika, że na przestrzeni ostatnich trzech lat w Toruniu wydawano na inwestycje średnio 775,10 złotych rocznie na osobę. Dla porównania w zwycięskim Opolu było to ok. 1147 zł, w Krakowie 807 zł, w Gdańsku 637 zł, w Bydgoszczy 521 zł, a w Białymstoku 337 zł.

Warto dodać, że Toruń zajął w tym roku 5. miejsce zarówno pod względem całości wydatków inwestycyjnych, jak i wydatków finansowanych ze środków własnych tj. bez otrzymanych dotacji inwestycyjnych. Co ważne, nasze miasto systematycznie pnie się w rankingu "Wspólnoty" w górę. W 2003 r. byliśmy na 13. miejscu, rok później na 11., a w 2005 i 2006 na pozycji 6.

Najwięcej pieniędzy Toruń inwestuje w ostatnich latach w rozwój sieci wodno-kanalizacyjnej, dzięki czemu coraz większa liczba mieszkańców ma dostęp do dobrej wody, a ścieki nie będą zanieczyszczać środowiska, bo trafią do Miejskiej Oczyszczalni Ścieków. Budowanych i modernizowanych jest wiele dróg o kluczowym znaczeniu dla ruchu w mieście. Trwa rewitalizacja starówki, w tym wymiana nawierzchni placów i ulic. Od kilku lat realizowany jest szeroko zakrojony program budowy mieszkań socjalnych i komunalnych. Inwestycje trwają w Szpitalu Miejskim i Miejskiej Przychodni Specjalistycznej. Powstają nowe lub są modernizowane istniejące obiekty sportowe (mini aquapark, stadiony, Tor-Tor, boiska szkolne i osiedlowe). Remontowane są obiekty oświatowe, powstała szkoła na Koniuchach. Wiele dzieje się w sferze infrastruktury kulturalnej: całkowicie zmienił oblicze Baj Pomorski, remont przeszedł Młodzieżowy Dom Kultury, powstało Centrum Sztuki Współczesnej. Oprócz znaczących środków przekazywanych na inwestycje z budżetu miasta, Toruń skutecznie zabiega o dotacje z funduszy unijnych.

Wyniki rankingu zostały ogłoszone 7 października 2008 r. w Warszawie podczas Samorządowego Forum Kapitału i Finansów. W imieniu Torunia dyplom odebrał Mateusz Kurzawski, dyrektor Biura Obsługi Inwestora. Pełne wyniki rankingu wraz z komentarzami czasopismo "Wspólnota" opublikowało w czwartek, 9 października br.

http://http://www.torun.pl/index.php...0&news_id=7043
Na tej stronie jest link do pełnego rankingu miast.
michuu no está en línea   Reply With Quote
Old October 10th, 2008, 09:09 PM   #1603
Mariusz_tor
O_o
 
Mariusz_tor's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Toruń
Posts: 1,804
Likes (Received): 124

Toruń liderem inwestycji...
To liderem nie jest miasto, które zajęło I miejsce ?
Wydawać pieniądze to nie sztuka, ważniejsze jest to jak zostały wydane, a na to żaden ranking nie odpowie.
Mariusz_tor no está en línea   Reply With Quote
Old October 11th, 2008, 04:39 PM   #1604
Martin_W
Registered User
 
Martin_W's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,456
Likes (Received): 1726

Toruński sąd okręgowy prawie jak nowy

Quote:
Zakończyła się rozbudowa i remont budynków sądu okręgowego przy ul. Fosa Staromiejska.

Inwestycja, którą wykonała prywatna firma z Golubia Dobrzynia, kosztowała 4 miliony złotych. W budynku przylegającym do ul. Piekary swoją siedzibę znajdzie IV wydział pracy, VI wydział gospodarczy oraz komórki administracyjne czyli oddział kadr, gospodarczy, inwestycji i remontów, informatyczny, krajowy rejestr karny, dwie sale rozpraw i tajna kancelaria.

Nowocześnie i w dobrym stylu

- Kancelaria jest specjalnie zabezpieczona - mówi Andrzej Walenta, prezes sądu okręgowego w Toruniu. - W środku jest nawet lustro weneckie. Spełnia w tej chwili wszelkie wymogi wynikające z przepisów MSWiA i ABW - W sprawach karnych jest coraz więcej dokumentów niejawnych. Teraz będzie możliwość ich przeglądania w specjalnych warunkach.

Najprawdopodobniej pod koniec października w nowych budynkach sędziowie rozpoczną prace.

Obiekty z historią

W budynku dzisiejszego sądu, mieściła się kiedyś bursa akademicka. W okresie wojen napoleońskich znajdował się tu szpital, a po II wojnie światowej szkoła podstawowa nr 8. Siedzibę miała także Państwowa Inspekcja Handlowa i Wojewódzkie Biuro Geodezji. Od 2003r do września 2005r trwały prace przygotowujące do remontu.

http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll...RUN01/35574290
Martin_W no está en línea   Reply With Quote
Old October 12th, 2008, 12:53 AM   #1605
michuu
wizja przyszłosci
 
michuu's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Toruń
Posts: 8,323
Likes (Received): 1160

Krotkie streszczebie przejazdu przez Torun, pod kontem inwestycji. Wjezdzałem od strony Poznania

Na ul Szubinskiej i przy ul. Gniewkowskiej jest od kilku lat? budowany koscioł bł. Wincentego Frelichowskiego sa pewne postepy, widziłem pare osob na budowie.
Nastepnie Poznanska, gdzie jest budowany nowy komisariat policji tam tez praca wre, stawiany jest własnie parter. Na placu budowy stoi dziwig

Na Prufferow robotniecy nadal buduja jeden z blokow na osiedlu Zielonym.

Przejzdzajac przez most pieknie sie prezentuja zurawie na terenie budowy hotelu Bulwar, Ibis, Etap.

Plac Teatralny rowniez powoli zmienia swoje oblicze sa układane nowe chodniki, podobnie ja i na Wałach Generała Sikorskiego, gdzie rowniez odbywa sie zmiana nawierzchni jezdni.
Skrecam na Uniwesytecka i Przy Kaszowniku, gdzie powstaje pasaz handlowy
Przez Lubicka mozna w koncu przejechac w strone Grebocina ale w kierunku cetrum sa juz objazdy.

Na Olsztynskiej zauwazyłem, budowany jakis nowy obiekt, prace sa na etapie stawiania parteru. Budynek ma w podstawie jakies 300-400m2.

Przy wylotowce na Olsztyn mozna zaobserwowac rozbudowujace sie osiedle Nad Struga

Last edited by michuu; October 12th, 2008 at 01:02 AM.
michuu no está en línea   Reply With Quote
Old October 14th, 2008, 12:16 AM   #1606
michuu
wizja przyszłosci
 
michuu's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Toruń
Posts: 8,323
Likes (Received): 1160

Przeglad prasy pod kontem inwestycji:

Quote:

Inwestycje na Centralnym Cmentarzu Komunalnym
Magistrat ogłosił przetarg na modernizację pomieszczeń domu pogrzebowego dla Centralnego Cmentarza Komunalnego.


Według kosztorysu przebudowa obiektu pochłonie 1,3 mln zł. (fot. sxc)

Centralnym Cmentarzem Komunalnym przy ul. Grudziądzkiej zarządza miejska spółka Uskom. Firma zleciła już przygotowanie dokumentacji technicznej i kosztorysu modernizacji domu pogrzebowego przy cmentarzu. Obecnie w budynku są wydzielone dwie sale ceremonialne - o pow. 130 i 20 m kw. Są tam również pomieszczenia do przygotowania zwłok, chłodnie oraz pomieszczenia sekcyjne.


Na czym ma polegać modernizacja?

Firma, która zwycięży przetarg, dociepli styropianem i pomaluje ściany. W obiekcie zostaną wymienione też okna i drzwi, a także wewnętrzne instalacje m.in. elektryczna, centralnego ogrzewania. Oprócz tego zostaną tam zamontowane nowe komory chłodnicze, a także pomieszczenie pełniące rolę przechowalni zwłok. Zwiększy się ilość stanowisk z 12 do 32 miejsc. Wykonawca zmieni też nawierzchnię wokół wejścia.

Według kosztorysu przebudowa obiektu pochłonie 1,3 mln zł. - Prace rozpoczną się być może jeszcze w połowie listopada - mówi Marcin Maksim, dyrektor magistrackiego wydziału inwestycji i remontów. - Ich zakończenie planujemy w połowie przyszłego roku.

Quote:
Nowe warsztaty dla "gastronomika"
W stołówce przy internacie Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich powstaną warsztaty szkolne dla tej placówki.


Obecnie warsztaty szkolne Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich mieszczą się w budynku przy pl. św. Katarzyny - na terenie Zespołu Szkół nr 10 (fot. Lech Kamiński) Na adaptację zarezerwowano 6,3 mln zł.

Obecnie warsztaty szkolne Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich mieszczą się w budynku przy pl. św. Katarzyny - na terenie Zespołu Szkół nr 10. Powojskowy obiekt, który został przejęty w 1992 r., nie spełnia wymagań sanitarnych, jakie są przewidziane dla punktów gastronomicznych. W budynku jest przestarzała instalacja elektryczna oraz nieszczelne okna. Wymiany wymaga także dach, który przecieka, niszcząc ściany i sufity pracowni. W złym stanie jest także komin.


Problemy z dojazdem

Jednym z argumentów, jakie zdecydowały o przeniesieniu warsztatów, jest oddalenie obecnej placówki od macierzystego gmachu szkoły i internatu przy ul. Osikowej 15. A to oznacza dodatkowe koszty dojazdu dla uczniów, a także utrudniony kontakt między nauczycielami a wychowawcami.

W latach 2005-2006 została przeprowadzona analiza związana z modernizacją zaplecza do praktyk. Wskazała ona, że najkorzystniejszym rozwiązaniem jest rozbudowa istniejącej stołówki internatu przy ul. Osikowej, gdzie można połączyć funkcje dydaktyczne, kulinarne i socjalne.


Otwarcie pod koniec 2009 r.

W ub.r. miasto zleciło wykonanie projektu budowlanego-wykonawczego. W planach jest adaptację i rozbudowa istniejącej części obiektu stołówki, a także zagospodarowanie terenu m.in. budowa i modernizacja dróg, chodników, małej architektury, infrastruktury podziemnej, ogrodzenia, oświetlenia terenu oraz urządzenie zieleni.

Obiekt po rozbudowie będzie liczyć 1,1 tys. m kw. Magistrat już ogłosił przetarg na tę inwestycję. Firmy mogą składać oferty do tego miesiąca. Uczniowie skorzystają z nowego zaplecza w czwartym kwartale 2009 r
michuu no está en línea   Reply With Quote
Old October 14th, 2008, 12:12 PM   #1607
Le MORS
Registered User
 
Le MORS's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Warsaw, Poland
Posts: 460
Likes (Received): 48

Nowa inwestycja na Lubickiej, tuż przed przejazdem kolejowym na Sierpc.

Jak wynika z tablicy inf. jest to budowa salonu Skody


Le MORS no está en línea   Reply With Quote
Old October 14th, 2008, 09:36 PM   #1608
Mariusz_tor
O_o
 
Mariusz_tor's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Toruń
Posts: 1,804
Likes (Received): 124

Nowy most.

Niedawno nasze gazety obiegła informacja, że państwo zbuduje most w Kwidzynie. Dziś okazuje się, że z budżetu pańtwa zbudowany zostanie most w Sandomierzu.

Władzom miasta życzę dobrego samopoczucia.
Mariusz_tor no está en línea   Reply With Quote
Old October 15th, 2008, 12:42 PM   #1609
Martin_W
Registered User
 
Martin_W's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,456
Likes (Received): 1726

Ratunek dla ELANY

Quote:
General Electric Węgry zamierza postawić na nogi największą toruńską fabrykę - dowiedzieli się dziennikarze "Pomorskiej" i Radia Gra.

Szefostwo Elany, która należy do Grupy Boryszew, podpisało już umowę wstępną z węgierskim oddziałem General Electric, czyli jednym z największych przedsiębiorstw na świecie pod względem obrotów i wartości rynkowej.

Firma zatrudnia 300 tys. osób i działa w ponad 100 krajach w kilkunastu branżach m.in. energetyce atomowej, przemyśle lotniczym, kosmicznym oraz chemicznym, a także w bankowości (w Polsce - GE Money Bank). Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że toruńska Elana ma wspomóc produkcję filtrów wytwarzanych przez GE Węgry. Tą działalnością zajmie się Wydział Torlenu.

Być może Węgrzy staną się inwestorem strategicznym toruńskiego zakładu. Ostateczna decyzja zapadnie za kilkanaście dni. Jutro szefostwo fabryki spotka się ze związkowcami oraz załogą fabryki. Podczas niego przedstawi swoje zamierzenia.

Nowa spółka-córka

- Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że w planach jest likwidacja Wydziału Torlenu, a na jego bazie powstanie spółka-córka Oddziału Elana, która ma zatrudniać 250 osób - mówi Amalia Rutkowska, szefowa "Solidarności" w Elanie. - Powstaje też duży dział inwestycyjny, który zajmie się likwidacją poszczególnych urządzeń, inwentaryzacją i likwidacją majątku.

Rutkowska podkreśla, że z fabryki odeszło już ok. 300 pracowników. - Do końca roku ma być zwolnionych 680 osób - mówi szefowa "S". - Taką deklarację miesiąc temu usłyszeliśmy od dyrektora zarządzającego. Zostanie więc ok. 500 pracowników.

Według naszych informacji zwolnienia będą jednak dużo mniejsze niż pierwotnie planowano i większość pracowników pozostanie w zakładzie. Jutro w fabryce odbędzie się konferencja dla dziennikarzy.

- Nie mogę jeszcze ujawnić naszych planów - mówi Michał Kujawski z biura prasowego Grupy Boryszew. - Na pewno będą to dużo lepsze wiadomości niż do tej pory.

Nowa spółka miałaby zacząć działalność od 1 stycznia 2009 r. Mieliby przejść do niej pracownicy Elany.

- Załoga ma już dosyć Elany - podkreśla Rutkowska. - Szefostwo fabryki przez cały czas pogrywało sobie z nami. Mamy niskie zarobki, praca jest ciężka, ludzie są wykorzystywani i stresowani ciągłymi zwolnieniami. Chcą już odejść. Obawiają się, że Elana będzie ich zmuszać do przechodzenia do tej spółki, bo firma ma taką możliwość prawną.

Chcą już odejść

Według szefowej "S" z tej propozycji skorzystają tylko osoby, którzy już niedługo przejdą na emeryturę. - To może dać jakąś stabilność na kolejne dwa, trzy lata - mówi Rutkowska.

Władze fabryki prowadzą także rozmowy ze strefami ekonomicznymi, aby na terenach Elany utworzyć podstrefę. W tych staraniach wspiera ich miasto.
- Rozmawiamy z Elaną - potwierdza Mateusz Kurzawski, dyrektor miejskiego Biura Obsługi Inwestora. - Firma przedstawiła nam swoje propozycje związane z włączeniem gruntów do strefy. Efekty poznamy w najbliższej przyszłości.

Jak się udało nam ustalić, Elana wysłała zaproszenia do kilku stref. Zawiesiła jednak rozmowy z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną, której podstrefy są tworzone w naszym regionie. Według Kurzawskiego utworzenie podstrefy oznacza m.in. dodatkowe miejsca pracy, a także prestiż dla miasta. Miasto zamierza włączyć do niej swoje tereny - 20 ha przy ul. Równinnej i Morwowej. - Strefa przyciąga potencjalnych inwestorów jak magnes - mówi szef BOI.

http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll...UN01/659125892
Martin_W no está en línea   Reply With Quote
Old October 15th, 2008, 11:42 PM   #1610
michuu
wizja przyszłosci
 
michuu's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Toruń
Posts: 8,323
Likes (Received): 1160

Stworzenie strefy ekonomicznej pozytywnie wpłynie na Elane, ktora moze pozyskac kolejnych inwestorow, a takze pozwoli uaktywniec tereny przy Murawskiej, ktore w duzej czesci sa nie wykorzystane.
michuu no está en línea   Reply With Quote
Old October 16th, 2008, 12:20 PM   #1611
Martin_W
Registered User
 
Martin_W's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,456
Likes (Received): 1726

Troszkę odnośnie hali widowiskowo-sportowej

Quote:
Samorząd województwa chce, by priorytetowe inwestycje sportowe w regionie były finansowane podobnie jak boiska Orliki.
Oznacza to, że np. za budowę hali widowiskowo-sportowej w Toruniu zapłaciłyby po równo władze miasta, urząd marszałkowski oraz ministerstwo sportu i turystyki. Jest tylko jeden warunek - hala musiałaby być przystosowana do rozgrywania zawodów lekkoatletycznych. W przeciwnym wypadku przestanie być inwestycją priorytetową. W opracowanym przez pracowników dwóch departamentów urzędu marszałkowskiego "Programie Rozwoju Kultury Fizycznej i Sportu w Województwie Kujawsko-Pomorskim do roku 2015" znalazło się ok. 150 podobnych inwestycji. Na ich realizację potrzeba prawie 1,5 mld zł. Żeby program udało się zrealizować trzeba do niego przekonać ministerstwo sportu i turystyki.

O budowie hali w Toruniu mówi się od lat. Obiekt z prawdziwego zdarzenia na nie mniej niż 5 tys. miejsc siedzących ma powstać przy ul. Bema. Według zeszłorocznych szacunków hala wraz z hotelem miała kosztować ok. 50-60 mln zł.

http://miasta.gazeta.pl/torun/1,3557...k_Orliki_.html

Obligacje mogłyby postawić na nogi toruńskie szpitale

Quote:
amorząd województwa kujawsko-pomorskiego wyemituje obligacje na inwestycje w służbie zdrowia - ogłosił w środę marszałek. Liczy na 440 mln zł
Pieniądze z obligacji przyspieszą modernizację 11 lecznic w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku i Świeciu. - W tym roku przeznaczamy na rozwój placówek medycznych 100 mln zł - mówi Piotr Całbecki, marszałek województwa. - To jednak nie wystarcza. Postanowiliśmy więc rozwiązać problem w inny sposób.

Emisją papierów wartościowych zajmie się spółka kapitałowa, którą radni powołają na najbliższej sesji 20 października. Jej kapitał zakładowy wyniesie 50 tys. zł i zostanie pokryty ze środków województwa. Obligacji nie będą mogli kupić mieszkańcy Pomorza i Kujaw. Mają się nimi podzielić szpitale i banki. - Chcielibyśmy, żeby zakłady opieki zdrowotnej wykupiły od 15 do 30 proc. - tłumaczy Całbecki. - Szefowie tych placówek powinni pamiętać, by część pieniędzy odkładać na inwestycje.

- Nie znam warunków sprzedaży. Jak je poznam, chętnie porozmawiam na ten temat - mówi Andrzej Wiśnicki, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu.

Jeśli szpitalom nie uda się zorganizować pieniędzy, wszystkie obligacje trafią do banków. Na razie nie wiadomo, jak wysoko będą oprocentowane. - To banki mają zaproponować, za jaki procent są w stanie je kupić - wyjaśnia marszałek. - Wybierzemy najkorzystniejszą ofertę.

Samorząd zamierza wyemitować wszystkie obligacje w ciągu trzech lat. Zakłada, że odkupi je w ciągu 20 lub 25 lat. Jeżeli zdecyduje się na pierwszy wariant, co roku w budżecie zarezerwuje na to prawie 22 mln zł. W drugim przypadku rezerwa będzie mniejsza - ponad 17,5 mln zł.

Samorząd województwa zdecydował się na emisję obligacji, bo są one znacznie tańsze niż kredyt bankowy. Nie znaczy to jednak, że nie są korzystne dla nabywców. Wręcz przeciwnie - obligacje są dobrym, bo pewnym sposobem lokowania oszczędności. Dlatego zarząd województwa chciałby również wyemitować papiery wartościowe na remonty dróg. - Pracujemy już nad tym, ale na pewno nie zdążymy z projektem uchwały przed najbliższą sesją - mówi Całbecki.
Wstępny plan podziału pieniędzy przewiduje następującą pomoc dla toruńskich placówek

Quote:
Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu - 25 mln zł na remont oddziałów: noworodków, położniczego, okulistycznego, chirurgii szczękowo-twarzowej i budowę spalarni odpadów medycznych oraz 50 mln zł na utworzenie pracowni rezonansu medycznego, centralnego bloku operacyjnego wraz z centralną sterylizacją, a także doposażenie w sprzęt i aparaturę oddziałów szpitalnych;

Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Toruniu - 2 mln zł na dostosowanie m.in. poradni specjalistycznych dla niepełnosprawnych i termomodernizację budynków szpitalnych oraz 9 mln zł na rozbudowę i modernizację szpitala, zakup aparatury i sprzętu;

Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny w Toruniu - 2 mln zł na modernizację pomieszczeń szpitalnych, izby przyjęć i kuchni wraz z wyposażeniem oraz 0,7 mln zł na zakup sprzętu i aparatury;

Wojewódzki Ośrodek Lecznictwa Psychiatrycznego w Toruniu - 20 mln zł na dokumentację projektową zabezpieczenia ppoż. wraz z realizacją programu, kupno agregatu prądotwórczego i oświetlenia awaryjnego oraz 21 mln zł m.in. na rozbudowę oddziału VII psychogeriatrycznego oraz kupno sprzętu i aparatury medycznej.

http://miasta.gazeta.pl/torun/1,3557..._szpitale.html
Martin_W no está en línea   Reply With Quote
Old October 16th, 2008, 12:41 PM   #1612
Mariusz_tor
O_o
 
Mariusz_tor's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Toruń
Posts: 1,804
Likes (Received): 124

Co do hali widowiskowo-sportowej:

- obiekt powinien byc maksymalnie wielofunkcyjny dla różnych dziedzin sportowych
- dobrze żeby miasto poszło tą samą drogą jak w przypadku sali koncertowej i rozpisało międzynarodowy konkurs,
- 5 tys. miejsc to trochę mało jeśli myślimy o rozgrywaniu imprez międzynarodowych.
- taki obiekt budujemy na dziesięciolecia i warto zainwestować trochę więcej,
- czy dostaniemy z RPO pieniądze na przebudowę ulicy Bema?
- podawanie kosztów rzędu 50-60 mln to kpina. Bardziej realna jest kwota powyżej 150 mln
- już widzę ataki różnych środowisk na wieść, że marszałek dokłada kasę do budowy toruńskiej hali.


Tak poza tym to nie mamy jeszcze gruntu pod halę, a magistrat w tej kwestii nabrał wodę w usta.
Mariusz_tor no está en línea   Reply With Quote
Old October 17th, 2008, 12:36 AM   #1613
michuu
wizja przyszłosci
 
michuu's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Toruń
Posts: 8,323
Likes (Received): 1160

O hali porozmawiajmy w odpowiedniej zakładce
Wrociłem własnie do Torunia, Widziałem ze cos zaczyna sie dziac w zakładach drobiarskich
Komisariat ma juz 1 kondygnacje
michuu no está en línea   Reply With Quote
Old October 17th, 2008, 02:59 AM   #1614
zbrodniarz
Registered User
 
Join Date: Dec 2007
Location: Toruń
Posts: 1,165
Likes (Received): 0

Quote:

Toruńska Elana ma inwestorów

Zakład znalazł też inwestorów, którzy wejdą do podstrefy ekonomicznej. Elana chce ją utworzyć wspólnie z miastem.

W czwartek szefostwo Elany spotkało się z załogą i związkowcami. Na zebraniu potwierdziły się plany związane z utworzeniem spółki-córki na bazie obecnego Wydziału Torlenu, o których "Pomorska" jako pierwsza informowała w środę. Fabryka prowadzi rozmowy z węgierskim oddziałem General Electric, który miałby zostać jej inwestorem strategicznym.

Zainwestują miliony

- Uzgodnienia potrwają do końca tego miesiąca - zapowiada Piotr Wiśniewski, dyrektor zarządzający Elany. - Włókna przemysłowe produkowane w tej jednostce służyłyby dla Węgrów jako półprodukt do wytwarzania filtrów do wody.

GE musiałoby dodatkowo zainwestować ok. 2-5-3 mln zł. Spółka zatrudni ponad 200 pracowników Elany. - Jestem bardzo zadowolona ze spotkania - podkreśla Amalia Rutkowska, szefowa zakładowej "Solidarności". - Osoby, które przejdą do nowej firmy, skorzystają z systemu motywacyjnego. To będzie zachęta. Załoga jednak nie wierzy w tej deklaracje.

Władze fabryki zapowiedziały wczoraj, że ograniczą zwolnienia. Wypowiedzenia otrzyma 400 osób, a nie jak wcześniej planowano - 680. Pod koniec br. w Elanie będzie zatrudnionych ok. 700 osób (obecnie 830). Załoga zatrudniona w produkcji zarabia obecnie średnio 1,5-1,6 tys. zł brutto.

W Elanie powstał też nowy dział inwestycyjny, które zajmuje się likwidacją majątku, a także sprzedażą działek. Fabryka prowadzi również rozmowy ze strefami ekonomicznymi. Wspólnie z miastem chce utworzyć podstrefę. W planach jest także wykorzystanie dróg zakładowych. Dziś w odbędzie się kolejne zebranie zespołu zajmującego się przejęciem dróg, który powstał w Urzędzie Miasta. Z urzędnikami spotkają się przedstawiciele Elany. - Chcemy poznać oczekiwania fabryki - mówi Adam Popielewski, architekt miasta i koordynator zespołu. - Dzięki tym drogom można poprawić komunikację we wschodniej części miasta.

Jakie firmy zainwestują w strefie?

Inwestorzy, którzy tam wejdą, będą musieli spełnić specjalne warunki: zainwestować 160 mln zł lub zatrudnić 250 osób. Elana prowadzi już rozmowy z kilkoma polskimi firmami. Jedną z nich jest spółka należąca do Grupy Boryszew - właściciela Elany - Nowoczesne Produktu Aluminiowe Skawina, która produkuje m.in. druty aluminiowe. Zainteresowane są również przedsiębiorstwa wytwarzające m.in. kable, opakowania, a także przechowujące oleje napędowe i benzynę, które chcą wykorzystać zakładowe zbiorniki.
No, no, no - może się uda... Jakby nie patrzeć poelanowskie tereny mają w sobie jeszcze bardzo duży potencjał do lokowania tam inwestycji przemysłowych. To przecież duży obszar, który w znacznej części pozostaje niewykorzystany. Bardzo zachęcająco brzmią też zapowiedzi włączenia części tamtejszych dróg do sieci ulic miejskich. Ogólnie, mam nadzieję że w najbliższych latach tereny te zmienią swoje oblicze i zostaną lepiej zintegrowane z miastem.

Podobny artykuł znajduje się również tutaj: http://miasta.gazeta.pl/torun/1,3557...uje_Elane.html
zbrodniarz no está en línea   Reply With Quote
Old October 17th, 2008, 08:58 AM   #1615
Le MORS
Registered User
 
Le MORS's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Warsaw, Poland
Posts: 460
Likes (Received): 48

dobre info. Te tereny nadają się tylko pod inwestycje przemysłowo - handlowe, dlatego miasto powinno skupić się na zachęcaniu inwestorów do inwestowania w tej części miasta. Oczywiście pije do TPT
Le MORS no está en línea   Reply With Quote
Old October 17th, 2008, 09:49 PM   #1616
michuu
wizja przyszłosci
 
michuu's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Toruń
Posts: 8,323
Likes (Received): 1160

Juz obecnie plan zagospodarowania miasta zakłada budowe duzego obiektu handlowego powyzej 4tys. m2 przy ul. Równinnej, moze zwiazku z tym, zwieksza sie szansa na to ze cos tam powstanie
michuu no está en línea   Reply With Quote
Old October 18th, 2008, 12:25 AM   #1617
polska_immortalz
BANNED
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,126
Likes (Received): 57

Niestety zle wiesci z tterenem po dawnam Tormiesie . Nierozumiem jak mogala taka dzialka wpasc w rece osob prywatnych teraz ten proces moze trwac latami
polska_immortalz no está en línea   Reply With Quote
Old October 18th, 2008, 02:00 AM   #1618
trakTOR
trakTOR
 
trakTOR's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Toruń
Posts: 73
Likes (Received): 4

Quote:
Originally Posted by polska_immortalz View Post
Niestety zle wiesci z tterenem po dawnam Tormiesie . Nierozumiem jak mogala taka dzialka wpasc w rece osob prywatnych teraz ten proces moze trwac latami
Zaraz, zaraz - może trochę jaśniej. Ten teren jest w rękach (wielu) prywatnych od lat. Odbywały się już procesy, apelacje, rewizje, kasacje. Ostatnio sytuacja się wyklarowała i potwierdzono sądownie jednoosobową własność tych/tej parceli. Co zatem nowego zaszło? Zdradź szczegóły.
trakTOR no está en línea   Reply With Quote
Old October 18th, 2008, 12:50 PM   #1619
turbojet
Registered User
 
Join Date: Jul 2008
Location: Toruń
Posts: 203
Likes (Received): 1

Quote:
Originally Posted by trakTOR View Post
Zaraz, zaraz - może trochę jaśniej. Ten teren jest w rękach (wielu) prywatnych od lat. Odbywały się już procesy, apelacje, rewizje, kasacje. Ostatnio sytuacja się wyklarowała i potwierdzono sądownie jednoosobową własność tych/tej parceli. Co zatem nowego zaszło? Zdradź szczegóły.

no masz chociażby tutaj garśc informacji
http://miasta.gazeta.pl/torun/1,3557..._Tormies_.html

i prawdopodobnie to rozstrzygnięcie nie zakończy sprawy, chociaż wszyscy chcielibyśmy aby teren został wreszcie zagospodarowany.
Co gorsza z tego co pisały gazety lub któryś z portali inwestor chciałby postawić tam jakieś ogromne centrum handlowo-mieszkaniowe. A pytany o to Prezydent Zaleski wyraził zdecydowany sprzeciw dla jakiegokolwiek obiektu powyżej 2000 metrów w tym miejscu. Choć trudno znaleźć jakieś racjonalne wytłumaczenie tego stanowiska, centrum byłoby konkurencją najwyżej dla Copernicusa.

A jak myślę przy rozwijającym się kryzysie mieszkaniówki w same mieszkania nikt w tym miejscy nie zainwestuje.

Coś ten teren nie ma szczęścia
turbojet no está en línea   Reply With Quote
Old October 18th, 2008, 01:41 PM   #1620
Martin_W
Registered User
 
Martin_W's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,456
Likes (Received): 1726

Info o zagospodarowaniu dwóch toruńskich Fortów

Quote:
Dwa toruńskie forty VIII i IX powoli wychodzą z cienia. Bliższy temu jest ten drugi, który jest już doskonale widoczny dla przechodniów i kierowców.

Fort IX znajduje się po drugiej stronie stadionu żużlowego przy ulicy Broniewskiego w Toruniu, przy trasie wylotowej na Bydgoszcz. Jeszcze kilka tygodni temu był całkowicie zasłonięty przez dziką roślinność. Zaczęto ją wycinać i jednocześnie porządkować okolice fortu, skąd wywieziono tony śmieci.

Dziś bryła fortu jest już doskonale widoczna. Wokół krzątają się robotnicy układający kostkę na parkingu przed dawnymi umocnieniami. W pobliżu kładzione są nowe chodniki. Właścicielem obu fortów jest firma Kujawskie Elewatory Zbożowe „Łokietek”.

Za pancernymi drzwiami

- Naszym zamiarem jest całkowite wyremontowanie Fortu IX - mówi Dariusz Kalinowski, właściciel firmy. - Obiekt będzie miał charakter biurowy. Chcemy, aby był ciekawą wizytówką miasta i współgrał z pobliskim centrum handlowym. Być może jakaś jego niewielka część będzie również poświęcona historii fortu.

Kilka tygodni temu przystąpiono również do prac przy Forcie VIII znajdującym się bliżej toruńskiego lotniska. W tych umocnieniach w początkowym okresie okupacji hitlerowskiej mieściło się więzienie śledcze Gestapo. Odnawianie budowli zaczęto od udrożnienia fosy. W przypadku Fortu VIII jest to kryty rów długości dwóch kilometrów, przechodzący pod Fortem IX i wpadający do Wisły. Gdy rów został zasypany, głównie ziemią i śmieciami, wody gruntowe zatopiły Fort.

Robota na lata

Pod koniec września tego roku, po usunięciu ostatnich worków z piaskiem, woda stojąca w fosie zaczęła spływać w stronę śluzy. Jak twierdzą specjaliści, minie jednak jeszcze wiele lat, zanim całkowicie odpłynie ona z wnętrza fortu. Potem potrzeba wielu miesięcy, aby ceglane mury całkowicie wyschły. I dopiero wtedy wnętrzu fortu można będzie przywrócić świetność. Jak się dowiedzieliśmy, w przyszłości w pobliżu Fortu VIII również będzie wycinana roślinność zasłaniająca jego bryłę. Być może w dalszej przyszłości powstanie tam muzeum lotnictwa, ponieważ pomysłodawcą przekopania kanału jest Wolf Werling, nauczyciel z Muzeum Lotnictwa przy Lotnisku Miejskim Aurora (ok. 60 km. od Chicago). Swymi ideami zaraził też grupę młodych pasjonatów militariów i fortyfikacji.

http://www.nowosci.com.pl/look/nowos...7411&IdTag=238

Parking pod Placem św. Katarzyny

Quote:
W najbliższych dniach zostanie ogłoszony pierwszy przetarg dotyczący parkingu podziemnego pod placem Św. Katarzyny w Toruniu. Droga do inwestycji jest daleka.

Przypomnijmy, że władze Torunia po wieloletnich poszukiwaniach w końcu wskazały, że pierwszy miejski parking podziemny zbuduje komunalna spółka Targi Toruńskie. Obiekt miałby rozwiązać problemy z parkowaniem w centrum miasta.

- Wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na dokumentację techniczną parkingu - wyjaśnia Kazimierz Zawal, prezes Targów Toruńskich. - Zwycięzca będzie miał czas do marca przyszłego roku na przygotowanie opracowania. Dzięki dokumentacji dowiemy się, jak głęboko pod ziemią znajdzie podziemne piętro, ile miejsc będzie na nim, a ile na części naziemnej. Otrzymamy też wskazówki, gdzie powinny znaleźć się wjazdy do parkingu i wyjazdy z niego.

Dokumentacja to nie jedyna sprawa, która musi być załatwiona w przygotowaniach do inwestycji. Inna dotyczy gruntu na placu Św. Katarzyny, na którym powstanie parking.

Miasto musi bowiem przejąć teren od strony ulicy Dobrzyńskiej, na którym znajduje się stacja benzynowa Polskiego Związku Motorowego. W zamian oferuje grunt przy Szosie Lubickiej. Rozmowy zmierzają do końca i do końca tego roku transakcja powinna być zatwierdzona.

To nie jedyna kwestia gruntowa do rozstrzygnięcia. Potem teren na placu Św. Katarzyny ma zostać przekazany Targom Toruńskim. Zaproponuje to prezydent Michał Zaleski, a zatwierdzić musi Rada Miasta. Do tego dojdzie na początku przyszłego roku.

Po tych wszystkich formalnościach najwcześniej wiosną przyszłego roku miasto ogłosi przetarg na budowę parkingu. Największe szanse jako właściciel gruntu będą miały Targi Toruńskie.

- Możliwe jest też jednak inne rozstrzygnięcie. Choćby takie, że pojawi się prywatna firma, która bedzie chciała z nami współpracować przy tej inwestycji - dodaje prezes Zawal.

Miasto przygotowuje wariant, że inwestycją zajmą się w pojedynkę Targi Toruńskie, choć oczywiście samą budowę zlecają innej firmie. Miejska spółka kredyt na inwestycję, której koszt jest szacowany na 12 milionów złotych, będzie mogła wziąć pod zastaw grunt na placu Św. Katarzyny. Poza tym jej budżet będą zasilać wpływy z płatnych miejsc parkingowych w centrum Torunia, pobieranych przez Miejski Zarząd Dróg.

http://www.nowosci.com.pl/look/nowos...7409&IdTag=238
Komputerowy kiosk przed Bajem Pomorskim

Quote:
Toruński teatr postanowił zainwestować w swój własny punkt informacyjny. Przed budynkiem Baja Pomorskiego postawiono kiosk multimedialny.
To nowoczesny, wolnostojący komputer, dzięki któremu zainteresowani, przez całą dobę mogą m. in. poznać bieżący repertuar Baja. Ma to przyciągnąć kolejnych widzów. Dodatkowo każdy użytkownik będzie miał szansę przejrzeć zdjęcia z wystawianych w Toruniu spektakli oraz sprawdzić, jakie nowe przedsięwzięcia planuje teatr.

Urządzenie wyposażono w ekran dotykowy. Umożliwia także bezpłatny kontakt mailowy ze wszystkimi działami teatru. Dyrekcja zapowiada, że w najbliższych dniach uruchomiona zostanie również funkcja elektronicznego zamawiania biletów.

Punkt informacyjny przed Bajem Pomorskim to pierwsza taka inicjatywa wśród jednostek kulturalnych Torunia.

http://miasta.gazeta.pl/torun/1,3557...w_do_Baja.html
no i o tym też jeszcze nikt nie informował

Quote:
Ministerstwo Finansów przyznało ponad 362 tys. zł odszkodowania za koszty jakie poniósł Toruń w trakcie zwalczania wirusa H5N1.

Tzw. ptasia grypa zaatakowała w 2006 roku. Na bulwarze powstała specjalna woliera, w której zamknieto zarażone H5N1 łabędzie. Część Torunia została objęta kwarantanną.

Na pieniadze miasto czekało ponad 2 lata. Interweniowano u premiera i ministra rolnictwa. Pieniądze będą wkrótce na kontach samorządu.

Środki pochodzą z rezerwy celowej i przeznaczone są na refundację wydatków poniesioncyh przez jednostki samorządu terytorialnego. Oprócz Torunia, pieniądze za zwalczanie wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków dostały także Bydgoszcz, Toruń, Grudziądz, Świecie i Łasin.

http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll...UN01/922738687
Martin_W no está en línea   Reply With Quote


Reply

Tags
inwestycje, toruń, torun

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Related topics on SkyscraperCity


All times are GMT +2. The time now is 08:27 PM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu