daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Arkitektura dhe Planifikimi Urban > Tirana

Tirana Projects and Construction Updates.

Reply
 
Thread Tools
Old November 26th, 2008, 09:56 PM   #1701
Ermir
Registered User
 
Ermir's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Placentia/Pärma/アルバニア
Posts: 6,088
Likes (Received): 2783

^Nice tree there.

Shume pallate te bukura po ndertohen ne Tirane. Rrofte Sali Berisha.
__________________
Hello dankness, my old friend.
Ermir no está en línea   Reply With Quote
Old November 26th, 2008, 09:58 PM   #1702
Kapedani
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,840
Likes (Received): 15

Quote:
Shume pallate te bukura po ndertohen ne Tirane. Rrofte Sali Berisha.
Padyshiiiiimmm!!! Edviiiiinnn!! Mafia e Kuqeee Edviiiinn!!
Kapedani no está en línea   Reply With Quote
Old November 26th, 2008, 10:03 PM   #1703
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,279

7t no está en línea   Reply With Quote
Old November 26th, 2008, 10:31 PM   #1704
Ermir
Registered User
 
Ermir's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Placentia/Pärma/アルバニア
Posts: 6,088
Likes (Received): 2783

I am so contradicting.

Vetem se duhen pare edhe ne Google Map keto si jane perqendruar.
__________________
Hello dankness, my old friend.
Ermir no está en línea   Reply With Quote
Old November 26th, 2008, 11:32 PM   #1705
TIAL
Registered User
 
TIAL's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Location: New York
Posts: 1,687
Likes (Received): 89

Kto pallatet te Rruga Barikadave dukeshkan cilsore ne pamje te pare.

Quote:
Shume pallate te bukura po ndertohen ne Tirane. Rrofte Sali Berisha.
Quote:
Originally Posted by Kapedani View Post
Padyshiiiiimmm!!! Edviiiiinnn!! Mafia e Kuqeee Edviiiinn!!
TIAL no está en línea   Reply With Quote
Old November 27th, 2008, 02:15 AM   #1706
Ermir
Registered User
 
Ermir's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Placentia/Pärma/アルバニア
Posts: 6,088
Likes (Received): 2783

Sec kam pershtypjen se asnje nuk e ka vene re "signature"-n time.
__________________
Hello dankness, my old friend.
Ermir no está en línea   Reply With Quote
Old November 27th, 2008, 03:21 AM   #1707
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,279

Videoja me e madhe ne historine e videove qe jane postuar ne Youtube
7t no está en línea   Reply With Quote
Old November 27th, 2008, 03:49 AM   #1708
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,279

Plani Rregullues i Tiranės, masakėr e Edi Ramės me rrugėt pėr tė ndėrtuar pallatet shumėkatėsh tė kartelit tė tij mafioz

Nė vijim ė shkrimeve pėr Edi Ramėn, nėpėrmjet kėsaj oponence po mundohem tė ruaj objektivitetin duke qenė sa mė racional nė mendimet e mia, pa rėnė pre e emocioneve qė tė shkakton njė mashtrim si ky i Edi Ramės. Gjatė gjithė prezantimeve qė Edi Rama i ka bėrė Planit Rregullues tė Tiranės, paraqitja nė media ėshtė e njėjtė.

Nga unipėrmbajtja e kėtyre shkrimeve, kuptohet qartė se kėto tekste u janė dhėne tė gatshme nga Bashkia qė tė paraqiten nė media. Nė to nuk lexon asnjė vėrejtje, asnjė kundėrshtim nga tė pranishmit, por vetėm lavdėrime pėr njė Plan tė jashtėzakonshėm tė realizuar nga autori, i cili mesa duket ėshtė piktori Edi Rama. Atėherė lind pyetja: “Kur qytetaret nuk kanė mundėsi tė shikojnė dhe tė marrin shpjegime pėr kėtė Plan Rregullues, si ka mundėsi qė tė japin vėrejtjet e tyre”? Atėherė del ana groteske siē ndodh me ēdo diktaturė dhe diktator: “Bashkia thotė ēoni vėrejtjet tuaja nė adresėn e e-mailit, e cila nuk dihet nėse ėshtė e Departamentit tė Urbanistikės dhe pėr mė tepėr e-maili nuk lė shenjė”. Gjithashtu dihet, se nė Shqipėri pjesa me e madhe e popullsisė ose u duhet tė shkojnė nė ndonjė kafe-internet pėr tė dėrguar e-mail ose nuk dinė fare ta pėrdorin kompjuterin. Atėherė, kuptohet se ēfarė mashtrimi ėshtė ky nė ngjashmėri me shpalljen e Edi Ramės kryebashkiaku mė i mirė i Botės.
Po kėshtu, nė bazė tė ligjit ky studim duhet tė ketė bėrė vlerėsimin e ndikimit nė mjedis (pa pritur qė tė miratohet nė KRRT tė Bashkisė dhe pastaj tė miratohet pa tė nė KRRRTRSH, ose me ndonjė paēavure nga ndonjė sharlatan) dhe e gjithė procedura duhet te bėhet nė bazė tė Konventės sė Arhusit. Kėto probleme nuk diskutohen fare.

Kush ėshtė Plani Rregullues sipas Edi Ramės?


Sipas prezantimit tė parė publik tė kryebashkiakut Rama, sipas kėtij plani do tė dominojė trafiku publik, pa trafik me makina, korsi pėr biēikleta, pėr autobus, etj.
Lind pyetja se kush i jep tė drejtė kryebashkiakut pėr tė privuar qytetarėt nga pėrdorimi i makinave, duke ndėrtuar rrugė tė ngushta, po ashtu siē bėri duke e shpallur tė gjithė zonėn e bllokut zonė kėmbėsore qė do tė realizohet shkallė-shkallė deri nė vitin 2011? A e pyeti kush komunitetin e kėsaj zone qė qarkullon dhe jeton nė kėtė zonė pėr masat e marra nga bashkia?
Nė pjesėn me tė madhe tė punėve publike tė Bashkisė sė Tiranės shikohet se ėshtė zvogėluar gjerėsia e rrugėve, ose nuk janė zgjeruar sipas parashikimit tė Planit Rregullues, ndėrkohė qė ekzistonte mundėsia qė tė bėheshin mė tė gjėra (shiko foto rruga e Barrikadave tė cilės i ka hequr njė korsi parkimi) . Cila mund tė jetė arsyeja qė Edi Rama ka zhdukur njė korsi? Sė pari mund tė ketė shkelur vijėn e ndėrtimit kur ka dhėnė lejen e ndėrtimit pėr shumėkatėshat e ndėrtuar nė vend tė kinema “17 Nentori”, sė dyti i duhet hapėsirė pėr tė ecur pėrpara dhe shkelur vijėn e ndėrtimit me shumėkatėshat 24 katėsh, apo 48 katėsh qė do tė ndėrtohen buzė rrugės sė Barrikadave, siē thuhet se ka ndėrmend ti realizojė. Gjithashtu rruga “Dėshmoret e 4 Shkurtit”, pjesa nga Banka deri tek parku Rinia me qėllim qė tė ecė pėrpara me pallatin 24 katėsh (dhe 2 tė tjerė mė vonė) tė miratuar nė kundėrshtim me ēdo ligj e rregullore pranė Reiffesen Bank e Gjykatės sė Kasacionit. Njė arsye e lejimit tė ndėrtimit tė kėtij 24 katėshi, mund tė jetė se nė dy anėt kufizohet me ndėrtesa shtetėrore, drejtuesit e tė cilave nuk kundėrshtojnė shkeljen e distancave. Ndėrkohė qė sipas Planit Rama, janė mbyllur rrugėt ekzistuese, siē do tė ndodhė me rrugėn “28 Nėntori” sipas tė ashtuquajturit plan francez, duke kthyer nė nėnkalime rrugėt pėr tė ndėrtuar shumėkatėsha mbi to ndonėse ato janė pronė publike dhe i shėrbenin zonės prapa tyre si tek ish Parku autobuzėve apo nė zonėn mbi Selvinė drejt Kinostudios etj.
Nė pjesėn mė tė madhe, kėto rrugė nuk janė projektuar ose ndėrtuar sipas parametrave teknikė tė gjerėsisė sė rrugėve ose trotuarit. Po tė shikojmė me vėmendje, kjo bashki vazhdon tė japė leje ndėrtimi pėr ndėrtesa tė larta deri 24 katėshe nė buzė tė kėtyre rrugėve tė ngushta ose tė ngushtuara. Pėr tė ndjekur logjikėn e Edi Ramės shikojmė se kemi tė bėjmė me njė mashtrim edhe nė rrugėn “Dėshmorėt e 4 shkurtit”, me atė korsi tė shėmtuar pėr autobusė dhe biēikleta njėkohėsisht, tė ndarė me elemente betoni.
Me siguri nė tė ardhmen ndonėse edhe sot, kėto institucione buzė kėsaj rruge kanė vėshtirėsi te aksesi pėr makinat. Padyshim qė Edi Rama nė tė ardhmen ka ndėrmend ta heqė atė korsi, sapo tė jetė ndėrtuar 24 katėshi, pasi ndryshe ky pallat nuk do tė funksionojė.
Po kėshtu, me rrugėn e Barrikadave qė e filloi me aq vrull ta zbatonte sipas Planit Rregullues, pėrfundoi njė flluske sapuni, ku nė vend tė tre korsive janė dy korsi pėr makina dhe njė pėr biēikleta.

Ē farė skandali , ēfarė mashtrimi ? Ku po shkon sot kryeqyteti i Shqipėrisė , me ngushtime rrugėsh, pa rrugė fare dhe leje ndėrtimi pėr shumėkatėsha?


Ky ėshtė njė krim i vėrtetė, qė po e vuajmė sot dhe pėr mė tepėr, do e vuajnė brezat e ardhshėm.
Duhet tė ishte vendosur me kohė njė moratorium pėr ndėrtimet nė Tiranė, jo me qėllime klienteliste siē bėn Edi Rama nė bashkėpunim me Sali Berishėn, derisa tė miratohej njė ligj dhe rregullore sipas standardeve evropiane. Ky moratorium duhet tė ishte vendosur sidomos pėr ndėrtesat e larta grataēiela , mbi 9 kate, 13 kate, 24 kate qė miraton ēdo ditė Edi Rama &Co. Pa rregulla tė pėrcaktuara pėr kėto ndėrtesa siē ka Gjermania, Amerika nuk duhet tė jepej asnjė leje ndėrtimi. Po kėshtu me ligj dhe rregullore duhet te vendosej kushti qė e gjen nė legjislacionin Italian: “Nėse njė zonė nuk ka akoma studim pjesor ose Plan Rregullues tė miratuar, aty jepen leje me intensitet ndėrtimi 10 herė mė tė vogėl se nė zonat qė janė tė pajisura me studime pjesore ose plan rregullues tė miratuar p.sh 0,01 nė vend tė 0,1 m3/m2”.
Mashtrimin e Edi Ramės dhe Bashkisė sė Tiranės e gjen edhe nė pėrgjigjen qė me dhanė nga Bashkia, pasi bėra kėrkesė pėr tu njohur me studimin francez dhe studime te tjera pėr zonėn dhe vendin ku kam shtėpinė (bashkėpronar) shume pranė qėndrės sė Tiranės. I kėrkova hartėn nė shkallė 1:500 dhe ma sollėn pa shkallė. Thuhet nė shkresė, se sipas rregullores sė studimit pėr zonėn ku ndodhet ndėrtesa, intensiteti ėshtė 1,64, kur sipas rregullores sė urbanistikės pėr komplekse banimi 9 kate ėshtė 1,6-1,8, ndėrsa studimi kėtu parashikon disa ndėrtesa 6 dhe8 kate dhe nėse e gjithė zona do tė ishte e atillė do tė ishte intensiteti 1,3-1,6. Ndėrsa tabela e studimit pėr zonėn rreth qendrės sė Tiranės, drejt stacionit te trenit , e quajtur U1 (Uria e pare, parėsore) jep intensitet minimal 1,7 dhe maksimal 4,0, kur rregullorja e urbanistikes, si u tha me lart e ka max 1,8 dhe s’ka gjėkundi tregues mė tė madh. Po kėshtu rregullorja thotė: “Duke qenė se rrugėt shėrbyese janė tė ngushta, ekziston njė alternim midis hapėsirave boshe dhe atyre tė mbushura, ku ndėrtesat e larta tė ndodhen pėrballe atyre tė uėlta, pėr tė mundėsuar futjen e dritės nė rrugė”.

Ēfarė mashtrimi, sa skandaloze, sa amatoreske?

Azhurnimi jep ndėrtesė 1-2 kate, kur komshiu e ka ndėrtuar me leje 3-4 kate dhe komshiu tjetėr 2 kate. Azhurnimi jepet sikur ėshtė i tėrhequr nga rruga, kur ėshtė nė njė vijė tjetėr qė tė mashtrohet pėr tu krijuar mundėsia qė tė ndėrtohen 6-8 katėsha, kur nė realitet rruga nuk realizohet dot me dy korsi nga ndėrtimet me leje dhe as 8 katėshi nuk realizohet dot, pasi kemi njė ndėrtesė tjetėr 3 kat me leje. Dhe ishte lėne detyre nga vendimi i KRRTRSH-se nr. 1, 27.4.2004, pėr azhurnimin pėrfundimtar tė materialit hartografik. Ėshtė skandaloz dhe mashtrim fakti qė, gjoja realizohet rruga me dy korsi dhe trotuare. Nėpėrmjet kėsaj formule, kush e ka mirė me Edi Ramėn merr leje pėr ndėrtim tė lartė ndėrsa atij pėrballė tė ulet. Mirėpo, Kushtetuta dhe Rregullorja e Urbanistikės i ka pėrcaktuar qytetarėt tė barabartė dhe distanca ndėrmjet ndėrtesave ka tė bėjė edhe me caktimin e njė gjerėsie rruge tė mjaftueshme qė tė pėrballojė kalimin e makinave tė zonės dhe atė transit, si dhe pėr parkimin e hapur tė nevojshėm. Rregullorja thotė qė 8kat-8kat pėrballė, duhet tė jenė larg 18m (ose 26m nėse ndėrtesa ėshtė mė e gjatė se 20m, 6-6 kat duhet 14m (ose 22m) ,3-8 kat 13m (ose 21m),3-6 kat 11m (ose 21m) dhe duhen zbatuar parametrat e rrugės.

Gazeta "Sot"
7t no está en línea   Reply With Quote
Old November 27th, 2008, 05:54 AM   #1709
DanMs
BANNED
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2,007
Likes (Received): 2

http://farm4.static.flickr.com/3198/...b647d631_b.jpg


Looks like those strong Russian Cossacks. Nice tools though. Better than nothing.
DanMs no está en línea   Reply With Quote
Old November 27th, 2008, 08:09 AM   #1710
Kapedani
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,840
Likes (Received): 15

O 7t c'na sjell idiotizma te tilla ne kte forum. Thash se shpetuam nga idiotizmat...edhe per nje minute.

Ata qe e kan si profesion sharjen e Edvin Kristaq Rames...te bejne mire te mbajn mend se kur ishin ata ne krye...nje MUT te madh me ere ben ne Tirane...Kur e kishin ata shansin...e dhjene fare.

Megjithate...eshte vota e Popllit Heorik qe tregon...dhe Edvin Rama e DERMOJ kandidatin PD-ist ne zgjedhje (dhe ato qe fitoj ai Olldashi...i kishe nga Babrruja, Bathorja, Brraka, Lapraka...dhe "bastionet e demokracise" te tjera). Prandaj...s'ka nevoj te flas une...kur flet POPLLI

Kapedani no está en línea   Reply With Quote
Old November 27th, 2008, 12:10 PM   #1711
Huti
bitte spiel mir etwas
 
Huti's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 4,639
Likes (Received): 19976

Adam,...
Huti no está en línea   Reply With Quote
Old November 27th, 2008, 12:59 PM   #1712
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Quote:
Originally Posted by 7t View Post
Plani Rregullues i Tiranės, masakėr e Edi Ramės me rrugėt pėr tė ndėrtuar pallatet shumėkatėsh tė kartelit tė tij mafioz
[...]
Gazeta "Sot"
Amon edhe ti 7t, ēa i beson kesaj gazete, qe asnje artikull nuk e ka tamam dhe asnje artikull nuk e ka pa share diku ne nje fjali Ramen (jo se jam fanatik i Rames, por se gazeta te tilla nuk mund ti marrish si serioze). Gazeta te tilla une as nuk i lexoj, nese do me ofronte dikush 1 Mio Euro.
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old November 27th, 2008, 02:36 PM   #1713
Ermir
Registered User
 
Ermir's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Placentia/Pärma/アルバニア
Posts: 6,088
Likes (Received): 2783

Quote:
Originally Posted by Tartanzan View Post
Amon edhe ti 7t, ēa i beson kesaj gazete, qe asnje artikull nuk e ka tamam dhe asnje artikull nuk e ka pa share diku ne nje fjali Ramen (jo se jam fanatik i Rames, por se gazeta te tilla nuk mund ti marrish si serioze). Gazeta te tilla une as nuk i lexoj, nese do me ofronte dikush 1 Mio Euro.
Ngadale ore se te rritet hunda dhe na behesh miks Pinok-Tarzan.

Une shikoj me shume autorin se sa gazetat, megjithese RD dhe 55 jane te padurueshme.

Dhe para ca ditesh Fatos Lubonja fliste ne nje emision Italian dhe thoshte duhet te perpiqemi te bejme paqe me serbet.

Ylli Polovinen ke qejf ta lexosh ama.
__________________
Hello dankness, my old friend.
Ermir no está en línea   Reply With Quote
Old November 30th, 2008, 01:31 AM   #1714
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

Ndertime te shumta ne Kashar&Kombinat....

Fotot nga Plasma(flickr)
image hosted on flickr

image hosted on flickr

image hosted on flickr

image hosted on flickr

image hosted on flickr

image hosted on flickr

image hosted on flickr

image hosted on flickr
Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Old November 30th, 2008, 01:58 AM   #1715
Ermir
Registered User
 
Ermir's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Placentia/Pärma/アルバニア
Posts: 6,088
Likes (Received): 2783

Ku jetohet ne ate lagje aq ngushte, c'me kujtojne lagjen Scampia te Napolit
__________________
Hello dankness, my old friend.

Last edited by Ermir; November 30th, 2008 at 06:20 PM.
Ermir no está en línea   Reply With Quote
Old November 30th, 2008, 03:00 PM   #1716
AltinD
The Modecator
 
AltinD's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: TIRANA / Dubai / Vienna
Posts: 31,827
Likes (Received): 6071

Ja fute kot: Ku ka lagje Skampia ne Napoli
__________________
I am the eye in the sky, Looking at you
I can read your mind
I am the maker of rules, Dealing with fools
I can cheat you blind.

AltinD no está en línea   Reply With Quote
Old November 30th, 2008, 03:52 PM   #1717
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

Quote:
Originally Posted by AltinD View Post
Ja fute kot: Ku ka lagje Skampia ne Napoli
ēa bėri Skampia apo Scampia....
Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Old November 30th, 2008, 08:20 PM   #1718
daalbo
Registered User
 
Join Date: Feb 2007
Location: Wash, DC
Posts: 2,976
Likes (Received): 222

Une me kete arrij ne perfundimin qe Napoli ka ardhur nga Elbasani, keshtu qe propozoj qe sot e tutje Napoli te quhet Elbasani i Ri ose New Elbasan ose Nuovo Elbasan.
daalbo no está en línea   Reply With Quote
Old November 30th, 2008, 08:29 PM   #1719
Ermir
Registered User
 
Ermir's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Placentia/Pärma/アルバニア
Posts: 6,088
Likes (Received): 2783

Dakord jam une daalbo, keshtu Camorra-ristat (mafia e Napolit dhe Casertes) do kene nje emer qe u shkon per shtat.
__________________
Hello dankness, my old friend.
Ermir no está en línea   Reply With Quote
Old December 1st, 2008, 12:32 AM   #1720
thebackdoorman
Registered User
 
Join Date: Jan 2005
Location: Tirana
Posts: 1,134
Likes (Received): 52

TOPTANI and LAKESIDE HALL in Tirana approved

In the first meeting of the Council of Territorial Regulation, initiated by Mayor Edi Rama, the municipality of Tirana has approved two buildings designed by MVRDV.

The first building ‘Toptani’ is a shopping center in the heart of city of Tirana. Conceived by routes and connections of the surrounding public space and formed by a stepped program, the building creates an overwhelming interior with a hill on top.

The second building ‘Lakeside Hall’ is a residential building situated at the edge of the Lake of Tirana. The building contains 66 apartments that form a majestic interior hall, framing the amazing view on the lake on one side, and the city on the other side
(07.07.2008)

This might be a repost, but it seems that Toptani is up again? It never went down but it was not heard in a while.
__________________
Oh la la
thebackdoorman no está en línea   Reply With Quote
Reply

Tags
tirana, tirane

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 08:13 AM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu