daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Romania & Moldova > Development Forums > North–East Region

North–East Region » Iași Metro Area | Bacău | Botoșani | Piatra Neamț | Suceava | Vaslui

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 4 votes, 3.75 average.
Old February 5th, 2009, 04:21 PM   #21
cezarsab
ROMANIA|SYRIA Forever

cezarsab's Avatar

Likes (Received): 1

is that near the old immigration and passports dept??

Sponsored Links

Old February 5th, 2009, 06:44 PM   #22
Bytson
Registered User

Bytson's Avatar

Likes (Received): 15

Quote:
Originally Posted by cezarsab View Post
is that near the old immigration and passports dept??
No, it's not. The Oituz and Sandu Sturza streets are creating a similar bifurcation to the one you mentioned. You can see in the image below how I pointed the location of the underpass.

Bytson no está en línea   Reply With Quote
Old February 6th, 2009, 01:32 PM   #23
cezarsab
ROMANIA|SYRIA Forever

cezarsab's Avatar

Likes (Received): 1

thanks man...its a way from where i mentioned...
Old February 13th, 2009, 12:04 AM   #24
tazzmaniadodo
Moderator

tazzmaniadodo's Avatar

Likes (Received): 109

Salut baieti! Urmaresc de mult noutatile de pe skyscrapercity si in special cele legate de Europa si Romania. Sunt nascut in Bacau dar momentan stau in Bucuresti si m-am gandit sa ma bag si eu pe aici un pic. Ca toti romanii imi doresc si eu o tara europeana cu orase europene asa ca am venit cu niste mici propuneri care bineinteles slabe sanse sa fie puse in practica dar macar aici cred ca e locul potrivit pt a le discuta.
tazzmaniadodo no está en línea   Reply With Quote
Old February 13th, 2009, 12:59 AM   #25
tazzmaniadodo
Moderator

tazzmaniadodo's Avatar

Pentru inceput m-am gandit la un titlu ceva de genu:
"Cum sa dam Bacaului un "look" european /modern "
asa ca am facut niste poze la niste blocuri commies si am incercat cu ajutorul Photo Expressului
sa indepartez aerul comunist. Stiu ca asa ceva e greeu de pus in practica la noi dar e o propunere

Before

[IMG][/IMG]
After

Last edited by tazzmaniadodo; October 10th, 2009 at 08:02 PM.
Old February 13th, 2009, 01:08 AM   #26
tazzmaniadodo
Moderator

tazzmaniadodo's Avatar

Ma enerveaza fatadele pt ca toti au geamuri diferite....unii balconul inchis altii deschis unii cu maro altii cu alb ... e urat asa ca am previzualizat cum ar fii ca toate ferestrele la fel. + un pic de sticla

Ar putea fii montate si panouri solare pe fiecare bloc si poate chiar amenajat ceva spatiu verde tot pe acoperish.

after

Pe langa refatadizarea blocurilor... as propune o alta imbunatatire a orasului si anume strazile.
O alta chestie enervanta la bacau este ca au largit ei acolo la sensul giratoriu de la Real dar intre sensul girat. si unde incep 2 benzi pe sens au lasat drum cu o banda jumate cu sant si iarba pe marginea drumului ca la tzara desi e cea mai importanta intrare din Bacau.

O propunere de modernizare:

largire la 2 benzi pe sens + perete despartitor ca sa nu mai faca toti stanga sa intre pe mai stiu eu unde.....sa se duca frumos pana la sensul giratoriu , acolo sa intoarca si sa intre unde au nevoie
cu siguranta asa se vor reduce accidentele...

Last edited by tazzmaniadodo; February 13th, 2009 at 03:42 AM.
Old February 13th, 2009, 11:06 AM   #27
Bytson
Registered User

Bytson's Avatar

@tazzmaniadodo

Bun venit pe SSC. Acum, eu si probabil alti locuitori ai Bacaului apreciem orice propunere de a imbunatati orasul dar nu sunt de acord sa umplem un topic cu poze modificate intr-un editor. Sper ca vei intelege ca subiectul este dedicat proiectelor de constructii reale ce sunt in derulare in Bacau sau care vor aparea in viitor.

Nu in ultimul rand, este un forum international si imi doresc sa utilizam limba engleza.
Old February 13th, 2009, 11:35 AM   #28
Adrian Fulga
Registered User

Adrian Fulga's Avatar

Likes (Received): 97

Salut !

Ideea asta am avut-o si eu si am pus-o pe thread-ul de Bucuresti la un moment dat ( chiar de doua ori ) - a propos de schimbarea la fata a blocurilor comuniste - si slava Domnului ca avem o multime la Bucuresti!

Arata super bine ce-ai facut !

As fii vrut sa am o imagine de ansamblu a une zone ( ex. Sos Pantelimon ) care are si pe stanga si pe dreapta blocuri ....standardizarea si uniformizarea look-ului sunt de bun augur , sincer insa , cei din primarii nu cred ca au aceeasi viziune cu noi...si nici nu cred ca urmaresc ce se scrie pe skyscrapercity Romania ......pacat...noi cei care participam aici avem idei , unele din ele foarte bune si destul de usor de pus in practica ...INTOTDEAUNA insa cei care au puterea vin cu idei care de care mai nastrusnice !

As fii curios ..daca ai timp ...sa lucrezi la o imagine a Sos. Pantelimon si s-o postezi aici

Ideea cu panourile solare si cu zona verde pe terasa este super ....si am avut-o si eu....chestia e ca am trimis un mail cu aceste idei si la Primaria Municipiului Bucuresti....n-am primit - evident - nici un raspuns !

Keep up the good work !
http://www.hotel-express.com/hotel-listing/
"Whenever You have a doubt...there is no doubt" - "RONIN" - Robert de Niro
I Love Romania because it's My country and for My Country I would die every second knowing that It will resurrect me back from the dead !
Adrian Fulga no está en línea   Reply With Quote
Old February 13th, 2009, 12:20 PM   #29
class_aladin
Registered User

Likes (Received): 0

Thumbs down

Quote:
Originally Posted by tazzmaniadodo View Post
Pentru inceput m-am gandit la un titlu ceva de genu:
"Cum sa dam Bacaului un "look" european /modern "
asa ca am facut niste poze la niste blocuri commies si am incercat cu ajutorul Photo Expressului
sa indepartez aerul comunist. Stiu ca asa ceva e greeu de pus in practica la noi dar e o propunere

Before

[IMG][/IMG]
After
Tot comuniste raman,nu conteaza ca arata frumos colorate intr-un anumit program.Gandeste-te si la suprafata unui apartament,si la raportul plin gol,ocuparea terenului,iti zic eu...fara locuri de parcare in subsol,spatiile verzi infime...degeaba dai o culoar,tot comuniste vor ramane(regim de inaltime f f mare,confort mic)

Nemtii aveau aceleasi probleme in Berlinul de Est,printr-un program de reciclare urbana au reusit sa schimbe imaginea unui cartier,blocuri tip bare de 12 etaje,le au decopertat,au renuntat la frontul inchis la strada,au redus din inaltime,pana la P+3-P+4,au castigat mai mult spatiu pentru spatiile verzi,parcari subterane,s-au recompartimentat apartamentele,comasandu-le,astfel din 2 mici au facut unul spatios,etc.Au si construit in aceeasi maniera locuinte pentru cei care au fost nevoiti sa si paraseasca apartamentele demolate,dar totul pentru imbunatatirea calitatii vietii.

Or fi aratand blocurile noastre comuniste bine termoizolate si termopanate,dar....tot acelasi sentiment va troni mult si bine...spatiu claustrat,faramitat ....vecini care nu se cunosc si si produc probleme ....ia ganditi-va...Intr-un bloc cu p+3 -p+4 vecinii se mai cunosc,se formeaza relatii mai stranse.

si inca o problema....Acesti dezvoltatori imobiliari care fac locuinte inalte P+10-P+20 peste tot in tara urmaresc doar obtinerea profitului ,problemele sociale vor aparea in timp pentru cei care vor locui la gramada.In vestul Europei s-a renuntat demult la construirea de cladiri inalte pentru funciunea de locuire.acestea sunt recomandate pentru alte functiuni..birouri,servicii,etc....

luati aminte si nu mai postati tot felul de bazaconii..ca arata bine ,etc,intreg Bucurestiul,cu Pantelimon cu tot trebuie restructurat.Aveti aici opinia unui student la Urbanism,anul III.
class_aladin no está en línea   Reply With Quote
Old February 13th, 2009, 12:30 PM   #30
class_aladin
Registered User

Smile

Quote:
Ma enerveaza fatadele pt ca toti au geamuri diferite....unii balconul inchis altii deschis unii cu maro altii cu alb ... e urat asa ca am previzualizat cum ar fii ca toate ferestrele la fel. + un pic de sticla

Ar putea fii montate si panouri solare pe fiecare bloc si poate chiar amenajat ceva spatiu verde tot pe acoperish.

after

Pe langa refatadizarea blocurilor... as propune o alta imbunatatire a orasului si anume strazile.
O alta chestie enervanta la bacau este ca au largit ei acolo la sensul giratoriu de la Real dar intre sensul girat. si unde incep 2 benzi pe sens au lasat drum cu o banda jumate cu sant si iarba pe marginea drumului ca la tzara desi e cea mai importanta intrare din Bacau.

O propunere de modernizare:

largire la 2 benzi pe sens + perete despartitor ca sa nu mai faca toti stanga sa intre pe mai stiu eu unde.....sa se duca frumos pana la sensul giratoriu , acolo sa intoarca si sa intre unde au nevoie
Tu stii cat ar trebui sa aiba o banda pe sens? 3,50 latime.Din cate observ eu,
au impartit acei 3.50 la 2 si a rezultat largirea....De aceea se intampla atatea accidente peste tot,din cauza latimii insuficiente,si la viteza cu care se circula pe drumurile noastre..oricand se poate intampla ceva(mai ales pe ploaie)..
Old February 13th, 2009, 12:35 PM   #31
nebunul
Basarabia e Romania

nebunul's Avatar

Likes (Received): 162

class_aladin e corect ce sustii tu insa noi discutam solutii pentru situatii existente/concrete. In teorie, 80% Bucuresti trebuie daramat si reconstruit

Quote:

Problema e ca "propunerea" ta e de fapt ceea ce contructorii trebuie sa execute confom proiectului ...dar nu stiu cum se reuseste, aproape la toate drumurile din RO, asfaltul dispare (nu se toarna) pe portiunea adiacenta canalelor de colectare. Si nu constructorii sunt de vina ci inspectorii in constructii si beneficiarul - adica statul ... si iar ajungem la impotentii din minister etc etc etc

Timpul pentru Unire niciodată nu va veni de la sine, dacă nu-l vom face şi aduce fiecare dintre noi, cei care ne dorim Unirea cu adevărat.
“DACĂ VISUL UNORA A FOST SĂ AJUNGĂ ÎN COSMOS, EU VIAŢA ÎNTREAGĂ AM VISAT SĂ TREC PRUTUL” (GRIGORE VIERU)

Last edited by nebunul; February 13th, 2009 at 12:44 PM.
nebunul no está en línea   Reply With Quote
Old February 13th, 2009, 05:16 PM   #32
class_aladin
Registered User

Quote:
Originally Posted by nebunul View Post
class_aladin e corect ce sustii tu insa noi discutam solutii pentru situatii existente/concrete. In teorie, 80% Bucuresti trebuie daramat si reconstruit

Problema e ca "propunerea" ta e de fapt ceea ce contructorii trebuie sa execute confom proiectului ...dar nu stiu cum se reuseste, aproape la toate drumurile din RO, asfaltul dispare (nu se toarna) pe portiunea adiacenta canalelor de colectare. Si nu constructorii sunt de vina ci inspectorii in constructii si beneficiarul - adica statul ... si iar ajungem la impotentii din minister etc etc etc

80 la suta din zonele dens construite de catre comunisti...
Old February 13th, 2009, 06:12 PM   #33
tazzmaniadodo
Moderator

tazzmaniadodo's Avatar

Quote:
Originally Posted by Bytson View Post
@tazzmaniadodo

Bun venit pe SSC. Acum, eu si probabil alti locuitori ai Bacaului apreciem orice propunere de a imbunatati orasul dar nu sunt de acord sa umplem un topic cu poze modificate intr-un editor. Sper ca vei intelege ca subiectul este dedicat proiectelor de constructii reale ce sunt in derulare in Bacau sau care vor aparea in viitor.

Nu in ultimul rand, este un forum international si imi doresc sa utilizam limba engleza.
Ok...dar fiind la inceput nu stiam unde sa postez asa ceva. Oricum sunt deacord ca nu prea se incadreaza la Projects in derulare acum sau pe viitor
dar ar fii super daca intr-un viitor chiar s-ar aproba asemenea proiecte si am putea sa le punem la projects & constructions pe bune adica legal ca sa zic asa
PS: Exista vreun thread dedicat unor propuneri de proiecte sau ceva......sau
poate deschidem noi unul daca sunteti deacord pt ca chiar am lucrat de ceva vreme la mai multe proiecte si chiar as vrea sa le discut cu voi pe aici pe undeva.

Quote:
Originally Posted by Adrian Fulga View Post
Salut !

Ideea asta am avut-o si eu si am pus-o pe thread-ul de Bucuresti la un moment dat ( chiar de doua ori ) - a propos de schimbarea la fata a blocurilor comuniste - si slava Domnului ca avem o multime la Bucuresti!

Arata super bine ce-ai facut !

As fii vrut sa am o imagine de ansamblu a une zone ( ex. Sos Pantelimon ) care are si pe stanga si pe dreapta blocuri ....standardizarea si uniformizarea look-ului sunt de bun augur , sincer insa , cei din primarii nu cred ca au aceeasi viziune cu noi...si nici nu cred ca urmaresc ce se scrie pe skyscrapercity Romania ......pacat...noi cei care participam aici avem idei , unele din ele foarte bune si destul de usor de pus in practica ...INTOTDEAUNA insa cei care au puterea vin cu idei care de care mai nastrusnice !

As fii curios ..daca ai timp ...sa lucrezi la o imagine a Sos. Pantelimon si s-o postezi aici

Ideea cu panourile solare si cu zona verde pe terasa este super ....si am avut-o si eu....chestia e ca am trimis un mail cu aceste idei si la Primaria Municipiului Bucuresti....n-am primit - evident - nici un raspuns !

Keep up the good work !

Salut merci de aprecieri . Chiar voi incerca si cu blocurile din Pantelimon
dar nu prea stiu cand o sa am cum sa ajung pe acolo avand in vedere ca eu stau pe la Camera de Comert ( zona Unirii - Timpuri Noi).
Daca cumva ai tu niste poze bune de modificat trimitemi-le si mie si cu siguranta o sa incerc sa fac ceva cu uratenile alea comuniste.... macar pe sticla (adica LCD) :P si poate ne vom aduna mai multi de pe skyscrapercity ( pentru ca am vazut ca sunt multi oameni foarte implicati si dornici sa faca ceva bun) si vom prezenta primariilor sau consiliilor proiecte , idei... cum ziceai ca ai incercat si tu dar poate cu mai multa sustinere!

Last edited by tazzmaniadodo; February 13th, 2009 at 06:27 PM.
Old February 13th, 2009, 09:49 PM   #34
Bytson
Registered User

Bytson's Avatar

Construction projects update.

Quote:

Quote:
Evocasa completa | 3 x 13F

Old February 15th, 2009, 01:43 PM   #35
Adrian Fulga
Registered User

Adrian Fulga's Avatar

Likes (Received): 97

Quote:
Construction projects update.

This one looks just like Planorama in Bucharest ...on hold as it looks...
http://www.hotel-express.com/hotel-listing/
"Whenever You have a doubt...there is no doubt" - "RONIN" - Robert de Niro
I Love Romania because it's My country and for My Country I would die every second knowing that It will resurrect me back from the dead !
Adrian Fulga no está en línea   Reply With Quote
Old February 16th, 2009, 03:38 PM   #36
Bytson
Registered User

Bytson's Avatar

Quote:
Originally Posted by Adrian Fulga View Post
This one looks just like Planorama in Bucharest ...on hold as it looks...
Yes they look alike, in fact is the same type of block, only Planorama consists from 4 x 15 F and Evocasa Completa from 3 x 13 F.
Old February 16th, 2009, 03:53 PM   #37
Bytson
Registered User

Bytson's Avatar

Quote:

Derularea investitiei:
Faza I: 2008 - sfarsitul 2009:
1 CORPUL A, care va cuprinde un parter comercial si trei niveluri cu spatii pentru birouri
2 Investitia vizeaza o suprafata de 3440 mp, din care 1135 mp suprafata construita si 2305 mp pentru amenajarea de parcaje, spatii verzi, alei pietonale si accese.
Faza II: 2009 - 2012:
3 CORPUL B, care va cuprinde sali de conferinte, sali de expozitii, restaurane si spatii pentru birouri.
4 Constructia unui hotel de cinci stele
5 Realizarea unui parcaj subteran

This should be the final look of the "30 Avenue Business Center" according to the project/investment plan.

Old February 16th, 2009, 04:11 PM   #38
nebunul
Basarabia e Romania

nebunul's Avatar

Likes (Received): 162

Interesant. Imi place design-ul. Oricum la ce exista in jur solutia e parfum

Timpul pentru Unire niciodată nu va veni de la sine, dacă nu-l vom face şi aduce fiecare dintre noi, cei care ne dorim Unirea cu adevărat.
“DACĂ VISUL UNORA A FOST SĂ AJUNGĂ ÎN COSMOS, EU VIAŢA ÎNTREAGĂ AM VISAT SĂ TREC PRUTUL” (GRIGORE VIERU)
nebunul no está en línea   Reply With Quote
Old February 16th, 2009, 04:14 PM   #39
Bogdan BMB
Registered User

Bogdan BMB's Avatar

Likes (Received): 151

si mie imi place proiectul
Bogdan BMB no está en línea   Reply With Quote
Old February 16th, 2009, 11:04 PM   #40
Bytson
Registered User

Bytson's Avatar