daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Hellenic Architecture Agora > Ελληνικός Κόσμος | Hellenic Cosmos > Αθήνα | Athens

Αθήνα | Athens Μητροπολιτική Αθήνα | Metropolitan Athens

Reply

Thread Tools
Old April 15th, 2009, 12:24 AM   #241
AAL
Registered User

Likes (Received): 16

Συμφωνώ με τους περισσότερους...ο χάρτης αυτός είναι αστείος - όχι λόγω πλήθους γραμμων, αλλά λόγω αλληλοεπικαλύψεων και, ταυτόχρονα, ανεπαρκούς λειτουργικότητας...η γραμμή 1 θα πάει άγιο στέφανο και...ξέχασαν να το σημειώσουν...ενδεικτικό της σοβαρότητας του χάρτη...
AAL no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old April 15th, 2009, 09:18 AM   #242
gm2263
The Jedi Will Rise Again

gm2263's Avatar

Likes (Received): 621

Παιδιά, δεν υπήρξα εγώ περιφρονητικός προς την περιφέρεια αλλά οι ίδιοι οι υπουργοί εδώ και 50 χρόνια.

Πρώτον, θα μπορούσαν να γίνουν εκδηλώσεις για "Μπρεχτ στα χωριά" χωρίς να σταματήσουν έργα τα οποία καλώς ή κακώς η ΝΔ της δεκαετίας του 70 είχε ήδη αρχίσει (πχ μετρό και αεροδρόμιο Σπάτων).

Δεύτερον, όντως για μια ισόρροπη ανάπτυξη θέλεις δρόμους και σιδηροδρόμους, εντός και εκτός πόλεων και για να πω την αλήθεια μου αρέσουν πιο πολύ οι αυτοκινητόδρομοι (είναι πιο φανταιζί, οι ανισόπεδες διαβάσεις είναι πιο εφετζίδικες, πως να το κάνουμε), αλλά η αλήθεια είναι ότι έχουμε παραμελήσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ το σιδηρόδρομο, εκτός βέβαια από το μετρό.

Τρίτον, με γνώμονα την κατάσταση που επικρατεί σήμερα στη χώρα για την οποία θεωρώ ΚΑΙ κύρια υπεύθυνη τη ΝΔ(*), αλλά και με γνώμονα την κοινή λογική, δε νομίζω ότι μπορεί να γίνει πρόβλεψη για παραπάνω από δυο επιπλέον γραμμές, μιλώντας δηλαδή για παραπάνω από 20 χρόνια από σήμερα. Δεν ξέρουμε πως θα εξελιχθεί η πόλη εκτός και αν θέλουμε να κατευθύνουμε την εξέλιξη της, μιλάμε δηλαδή για την πρώτη σοβαρή απόπειρα αστικού προγραμματισμού στην Ελλάδα. Για να γίνει όμως αυτό, θα πρέπει να δούμε αν πέτυχαν παρόμοιες παρεμβάσεις στο παρελθόν, αν απέτυχαν γιατί απέτυχαν (Πχ ρυθμιστικό σχέδιο 1985) και τι πιθανότητες έχουν να πετύχουν οι όποιες προβλέψεις για αναπτύξεις πέραν της 20ετίας. Εκτός βέβαια αν είναι απλά να σχεδιάζουμε γραμμές και να βαυκαλιζόμαστε με τα σχεδιαστικά προγράμματα οπότε σε αυτή την περίπτωση, σε άλλη ευκαιρία, look no further, ο φίλος μας ο ovem έχει προτείνει και αυτός τα δικά του σχέδια τα οποία στο φινάλε εξίσου μια χαρά είναι, και μάλιστα πιο φιλόδοξα από αυτά του ΥΠΕΧΩΔΕ .

Τέταρτον, θα συμφωνούσα με την ανάπτυξη της επαρχίας σε πολλά σημεία, και αντί να ακούω για "ήπιες" αναπτύξεις για την Αθήνα (ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ, η Αθήνα έχει πλέον μια πολυσχιδή αστική ταυτότητα λόγω μεγέθους) , θα τις άκουγα ευχαρίστως για τη Λάρισα, το Βόλο, την Πάτρα και την Κρήτη. Εκεί ναι, θέλει χαμηλού ύψους επιχειρηματικά πάρκα, ερευνητικά κέντρα, κλπ κλπ. Όπως επίσης, αναπτύξεις πολυκεντρικών αστικών συγκροτημάτων όπως στην κοιλάδα του Ρουρ στη Γερμανία (ΠΧ Λάρισα-Τρίκαλα με λιμάνι το Βόλο).

Πέμπτον, οι στην Αθήνα διαμένοντες οι οποίοι θα γούσταραν για πολλούς λόγους να ξεφύγουν από το χάος της μεγαλούπολης θα έπρεπε να είναι σε θέση να μπορούν να πάνε στην επαρχία να συνεχίσουν τη ζωή τους χωρίς να υποβαθμιστεί το επίπεδο ζωής τους και να βρεθούν ξαφνικά εκτός ανέσεων ενός πολιτισμού τον οποίον καλώς ή κακώς έχουμε αποδεχτεί. Ναι μεν να είσαι στο χωριό αλλά να υπάρχει η τεχνολογική υποστήριξη ώστε να μην αισθάνεσαι Ροβινσών Κρούσος. Πάτε πχ στα περισσότερα χωριά στη Βρετανία και στην Γερμανία. Αισθάνεσαι ότι είσαι στην εξοχή αλλά όχι στην επαρχία. Δεν υποβιβάζεται το βιωτικό σου επίπεδο επειδή φεύγεις από τη μεγάλη πόλη. Στην Ελλάδα, τείνουμε προς τα εκεί και πιστεύω ότι σε πολλά σημεία της Ελληνικής επικράτειας κάποιος έχει όλα τα πλεονεκτήματα της μικρής πληθυσμιακής πύκνωσης του χωριού ή της Κωμόπολης, και όλα τα πλεονεκτήματα και την εγγύτητα στα αγαθά του πολιτισμού όπως τα βιώνει στη μεγάλη πόλη. Δεν ήταν πάντα ομως έτσι, ρωτείστε και κάποιον παλαιότερο.

Έκτον, ας το πάρουμε απόφαση: Η Αθήνα και η Θεσσαλονίκη έχουν "ξεφύγει" πολιτισμικά όσο και αν προσπαθούν κάποιοι να αναστείλουν αυτή την πορεία τους. Όπως η Κωνσταντινούπολη στη γειτονική χώρα. Κάποιες πόλεις θα πρέπει να είναι πρωτεύουσες, τι να κάνουμε. Άλλο πες: Αν λάβουμε υπόψη ΚΑΙ τους αυτοκινητοδρόμους-επακτάσεις της Αττικής οδού που ετοιμάζονται, βλέπουμε μάλλον ότι το πολεοδομικό συγκρότημα της Αθήνας πάει για να επεκταθεί προς την Ανατολική Αττική το οποίο μάλλον δε με βρίσκει σύμφωνο. Εγώ θα ήθελα να δώ το ενδιαφέρον να στρέφεται ΚΑΙ σε αναβάθμιση των Δυτικών συνοικιών.

Ξέρω γω βρε παιδιά; Ουρανοξύστες στην Ανατολική Αττική; Γιατι όχι αλλά για πρώτη φορά στη ζωή μου φοβάμαι πραγματικά την πανούκλα της Σομόν μεζονέτας.

Περαιτέρω και εκτενέστατο σχολιασμό στα παραπάνω μπορείτε να διαβάσετε στο Athens Visions Thread από τη μέση της σελίδας και κάτω κάνοντας κλικ στον παρακάτω σύνδεσμο:

http://www.skyscrapercity.com/showth...362558&page=13

Σε κάθε περίπτωση ας σκεφτούμε: Μήπως ένας άλλος κόσμος είναι εφικτός;

Για δέστε εδώ (απλά τροφή για τη σκέψη, τίποτα άλλο):

(*) Για να πω την αλήθεια, βασικά θεωρώ ότι και στη ΝΔ και στο ΠΑΣΟΚ υπάρχουν σοβαρά άτομα τα οποία αγαπούν την Ελλάδα αλλά τα οποία είναι όμηροι των ολίγιστων αρχηγών τους και των θορυβωδών οπαδών τους και δεν μπορούν να αρθρώσουν ένα σύγχρονο πολιτικό λόγο- όχι χωρίς να αυτοχειριαστούν πολιτικά. Οπότε τι να λέμε...

Last edited by gm2263; April 15th, 2009 at 02:14 PM.
gm2263 no está en línea   Reply With Quote
Old April 15th, 2009, 10:43 AM   #243
nastyathenian
Metrophile

nastyathenian's Avatar

Likes (Received): 288

Quote:
Originally Posted by metropontikas View Post
To νοτιο τμημα της γραμμης 6 και της γραμμης 7 τα θεωρω αχρηστα,καθως το πρωτο το καλυπτει σε μεγαλο βαθμο η γραμμη 1,ενω για το δευτερο υπαρχει το τραμ...

Αποψη μου ειναι,οτι στην θεση των γραμμων 6 και 7 ισως θα ηταν καλυτερα να υπηρχε μονο μια γραμμη η οποια να διεσχιζε την λεωφορο Συγγρου και να συνεχιζε προς την λεωφορο Καβαλας(Αθηνων),ειναι στο χαρτη το βορειο τμημα της γραμμης 7...Και η γραμμη 6 να ηταν μονο Περαμα-Πεντελη.

Επιπλεον η γραμμη που θα διεσχιζε την λεωφορο Καβαλας (γραμμη 7),καλο θα ηταν να συνεχιζε προς Ασπροπυργο κι ελευσινα ακομα και υπεργεια ενωνοντας ουσιαστικα το Θριασειο με το λεκανοπεδιο και τα Μεσογεια.

Επισης οπως προειπα σε προηγουμενο ποστ.Θα μπορουσε η επεκταση της γραμμης 4 να αποτελεσει μια καινουρια γραμμη και απο την Πετρουπολη να συνεχιζει προς την Φιλοθεη και τον Χολαργο...Και να λειτουργησει σαν περιφερειακη των βορειοανατολικων-δυτικων προαστειων...

Ιδεες..ή μαλλον καλυτερα,ονειρα....
Ωραίες οι προτάσεις, όπως ωραίος ήταν και ο χάρτης του Ovem, αλλά και άλλων ιδιωτών που έχω δει κατά καιρούς στο Ιντερνέτ. Εγώ δε μπαίνω στον κόπο να κάνω προτάσεις, αφού ξέρω ότι δεν πρόκειται να ληφθούν υπόψη. Πάντως έχω την εντύπωση ότι εμείς που κυκλοφορούμε με ΜΜΜ έχουμε καλύτερη αίσθηση της κατάστασης παρά αυτοί που σχεδιάζουν τις γραμμές μετρό μέσα από γραφεία, ενώ οι ίδιοι δεν καταδέχονται να το χρησιμοποιήσουν.
nastyathenian no está en línea   Reply With Quote
Old April 15th, 2009, 12:36 PM   #244
Billy8181
Registered User

Billy8181's Avatar

Likes (Received): 1

Quote:
Originally Posted by Spartan_X View Post
The international role of Athens as a metropolitan area. What a joke. LOL. NOW are they gonna worry about the "international role of Athens"? What role can Athens play as a "metropolis" of the modern wolrd? The poor cousin? I wonder if there is anyone who believes these BS.

there is. unfortunately.

but the important thing is not eliminating the competition (surprise), but creating a dynamic sustainable metropolis.

is that possible? i'll take it.
Old April 15th, 2009, 02:17 PM   #245
gm2263
The Jedi Will Rise Again

gm2263's Avatar

It IS possible but not with the current political administration and opposition and political system holding us all hostage of their incompetence and malignant psyche.

Να πάνε στα σπίτια τους να μην τους ξαναδούμε μπροστά μας. Αρκετά κράτησε το αστείο. "Αθήνα μητρόπολη" και παπαριές... οι ΑΝΙΚΑΝΟΙ
Old April 15th, 2009, 02:19 PM   #246
Billy8181
Registered User

Billy8181's Avatar

sigoura na figoune.....mehri ton epomeno.

giati sta 80s kai 90s den eida megali diafora, kai efoson i koinonia den paei kala opos legiete....apo pou tha erthei o epomenos? akrivos.

pali...surprise.
Old April 15th, 2009, 02:28 PM   #247
gm2263
The Jedi Will Rise Again

gm2263's Avatar

Μιλάω για ΟΛΟΥΣ τους πολιτικούς άνω των 40 φίλτατε (αν και δεν νομίζω να υπάρχει και ΚΑΝΕΝΑΣ κάτω των 40). Μιλάω για ΟΛΑ τα κόμματα.
Old April 15th, 2009, 02:34 PM   #248
Billy8181
Registered User

Billy8181's Avatar

e tote file pou tha ton vreis ? kai aytoi oi ano ton 40 apo kapou vgikan.......

oso gia tous kato ton 40 makari na alaxoun miala ala de vlepo na vgazoume 30ari prothipourgo kai pera apo ayto aytoi oi embnevsmenoi kato ton 40 pou les eho tin entiposi pos den einai pleopsifia..

ego eimai epifilaktikos (isos kai apogoitevmenos) kai herome me ta erga tou souflia....kai as einai ayta pou einai.
Old April 15th, 2009, 03:25 PM   #249
metropontikas
Registered User

Likes (Received): 0

Μιας και ειναι Πασχα κι εχω ελευθερο χρονο(εκλεισε η σχολη),αποφασισα να σχεδιαζω το μετρο τις Αθηνας,οπως θα ηθελα να ειναι.Λαμβανοντας υποψη παραμετρους οπως ειναι ο πληθυσμος των δημων,τα επιχειρηματικα κεντρα-πολους ελξης της πολης,το βιοτικο επιπεδο της καθε περιοχης,καθως επισης και τον χρονο που χρειαζεται καποιος να κατεβει απο μια περιοχη Χ στο κεντρο της πολης(το σημαντικοτερο).Ως πιτσιρικας που ειμαι οραματιζομαι...

Αφορμη ισως να σταθηκε και ο νεος χαρτης που παρουσιαστηκε απο τον Σουφλια και κατα την ταπεινη μου γνωμη τον βρηκα "ηλιθιο",χωρις βεβαια να μπορω να το αποδειξω..

ΥΓ Ειμαι καθημερινος χρηστης του μετρο(2-4 διαδρομες) και μπορω να πω οτι ακομα μου προκαλει θαυμασμο...Ισως να φταιει που ειμαι και "επαρχιωτης"...

Ας αφησουμε για λιγο λοιπον τις ατερμονες συζητησεις περι αθλιων πολιτικων και "πολιτικων",που αποτελουν μια πραγματικοτα μεν,αλλα ταυτοχρονα ειναι και χασιμο πολυτιμου χρονου...

Οι γραμμες που δημιουργησα ειναι 9..μαζι με τις 3 υπαρχουσες.

-Η κιτρινη γραμμη,ξεκινα απο το Περαμα,Κερατσινι,το (μελλοντικο) ναυτιλιακο κεντρο στην Δραπετσωνα,Πειραικη,Πασαλιμανι,Τουρκολιμανο,ν.Μοσχατο,το μελλοντικο "θαυμα" του Ρiano,Παλαιο Φαληρο,Αλιμο,Μητροπολιτικο παρκο,Ελληνικο,Ανω Γλυφαδα και συνεχειζει προς Κορωπι και αεροδρομιο.Συμφωνα με το σχεδιο μου,υπαρχει ως δεδομενο η μελλοντικη προβλεψη για το μετρο,κατα την διανοιξη του τουνελ του Υμηττου που θα διερχεται ο νεος αυτοκινητοδρομος...Ετσι οι κατοικοι+τουριστες των νοτιων προαστειων πηγαινουν προς και απο το αεροδρομιο χωρις να διασχισουν το λεκανοπεδιο..Σημειωνω οτι στο Ελληνικο δημιουργουνται επιτελους ουρανοξυστες και λειτουργει η περιοχη ως επιχειρηματικο κεντρο,πραγμα που σημαινει οτι πρεπει να εχει η περιοχη ευκολη διασυνδεση με το αεροδρομιο...

-Η σκουρα μπλε γραμμη,ξεκινα απο το φαληρικο δελτα(μελλοντικη αναβαθμιση περιοχης απο τον Renzo) και διασχιζει ολη την Συγγρου με 3-4 στασεις.Στην συνεχεια απο τον κομβο Συγγρου-φιξ(κοκκινη γραμμη) συνεχιζει προς θησειο περνωντας κατω απο τον βραχο της ακροπολεως και απο εκει εως το μεταξουργειο(που θα αποτελεσει και νεο κομβο).Απο εκει και περα ακολουθει την λεωφορο Αθηνων με 5-6 στασεις οπως στο Χρηματιστηριο Αθηνων,στην διασταυρωση της Θηβων,στο ΤΕΙ Αθηνων,στο Χαιδαρι,κτλ...Ενω τελος περνα απο Ασπροπυργο και Ελευσινα.

-Η μαυρη γραμμη(συγμωμη για την χρωματικη επιλογη ) ειναι η ιδια με αυτην που παρουσιαστηκε,με την μονη διαφορα οτι ξεκινα απο Κερατσινι(κομβος) και οχι απο το Περαμα.Αυτη η αλλαγη εγινε καθως θεωρησα οτι οι ανθρωποι του Περαματος εχουν μεγαλυτερες αναγκες-ενδιαφεροντα-συμφεροντα προς το κεντρο του Πειραια (που εξυπηρετει η κιτρινη γραμμη) παρα στο κεντρο της Αθηνας.Θα ηταν κριμα να αλλαζουν συρμο(5 λεπτα αναμονη) για να κατεβουν στον Πειραια..

-Η μωβ γραμμη ξεκινα απο Πετρουπολη οπως παρουσιαστηκε η επεκταση της πορτοκαλι γραμμης,περνα απο Ιλιο,Αγιους Αναργυρους,Φιλαδελφεια,Περισσο,Λαμπρινη,Γαλατσι,Φαρος,Εθνικη αμυνα και συνεχιζει προς Παπαγου,τα στρατιωτικα νοσοκομεια,την Πανεπιστημιουπολη,τον Βυρωνα,τον Υμηττο,το Παγκρατι και το κουκακι για να καταληξει στο Συνταγμα.Ουσιαστικα λειτουργει σαν περιφερειακη-κυκλικη της βορειας Αθηνας.

-H κυκλικη γαλαζια γραμμη ειναι πολυτελεια κατα την γνωμη μου,που σκοπο εχει να ενωσει τις γραμμες της νοτιας Αθηνας.Επισης οφειλω να ομολογησω οτι μετα απο σκεψη καποιων παραμετρων,εχει παρα πολλες ατελειες.Οποτε ας την αφησουμε προς το παρον.

ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΕΙΣ (παιρνω ως δεδομενα τις υπαρχουσες γραμμες και τις επεκτασεις τους,καθως και την μελλοντικη U)

-Η κοκκινη γραμμη συνεχιζει βορεια προς Ιλιο,Καματερο και Ζεφυρι,ενω στον νοτο προς Γλυφαδα,Βουλα και ενδεχομενως και Βουλιαγμενη.

-Η μπλε γραμμη,απο το δημοτικο θεατρο συνεχιζει προς Πασαλιμανι και ενωνεται με την κιτρινη γραμμη(κομβος)

-Η πρασινη γραμμη,συνεχιζει απο Πειραια προς το ναυτιλιακο κεντρο στην Δραπετσωνα,οπου και ενωνεται με την κιτρινη γραμμη,ενω στον βορρα συνεχιζει προς Αγιο Στεφανο.

-Πορτοκαλι γραμμη συνεχιζει απο το Μαρουσι προς την Πευκη,Λυκοβρυση και Μεταμορφωση.Ενω απο το Αλσος βεικου προς Καλογρεζα και ενωνεται στον νεο σταθμο της πρασινης γραμμης που εχει αναγγελθει,αναμεσα στην Ειρηνη και στο Ηρακλειο.

Ζητω συγνωμη προκαταβολικα για τα λαθη που εκανα στην χρηση της γλωσσας καθως τα εγραψα καπως βιαστικα...

Περιμενω να ακουσω με ενδιαφερον τα σχολια σας,Ευχαριστω!

Last edited by metropontikas; April 15th, 2009 at 04:10 PM.
metropontikas no está en línea   Reply With Quote
Old April 15th, 2009, 05:28 PM   #250
nastyathenian
Metrophile

nastyathenian's Avatar

Το βασικότερο πρόβλημα του (πρόχειρου και προσωρινού εν αναμονή των μελετών) σχεδιασμού είναι ότι περνάνε από το κέντρο 3 γραμμές που δεν μπορεί να τις αντέξει (5, 6 και 7). Η γραμμή 4 μαζί με τις 3 τωρινές καλύπτουν πλήρως το κέντρο. Το σκεπτικό προφανώς είναι ότι η πλειονότητα των μετακινήσεων έχουν προορισμό ή αφετηρία το κέντρο της Αθήνας, άρα πρέπει σώνει και καλά να πάμε εκεί τις γραμμές, ειδάλλως δεν θα έχουν αρκετή ζήτηση. Όμως υπάρχουν κι άλλες επιλογές.

Η μία είναι οι επιπλέον γραμμές να παρακάμπτουν το κέντρο και όποιος θέλει να μπει μέσα να μετεπιβιβάζεται σε κάποια από τις γραμμές 1-4. Βέβαια τα κεντρικά κομμάτια αυτών των γραμμών θα επιβαρυνθούν υπερβολικά, αλλά με χρονοαπόσταση των 2 λεπτών είναι εφικτή η καλή εξυπηρέτηση των επιβατών.

Η άλλη επιλογή είναι η διακλάδωση των γραμμών 1-4. Αυτή η λύση όμως προκαλεί ανατριχίλα στους υπευθύνους του μετρό. Θα υπάρχει λένε πρόβλημα συντονισμού των δρομολογίων!!! Άσε που θα μπερδεύονται οι επιβάτες γιατί δε θα μπορούν να καταλάβουν προς τα πού πηγαίνει το κάθε τρένο.
Και πάλι θα πρέπει να υπάρχουν πολύ πυκνά δρομολόγια στα κεντρικά τμήματα αφού θα αραιώνουν αναγκαστικά προς τα άκρα (δια δύο ή τρία, ανάλογα με τον αριθμό των διακλαδώσεων).

Δεν θα ήθελα να σχολιάσω τις προτάσεις συμφορουμιτών. Ο καθένας θέλει να δει μετρό κατά προτεραιότητα στις περιοχές όπου κινείται για δουλειά/ σπουδές/ διασκέδαση/ ψώνια. Το θέμα είναι τι σκοπεύει να κάνει το κράτος. Αυτά τα σχέδια πρέπει να σχολιάζονται και να επικρίνονται, όταν χρειάζεται.

Ας πιάσω λοιπόν τις γραμμές μία-μία.

Γραμμή 1 Φαίνεται ότι ο Σουφλιάς δε συμπαθεί και πολύ τον ΗΣΑΠ. Ενώ προβλέπεται επέκταση μέχρι τον Άγιο Στέφανο, τον περιορίζει μέχρι τη Ν. Ερυθραία. Όσο για την άλλη κατεύθυνση, αν προχωρήσει η γραμμή πέρα από το σταθμό του Πειραιά, κάνει βουτιά στη θάλασσα! Για να φτάσει στο Κερατσίνι πρέπει λοιπόν να κάνει κύκλο. Γι’ αυτό θα προτιμούσα το Κερατσίνι και το Πέραμα να εξυπηρετηθούν με διακλάδωση της γραμμής 3.

Γραμμή 2 Προς μεγάλη μου ικανοποίηση προβλέπεται σταθμός καμιά 500αριά μέτρα από το σπίτι μου. Βέβαια η επέκταση Ελληνικό-Γλυφάδα δεν προβλέπεται στο άμεσο μέλλον. Όσο για την άλλη κατεύθυνση, δε θα έλεγα ότι το Ζεφύρι έχει ανάγκη από μετρό, αφού θα εξυπηρετηθεί με το μελλοντικό σταθμό του προαστιακού. Όμως τα σχέδια του Σουφλιά είναι σαν να μην έχουν λάβει καθόλου υπόψη αυτό το μέσο.

Γραμμή 3 Έχω μεγάλες επιφυλάξεις για το κομμάτι που θα περάσει κάτω από το κέντρο του Πειραιά. Αν δεν μπάζει νερά και δεν γκρεμίσει κτίρια θα είναι θαύμα. Εγώ θα πήγαινα αλλιώς τη γραμμή: από τα Μανιάτικα στο μελλοντικό σταθμό Καμίνια της γραμμής 1 για ανταπόκριση και μετά ευθεία κάτω από την Ηρώων Πολυτεχνείου στο Δημοτικό Θέατρο, στου Βρυώνη και ακόμα πιο πέρα.

Γραμμή 4 Το κομμάτι Γαλάτσι-Μαρούσι είναι μια χαρά. Οι νέες επεκτάσεις με χαλάνε. Πρώτον, η περιοχή προς Λυκόβρυση είναι πολύ αραιοκατοικημένη και δεύτερον η στροφή από το Άλσος Βεΐκου προς τα Δυτικά φτάνει σε περιοχές που ήδη θα εξυπηρετούνται από τις γραμμές 1 και 2 και τον προαστιακό.

Γραμμή 5 Την απορρίπτω στο σύνολό της. Ο Βύρωνας (του οποίου ο δήμαρχος κλαίγεται για να του φτιάξουν μετρό) μπορεί να εξυπηρετηθεί με τη γραμμή 8, αν φτάσει μέχρι το Παγκράτι για ανταπόκριση με τη γραμμή 4. Το κομμάτι μέσω του κέντρου της Αθήνας είναι σχεδόν τεχνικά ανέφικτο. Η Πατησίων απέχει 0-500 μέτρα από τη γραμμή 1, άρα θα είναι υπερβολή να φτιάξουμε γραμμή μετρό από κάτω της. Αν και είμαι γενικά κατά του τραμ, για τη συγκεκριμένη οδό θα μου άρεσε να δω μια γραμμή τραμ να αντικαθιστά τα τρόλεϊ. Όμως πρέπει να φτάσει μέχρι το κέντρο, γιατί αν στρίβει στην Αλεξάνδρας ακυρώνει τη χρησιμότητά της.
Οι περιοχές πιο πάνω από τα Πατήσια είναι αραιοκατοικημένες και μερικές θα εξυπηρετούνται με τον προαστιακό (Μεταμόρφωση, Αχαρνές, Άνω Λιόσια).

Γραμμή 6 Το κομμάτι Πέραμα-Κερατσίνι-Νίκαια το προτιμώ ως διακλάδωση της γραμμής 3. Το κομμάτι κάτω από την Πέτρου Ράλλη δεν θα εξυπηρετεί και πολλούς επιβάτες, αφού η περιοχή είναι ακατοίκητη. Ο κλάδος από τον Πειραιά στην Καλλιθέα είναι όλο ζιγκ-ζαγκ και ανταγωνιστικός προς τη γραμμή 1. Την εξυπηρέτηση του κέντρου της Καλλιθέας θα την εξασφάλιζα με διακλάδωση της γραμμής 2 από το Φιξ μέσω της Θησέως (ΟΧΙ μέσω της Συγγρού, αφού τα λεωφορεία εκεί κινούνται σχεδόν με ταχύτητες μετρό) ως τις Τζιτζιφιές (με τέρμα στην Όπερα).

Η διέλευση από το κέντρο της Αθήνας είναι τεχνικά ανέφικτη (κάτω από το Μοναστηράκι και το Πανεπιστήμιο, αν είναι δυνατόν!).

Το κέντρο του Χαλανδρίου χρειάζεται μετρό, όμως η συνέχεια της γραμμής 6 από το Φάρο και κάτω μπορεί να είναι η γραμμή 8, αφού το να περάσει μέσω Γκύζη είναι δύσκολο λόγω μεγάλης ανωμαλίας εδάφους.

Γραμμή 7 Την ονομάζω “Γραμμή του Χρηματιστηρίου” . Και αυτή η γραμμή πρέπει να ξεχάσει ότι θα περάσει από το κέντρο. Μια καλή εναλλακτική διαδρομή είναι μέσω Κεραμεικού- Πετραλώνων- Χαμοστέρνας-Νέου Κόσμου.

Γραμμή 8 Η μόνη από τις καινούργιες γραμμές που μπορεί άνετα να ακολουθήσει την προτεινόμενη διαδρομή. Εγώ θα την ξεκινούσα από το Παγκράτι και θα την κατέληγα στο Χαλάνδρι, όπως προανέφερα.
Old April 16th, 2009, 05:21 AM   #251
GrigorisSokratis
Registered User

Likes (Received): 2

Quote:
Originally Posted by metropontikas View Post
To νοτιο τμημα της γραμμης 6 και της γραμμης 7 τα θεωρω αχρηστα,καθως το πρωτο το καλυπτει σε μεγαλο βαθμο η γραμμη 1,ενω για το δευτερο υπαρχει το τραμ...

Αποψη μου ειναι,οτι στην θεση των γραμμων 6 και 7 ισως θα ηταν καλυτερα να υπηρχε μονο μια γραμμη η οποια να διεσχιζε την λεωφορο Συγγρου και να συνεχιζε προς την λεωφορο Καβαλας(Αθηνων),ειναι στο χαρτη το βορειο τμημα της γραμμης 7...Και η γραμμη 6 να ηταν μονο Περαμα-Πεντελη.
Πάντως εγώ πιστεύω οτι η γραμμή που περνά από Νεα Σμύρνη χρειάζεται οπωσδήποτε. Σαν κάτοικος της περιοχής μπορώ να σου πω πως το τραμ δεν εξυπηρετεί καθόλου (καταρχάς είναι πολύ αργό). Η ιδέα είναι να υπάρχει σε όλη την πόλη ένας σταθμός μετρό εντός μιας ακτίνας 500-1000 μ από κάθε σπίτι, όπως συμβαίνει σε άλλες μεγαλουπόλεις του κόσμου.
GrigorisSokratis no está en línea   Reply With Quote
Old April 16th, 2009, 11:25 AM   #252
gm2263
The Jedi Will Rise Again

gm2263's Avatar

Ερώτηση κρίσεως: Είναι ιδέα μου ή ο τσιμεντοκέφαλος αντί να κάνει όλες αυτές τις προεκλογικές πομφόλυγες θα έπρεπε απλά να χαράξει μια δυτική περιφερειακή γραμμή η οποία θα ενώνει το προτεινόμενο τμήμα της γραμμής 2 από Ανθούσα μέχρι Λιόσια και από το υπό εξέλιξη τμήμα από Χαιδάρι μέχρι Πειραιά; Δεστε το στο χάρτη βρε παιδιά, νομίζω πως κολλάει.

Κατά τα άλλα, καλά, ας παραδώσουν τις υπό εξέλιξη επεκτάσεις και ας βρεθεί χρηματοδότηση για τη γραμμή 4 και τα υπόλοιπα τα βρίσκουμε. Επίσης, ας μην ήταν ο παιδικός θίασος που έχει για υπουργούς τουρισμού και πολιτισμού αλλά κάποιοι άλλοι σοβαροί, και θα σου έλεγα εγώ τι τουριστική αξιοποίηση θα είχε δει η παραλιακή γραμμή τραμ, σε συνδυασμό με κάποια έργα στην παραλία. Έστω και το κολοβό αυτό τραμ θα έβγαζε τα λεφτά του με το παραπάνω.

Πάντως, αυτή η γραμμή που φαίνεται πως δεν κολλάει πουθενά έτσι όπως είναι σχεδιασμένη είναι η Μωβ. ¨Εχει γραμμένη επάνω της τη λέξη: "προεκλογική φούσκα". Α, και κάτι άλλο που δεν το πολυέψαξα: Προβλέπονται πουθενά διασταυρώσεις τριών γραμμών; Θυμάμαι κάτι σταθμούς στο Λονδίνο αν θυμάμαι καλά που είχαν ΜΟΝΟ ασανσέρ και σκάλες και προειδοποίηση ότι για να ανέβεις, τα σκαλοπάτια είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ .

Πάντως όχι, αν και σε κάποια σημεία υπάρχουν αυτό που θα ονόμαζα "ψήγματα εφικτότητας" ο χάρτης αυτός έτσι όπως μας τον παρουσίασαν είναι προσβολή προς τη νοημοσύνη μας...
Old April 17th, 2009, 10:47 AM   #253
AAL
Registered User

Likes (Received): 16

Quote:
Originally Posted by gm2263 View Post
Μιλάω για ΟΛΟΥΣ τους πολιτικούς άνω των 40 φίλτατε (αν και δεν νομίζω να υπάρχει και ΚΑΝΕΝΑΣ κάτω των 40). Μιλάω για ΟΛΑ τα κόμματα.
Kαι κάτι άμεσα σχετικό...

http://www.drassi.gr/index.php?id=71&art_id=166

Όσο για το μετρό, βρίσκω το σχέδιο του Metropontikas σκάλες ανώτερο από του Σουφλιά...νομίζω το μεγαλύτερο καλαμπόυρι του "σχεδίου" Σουφλιά είναι η άχρηστη γραμή 6...

Last edited by AAL; April 17th, 2009 at 10:58 AM.
AAL no está en línea   Reply With Quote
Old April 17th, 2009, 08:45 PM   #254
nastyathenian
Metrophile

nastyathenian's Avatar

Η Ημερησία δημοσίευσε κι άλλο χάρτη, αυτή τη φορά με περισσότερες λεπτομέρειες.

http://www.imerisia.gr/showpic.asp?p...42_6836794.JPG

Το κόψιμο του Αγίου Στεφάνου από την επέκταση της γραμμής 1 δεν πρέπει να μας εκπλήσσει. Σύμφωνα με την απογραφή του 2001 έχει πληθυσμό μόλις 8961 κατοίκους. Έχει πολύ περισσότερο νόημα η επέκταση να γίνει προς το Κερατσίνι που έχει 78474.
Αν δούμε το μετρό σαν μια επιχείρηση που ψάχνει για πελάτες, είναι λογικό να πάει εκεί όπου υπάρχουν περισσότεροι.
Old April 17th, 2009, 10:37 PM   #255
gm2263
The Jedi Will Rise Again

gm2263's Avatar

παιδιά όλα αυτά είναι καλά αλλά επιμένω...

Ας τελειώσουν τα ανεκτέλεστα έργα από το 2006 και τα υπόλοιπα θα τα βρούμε εν καιρώ...

Πιστεύω ότι για πάνω από 2 νέες γραμμές (ορίζοντας 20ετίας) δεν μπορούμε να μιλάμε. Δεν ξέρουμε πως θα εξελιχθεί και θα επεκταθεί η πόλη. Και ναι, το τραμ είναι συμπληρωματικό μέσο, και υπό προϋποθέσεις μπορεί να συνδέσει διαφορετικές γραμμές μετρό και να συνδέσει επιτυχώς διαδημοτικές αποστάσεις ή να κάνει ωραίες sightseeing διαδρομές (αυτή η παραλία!!! . Όχι όμως και να υποκαταστήσει ολόκληρες διαδρομές μετρό μην τρελαθούμε... Από την άλλη όμως καλό είναι που υπάρχει...

Καλή άσκηση επί χάρτου η αποπάνω, όντως έτσι θα έπρεπε να είναι ήδη τα πράγματα αν είμαστε εξ' αρχής πλούσια χώρα ή τουλάχιστον να τελείωνε τώρα η γραμμή 4 αν ήμασταν πιο σοβαροί από το 1981 έστω και μετά. Και πάλι όμως, δε νομίζω να δεσμευτεί κανείς από τα παραπάνω. Βέβαια, το ότι καταγράφτηκαν τα σχέδια κάπου είναι καλό. Έστω και σαν αγαθή πρόθεση. Όπως επίσης το ότι όντως αυτό αποτελεί ένα συγκινητικό δείγμα απόπειρας μελλοντικού προγραμματισμού. Μέχρι εκεί όμως...
Old August 7th, 2009, 02:18 PM   #256
marcb@amk.gr
Registered User

Metro extension south August 2009

Elleniko Yard
image hosted on flickr

Elleniko Station
image hosted on flickr

Elleniko North Entrance
image hosted on flickr

Argyropoulos Station
image hosted on flickr

Argyropoulos North Entrance
image hosted on flickr

Alimos Station
image hosted on flickr

Alimos North Entrance
image hosted on flickr

Ilioupolis Station looking West
image hosted on flickr

Ilioupolis Station looking East
image hosted on flickr

geometarkv liked this post
marcb@amk.gr no está en línea   Reply With Quote
Old August 7th, 2009, 02:27 PM   #257
Aggelos
Registered User

Quote:
We continue to see mediocre designs be built by faux architects and yet the subway system is incredible!
the underworld its just the beginning....all this creativity wil come to buildings...
like the seed which start underground and flourish staring the blue sky...
Aggelos no está en línea   Reply With Quote
Old August 7th, 2009, 02:37 PM   #258
AEK'
BANNED

Poses akoma stateis metro prepei na ftiaxtoun? Apo oti kserw plisiazoun pro to telos olou autou tou ergou metro.
AEK' no está en línea   Reply With Quote
Old August 7th, 2009, 04:48 PM   #259
nastyathenian
Metrophile

nastyathenian's Avatar

@ marcb@amk.gr
Thanks for the photos. I suppose you are a Greek living abroad, that's why you are justified for not knowing a few facts.
Vouliagmenis Avenue runs from the south to the north, thus the metro entrances are either on the eastern side or on the western side.
Moreover, there is a family name "Argyropoulos", but the municipality is called "Argyroupolis".
Old August 7th, 2009, 09:23 PM   #260
metropontikas
Registered User

Quote:
Poses akoma stateis metro prepei na ftiaxtoun? Apo oti kserw plisiazoun pro to telos olou autou tou ergou metro.
Συμφωνα με το πλαισιο ρυθμιστικης αναπτυξης που κατεθεσε ο Σουφλιας οι μετροποντικες δεν θα σταματησουν ποτε το σκαψιμο...Μελλοντικα προβλεπεται επεκταση της "κοκκινης" γραμμης προς Γλυφαδα (στον νοτο) και προς Ζεφυρι (στον βορρα),δυστυχως ομως δεν υπαρχει προς το παρον καποια διαδικασια ευρεσης χρηματοδοτησης.Επιπλεον η "μπλε" γραμμη θα επεκταθει προς Πειραια(αποτελει προτεραιοτητα σε σχεση με τις προηγουμενες επεκτασεις της "κοκκινης"),ηδη ειναι στα σταδια αναζητησης χρηματοδοτησης για αυτην την προεκταση.

Υπολογιζουν καπου στο 2060 η Αθηνα να εχει 8 γραμμες του Μετρο,με περιπου 200 σταθμους...

Η δικια μου παρατηρηση ειναι,πως απο τοτε που τελειωσαν οι ολυμπιακοι αγωνες η αναπτυξη του δικτυου μετρο στην Αθηνα εχει επιβραδυνθει αισθητα....Με τους σημερινους ρυθμους δεν προκειται ποτε να κατασκευασουμε 8 γραμμες,ποσο μαλλον οταν η 1 γραμμη απαιτει κατα μεσο ορο μια δεκαετια και εμεις δεν εχουμε ακομα τελειωσει με τις υφισταμενες...
metropontikas no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
metro

Thread Tools

Posting Rules