search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Fotografia > Miasta polskie

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old April 26th, 2009, 06:31 PM   #1
D.J.
Registered User

D.J.'s Avatar

Likes (Received): 1367

[Leszno] Szybkim krokiem

Witam.

Zakładam wątek dotyczący miasta Leszna. Zrobiłem sobie do tego miasta ostatnio krótką (4 godziny) wycieczkę. Na tym forum są miasta tak obfotografowane (Poznań, Wrocław, Łódź, itd.) , że choć mam zdjęcia z tych miast to uważam, że bezsensu je wrzucać. Wątków o Poznaniu jest dużo, a o innych miejscowościach w Wielkopolsce coś cicho. Czemu? By zobaczyć to miasto, o którym niewiele wiadomo, ruszyłem tylek pociągiem z Wrocławia. Fotek może nie będzie za dużo (ze sto) ale lepsze to niż nic na tym forum.

Główny deptak miasta. Opuszczając dworzec PKP (o mój Boże) Kierujemy się na ulicę Słowiańską - główny deptak miasta - omijając szerokim łukiem tory... Bo sam dworzec PKP został dosyć głupio postawiony i tory przecinają miasto na pół....Budynek PKP to oczywiście smród i syf (choc ma LCD!) ale zostawie go na koniec.

Ulica Słowiańska. W oddali ratusz i rynek. Ów subtelny chaos na pewno rzuca wam się w oczy.

Ciekawsze kaminice. Ta pierzeja jest znacznie ciekawsza, od tej której nie pokazuje. Starałem się mimo wszystko nie pokazywać tego co nieciekawe. Jak ktoś ma ochote to zobaczyć, to niech sam odwiedzi to miasto.

Budynek poczty. I traktor. W sumie to znaczące, że go złapałem, bo cały czas będąc w tym mieście miałem poczucie jakiejś wiejskości. Nie wiem czemu. To jest prawie stu tysięczne miasto, a wrażenie pozostawia jakiegoś Białogardu czy Darłowa.

Rynek coraz bliżej.

Rynek tuż, tuż.

Last edited by D.J.; April 26th, 2009 at 06:53 PM.
D.J. no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old April 26th, 2009, 06:50 PM   #2
D.J.
Registered User

D.J.'s Avatar

I jest. Rynek i ratusz.

Z przewodnika: "Leszczyński ratusz, oglądany w obecnym kostiumie architektonicznym to budowla barokowo-klasycystyczna (...) Wielokrotnie przebudowywany, nosi w swych murach relikty pierwszego ratusza z 1639 roku. Wśród kolejnych budowniczych i architektów wymienia się Marcina Woidego, Jerzego Catenazziego, Pompeo Ferrariego i prawdobodobnie Dominika Merliniego - nadwornego architekta Stanisława Augusta. Wschodnią ścianę ratusza zdobią kartusze z herbami właścicieli miasta. Obecnie gmach pełni role reprezentacyjne, knferencyjne i wystawiennicze, a w przyziemiu znajduje się stylowa kawiarnia."

Ode mnie: Wewnątrz nie można nic zwiedzić.

Z przewodnika: "Większość zabudowy rynku stanowią kamienice wybudowane w latach 1870-1914. Sprzed pożaru w 1790 r. dotrwały w niezmienionym stanie nieliczne barokowe kamieniczki z charakterystycznymi szczytowymi fasadami. "

Najstarsza kamienica. Nr 29. Wziensiona około 1634. Z podcieniami.

Teraz mniej więcej dookoła cały rynek.

Jedna z barokowych.

Ta zwraca na siebie uwagę zwłaszcza gustownie naniesioną zieloną farbą w prawym dolnym rogu.

Tutaj w tle kościół Św. Mikołaja (gdzie trafimy potem).

Chyba lubią zieleń w tym mieście.

Barokowa kamienica "pod łabędziem". Obok kamienica modernistyczna, znowu w gustownej zielonej szacie.

Oto i łabędź.

Tutaj znowu na końcu zieleń...

Last edited by D.J.; April 26th, 2009 at 06:55 PM.
Old April 26th, 2009, 07:04 PM   #3
el_barto
Registered User

Likes (Received): 18

Przyznam szczerze, że nigdy nie byłem w Lesznie na starym mieście, tylko zawsze w dzielnicach blokowych. Wygląda całkiem, całkiem.
el_barto no está en línea   Reply With Quote
Old April 26th, 2009, 07:10 PM   #4
Pawelski
Registered User

Pawelski's Avatar

Likes (Received): 2121

Nooo - ciekawie...
Pawelski no está en línea   Reply With Quote
Old April 26th, 2009, 08:05 PM   #5
Szycha
Wielkopolanin :)

Szycha's Avatar

Likes (Received): 52

Quote:
Originally Posted by D.J. View Post

Główny deptak miasta. Opuszczając dworzec PKP (o mój Boże) Kierujemy się na ulicę Słowiańską - główny deptak miasta - omijając szerokim łukiem tory... Bo sam dworzec PKP został dosyć głupio postawiony i tory przecinają miasto na pół....Budynek PKP to oczywiście smród i syf (choc ma LCD!) ale zostawie go na koniec.

(...)
Bywało się w Lesznie, jest tutaj trochę ciekawej architektury. Co do dworca... pierwszy obiekt w tym miejscu postawiono w 1856. Czy głupio już nie mi rozsądzać, wówczas po drugiej stronie miasta nic nie było. To już raczej wina powojennych planistów.

Quote:

To jest prawie stu tysięczne miasto, a wrażenie pozostawia jakiegoś Białogardu czy Darłowa.
No nie wiem czy ok 65 tyś. ośrodek to prawie "stu tysięczne miasto". Tego prawie trochę jednak brakuje Twoje wrażenia wrażeniami, ale według mnie faktycznie wygląda na tyle ile ma w rzeczywistości. To stare i warte odwiedzenia miasto z bogatą wielokulturową przeszłością. W okolicy mamy jeszcze Rydzynę i Pawłowice, aż szkoda nie wpaść samochodem po drodze.
Szycha no está en línea   Reply With Quote
Old April 26th, 2009, 08:29 PM   #6
D.J.
Registered User

D.J.'s Avatar

Wiem o tych pałacach ale nie byłem samochodem tylko pociągiem niestety. W planach była Rydzyna ale za późno wstałem i w Lesznie byłem po 12.
A odwiedzić oczywiście warto. Szkoda tylko, że ostatecznie aż tak wiele do zobaczenia nie ma: ratusz, synagogę i pałac można podziwiać juz tylko z zewnątrz. Wyobraźmy sobie gdyby zachowały się jakieś wnętrza... Prawdę powiedziawszy tylko kościół Św. Mikołaja jest miejscem gdzie na dlużej możemy się zatrzymać.
Old April 26th, 2009, 11:05 PM   #7
deteroos
Zakapior wannabe

deteroos's Avatar

Likes (Received): 6038

Quote:
Fotek może nie będzie za dużo (ze sto) ale lepsze to niż nic na tym forum.
Jakie nic? Jest już wątek o Lesznie: http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=601548
Old April 27th, 2009, 01:57 PM   #8
D.J.
Registered User

D.J.'s Avatar

Faktycznie....po prostu nie znalazłem go.
Old April 29th, 2009, 01:06 PM   #9
D.J.
Registered User

D.J.'s Avatar

No cóż. Jeden wątek o Lesznie istnieje. Ale skoro zacząłem to dokończę. I tak inne miasta mają po kilka wątków (niektóre nieciekawe) więc chyba i ten może zostać.

Kamienica na ul. Kościelnej.

Kościół Mikołaja na tej ulicy...całego nie da rady objąć.

Z przewodnika: "Budynek powstał na miejscu zniszczonego podczas pożaru w 1656 r., najstarszego leszczyńskiego kościoła. Odbudowany po 1680 r. wg projektu Jana Catenazziego i wyposażony w początkach XVIII w. uchodzi za najwybitniejszą realizację, sprowadzonego przez Leszczyńskich, architekta. Fasada świątyni jest zaliczana do najznamienitszych fasad dwuwieżowych schyłku XVII w. (...)"

Wnętrze.

Z przewodnika: " (...) Kościół jest rodowym mauzoleum Leszczyńskich. Nagrobki biskupa Bogusława i Rafała Leszczyńskich, prawdopodobnie autorstwa Józefa Szymona Belottiego i Pompeo Ferrariego, fundowane zostały przez króla Stanisława Leszczyńskiego ok. 1707-1709 roku. Bogata dekoracja rzeźbiarska i sztukatorska eksponuje przy pomocy użytych alegorii, symboli i atrybutów potęgę rodu, koligacje rodzinne Leszczyńskich i urzędy piastowane przez upamiętnionych reprezentatorów rodziny. Na uwagę zasługują również obrazy wybitnego malarza doby baroku, Szymona Czechowicza, usytuowana na przeciw ambony rzeźba przedstawiająca św. Jana Nepomucena oraz ołtarz główny z płotnem autorstwa Michaellangelo Palloniego, florenckiego artysty związanego z dworem królewskim.".

Last edited by D.J.; April 29th, 2009 at 01:14 PM.
Old April 29th, 2009, 01:15 PM   #10
Szycha

Szycha's Avatar

eee tam nie da rady http://www.galeriawielkopolska.info/...o/leszno11.htm Ładnie prezentuje się z daleka: http://www.galeriawielkopolska.info/...o/leszno15.htm Na podstawie tego zdjęcia powstał nawet rysunek http://www.digart.pl/praca/2924535/index.html

Zawitałeś do lapidarium? Tam są dopiero ciekawe przykłady zbiorów sztuki nagrobnej z XVII, XVIII i XIX wieku
Old April 29th, 2009, 01:18 PM   #11
D.J.
Registered User

D.J.'s Avatar

Nagrobki:

Chrzcielnica

Old April 29th, 2009, 01:23 PM   #12
D.J.
Registered User

D.J.'s Avatar

Quote:
Originally Posted by Szycha View Post
eee tam nie da rady http://www.galeriawielkopolska.info/...o/leszno11.htm Ładnie prezentuje się z daleka: http://www.galeriawielkopolska.info/...o/leszno15.htm Na podstawie tego zdjęcia powstał nawet rysunek http://www.digart.pl/praca/2924535/index.html

Zawitałeś do lapidarium? Tam są dopiero ciekawe przykłady zbiorów sztuki nagrobnej z XVII, XVIII i XIX wieku
No wiesz Szycha....co tu dużo mówić. Trzeba mieć po pierwsze aparat (z obiektywami). To co mam to aparatem ciężko nazwać. Jestem raczej niedzielnym fotografem... Do tego pewnie jakieś umiejętności trzeba mieć...i trochę cierpliwości...

Tak byłem w lapidarium i kościele luterańskim. Moim zamiarem nie było jednak dokumentalizacja wszystkiego tylko zachęcenie do odwiedzenia miasta. Jak byśmy wszystko obfotografowali to po co tam przyjeżdżać? Kościół Mikołaja ma też dużo pięknych ołtarzy ale specjalnie ich nie fotografowałem. Ktoś przyjedzie i zobaczy sam.
Old April 29th, 2009, 01:29 PM   #13
Szycha

Szycha's Avatar

W takim Krakowie sfotografowano już chyba wszystko co było możliwe, a ludzie nadal tam przyjeżdżają jak pozwolisz to pod koniec umieszczę tutaj swoje zdjęcia.
Old April 29th, 2009, 01:39 PM   #14
D.J.
Registered User

D.J.'s Avatar

Dobrze wiesz, że pozwalam. Może masz trochę racji z tym Krakowem. Ale ja lubię sam trochę odkrywać. Wolę zostać zachęconym do odwiedzenia niż tak kawa na ławę i wszystko widoczne....
Old May 1st, 2009, 11:20 AM   #15
Damian144
Kwinto_PL

Likes (Received): 0

Bardzo ładne miasto i nawet zadbane przy Rynku.
Damian144 no está en línea   Reply With Quote
Old May 11th, 2009, 07:35 PM   #16
Jakobhorner
Guest

Likes (Received):

Quote:
Originally Posted by Damian144 View Post
Bardzo ładne miasto i nawet zadbane przy Rynku.
Warto wyjść poza rynek. Znajdziecie wiatraki-koźlaki, trochę pruskiej zabudowy, gmach jednej z najstarszych szkół w Polsce, założonej przez Komenskyego (ale budynek XIX wieczny), efektowne Liceum Ekonomiczne, ba! - jest nawet Zoo

Szycha napisał o Pawłowicach i Rydzynie. Obok znajdziemy jeszcze Osieczną. Z fajnym rynkiem, zamkiem-szpitalem, kościołami. Autobusem to 15 minut.
  Reply With Quote
Old May 12th, 2009, 12:07 PM   #17
D.J.
Registered User

D.J.'s Avatar

Dawno nic nie było. Nie miałem czasu. Odchodząca od rynku ulica Leszczyńskich.

Uliczka Szkolna.

Ulica Szkolna prowadzi do kościoła Św. Krzyża.

Old May 12th, 2009, 12:15 PM   #18
D.J.
Registered User

D.J.'s Avatar

Kościół Św. Krzyża.

Z przewodnika: "Czwarta w tym miejscu świątynia wybudowana przez społeczność luterańską w Lesznie.
Obecna budowla z przełomu XVIII/XIX w. jest dziełem Pompeo Ferrariego, z wieżą z pocz. XX w. dobudowaną wg XVIII-wiecznego projektu M. Frantza. W początkach XVIII w. zbór uchoził za najpiekniejszy przykład luterańskiego budownictwa sakralnego w Wielkopolsce i stanowił wzór dla podobnych realizacji m.in. w Poznaniu i Rawiczu. Skromne, klasycystyczne wyposażene wnętrza pochodzi z przełomu XVIII i XIX w. Z pierwotnego wyposażenia nie dotrwaly do czasów nam współczesnych, zlikwidowane w latach 80-tych XXw. (!!!), dwukondygnacyjne empory obiegające ściany boczne oraz obraz ołtarzowy."

Lapidarium.

Reply

Tags
leszno

Thread Tools

Posting Rules