daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Arkitektura dhe Planifikimi Urban > Prishtina

Prishtina Projects and Construction Updates.

Reply
 
Thread Tools
Old May 6th, 2009, 01:06 AM   #1921
Buddy Holly
BANNED
 
Join Date: Sep 2008
Location: Prishtina, RKS.
Posts: 6,133
Likes (Received): 120

Ne kete rreth nuk paska vend per as nji kerr...


Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Old May 6th, 2009, 01:10 AM   #1922
OnTheFly
Albanian Eagle
 
OnTheFly's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 393
Likes (Received): 1

Quote:
Originally Posted by Buddy Holly View Post
E per cka ka pas nevoje aty "jaran", park?
Jo aty ka pase nevoje per bazen


Quote:
Originally Posted by SkaNdErBeG View Post
Po cka deshiron ti... Te behet Prishtina si Germia krejt bari dhe lisa a?

Zgjerimi i qendres, eshte pikerisht cka po ndodh. Shumica e projekteve po ndertohen ne Arberi, Kalabri, Lakrishte, Mat, Verternik. Dhe ne te gjitha keto zona jane te parapara hapesira gjelberuese..
Ku bre po zgjerohet qendra, se une nuk po e shoh. Ndertesave te tanishme qe perkufizohen si qyteti Prishtine eshte dashte ti bahen disa riparime dhe me mos te ndertohet kurgje brenda saj. Te rrenohen ndertimet pa leje dhe mbindertimet. Te krijohen hapesire me lisa e mini-livadhe dmth me u ba mini-germia. Kurse ndertimet tjera te qytetit Prishtine te bahen jashte kesaj hapesire. Te bahet Prishtina e Re me plan urbanistik te duhun. Keto ndertime dhe projekte ca po bahen brenda qytetit te tanishem te Prishtines, vec shkaktojne tollovi kurgja tjeter, se nuk ka hapesire te mjaftueshme per zgjerim.

Dhe amani te kofte mos mi quj ndertime e projekte ato banesat private e sidomos ne Arberi, qe nuk ka me kalu shume kohe e kane me ra ne toke, per shkak se ka rrezik me rreshqit toka.

Last edited by OnTheFly; May 6th, 2009 at 01:15 AM.
OnTheFly no está en línea   Reply With Quote
Old May 6th, 2009, 01:12 AM   #1923
Buddy Holly
BANNED
 
Join Date: Sep 2008
Location: Prishtina, RKS.
Posts: 6,133
Likes (Received): 120

Quote:
Originally Posted by OnTheFly View Post
Jo aty ka pase nevoje per bazen

Valla a pe sheh aty ne foto, as nje kerr nuk po mundet me kalu...
Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Old May 6th, 2009, 01:14 AM   #1924
OnTheFly
Albanian Eagle
 
OnTheFly's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 393
Likes (Received): 1

Quote:
Originally Posted by Buddy Holly View Post
Ne kete rreth nuk paska vend per as nji kerr...Jo nje kerr mundet me kalue, vec kur te bahen dy a tre bllokohet krejt.
OnTheFly no está en línea   Reply With Quote
Old May 6th, 2009, 01:15 AM   #1925
SkaNdErBeG
.
 
SkaNdErBeG's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 4,667
Likes (Received): 45

Quote:
Originally Posted by OnTheFly View Post
Nuk ka pase aty nevoje per rreth hic o jaran, se ska hapesire te mjaftueshme per rreth.

Nuk ka pas nevoje per at rreth?
Shko informoje ministrin e transportit se keto investime jane te kota, sepse nuk ka vend... duhet te kete 2 km me bari dhe lisa ne te gjitha anet ndermjet qytetit dhe nje projekti te tille, per me pas vend...


Quote:
Pasha perenine po me vjen me bertit kur po e shoh qysh u ba Prishtina.
Mua me behet qefi, qe Prishtina ka filluar te zhvillohet ne menyre te kontrolluar, te planifikuar dhe me projekte cilesore... Nuk po flas per periudhen 1999 - 2007.
SkaNdErBeG no está en línea   Reply With Quote
Old May 6th, 2009, 01:18 AM   #1926
Bohem
memento mori
 
Bohem's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,103
Likes (Received): 128

Pershendetje te gjithve... ka kohe qe jam tu e percjell kete forum po tash vendosa mu antarsu...me t'vertet SkaNdErBeG & Buddy Holly jane per te gjitha lavdata, sa i perket projekteve ne Prishtine (respekt Buddy Holly qe s'po priton me dal qaq shpesh e me fotografu)
Bohem no está en línea   Reply With Quote
Old May 6th, 2009, 01:18 AM   #1927
Buddy Holly
BANNED
 
Join Date: Sep 2008
Location: Prishtina, RKS.
Posts: 6,133
Likes (Received): 120

Quote:
Originally Posted by OnTheFly View Post
Jo nje kerr mundet me kalue, vec kur te bahen dy a tre bllokohet krejt.
Kjo ka te baje me sinjalizim ma teper se sa me vete rrethin. Psh, vendosja e semaforeve do ta kontrollonte trafikun dhe do ta bente me te lehte qarkullimin. Gjendja e meparshme ka qene katastrofale, me ato trekandeshat ne rruge prej kohes se Titos.
Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Old May 6th, 2009, 01:19 AM   #1928
SkaNdErBeG
.
 
SkaNdErBeG's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 4,667
Likes (Received): 45

Mireserdhe Bohem
SkaNdErBeG no está en línea   Reply With Quote
Old May 6th, 2009, 01:20 AM   #1929
Buddy Holly
BANNED
 
Join Date: Sep 2008
Location: Prishtina, RKS.
Posts: 6,133
Likes (Received): 120

Quote:
Originally Posted by Bohem View Post
Pershendetje te gjithve... ka kohe qe jam tu e percjell kete forum po tash vendosa mu antarsu...me t'vertet SkaNdErBeG & Buddy Holly jane per te gjitha lavdata, sa i perket projekteve ne Prishtine (respekt Buddy Holly qe s'po priton me dal qaq shpesh e me fotografu)
Hej, miresenaerdhe edhe s'ka perse. Kur po kam kohe, aparatin ne dore e po shetis kapak
Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Old May 6th, 2009, 01:20 AM   #1930
OnTheFly
Albanian Eagle
 
OnTheFly's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 393
Likes (Received): 1

Quote:
Originally Posted by SkaNdErBeG View Post
Nuk ka pas nevoje per at rreth?
Shko informoje ministrin e transportit se keto investime jane te kota, sepse nuk ka vend... duhet te kete 2 km me bari dhe lisa ne te gjitha anet ndermjet qytetit dhe nje projekti te tille, per me pas vend...
Mua me behet qefi, qe Prishtina ka filluar te zhvillohet ne menyre te kontrolluar, te planifikuar dhe me projekte cilesore..
Mue vec ma shume se ty me bahet qefi Prishtina me u zhvillue ne menyre te kontrollueme, te planifikueme, po eshte larg kesaj. Nje dite isha duke ardhe prej rruges se Podujeves dhe hyna ne ate rreth per me u shkue kah Arberia, ish krijue kolona, gati gjysme ore deri sa e kaluem rrethin se hapesire e vogel. Ma mire t'isha nise kame.
OnTheFly no está en línea   Reply With Quote
Old May 6th, 2009, 01:22 AM   #1931
Buddy Holly
BANNED
 
Join Date: Sep 2008
Location: Prishtina, RKS.
Posts: 6,133
Likes (Received): 120

Quote:
Originally Posted by OnTheFly View Post
Mue vec ma shume se ty me bahet qefi Prishtina me u zhvillue ne menyre te kontrollueme, te planifikueme, po eshte larg kesaj. Nje dite isha duke ardhe prej rruges se Podujeves dhe hyna ne ate rreth per me u shkue kah Arberia, ish krijue kolona, gati gjysme ore deri sa e kaluem rrethin se hapesire e vogel. Ma mire t'isha nise kame.
Kete problem ka me e zgjedh unaza e re qe po ndertohet aty te xhamia e Llapit. Ata qe s'kane pune ne Prishtine po po vazhdojne per ne Peje/Mitrovice/Fushe Kosove e perdorin unazen e dalin te ura e Mitrovices. Ky shkarkim i trafikut i ndihmon edhe qytetit se s'ka arsye se pse dikush qe don me shku prej Podujeves ne Mitrovice/Peje/Fushe Kosove duhet me hi neper Prishtine.
Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Old May 6th, 2009, 01:23 AM   #1932
OnTheFly
Albanian Eagle
 
OnTheFly's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 393
Likes (Received): 1

Quote:
Originally Posted by Buddy Holly View Post
Kjo ka te baje me sinjalizim ma teper se sa me vete rrethin. Psh, vendosja e semaforeve do ta kontrollonte trafikun dhe do ta bente me te lehte qarkullimin. Gjendja e meparshme ka qene katastrofale, me ato trekandeshat ne rruge prej kohes se Titos.

Sa i di une rregullat e komunikacionit, aty ku ka rreth nuk mund te kete semafora. Me mire ka qene kur ka qene me semafora. Po nejse tash se u kry kjo pune.
OnTheFly no está en línea   Reply With Quote
Old May 6th, 2009, 01:27 AM   #1933
Bohem
memento mori
 
Bohem's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,103
Likes (Received): 128

Quote:
Originally Posted by OnTheFly View Post
Jo nje kerr mundet me kalue, vec kur te bahen dy a tre bllokohet krejt.

ka t'verteta ktu.. rrethi asht pak i ngusht (me diameter) po per ma t'madh nuk ka pas vend... shoferi i autobusit urban "harmonik" (qe asht prej dy pjeseve) nuk e ka leht aty por, prapseprap zgjedhja ma e mir osht rrethi...
Bohem no está en línea   Reply With Quote
Old May 6th, 2009, 01:27 AM   #1934
Buddy Holly
BANNED
 
Join Date: Sep 2008
Location: Prishtina, RKS.
Posts: 6,133
Likes (Received): 120

Quote:
Originally Posted by OnTheFly View Post
Sa i di une rregullat e komunikacionit, aty ku ka rreth nuk mund te kete semafora. Me mire ka qene kur ka qene me semafora. Po nejse tash se u kry kjo pune.
Ka ka edhe mire bile. Kliko ketu per nje rreth te tille ne Bristol, Angli.
Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Old May 6th, 2009, 01:30 AM   #1935
Buddy Holly
BANNED
 
Join Date: Sep 2008
Location: Prishtina, RKS.
Posts: 6,133
Likes (Received): 120

Quote:
Originally Posted by Bohem View Post
ka t'verteta ktu.. rrethi asht pak i ngusht (me diameter) po per ma t'madh nuk ka pas vend... shoferi i autobusit urban "harmonik" (qe asht prej dy pjeseve) nuk e ka leht aty por, prapseprap zgjedhja ma e mir osht rrethi...
Pjesa e vjeter e qytetit as nuk duhet me pas autobus harmonik po as asi standard. Duhet me u perdor autobusa te vegjel si ky


Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Old May 6th, 2009, 01:35 AM   #1936
Bohem
memento mori
 
Bohem's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,103
Likes (Received): 128

Quote:
Originally Posted by Buddy Holly View Post
Pjesa e vjeter e qytetit as nuk duhet me pas autobus harmonik po as asi standard. Duhet me u perdor autobusa te vegjel si ky
per mendimin tem, edhe ne pjesen e vjeter (qe nese jemi te sinqert fatkeqsisht nuk egziston) edhe ne pjesen e re duhen me u perdor autobusa t'vegjel.. por, ahhh, shum sene nuk jan ne vend ktu
Bohem no está en línea   Reply With Quote
Old May 6th, 2009, 01:36 AM   #1937
Buddy Holly
BANNED
 
Join Date: Sep 2008
Location: Prishtina, RKS.
Posts: 6,133
Likes (Received): 120

Quote:
Originally Posted by Bohem View Post
per mendimin tem, edhe ne pjesen e vjeter (qe nese jemi te sinqert fatkeqsisht nuk egziston) edhe ne pjesen e re duhen me u perdor autobusa t'vegjel.. por, ahhh, shum sene nuk jan ne vend ktu
Po mire e ki, Prishtines nuk i duhen autobuset e medhenje njehere per njehere. Ndoshta per disa relacione ma te gjata, psh Germi - Breg i Diellit, po ne pergjithesi nuk ka nevoje per ta.
Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Old May 6th, 2009, 01:39 AM   #1938
OnTheFly
Albanian Eagle
 
OnTheFly's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 393
Likes (Received): 1

O Buddy tjeter rreth koka ai i Anglise. Kqyri rruget hyrse njehere qysh jane. Djema nuk e di ca po thoni ju, vetem se une jam tuj verejte defekte te medhaja ne keto ndertime te reja. Shpresoj se ky kompleksi qe e paska Scanderbegu ne foto nuk do te ndertohet ne lakrishte sipas asaj qe kam degjue une, se ka me qene investim i madh dhe fatal per perfitim dhe estetik. Hajt naten e mire e bafshi e kalofshi mire.
OnTheFly no está en línea   Reply With Quote
Old May 6th, 2009, 01:41 AM   #1939
Buddy Holly
BANNED
 
Join Date: Sep 2008
Location: Prishtina, RKS.
Posts: 6,133
Likes (Received): 120

Hahaha ndertim fatal.. OK, gjithkush ka te drejte per mendimin e tij/saj. Naten e mire.
Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Old May 6th, 2009, 01:43 AM   #1940
SkaNdErBeG
.
 
SkaNdErBeG's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 4,667
Likes (Received): 45

Quote:
Originally Posted by OnTheFly View Post
Ku bre po zgjerohet qendra, se une nuk po e shoh.
I permenda njehere, por pe perseriti; Kalabri (Emshir), Mat, Bregun e Diellit, Arberi, dhe Lakrishte. Shumica e ndertimeve po behen ne keto zona qe deri dje kane qene ose fusha ose zone e braktisur dhe e mbushur me plehera (Lakrishtja). Ky eshte zgjerim. Te kompletohet njehere infrastruktura ne keto pjese, tani pastaj mund te vazhdohet me zgjerime te tjera..


Quote:
Ndertesave te tanishme qe perkufizohen si qyteti Prishtine eshte dashte ti bahen disa riparime dhe me mos te ndertohet kurgje brenda saj. Te rrenohen ndertimet pa leje dhe mbindertimet. Te krijohen hapesire me lisa e mini-livadhe dmth me u ba mini-germia.
Pajtohem me gjithcka ketu, pervec se pjeses "te mos ndertohet asgje". Ndertime gjithmone do te behen sa te kete njeri gjalle ne kete toke. Por duhen te behen ne menyre te kontrolluar dhe te planifikuar mire..


Quote:
Te bahet Prishtina e Re me plan urbanistik te duhun.
Kjo eshte e planifikuar per ne Hajvali/Veternik, por akoma nuk ka plan urbanistik per kete pjese. Do te zgjate pak kohe...


Quote:
Keto ndertime dhe projekte ca po bahen brenda qytetit te tanishem te Prishtines, vec shkaktojne tollovi kurgja tjeter, se nuk ka hapesire te mjaftueshme per zgjerim.
Prishtina duhet te zgjerohet, ama nuk ka vend per zgjerim...


Quote:
Dhe amani te kofte mos mi quj ndertime e projekte ato banesat private e sidomos ne Arberi, qe nuk ka me kalu shume kohe e kane me ra ne toke, per shkak se ka rrezik me rreshqit toka.
More, ka kaluar koha e otomaneve.. Nuk ndertohet m me tulla te lloqit.. A i ke pare ato themelet e ndertesave ne Arberi, ka 2/3 kate nentoke? Kjo zone ka nje plan urbanistik te shkelqyer, dhe nese implementohet me perpikeri, do te behet nje nga zonat me atraktive per te banuar...
SkaNdErBeG no está en línea   Reply With Quote
Reply

Tags
albanian, kosova, prishtina, pristina, projects, projekte, shqipria

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 08:27 PM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu