search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Architektura i Urbanistyka > Architektura i Urbanistyka

Architektura i Urbanistyka Problemy i Wydarzenia

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old August 1st, 2009, 06:31 PM   #1
Marlon Monsoon

Marlon Monsoon's Avatar

[Wrocław] Architektura powojenna

Architektura Wrocławia w latach 1945-1989

SPIS BUDYNKÓW

m i e s z k a n i e

e d u k a c j a

k u l t u r a

s a c r u m

u s ł u g i

b i u r o

p r z e m y s ł

z d r o w i e

ARTYKUŁY

Jak w Polsce Ludowej budowano Wrocław - gazeta.pl

Modernizm - burzyć czy chronić? - gazeta.pl

Odkrywamy Wrocław: Architektura Krystyny i Mariana Barskich /Wersja TUMW/

Źródło zdjęć (jeśli nie podano inaczej):

Last edited by Marlon Monsoon; May 3rd, 2011 at 06:55 PM.
Marlon Monsoon no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old August 1st, 2009, 06:34 PM   #2
Marlon Monsoon

Marlon Monsoon's Avatar

Fotografie, jakie się tutaj znajdą, pochodzić będą głównie z hydrala, ale liczę, że z Waszych dysków też co nieco nam skapnie (zdjęcia najchętniej widziałbym archiwalne, z czasów świetności tej architektury, ale jak nie będzie nic lepszego, nowsze też się skonsumuje).

Kilka słów na temat funkcjonowania niniejszego wątku:
1. Umieszczam tutaj fotografie wraz z krótkim opisem powojennych budynków we Wrocławiu. Ważna zasada: jednemu budynkowi poświęcam jeden post (nazwijmy sobie to postem tematycznym).
2. W pierwszym poście umieszczam i stale uzupełniam spis budynków z całego wątku, wraz z linkami do właściwych postów tematycznych.
3. Jeśli posiadasz jakieś foty, których tutaj nie ma, spokojnie je zamieszczaj. Ja natomiast skopiuję je do właściwego posta tematycznego (podobnie sprawa się ma z uzupełnianiem informacji).
4. Poza tym wszystkim wątek ten niczym nie różni się od innych, czyli sugerujemy jaki budynek chcemy tutaj ujrzeć, wyrażamy swoje opinie, kłócimy się czyja ważniejsza, kto ma gorszy gust, kogo trzeba zbanować, trollujemy, spamujemy, etc.
5. Oczywiście Ty też możesz tworzyć posty tematyczne, ale ważne jest, aby wszystkie wykonane były według jednego schematu i żeby później chciało Ci się owe posty systematycznie uzupełniać, a ja zadbam, aby znalazły się w spisie (w przeciwnym wypadku utworzę i dodam do spisu swój)
ORDNUNG MUSS SEIN!

Po co te kombinacje?
1. Łatwiej znajdziesz obiekt Cię interesujący;
2. Jeśli posiadasz ciekawe fotografie na dysku i zechcesz je nam zaprezentować, bez problemu sprawdzisz, czy takie są już na forum bez konieczności wertowania kilkudziesięciu stron;
3. Żeby sprawdzić, do których obiektów dodano ostatnio nowe info lub foty nie będziesz musiał sprawdzać wszystkich postów tematycznych, wystarczy, że przewertujesz kilka ostatnich zwykłych postów.

Czyli w skrócie:
-chcesz tylko obejrzeć architekturę – klikasz w odpowiednie odnośniki ze spisu
-chcesz poczytać jak obrzucamy się błotem – przeglądasz wątek standardowo jak każdy inny.

Oczywiście pierwszy i drugi post mogą się zmieniać w czasie (zwłaszcza na początku), będę testował różne opcje zarówno pod względem funkcjonalnym jak i estetycznym. Dlatego przymknijcie oko między innymi na chaotyczność tego co tutaj teraz bazgrolę. Z czasem wszystko się wyklaruje i będzie, mam nadzieję, bardziej zrozumiałe i składne.

Naturalnie otwarty jestem na wszelkie sugestie racjonalizatorskie.

REZERWACJE

Pankracy: PKWN oraz ul. Grabiszyńska
skansen: przychodnia przy Sienkiewicza 58 (róg z Ukrytą)

Last edited by Marlon Monsoon; September 22nd, 2009 at 01:51 PM.
Old August 1st, 2009, 06:51 PM   #3
Marlon Monsoon

Marlon Monsoon's Avatar

Uniwersytet Wrocławski Instytut Matematyki

Architekci: Krystyna i Marian Barscy
Data powstania: 7 listopada 1967 roku dokonano wmurowania kamienia węgielnego

Z okresu budowy:

W czasach świetności:

Foto: Stefan Arczyński

Foto: Skipper Tom - Hydral

Foto: ewa j. - Hydral

Foto: Tadeusz Drankowski

Foto: Neo[EZN] - Hydral

W czasach bliższych dzisiejszym:

Obecnie:
Foto 1 Foto 2 Foto 3 Foto 4 Foto 5

Za hydralem:
Quote:
Dom 1971

Instytut Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego przy pl. Grunwaldzkim. Projektanci: arch. Krystyna Barska, arch. Marian Barski z Miastoprojektu. Wykonawca - Wrocławskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego Nr 1.

Pierwszy z wyróżnionych tytułem DOMU ROKU obiekt użyteczności publicznej składa się z dwóch połączonych galeriami brył. We frontowej części znalazły się biblioteka, czytelnia, sale seminaryjne, pracownie naukowe, pomieszczenia maszyn matematycznych. W części drugiej - 5 audytoriów dla ponad 720 słuchaczy. Silnie przeszklone ściany osłonowe o aluminiowej konstrukcji nadają temu 3-kondygnacyjnemu obiektowi lekkość a równocześnie w ten sposób otwarto wnętrza na szeroką panoramę Odry. Zachodni szczyt budynku zdobi kompozycja ceramiczna (art. piast. Anna Szpakowska-Kujawska). Instytut Matematyki był pierwszym obiektem zespołu uniwersyteckiego, projektowanego i realizowanego na terenach między mostem Grunwaldzkim a mostem Pokoju.

Last edited by Marlon Monsoon; February 14th, 2011 at 10:19 PM.
Old August 1st, 2009, 06:52 PM   #4
talanar
Użytkownik zaszczuty

Likes (Received): 12

No widze zapowiada sie profesjonalnie ! Strach sie bac co tam macie w tym Wrocławiu - jeszcze sie jakies daszki łamane znajda i dostane zawału.....
talanar no está en línea   Reply With Quote
Old August 1st, 2009, 07:13 PM   #5
Marlon Monsoon

Marlon Monsoon's Avatar

Uniwersytet Wrocławski Instytut Chemii

Architekci: Krystyna i Marian Barscy
Data powstania: 8 grudnia 1970 roku oddano oficjalnie budynek do użytku.

W budowie:

Dawniej:

Fragmenty fotografii Tadeusza Drankowskiego

Foto: Skipper Tom - Hydral

Atom - rzeźba autorstwa Romana Pawelskiego wykonana z barwionego betonu, odsłonięta roku pańskiego 1975.

Foto: Pawel S - Hydral

Obecnie:

Foto: skansen

Last edited by Marlon Monsoon; February 11th, 2011 at 10:04 PM.
Old August 1st, 2009, 07:56 PM   #6
mikeleg
Poor Leno

mikeleg's Avatar

Likes (Received): 11

Rotunda Panoramy Racławickiej

Architekci: Ewa i Marek Dziekońscy
Data powstania: Otwarcie ekspozycji Panoramy Racławickiej nastąpiło dopiero 14 czerwca 1985.

Projekt:

Budowa:

1969:

(powyższe zdjęcia za: http://wroclaw.hydral.com.pl/1283,obiekt.html)

Obecnie:

http://pl.wikipedia.org/w/index.php?...20070713184954

http://commons.wikimedia.org/wiki/Fi...c%C4%85%29.JPG

http://fotocafe.blog.onet.pl/bez-tyt...,ID295094519,n

http://www.mmwroclaw.pl/4268/2009/5/...?category=news

Jest to jeden z bardziej znanych budynków Wrocławia - jedna z bardziej znanych atrakcji turystycznych:
http://www.wroclaw.pl/m3334/
http://www.panoramaraclawicka.pl/
Obraz 3d:
http://zieba.wroclaw.pl/panorama_raclawicka_main.html
Film z obrazem:

Fragmenty:

Ciekawostki:
Zależne od opinii ZSRR władze PRL bały się bowiem Rosjanom narazić podpisując się pod decyzją o wystawieniu obrazu przedstawiającego triumf wojsk polskich nad Rosją nawet, jeśli była to Rosja carycy Katarzyny II. Rozpisano najpierw jeden konkurs architektoniczny na pawilon we Wrocławiu, w którym Panorama zostać by miała wystawiona, potem w 1956 drugi, w którym zwyciężyło małżeństwo Ewy i Marka Dziekońskich; w 1957 przystąpili do realizacji projektu szczegółowego budowli. Jednak z powodów politycznych budowa rotundy dla Panoramy rozpoczęta na początku lat 60. trwała niesłychanie długo, była wstrzymywana i przerywana, a i na prace konserwatorskie nad samym obrazem również brakowało pieniędzy. W 1977 zlecono nawet Dziekońskim przeprojektowanie obiektu rotundy na centrum kongresowe, a bryty samego obrazu wywieziono w czerwcu 1980 poza Wrocław[1]. Ostatecznie, po wydarzeniach sierpniowych w 1980, klimat wokół Panoramy poprawił się. Dzięki działalności zawiązanego w 1980, trzeciego już w historii malowidła, Społecznego Komitetu Panoramy Racławickiej pod przewodnictwem byłego rektora Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Alfreda Jahna podjęto też wreszcie (pod koniec 1980 roku) ostateczną decyzję o wystawieniu jej we Wrocławiu, a nie w innym miejscu, a prace budowlane przy rotundzie wznowiono. Wobec katastrofalnego stanu gospodarki PRL, a także z powodu niesłychanie trudnego zadania, jakim było odrestaurowanie płótna[2] po kilkudziesięciu latach przechowywania go w różnych miejscach i różnych warunkach oraz kilku wielokilometrowych transportów, trwały jednak jeszcze pół dekady, toteż otwarcie ekspozycji Panoramy Racławickiej nastąpiło dopiero 14 czerwca 1985.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Panorama_Rac%C5%82awicka

Last edited by mikeleg; August 3rd, 2009 at 11:59 AM.
mikeleg no está en línea   Reply With Quote
Old August 1st, 2009, 08:00 PM   #7
Marlon Monsoon

Marlon Monsoon's Avatar

Zespół budynków mieszkalno-usługowych Manhattan

Architekt: Jadwiga Hawrylak-Grabowska
Data powstania: 1968-73

Makieta:

W budowie:

Foto: stemac - Hydral

Foto: Neo[EZN] - Hydral

Foto: vorwerk - Hydral

Foto: Pawel S - Hydral

Po wybudowaniu:

Foto: Pankracy

Foto: Pankracy

Foto: MT - Administrator - Hydral

Foto: Andrzej K..... - Hydral
Na tej focie po lewej widnieje fragment Instytutu Chemii UWr, po prawej zaś mały kawałek Instytutu Matematyki UWr

Obecnie:

Foto: skansen.

Foto: Andrzej K..... - Hydral

Jeden z budynków i jego wnętrza służył za scenografię do filmu "Pies" z 1973 roku w reżyserii Janusza Kondratiuka:

Last edited by Marlon Monsoon; August 30th, 2012 at 10:38 PM.
Old August 1st, 2009, 08:03 PM   #8
talanar
Użytkownik zaszczuty

No jaka piekna rotundka kolczasta ! Ciekawe te wypelnienia trojkatnymi ksztaltami
Old August 1st, 2009, 08:21 PM   #9
Marlon Monsoon

Marlon Monsoon's Avatar

@mikeleg: O! Nie sądziłem, że tak szybko nastąpi odzew, dzięki za zastosowanie się do wytycznych.

Gdy tak spoglądam na to, cośmy tutaj stworzyli lekko się przeraziłem. Jeśli każdemu takiemu postowi miałyby co jakiś czas przybywać nowe foty i informacje, to może się to trochę do ogromnych gabarytów rozrosnąć. Tak się teraz zastanawiam, czy to aby dobry pomysł był z tymi "postami tematycznymi", no ale poczekamy i poobserwujemy w jakim kierunku to wszystko wyewoluuje.

Na razie nic nie dodaję, trochę się zmęczyłem. Poczekam na opinie, skargi, wnioski, etc. I mam nadzieję, że praktyka pokazała, o co mi chodziło w tych wypocinach na początku.
Old August 1st, 2009, 08:27 PM   #10
Iluminat
Redsigert User

Likes (Received): 4461

http://wroclaw.hydral.com.pl/foto/137/137497.jpg
szkoda tych oryginalnych brązowych okien... ogólnie przydałby się porządny remont ale nie standardowa termomodernizacja, czyszczenie betonu i może styropian od wewnątrz
Iluminat no está en línea   Reply With Quote
Old August 1st, 2009, 08:28 PM   #11
mikeleg
Poor Leno

mikeleg's Avatar

Quote:
Originally Posted by Marlon Monsoon View Post
@mikeleg: O! Nie sądziłem, że tak szybko nastąpi odzew, dzięki za zastosowanie się do wytycznych.
Nie mogłem się powstrzymać i nie wrzucić tego budynku

Quote:
Gdy tak spoglądam na to, cośmy tutaj stworzyli lekko się przeraziłem. Jeśli każdemu takiemu postowi miałyby co jakiś czas przybywać nowe foty i informacje, to może się to trochę do ogromnych gabarytów rozrosnąć. Tak się teraz zastanawiam, czy to aby dobry pomysł był z tymi "postami tematycznymi", no ale poczekamy i poobserwujemy w jakim kierunku to wszystko wyewoluuje.(...)
Moim zdaniem nie ma problemu z ilością materiału. Wolę taką formę zdjęć niż miniatury.

W ogóle forma postów ma takie zalety nad 'wiki', że łatwiej jest dojść do autora wpisu, a w razie czego zawsze można przepiąć link.
Proponowałbym dać odnośnik do 'regulaminu' w pierwszym poście.
Old August 1st, 2009, 09:26 PM   #12
Marlon Monsoon

Marlon Monsoon's Avatar

@Iluminat: Z tymi oknami słyszałem dwie teorie:
-pierwotnie miały być w takim kształcie jak wnęka okienna (i tym samym tkwić w płaszczyźnie ściany), ale były za drogie, albo nikt nie umiał takich wykonać, albo się nie chciało, albo niewiadomoco;
-pierwotnie z tych wnęk miała wyrastać zadbana bujna roślinność.
Moja spiskowa teoria: najpierw planowano okna zgodne z kształtem wnęk, ale że coś nie wyszło, wymyślono rośliny, z których w końcu też nic nie wyszło.

Quote:
Originally Posted by mikeleg View Post
Nie mogłem się powstrzymać i nie wrzucić tego budynku
Kiedyś tam w przyszłości też go planowałem. A w ogóle wymyśliłem sobie, coby z umiarem dawkować te lepsze budynki, żeby się wątek najzwyczajniej w świecie nie wypalił za szybko. Tak więc, jeśli nikt mnie nie ubiegnie, to rarytasy typu ZETO, Dolmed, czy inne Domy Naukowca będą dawkowane stopniowo, pomiędzy tymi mniej ambitnymi obiektami.

Quote:
Moim zdaniem nie ma problemu z ilością materiału. Wolę taką formę zdjęć niż miniatury.

W ogóle forma postów ma takie zalety nad 'wiki', że łatwiej jest dojść do autora wpisu, a w razie czego zawsze można przepiąć link.
W momencie tworzenia wątku też pomyślałem o "wiki".

Quote:
Proponowałbym dać odnośnik do 'regulaminu' w pierwszym poście.
Dodałem w tytule, jeśli to o to Ci chodziło. Edit: cholera, nie tu się zmieniło, gdzie chciałem. Czy autor sam nie może zmienić nazwy swego wątku?
Old August 1st, 2009, 09:32 PM   #13
mikeleg
Poor Leno

mikeleg's Avatar

Nie może zmienić, ale lepszy chyba jest obecny. Proponuje umieścić link do regulaminu w widocznym miejscu.
Old August 1st, 2009, 09:50 PM   #14
Iluminat
Redsigert User

Quote:
Tak sobie myślę, że trochę dziwnie to rozwiązano bo zamiast tych słabo doświetlonych okien lepiej byłoby chyba po prostu zrobić balkony które o ile rozumiem są ok. 2x mniejsze niż mogłyby być...
Old August 1st, 2009, 10:14 PM   #15
talanar
Użytkownik zaszczuty

Ten Manhattan jest nie tylko piękny ale i piengny ! Niesamowite że pozwolili zastosowac tyle giętych kształtow które pewnie wymagały specjalnego stworzenia do nich form a nie tylko zastosowania jakichs innych. Tylko nie moge sie połapać z tymi balkonami....bo te poprzeczne kawałki tej "plecionki" na fasadzie to sa balkony przeciez ? Tyle że to wyglada jakby jedno pietro mialo balkon dla siebie a następne ma same drzwi z barierka blaszaną w tych drzwiach założonych jak w wiekszosci bloków na parterach (a czasem i w reszcie pieter)
Old August 1st, 2009, 10:19 PM   #16
Marlon Monsoon

Marlon Monsoon's Avatar

@Iluminat: Nie miałem okazji zwiedzać Manhattanu, więc nie znam szczegółów budowy tych wieżowców, ale słyszałem opinie, że mieszkanka są tam małe, więc pogłębianie balkonów kosztem wnętrza lokum raczej nie wchodzi w rachubę. A poza tym kilku lokatorów wymieniając sobie okna zainstalowało je właśnie w tych owalnych wnękach - tak, jak rzekomo miały one pierwotnie wyglądać. Nie mam niestety zdjęć z tym zjawiskiem, ale być może prędzej lub później ktoś nas takowymi uraczy.
Old August 1st, 2009, 10:30 PM   #17
Iluminat
Redsigert User

nie trzeba by było ich jakoś specjalnie pogłębiać bo w tej chwili mamy (mówię na podstawie zdjęć) zupełnie niepotrzebną wnęki... okienne
może technologia której użyto na to nie pozwalała, może kierowano się efektem artystycznym kosztem funkcjonalności co w klasycznym modernizmie byłoby czymś nietypowym ale w brutalizmie już niekoniecznie
Old August 1st, 2009, 11:27 PM   #18
capo_di_tutti_capi
Trollius europaeus

capo_di_tutti_capi's Avatar

Likes (Received): 836

Quote:
Originally Posted by Iluminat View Post
nie trzeba by było ich jakoś specjalnie pogłębiać bo w tej chwili mamy (mówię na podstawie zdjęć) zupełnie niepotrzebną wnęki... okienne
może technologia której użyto na to nie pozwalała, może kierowano się efektem artystycznym kosztem funkcjonalności co w klasycznym modernizmie byłoby czymś nietypowym ale w brutalizmie już niekoniecznie
Technologia pozwalała (aluminiowe ramy), tylko najzwyczajniej droga impreza się z tymi oknami szykowała - stąd decyzja o cofnięciu i wstawieniu standardów.

Autorowi wątku zaś gratuluję inicjatywy!

TUMW
capo_di_tutti_capi no está en línea   Reply With Quote
Old August 2nd, 2009, 01:01 AM   #19
ChrisPL
Registered User

ChrisPL's Avatar

Likes (Received): 4844

http://wroclaw.hydral.com.pl/foto/180/180899.jpg

http://wroclaw.hydral.com.pl/foto/95/95551.jpg

R-E-W-E-L-A-C-J-A Super architektura! Szkoda, że na teraźniejszych fotach prezentuje się mniej ciekawie, ale projekt nawet na dzisiejsze czasy bardzo udany.

Flickr | UrbFoto | Wykorzystanie moich zdjęć poza SSC => skontaktuj się ze mną
ChrisPL no está en línea   Reply With Quote
Old August 2nd, 2009, 03:03 AM   #20
Pankracy
...

Pankracy's Avatar

Likes (Received): 389

Quote:
-pierwotnie miały być w takim kształcie jak wnęka okienna (i tym samym tkwić w płaszczyźnie ściany), ale były za drogie, albo nikt nie umiał takich wykonać, albo się nie chciało, albo niewiadomoco;
-pierwotnie z tych wnęk miała wyrastać zadbana bujna roślinność.
Moja spiskowa teoria: najpierw planowano okna zgodne z kształtem wnęk, ale że coś nie wyszło, wymyślono rośliny, z których w końcu też nic nie wyszło
Druga teoria jest prawdziwa Okna są takie jakie miały być. We wnękach miały stać donice z roślinnością pnącą się po ścianach. Same ściany miały być z białego betonu, ale nie wyszło z przyczyn technologicznych, kosztów i jeszcze pewnie 1000 innych powodów.
To właśnie wnęki nadają charakter budynkowi. Dzięki nim elewacja jest przestrzenna. Wstawione w kilku mieszkaniach od ronda, okna zabudowujące wnęki, wyglądają porostu źle.
Należy dodać że wnęki okienne i obudowy balkonów, wykonano z powtarzalnych, giętych elementów prefabrykowanych.

Quote:
Originally Posted by ChrisPL View Post
Budynek jest niestety systematycznie psuty. Już dawno zmieniono okna na zupełnie inne, potem pojawiła się szpetna dobudówka na dachu, a ostatnio przeszklenia audytorium, zabudowano pustakami, pozostawiając trójkątne i okrągłe otworki strzelnicze. Niedługo niewiele zostanie z oryginału.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/...987a4c924.html
Skoro Uniwersytet Wrocławski tak traktuje takie perełki, to czego oczekiwać od prostych ludzi?

Jeszcze archiwalne zdjęcia:
znalezione na dysku, chyba skansen je kiedyś gdzieś wstawił, ale nie mam pewności

rewelacyjne jest!
współczesne zdjęcie mniej więcej z tego samego miejsca: http://i700.photobucket.com/albums/w...y/DSC01668.jpg
lekkie, przeszklone audytorium zamieniono w kloca i jeszcze ten subtelny, jakże elegancki bo klinkierowy, łącznik do pałacu maharadży

z hydrala:
druga mozaika Chyba tylko na potrzeby filmu, bo to stop klatka jest.

Łącznik budynku dydaktycznego z audytorium.

Obecnie:

widać pozostałości okładzin z czerwonego szkła (marblitu)
Coś mi sie kołacze z tyłu głowy, że 625 wrzucał SWIZ do planowanego remontu elewacji. Ale nie pamiętam gdzie kiedy i co tam było.

wnętrze audytorium:

Ściślej, to rampy od strony wschodniej, widok na oś Grunwaldzką. Obecnie nie widać nic bo zamurowali, za to myć nie trzeba..

Puki co nie dobrali się jeszcze, do bliźniaczego audytorium chemii:

skansen się chyba nie obrazi że wykorzystam jego zdjęcie

@Marlon daj jeszcze to zdjęcie do Manhattanu

w czeluściach dysku znalazłem jeszcze takie coś:

Last edited by Pankracy; August 2nd, 2009 at 06:00 AM.
Pankracy no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
architektura, modernizm, prl, socmodernizm, wrocław

Thread Tools

Posting Rules