daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Infrastruktura > Rrugėt

Rrugėt Roads and Highways.

Reply
 
Thread Tools
Old August 1st, 2009, 03:31 PM   #621
albk78
Registered User
 
Join Date: Jul 2009
Location: Prishtina
Posts: 26
Likes (Received): 0

Pėrkufizimi i autostradės nė Ligjin nr. 02/L-70

Nė ligjin per Sigurinė nė Komunikacionin Rrugor, autostrada perkufizohet si mė poshtė.

Ligji nr. 02/L-70 pėr Sigurinė nė Komunikacion Rrugor

"Neni 3.1.(3) „Autostradė“ nėnkupton rrugėn publike e ndėrtuar posaēėrisht dhe e destinuar pėr lėvizjen e mjeteve motorike, e cila si autostrade ėshtė e shėnuar me shenje tė posaēme, komunikacion qė ka dy shirita rrugor te ndarė fizikisht (brezin e gjelbėr, rrethojėn mbrojtėse, etj) pėr lėvizje nga dy drejtime te kundėrta me gjėrėsi sė paku 3.5 metra, varėsisht nga konfiguracioni i terrenit – nga njė shirit pėr ndalje emergjente me gjėrėsi sė paku 2.5 metra, pa u kryqėzuar me rrugėt tėrthore me vijat hekurudhore ose tramvajit nė nivel, nė tė cilėn mund tė dilet vetėm me rrugėt lidhėse publike pėrkatėse dhe tė ndėrtuar posaēėrisht nė shiritin pėrkatės tė sipėrfaqės rrugore tė autostradės, dhe mundėsohet rryma e sigurt e komunikacionit me shpejtėsi prej sė paku 80 km/h, dhe si e tillė ėshtė e shėnuar me shenjė tė komunikacionit"

Nga kjo si specifike pėr autostradė mund tė nxjerrim:

E shėnuar me shenjė tė posaēme, shiriti me gjeresi me se paku 3.5 metra, me shirit per ndalje emergjente me gjerėsi se paku 2.5 metra (kjo varet prej kushteve praktike ne terren), pa kryqėzim me rrugė tjera, hekurudha, shirita perkates (zgjatje rruge) per hyrje dhe dalje, shpejtėsia me sė paku 80 km/h.

A ėshtė e drejtė tė quhet autostradė rruga prishtinė - udhėkryqi i lipjanit, prishtinė - udhėkryqi i obiliqit, prishtinė aeroport? Apo kjo bėhet vetem pėr qėllime propagandistike.

Pėr ilustrim brenda njė kohe do te vendosi foto te gjeresise se rruges Prishtine - Udhekryqi per Lipjan, ti krahasojmė me kėrkesat ligjore e te shohim se a i ka plotesu kushtet e domosdoshme ligjore, minimale, qe dalin nga Ligji per Sigurinė (e theksojė sigurinė) nė Komunikaiconin Rrugor.

Pėr ma shumė nė lidhje me specifikacionet teknike ligjore te parapara me ligj mund ta lexoni ligjin nė http://www.mtpt.org/data/docs/laws/Ligji.pdf
albk78 no está en línea   Reply With Quote
Old August 1st, 2009, 08:21 PM   #622
Buddy Holly
BANNED
 
Join Date: Sep 2008
Location: Prishtina, RKS.
Posts: 6,133
Likes (Received): 120

S'ki nevoje me vendos foto (fotot i kom vendos une moti, s'di a e ke lexu temen) po rruga Prishtine - Lipjan nuk eshte autoudhe ose motorway se nuk e ka shiritin ndihmes (hard shoulder) edhe nuk i ka hyrjet e daljet e kontrolluara. Ajo rruge eshte expressway, po mungesa e terminologjise vetanake per kete lloj rruge i ben keta te thone autoudhe.
Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Old August 1st, 2009, 09:15 PM   #623
albk78
Registered User
 
Join Date: Jul 2009
Location: Prishtina
Posts: 26
Likes (Received): 0

Superstrada, autostrada, autorruga, autostrada urbane

Sa i pėrket terminologjisė nuk ka mungesė tė saj kur vet me ligjin e pėrpiluar nga "ekspertėt e komunikacionit", e i miratuar nga deputetėt e dashur tė Kuvendit tė Kosovės ėshtė pėrkufizuar termi autostradė (autoudhė, autorrugė) i dhėnė mė herėt, pra ėshtė termi autostradė edhe jepet pėrkufizimi pėr autostradė, qė nė versionin e gjuhės angleze tė ligjit ėshtė motorway, pra kur themi nė shqip autostradė, nė Kosovė nėnkuptojmė motorway. E kom lexu t'gjithe forumin por ende nuk kam parė foto qė e ilustron sa e ngushtė ėshtė rruga, edhe ktu thuhet qė kjo rrugė ėshtė "expressway", ekuivalenti i expressway me ligjin e lartpermendur, ėshtė rrugė e shpejtė, mirėpo prapė nuk i plotėson kriteret kjo rrugė pėr expressway (gjermanisht Schnellstraße), e veq mu ndal me mendu pak vetė fjala "express" thote me shku express pa u nal kėrkun gjė qė mundėsohet vetėm me kryqėzime mbi nivel, mbikalime, zgjatje tė rrugės nė hyrje dalje e kėshtu me radhė tė cilat pėrfshihen edhe nė pėrkufizimin ligjor tė termit "Rrugė e Shpejtė". E nuk po du me hi tash prapė a u arrit synimi kryesor qė ėshtė rritja e shpejtėsisė dhe sigurisė nė qarkullim, tu e pas parasysh edhe rruga e vjeter teknikisht ka qenė e pranueshme pėr shpejtėsi maksimale 80 km/h. Pėr siguri mos tflasim 2 shirita tė qarkullimit menxi qė i nxojnė dy automjete. Zakonisht Rruga e shpejtė ėshtė menjėherė nėn autostradė sa i pėrket klasifikimit, autostrada ka kufizim shpejtėsie 130 km/h, apo 120 km/h apo 110 km/h varet prej shtetit, rruga e shpejtė ėshtė 110, 100, pėrkatėsisht 90 km/h. Tash aspektet teknike tė rrugės nė fjalė nuk e lejojnė tė quhet me termin rrugė e shpejtė (expressway) pasi qė ka shpejtėsi maksimale 80 km/h. Kshtu qė me terminologjinė nė dispozicion mund tė quhet rrugė e rezervuar pėr mjete motorike ku mund tė qarkullojnė mjete me shpejtėsi mbi 60 km/h. Prandaj mos tė bėjmė konfuzione me terminologji kur ajo vetėm ekziston, si me ligjin e ri pėr komunikacion rrugor e gjithashtu edhe me ligjin e vjetėr - autoudha e pėrmendur - (qė sipas mendimit tim teknikisht ka qenė mė mirė, po ēka me bo e dina ēfarė deputeta i ka kosova edhe e aprovojnė ligje pa i lexuar, sikur ky qe ekziston tash). Edhe prapė kemi bindjen qė ekziston nė opinionin publik, se ajo ėshtė pėrnime autostradė (kėtu mund ta marrim edhe Shqipėrinė si shembull) edhe numri i aksidenteve ėshtė i tejrritur. Prapė mund tė thuhet siē ėshtė thėnė ma heret se shoferat e Kosovės nuk dine me vozite, ose ata te shqiperisė vozitin si pa krye, mirėpo vetė bindja e krijuar nga mediat, interneti ku diskutojmė unė edhe ti, ku nuk dėgjohet ose lexohet kurgjo tjetėr veq "autostradė", edhe sigurisht qė mediat janė pėr krijimin e bindjes, edhe ai tipi i dėgjon, e sigurisht qė prej gzimit qė u ndėrtu ni autostradė a rrugė e shpejtė e krijon bindjen, edhe kur t'hin nė rrugė tė tillė tė reklamuar aq shumė nė televizion nė gazeta, internet nga unė edhe ju, me bindjen e tij nuk i sheh shenjat 80, 60, 40, 20 (hehe motorway ose expressway nė kushte tė zakonishme me shenjė kufizimi 20 km/h hajgare) edhe ngulet nė rrethrrethrrotullim tė ndėrtuar pa kurfarė esence teknike (rrethrrotullimi i cagllavicės).
albk78 no está en línea   Reply With Quote
Old August 2nd, 2009, 01:00 AM   #624
Buddy Holly
BANNED
 
Join Date: Sep 2008
Location: Prishtina, RKS.
Posts: 6,133
Likes (Received): 120

Je tu lyp kime ne vo. Rruga e re eshte edhe me e shpejte e edhe me e sigurte se e vjetra. Rruga e vjeter s'ka qene e pranushme as per 60 e le mo per 80km/h. Sa per "autostrade" e "superstrade", ato jane italisht e jo shqip. Maximumi i shpejtesise ne kete rruge eshte 80-100km/h keshtuqe sa per shpejtesi i ploteson kushtet per rruge te shpejte.

E sa per 20km/h - hajt tregona pak se ku eshte ajo shenje ne kete rruge? Shume po me intereson se kah po i merr ti keto "informata"...
Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Old August 2nd, 2009, 05:37 PM   #625
albk78
Registered User
 
Join Date: Jul 2009
Location: Prishtina
Posts: 26
Likes (Received): 0

Kime prej vove

Hehe kime n'vo po thu ti dmth unė qė po ti argumentoj krejt sene me ligj, me standarde, ti po thu une po lypi me nxjerr kime prej vose. Zemer, kime prej vo's po lypin me i nxjerre ata qe po planfikojnė me i ndėrtu si diqka e po dalin diqka tjetėr e po mundohen me e arsyetu. Kshtu qe le t'bohemi tamon si njerzi edhe ti diskutojna qysh duhet senet, qysh kerkohen me ligjislacion, qysh kerkohen me standarde minimale (jo evropiane po minimale te mundshme per kushtet qe i ka Kosova qė janė tė inkorporuara nė ligjin e lodhet pėr rruget edhe sigurine ne komunikacionin rrugor) edhe nfund si janė aspektet estetike pėr t'i reklamuar kėtu nė kėtė forum e gjetiu. Sa per shenjen 20 km/h osht ose ne rrethin te cagllavica ose te lipjani, hypi kerrit dil edhe e sheh, mundesh me qit edhe nfoto se plot foto tjera po i qet edhe mos harro, ajo rruge ne media, ketu nė kėtė forum referohet si autostrade ose expressway (rruge e shpejte). Tash kallxom ti a ka expressway, rruge e shpejte, me shenje 40 km/h, (te lojna anash 20 km/h para rrethrrotullimit)? Gjate gjithe kohes rruga eshte parapare te kete kufizim shpejtėsie 100 km/h, n'fund kur u kry u vendos me u bo 80 km/h, qysh u kon ma heret.

Edhe niher po ta tregoj, krejt esenca e investimit ne rruge eshte me rrit shpejtesine e njekohesisht edhe sigurine e qarkullimit te njerzve dhe mallrave. Rritje e shpejtėsise nenkuptohet zhvendosje e shpejtėsisė maksimale nga nje nivel ne tjeter nivel, qe lejohet me aspekte teknike te rruges (qishtu diēka).

Edhe ni sen, kallxom ti qysh kane mujt nvitet e 60-ta me pej me i bo vijat e drejta, e sot me gjithe ate teknologji laserike qe ekziston edhe te mjeshtrit ma te thjeshte, kemi vija anesore, te mesit, si me bo vizatim teme te lire ne klasen e parė? Ketu i referohem ni foto te unazes se brendshme nė Prishtine te vendosur ma heret ne forum, edhe shihet qarte vija anesore me qoshe, vije e drejte pastaj kthim kendor a isht dasht me kon vije me kthim te vazhdueshem dhe distance te njejte nga nje pike imagjinare referuese.

Nėse kjo qė shihet qarte se eshte bere shkel e shko, atehere si mund te pritet qe aspektet tjera teknike te rruges te jene brenda parametrave te lejuar (a ka pas mbikeqyres, pranim te punve a veq hajt u kry?) (A ka planifikim, ekzekutim, pėrfundim si duhet te projektit, edhe monitorim gjate te gjitha ketyre fazave?).

Kisha pas qef me kon krejt punt n'rregull e mos me pas kurgjo veq me u mundu me nxjerre kime prej vove, me dal me kerr edhe mos me i pa do sene ēka po i shoh.
albk78 no está en línea   Reply With Quote
Old August 2nd, 2009, 06:42 PM   #626
albk78
Registered User
 
Join Date: Jul 2009
Location: Prishtina
Posts: 26
Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by Buddy Holly View Post
Haha jo jo nuk shkoj ne konferenca te tyne. Menihere fillojna ta teshin se sa shume po na ndihmojne e sa shume pare po shpenzojne ketu. Si fillon e ju tregon se shumica e pareve jane per rroga te shtetasve te BE-se qe punojne ketu (pare qe kthehen ne BE), menihere shukaten. Munen flamujt e tyne ne both me i shti.
Pikerisht kjo eshte pergjigja zyrtare qe kane marre jo shume kohe kur nuk kane leju qe ne sallen e konferences per shtyp te valoj flamuri i Kosoves, pasi qe ata veprojne sipas 1244.
albk78 no está en línea   Reply With Quote
Old August 2nd, 2009, 07:31 PM   #627
Buddy Holly
BANNED
 
Join Date: Sep 2008
Location: Prishtina, RKS.
Posts: 6,133
Likes (Received): 120

Quote:
Originally Posted by albk78 View Post
Edhe niher po ta tregoj, krejt esenca e investimit ne rruge eshte me rrit shpejtesine
Jo nuk osht qajo krejt esenca. Ne Amerike ndertohen autoudhe non-stop e shpejtesia mbetet gjithmone e njejte. Rruga Prishtine - Lipjan prej 2 (!) eshte zgjeru ne hic me pak se 6 traka, e ti prap po thu se nuk eshte be asgje aty. Edhe nese shpejtesia ka mbet 80km/h, kapaciteti i rruges eshte rrit trefish. Nese don me bisedu ne kete menyre, atehere s'kemi cka folim.
Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Old August 2nd, 2009, 07:35 PM   #628
olsib
>
 
Join Date: Mar 2007
Location: Tiranė
Posts: 1,913
Likes (Received): 1673

A mund te kete te beje rritja e kapacitetit me rritjen e shpejtesise?

Kapacitet i ulet = mbingarkim i trafikut = ulje e shpejtesise

... dhe e kunderta.
olsib no está en línea   Reply With Quote
Old August 4th, 2009, 03:10 PM   #629
Buddy Holly
BANNED
 
Join Date: Sep 2008
Location: Prishtina, RKS.
Posts: 6,133
Likes (Received): 120

Harta e disa rrugeve rreth Prishtines dhe ne Prishtine.


Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Old August 4th, 2009, 03:33 PM   #630
1821
BANNED
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 2,164
Likes (Received): 3

^ Is this also available on Google Earth?
1821 no está en línea   Reply With Quote
Old August 4th, 2009, 03:36 PM   #631
Buddy Holly
BANNED
 
Join Date: Sep 2008
Location: Prishtina, RKS.
Posts: 6,133
Likes (Received): 120

Quote:
Originally Posted by 1821 View Post
^ Is this also available on Google Earth?
Not sure. You can see it here

http://wikimapia.org/#lat=42.6551719...&search=kosovo
Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Old August 4th, 2009, 03:43 PM   #632
Buddy Holly
BANNED
 
Join Date: Sep 2008
Location: Prishtina, RKS.
Posts: 6,133
Likes (Received): 120

Jane bere disa riparime ne rruget Prishtine - Lipjan dhe ate Prishtine - Gjilan (zevendesim borduresh te trotuareve, ri-asfaltim i disa pjeseve, ri-lyerje e vijave te trafikut, etj).


Prishtine - Lipjan

Prishtine - Gjilan
Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Old August 4th, 2009, 10:58 PM   #633
SkaNdErBeG
.
 
SkaNdErBeG's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 4,667
Likes (Received): 45

Rruga Lipjan - Prishtine. Fotot jane nga Korriku.
SkaNdErBeG no está en línea   Reply With Quote
Old August 4th, 2009, 11:04 PM   #634
Justme78783
BANNED
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 375
Likes (Received): 1

very nice kosova
Justme78783 no está en línea   Reply With Quote
Old August 5th, 2009, 01:26 AM   #635
Kosovaar
Registered User
 
Kosovaar's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,324
Likes (Received): 1

I don't know about you guys, but i REALLY think that the signs in Kosovo that says the City both in Albanian and Serbian are enoying in one way, i really think that they are unneccesary because in all other countries they say the City in their own language and not any else. Even if the Serbian minotrity is the biggest one thats just shit. Albanian's are a minority in Serbia, then why isn't the signs there in Albanian too? I mean for example this picture the signs has 6 Cities and is says the City 12 TIMES! Maby some of you will answer that we have to show the world that we treat the minoritys as good as we treat the Albanians, but why should we do that for all of the shit the Serbs have done for us, and even if the world i seeing that the Serbs still won't recognize Kosovo, and it still says no to a Kosova. Then why? I think we are just showing our selfs and the world that we have forgotten what the Serbs did to us during the war, it seems like we have forgotten all the horrible things. And im mean we are indipendent now so what dose it matter if we show the world how we treat them, we treat them the same they treat us in their country, and because we are indipendent we should be able to take our own disicions without someone telling us what to do, and i don't think that our goverment would like to give the serbs more right that the big miniroties in other countries, at least we should be able to have all of the signs in our own laguage now that it is our own country. And the signs of the goverment dosen't just say Republika e Kosoves it says also Vlada Kosovo, and for example the passports in Kosovo it dosen't just say Emri, it says also naziv. But yeah that is my opinion about that!

__________________
E mos shiko kisha e xhamia, feja e shyptarit eshte shqyptaria

Last edited by Kosovaar; August 5th, 2009 at 01:45 AM.
Kosovaar no está en línea   Reply With Quote
Old August 5th, 2009, 01:55 AM   #636
Buddy Holly
BANNED
 
Join Date: Sep 2008
Location: Prishtina, RKS.
Posts: 6,133
Likes (Received): 120

Quote:
Originally Posted by Kosovaar View Post
I don't know about you guys
There's nothing to know or not know here; Albanian and Serbian are official languages according to the constitution, and we are bound by the laws of the state to respect that constitution. No two ways about it. Personally, they don't bother me one bit. As long as the roads are good, and they keep building and re-building them, let them add Swahili too for all I care.
Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Old August 5th, 2009, 02:14 AM   #637
Kosovaar
Registered User
 
Kosovaar's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,324
Likes (Received): 1

Quote:
Originally Posted by Buddy Holly View Post
There's nothing to know or not know here; Albanian and Serbian are official languages according to the constitution, and we are bound by the laws of the state to respect that constitution. No two ways about it. Personally, they don't bother me one bit. As long as the roads are good, and they keep building and re-building them, let them add Swahili too for all I care.
Yeah, after i wrote the text i realized that why the signs say the city twice, one time in Albanian and the other time in Serbian is because Albanian and Serbian are official languages. The text bothers me, because i don't like reading their language on a bunch of the signs. Personally the roads for me aren't good as far as the signs are in Serbian too, i don't enjoy driving on roads like that with the signs in my enimies langugage, but im so proud of my country that it has succeeded this far with the working of the roads. I really don't want anything in my country to say in Serbian, because it was my people and my brothers who fought to take out the Serbians out of our country, and now we are still writing in their language. Why do we have to have their language as a official language in our country now that we are indipendent?
__________________
E mos shiko kisha e xhamia, feja e shyptarit eshte shqyptaria
Kosovaar no está en línea   Reply With Quote
Old August 5th, 2009, 02:17 AM   #638
Buddy Holly
BANNED
 
Join Date: Sep 2008
Location: Prishtina, RKS.
Posts: 6,133
Likes (Received): 120

Quote:
Originally Posted by Kosovaar View Post
Yeah, after i wrote the text i realized that why the signs say the city twice, one time in Albanian and the other time in Serbian is because Albanian and Serbian are official languages. The text bothers me, because i don't like reading their language on a bunch of the signs. Personally the roads for me aren't good as far as the signs are in Serbian too, i don't enjoy driving on roads like that with the signs in my enimies langugage. I really don't want anything in my country to say in Serbian, because it was my people and my brothers who fought to take out the Serbians out of our country, and now we are still writing in their language. Why do we have to have their language as a official language in our country now that we are indipendent?
I think you need to grow up is what you need to do. Not everybody who speaks Serbian was your "enemy" and most of the young K-Serbs were 10 years old or younger when the shit happened. They have nothing to do with what happened, and those who did have left the country a long time ago. I think you should let go of this self-imposed weight you carry in your shoulders and realize that people are people - regardless of their ethnicity.

If the roads aren't good for you, you are free to buy a helicopter and use that for transportation.
Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Old August 5th, 2009, 02:21 AM   #639
Kosovaar
Registered User
 
Kosovaar's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,324
Likes (Received): 1

Quote:
Originally Posted by Buddy Holly View Post
I think you need to grow up is what you need to do. Not everybody who speaks Serbian was your "enemy" and most of the young K-Serbs were 10 years old or younger when the shit happened. They have nothing to do with what happened, and those who did have left the country a long time ago. I think you should let go of this self-imposed weight you carry in your shoulders and realize that people are people - regardless of their ethnicity.

If the roads aren't good for you, you are free to buy an airplane and use that for transportation.
I really don't think you've been throug as much as i have, i really dont think you've seen as much as i did, i really don't think that you have experienced as much as i have. So maby for you it's easy to like the Serbs again, but for me it ISN'T! So please don't tell my if i should grow up or not.
__________________
E mos shiko kisha e xhamia, feja e shyptarit eshte shqyptaria
Kosovaar no está en línea   Reply With Quote
Old August 5th, 2009, 02:29 AM   #640
Buddy Holly
BANNED
 
Join Date: Sep 2008
Location: Prishtina, RKS.
Posts: 6,133
Likes (Received): 120

Quote:
Originally Posted by Kosovaar View Post
I really don't think you've been throug as much as i have, i really dont think you've seen as much as i did, i really don't think that you have experienced as much as i have. So maby for you it's easy to like the Serbs again, but for me it ISN'T! So please don't tell my if i should grow up or not.
You have no idea who I am or what I've been through. But suffering from something does not give you the right to ignore the laws of the land, such as they are. If you have a problem with them, you have the right to vote, free assembly, protests, the right to form a political party, etc. And if you ever get a 2/3 majority in parliament to approve your language-related changes to the law, let us know. Until then, the situation is as it is and it's futile to continue any discussion on the matter.
Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Reply

Tags
albania, albanian, kosova, kosova perjete shqiptare, motorway, prishtine, roads

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 02:00 AM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu