daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Forume Shtesė > Albanologjia

Albanologjia Albanian History, Culture, Folklore, Arts and Language.

Reply
 
Thread Tools
Old July 9th, 2008, 01:40 AM   #1
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,287

Trashėgimia Shqiptare nė UNESCO | Albanian Sites in UNESCO

Ne kete teme mund te vendosim te gjithe qytetet shqiptare apo dhe trashegimin kulturore, e cila ben pjese ne pasurite boterore te UNESCO-s.

Eastern City of Berat became the 3rd city in Albania to be included in the list of UNESCO. No surprise there


Quote:

Qyteti i Beratit pranohet nė UNESCO


Berat - Qyteti i Beratit ėshtė pranuar nė UNESCO. Anėtarėt e UNESCO-s, kanė votuar sot pėr praninė e qytetit karakteristik shqiptar nė qytetet e mbrojtura. Me 21 vota pro ata kanė votuar pro pranisė sė tij nė trashėgimitė kulturore mė tė rėndėsishme nė botė. Lajmin e ka bėrė publik vetė kryetari i bashkisė sė qytetit, Fadil Nasufaj, ndėrkohė qė dosjen pėr kėt qytet e ka pėrpiluar Emin Riza...

http://www.shekulli.com.al/news/101/...008-07-08.html

Last edited by rene1234; September 26th, 2011 at 11:01 PM.
7t no está en línea   Reply With Quote
Old July 9th, 2008, 01:55 AM   #2
TIAL
Registered User
 
TIAL's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Location: New York
Posts: 1,687
Likes (Received): 89

Di njeri cilat jane benefitet te hyrjes ne UNESCO? Apo kshu kot per hobi?
TIAL no está en línea   Reply With Quote
Old July 9th, 2008, 02:01 AM   #3
Dardani6
Registered User
 
Dardani6's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: Shkodėr, Albania
Posts: 713
Likes (Received): 0

it didn't enter unesco officially. simply it shares the title with gjirokastra now. basically gjriokastras unesco title was extended to include berat.

Last edited by Dardani6; July 9th, 2008 at 02:24 AM.
Dardani6 no está en línea   Reply With Quote
Old July 9th, 2008, 02:02 AM   #4
Dardani6
Registered User
 
Dardani6's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: Shkodėr, Albania
Posts: 713
Likes (Received): 0

Quote:
One extension was decided by the Committee, which inscribed the Historic Centres of Berat and Gjirokastra (Albania). This represents the addition of the city centre of Berat to that of Gjirokastra, which was inscribed in 2005. Berat was inscribed as a rare example of a well-preserved Ottoman town. Located in central Albania, Berat bears witness to the coexistence of various religious and cultural communities down the centuries. A town of 64,000 inhabitants, it features a castle, locally known as the Kala, most of which was built in the 13th century, although its origins date back ot the 4th century BC. The citadel area numbers many Byzantine churches, mainly from the 13th century, several of which contain valuable wall paintings and icons. The town also numbers several mosques built under Turkish occupation which started in 1417. Berat also has several houses for religious communities, notably some used by Sufi brotherhoods in the 18th century and well-preserved housing in a distinct style.
http://portal.unesco.org/en/ev.php-U...CTION=201.html
Dardani6 no está en línea   Reply With Quote
Old July 9th, 2008, 02:07 AM   #5
SADOSI
Guest
 
Posts: n/a
Likes (Received):

Quote:
Originally Posted by TIAL View Post
Di njeri cilat jane benefitet te hyrjes ne UNESCO? Apo kshu kot per hobi?

I have the same question. Does unesco pay a percentage of the cost for renovating buildings in the same style?
  Reply With Quote
Old July 9th, 2008, 02:10 AM   #6
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,287

They chip in financially in the restoration process
7t no está en línea   Reply With Quote
Old July 9th, 2008, 05:27 AM   #7
Kapedani
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,840
Likes (Received): 15

Cdo peme, shkurre apo cope tulle ku ka ber shurren nje Serb ne 1300 e ca eshte objekt i mbrojtur nga UNESCO...Berati na qenka pjestar bashk me Gjirokastren.

Ju dhjefsha UN-en...
Kapedani no está en línea   Reply With Quote
Old July 9th, 2008, 06:38 PM   #8
daalbo
Registered User
 
Join Date: Feb 2007
Location: Wash, DC
Posts: 2,976
Likes (Received): 222

Quote:
Originally Posted by Kapedani View Post
Cdo peme, shkurre apo cope tulle ku ka ber shurren nje Serb ne 1300 e ca eshte objekt i mbrojtur nga UNESCO...Berati na qenka pjestar bashk me Gjirokastren.

Ju dhjefsha UN-en...
Sidomos kur merret parasysh fakti qe vende si Apollonia apo Bylisi apo amfiteatri i Durresit nuk figurojne ne listen e UNESCOs.
daalbo no está en línea   Reply With Quote
Old July 9th, 2008, 07:24 PM   #9
TIAL
Registered User
 
TIAL's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Location: New York
Posts: 1,687
Likes (Received): 89

Quote:
Originally Posted by daalbo View Post
Sidomos kur merret parasysh fakti qe vende si Apollonia apo Bylisi apo amfiteatri i Durresit nuk figurojne ne listen e UNESCOs.
Mbase nga inkompetenca e qeverise tone te dashur. Ne Durres po i ndertojne pallatet mbi amfiteater e mozaik mijvjecar edhe qeveria nuk leviz, e jo me te aplikojne ne unseco. Fajin s'na e ka unesco, fajin e kemi vet. Thon kur sja do te miren vetes, mos prit gje nga te tjeret.
TIAL no está en línea   Reply With Quote
Old July 9th, 2008, 07:38 PM   #10
MbretiAgron
Where Eagles Dare
 
Join Date: May 2006
Posts: 103
Likes (Received): 0

Edhe Gjirokastra qekur mori kete te UNESCO-s eshte drejt shkaterimit te plote nga ndertimet pa kriter.Vec ca paradave te politikaneve e edicioneve te lajmeve a shtypit asgje konkrete, madie po prishim ate qe kishim.Ata qe kane vizituar vite me pare Gjirokastren o sdo ta njohin ose do tu dhemb koka nga betonimi e pallatet e shemtuara pa kriter se ku behen e sesi.


Personalisht kame vizituar disa vende qe kane certifikaten e UNESCOs, po me sa kam pare UNESCO per ta qe nje certifikat nderi per ti bere reklam atyre vendeve, po cdo gje tjeter e kujdesi qe bere nga ata vete. UNESCO ska vlere po ne vete nuk u kujdesem.

Dikure ne komunizem, qe nuk kishim as turizem madie ishim te izoluar, ne Gjirokaster vinin turist perdite nga Albturist, e madie mbahej qyteti gjithe zona muzeale e shtepite karakteristike per vlerat muzeale e historike qe kishin, e shpenzohej shume per mirembajtie e jipeshin kredi nga shteti per shtepite muzeale. As behej fjale ta prekie a ndryshoje zonen muzeale.

Sote qe gjasme kemi turizem, jo vetem nuk mbahen po po prishen.
__________________
Where eagles dare
MbretiAgron no está en línea   Reply With Quote
Old July 9th, 2008, 07:41 PM   #11
Foolish Farmer
Athleta Christi
 
Foolish Farmer's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: Pejė [AL]
Posts: 950
Likes (Received): 4

A eshte ne planifikim qe Apollonia, Byllisi, Voskopoja e tjera qytete monumentale se Shqiperise te pranohen ne afat te shkurt apo te mesme ne UNESCO?
Foolish Farmer no está en línea   Reply With Quote
Old July 10th, 2008, 07:41 AM   #12
daalbo
Registered User
 
Join Date: Feb 2007
Location: Wash, DC
Posts: 2,976
Likes (Received): 222

Quote:
Originally Posted by MbretiAgron View Post

Personalisht kame vizituar disa vende qe kane certifikaten e UNESCOs, po me sa kam pare UNESCO per ta qe nje certifikat nderi per ti bere reklam atyre vendeve, po cdo gje tjeter e kujdesi qe bere nga ata vete. UNESCO ska vlere po ne vete nuk u kujdesem.
UNESCO vetem reklame eshte, asnje gje tjeter, por ama eshte reklame shume efektive.
daalbo no está en línea   Reply With Quote
Old July 10th, 2008, 08:06 AM   #13
TIAL
Registered User
 
TIAL's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Location: New York
Posts: 1,687
Likes (Received): 89

dmth tamam shqip i thone "Dipllome muri"
TIAL no está en línea   Reply With Quote
Old July 10th, 2008, 05:05 PM   #14
MbretiAgron
Where Eagles Dare
 
Join Date: May 2006
Posts: 103
Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by daalbo View Post
UNESCO vetem reklame eshte, asnje gje tjeter, por ama eshte reklame shume efektive.
Po nuk diskutohet, po punen do ta besh vete. Po nuk bere punen vete, ca vlere ka ''diploma ne mure''.

Problemi ne shqiperi, se vite te tere behet zhurme ne media, e madie shume politikan qendror e lokale harxhojne ore te tera diskutojne per kete, e krijojne idene, ''se po u mbrojten nga unesco, mbaroi puna per ne, e ata do ta mbrojne e investojne''. Madie ne gjirokaster kur moren ''diplomen e murit'' shtyheshin politikanet kush te mirte meritat.

Kur duhet te qe e kunderta, duhet tu thene njerezve te verteten, e madie tu thuhej tani qe marim nga unesko kete ''diplome muri'', TANI ME SHUME SE KURE DUHET TE PUNOJME PER TE RUAJTUR PASURITE MUZEALE E MIREMBAJTUR ATO.

Ne Gjirokaster qe nga koha e uneskos , qyteti pothuaj eshte prishur komplet , me ndertimet pa kriter.
__________________
Where eagles dare
MbretiAgron no está en línea   Reply With Quote
Old July 10th, 2008, 05:19 PM   #15
gjergjkastrioti
Registered User
 
Join Date: Oct 2007
Location: Tirana
Posts: 9,310
Likes (Received): 4892

Po pse sthoni ju qe Unesko sjell fat ...
gjergjkastrioti no está en línea   Reply With Quote
Old July 10th, 2008, 06:25 PM   #16
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Amfiteatri i Durresit, 5 milione euro per restaurimin

E Enjte, 10 Korrik 2008


TIRANE - S'ka dosje, por Durresi dhe Bylisi, pas pranimit te Beratit ne Listen e Trashegimise Boterore, ne sesionin e 32-te Komitetit te UNESCO-s, duket se do te ecin ne gjurmet e tij. Ministri i Kultures, Ylli Pango, vetem nje dite pas pranimit te Beratit me unanimitet ne UNESCO, tregon se po punohet qe Amfiteatri Antik i Durresit dhe qyteti antik i Bylisit te propozohen per perfshirjen ne Listen e Trashegimise Boterore. Sipas Pangos: "Jane 5 milione euro per te restauruar amfiteatrin, pasi, per te, ne kemi synuar qe ta shnderrojme ne nje qender te madhe jo vetem per turizmin kulturor, por per te gjithe Durresin. Pra, te shnderrohet ne nje epiqender per vizitueshmerine dhe trashegimine kulturore. Por, sikunder dihet, problemi kane qene disa banesa aty prane, te cilat duhet detyrimisht te largohen". Ka pasur edhe te tjera plane, te cilat konsistojne ne faktin se te ardhurat per restaurime mund te vijne edhe nga te tjera burime, e nje prej tyre eshte edhe Porti i Durresit, por asgje konkrete nuk ka deri tani. Pasi, per te kaluar ne projekte konkrete, duhet se paku qe terreni, ne te cilin do te punohet, te mos krijoje pengesa. Pengesa per te cilat eshte ngritur jo pak zeri gati cdo vit nga drejtuesit e Institutit te Arkeologjise, te cileve iu eshte dashur jo rralle te nderpresin germimet, per shkak te banesave qe jane ne rrezen e afert te amfiteatrit antik, i cili eshte i rralle ne tere zonen e Ballkanit. Amfiteater i cilesuar si i nje rendesie te vecante per vet kushtet historike dhe pozicionit gjeografik ne te cilin gjendet qyteti i Durresit.

Ndersa Bylisi mund te cilesohet si ana tjeter e medaljes. Ajo ane, e cila, ndonese per kah vlerat eshte e pazevendesueshme, mbetet serish pakez e padukshme. Ndaj, edhe Pango, krahas venies se theksit se pranimit te Beratit ne UNESCO, eshte sukses i madh i shume individeve qe kane punuar ne vijimesi, foli edhe per vlerat e paevidentuara. Nje nder keto vlera eshte edhe qyteti antik i Bylisit, ne te cilin ndonese vazhdimisht germohet, pak flitet. "Bylisi, pohon Pango, eshte nje nga perlat e trashegimise sone dhe eshte per te ardhur keq qe njihet fare pak. Por, ne duhet ta bejme gjithnje edhe me te njohur". Mjaft te kujtohen zbulimet e ekspedites se fundit ne qytetin antik te Bylisit, germimet ne Kompleksin Peshkopal, per te mos vene ne dyshim rendesine e ketij qyteti. Qe ne fakt gjendet ne periferi te vemendjes jo vetem te politikave shteterore, por edhe te atyre te agjencive turistike, te cilat krahas turizmit te reres dhe detit, jane te drejtuar edhe per kah turizmi kulturor. Dhe nje pus i hapur ne shkemb, ku ende ka gjurme lageshtie, sic ishte ai i zbuluar ne Bylis, padyshim qe terheq jo pak vemendje te turisteve shqiptare dhe te huaj per te mesuar me shume per gjurmet e lashtesise.

http://kohajone.com/html/artikull_27583.html
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old August 5th, 2008, 03:31 PM   #17
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

UNESKO: Objektet ne restaurim sipas arkitektures mesjetare

E Marte, 05 Gusht 2008

GJIROKASTER-Te gjitha objektet qe jane ne restaurim ne qendren historike te Gjirokastres, duhet t'i nenshtrohen ketij procesi ne pershtatje me arkitekturen mesjetare; sipas eksperteve te UNESCO-s, me qender ne Venecia (Itali), te cilet ditet e fundit kane inspektuar zbatimin e projektit "Restaurimi i Qendres Historike te Gjirokastres". Projekti me vlere 1.3 milion dollare, financim i qeverise shqiptare po zbatohet nen kujdesin e UNESKO-s ne shtate objekte te kategorise se pare ne qendren muzeale te qytetit ne jug te vendit. Projekti nisi nga zbatimi ne javen e dyte te muajit te kaluar dhe synon rikthimin ne indentitet te objekteve monumentale si dhe rikonstruksionin e plote te fasades ne Zonen Muzeale, pasuri boterore e UNESCO-s. Drejtori i Zyres se Administrimit dhe Koordinimit te Qytetit Muze te Gjirokastres, Rajmond Kola, u shpreh dje se: "Rekomandimi i eksperteve te UNESKO-s ka si qelllim kthimin e vlerave te humbura, si dhe mundesi per te thithur sa me shume turiste vendas dhe te huaj". Po sipas tij, specialistet e huaj rekomanduan edhe zhvendosjen e gjithe antenave satelitore dhe pajisjeve te kondicionereve, pasi ato demtojne dhe prishin imazhin e qytetit karakteristik. "Bashkia e Gjirokastres, ne bashkepunim me Institutin e Monumenteve te Kultures (IMK), Zyren e Administrimit dhe Koordinimit te Qytetit Muze te Gjirokastres (ZAKQMGJ), si dhe me Drejtorine Rajonale te Monumenteve te Kultures, duhet te pergatise panele identifikimi te kuptueshme dhe te njejta per te gjitha dyqanet, restorantet, hotelet etj"-pohoi me tej Kola, i cili shtoi se i takon pushtetit vendor te njoftoje te gjithe pronaret e ndertesave ku do te kryhen punime, ne menyre qe te merret pelqimi i tyre per kryerjen e punimeve. Sipas eksperteve te Organizates se Trashegimise Boterore (UNESCO), pushteti vendor dhe tre institucionet e specializuara duhet te kujdesen qe qepenat dhe tendat e te gjithe dyqaneve ne pazarin karakteristik te jene te te njejtit material, ngjyre dhe forme.

Source: Koha Jone
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old September 23rd, 2009, 11:52 PM   #18
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Old March 25th, 2012, 04:25 PM   #19
rene1234
Carpe Diem
 
rene1234's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 7,154
Likes (Received): 1445

Liqeni i Ohrit sė shpejti trashėgimi botėrore natyroreSHKUP- Liqeni i Ohrit sė shpejti do tė vihet nėn mbrojtjen e UNESCO-s. Pėr kėtė arsye qė nė fillim tė muajit prill, nė Pogradec do tė qėndrojė njė delegacion-komision i UNESCO-sė, qė do tė trajnojė ekspertėt ambientalist, nė drejtim tė pėrgatitjes sė dokumentacionit me kriteret pėr aplikimin e pjesės sė Liqenit tė Ohrit, qė i takon Shqipėrisė, pėr tu bėrė pjesė e projektit tė UNESCO-sė.

Njė lajm i tillė ėshtė mjaft shpresėdhėnėse dhe optimiste edhe pėr palėn shqiptare, pasi pritet qė UNESCO, pas pėrpjekjeve tė pėrbashkėta shumėvjeēare, tė fillojė kėtė procedurė qė edhe pjesa shqiptare e kėtij liqeni tė vihet nėn mbrojtjen e UNESCO-sė.

Arijan Merolli, nga Sekretariati bilateral shqiptar pėr mbrojtjen e Liqenit tė Ohrit, lidhur me kėtė ngjarje ėshtė shprehur:”Ėshtė shumė e rėndėsishme qė ajo qė propozohet nga UNESCO, qė tė bėhet zgjerimi dhe mbrojtja e tėrėsishme e Liqenit tė Ohrit, jo vetėm nė pjesėn maqedonase por edhe nė atė shqiptare, ėshtė mirėpritur nga pala shqiptare dhe na obligon qė tė ndėrmarrim tė gjitha aktivitetet e duhura pėr tė garantuar mbrojtje maksimale tė Liqenit tė Ohrit si trashėgimi natyrore dhe kulturore me vlera tė mėdha”, raporton INA.

Me shpalljen e Liqenit tė Ohrit si trashėgimi botėrore natyrore, pėrfundimisht krijohen edhe parakushtet pėr harmonizimin e legjislacioneve tė dy vendeve, Maqedoni e Shqipėri, pėr mbrojtjen e pėrbashkėt tė Liqenit tė Ohrit. Kėshtu do tė krijohen edhe mundėsitė e veprimit tė pėrbashkėt pėr zgjidhjen e problemeve ekologjike qė paraqiten dhe qė nė tė ardhmen mund tė paraqiten nė Liqenin e Ohrit, qė vlerėsohet se vjetėrsia e kėtij Liqeni tektonik ėshtė mbi 4 milion vjet.
(el.me/Balkan/Web)
http://www.balkanweb.com/kryesore/1/...ore-85026.html
rene1234 no está en línea   Reply With Quote
Old April 2nd, 2012, 10:03 PM   #20
Mr_Albalover
Registered User
 
Mr_Albalover's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: London
Posts: 7,079
Likes (Received): 2629

Muzika arbėreshe pritet tė merret nė mbrotje nga UNESCO

Muzika arbėreshe mund tė merret nė mbrotje nga UNESCO. Operacioni i gjatė dhe kompleks qė ka ēuar muzikėn arbėreshe deri tek kandidatura ėshtė drejtuar nga shoqata “Rivista Kamastra”, e cila ėshtė prej shumė vitesh mjaft e angazhuar me pakicat gjuhėsore nė Molise, dhe e mbėshtetur nga nje rrjet partnerėsh nga tė dy anėt e Adriatikut, qė synon tė mbajė gjallė lidhjet historike mes institucioneve dhe popujve.

Si nja katalizator i kulturės, projekti ėshtė drejtuar nga Ambasadori i Republikės sė Shqipėrisė, Llesh Kola, dhe i ėshtė dorėzuar UNESCO-s nga ana e Rajonit tė Molise. Dokumenti ėshtė firmosur nga njė serė personalitetesh arbėresh dhe jo vetėm.

Midis personaliteteve tė cilėt kanė miratuar aplikimin dhe kanė nėnshkruar dokumentin ėshtė edhe drejtori i Radio Televizionit Publik Shqiptar, Arkivit i Shtetit, Akademia e Arteve dhe ajo e Shkencave.
http://www.people.al/2012/04/muzika-...ga-unesco.html
__________________


"Ne, shqiptarėt e anės kombėtare, nuk kemi tjetėr mendim pėrveē ta heqim Shqipėrinė nga balta. Kėrkojmė tė jetojė kombi ynė me gjuhė tė tij, me mendime e me nder tė tij.
Sa shqiptarė janė tė ndershėm, do tė mbajnė tė gjithė mė anėn kombėtare. Ata qė janė zuzarė, shpirtrobėr e bij kurvash, le tė mbajnė mė anėt e tjera."
-Faik Konica
Mr_Albalover no está en línea   Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 10:09 PM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu