daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Romania & Moldova > Development Forums > Bucharest–Ilfov

Reply

Thread Tools
Old October 7th, 2009, 10:03 PM   #221
Bogdan BMB
Registered User

Bogdan BMB's Avatar

Likes (Received): 151

Bine ai venit Lebovsky

Quote:
Originally Posted by tazzmaniadodo View Post
Martie 2008

Bogdan BMB no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old October 7th, 2009, 10:14 PM   #222
Lebovsky
Registered User

Lebovsky's Avatar

Likes (Received): 3

Thank you very much for your very best welcoming. I'll try to come with some opinions about some subjects. But... watch out, i'm not an architect.
Lebovsky no está en línea   Reply With Quote
Old October 7th, 2009, 10:27 PM   #223
Bogdan BMB
Registered User

Bogdan BMB's Avatar

Likes (Received): 151

This is not a problem, the building are not for architects, are for every people, so if the citizens say NO, it's more important than opinion only a few architects. Feel free to coment every thing
Bogdan BMB no está en línea   Reply With Quote
Old October 8th, 2009, 08:55 AM   #224
Le Clerk
In the brig

Likes (Received): 2397

Am fost aseara in zona: Lipscaniul e in acelasi stadiu in care era acum 2 saptamani (adica finalizat pe jumatate), la fel ca si strada Franceza (in acelasi stadiu ca asta vara, cand lucrarile erau suspendate). Oprescu nu a resuit deci sa se tina de cuvant ca Lipscaniul va fi finalizat pana pe 20 Septembrie. Senzatia mea este ca lucrarile au fost iar suspendate (poate de campania electorala si de implicarea lui Oprescu in campanie care nu ii mai lasa timpul necesar sa se ocupe de proiectele existente).

Smardanul insa e finalizat complet si legatura cu Str. Doamnei este finalizata.
Le Clerk no está en línea   Reply With Quote
Old October 8th, 2009, 10:13 AM   #225
Lebovsky
Registered User

Lebovsky's Avatar

Pai vad ca numai la noi se intampla ca un primar sa candideze pentru un alt post in timpul propriului mandat. Sa imi spuneti si mie care primar de capitala europeana isi lasa trebuirile gospodaresti pentru altceva? Asta imi dovedeste ca lacomia este cuvantul de lege pentru cei care capata putere sau a face circ este o parte integranta a societatii romanesti. E ca un fel de boala ca sa fiu mai exact.

Oare cand o sa vad pe un candidat care sa vina cu o strategie pe termen lung pentru propria sa urbe? Eu sunt nascut in Bucuresti si ma doare sufletul cand vad atata delasare si nepasare. Respectul fata de un oras, de o istorie se materializeaza si prin felul cum iti admisitrezi patrimoniul. Chiar exista asa multi care sa isi bata joc de Bucuresti? Chiar am ajuns sa imi fie rusine, ca atunci cand ma duc la rudele mele din ardeal sa le spun ca sunt mitic.

Asta a fost ceva sincer, dar nu m-am putut abtine.
Old October 8th, 2009, 10:35 AM   #226
Suburban101
Regular user

Suburban101's Avatar

Likes (Received): 21

Mai sti pe cieneva care si-a lasat mandatul de primar pt presedintie? That's right, incepe cu B se termina in escu. Problema in sine nu este ca isi lasa postul pentru unul mai "mare" , n-ar fi mare lucru imoral aici dar exista ceva care ii defineste pe toti: lacomie si ignoranta. Hai sa o luam asa, studiu de caz : avem un bucata primar BUN care a ridicat Bucurestiu din epoca medievala catre o capitala europeana (prin absurd) , in acest caz daca acest primar ar candida la prezidentiale atunci DA, l as vota pentru ca STIU ca a facut anterior un bine , insa in cazul de fatza il avem pe Oparescu care nu a facut mare lucru , sincer nu numai ca nu are stofa de primar, dar nu are nici putere de convingere, de multe ori lasand lucrurile pe mana altora ; nu l am vazut sa ia initativa si sa se faca inteles. Pai cum atunci sa am o parere buna cand il vezi lenes si slab cu pretentia de presedinte al Romaniei .

Oprescu ar fi avut mari sanse la prezidentiale daca putea sa dovedeasca ca e bun macar ca primar, dupa aia mai vedem . Base on the other hand a dat dovada de supereroisme cand s-a dus in Cismigiu si a "gustat" din praful alb despre care se credea ca e cine stie ce antrax sau vreo bomba(daca va mai aduceti aminte stirea) .

In fine, nu vreau sa fac campanie pe ssc , si deja am deviat off topic , iar treaba cu Lipscani deja imi lasa un gust amar, au muncit cateva saptamani si se vede ca nu e o munca titanica , ci chiar dimpotriva se pot face multe pt Bucuresti / zona Lipscani daca MUNCESTI , activitatea de reabilitare pe Lipscani a mers pe ideea 1 pas in fata 2 in spate.
Suburban101 no está en línea   Reply With Quote
Old October 8th, 2009, 11:26 AM   #227
tazzmaniadodo
Moderator

tazzmaniadodo's Avatar

Likes (Received): 109

Le Clerk eu cred ca ar trebui sa mai compactam un pic threadurile astea istorice
Adica uide de exemplu am fost ieri la un photoshooting si in afara de Lipscani mai am poze si de pe CarolI si din zona Romana si alte stradute pe care m-am plimbat . + ca centrul istoric cuprinde mult mai mult decat threadurile noastre. Ce facem cu griviteii , plevnei , cismigiu , gara de N , Victoriei , Rahova , calea Calarasilor , Lascar Catargiu , Ferdinand , Foisorul de Foc ,Pache Protopopescu etc.
Parerea mea este ca ar trebui sa lasam Lipscaniul si Victoriei ca fiind principalele 2 zone istorice din capitala iar eventual Elisabeta sa o transformam in Elisabeta si Carol si sa mai deschidem inca un thread pt restul : gasim noi o denumire
Nici cu prea multe threaduri nu e bine... asa ca hai sa ne gandim cum organizam
PS de-acuma voi contribui si eu cu poze ca m-a apucat pasiunea de city photoshooting
tazzmaniadodo no está en línea   Reply With Quote
Old October 8th, 2009, 11:47 AM   #228
Lebovsky
Registered User

Lebovsky's Avatar

Daca se vrea, se pot atrage bani pentru infrastructura centrala din Bucuresti, fiindca vorba aia... e capitala. Macar cu aceste trei bulevarde mari si cu centrul istoric sa ne putem lauda si sa putem spune: da domnule, orasul asta a inceput sa aiba o identitate. In maxim 3 ani de zile se poate schimba ceva, daca ar exista vointa politica. Si nu e vorba numai de politica aici, ci si de faptul ca Bucurestiul poate castiga o gramada de bani de pe urma turistilor. Apropo, cladirile din centrul istoric cui apartin? Daca sunt ale primariei, sunt convins ca ar putea sa bage bani in cladirile respective, acesti bani fiind adunati de la cafenelele care au funcionat/functioneaza in zona. Si o alta intrebare: exista vreo sansa sa se reabiliteze calea Mosilor? Daca te plimbi in zona ai impresia ca te afli in Bombay si nu in Bucuresti (Europa).

Ave, Europa, nostra vera patria!
Old October 8th, 2009, 11:48 AM   #229
Lebovsky
Registered User

Lebovsky's Avatar

Daca se vrea, se pot atrage bani pentru infrastructura centrala din Bucuresti, fiindca vorba aia... e capitala. Macar cu aceste trei bulevarde mari si cu centrul istoric sa ne putem lauda si sa putem spune: da domnule, orasul asta a inceput sa aiba o identitate. In maxim 3 ani de zile se poate schimba ceva, daca ar exista vointa politica. Si nu e vorba numai de politica aici, ci si de faptul ca Bucurestiul poate castiga o gramada de bani de pe urma turistilor. Apropo, cladirile din centrul istoric cui apartin? Daca sunt ale primariei, sunt convins ca ar putea sa bage bani in cladirile respective, acesti bani fiind adunati de la cafenelele care au funcionat/functioneaza in zona. Si o alta intrebare: exista vreo sansa sa se reabiliteze calea Mosilor? Daca te plimbi in zona ai impresia ca te afli in Bombay si nu in Bucuresti (Europa).

Ave, Europa, nostra vera patria!
Old October 8th, 2009, 11:51 AM   #230
Lebovsky
Registered User

Lebovsky's Avatar

Scuze. Am postat de doua ori. Imi joaca feste internetul azi.
Old October 8th, 2009, 11:54 AM   #231
Ayceman
Registered User

Ayceman's Avatar

Likes (Received): 4

Puteai să editezi al doilea post ca să nu bagi 3 posturi
Ayceman está en línea ahora   Reply With Quote
Old October 8th, 2009, 11:58 AM   #232
tazzmaniadodo
Moderator

tazzmaniadodo's Avatar

Am mai spus si eu chestia asta , au mai spus-o si altii ; un cetru istoric frumos renovat + celelalte bulevarde ar conferi o identitate orasului si ar fi ca o carte de vizita pt turistii veniti in capitala si in Romania in general. Daca ar fi dupa mine as reconstrui toate cladirile de valoare arhitecutrala care au fost daramate si as darama acele cladiri facute pe spagi care nu se potrivesc in centrul istoric.
M-am plimbat si eu pe calea mosilor ieri (partea istorica) si e praf , acolo cam trebuie daramate si reconstruite cladirile . Tocmai ziceam in postul anterior ca sunt si alte zone istorice care ar trebui fructificate , dar ei ziceau ca vor sa darame cu totul zona isotorico-parasita a Garii de Nord; In opinia mea cladirile foarte afectate ar trebui daramate si reconstruita fatada iar in interior sa faca ce-or vrea, dar in niciun caz sa faca iar vreo porcarie de sticla.
Old October 8th, 2009, 02:03 PM   #233
Adrian Fulga
Registered User

Adrian Fulga's Avatar

Likes (Received): 97

Ave Lebovsky ! si bine-ai venit !
Da , ar trebui luatzi de-acolo si dusi in alta parte , iar casele pe care acestia le ocupa abuziv , luate / renovate si redate orasului si centrului vechi....anyway , asa se face peste tot !

http://www.hotel-express.com/hotel-listing/
"Whenever You have a doubt...there is no doubt" - "RONIN" - Robert de Niro
I Love Romania because it's My country and for My Country I would die every second knowing that It will resurrect me back from the dead !
Adrian Fulga no está en línea   Reply With Quote
Old October 8th, 2009, 06:21 PM   #234
Le Clerk
In the brig

That's how Lipscani looks today (half of it actually, the other half is completed):

Old October 8th, 2009, 07:42 PM   #235
tazzmaniadodo
Moderator

tazzmaniadodo's Avatar

Quote:
Originally Posted by tazzmaniadodo View Post
Le Clerk eu cred ca ar trebui sa mai compactam un pic threadurile astea istorice
Adica uide de exemplu am fost ieri la un photoshooting si in afara de Lipscani mai am poze si de pe CarolI si din zona Romana si alte stradute pe care m-am plimbat . + ca centrul istoric cuprinde mult mai mult decat threadurile noastre. Ce facem cu griviteii , plevnei , cismigiu , gara de N , Victoriei , Rahova , calea Calarasilor , Lascar Catargiu , Ferdinand , Foisorul de Foc ,Pache Protopopescu etc.
Parerea mea este ca ar trebui sa lasam Lipscaniul si Victoriei ca fiind principalele 2 zone istorice din capitala iar eventual Elisabeta sa o transformam in Elisabeta si Carol si sa mai deschidem inca un thread pt restul : gasim noi o denumire
Nici cu prea multe threaduri nu e bine... asa ca hai sa ne gandim cum organizam
PS de-acuma voi contribui si eu cu poze ca m-a apucat pasiunea de city photoshooting
????
Old October 8th, 2009, 07:50 PM   #236
Le Clerk
In the brig

Quote:
M-am gandit si eu la asta si cred ca solutia asta e cea mai buna.
Ma gandesc ca ar trebui sa o denumim la modul generic: Bucharest - General Historic Area Renovations & Rehabilitations
Quote:
Old October 8th, 2009, 08:02 PM   #237
tazzmaniadodo
Moderator

tazzmaniadodo's Avatar

Quote:
Originally Posted by Le Clerk View Post
Ma gandesc ca ar trebui sa o denumim la modul generic: Bucharest - General Historic Area Renovations & Rehabilitations
Best Idea Chiar sunt multe zone istorice in care am facut poze si nu stiam unde sa le pun

Am mai fost la un sesiune foto si azi numai ca am fost de la Victoriei inspre N
In urmatoarele ore o sa uploadez si pozele
Old October 8th, 2009, 08:06 PM   #238
Le Clerk
In the brig

Cosmin, can you please amend the title:
Bulevardul Elisabeta / Elisabeta Bld. - Renovations and Rehabilitations

to

Elisabeta & Carol Blvds - Renovations and Rehabilitations

Thanks a lot.
Old October 8th, 2009, 08:08 PM   #239
tazzmaniadodo
Moderator

tazzmaniadodo's Avatar

Daca sunteti deacord as putea sa deschid eu un thread cu titlul sugerat de Le Clerk "Bucharest - General Historic Area Renovations & Rehabilitations" am ceva poze de azi si as lucra la un articol
Old October 8th, 2009, 08:09 PM   #240
Le Clerk
In the brig

Chiar te rog.

Am ramas dator cu editarea primului post din Bulevardul Elisabeta / Elisabeta Bld. - Renovations and Rehabilitations. Am sa incerc sa gasesc timp in w/e care urmeaza.

Reply

Thread Tools

Posting Rules