daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Architektura i Urbanistyka > ZabytkiGlobal Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.


Reply

 
Thread Tools
Old November 8th, 2009, 03:02 PM   #21
lodzer.m
I ♥ Boat City
 
lodzer.m's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: Łódź
Posts: 17,764
Likes (Received): 7501

Quote:
Originally Posted by JAKUB POLEWSKI View Post
Należą do nich właściwie wszystkie obiekty na tym terenie, mające znaczenie konserwatorskie, m.in. famuły grohmanowskie przy Targowej albo wielka famuła przy Kilińskiego 190 (róg Milionowej).
Zatem ich wyburzenie pod budowę nowej "trasy" jest już wykluczone?
lodzer.m no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old November 8th, 2009, 08:05 PM   #22
JAKUB POLEWSKI
BANNED
 
JAKUB POLEWSKI's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: Łódź (1940-1945 Litzmannstadt)
Posts: 10,752
Likes (Received): 190

Jeśli WKZ nie wyda zgody na wyburzenie tych, które nie mają wpisu indywidualnego to nie ma możliwości ich legalnie wyburzyć

Natomiast pytanie co jeśli zmieni się WKZ na gorszego? Dlatego istotne jest to, że obecnie sukcesywnie planuje się wpisywać kolejne z nich do rejestru indywidualnie, aby zabezpieczyć ten teren na przyszłość.
JAKUB POLEWSKI no está en línea   Reply With Quote
Old December 8th, 2009, 11:31 AM   #23
Wituł
Lemon Curry?
 
Wituł's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Location: Łódź
Posts: 1,430
Likes (Received): 174

http://lodz.naszemiasto.pl/artykul/9...?kategoria=660


Piotrkowska w całości będzie zabytkiem


W rejestrze zabytków znajdzie się... cała ul. Piotrkowska, która liczy ponad 4 km i pod tym względem jest fenomenem w skali kraju.

Właśnie rozpoczęła się procedura wpisywania chluby Łodzi do rejestru. Potrwa około dwóch miesięcy. Fachowcy wpiszą Pietrynę nie tylko jako ulicę, lecz przede wszystkim jako unikatowe założenie architektoniczno-urbanistyczne.

Dotąd w rejestrze zabytków - od 1971 roku - była tylko północna część ulicy: od placu Wolności do al. Piłsudskiego. Teraz zostanie wpisany pozostały odcinek: od al. Piłsudskiego do placu Niepodległości i ul. Pabianickiej. Dlaczego tak późno? Przecież przez tę wieloletnią zwłokę nie udało się uratować wielu obiektów.

Wszystko wskazuje na to, że zawinili partyjni bonzowie z czasów Edwarda Gierka, którzy ubzdurali sobie, że na południowym odcinku Pietryny wyburzą zabytkowe, bezcenne budynki z połowy XIX wieku i w ich miejsce wybudują "nowoczesne" plomby i wieżowce, mające podkreślać wyższość budownictwa socjalistycznego.

- W połowie lat 70. na ul. Piotrkowską wjechały spychacze i dosłownie starły z rejestru zabytków wspaniałe budynki z początków Łodzi przemysłowej - wspomina Ryszard Bonisławski, znakomity znawca dawnej Łodzi. - Nie ma po nich nawet śladu. Wśród nich były parterowe domy tkaczy, ale nie tylko. Szkoda, bo dzisiaj stanowiłyby niewątpliwą atrakcję turystyczną. Walczyliśmy, aby do tego nie dopuścić, ale nic nie wskóraliśmy. Sprawa otarła się aż o Warszawę, ale moim zdaniem decyzję podjęli na miejscu, pożal się Boże, partyjni decydenci spragnieni "nowoczesności". Mimo wyburzeń, na południowym odcinku Piotrkowskiej i tak przetrwało najwięcej obiektów z pierwszej połowy XIX wieku. W zasadzie najwięcej spustoszeń dokonano tam, gdzie powstało tzw. osiedle Manhattan.

Wpis do rejestru pozostałego odcinka Pietryny to znakomita wiadomość dla wszystkich miłośników naszej ulicy i dawnej Łodzi. Oznacza to, że nic nie będzie można zmienić, o burzeniu nie wspominając, bez zgody lub konsultacji z wojewódzkimi i miejskimi służbami konserwatorskimi.

Nawet zwykła wymiana okien nie wchodzi w grę. Miejski konserwator zabytków Beata Konieczniak zaznacza, że okna są ważnym elementem wyglądu elewacji budynków i nie można starej, stylowej, niepowtarzalnej stolarki ot, tak sobie wymieniać. Dodaje, że dzięki wpisowi pod opieką wreszcie znajdzie się cała ulica wizytówka Łodzi, a nie jedynie jej fragment.

- Zgodę konserwatora będą musiały mieć wszelkie prace dotyczące nie tylko zewnętrznego wyglądu budynków, lecz także takie działania, jak budowa nowych obiektów, instalowanie billboardów i innych reklam wielkoformatowych, zmiana nawierzchni ulicy i podwórek, a nawet zmiany w ramach tzw. małej architektury, czyli ławki, latarnie, kosze na śmieci, kwietniki, sadzenie drzew i krzewów - wylicza Piotr Ugorowicz z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi.

Perły architektury na południowym odcinku Pietryny? Jest ich sporo. To dworek i słynna Biała Fabryka Ludwika Geyera, w której lokum znalazło Centralne Muzeum Włókiennictwa, kościół ewangelicki św. Mateusza, neogotycka bazylika archikatedralna św. Stanisława Kostki, neorenesansowy pałac braci Emila i Karola Steinertów, rezydencja znanej rodziny fabrykanckiej Scheiblerów, należąca dziś do Politechniki Łódzkiej, pałac Wilhelma Schweiker- ta, będący siedzibą Instytutu Europejskiego, wspaniale odnowiona, będąca w rękach prywatnych rezydencja Ewalda Kerna czy neogotycka, charakteryzująca się basztami i czerwoną cegłą fabryka Markusa Silbersteina, która po wojnie znana była jako zakłady Olimpia, zaś teraz jest centrum handlowym, należącym do biznesmena z Pabianic Edwarda Łągiewczyka.

Cenne są też kamienice modernistyczne z dwudziestolecia międzywojennego, na przykład ta, w której znajduje się kino Charlie, domy eklektyczne między ul. Czerwoną a Skorupki oraz kamienica na rogu ul. Piotrkowskiej i Radwańskiej.

Większość tych obiektów już jest w rejestrze zabytków. A które są w ewidencji i wkrótce trafią do rejestru?

- Na razie za wcześnie, by o tym przesądzać, ale na pewno weźmiemy pod uwagę cenne kamienice naprzeciw pałacu braci Steinertów oraz kamienice modernistyczne z lat 30. na odcinku od ul. Wigury do ul. Brzeźnej - wyjaśnia Piotr Ugorowicz.

Ochroną zostaną też objęte pierzeje i place, jak Reymonta, Katedralny czy historyczny skwer u zbiegu ul. Piotrkowskiej i Tymienieckiego. Konserwatorzy chcą zabezpieczyć całe zespoły urbanistyczne i architektoniczne, dlatego ochroną zostaną objęte budynki wraz z przestrzenią między nimi pomiędzy ul. Piotrkowską a ul. Sienkiewicza i fragmentem ul. Przybyszewskiego na wschodzie oraz ul. Wólczańską i al. Kościuszki na zachodzie.
__________________
Stare cmentarze w Polsce
Wituł no está en línea   Reply With Quote
Old December 22nd, 2009, 04:23 AM   #24
JAKUB POLEWSKI
BANNED
 
JAKUB POLEWSKI's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: Łódź (1940-1945 Litzmannstadt)
Posts: 10,752
Likes (Received): 190

Nareszcie wpis do rejestru dla stacji Karolew

Quote:
Bój o Karolew do ostatniej cegły

Agnieszka Magnuszewska

2009-12-21 20:40:03, aktualizacja: 2009-12-21 20:41:51


Miłośnicy zabytków bronią budynku dworca Łódź-Karolew z 1902 r. przed wyburzeniem.
PKP rozstrzygnęło przetarg na rozbiórkę dworca. Natychmiast zareagował Jakub Polewski, menager Fundacji ul. Piotrkowskiej. Zaapelował do wojewódzkiego konserwatora zabytków o wpisanie obiektu do rejestru. - Umożliwi, to wstrzymanie rozbiórki unikatowego budynku użyteczności publicznej wzniesionym w stylu rosyjskim - podkreśla Polewski.

- O przetargu na wyburzenie dworca dowiedzieliśmy się od pracowników PKP - mówi Piotr Ugorowicz z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. - Od razu wszczęliśmy procedurę wpisania budynku do rejestru. Musimy m.in. poddać obiekt analizie konserwatorskiej.

PKP o zabytkowości dworca dowiedziały się dopiero z pisma konserwatora. - Chcemy go zburzyć, bo jest w złym stanie technicznym - mówi Grzegorz Nita z PKP. - Na remont nas nie stać, a budynku nie wolno nam sprzedać. Możemy go jedynie wydzierżawić. Ale nie ma chętnych, bo stoi między torami.

Polewski uważa, że budynek przyda się, gdy przez Karolew zostanie uruchomiona kolej dużych prędkości.

http://www.dzienniklodzki.pl/stronag...egly,id,t.html
A propo analizy konserwatorskiej, gdyby nie czekali do ostatniej chwili, tylko wpisali to kiedy otrzymali zdjęcia pół roku temu i wczesniej, to udało by się ocalić okoliczną zabudowę magazynową, po której niemal śladu dzisiaj nie ma.

Wpisem powinna zostać objęta - poza budynkiem dworca - wieża, budynek stacji, 2 ślady torowiska po obu stronach budynku i 2 ostałe bunkry wojskowe. Chyba został jeszcze relikt jakiegoś budynku magazynowego, ale ma spore przebudówki.
JAKUB POLEWSKI no está en línea   Reply With Quote
Old December 23rd, 2009, 11:15 AM   #25
fanfix
Registered User
 
fanfix's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Location: Łódź
Posts: 4,670
Likes (Received): 4142

Jest jeszcze brukowana uliczka prowadząca do tego budynku ale nie wiem czy to się nadaje do wpisu.
fanfix no está en línea   Reply With Quote
Old December 23rd, 2009, 11:23 AM   #26
MSQ
łódź cannot into airport
 
MSQ's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Location: miasto najdroższych drzewek
Posts: 3,931
Likes (Received): 2550

Quote:
Wpisem powinna zostać objęta - poza budynkiem dworca - wieża, budynek stacji, 2 ślady torowiska po obu stronach budynku i 2 ostałe bunkry wojskowe. Chyba został jeszcze relikt jakiegoś budynku magazynowego, ale ma spore przebudówki.
Nie przesadzacie przypadkiem ze swoimi wpisami? Czasami mam wrażenie, że jesteście bardziej nadgorliwi niż "ekolodzy".

Quote:
Polewski uważa, że budynek przyda się, gdy przez Karolew zostanie uruchomiona kolej dużych prędkości.
A co KDP ma do tej stacji?
MSQ no está en línea   Reply With Quote
Old December 23rd, 2009, 03:56 PM   #27
JAKUB POLEWSKI
BANNED
 
JAKUB POLEWSKI's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: Łódź (1940-1945 Litzmannstadt)
Posts: 10,752
Likes (Received): 190

Quote:
Originally Posted by MSQ View Post
Nie przesadzacie przypadkiem ze swoimi wpisami?
Nie.

Quote:
Czasami mam wrażenie, że jesteście bardziej nadgorliwi niż "ekolodzy".
Nie będę polemizował z Twoimi wrażeniami. To Twoja sprawa jakie masz wrażenia

Quote:
A co KDP ma do tej stacji?
Nic, to tylko fragment tekstu z artykułu prasowego. Mnie chodzi o założenia dwóch obszarów zainwestowania w związku z budową tunelu średnicowego. Projekt był kiedyś prezentowany w ramach forum miejskiej komunikacji na stronie Stowarzyszenia IPT. Jednym z tych terenów jest "Nowe Centrum Miasta". Drugim powinna być strefa wokół Łodzi Kaliskiej.
JAKUB POLEWSKI no está en línea   Reply With Quote
Old December 23rd, 2009, 04:02 PM   #28
JAKUB POLEWSKI
BANNED
 
JAKUB POLEWSKI's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: Łódź (1940-1945 Litzmannstadt)
Posts: 10,752
Likes (Received): 190

Quote:
Originally Posted by fanfix View Post
Jest jeszcze brukowana uliczka prowadząca do tego budynku ale nie wiem czy to się nadaje do wpisu.
Jasne, że się nadaje, ale tam ciężko cokolwiek wywalczyć. Ostatnio siedziałem u WKZ ok. 1,5 godziny :/ Załóżmy, że może wpiszą wieżę i te bunkry, ale wpisaniu wieży przeszkadza - jak się okazuje - odległość od budynku stacji
JAKUB POLEWSKI no está en línea   Reply With Quote
Old December 23rd, 2009, 04:16 PM   #29
MSQ
łódź cannot into airport
 
MSQ's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Location: miasto najdroższych drzewek
Posts: 3,931
Likes (Received): 2550

Quote:
Originally Posted by JAKUB POLEWSKI View Post
Nie.
Jakieś argumenty, cokolwiek?
Quote:
Nic, to tylko fragment tekstu z artykułu prasowego. Mnie chodzi o założenia dwóch obszarów zainwestowania w związku z budową tunelu średnicowego. Projekt był kiedyś prezentowany w ramach forum miejskiej komunikacji na stronie Stowarzyszenia IPT. Jednym z tych terenów jest "Nowe Centrum Miasta". Drugim powinna być strefa wokół Łodzi Kaliskiej.
Ta fajnie, cieszę się - tylko co ma do tego obecny budynek, umieszczony bezpośrednio przy torach, czy parę bunkrów? Przecież to zwykłe stare budowle, nic nadzwyczajnego co wymagałoby jakiejś ochrony. Nazywanie tego zabytkiem jest sporą przesadą.
MSQ no está en línea   Reply With Quote
Old December 23rd, 2009, 06:04 PM   #30
JAKUB POLEWSKI
BANNED
 
JAKUB POLEWSKI's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: Łódź (1940-1945 Litzmannstadt)
Posts: 10,752
Likes (Received): 190

Quote:
Originally Posted by MSQ View Post
Jakieś argumenty, cokolwiek?
Eee... argumenty, ale na co? Zadałeś jakieś śmieszne pytanie i dostałeś odpowiedź. Argumenty to muszą być na coś, a nie na zdanie typu: "Nie za dużo słodzisz do tej herbaty?".

Quote:
Ta fajnie, cieszę się tylko co ma do tego obecny budynek, umieszczony bezpośrednio przy torach, czy parę bunkrów?
W kontekście wypowiedzi pracownika PKP, że nie mają pomysłów ani kasy (to drugie bzdura) jak najbardziej ma dużo wspólnego. Wskazanie pewnych możliwości inwestycyjnych jako okazji do zainwestowania w teren, a to z kolei okazja do znalezienia środków finansowych na remonty tych budynków (a raczej już tylko budynku).

Quote:
Przecież to zwykłe stare budowle, nic nadzwyczajnego co wymagałoby jakiejś ochrony.
Mój boże, jeśli sam nie zdajesz sobie sprawy z wartości obiektów o których się wypowiadasz, to chociaż uwierz na słowo. Albo nie wiem, weź poczytaj o tych budynkach, może spytaj architekta... no co mam Ci napisać jeszcze, analizę walorów kulturowych? Na pewno nie są to "zwykłe stare budowle". Po co wykazujesz swoją ignorancję takimi opiniami? Nawet bezrefleksyjnie wspomniane przez Ciebie położenie "wyspowe" jest tutaj ogromną zaletą architektoniczną. Tam były dwa typy torowiska, szerokie i normalne. W rozumieniu pojęcia "zabytek techniki" ma to ogromne znaczenie. Jeśli chodzi o bunkry to pamiątka po I wojnie światowej, mówi samo za siebie, bo te bunkry są w środku miasta bezpośrednio przy zabudowie kolejowej. Jest to zarówno duża atrakcja turystyczna (w odpowiedniej sytuacji), jak też wartość historyczna. Wieża jest kontynuacją tej, która stała tam wcześniej. Została wyburzona w czasie I wojny, później wybudowano nową. Druga stoi przy al. Włókniarzy przy skrzyżowaniu z Konstantynowską. Obok kominów fabrycznych stanowią historyczne dominanty, z naukowego punktu widzenia bardzo cenne.

Quote:
Nazywanie tego zabytkiem jest sporą przesadą.
Nie, piszesz teraz totalne bzdury, to jest i była (reszta, którą zburzono) wyjątkowa architektura dworcowa z tamtego okresu z bardzo bogatym charakterystycznym dla tego typu budynków detalem architektonicznym. Jeśli tego nie widzisz na zdjęciu to na jakiej w ogóle podstawie takie absurdalne oceny stawiasz?

Idź do ROBiDZ (Piotrkowska 272) i zgłoś "bezzasadność" podjęcia procedury wpisu do rejestru, skoro jesteś przekonany o swojej dziwacznej ocenie. A tu masz adres Ministerstwa Kultury: http://www.mkidn.gov.pl/ministerstwo/kontakt.html Tu też można zgłaszać. Jak dostaniesz odpowiedzi to koniecznie opublikuj. Chętnie się pośmieję z sytuacji. A teraz sorry, idę robić swoje dalej.

Last edited by JAKUB POLEWSKI; December 23rd, 2009 at 06:26 PM.
JAKUB POLEWSKI no está en línea   Reply With Quote
Old January 1st, 2010, 07:26 PM   #31
JAKUB POLEWSKI
BANNED
 
JAKUB POLEWSKI's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: Łódź (1940-1945 Litzmannstadt)
Posts: 10,752
Likes (Received): 190

Przykładowe wpisy po 2006 r.

1. Wozownia w zespole pałacowo-parkowym, ul. Franciszkańska 1/5, A/40, 01.08.2007

2. Kamienica czynszowa, ul. Kilińskiego 82 / Tuwima 21, A/39, 17.07.2007

3. Budynek dawn. ochronki dla dziewcząt wyzn. możjeszowego, ul. Północna 39, A/42, 10.09.2007

4. Budynek mieszkalny, ul. Targowa 29, A/37, 31.05.2007

5. Budynek dawn. szkoły powszechnej przy zespole fabrycznym Grohmanów wraz z otoczeniem, ul. Targowa 77, A/59, 28.08.2008

6. Dawn. Kino "Odeon", ul. Tuwima 2/4, A/57, 21.06.2008

7. Dawn. kościół braci morawskich, ul. Żeromskiego 56, A/54, 04.02.2008
JAKUB POLEWSKI no está en línea   Reply With Quote
Old February 16th, 2010, 02:43 AM   #32
JAKUB POLEWSKI
BANNED
 
JAKUB POLEWSKI's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: Łódź (1940-1945 Litzmannstadt)
Posts: 10,752
Likes (Received): 190

Ukończone wpisy w tym tygodniu

1. Fabryka Richtera przy ul. Radwańskiej (Stefanowskiego lub al. Politechniki 2).
2. Zajezdnia tramwajowa "Dąbrowskiego".
JAKUB POLEWSKI no está en línea   Reply With Quote
Old February 16th, 2010, 02:48 AM   #33
JAKUB POLEWSKI
BANNED
 
JAKUB POLEWSKI's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: Łódź (1940-1945 Litzmannstadt)
Posts: 10,752
Likes (Received): 190

Nowe wnoski o wpis do rejestru

W zeszłym tygodniu złożyłem 2 nowe wnioski o wpis do rejestru:

1) Fabrykanckiej willi Asta przy ul. Senatorskiej 32,
2) Kamienicy wielkomiejskiej przy ul. Struga 4.

Oba budynki powinny być jak najszybciej wpisane w związku z ich trudną sytuacją, tj. zagrożeniem ze względu na stan techniczny lub przebudową / rozbiórką.
JAKUB POLEWSKI no está en línea   Reply With Quote
Old February 18th, 2010, 09:50 PM   #34
lodzer.m
I ♥ Boat City
 
lodzer.m's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: Łódź
Posts: 17,764
Likes (Received): 7501

Zajezdnię przy Dąbrowskiego wpisano wraz z budynkiem administracyjnym?
lodzer.m no está en línea   Reply With Quote
Old February 19th, 2010, 02:39 AM   #35
JAKUB POLEWSKI
BANNED
 
JAKUB POLEWSKI's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: Łódź (1940-1945 Litzmannstadt)
Posts: 10,752
Likes (Received): 190

Tak. Hala, otoczenie i budynek biurowy. Mam nadzieję, że SOZ zajmujący się z kolei tramwajami dopilnował wpisania także zachowanych elementów technicznych jak słupy.

Pozostała jeszcze sprawa zrewidowania zasadności sprzedaży zajezdni. Jeśli sprzedano ją po znacznie zaniżonej cenie to należy unieważnić transakcję i oddać te ochłapy inwestorowi. Ta zajezdnia musi wrócić do miasta.
JAKUB POLEWSKI no está en línea   Reply With Quote
Old April 9th, 2010, 01:18 PM   #36
JAKUB POLEWSKI
BANNED
 
JAKUB POLEWSKI's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: Łódź (1940-1945 Litzmannstadt)
Posts: 10,752
Likes (Received): 190

Planiści / urzędnicy w Łodzi nie pomyśleli o wykorzystaniu kolei obwodowej do zaopatrywania hipermarketów w towary (TIRy na tory), nic dziwnego, że PKP nie wie co zrobić z tym budynkiem: http://www.dzienniklodzki.pl/stronag...tylu,id,t.html

Last edited by JAKUB POLEWSKI; April 9th, 2010 at 01:56 PM.
JAKUB POLEWSKI no está en línea   Reply With Quote
Old April 10th, 2010, 04:55 AM   #37
JAKUB POLEWSKI
BANNED
 
JAKUB POLEWSKI's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: Łódź (1940-1945 Litzmannstadt)
Posts: 10,752
Likes (Received): 190

Odp. WUOZ ws. artykułu z 2009, Dziennik Łódzki

od Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi <[email protected]>
do Jakub Polewski <[email protected]>
data 9 kwietnia 2010 15:22
temat RE: Pytanie ws. wpisów do rejestru 2009
wysłana przez poczta.fm

ukryj szczegóły 15:22 (12 godz. temu)


Szanowny PanieW odpowiedzi na wniosek z dnia 4 marca br. dotyczący prowadzonych przez WUOZ w Łodzi postępowań o wpis do rejestru zabytków nieruchomych, prowadzonych wobec obiektów wymienionych w cytowanym przez Pana artykule autorstwa W. Pierzchały z dnia 3.02.2009 r., pt. „Kino Stylowy będzie uratowane” informujemy, co następuje.Spośród wyszczególnionych w artykule zabytków, do rejestru wpisane zostały

· budynek dawnego „Domu zabaw”, później willi Gustawa i Roberta Geyerów przy ul. Piotrkowskiej 280 (decyzja z dnia 29.07.2009 r. ; nr rejestru A/82);

· zespół budynków usytuowany na terenie zabytkowego parku im. J. Matejki w Łodzi przy ul. Matejki 27/29, tj. dom ogrodnika oraz budynek gospodarczy (decyzja z dnia 19.02.2009 r.; nr rejestru A/72 );

· dawny browar Ludwika Anstadta przy ul. Sędzowskiej 15, tj. budynek główny browaru i relikt budynku chłodni (decyzja z dnia 20.02.2009 r.; nr rejestru A / 73)

· budynek tkalni nowej w zespole dawnej fabryki Włókienniczej Sp. Akc. N. Eitingon i S-ka przy ul. Targowej 35 (decyzja z dnia 14.04.2009 r., nr rejestru A/76)

· budynek dawnej elektrowni w zespole fabryki Ludwika Geyera usytuowany przy ul. Piotrkowskiej 280a wraz z otoczeniem (decyzja z dnia 12.06.2009 r.; nr rejestru A/80 – decyzja nieostateczna, postępowanie odwoławcze w MKiDN);

· zespół budynków dawnej fabryki Tow. Akc. Ludwika Geyera przy ul. Piotrkowskiej 293, 293-305, wraz z otoczeniem (decyzja z dnia 16.03.2009 r.; nr rejestru A/75 – decyzja nieostateczna, sprawa przekazana przez MKiDN decyzją z dn. 5.01.2010 r. do ponownego rozpatrzenia – procedura w toku)Do rejestru zabytków nieruchomych nie wpisano:

· budynek dawnej resursy rzemieślniczej oraz kina „Resursa” przy ul. Kilińskiego 123 (decyzja z 1.02.2010 r.).

Z poważaniemWojciech Szygendowski

Łódzki Wojewódzki Konserwator Zabytków
JAKUB POLEWSKI no está en línea   Reply With Quote
Old April 11th, 2010, 09:57 AM   #38
dexter2
Pijcie portera z BŁ!
 
dexter2's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Location: Łódź
Posts: 17,719
Likes (Received): 19063

To są bardzo ważne i pozytywne informacje. Szczególnie cieszą (mnie) budynki browaru Anstadta.
Żeby jeszcze tylko sam browar zmienił politykę i wizerunek...
__________________

Bo gdzie byś nie był i jak by cię nie przyjęli
Nigdy nie będziesz się czuł jak na Obiecanej Ziemi

Łódź - Remonty kamienic i zabytków - 2010, 2011, 2012
Łódzkie absurdy drogowe - ŁAD na Facebooku!

NYC & EastCoast USA!
dexter2 no está en línea   Reply With Quote
Old April 11th, 2010, 03:14 PM   #39
JAKUB POLEWSKI
BANNED
 
JAKUB POLEWSKI's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: Łódź (1940-1945 Litzmannstadt)
Posts: 10,752
Likes (Received): 190

Szklane wieżowce nie były takie złe, tylko wadą były wielkie wybite w murach browaru okna.
JAKUB POLEWSKI no está en línea   Reply With Quote
Old April 13th, 2010, 12:54 AM   #40
lodzer.m
I ♥ Boat City
 
lodzer.m's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: Łódź
Posts: 17,764
Likes (Received): 7501

Quote:
Originally Posted by dexter2 View Post
To są bardzo ważne i pozytywne informacje. Szczególnie cieszą (mnie) budynki browaru Anstadta.
Żeby jeszcze tylko sam browar zmienił politykę i wizerunek...
Ale browar Anstadta nie ma wiele wspólnego z Browarami Łódzkimi? Te założył chyba Biedermann?
lodzer.m no está en línea   Reply With Quote


Reply

Tags
łódź

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Related topics on SkyscraperCity


All times are GMT +2. The time now is 06:57 AM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2018, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

tech management by Sysprosium