daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Hrvatski Forum > Croatia > Zagreb

Zagreb Zagreb Metropolitan Region

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 13 votes, 5.00 average.
Old January 21st, 2010, 10:45 PM   #361
sesvecan
mojarijetschsesluscha

sesvecan's Avatar

Likes (Received): 703

Quote:
Originally Posted by TBoy View Post
Molim te, pa kakvi su ovo podatci? Ovaj rast od 840 000 bi značio da mi, krenuvši od ove godine, do 2050 prosječno moramo imati prirodni prirast od 21 000... Trenutno se godisnje rodi oko 44000 tisuće djece i sa tim imamo negativan prirodni prirast, ne znam sad točno, od 2-4 tisuce godisnje...

Znači mi bi u vrlo kratkom roku morali za trećinu povećati natalitet, što je nerealno i gotovo nemoguće... Nažalost.

dijasporu se mora reklamirat da se cim vise od njih/nas vrate. 380.000(novi) imigranti od 5.700.000 stanovnika je zbilja puno.
to je kljuc za savjesnu politiku.

meni je najludje da je centar zagreba i na neki nacin rub grada. sela ispod sljemena imaju velik potencijal za kvalitetnu izgradnju.

ZAGREB

Vergewaltiger des Bösen - rapist of the evil
sesvecan no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old January 21st, 2010, 11:38 PM   #362
MasonicStage™
Nadmoderator

MasonicStage™'s Avatar

dobro, jel bi bilo dosta više sa tim stanovništvom i procjenama?

ja sam iz dosade nabrzaka sklepao 2 moje vizije.
jedna je monolit, a druga je obnovljeni vjesnikov neboder (inspiracija mi je bila deutsche bank u sydneyu)

Old January 22nd, 2010, 02:10 AM   #363
Make it so
Cylon

Make it so's Avatar

Likes (Received): 812

Quote:
Originally Posted by mata000 View Post
5,7 milijuna za 40 godina??? e ovo je definitivno glupost godine... NHF

postat ću vam sutra jednu tablicu sa procjenama stanovništva do 2031., moram ju skenirat... past ćemo na 4,1 milijun ako se nastave ovakvi trendovi...
Ide pad ali s povecanjem udijela mladog stanovnistva a nakon toga rast ..jer generacije koje umiru su velike za sada a kasnije nece toliko bit dok se broj rođenih ipak nesto povecava
di mi je vrime stalo,
što mi je srce taknulo
Make it so no está en línea   Reply With Quote
Old January 22nd, 2010, 10:21 AM   #364
BANNED

Likes (Received): 47

Nije previše vezano ali vizija jest,evo dokaza da most Bundek po dizajnu nije baš miljama daleko od mode
Ovo je neki Caltravin most

http://www.archdaily.com/wp-content/...ry-528x396.jpg
***** no está en línea   Reply With Quote
Old January 22nd, 2010, 10:27 AM   #365
BANNED

Evo malo mostova od Shigeru Bana
ovo je natkriveni pješački
http://www.treehugger.com/Qingpu-Ped...n-Bridge-3.jpg

a ovakve mostove bi trbealo koristiti prilikom uređenja Savice

http://wvcarch64.files.wordpress.com...perbridge1.jpg
Old January 22nd, 2010, 02:04 PM   #366
Zerg
Dobri ujkan

Zerg's Avatar

Dakle osim proširivanja Zagreba, volio bi vidjeti rušenje fašističke zgradurine i repliku bolleove zgrade na Trgu, vraćanje stare dobre Vode u izvornom obliku, rušenje nebodera i okolne dvije zgrade te izgradnju projekta sličnog MGZ-u na istom mjestu u starom dobrom AU stilu. U trenutku izgradnje te zgrade ne bi imale nikakvu povijesnu vrijednost ali za 30-50 godina više nitko ne bi znao da su današnje nakaze ikad stajale na Trgu.

Zamislite nešto ovakvo sa ulazom prema Trgu na mjestu današnjeg nebodera. Trg bi tad bio bombonček.
Zerg no está en línea   Reply With Quote
Old January 22nd, 2010, 03:11 PM   #367
Astralis
Out of time

Astralis's Avatar

Likes (Received): 18

Quote:
Originally Posted by Zerg View Post
Taj projekt u Kopenhagenu je odbačen koliko znam?
Mislim da je.

Quote:
Originally Posted by tonycro View Post
Btw.........glede projekcije stanovništva, ako realno pogledamo od početka 80-tih godina prošlog stoljeca , Zagreb se vrti u istom krugu +- 40-50 tisuča ljudi tako da i u idučih 30 godina ne očekujem nikakav poseban prirast. Možda max. 30-50 000 + na sadasnje stanje!
Prirodni prirast ce vjerojatno ostati na nultim stopama sto i nije nesto lose (mada bilo bi u redu da barem okrene u plus), ali nas ceka val imigracije zbog kojeg je neminovno znacajnije povecanje stanovnista. Najvece imigracije ce vjerojatno biti iz Indije, Kine, africkih zemalja i eventualno Meksika i ostalih latinoamerickih drzava (npr. Brazil). Jasno tu su i Bugari, Ukrajinci, Rumunji, Turci i sl.

Quote:
Originally Posted by MasonicStage™ View Post

2. osvijetliti slijedeće trgove.
-Jelačić plac
-Tomislavac
-Rooseveltov
-Maršala Tita
-Žrtava fašizma
-Trg burze
-Zrinjevac
-Cvjetni
-Kaptol i katedralu
-Markov trg
Slazem se. Osim toga trebalo bi vise osvjetliti i same zgrade po centru i poboljsati osvjetljenje (u bojama) kod onih najznacajnijih tipa Katedrala, HNK, Glavni Kolodvor, Umjetnicki Paviljon, Mimara, HNB na trgu Hrvatskih velikana i sl.

Quote:
Originally Posted by MasonicStage™ View Post
5. povećati pješačku zonu za 200%
Ne znam bas da je nuzno i potrebno toliko inzistirati na pjesackim zonama. Negdje bi ih mogli dodati i s tim se slazem, ali bas ocekivati da bude vecina centra pjesacka zona je malo iluzorno i nadasve nepotrebno (da ne kazem da to nije niti fizicki moguce). Inace s ostalim prijedlozima se slazem.

Quote:
Originally Posted by Zerg View Post
Dakle osim proširivanja Zagreba, volio bi vidjeti rušenje fašističke zgradurine i repliku bolleove zgrade na Trgu, vraćanje stare dobre Vode u izvornom obliku, rušenje nebodera i okolne dvije zgrade te izgradnju projekta sličnog MGZ-u na istom mjestu u starom dobrom AU stilu. U trenutku izgradnje te zgrade ne bi imale nikakvu povijesnu vrijednost ali za 30-50 godina više nitko ne bi znao da su današnje nakaze ikad stajale na Trgu.
Ma Trg je mozda i najsredjeniji dio grada. Na njemu ne treba nista rusiti, a pogotovo ne Neboder .
Astralis no está en línea   Reply With Quote
Old January 22nd, 2010, 03:20 PM   #368
Zerg
Dobri ujkan

Zerg's Avatar

Quote:
Originally Posted by Astralis View Post
Ma Trg je mozda i najsredjeniji dio grada. Na njemu ne treba nista rusiti, a pogotovo ne Neboder .
Neboder na Trgu je kretenizam i ne znam što im je bilo da ga tamo sagrade. Pogledaj u Beču da li igdje u užem centru grada postoje neboderi? Grozota. Ali groznija od nebodera je ona fašistička kreatura. A Vodu su, odlukom kretenoidnih gradskih vlasti onog vremena, ubili i na njenom mjestu nalijepili "modernizam".

Fuj fuj.
Old January 22nd, 2010, 03:27 PM   #369
Astralis
Out of time

Astralis's Avatar

Likes (Received): 18

Kakve veze ima sad postoji li u Becu neboder u centru ili ne s tim uklapa li se Neboder na Trg ili ne? Po meni se uklapa savrseno (pogotovo sad kad je obnovljen) i upravo to sto "ne postoji nigdje" takvo nesto moze biti prednost Zagreba. Tocnije postoji takvo nesto i u drugim europskim gradovima, ali nije uobicajeno. Pada mi na pamet recimo Antwerpen...

Kaj se tice te druge strane osobno mi uopce ne smeta njezin izgled i ne mislim da bi je trebalo mijenjati.
Astralis no está en línea   Reply With Quote
Old January 22nd, 2010, 03:30 PM   #370
Troopchina
Registered User

Troopchina's Avatar

Likes (Received): 1313

Neboder mi je predobar i odlično se uklapa. Kad smo kod Beča- na Stephan Platzu preko puta katedrale je nova građevina, istina ne neboder ali to ne mijenja puno
Troopchina no está en línea   Reply With Quote
Old January 22nd, 2010, 03:35 PM   #371
Zerg
Dobri ujkan

Zerg's Avatar

Quote:
Kakve veze ima sad postoji li u Becu neboder u centru ili ne s tim uklapa li se Neboder na Trg ili ne? Po meni se uklapa savrseno (pogotovo sad kad je obnovljen) i upravo to sto "ne postoji nigdje" takvo nesto moze biti prednost Zagreba. Tocnije postoji takvo nesto i u drugim europskim gradovima, ali nije uobicajeno. Pada mi na pamet recimo Antwerpen...

Kaj se tice te druge strane osobno mi uopce ne smeta njezin izgled i ne mislim da bi je trebalo mijenjati.
Mišljenja su različita; nažalost znam kakve su zgrade tamo bile prije naprasnog rušenja pa na tome temeljim svoje želje koje se, nažalost, nikada neće ostvariti. A da se napravi ono što sam predložio Trg bi bio barem pet puta ljepši i skladniji nego danas.
Old January 22nd, 2010, 03:43 PM   #372
BANNED

Što pričate o Jelačiću?Pa meni je on,osim one fašističeke zgrade koja je jeziva i možda bi jedino trebalo srušitit,a Jelačić nbez nebodera nije Jelačić.Ne znam nije mi taj neboder nešto ružan.
Old January 22nd, 2010, 03:56 PM   #373
DOMZG
Registered User

DOMZG's Avatar

Likes (Received): 1189

Sad mi je neboder bas guba i daje neki stih trgu ,al prije obnove dajte dinamita vamooo
DOMZG no está en línea   Reply With Quote
Old January 22nd, 2010, 04:11 PM   #374
ubodna pila
ruralan

ubodna pila's Avatar

Likes (Received): 2177

meni je osobno bitno da je zgrada uređena, s lijepom fasadom, lijepim krovom... neovisno u kojem vremenu je izgrađena... ostalo je sporedno... rušio bih samo ono što je zapušteno, derutno, prljavo, jadno, nikakvo... shvaćate što hoću reć...

kad su zgrade uredne i čiste, pravilno održavane... jedno pored drugog mogu stajati apsolutno različiti stilovi iz apsolutno različitog vremena...
Old January 22nd, 2010, 04:30 PM   #375
ElUsurpador
Registrirani korisnik

ElUsurpador's Avatar

Likes (Received): 1906

Quote:
Originally Posted by ***** View Post
Što pričate o Jelačiću?Pa meni je on,osim one fašističeke zgrade koja je jeziva i možda bi jedino trebalo srušitit,a Jelačić nbez nebodera nije Jelačić.Ne znam nije mi taj neboder nešto ružan.
Upravo to. Kad nebi bilo nebodera trg bi izgubio onaj velegradski štih. Svi smo navikli da je tu i po meni bi bilo katastrofa da je umjesto njega nekakva trokatnica. Zerg, teško da ćeš naći istomišljenika na ovakvom "skyscraper" forumu lol
ElUsurpador no está en línea   Reply With Quote
Old January 22nd, 2010, 05:18 PM   #376
Zerg
Dobri ujkan

Zerg's Avatar

Ma gle to je samo moje mišljenje. Smatram i dalje da bi trg bio puno ljepši da umjesto današnjih modernističko-fašističkih nakaza imamo ovo:

i ovo:

.

E sad tko veli suprotno il je slijep ili mu nisu sve na mjestu

A vezano uz neboder totalno smatram da mu tamo NIKAKO nije mjesto jednostavno zato što iskače, upada u oči ali na nikako pozitivan način. Dapače, mnogo ljudi izvana s kojima sam se znao ovako preko foruma dopisivati smatra da je nakarada. Ali stvar je u tome što smo se mi jednostavno navikli na njega. A da odaje dojam velegrada - to je čista glupost. Odaje dojam da se komunjara dobro napio i rekao; ajd idem ja usred povijesne jezgre krknut neboder da se pokaže da ja to mogu! Bedira me možda još više što je na tom mjestu i u dvadesetima ili tridesetima bio predviđen neboder a komi bastard je jedva dočekao...

I sad imamo šansu popravit stvari pogotovo u slučaju ban centra i naravno glavonje će napraviti sranje tj neće napraviti ništa čime bi malo oplemenili centar. A jebiga, klasika.

Last edited by Zerg; January 22nd, 2010 at 05:26 PM.
Old January 22nd, 2010, 05:42 PM   #377
MasonicStage™
Nadmoderator

MasonicStage™'s Avatar

Quote:
Slazem se. Osim toga trebalo bi vise osvjetliti i same zgrade po centru i poboljsati osvjetljenje (u bojama) kod onih najznacajnijih tipa Katedrala, HNK, Glavni Kolodvor, Umjetnicki Paviljon, Mimara, HNB na trgu Hrvatskih velikana i sl.
ja sam na zgrade i mislio.
Old January 22nd, 2010, 05:47 PM   #378
ElUsurpador
Registrirani korisnik

ElUsurpador's Avatar

Likes (Received): 1906

@Zerg
Ok, kužim na prvoj slici bi puuuno bolje stajala takva zgrada danas, ali ne kužim na kaj si mislio na drugoj??? Ovakve kućice pristaju Samoboru ili nekom selu a ne zagrebu. Toliko o tvom poimanju velegrada

ElUsurpador no está en línea   Reply With Quote
Old January 22nd, 2010, 06:14 PM   #379
BANNED

Ne te zgrade već ova zgrada s kupolama
Old January 22nd, 2010, 06:19 PM   #380
Zerg
Dobri ujkan

Zerg's Avatar

Quote:
Originally Posted by ElUsurpador View Post
@Zerg
Ok, kužim na prvoj slici bi puuuno bolje stajala takva zgrada danas, ali ne kužim na kaj si mislio na drugoj??? Ovakve kućice pristaju Samoboru ili nekom selu a ne zagrebu. Toliko o tvom poimanju velegrada
Ajme.

Dobro zapažanje imaš, svaka čast

Pronađi hrpu slika ove zgrade izbliza i iz drugih kuteva, imaš ih na dretvi Old postcards i onda usporedi sa ovim današnjim modernističkim čudom. Te dvije su mi trn u oku ali nažalost danas ljudi uopće ne znaju da su na njihovom mjestu nekad stajale prekrasne zgrade koje je ubio bilo režim bilo preseravanje.

Last edited by Zerg; January 22nd, 2010 at 06:32 PM.

Reply

Tags
zagreb

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules