daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Transport miejski i regionalny

Transport miejski i regionalny Komunikacja zbiorowa oraz rowerowa

Reply

Thread Tools
Old August 10th, 2010, 06:59 PM   #2301
mamadoo
Registered User

Likes (Received): 73

To te beznadziejne skosy w tramwajach nie musiałyby już być obowiązkowe? A które z nowych tramwajów spełniają wymóg (jeśli rzeczywiście obowiązuje) posiadania podwójnych drzwi w skrajnych członach?
mamadoo no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old August 10th, 2010, 07:03 PM   #2302
Glonojad
Młody beton tramwajowy

Glonojad's Avatar

Likes (Received): 116

Żadne krótkoczłonowe, po prostu nie mają członów dłuższych niż 6 m. A czy obowiązuje, to sobie sprawdź w przepisach, jak nie wierzysz:

http://lex.pl/serwis/du/2003/2301.htm
Powyższa wypowiedź stanowi moje prywatne zdanie i nie może być cytowana w związku z moją działalnością w żadnej firmie, z którą współpracuję, współpracowałem lub będę współpracował ani jako oficjalne stanowisko tej instytucji.
Glonojad no está en línea   Reply With Quote
Old August 10th, 2010, 08:22 PM   #2303
Ghosti
Cylon wannabe

Ghosti's Avatar

Likes (Received): 3

Quote:
Originally Posted by Glonojad View Post
Aaa, to już wiem, dlaczego na stronach MI jest projekt nowelizacji przepisów w zakresie wymagań dla tramwajów i trolejbusów, które m.in. odstępują od wymogu drzwi podwójnych w członach skrajnych i zgodności z normą na skrajnie kinematyczną w zakresie dolnej części.

ciekawe czy moga to robic wolniej
Old August 10th, 2010, 08:36 PM   #2304
Glonojad
Młody beton tramwajowy

Glonojad's Avatar

Mogą, podobno nowela została w branży równo "zjechana".
Powyższa wypowiedź stanowi moje prywatne zdanie i nie może być cytowana w związku z moją działalnością w żadnej firmie, z którą współpracuję, współpracowałem lub będę współpracował ani jako oficjalne stanowisko tej instytucji.
Old August 10th, 2010, 10:51 PM   #2305
leinad
Registered User

Likes (Received): 0

Zdjęcia & homologacja

Z drobnym poślizgiem wrzuciłem na Wikimedia Commons 3 filmiki oraz zdjęcia Solarisa Tramino wykonane podczas obchodów 130-lecia komunikacji miejskiej w Poznaniu.

Wszystkie filmiki oraz zdjęcia można znaleźć w odpowiedniej kategorii pod adresem: http://commons.wikimedia.org/wiki/Ca...olaris_Tramino

A tutaj tylko kilka wybranych:

źródło; autor: Leinad; licencja: CC BY-SA

źródło autor: Leinad; licencja: CC BY-SA

Natomiast w kwestii homologacji... Podczas obchodów 130-lecia komunikacji miejskiej w Poznaniu przedstawiciel Solarisa (niestety nie pamiętam jak się nazywała, ale to jest ta osoba, która siedziała za sterami motorniczego podczas parady) robił wrażenie bardzo pewnego, że na początku lipca dostaną homologację i od razu wyruszą na ulice Poznania by testować tramwaj w ruchu liniowym. Zapowiadał także, że po 2-3 tygodniach wyruszą z Poznania w trasę po Polsce (mieli w planach zaliczyć wszystkie miasta oprócz Krakowa), a później wybiorą się na targi do Berlina. Podsumowując, można uznać, że mają obsuwę w otrzymaniu homologacji.
leinad no está en línea   Reply With Quote
Old August 12th, 2010, 09:20 PM   #2306
frees
Prymityw

frees's Avatar

Likes (Received): 4

Umieszczę te zdjęcia w galerii w artykule o Tramino bo to naprawdę wartościowe fotografie

Zobacz jak zmieniają się Kłobuck, Krzepice i okolice
frees no está en línea   Reply With Quote
Old August 13th, 2010, 06:23 PM   #2307
szymonbr
Registered User

szymonbr's Avatar

Od dwóch tygodni mam przyjemność uczestniczyć w bezpłatnych praktykach w Solarisie kilka info:

1. Tramino który jest w Poznaniu najprawdopodobniej NIE BĘDZIE WOZIŁ PASAŻERÓW w Poznaniu (chyba, że w ramach krótkich testów)
2. Tramino docelowo będą produkowane w Bolechowie pod Poznaniem
3. Odnośnie homologacji - jej brak nie był skutkiem awarii czy niedomagań Tramino, nie mogę powiedzieć zbyt wiele, ale powiem tylko, że można to uznać za "planowe opóźnienie"
4. Jeszcze jedno: Tramino jest tak cholernie zaawansowany technicznie, że spokojnie może konkurować dosłownie z każdym tramwajem a PESA Swing to przy nim jak Commodore przy Apple'u.

I żeby nie było, że reklamuję Solarisa to przypomnę, że jestem wyłącznie na praktykach, które się skończą niedługo skończą.
szymonbr no está en línea   Reply With Quote
Old August 13th, 2010, 06:25 PM   #2308
Piotr-Stettin
Moderator

Piotr-Stettin's Avatar

A jakieś konkrety co do porównania Pesy i Solarisa?
Piotr-Stettin no está en línea   Reply With Quote
Old August 13th, 2010, 07:20 PM   #2309
ps-man
Unregistered User

ps-man's Avatar

Likes (Received): 6157

Mógłbyś oszczędzić te porównanie Commodore'a... Chociaż, Apple buduje komputery nie od dziś i też kiedyś robił prymitywne rzeczy wg obecnych standardów. Na pewno Solaris nie jest aż tak zaawansowany, a PESA tak zacofana.
ps-man no está en línea   Reply With Quote
Old August 13th, 2010, 07:20 PM   #2310
maraman
Registered User

To ja napisze tak szymonbr. Jestem motorniczym i miałem okazję porozmawiać z kolegami z zajezdni co mieli jazdy próbne po mieście. Tramino do Combino to jak ZX Spectrum do IBM
maraman no está en línea   Reply With Quote
Old August 13th, 2010, 08:01 PM   #2311
$zczepan
Registered User

$zczepan's Avatar

Jakie mamy szczęscie że w tym wątku tak często wypowiadają się osoby pracujące dla Solarisa, dzięki temu mamy dużo rzetelnych i prawdziwych informacji
$zczepan no está en línea   Reply With Quote
Old August 13th, 2010, 08:02 PM   #2312
stryju
Registered User

Likes (Received): 2

Quote:
Originally Posted by maraman View Post
To ja napisze tak szymonbr. Jestem motorniczym i miałem okazję porozmawiać z kolegami z zajezdni co mieli jazdy próbne po mieście. Tramino do Combino to jak ZX Spectrum do IBM
No to bardzo ciekawe porównanie. bo nie określa jednoznacznie co było lepsze. Nie wiem czy jesteś świadomy że w czasie kiedy ZX Spectrum wchodziło na rynek z kolirową grafiką, muzyką, grami, to IBM umiały (oczywiście bardzo profesjonalnie) tylko liczyć i pisać na bursztynowym, monochromatycznym ekranie. Dlatego dla Kowalskiego, do domu Spectrumy były lepsze. Z czasem Spectrumki zginęły w otchłani nicości a IBMy rozwinęły się wszechstronnie. Ale nie wszystkie ówczesne wynalazki przepadły - vide wspomniane wcześniej Apple.

O "classicu" na www.trans.info
stryju no está en línea   Reply With Quote
Old August 13th, 2010, 08:06 PM   #2313
xsxxxxx
Gumieńce!

xsxxxxx's Avatar

Likes (Received): 130

Baaardzo ładnie wyciągnąłeś sedno z tej wypowiedzi.
Combino (IBN) - spokojnie jeździ, jest wygodny, i stonowany.
Tramino (ZX) - szmery, bajery, światełka, i wrażenia...tylko jakoś jeszcze nie można ocenić jego prawdziwej przydatności.
xsxxxxx está en línea ahora   Reply With Quote
Old August 13th, 2010, 08:31 PM   #2314
leinad
Registered User

Quote:
Originally Posted by szymonbr View Post
1. Tramino który jest w Poznaniu najprawdopodobniej NIE BĘDZIE WOZIŁ PASAŻERÓW w Poznaniu (chyba, że w ramach krótkich testów)
To akurat żadna nowa wiadomość, jego konstrukcja jednak trochę różni się od tej docelowej dla Poznania. A testy i przejazdy promocyjne jak najbardziej tak.
leinad no está en línea   Reply With Quote
Old August 13th, 2010, 08:34 PM   #2315
stryju
Registered User

Likes (Received): 2

Quote:
Originally Posted by xsxxxxx View Post

Baaardzo ładnie wyciągnąłeś sedno z tej wypowiedzi.
Combino (IBN) - spokojnie jeździ, jest wygodny, i stonowany.
Tramino (ZX) - szmery, bajery, światełka, i wrażenia...tylko jakoś jeszcze nie można ocenić jego prawdziwej przydatności.
Niestety nie mogę powiedzieć o twoim komentarzu, że prawidłowo wyciągnąłeś sedno z mojej wypowiedzi. Pisząc o grafice i dźwięku absolutnie nie miałem na myśli "szmerów , bajerów światełek..." tylko o funkcjonalności którą ten bardzo prosty produkt oferował praktycznie w 100%. IBMy poza tym że były poza możliwościami finansowymi to do domu ze swoją funkcjonalnością absolutnie się wtedy nie nadawały.
Co do "spokojności" Combino to pozwolę się nie zgodzić. Według mojej opinii jazda jest raczej niespokojna, zwłaszcza na rozjazdach, a odgłosy z napędu które kojarzą mi się z pracą silnika dużej chińskiej zabawki po prostu mnie podczas jazdy irytują. Tramino nie jechałem (przypuszczam że tak samo jak i ty) i nie będę się wypowiadał w kwestii czy jest spokojny, wygodny bądź stonowany.

O "classicu" na www.trans.info
stryju no está en línea   Reply With Quote
Old August 13th, 2010, 10:51 PM   #2316
Kaoz
I hate you

Kaoz's Avatar

Likes (Received): 13

Quote:
Originally Posted by $zczepan View Post
Jakie mamy szczęscie że w tym wątku tak często wypowiadają się osoby pracujące dla Solarisa, dzięki temu mamy dużo rzetelnych i prawdziwych informacji
Pewnie, lepiej, żeby na temat danego produktu wypowiadali się ludzie nie mający o nim pojęcia a najlepiej pracownicy konkurencji
Kaoz no está en línea   Reply With Quote
Old August 13th, 2010, 11:00 PM   #2317
CBMP
hmmmmmm

CBMP's Avatar

Likes (Received): 1

No to ja też pojadę ogólnikami. Niektórzy z wypowiadających się na tym wątku zachowują się jak dzieci w piaskownicy wydzierające sobie zabawki. 100 stron niepotrzebnych przepychanek i 16 konkretów. Oczywiście mój post należy do tych 100 stron. PZDR i polecam okłady z lodu na skronie.
Old August 14th, 2010, 12:09 AM   #2318
mkm101
Registered User

Likes (Received): 8

Quote:
3. Odnośnie homologacji - jej brak nie był skutkiem awarii czy niedomagań Tramino, nie mogę powiedzieć zbyt wiele, ale powiem tylko, że można to uznać za "planowe opóźnienie"
Sugerujesz że wysocy rangą przedstawiciele Solarisa świadomie wprowadali w błąd dziennikarzy (a poprzez nich - opinię publiczną) od jesieni ub.r. powtarzając że Tramino "już za chwilę" dostanie homologację ?

Quote:
4. Jeszcze jedno: Tramino jest tak cholernie zaawansowany technicznie, że spokojnie może konkurować dosłownie z każdym tramwajem a PESA Swing to przy nim jak Commodore przy Apple'u.
Czy swoje porównanie wypowiadasz po dogłębnym zapoznaniu się z oboma typami tramwajów czy tylko z jednym z nich?
Old August 14th, 2010, 03:19 AM   #2319
kgms
Registered User

Porównywanie starego Combino do Tramino jest trochę niepoważne - prototyp Combino został wyprodukowany ok. 13 lat przed tramwajem z Bolechowa.
Jeśli już - to można dokonać porównania do aktualnego Siemensa Avenio / Combino Plus.

Pesa i Solaris będą potrzebowali zapewne z 10-15 lat, aby wyprodukować pojazdy mniej więcej odpowiadające przyszłym tramwajom Siemensa, Alstoma czy Bombardiera.
kgms no está en línea   Reply With Quote
Old August 14th, 2010, 07:59 AM   #2320
Glonojad
Młody beton tramwajowy

Glonojad's Avatar

Quote:
Originally Posted by mkm101 View Post
Czy swoje porównanie wypowiadasz po dogłębnym zapoznaniu się z oboma typami tramwajów czy tylko z jednym z nich?
Ale to prawda, którą gołym okiem widać - SWING nie posiada broni pokładowej, służącej do unieszkodliwiania jadącej sąsiednim torem konkurencji.

Taka zasłona dymna żeby ukryć przykry fakt, że Tramino to zrzynka (chociaż z pewnością rozwojowa) ze 120N.

Reply

Tags
poznań, solaris, tram, tramwaj, tramwaje

Thread Tools

Posting Rules