daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Serbian Forum > Иностранство > Путовања и репортаже

Путовања и репортаже Репортаже са ваших путовања по свету / Showcase your travel

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 2 votes, 5.00 average.
Old August 21st, 2010, 06:44 PM   #1
Bad_Hafen
BANNED

Likes (Received): 145

(MK) Tamo gdje vječno sunce sja

Ponukan raspravom o makedonskim selima i gradovima odlučio sam se da napišem jednu reportažu, koja će najvjerovatnije biti iz više dijelova.

Inače moram reći da mi je Makedonija posebno draga, jednostavno me ta zemlja očarala. Pjesma Dade Topića nekako to najbolje opsiuje. Zato ću je citirati, jer, ipak, zna bolje od mene.

Quote:
Tamo gdje vječno sunce sja
tamo je Makedonija
narod i zemlja koju volim ja

Dok Vardar grli polja zrelog žita
ponosna i gorda kao gorska ptica
pjesmom je svojom zemlja ta očarala srca sva
i vino sa izvora njenih sad pijem ja

Besmrtna k'o srce što vjekovima bije
tudjinska nikad ona bila nije
zastava njena nek' se vječno vije

Kad si sam, kad je sve tužno, ti se sjeti nje
Makedonija ti pruža ljubavi sve
Makedonija ti pruža ljubav
Za potpuni ugodjaj pustite pjesmu dok gledate

Last edited by Bad_Hafen; August 21st, 2010 at 09:29 PM.
Bad_Hafen no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old August 21st, 2010, 07:29 PM   #2
Bad_Hafen
BANNED

Ovu sagu započeću sa sjevero-istokom. I to počinjem od posjete jednom selu nedaleko od Skoplja u kojem se nalazi gradjevine koja je značajna za srpsku istoriju, kultura, duhovnost, a može se reći i arhitekturu. A to je selo Staro Nagoričane.

Staro Nagoričane se nalazi blizu Kumanova. Od Skoplja do je udaljeno 54km i prilično brzo se stigne. Skopski bulevari omogućuju brz izlazak iz grada. Nakon toga slijedi makedonski dio nekadašnjeg Autoputa bratstva i jedinstva. Nažalost od tog autoputa je ostala samo blijeda slika, put je u prilično lošem stanju, a najveću zamjerku imam na putokaze koji su jak loši. Jedino od "stare slave" ostali su putokazi da žive, koji su uglavnom iz tog vremena.

Čuvena makedonska naplata putarine, svako malo putarina. Makedonija nema zatvoreni sistem putarine što nekg ko nije navikao na taj sistem može prilično da nervira, medjutim kad platite putarinu, koja je JAKO jeftina zaboravite na ovu neprijatnost, ali isto tako i shvatite zašto je autoput samo sjena onoga nekad.

Poneki novi putokaz

Dio AP nema zaustvane trake nego parkinge na svakih nekoliko kilometara.

S desne strane je Kumanovo. U grad nisam ulazio, prošao sam predgradjem, a ono što sam vidio nije mi se svidjelo, haos, prljavo i neuredno. Neiscrtane ulice, loši putevi

Nakon toga nastavljamo dobrom magistralom koja vodi prema Krivoj Planci i dalje prema Bugarskoj. Primijetio sam da su makedonske magistrale vrlo dobro uradjene, prilično su široke i brze. Može se brzo voziti. Naravno kvalitet asfalta i vertikalna i horizontalna signalizacija je na prilično niskom nivou, tako da vas to usporava.

Makedonski pejzaž je prekrasan. Na malo prostoru toliko krajolika se promijeni, a pun je kolorita i nikako nije dosadan.

Last edited by Bad_Hafen; August 21st, 2010 at 08:11 PM.
Old August 21st, 2010, 07:40 PM   #3
Bad_Hafen
BANNED

Samo selo Staro Nagoričane je srpsko selo u njemu živi 80% Srba, što se može vidjeti i po plakatima polijepljenim na svakom koraku, a plakati reklamiraju pta drugo, nego ono što Srbi "vole", a to su političke stranke i to Radikalna stranka. Samo selo je slično ostalim makedonskim selima, samo sve piše na srpskom. Po zadnjem popisu imalo je 555 stanovnika.

Iako srpsko selo i dalje "sakaju skopsko"
Vrlo domišljata reklama

Selo je poprilično u ruševnom stanju i ovakve kuće nisu nerijetke. (Na kući možte vidjeti plakate)

Old August 21st, 2010, 07:49 PM   #4
Bad_Hafen
BANNED

U Staro Nagoričane sam došao prvensveno zbog crkve tj. manastira Sv. Djordja. Još se sjećam svoje nastave iz likovnog gdje je ova crkva spominjana kao primjer jedine srpske crkve u kojoj su freske radjene posebnom tehnikom. Koje ja nažalost nisam vidio, jer je crkva bila zaključana.

Manastri je zadužbina kralja Milutina, a izgradjen je u XIII vijeku.
Koga više interesuje klik

Portal

Groblje kraj manastira.

Inače u crkvi Sv. Djordja je sahranjen bugarski car Mihajlo III Šišman, tako da sad igram se s vatrom i rizikujem da Bugari dodju i pokvare mi reportažu tvrdnjom kako je to njihova crkva. (kud sam počinjao)

Višejezičnost

Old August 21st, 2010, 08:08 PM   #5
Bad_Hafen
BANNED

Moja iduća odrednica trebao je biti manastir Prohor Pčinjski o kojem sam dosta slušao, ali nažalost moji saputnici nisu imali sa sobom dokumenta tako da smo se morali vratiti sa granice

Dokaz

Inače sam manastir je takodjer bitan i za Makedonce, jer se u njemu 1944. godine održalo Prvo zasjedanje Antifašističko sobranje narodnog oslobođenja Makedonije (ASNOM-a) što je makedonski pandan AVNOJ-u.
Znam da se često dešavaju razmirice izemdju makedonskih zvaničnika i predstavnika SPC-a, tako da svaki Ilindan je uzbudljivo.

Inače Makedonci zbog tih razmirica su odlučili na samoj granici napraviti spomen kompleks ASNOM-u. Kad smo mi bili, bio je poprilično pust, ali za makedonske prilike dobro održavan.

Imali smo i specijalni doček i vodiča

Spomenik

Makedonsko sunce

i naravno tu je neizbježna petokraka.
Inače Makedonci se najmanje kompleksiraju komunistilčkom prošlošću zemlje i najrasterećeniji su po tom pitanju. Što dodje kao neki odmor u odnosu na zapadne, a pogotovo istočne (opet ja izazivam) susjede.

Last edited by Bad_Hafen; August 21st, 2010 at 08:54 PM.
Old August 21st, 2010, 08:10 PM   #6
Bad_Hafen
BANNED

Skulpture u parku i u pozadini restoran.

Old August 21st, 2010, 08:31 PM   #7
Bad_Hafen
BANNED

U povratku sa granice smo obišli Kokino. Kokino se nalazi 15km istočno od Starog Nagoričana.

Meni dan danas nije baš najjasnije šta je to.

Ono što znam da je Kokino otkriveno 2001. godine i da predstavlja megalitsko arheološko nalazište u stilu i ruku pod ruku sa Stone Hengom (megalit znaći inače veliki kamen). Od strane NASA-e je i uvršteno medju 5 antičkih opservatorija.
Kokino je staro 3800 godina i potiče iz mladog bronzanog doba. U Kokinom se mogu pratiti solisticij i ravnodnevnica.

Nadjeno je dosta predmeta na samom nalazištu, a nalazište predstavlja kako se pretpostavlja jedan od 10 hramova otkrivenih na vrhovima brda u ovom području.

Inače dolazak do opservatorija je prilično trnovit Put je uzak, seoski put, bez ikakvih oznaka i bez ikakvih tragova života. Postoje mali drvene table koje vas vode do opservatorija, a mi smo imali i turističku mapu Makedonije, pa je nekako išlo.

Sam lokalitet je prilično zavučen i nalazi se na vrhu brda na nadmorskoj visini od 1030m. Nikog nije bilo gore osim nas.

Krajolik opet prelijep.

I ispred nas opservatorij. Ja sam zamisljao nesto sofisticiranije, ali to je to.

Last edited by Bad_Hafen; August 21st, 2010 at 08:46 PM.
Old August 21st, 2010, 08:35 PM   #8
Bad_Hafen
BANNED

Prizor oduzima dah.

U odnosu na čovjeka ovdje se može vidjeti veličina kompleksa i megalita

Ovo me podsjeti na Visoko i piramide

Last edited by Bad_Hafen; August 21st, 2010 at 08:45 PM.
Old August 21st, 2010, 09:09 PM   #9
geronimo_rs
Registered User

geronimo_rs's Avatar

u tvom stilu...
samo nastavi.
Old August 21st, 2010, 09:18 PM   #10
Bad_Hafen
BANNED

Kuklica je iduća naša destinacija. Selo koje se nalazi 8km od Kratova dalje na istoku je kao i svako drugo makedonsko selo, ali jedna stvar ga razlikuje, a to su kamene formacije nastale erozijom tla.
Srbi su dobili Djavolju Varoš, a Makedonci Kuklice (lutke) - mora da su prvi birali.

Sama lokacija se nalazi nedaleko od sela, poprilično je zavučena, kakvo iznenadjenje i do nje se dolazi lošim lokalnim putem.

Selo

Putokaz

Lokalitet

Old August 21st, 2010, 09:20 PM   #11
Bad_Hafen
BANNED

Formacijama je dat smisao, i smješteno ja u temu svadba. Tako da imamo mladence, svekrvu, kumove, svatove....

Old August 21st, 2010, 09:23 PM   #12
Bad_Hafen
BANNED

Toliko za danas od mene, nastavak sutra s Kratovom, gradic koji me je u isto vrijeme odusevio i ostavio gorcinu.

Feel free to comment....
Old August 21st, 2010, 09:36 PM   #13
FoSsiL-mk
Registered User

FoSsiL-mk's Avatar

Likes (Received): 466

Reportaza ti je Super. Sve si kazao, nemam komentara, samo cu je gledati, bar za sad.

Travel 2 Macedonia
FoSsiL-mk no está en línea   Reply With Quote
Old August 21st, 2010, 10:02 PM   #14
Bad_Hafen
BANNED

Hvala Fossil, jesi obisao Kokino i Kuklice?
Old August 21st, 2010, 10:07 PM   #15
CrazySerb
Vuk sa Ontarija

CrazySerb's Avatar

Likes (Received): 2760

Zaista lepa reportaza Inace, za ovo zadnje prvi put cujem.
CrazySerb no está en línea   Reply With Quote
Old August 21st, 2010, 10:21 PM   #16
Bad_Hafen
BANNED

Kokino je skoro otkriveno, a Kuklice nisu bas sad neka ogromna znamnitost da bi se znalo sire. Nisam ni ja znao dok nisam otisao)
Old August 21st, 2010, 11:51 PM   #17
V_E_J_Z_I_K
Kosovo is Serbia

V_E_J_Z_I_K's Avatar

Likes (Received): 671

Bane jesi li bio mozda i na mesecu?

Super reportaza bas onako kako treba i sa ukusom,jedva cekam Kratovo,to je zivi grad muzej.
.......................\__/............___/
......................................./
.......................................\_

Romulijana i Lepenski Vir,
Dunav u Djerdapu, timočki mir.

Negotinskih vinograda sad,
srca u hajduka slavnih nekad.

Stameni Midžor vetar kosi,
zlato i bakar Pek nanosi.

Tvrdjava drevnih i pecina zov,
smaragdnih gora ptičiji poj.
V_E_J_Z_I_K no está en línea   Reply With Quote
Old August 22nd, 2010, 12:13 AM   #18
FoSsiL-mk
Registered User

FoSsiL-mk's Avatar

Quote:
Originally Posted by Bad_Hafen View Post
Hvala Fossil, jesi obisao Kokino i Kuklice?
Obisao? Ako mislis dali sum bil, ne.

Se uste ne sum bil vo Kokino i Kuklica. Ne sum imal sansa. use sum mal, a na moive doma ne im teknalo da odime. No sum videl mnogu sliki, i informacii za niv.

Ima uste eden takov cuden lokalitet vo Makedonija, se vika Cocev Kamen, mozda si posetio, ke cekam zasega da ja dogledame reportazata pa ke ti pustam nesto.

pozz

Travel 2 Macedonia
Old August 22nd, 2010, 11:10 AM   #19
FoSsiL-mk
Registered User

FoSsiL-mk's Avatar

Neznam dali e slucajnost, noe vo pravo vreme i odlicen prilog za reportazata na Bad Hafen.

http://www.kanal5.com.mk/default.asp...&eventId=64020

Denes ja ima cela, vo 1 PM, procitajte go tekstot i videte go videoto.

Inaku mozete da sledite vo zivo na ZULU.mk i na web-stranicata na Kanal 5

Travel 2 Macedonia
Old August 22nd, 2010, 11:26 AM   #20
Bad_Hafen
BANNED

Nisam bio na Cocevom Kamenu, ali sam cuo za taj lokalitet, bilo mi je dosta kamejan za jedno putovanje

Reply

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules