daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Hrvatski Forum > Croatia > Zagreb > Završeni projekti

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 4 votes, 5.00 average.
Old September 6th, 2010, 08:55 PM   #641
Trevor McPhee
free-lance

Trevor McPhee's Avatar

Likes (Received): 2058

Ne branim "tri sredovječna zgubidana" no hvala Bogu da nemaju svi ljudi smisla za estetiku ko Ti zvjezdić Tu vrstu estetike ja zovem stoljnak - vaza. Ili tabletić - vaza. Estetika generacije moje pokojne bake. Još i danas u mnogim kućama

Anyway , ima i suvremene "umjetnosti" koja je probavljiva za široke narodne mase. Evo baš sam jučer u Genovi u staroj luci nabasao na izložbu "150primavera" , zapravo izložbu sjajnih , pozitivnih ambijentalnih fotografija. Baš se čovjek bolje osjeća nakon što zaviri na te fotke . Neke su jako uspjele!
Pogledajte, ima ih nekolicina na www.150primavera.it
Trevor McPhee no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old September 7th, 2010, 11:49 AM   #642
BANNED

Likes (Received): 47

Volim mopderno samo ne volim gluposti.

A kakva je današanja estetika?
Prazan zid?Ili tri zgubidana u kutu dnevnog boravka?
***** no está en línea   Reply With Quote
Old September 7th, 2010, 12:23 PM   #643
P.C.Dolabella
road builder

P.C.Dolabella's Avatar

Likes (Received): 1005

To je bila jednodnevna izložba/nastup slovenske grupe OHO prvi put zajednički nakon 3 ili 3,5 desetljeća, zahvaljujući privatnom kolekcionaru suvremene umjetnosti Marinku Sudcu.

Ovdje sam stavio nekoliko fotografija zato što se radovi većine članova grupe OHO izrazito referiraju na prostor, što posebno vrijedi za ukupni rad Marka Pogačnika, najpoznatijeg i danas najaktivnijeg i svjetski najpoznatijeg umjetnika i osnivača OHO.

A neka ostane zabilježena i ova sjajna persiflaža OHO-ovaca njihovog možda i najpoznatijeg rada iz mladosti "Triglav" (koji je opet pak bio tadašnja persiflaža Triglava kao simbola, nacionalnog, planinarskog itd.).

Evo još malo njihovih radova iz tog davnog vremena iz zbirkke Marinka Sudca, a posebno je očito i danas dobrodošao ovaj - čovječe ne ljuti se.

P.C.Dolabella no está en línea   Reply With Quote
Old September 7th, 2010, 01:02 PM   #644
Daniel N.
Registered User

Likes (Received): 0

Mislim da je problem s modernom umjetnošću što se izgubio onaj osjećaj da je za umjetničko djelo potrebno ne samo mnogo talenta nego i truda.

Kad netko postavi zahodsku školjku i televizor na kojem su samo smetnje to ne izgleda kao jako teško za smisliti i napraviti.

Sljedeći problem je dekorativna vrijednost. Ljudi od umjetnosti očekuju da je "lijepa".

Sve u svemu imamo na tom raskršću dva hrama: MSU koji izgleda (osim lijepog oblika) kao socijalistička limenka i Avenue Mall koji ipak ima neku eleganciju iako je vrlo generički.

MSU je prilično prazan, a rijeke ljudi teku u Mall.

MSU je u skladu s 1950-im i 1960-im: mjesečno troši struje kao da nitko nikad nije čuo za energetsku efikasnost. Čemu, "imamo dovoljno ugljena, izgradit ćemo ako treba još jednu termoelektranu usred Zagreba".

Avenue Mall uplaćuje novac u državni proračun, a MSU ga troši.

Onaj treći kut, INA, je iz sasvim druge priče.

Četvrti kut raskršća je za sad prazan.
Daniel N. no está en línea   Reply With Quote
Old September 7th, 2010, 01:18 PM   #645
andrej_99
Registered User

andrej_99's Avatar

Likes (Received): 2

Quote:
Originally Posted by vbkluht View Post
Meni je ovo fora, Triglav, tri glave
Ova instalacija je još iz 60. g. prošlog stolječa:
http://www.aksioma.org/triglav/index.html
andrej_99 no está en línea   Reply With Quote
Old September 7th, 2010, 01:30 PM   #646
Zanovijetalo
Registered User

Zanovijetalo's Avatar

OHO (oko+uho) su relevantne face u svijetu umjetnosti i dobro je da su došli u naš MSU. Nekima su odbojni, ali umjetnost je subjektivna stvar pa je i to normalno.

Usput, monolit za "liječenje zemlje" koji stoji ispred MSU je Pogačnikovo djelo.
Zanovijetalo no está en línea   Reply With Quote
Old September 8th, 2010, 12:23 PM   #647
andrej_99
Registered User

andrej_99's Avatar

Onaj performans se je održao i u Ljubljani, Berlinu, i drugdje gdje su se također rezale i palile zastave, ali su reakcije bile drugačije nego u Hrvatskoj.

Meni su ponekad ovakvi performansi interesantni. Recimo Marine Abramovič, svjetski poznate srbske umjetnice, koja uvjek provocira publiku i testira njihovo odazivanje.
Old September 8th, 2010, 12:33 PM   #648
andrej_99
Registered User

andrej_99's Avatar

Jedna od boljih provokacija je bila za mene plakat za dan mladosti ljubljanske grupe dizajnera Novi Kolektivizem:

http://www.rtvslo.si/slike/photo/104255

Napravilu su plakat za dan mladosti i u konkurenciji više različitih plakata, jugoslovenske vlasti su odabrale baš njihov. Svidjela im se ikonografija. Malo kasnije odkrili su, da se radi o preradi starog nacističkog plakata (na slici desno). I nastao je veliki skandal.
Old September 10th, 2010, 10:02 PM   #649
coki
Registered User

coki's Avatar

Likes (Received): 244

Sada mi je dosta. Stvarno moram reagirati. Već se nekoliko puta desilo da mi post jednostavno "nestane". Ali ovaj put to stvarno nije u redu. Nestao mi je post u kojem regiram na Dolabellinu tvrdnju da sam tupan jer ne vidim smisao u bacanju cigala na pod i nezivanja toga umjetnošću. Post sa mojim odgovorom je obrisan dok je njegov na prethodnoj stranici u kojem me naziva tupanom i dalje tu.
Ovo je forum.Svatko ima pravo na njemu izreći svoje mišljenje. I komentirati tuđe. Ali ovakvo selektivno brisanje postova stvarno nije u redu. Ako je moj post bio uvredljiv, onda je i njegov. Pa bi bilo lijepo da obrišete i njegov. Ili su i ovdje, kao i u mnogim drugim situacijama u ovoj zemlji, neki jednakiji od drugih?

Last edited by coki; September 10th, 2010 at 10:14 PM.
coki no está en línea   Reply With Quote
Old September 10th, 2010, 10:26 PM   #650
MasonicStage™
Nadmoderator

MasonicStage™'s Avatar

coki u čemu je problem? otkad se na forumu tako obraćamo jedni prema drugima?
obrisani su i tvoji i Dolabellini postovi, a ako je ostao na prethodnoj strani jedan post u kojem te se vrijeđa, onda si mi to mogao reći ili poslati mi PM, jer ga nisam namjerno ostavio, niti nikad ne ostavljam uvrede na forumu, ticale se one bilo koga.

ako uvreda stoji, ja ću je odmah obrisati, ali ne razumijem čemu sad neke teorije zavjere.
bez brige, ja sam maksimalno objektivan prema svima, ali ponekad se desi da nešto ne vidim ili preskočim, ipak trenutno jedini moderiram forum od 400,000 postova.
Old September 11th, 2010, 04:51 PM   #651
coki
Registered User

coki's Avatar

Likes (Received): 244

Quote:
Originally Posted by MasonicStage™ View Post
coki u čemu je problem? otkad se na forumu tako obraćamo jedni prema drugima?
obrisani su i tvoji i Dolabellini postovi, a ako je ostao na prethodnoj strani jedan post u kojem te se vrijeđa, onda si mi to mogao reći ili poslati mi PM, jer ga nisam namjerno ostavio, niti nikad ne ostavljam uvrede na forumu, ticale se one bilo koga.

ako uvreda stoji, ja ću je odmah obrisati, ali ne razumijem čemu sad neke teorije zavjere.
bez brige, ja sam maksimalno objektivan prema svima, ali ponekad se desi da nešto ne vidim ili preskočim, ipak trenutno jedini moderiram forum od 400,000 postova.
Problem je upravo u tome što se jedan post obriše, a drugi ne. I oprosti, ali kako sam se ja to obraćao?! Samo sam pitao zašto je nešto obrisano iako je samo reakcija na jednako "ružan" post. Nije mi bilo ni na kraj pameti da se radi o nekim teorijama zavjere, ali post je napisan u trenutku frustracije pa i to izmi u obzir. Ako sam tebe kao moderatora bilo kako uvrijedio, ispričavam se. Uistinu mi to nije bio cilj.
coki no está en línea   Reply With Quote
Old February 7th, 2011, 12:57 PM   #652
Zerg
Dobri ujkan

Zerg's Avatar

Britanski stručnjaci ocrnili zagrebački MSU

U Hrvatskoj su ovih dana posredstvom britanske ambasade boravili ugledni arhitekt Raymond Hole i stručnjak za doživljaj Chris Webster. Obojica su izgradili međunarodnu karijeru, savjetujući velike kulturne i turističke atrakcije poput muzeja i nacionalnih parkova kako najbolje iskoristiti postojeće resurse i privući što veći broj posjetitelja.

U Zagrebu su analizirali potencijal novog Muzeja suvremene umjetnosti, te ukazali na ključne točke koje bi trebalo unaprijediti da bi ta institucija postala ekonomski isplativijom.

Sindrom razglednice

''Zgrada muzeja je solidan komad hardvera, no sada se treba pozabaviti njenim sadržajem. U protivnom će se dogoditi ono što nazivamo sindromom razglednice. Ljudi će doći, fotografirati se pred novim muzejem i produžiti dalje'', upozorava Raymond Hole.

''Ako je suditi po Noći muzeja, već bilježite pad posjećenosti od 30 posto. Muzej prestaje biti novost, sada je na menadžmentu da privuče gledatelje različitim akcijama, uspostavljanjem novih tradicija, tematskim večerima... Ljudi moraju doživjeti muzej kao svoj dom. A tu već na ulazu u zgradu imate problem. MSU djeluje grubo, hladno. Tek u razgovoru s osobljem osjetio sam se dobrodošlim. Treba uložiti u signalizaciju, da ljudi čim uđu znaju gdje se nalaze, kamo se trebaju kretati i što ih čeka. Ne možete očekivati entuzijazam ako posjetiteljima nedostaju bazični orijentiri'', analizira Chris Webster.

Previše konzervativno

''Primijetio sam da imate odličnu zbirku, ali ona nije dobro predstavljena. Strašno je važno imati različite sadržaje prilagođene dobnim skupinama. Idealno bi bilo da u MSU dođe čitava obitelj, pa se roditelji prošeću muzejem s tiskanom brošurom u rukama, a klinci na svoj mobitel skinu muzejsku aplikaciju koja će ih voditi nekim drugim putevima, fokusirajući se na generacijske interese. I kasnije bi mogli razmjenjivati iskustva, jer svatko je vidio nešto drugo'', objašnjava Hole, dodajući da nedostaju i interaktivni sadržaji za najmlađu publiku.

Obojica kažu da je postav vrlo konzervativno predstavljen.
''Osim toga, galerije su pretrpane eksponatima! Kao da sam došao djetetu koje mi odjednom želi pokazati sve svoje igračke. To može strašno umoriti posjetitelje. Potrebno je varirati intenzitet doživljaja i postaviti zanimljivije tematske cjeline'', tumači Webster.

Nužan izlazak na krov

''Na prirodnim točkama zamora, kad je ljudima već dosta hodanja, nismo pronašli nikakve klupe. Ako su meni trebale, zamislite koliko bi trebale mojim roditeljima! Ako ne želite da ljudi uz muzej vežu osjećaj iscrpljenosti, to treba odmah promijeniti. Ne razumijem ni zašto izlazak na krov muzeja nije standardni dio ture. Ovako je jedini način da osoba dobije malo svježeg zraka izlazak iz muzeja, a jednom kad izađu, većina se više neće vratiti unutra'', primjećuje Hole.

''Na izlazu ponovno nedostaje signalizacije. Velikih panoa koji će najaviti iduće događanje. Publiku morate pozvati da se vrati! To može strašno umoriti posjetitelje. Potrebno je varirati intenzitet doživljaja i postaviti zanimljivije tematske cjeline'', tumači Webster.

http://danas.net.hr/kultura/page/201...7/0075006.html

Kratko i jasno. Uprava muzeja bi mogla ovo komotno uzeti u obzir. Ali i smiješni su mi ovi novinari kad kažu da su OCRNILI muzej. Pa samo su ukazali na neke pogreške koje se daju ispraviti. O jebem ti novinarstvo...
Zerg no está en línea   Reply With Quote
Old February 7th, 2011, 01:20 PM   #653
Brko
Yosemite Sam

Brko's Avatar

Baš sam nedavno postao neke fantastične fotografije muzeja pa evo link za one koji ih nisu već odavno vidjeli:http://www.skyscrapercity.com/showth...790304&page=16
Brko no está en línea   Reply With Quote
Old February 7th, 2011, 03:44 PM   #654
Zanovijetalo
Registered User

Zanovijetalo's Avatar

Zanimljive fotke, i crkve u Travnom isto.
Zanovijetalo no está en línea   Reply With Quote
Old February 25th, 2013, 02:14 PM   #655
stric
Što me gledaš?!

stric's Avatar

by Phil Dragash

image hosted on flickr
stric no está en línea   Reply With Quote
Old February 25th, 2013, 02:51 PM   #656
Powers 1791
Deda vas geda!

Powers 1791's Avatar

Likes (Received): 2819

Kad vidim taj muzej mam me potira tam gdje car pjeske ide!!!!!!!!!!
Old February 25th, 2013, 06:54 PM   #657
Optimus pr1me
Registered User

Optimus pr1me's Avatar

Likes (Received): 85

nikak mi ne paše ta lokacija za takvu zgradu

Powers 1791 liked this post
Optimus pr1me no está en línea   Reply With Quote
Old February 25th, 2013, 08:41 PM   #658
Sarcastic Saracen
;)

Sarcastic Saracen's Avatar

Likes (Received): 5205

Meni ne paše lokacija Zagreba, trebali su ga izgraditi u Ameriki. Al kakve smo mi sreće, bil bi to drugi Washington pa opet niš od nebodra.
Sarcastic Saracen no está en línea   Reply With Quote
Old February 25th, 2013, 09:23 PM   #659
FredPerry
Ja sam ranjen kao ptica

FredPerry's Avatar

Likes (Received): 1336

Mislim da se zgrada uklopila..

Mozda da su nekaj malo kontroverznije projektirali, bila bi veca fora.. ipak je to MSU.. Ovo se i nije lose uklopilo u vizure Novog Zagreba, ali mislim da to nije nikakva prednost.. cak je i u sjeni zgrada koje su prek puta, INA-e i Av. malla.
FredPerry no está en línea   Reply With Quote
Old February 25th, 2013, 10:36 PM   #660
Rocky031
Lega s Juga 2

Rocky031's Avatar

Likes (Received): 6155

Quote:
Originally Posted by Sarcastic Saracen View Post
Meni ne paše lokacija Zagreba, trebali su ga izgraditi u Ameriki.
Americi*

Reply

Tags
zagreb

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules