daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Ekonomia, Shėrbimet Publike dhe Turizmi. > Ekonomia

Ekonomia Economic News and Developments.

Reply
 
Thread Tools
Old September 14th, 2010, 03:53 AM   #1681
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,276

Photos of the new €200 million cement plant inaugurated today in Fushė Krujė. The plant has the capacity to produce 1.5 million tons of cement annually.

7t no está en línea   Reply With Quote
Old September 14th, 2010, 09:01 AM   #1682
hakz2007
Moderador
 
hakz2007's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: Riŋkonāda
Posts: 18,389
Likes (Received): 4867

Albanian PM agrees to replace economy minister
Quote:
TIRANA, Albania (AP) -- Albania's prime minister says he has agreed to replace Economy Minister Dritan Prifti, who has been accused by the opposition of corruption.

Sali Berisha's Monday decision comes after a request from a junior partner in his governing coalition, the Socialist Party for Integration, to replace Prifti with its leader, current Foreign Minister Ilir Meta.

The party said the switch was not prompted by opposition claims that Prifti enriched himself through allegedly illicit share deals, but to improve government efficiency.

Under the coalition deal with Berisha's Democrats, the Socialist Party for Integration controls the economy, foreign affairs and health portfolios. It has proposed a new foreign minister to replace Meta.
http://finance.yahoo.com/news/Albani....html?x=0&.v=1
__________________
CAMARINES SUR: SSC CAMSUR | PROJECTS AND CONSTRUCTION | PORTS AND SHIPPING
ASIA'S BEST THREAD: ASEAN REGIONAL NEWS THREAD
VISIT: CAMARINES SUR
hakz2007 no está en línea   Reply With Quote
Old September 14th, 2010, 10:24 AM   #1683
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old September 15th, 2010, 05:53 AM   #1684
Scanderbeg
nacionalisti
 
Scanderbeg's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: Melbourne/Prishtina
Posts: 946
Likes (Received): 254

Fabrika shum e mire por po dhemb me pa at flamur greku aty.
Scanderbeg no está en línea   Reply With Quote
Old September 15th, 2010, 06:49 AM   #1685
Grupi_Armiqsor
...i Maliqit...
 
Grupi_Armiqsor's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 2,552
Likes (Received): 40

Fantastike fare!

Por une kujtoja se kishte disa vite qe ishte hapur? (e them kte se mbaj mend fut-BOLL-istat qe benin proteste se kjo fabrike po "ndoste" kasollet perreth...para nja nje viti :p )

Quote:
Fabrika shum e mire por po dhemb me pa at flamur greku aty.
Titan eshte nje nga firmat me te medhaja ne bote. Nacionalizmat nuk vlejne kur vjen puna per xhepat...

PS: Kan filluar ndertimet ne fabrikat e tjera te cimentos? Mbaj mend nje ne Shkoder dhe nje ne Lezhe si projekte.
Grupi_Armiqsor no está en línea   Reply With Quote
Old September 15th, 2010, 07:27 AM   #1686
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,276

Seament Holding already operates a cement plant in Fushė Krujė, roughly the same size. It produces about 1.4 million tons annually.
There's another large plant under construction in Balldren, Lezhė District. Italo-Albanian company Fassa-Berberi is building that one. That plant is expected to produce about 1.2 million tons of cement annually.
But the biggest one of them all is the plant being built in Mamurras by spanish company Aricam. That plant is expected to produce around 2.6 million tons of cement annually.
7t no está en línea   Reply With Quote
Old September 15th, 2010, 11:53 AM   #1687
kodiak23
Registered User
 
kodiak23's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 406
Likes (Received): 14

Quote:
Originally Posted by Scanderbeg View Post
Fabrika shum e mire por po dhemb me pa at flamur greku aty.
Tani perveq asaj qe the ti mu me duket nga fotot se flamuri grek eshte pak me larte se ai shqiptare dhe kjo nuk duhet te lejohet.
kodiak23 no está en línea   Reply With Quote
Old September 15th, 2010, 12:31 PM   #1688
shqipo
Registered User
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 866
Likes (Received): 106

Quote:
Originally Posted by Grupi_Armiqsor View Post
Fantastike fare!

Por une kujtoja se kishte disa vite qe ishte hapur? (e them kte se mbaj mend fut-BOLL-istat qe benin proteste se kjo fabrike po "ndoste" kasollet perreth...para nja nje viti :p )
kjo nuk eshte fabrika e vetme e cementos e ndertuar ne ate zone!! esht edhe nje tjeter qe esht hapur kohe me pare me menaxhim kinez.


ps. kjo fabrika e cementos qe u hap tani thuhet se esht e goces se sali berishes
shqipo no está en línea   Reply With Quote
Old September 15th, 2010, 01:13 PM   #1689
Zwanse
m'oderatori i ardhshem
 
Zwanse's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: New York
Posts: 2,367
Likes (Received): 291

edhe kaq shum fabrika cimentoja nuk i duhet Shqiperise...

Quote:
Originally Posted by kodiak23 View Post
Tani perveq asaj qe the ti mu me duket nga fotot se flamuri grek eshte pak me larte se ai shqiptare dhe kjo nuk duhet te lejohet.
mu me duken njesoj
Zwanse no está en línea   Reply With Quote
Old September 15th, 2010, 01:51 PM   #1690
SADOSI
Guest
 
Posts: n/a
Likes (Received):

Nuk besoj se do te jene per tregun e brendshme. Ndoshta fitimet jane me te larta ne Shqipėri se vendet tjera per shkak te mungesės se legjislativit ambientalizmit te rrepte. Sidoqoftė, eshte me positive se negative.
  Reply With Quote
Old September 15th, 2010, 02:05 PM   #1691
Noki_pr
Registered User
 
Noki_pr's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: Prishtina
Posts: 145
Likes (Received): 31

Quote:
Originally Posted by shqipo View Post
ps. kjo fabrika e cementos qe u hap tani thuhet se esht e goces se sali berishes
Noki_pr no está en línea   Reply With Quote
Old September 15th, 2010, 05:47 PM   #1692
Grupi_Armiqsor
...i Maliqit...
 
Grupi_Armiqsor's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 2,552
Likes (Received): 40

Quote:
edhe kaq shum fabrika cimentoja nuk i duhet Shqiperise..
Ok...ti hedhim ne here!! :p

Quote:
Nuk besoj se do te jene per tregun e brendshme.
Ajo s'diskutohet.

Tani qe e ver re, ka dhe flamurin e nje kompanie Kineze atje, Sinoma. Most eshte kjo ajo "kinezja" qe tha dikush me siper?

Quote:
Seament Holding already operates a cement plant in Fushė Krujė, roughly the same size. It produces about 1.4 million tons annually.
There's another large plant under construction in Balldren, Lezhė District. Italo-Albanian company Fassa-Berberi is building that one. That plant is expected to produce about 1.2 million tons of cement annually.
But the biggest one of them all is the plant being built in Mamurras by spanish company Aricam. That plant is expected to produce around 2.6 million tons of cement annually.
Po tani qe e ve re, ate qe kisha pare para ca vitesh ishte fabrik tjeter.
Grupi_Armiqsor no está en línea   Reply With Quote
Old September 15th, 2010, 07:38 PM   #1693
mendje-madhi
Pse???
 
mendje-madhi's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 2,016
Likes (Received): 731

Shpresojme ti ndihmoje pak ky investim ne Shqiperi sepse punet nuk shkojne dhe aq mire per kete shoqeri. Cmimi aksioneve te titan-it po shenon gjithnje e me shume ulje ne burse.
mendje-madhi no está en línea   Reply With Quote
Old September 16th, 2010, 12:32 AM   #1694
Zwanse
m'oderatori i ardhshem
 
Zwanse's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: New York
Posts: 2,367
Likes (Received): 291

Quote:
Originally Posted by Grupi_Armiqsor View Post
Ok...ti hedhim ne here!! :p
Tani nuk kemi pse ti hedhim ne ere, derisa jane bere, po duhet pare edhe ana mjedisore, ka nje arsye pse kan qejf ti hapim kta te jashtmit fabrikat ne Shqiperi.

A ka ndonje material se cfare perftimesh ka Shqiperia nga keto farbrika? Car plusesh kemi dhe car minusesh?
Zwanse no está en línea   Reply With Quote
Old September 16th, 2010, 01:10 AM   #1695
daalbo
Registered User
 
Join Date: Feb 2007
Location: Wash, DC
Posts: 2,976
Likes (Received): 222

Quote:
Originally Posted by kodiak23 View Post
Tani perveq asaj qe the ti mu me duket nga fotot se flamuri grek eshte pak me larte se ai shqiptare dhe kjo nuk duhet te lejohet.

Ca njerez s'dine me cfare te kapen. Ku e shikon ti me larte, apo hajt te gjejme shkaqe kot per tu gricur.

Quote:
Originally Posted by 7t View Post
But the biggest one of them all is the plant being built in Mamurras by spanish company Aricam. That plant is expected to produce around 2.6 million tons of cement annually.
The first phase, which according to their website should come online this year, is about half that. Eventually it is said that it should go to that number.

Quote:
Originally Posted by Zwanse View Post
ka nje arsye pse kan qejf ti hapim kta te jashtmit fabrikat ne Shqiperi.
Titan eshte nga kompanite me te medha te cimentos ne bote dhe ka fabrika ne te gjithe boten. Ne fakt tregu i cimentos kontrollohet nga pak kompani qe kane shtrirje ne tere globin. Nje prej ketyre eshte Titani grek, nje tjeter eshte Italcimenti dhe nje tjeter eshte nje kompani franceze, Lafarge. Gjerat mund te kene ndryshuar kohet e fundit dhe mund te jete futur dhe ndonje kompani kineze apo ku ta di sepse s'e kam ndjekur industrine e cimentos qe kur mbarova shkollen. Keshtu qe s'eshte aspak cudi qe Titan te jete prezent ne nje vend si tonin.
daalbo no está en línea   Reply With Quote
Old September 16th, 2010, 01:53 AM   #1696
Zwanse
m'oderatori i ardhshem
 
Zwanse's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: New York
Posts: 2,367
Likes (Received): 291

Quote:
Originally Posted by daalbo View Post
Titan eshte nga kompanite me te medha te cimentos ne bote dhe ka fabrika ne te gjithe boten. Ne fakt tregu i cimentos kontrollohet nga pak kompani qe kane shtrirje ne tere globin. Nje prej ketyre eshte Titani grek, nje tjeter eshte Italcimenti dhe nje tjeter eshte nje kompani franceze, Lafarge. Gjerat mund te kene ndryshuar kohet e fundit dhe mund te jete futur dhe ndonje kompani kineze apo ku ta di sepse s'e kam ndjekur industrine e cimentos qe kur mbarova shkollen. Keshtu qe s'eshte aspak cudi qe Titan te jete prezent ne nje vend si tonin.
ok ok, Titan qenka kompani e 8-te ne bote per ciment. jo keq.

Po une se kisha vetem per kete fabrike, po edhe per ate libanezen qe gjendet po ne Fushe Kruje, edhe per kete Spanjollen qe po behet (qe do jete shum me e madhe qe keto aktualet), edhe nja dy tjera jane ne proces mos gaboj, jane ca si shum. un e kam hallin ketu, mos ndoshta keto fabrika krijojne ndotje katastrofike ne mjedis dhe per kete arsye i ndertojne te ne. Normal qe Shqiperia ka perfitim ekonomik nga to, po kam hallin se mos ndoshta ndotja mjedisore mund te jete e tille qe e zhvlereson fare ate perftimin ekonomik. Vetem hamendje.
Zwanse no está en línea   Reply With Quote
Old September 16th, 2010, 02:04 AM   #1697
Ermir
Registered User
 
Ermir's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Placentia/Pärma/アルバニア
Posts: 6,087
Likes (Received): 2783

Ma merr mendja se teknologjia eshte aq moderne sa ti minimizoje demet ndaj natyres....po varet edhe nga etika e drejtuesve dhe personelit.
__________________
Hello dankness, my old friend.
Ermir no está en línea   Reply With Quote
Old September 16th, 2010, 02:22 AM   #1698
TIAL
Registered User
 
TIAL's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Location: New York
Posts: 1,687
Likes (Received): 89

Prodhimi i cimentos ka qene historikisht nje nga ndotesit kryesor te ambjentin (te pakten ne perndim) po shpresoj qe keto kompani qe i kane ndertuar dhe i menaxhojn kto fabrika te ken sisteme per kontrollimin e ndotjes se ajrit. S'ke ci ben, edhe idustri edhe zero ndotje mjedisore nuk behet. Pastaj Shqipria ka 1001 probleme shume me te rendsishme se kjo, dhe ndotja e mjedisit nga kto fabrika per 10-15 vjet nuk do jet prioritet. Mos te behemi si dhi e zgjebosur me bishtin perpjet. Pastaj me kalimin e viteve (edhe zhvillimin e vendit) qeverine nuk e ndalon njeri qe te ve regulla te reja ne lidhje me ndotjen e mjedisit nga kto fabrika sic kane bere shum vende pasi u industrializuan.
TIAL no está en línea   Reply With Quote
Old September 16th, 2010, 03:19 AM   #1699
Grupi_Armiqsor
...i Maliqit...
 
Grupi_Armiqsor's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 2,552
Likes (Received): 40

Une them ti hedhim ne here!! Ti shkaterrojme!! NUK I DUM! Nuk fitojme asgje!! Po na vjedhin Taljonet, Spanjolet, Greket, Kinzet, Libanezet, Eskimezet, Islandezet, Papua New Ginezet!! Goca e Sali Birishes!!!

Lere mo pastaj ambjentin!! Na prishet MAMURRASI!!!!!Une vdes per Mamurrsin! Pa pune e pa buke ri...po Mamurrasin nuk du me e ndot! Une mund te jem onjoront qe s'marr vesh fare nga industria apo fabrikat...po mu m'ka then kjo ktu:...qe ndot!! Kaq du me di une.

Shume mire u be pytja?? C'jan kto fabrika cimentoje ne Shqiperi? Me sa di une...s'ka fabrika cimentoje ne asnje vend te botes...Pse vine ne Shqiperi kta? Dun me na vjedh! Se ne s'fitojme asgje nga kto gjera...

Kush fiton? Mire qe nje fabrik e tille ka ne punesim 500 veta...Po mu a me ben gje kur shkoj ne Arnautistan nje here ne vit me lag bythen ne det? Jo...atehere NUK I DUM!

Por, per fat te mire...MJAFT do organizoj proteste masive revolucionare...te shtunen ne oren 12 ke kafeja e Mamurrasit.

Jeni te ftuar.Posht Goca e Sali Berishes!
Grupi_Armiqsor no está en línea   Reply With Quote
Old September 16th, 2010, 03:26 AM   #1700
Grupi_Armiqsor
...i Maliqit...
 
Grupi_Armiqsor's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 2,552
Likes (Received): 40

Rroft Mamurrsi!


Vdekje Cimentos!!PS: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of...ent_production Si ishte ajo Toeria e "vendeve te zhvillume" e "vendeve te pazhvillume"?
Grupi_Armiqsor no está en línea   Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 07:45 PM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu