daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Romania & Moldova > Development Forums > Bucharest–Ilfov

Reply

Thread Tools
Old December 11th, 2010, 04:34 PM   #101
AndreiB
Registered User

AndreiB's Avatar

Likes (Received): 70

Quote:
Originally Posted by Somebody902 View Post
Asta e motivul pentru care eu cred ca strapungerea e inca un aranjament de facut bani. Dopul de la Lujerului se va muta in Regie, ca sa nu mai vorbim de viitorul traversarii splaiului de catre studentii de la Politehnica. Cate accidente vor fi acolo...
Solutia cea mai bune pentru traversare ar fi un "pod" pietonal. Facut frumos si cu un concept bun ar putea chiar sa iasa ceva frumos care sa adauge valoare zonei si sa nu arate ca o pasarela peste DN1.

Zona ar trebui identificata, impreuna cu altele (Timpuri Noi, Splaiul Dambovitei langa Biblioteca Nationala, Esplanada, Buzesti-Berzei-Uranus) pentru dezvoltari masive si unitare de cladiri de birouri. Ar trebui adoptate solutii moderne, pentru a da un loc de exprimare de stil avant-garde, si pentru a schimba aspectul zonei.

Eu as prefera concentrarea high-rise-urilor in cateva zone (precum cele identificate mai sus) decat rasfirarea lor prin tot orasul, mai ales prin zone istorice.
AndreiB no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old December 11th, 2010, 07:03 PM   #102
alecu26
Registered User

Likes (Received): 802

nu e rau. Pe acolo cred ca e sens unic Splaiul...sau nu? Cu ceva masuri minime se poate crea un flux continuu. Si dupa aia, dupa Basarab o conexiune buna cu Berzei-Uranus (prin Grivita) si chiar ca e o treaba.
alecu26 no está en línea   Reply With Quote
Old December 11th, 2010, 07:09 PM   #103
ionut
Reaching for the stars

ionut's Avatar

Likes (Received): 34

Quote:
Originally Posted by alecu26 View Post
nu e rau. Pe acolo cred ca e sens unic Splaiul...sau nu?
Da, e sens unic. Sunt doua benzi pe fiecare mal.

Berzei-Uranus e cam prin alta parte, nu prea are treaba cu strapungerea asta... Berzei-Uranus este nord-sud, strapungerea asta este vest-est/centru.

As a sign of appreciation and respect for the Romanian moderators and a few Romanian users, I will not edit all my 4100+ messages. I dedicate all the "work" I've done with passion on SSC to these handful of users. I will only continue to read SSC and be available for these users on PM. Thank you.
ionut no está en línea   Reply With Quote
Old December 11th, 2010, 07:17 PM   #104
alecu26
Registered User

Likes (Received): 802

da...dar asta ajunge foarte aproape de Victoria sau Gara de Nord...care vrei tu. De acolo la Berzei e doar un pas. Se poate face o strapungere intre cele doua strapungeri.
alecu26 no está en línea   Reply With Quote
Old December 11th, 2010, 07:28 PM   #105
cornel001
Balamuc

cornel001's Avatar

Likes (Received): 90

Quote:
Originally Posted by Somebody902 View Post
Asta e motivul pentru care eu cred ca strapungerea e inca un aranjament de facut bani. Dopul de la Lujerului se va muta in Regie,
Mai rasfirati, mai rasfirati...
Old December 11th, 2010, 07:31 PM   #106
ionut
Reaching for the stars

ionut's Avatar

Quote:
Originally Posted by alecu26 View Post
da...dar asta ajunge foarte aproape de Victoria sau Gara de Nord...care vrei tu. De acolo la Berzei e doar un pas. Se poate face o strapungere intre cele doua strapungeri.

Pai ai asa: A1-Virtutii(nod)-splai-Grozavesti-sus pe pasajul Basarab-Titulescu apoi mai departe spre Victoriei.

Si din Victoriei daca vrei sa te plimbi o iei spre sud pe Berzei-Uranus si ajungi in Rahova. Deci cele doua trasee se "unesc" in Piata Victoriei deja.

Eu ziceam ca nu au legatura in sensul ca nu are sens sa mergi pe ambele decat daca vrei sa te plimbi.

Pt ca daca intri din est si vrei spre Rahova/Berceni/sud, nu trebuie sa mergi pana in Victoriei...

As a sign of appreciation and respect for the Romanian moderators and a few Romanian users, I will not edit all my 4100+ messages. I dedicate all the "work" I've done with passion on SSC to these handful of users. I will only continue to read SSC and be available for these users on PM. Thank you.
Old December 11th, 2010, 08:07 PM   #107
Clinlin
We are all pax.

Clinlin's Avatar

Likes (Received): 207

In randarile initiale ale proiectului Semaparc aparea un rond suprapus pe albia Dambovitei, a se vedea mai jos. A fost vreodata inclus intr-un PUZ/PUG (nu stiu dpdv. legal unde ar fi trebuit sa apara)? Pentru ca din ce imi dau seama din proiectul strapungerii, asa ceva nu exista.

Clinlin no está en línea   Reply With Quote
Old January 15th, 2011, 07:24 AM   #108
ionut
Reaching for the stars

ionut's Avatar

Se dezgheata usor-usor treaba dupa iarna (scurta, sper sa nu mai ninga in B) si in acest proiect, asadar:

Quote:
Lucrarile continua si aici, forarile sunt trecute de jumatate, urmeaza sa inceapa sapaturile iar in luna aprilie incepe ridicarea efectiva a pilonului central al podului hobanat.

De asemenea santierul se va extinde in toata zona Ciurel din luna februarie. Pana in luna martie vor fi atacate si celelalte puncte de unde se va incepe lucrarea.

sursa

Old January 15th, 2011, 02:13 PM   #109
Evil78
Registered User

Evil78's Avatar

Likes (Received): 47

"Skyline"-ul Bucurestiului va fi dominat de podurile hobanate. (mai ales daca acestea vor fi si iluminate corespunzator)
De altfel, toata zona Regie/Grozavesti/Basarab/Politehnica, vazuta dinspre podul Ciurel, va arata ft. bine, dupa ce se vor termina podurile, lucrarile la SemaParc si celelate proiecte de birouri din zona)
Evil78 no está en línea   Reply With Quote
Old January 15th, 2011, 03:19 PM   #110
Suburban101
Regular user

Suburban101's Avatar

Likes (Received): 21

Usor usor vor inghiti totul mai putin blocurile commie pe care eu personal le-as decora cat mai divers si cu bun gust posibil . Se pot face N variatii si experimente pe ce a mai ramas din perioada comunista din Bucuresti. Vom avea multe de discutat pe viitor, dar pe alt thread.
Old January 16th, 2011, 08:25 AM   #111
ViitorulPrimar
BANNED

ViitorulPrimar's Avatar

Likes (Received): 0

-Ar fi bun un topic care sa discute cum ar trebui renovate blocurile comuniste din Romania.
Ce decoratii,ce culori,ce combinatii de culori,ce materiale,cat costa ,ne permitem sa le renovam?,ce exemple bune avem etc.
ViitorulPrimar no está en línea   Reply With Quote
Old January 16th, 2011, 08:36 AM   #112
cornel001
Balamuc

cornel001's Avatar

Old January 16th, 2011, 09:45 AM   #113
.andy.
Registered User

.andy.'s Avatar

Likes (Received): 135

Quote:
Originally Posted by cornel001 View Post
Not very helpful...

Quote:
Originally Posted by ViitorulPrimar View Post
-Ar fi bun un topic care sa discute cum ar trebui renovate blocurile comuniste din Romania.
Ce decoratii,ce culori,ce combinatii de culori,ce materiale,cat costa ,ne permitem sa le renovam?,ce exemple bune avem etc.
Exista. Aici.

---
.andy. no está en línea   Reply With Quote
Old January 16th, 2011, 11:07 AM   #114
cornel001
Balamuc

cornel001's Avatar

ce helpful nene ca era la 2 "pasi" sub topicul asta, adica in top 3 recente, nu ascuns pe undeva.
Old January 16th, 2011, 11:58 AM   #115
Baiazid
BANNED

Likes (Received): 1002

Quote:
Originally Posted by ViitorulPrimar View Post
Cum bine zicea cineva: Elena, tu esti?!
Baiazid no está en línea   Reply With Quote
Old January 16th, 2011, 12:49 PM   #116
Suburban101
Regular user

Suburban101's Avatar

Vina imi pica mie : nu am scris "celalalt thread ". oooops
Oricum mai devreme sau mai tarziu va trebui sa integram si blocurile commie cu pasajele hobanate si cladirile "sticloase" nou aparute. Aici vroiam sa fac referire.
Old February 3rd, 2011, 02:42 PM   #117
Le Clerk
In the brig

Likes (Received): 2397

Quote:
Exproprieri de 71 milioane de euro pentru Penetrația Splaiul Independenței – Autostrada A1
03 Feb

Exproprierile pentru Penetrația Splaiul Independenței – Ciurel – Autostrada București-Pitești reprezintă peste 50% din costul de construcție a lucrării. Primăria Capitalei ar trebui să plătească peste 300 milioane de lei (aprox. 71 milioane euro) pentru exproprieri, în condițiile în care cheltuielile pentru construcția și montajul lucrării sunt de 579 milioane de lei.

”Peste 300 de milioane de RON ne vor costa exproprierile pentru această lucrare. De asta am rugat proiectantul să ia în considerare construirea unui tunel subteran de 3-4 kilometri, în așa fel încât să nu mai fim nevoiți să apelăm la exproprieri. De acum trebuie să trecem la tuneluri subterane pentru că nu mai avem bani pentru exproprieri”, a declarat primarul general Sorin Oprescu, aflat în vizită pe șantierul lucrării Penetrația Splaiul Independenței – Ciurel – Autostrada București-Pitești.

Suprafața de teren expropriabil pentru această lucrare este de 400.800 metri pătrați, dintre care doar jumătate se află pe teritoriul municipiului București.

Noua lucrare constă în realizarea unui sistem rutier de tip ”drum expres” care va conecta Splaiul Independenței cu autostrada A1, ca alternativă la bulevardul Iuliu Maniu. Întreaga lucrare va avea 8,3 kilometri și va fi prevăzută cu câte trei benzi pe fiecare sens de mers, iar în anumite zone, de o parte și de alta a drumului vor fi realizate străzi colectoare a traficului zonal.

De asemenea, în cadrul proiectului sunt prevăzute mai multe noduri rutiere denivelate la intersecțiile Șoseaua Virtușii-Splaiul Independenței, penetrația A1-Uverturii și în zona pasajului CFR de la Ciorogârla.

În prezent, constructorii lucrează la realizarea nodului Splaiul Independenței-Virtuții care constă în realizarea unui pod hobanat (după modelul celui de pe Pasajul Basarab) peste râul Dâmbovița și a unui pod cu tabliere din beton armat, inclusiv a bretelelor de racordare cu cele două străzi.

Întreaga lucrarea are un termen de execuție de 35 de luni, urmând a fi terminată la sfârșitul anului 2013. Costul total este de 579 milioane de lei (137 milioane euro).
Sursa
Le Clerk no está en línea   Reply With Quote
Old February 3rd, 2011, 05:47 PM   #118
Ayceman
Registered User

Ayceman's Avatar

Likes (Received): 4

Nu mai pot cu site-urile de știri. Dacă tot au trecut multe pe tastatura românească nouă (conform standardului din 2003), cu tot cu glifele corecte pentru ș și ț, de ce dracu nu folosesc și ghilimelele corecte când e mai ușor? În articolul precedent văd că folosesc ”text”, în loc de „text”. Culmea e că „ e pe poziția ` și ” pe ~, deci e mai rapid să scrii corect că nu mai apeși un Shift.
Ayceman no está en línea   Reply With Quote
Old February 3rd, 2011, 06:26 PM   #119
Suburban101
Regular user

Suburban101's Avatar

Possible change of plans :

Quote:
Un tunel de 3-4 kilometri va lega Splaiul Independenţei de A1

Primarul general al Capitalei, Sorin Oprescu, vrea un tunel de 3-4 kilometri la străpungerea Splaiul Independenţei-Ciurel-Autostrada Bucureşti-Piteşti.
Sursa: Agerpres

De aceea, edilul-şef i-a cerut astăzi proiectantului să găsească soluţii pentru ca, în locul unei porţiuni din drum, care ar fi traversat mai multe terenuri private să fie construit un tunel.

„Prefer să dau banii pe tunel decât pe exproprieri. Tunelul ar urma să aibă vreo 3-4 kilometri şi să fie construit la 7 metri adâncime, ca să nu avem probleme cu reţelele edilitare", a spus Oprescu, în opinia căruia s-ar putea reduce astfel şi costul total al lucrărilor. Potrivit primarului general, în prezent, din cele aproximativ 580 de milioane de lei alocaţi pentru această străpungere, peste 300 de milioane le vor reveni celor care urmează să fie expropriaţi.

Drumul ar urma să aibă o lungime de 8,3 kilometri şi trei benzi pe sens, din care una specială pentru mijloacele de transport în comun.

Specialiştii municipalităţii susţin că, prin realizarea acestei lucrări, Splaiul Independenţei va fi legat direct de autostrada A1 (Bucureşti - Piteşti), eliberând traficul de pe bulevardul Iuliu Maniu. Tot pentru fluidizarea traficului pe Iuliu Maniu, primăria ar putea construi anul acesta „două-trei pasaje pietonale”.

Ce-i drept un tunel e mai greu de intretinut pe termen lung, chit ca scapa de exproprieri . Daca se dovedeste a fi real, macar nu umplem orasul cu pasaje si drumuri suspendate, ci va fi si ceva mai divers.

EDIT: Vad ca s-a mai postat stirea asta de catre Le Clerk . Pana la urma nu se stie sigur daca va fi tunel sau suspendat?
Old February 3rd, 2011, 07:51 PM   #120
nbk
Registered User

nbk's Avatar

Likes (Received): 23

asta inseamna ca "autostrada suspendata" a lui Oprescu e posibil sa fie........."ingropata"?
Lasand gluma la o parte ar fi ceva inedit pentru Bucuresti un tunel de asemenea proportii, cat despre utilitate nu stiu care solutie se potriveste mai bine.
nbk no está en línea   Reply With Quote

Reply

Thread Tools

Posting Rules