daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Romania & Moldova > Development Forums > Bucharest–Ilfov

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old February 10th, 2011, 01:53 PM   #3181
Le Clerk
AUTOBANN.ED

Le Clerk's Avatar

Likes (Received): 3450

Quote:
Un nou drum expres de 5 kilometri se construiește în Capitală
10 Feb

Primăria Capitalei vrea să construiască un drum expres la ieșirea din București. Noua arteră va fi construită de la Bd. Poligrafiei până la Șoseaua de centură a Capitalei. Planul Urbanistic Zonal pentru realizarea lucrării a fost făcut, însă proiectul nu a fost trecut în bugetul Primăriei pe acest an.

Noul drum aflat în planurile Primăriei Capitalei va avea cinci kilometri și va reprezenta o alternativă pentru ieșirea din Capitală. Viitoarea arteră, va începe de la Bulevardul Poligrafiei, ca o continuare a sa, și va trece peste Lacul Grivița, peste Șoseaua Gheorghe Ionescu Sisești și se va încheia la Șoseaua de centură a Capitalei.

Va fi de fapt un drum expres cu 2-3 benzi pe sens, mărginit în anumite secțiuni de străzi colectoare a traficului zonal”, a precizat pentru B365,ro, Ion Dedu, director executiv al Direcției Transporturi, Drumuri și Sistematizarea Circulației din cadrul Primăriei Capitalei.

Noul drum va fi construit la nivelul solului, dar va avea și mai multe secțiuni supraterane. “Vor fi mai multe poduri construite pe parcurs, de exemplu peste Șoseaua Sisești”, a precizat Ion Dedu.

Inițial, prin această zonă era proiectată să intre în Capitală Autostrada București-Ploiești, însă ulterior Compania Națională de Autostrăzi și Drumuri Naționale a renunțat la acest traseu, alegând varianta Tunari-Pipera.

Primăria a întocmit deja un PUZ pentru viitorul drum expres, însă proiectul rămâne în așteptare, cel puțin în acest an. Astfel, noua lucrare nu se regăsește în planul de buget pe anul 2011.

Un sistem rutier de tip drum expres este în construcție acum și la intersecția Splaiul Independenței cu Șoseaua Virtuții. Penetrația Splaiul Independenței – Ciurel – Autostrada București-Pitești va avea o lungime de 8,3 kilometri și va fi prevăzută trei benzi pe sens. Deocamdată a început realizarea podului hobanat peste râul Dâmbovița, lucrare ce va dura până în vara lui 2012. Cu o lungime de 235 de metri și o înălțime de 68 de metri, podul hobanat va fi construit între strada Piatra Craiului și Șoseaua Virtuții. Întregul proiect va fi încheiat în 2013.
Sursa
Castles and Mansions in Romania
Le Clerk no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old February 10th, 2011, 07:57 PM   #3182
nebunul
Basarabia e Romania

nebunul's Avatar

Likes (Received): 195

Quote:
Originally Posted by alecu26 View Post
daca baiatul asta de Oprescu va juca chiar si mediocru la alegerile din 2012...are toate sansele sa fie ales. (pana atunci vor fi proaspete inca in memoria publica deschiderea de la Basarab, si posibil deschis si la Barbu Vacarescu). Mihai Bravu am inoielile mele ca va fi gata chiar si pana la alegeri cu toate presiunile.

Dupa aceasta....alegerile urmatoare (2016) chiar ca nu poate sa le piarda...atunci urmand pe val parcari peste parcari deschise, alte 2-3 pasaje denivelate deschise (charles de gaulle - parcare si pasaj), doamna ghica cu colentina, pentratia de la Splai-A1), etc, etc.

Hopul...acum va fi....in 2012.
Daca baiatu' asta mai castiga o tura s-a dus draku' Bucurestiul Oare chiar nu se gaseste o valoare sa iasa la inaintare sa scapam de pacaliciul asta?!

Timpul pentru Unire niciodată nu va veni de la sine, dacă nu-l vom face şi aduce fiecare dintre noi, cei care ne dorim Unirea cu adevărat.
“DACĂ VISUL UNORA A FOST SĂ AJUNGĂ ÎN COSMOS, EU VIAŢA ÎNTREAGĂ AM VISAT SĂ TREC PRUTUL” (GRIGORE VIERU)
nebunul no está en línea   Reply With Quote
Old February 10th, 2011, 09:51 PM   #3183
Ayceman
Registered User

Ayceman's Avatar

Likes (Received): 4

Da, siiiigur..... se duce dracu Bucureștiul dacă e reales un primar care pe lângă ocuparea funcției a mai făcut și câte ceva pentru oraș... văd logica

N-or fi el un geniu al administrației, dar hai să fim serioși, e un improvement. Dacă a zis Băse că e nașpa Oprilă nu înseamnă că trebuie să-l și crezi.
Ayceman no está en línea   Reply With Quote
Old February 10th, 2011, 10:57 PM   #3184
nebunul
Basarabia e Romania

nebunul's Avatar

Quote:
Originally Posted by nebunul View Post
Una veche ... dar de actualitate ...

Timpul pentru Unire niciodată nu va veni de la sine, dacă nu-l vom face şi aduce fiecare dintre noi, cei care ne dorim Unirea cu adevărat.
“DACĂ VISUL UNORA A FOST SĂ AJUNGĂ ÎN COSMOS, EU VIAŢA ÎNTREAGĂ AM VISAT SĂ TREC PRUTUL” (GRIGORE VIERU)
Old February 10th, 2011, 11:08 PM   #3185
giovani kun
====(^.^)====

giovani kun's Avatar

Likes (Received): 529

I have to admit funny
giovani kun no está en línea   Reply With Quote
Old February 11th, 2011, 11:46 AM   #3186
crashu
Registered User

crashu's Avatar

Likes (Received): 3

yep.. funny..

Dar pana una alta trebuie sa recunosc ca Operscu m-a surprins placut pana acum. Proiectele chiar s-au miscat(cele de infrastructura).. nu am mai auzit scuze multe si lungi ca in trecut... Pai pun pariu ca daca era vreun primar de la pd,psd,pnl.. aveau toata ziua criza in sus si in jos in gura si nu se mai facea nimic... Nu stie el multe.. Da stie sa isi faca ordine in administratie.. Sa stiti ca si spitalul univeristar statea destul de bine cat a fost el director.. Sa nu credeti ca sunt pro Oprescu(la alegeri eram total impotriva lui) dar cand trebuie sa recunosti ca ai gresit.. trebuie..
crashu no está en línea   Reply With Quote
Old February 11th, 2011, 12:54 PM   #3187
alecu26
Registered User

Likes (Received): 918

eu vorbesc mai degraba de receptia publica a lui Oprescu....

Va fi vazut de mult ca un mare "ctitor"....In plus va beneficia de valul negativ la adresa PDL...

Eu zic ca vom vedea un castig poate chiar din primul lui in 2012. Pur si simplu nu are contracandidat. Iar PC-PNL-PSD s-ar putea sa faca non-combat.
alecu26 no está en línea   Reply With Quote
Old February 11th, 2011, 03:07 PM   #3188
COTNARI
Registered User

COTNARI's Avatar

Likes (Received): 22

Puz-ul parcajului Alba Iulia in dezbatere publica

http://www4.pmb.ro/wwwt/L52/docs/04_20110211.pdf

Webcams
SIBIU, BUCHAREST: Revolutiei Square, Universitate, Unirii, FOCSANI
COTNARI no está en línea   Reply With Quote
Old February 11th, 2011, 05:16 PM   #3189
Cosmin
Euro Mod

Cosmin's Avatar

Likes (Received): 5500

Oprescu = Boris with a normal hairdo. Nuff said. I'm not worried though, since I'm sure he'll win again because as far as I can tell, he managed to impress a lot of people with his smartass attitude, perceived intransigence, branding old projects as his own (as long as he gets them done...) and half-baked projects like that urban motorway wet dream/project of his. It's why he got elected in the first place.

I don't care to be honest. As long as he continues turning to old projects and implements them even half right, then we're ok. It's just that I've lost any hope of having a real mayor in this city, at least until some new faces come along.

Like with London's Boris, there will always be plenty of people in awe of his imaginary mayoral skills and if London can **** it up like that, we can certainly achieve much, much more. Too bad we don't have articulated buses anymore, so unlike Boris he can't take them off the streets and claim he did a smart thing.
Old February 11th, 2011, 07:24 PM   #3190
giovani kun
====(^.^)====

giovani kun's Avatar

Likes (Received): 529

We should not politicized this thread , we have more important traffic issues to discuss
giovani kun no está en línea   Reply With Quote
Old February 11th, 2011, 10:09 PM   #3191
nebunul
Basarabia e Romania

nebunul's Avatar

Quote:
Originally Posted by crashu View Post
yep.. funny..

Dar pana una alta trebuie sa recunosc ca Operscu m-a surprins placut pana acum. Proiectele chiar s-au miscat(cele de infrastructura).. nu am mai auzit scuze multe si lungi ca in trecut...
Pe bune, sunt socat de creditul pe care i-l acorzi! Da-mi niste exemple conctete in afara de proiecte care erau incepute (santier efectiv) inainte de venirea sa. Sincer si fara misto, da-mi macar 3 exemple de proiecte incepute de la zero in timpul mandatului sau !!!

Quote:
Originally Posted by Cosmin View Post
Oprescu = Boris with a normal hairdo. Nuff said. I'm not worried though, since I'm sure he'll win again because as far as I can tell, he managed to impress a lot of people with his smartass attitude, perceived intransigence, branding old projects as his own (as long as he gets them done...) and half-baked projects like that urban motorway wet dream/project of his. It's why he got elected in the first place.
Sooooo true

Old February 11th, 2011, 11:15 PM   #3192
AndreiB
Registered User

AndreiB's Avatar

Likes (Received): 71

Mie mi s-ar parea o idee buna sa se afiseze pe harta de la metrou si liniile upgradate, semi-separate de trafic (gen 41, si sper pe viitor 5). Posibilitatile de transbordare sunt foarte bune pentru amandoua, si amandoua pot servi ca niste "quasi-magistrale de metrou". Cel putin pentru iesire din izolatul cartier Drumul Taberei, 41 este mai bun decat alte alternative (cu transbordare la Crangasi).

Please complete my census of problems in Bucharest.
AndreiB no está en línea   Reply With Quote
Old February 12th, 2011, 07:55 PM   #3193
crashu
Registered User

crashu's Avatar

Quote:
Originally Posted by nebunul View Post
Pe bune, sunt socat de creditul pe care i-l acorzi! Da-mi niste exemple conctete in afara de proiecte care erau incepute (santier efectiv) inainte de venirea sa. Sincer si fara misto, da-mi macar 3 exemple de proiecte incepute de la zero in timpul mandatului sau !!!

Sooooo true
Pai fara santier inceput de inainte sunt multe proiecte care au inceput.. Ca de exemplu parcarea de la univeristate, pasajul de la piata Charles de Gaule + parcare, strapungerea A1 - splai, pasajul din pipera peste barbu vacarescu, supralargirea Buzesti - Uranus... Si lista continua.. plus ca incep proiecte noi anul asta gen mihai bravu.. Dar oricum eu nici nu am facut referire la proiecte noi, tot ce spuneam e ca proiectele merg cum trebuie.. chiar si pe timp de "scuza"(criza)...
Old February 12th, 2011, 09:36 PM   #3194
ionut
Reaching for the stars

ionut's Avatar

Likes (Received): 34

Ne apropiem de final la Basarab, se pune iluminarea in zona Grazavesti. Looks kinda funky! I like it.

sursa

As a sign of appreciation and respect for the Romanian moderators and a few Romanian users, I will not edit all my 4100+ messages. I dedicate all the "work" I've done with passion on SSC to these handful of users. I will only continue to read SSC and be available for these users on PM. Thank you.
ionut no está en línea   Reply With Quote
Old February 12th, 2011, 09:43 PM   #3195
AndreiB
Registered User

AndreiB's Avatar

Likes (Received): 71

Me too. Sa speram ca o sa fie si podul luminat artistic.

Please complete my census of problems in Bucharest.
AndreiB no está en línea   Reply With Quote
Old February 12th, 2011, 10:09 PM   #3196
Evil78
Registered User

Evil78's Avatar

Likes (Received): 96

Desi mie imi plac mai mult stalpii cu minim un colac de cabluri, si cu 2-3 straturi de afise, merge si asa.
Evil78 no está en línea   Reply With Quote
Old February 12th, 2011, 10:31 PM   #3197
waddler
BANNED

Likes (Received): 6

Quote:
Originally Posted by Evil78 View Post
Desi mie imi plac mai mult stalpii cu minim un colac de cabluri, si cu 2-3 straturi de afise, merge si asa.
Nu-ți fie teamă, se va face probabil și vreun upgrade în sensul ăsta
waddler no está en línea   Reply With Quote
Old February 13th, 2011, 12:05 AM   #3198
crashu
Registered User

crashu's Avatar

Sper ca va referiti doar la beculete de craciun ... By the way.. pe bulevardul aerogarii din cartierul baneasa au cazut cablurile Din fericire nu a mai ramas nici macar cablul de curent.. cablu care am vazut ca a ramas in mod normal pe alte artere rase de NET CITY.. In zona romana au cazut cablurile? Ca stiu ca si acolo s-au facut lucrari la netcity cam in aceiasi perioada ca cele din baneasa.
Old February 13th, 2011, 05:23 AM   #3199
Pastaie
Registered User

Pastaie's Avatar

Likes (Received): 40

NU
Pastaie no está en línea   Reply With Quote
Old February 13th, 2011, 05:59 AM   #3200
24days
BANNED

Likes (Received): 16

Ce usurare sa vad stalpi albi (si nu albastrii) de iluminat, cu un design "netraditional".
24days no está en línea   Reply With Quote

Reply

Thread Tools

Posting Rules