daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Bosna i Hercegovina > Ekonomija i razvoj > Privreda, Infrastruktura i Transport

Privreda, Infrastruktura i Transport Economy, infrastructure and transport

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Closed Thread

Thread Tools Rating: Thread Rating: 19 votes, 3.05 average.
Old February 11th, 2011, 02:16 PM   #481
Bad_Hafen
BANNED

Likes (Received): 145

Ma jasta, a ti imas neki naucni dokaz kojim se kaze da je to sarajevsko? Naravno da ne, tako se govori u svim gradovima, a vremenom i u manjim sredinama u BiH.
Bad_Hafen no está en línea  

Sponsored Links

Old February 11th, 2011, 03:12 PM   #482
Hugo Cross
Registered User

Likes (Received): 1022

Quote:
Originally Posted by The_Night_Hawk View Post

Slovenija koja ima puno vise love nego mi nije zavrsila svoju mrezu cesta.
Niti planira do 2020, znaci ide se kad se moze i koliko moze....
Slovenija je glavninu posla obavila, tj. pružila je autocestovnu mrežu u 4 glavna pravca (primorski, gorenjski, dolenjski i štajerski). Ostaje samo dovršiti par kilometara na gorenjskom pravcu i isto tako od Ptuja prema hrvatskoj granici, i to bi bilo to.

Sve ostalo nije od tolikog značaja (barem njima) i radit će se postupno.

Hugo Cross no está en línea  
Old February 11th, 2011, 03:27 PM   #483
BNX
cue the apocalypse

BNX's Avatar

Likes (Received): 7579

[QUOTE=The_Night_Hawk;72425689Slovenija koja ima puno vise love nego mi nije zavrsila svoju mrezu cesta.[/QUOTE]

O čemu ti to?

http://www.dars.si/Dokumenti/O_avtocestah_21.aspx

Kamo sreće mi ikad postignemo tako "nezavršenu" mrežu AP...
BNX no está en línea  
Old February 11th, 2011, 03:51 PM   #484
atlantis.
Modulator

atlantis.'s Avatar

Likes (Received): 377

Quote:
Originally Posted by ampicilin View Post
Dakle slazem se sa ostalim, Orasje - Tuzla - Zepce ( Tuzla, Zivinice, Banovici, Zavidovici, Zepce ) jeste dobro rjesenje, iako je i to potreban tunel ( Banovici - Vozuca ) a od Vozuce do Zepca manje vise sve je ravno uz par mostova.
Tu se svi slazemo. Niko se ovdje ne buni protiv uvezivanja Tuzle prema sjeveru i jugu.
Iako ce autput izmedju Sarajeva i Tuzle ici preko Zepca, ja mislim da bi Tuzla i Sarajevo trebali povezani direktnom prugom preko Varesa i Banovica. Na taj nacin bi barem postojala alternativa autoputu i putu preko Kladnja.
Quote:
Ali realno govoreci ukoliko debilna, idiotska i iznimno nesposobna vlada fbiha dobije naslijedje stare politike prema Tuzli, Autoput 5C ce se i izgraditi a radovi na ovom pomenutom Tuzlanskom autoputu nece ni poceti.
I ovdje se svi slazemo, ali nije "Sarajevo" samo krivo za debilizam u vlasti FBiH i BiH. Svi smo mi zajedno krivi. Ne vidim da iko iz Sarajeva brani bivsu vlast.
JP Autoceste je jedina svijetla tacka, jer je malo odvojena od politike.
Quote:
Koliko god vi to pokusavali prikriti sami morate priznati da je odnos vlade fbiha prema tuzli uzas, kao da smo u nekoj trecoj drzavi zato se mi okrecemo Hrvatskoj prvenstveno pa i BG.
E, u ovom grmu lezi zec - dok god budemo podijeljeni na "mi" i "vi", ne pise nam se dobro. A, ovu podjelu mnogo vise potenciraju Tuzlaci, Zenicani, Biscani, Banjalucani i ini, nego sto to rade Sarajlije. Vecinom po forumima vidim prituzbe na Sarajevo, nego iz Sarajeva, a i nas tlaci ista vlada koja se vecinom izabere po manjim mjestima (ovdje ne mislim na Tuzlu, nego na provinciju).
atlantis. no está en línea  
Old February 11th, 2011, 04:06 PM   #485
The_Night_Hawk
Registered User

The_Night_Hawk's Avatar

Likes (Received): 3

Neki nemaju pametnijeg posla nego da se hvataju za svaku riječ...
O čemu ja to?
Pa o tome da Slovenija nije ZAVRŠILA svoju mrežu AP i neće dok ne bude mogla.
Dakle,da ljudi imaju taj tempo.
@BNX:ne sumnjam u tvoje dobre namjere, ali nemoj više da mi lupaš linkove
na nečije sajtove,jer imam 40 godina,kompjuter,volju da surfujem po tim stranicama,znm da postoje, itd...
Čega sam se nagledao po evropskim podforumima,dođe mi da plačem od muke.
A to gdje smo mi znam i muka mi je,ali jbg,tako nam je kako nam je...

Mito nije dobar...Ako nije Alfa MiTo!!!
The_Night_Hawk no está en línea  
Old February 11th, 2011, 04:44 PM   #486
Alien x
Moderator

Alien x's Avatar

Likes (Received): 1541

Quote:
Originally Posted by atlantis. View Post
ja mislim da bi Tuzla i Sarajevo trebali povezani direktnom prugom preko Varesa i Banovica. Na taj nacin bi barem postojala alternativa autoputu i putu preko Kladnja.
Bilo bi ljepo. I ako je samo 26 km zracne linije od jedne zeljeznice do druge, nije bas najlaksi teren. Kod Varesa se penje na preko 800 mt nadmorske visine a banovici se nalaze na 400 mt. I izmedu imas dva prevoja i jedan kanjon. Bilo bi to remek djelo od zeljeznice, nalik na dvije bradinske rampe, ili busiti dva ogromna tunela sa dugackim mostom izmedu. Ipak nismo Svicarska.

Quote:
Originally Posted by atlantis. View Post
Vecinom po forumima vidim prituzbe na Sarajevo, nego iz Sarajeva, a i nas tlaci ista vlada koja se vecinom izabere po manjim mjestima (ovdje ne mislim na Tuzlu, nego na provinciju).
Vladu sigurno ne biraju ni sarajevo ni tuzla jer i danas su de facto u opoziciji.
Alien x no está en línea  
Old February 11th, 2011, 05:22 PM   #487
hatunash
Registered User

hatunash's Avatar

Likes (Received): 27

HDZ,care,fakat te smatram jednim od ozbiljnijih forumasa. Al teze kako, eto, Tz aerodrom nema ekonomsku isplativost su, u najmanju ruku, bezobrazne. NIJEDNO federalno ministarstvo nije smjesteno u Tz, NIJEDNA drzavna institucija... Pa naravno da ce sve u Sa i prosperirat kad se i u buducnost gleda kroz prizmu sadasnje situacije (koja je "bajna").
I kaze,hoce ovi svoje,oni svoje...
PA NIJE NI CUDO!

Ne kaze niko da treba radit ekonomski (zasad) neopravdane poteze. Ali,brate, ovakav nipodastavajuci stav vrijedja i to nije malo. Nazovi to kompleksom, frustracijom, nerealnoscu ili necim trecim,al stvarno je tako.

P.S.
Quote:
Originally Posted by ramboamadeus View Post
Pravopisne greske (ovog nivoa) na uvodnom postu su po meni nedopustive. Narocito zato sto se radi o par prosto-prosirenih recenica. Dalje, pogledaj u kojem pravcu se razvija ova tema. Postavio je sliku koju ne mozemo vidjeti. Unatoc objasnjenju kako da to uradi. Jos uvijek mu ne uspijeva.
Moj prijedlozi su:
-brisati potpuno ovu temu
-ili, ako vec ima smisla da ova petlja dobije zasebnu temu, brisati sve i poceti ispocetka

Sta misli LM?
O cemu ti bolan??? Kakve pravopisne greske? Jesil ti pri sebi? Kakvo ukidanje teme? OVO JE FORUM, a ne cas gramatike domaceg jezika.
Old February 11th, 2011, 05:27 PM   #488
LordMarshall
Evil is a Point of View

LordMarshall's Avatar

Location: Banja Luka - San Francisco - Washington DC - Taipei - Damascus - Amman - Jakarta - Seoul
Likes (Received): 1175

diskusija krece u opasne vode....

zadnje uporozenje prije gasenja teme....

“The Roots of Violence: Wealth without work, Pleasure without conscience, Knowledge without character, Commerce without morality, Science without humanity, Worship without sacrifice, Politics without principles” - Mahatma Gandhi

LordMarshall está en línea ahora  
Old February 11th, 2011, 05:37 PM   #489
HDZ
HDZ

HDZ's Avatar

Likes (Received): 292

Quote:
Originally Posted by hatunash View Post
HDZ,care,fakat te smatram jednim od ozbiljnijih forumasa. Al teze kako, eto, Tz aerodrom nema ekonomsku isplativost su, u najmanju ruku, bezobrazne. NIJEDNO federalno ministarstvo nije smjesteno u Tz, NIJEDNA drzavna institucija... Pa naravno da ce sve u Sa i prosperirat kad se i u buducnost gleda kroz prizmu sadasnje situacije (koja je "bajna").
I kaze,hoce ovi svoje,oni svoje...
PA NIJE NI CUDO!

Ne kaze niko da treba radit ekonomski (zasad) neopravdane poteze. Ali,brate, ovakav nipodastavajuci stav vrijedja i to nije malo. Nazovi to kompleksom, frustracijom, nerealnoscu ili necim trecim,al stvarno je tako.
Nevidim šta je bezobrazno.To je samo konstatcija Zar ima isplativost? Ako je tako zašto neradi? Pa vidiš li koliko je i sarajevski isplativ?
Ti misliš da SA prosperira na račun Ministarstava? U tim ministarstvima nema puno sarajlija. Barem ne onih koji uzimaju veliku lovu i voze se skupim autima. Od njih se ne prosperira.
Sarajevo je sada u krizi (vidi bodžet) zato što živi na račun trgovine i usluga, a industrija gotovo uništena. Zaista nema na čemu da mu bilo ko zavidi.
Old February 11th, 2011, 05:53 PM   #490
HDZ
HDZ

HDZ's Avatar

Likes (Received): 292

Da još nešto pojasnim. Ja sam letio sa tuzlanskog aerodroma i zaista sam se jadno osjećao u onoj zgradici (bez sadržaja koje mora imati) poslije putešestvija od kuće do Sa aerodroma pa do TZ aerodroma. Iskreno bilo mi je stid što su se tako osjećali i neki stranci koji su išli samnom. U TZ aerodrom treba uložiti pare i osposobiti ga i sve će to neko uraditi kad-tad, ali prvo mora da nađe u tome računicu (profit) ili da država uloži pare i da neočekuje profit što je sada fantazija (nema para).
Old February 11th, 2011, 05:55 PM   #491
GoldenTree
BANNED

Likes (Received): 14

Quote:
Originally Posted by HDZ View Post
A o kojoj autocesti pričamo, "vrsni projektantu" i "stručnjaku za sve i svašta". O Koridoru Vc ili nekoj drugoj? Umiješ li barem čitati?
Pa sad za tebe jesam vjerovatno strucnjak u svemu, bez lazne skromnosti.

Trasa koridor 5C je mogla ici istocnije u liniji Tuzle, tacnije blize Tuzle u zavisnosti od terena i da se i istocnija Tuzla i Maglaj zapadniji ukljuce sa nekim prikljuccima (Tuzla autocestovnim prikljuckom u punom profilu) dugim maksimalno 20-25 km po prikljucku na njega sa istoka odnosno zapada. Uglavnom kao Bosancu mi se nikako ne svidja infrastrukturno zapostavljanje Tuzle i Bosanske Krajine. Takve stvari bude autonomastvo i nerazvijaju drzavu ravnomjerno. Nije cilj imati na par kvadratnih kilometara maglovite sive doline preveliku konentraciju stanovnistva i kapitala, jer je sve podredjeno tome, a u ostatku pustos i nerazvijenost. Ako ima 750 miliona EUR od Sarajeva do Mostara za 90 km dionicu, ima da ima i za Tuzlu i za Bihac i to u punom profilu autocestu, svakako se zaduzuje.

U odgovoru onom drugom, naravno nije tajna da pametne drzave prave i kapitalne infrastrukturne projekte za koji unaprijed znaju da ce im donositi gubitke, ali zbog nacionalnih ovih ili onih razloga ipak ulazu u njih i prave ih. Recimo taj pravac bi bio Sarajevo-Mostar dionica. Vec sad se zna da je to neisplativa dionica, jer je enormno skupa. E sad da li je to projektantska greska ili ne, ne znam, da li se moglo angazovanjem nekog drugog projektanta sta tu ustedjeti, ne znam.

Last edited by GoldenTree; February 11th, 2011 at 06:04 PM.
GoldenTree no está en línea  
Old February 11th, 2011, 06:10 PM   #492
GoldenTree
BANNED

Likes (Received): 14

Quote:
Originally Posted by HDZ View Post
Da još nešto pojasnim. Ja sam letio sa tuzlanskog aerodroma i zaista sam se jadno osjećao u onoj zgradici (bez sadržaja koje mora imati) poslije putešestvija od kuće do Sa aerodroma pa do TZ aerodroma. Iskreno bilo mi je stid što su se tako osjećali i neki stranci koji su išli samnom. U TZ aerodrom treba uložiti pare i osposobiti ga i sve će to neko uraditi kad-tad, ali prvo mora da nađe u tome računicu (profit) ili da država uloži pare i da neočekuje profit što je sada fantazija (nema para).
Pa ti si svjetski co'ek, letio od Sarajeva do Tuzle? Wao.

Naravno da je neisplativ kad je infrastrukturno totalno izolovan. Gdje su mu dobro povezana zeljeznica, autocesta koja vodi do njega i dobra regionalna autocestovna povezanost? Ups, nema.

Tako se ne razvija drzava, to siva i maglovita dolina sto prije shvati to bolje.
GoldenTree no está en línea  
Old February 11th, 2011, 08:41 PM   #493
rofan
Senior

rofan's Avatar

Likes (Received): 83

Vc je projekt od drzavnog znacaja pa i kontinentalnog. On u cijelom svom rasponu, od Svilaja do Capljine nece biti izgradjen ni do 2025 godine. Mozda ce biti izgradjene dionice: SA- Zepce, SA-MO, i dalje na jug, kao i od Svilaja do ulaza u RS.

Ono sto RS-a dugo nece izgraditi je dio koridora od Doboja do Modrice! Oni ce graditi nakon BL-GR, AP Banja Luka-Doboj, pa onda Modrica - Brcko - Bijeljina. Dio koridora Vc koji prolazi kroz RS nece zadugo biti zavrsen, a onda ce se iz tzv. BH patriota kritikovati Vlast u RS-u za takvo stanje.

Trasa je mogla i trebala je od Zepca ici na Doboj Istok, pa na Gracanica, nakon toga da prodje sjeverno od Srebrenika i dalje na Cerik i na Brcko DC.
Ovim bi se:

- zaobisla RS i te moguce politicke igre
-Tuzla i regija SI Bosne na najbolji nacin uvezela sa Sarajevom, a Tuzla bi se izvela iz prometne blokade
-ne bi bilo potrebno graditi AC Tuzla - Orasje
-brzom cestom Tuzla - Gracanica (koja je i sada kao MP jedna od najboljih u BIH) Tuzla povezala sa SA i drugim dijelovima BIH
-gradnja pruge (koja je takodjer dio koridora) dala bi veci poticaj najvecem BH industrijskom podrucju, a i luka Brcko bi debelo prosperirala
-itd.....

Hajmo biti realni i konstruktivni, a ne da padamo na te fazone ko je Tuzlak, ko sarajlija, biscanin....
I jos cu nesto reci sto je sigurno off topic, a govori mnogo o odnosu sluzbenog sarajeva prema Gradjanima Tuzle:

BH gas i njihova kcerinska kompanija Sarajevo gas, zeljeli su da prave ogromne skladisne terminale na podrucju Tuzle. I to tako da skladiste plin u supljinama Rudnika Soli. Cak je i federalni parlament to podrzao! Da nije bilo G. Jasmina Imamovica to bi se i dogodilo. Pa bi tuzlaci strjepili o tome hoce li se dogoditi kakva havarija, dok bi sarajlije svoju g****u grijale.

I kao sto mi rece jedan profesor iz Zenice kada mo razgovarali o minorizaciji drugih bh gradova od Sarajeva: "Zasto Tuzla tone? Pa da se spusti na nivo Sarajeva"!

Last edited by rofan; February 11th, 2011 at 09:42 PM.
rofan no está en línea  
Old February 11th, 2011, 10:15 PM   #494
leopol
Registered User

leopol's Avatar

Likes (Received): 2171

Quote:
Originally Posted by rofan View Post
I jos cu nesto reci sto je sigurno off topic, a govori mnogo o odnosu sluzbenog sarajeva prema Gradjanima Tuzle:

BH gas i njihova kcerinska kompanija Sarajevo gas, zeljeli su da prave ogromne skladisne terminale na podrucju Tuzle. I to tako da skladiste plin u supljinama Rudnika Soli. Cak je i federalni parlament to podrzao! Da nije bilo G. Jasmina Imamovica to bi se i dogodilo. Pa bi tuzlaci strjepili o tome hoce li se dogoditi kakva havarija, dok bi sarajlije svoju g****u grijale.

Kakvo neznanje. Malo cinjenica:

1. Upravo se rudnici soli sirom Evrope i koriste za skladistenje plina. Sta mislis da bi neko iz BH Gasa sam uspio smisliti nesto tako?
Najveca su u Rurskoj oblasti koja je najrazvijeniji i najnaseljeniji dio Njemacke, i koja da odleti u zrak steta bi sigurno bila veca nego slicna u Tuzli!
2. Misliti da skladistiti prirodni gas ispod zemlje je nesto nalik tempiranoj bombi je na granici sa retardacijom, jer da podsjetimo: Prirodni zemni gas i jeste prirodan jer se kao takav crpi iz - gle cuda - zemlje! I nesto ne vidim da u Sibiru njihove Tuzle lete u zrak...
3. Jasminova argumentacija je bila usmjerena na njegove glasace - kretene! Jer je novi blok TE Tuzla puno veca opasnost za grad, ali vidimo da SDP osovina Imamovic-Lagumdzija-Kusljugic i nemaju nesto brige za Tuzlu po tom pitanju.

GoldenTree je dobio ravnopravnog takmaca na forumu.
Old February 11th, 2011, 10:16 PM   #495
leopol
Registered User

leopol's Avatar

BTW, federalni ministar prometa i komunikacija Nail Šećkanović je Tuzlanski kadar. Zamislite tek da je to neko iz Sarajeva, vjerovatno bi vam minirali mostove prema ostatku BiH
Old February 14th, 2011, 01:27 AM   #496
LordMarshall
Evil is a Point of View

LordMarshall's Avatar

Location: Banja Luka - San Francisco - Washington DC - Taipei - Damascus - Amman - Jakarta - Seoul

i hope with the weekend over we can return to normalcy...

“The Roots of Violence: Wealth without work, Pleasure without conscience, Knowledge without character, Commerce without morality, Science without humanity, Worship without sacrifice, Politics without principles” - Mahatma Gandhi

Old February 14th, 2011, 02:09 AM   #497
LordMarshall
Evil is a Point of View

LordMarshall's Avatar

Završetak autoputa Banja Luka - Bosanska Gradiška u junu

Quote:
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas da će izgradnja autoputa Banjaluka - Gradiška biti završena u junu, te najavio da će u narednih 10 do 15 dana biti raspisan tender za angažovanje domaćih izvođača na dijelu autoputa Banja Luka - Doboj, ali i internacionalni tender za ovu dionicu autoputa.
On je naglasio da je do zastoja u izgradnji došlo jer je italijanska firma "Vidoni", koja je na međunarodnom tenderu dobila izvođenje radova na dionici od aerodroma u Mahovljanima do Topole, istupila iz posla nakon što Vlada RS i nadležna banka nisu dozvolile povećanje cijena.

Dodik je pojasnio da je italijanska firma u posljednjih godinu dana sporila cijene, čije povećanje nisu dozvolile Vlada RS i nadležna banka, zbog čega sada "Vidoni" istupa iz posla, koji će preuzeti preostali izvođači.

"U šestom mjesecu biće otvoren kompletan autoput od Banje Luke do Bosanske Gradiške, a na tom putu će nastaviti da se radi petlja koja povezuje autoput Banja Luka - Doboj", rekao je Dodik novinarima u Banjoj Luci.

On je dodao da radovi na mostu na Savi kasne, ali da u ovom trenutku postoji čvrst dogovor sa hrvatskom stranom i da će dogovorena dinamika biti ispoštovana.

"RS je obezbijedila za izgradnju mosta preko Save 36 miliona eura, koji sada stoje na računima i čekaju da budu povučeni za njegovu izgradnju. Isto toliko treba da uloži i Hrvatska, a mi smo pristali da Hrvatska projektuje i provodi procedure izgradnje mosta", rekao je Dodik.

On je rekao da će se na mostu graditi savremeni granični prelaz kako bi se rasteretile gužve u Bosanskoj Gradišci
Sarajevo-X

Old February 14th, 2011, 10:06 AM   #498
ampicilin
Unregistered User

ampicilin's Avatar

Likes (Received): 352

zaboravio ponjeti digitalac pa evo nesto malo s mobilnog
ampicilin no está en línea  
Old February 15th, 2011, 10:52 PM   #499
leopol
Registered User

leopol's Avatar

Exclamation Nakon 4 godine napokon nesto konkretno

Quote:
EIB I EBRD SPREMNE DA FINANSIRAJU DIONICU AUTOPUTA PRNJAVOR-DOBOJ

Evropska investiciona banka /EIB/ i Evropska banka za obnovu i razvoj /EBRD/ spremne su da finansiraju dionicu autoputa Prnjavor - Doboj, čija izgradnja bi koštala oko 130 miliona evra, izjavio je danas šef kancelarije EBRD-a u BiH Džulio Moreno.Moreno je istakao da bi se u izgradnju dionica autoputa Banjaluka - Prnjavor i Karuše - Jakeš išlo putem javno-privatnog partnerstva.

On je naglasio da se na tendere koje objavi EBRD mogu prijaviti međunarodni i lokalni investitori.

"Trenutno u Republici Srpskoj postoji nekoliko firmi koje su se ujedinile u Konzorcijum G7 i kvalitetom zadovoljavaju uslove za prijavljivanje na tender EBRD-a", rekao je novinarima Moreno.

Moreno je danas u Banjaluci razgovarao sa predsjednikom Vlade RS Aleksandrom Džombićem o mogućnostima finansiranja autoputa Banjaluka - Doboj i različitim projektima u energetskom sektoru.

Biznis.ba/Srna
Dakle, po ovome bi EIB/EBRD finansirali jednu dionicu, Doboj - Prnjavor.

Ovo javno-privatno partnerstvo koje se spominje za drugu dionicu BL-Do i za dio Koridora Vc kroz RS se vjerovatno odnosi na sredstva od akcize za gorivo, koje RS jos nije pocela trositi?
Old February 17th, 2011, 11:03 AM   #500
leopol
Registered User

leopol's Avatar

Bio je (uobicajeno) los prilog o povezivanju TZ i SA na FTV (gdje je izmedju ostalog nacelnik Opstine Olovo pricao da je po kriterijima struke koridor Vc morao ici preko Olova), i jedina vrijedna info je slijedeca:

FEDA priprema tender za izradu idejnog projekta i studije okolisa za AP koji ce povezati TZ i Zepce, a koji ce jednim dijelom ici buducom BC Sicki brod - Durdjevik, te se tu odvajati prema Zepcu.

Ova dionica je valjda slijedeci prioritet, nakon zavrsetka petlje Sicki brod, za Direkciju cesta Federacije.

Closed Thread

Tags
motorways, roads

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules