daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Infrastruktura > Aeroportet

Aeroportet Aviation News.

Reply
 
Thread Tools
Old March 18th, 2011, 07:41 PM   #261
SkaNdErBeG
.
 
SkaNdErBeG's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 4,667
Likes (Received): 45

“Limak-Lyon” aplikon pėr leje pėr ndėrtim nė KK tė Lipjanit
Publikuar: Sot, mė 18 mars 2011

Lipjan, 17 mars – Drejtues tė koncesionarit tė aeroportit ndėrkombėtar tė Prishtinės “Adem Jashari”, pėrkatėsisht konsorciumit turko-francez “Limak-Aeroports de Lyon”, kanė aplikuar pėr leje ndėrtimi pranė KK tė Lipjanit. Kėtė informacion e ka bėrė tė ditur pėr Kohėn Ditore tė enjten kreu i Lipjanit, Shukri Buja, ndėrsa ka shtuar se drejtues tė kėtij konsorciumi janė tė gatshėm qė t’i kryejnė pagesat pėr ēdo tarifė sipas rregulloreve komunale. Sipas tij, ata kanė kėrkuar edhe pėrshpejtim procedurash qė sa mė shpejt tė fillohet me ndėrtimin e Aeroportit.
“Kemi pasur takim me pronarin e firmės “Limak”, nė tė cilin ka qenė edhe drejtori financiar, ndėrsa ata janė nė procedura pėr aplikim pėr leje pune, sepse kėtė e kanė edhe nė marrėveshje tė koncesionit. Procedurat me Inspektoratin dhe Urbanizmin janė nė pėrfundim, kurse ata janė nė dijeni edhe pėr taksat qė kanė pėr t’i paguar pėr Aeroportin, ashtu siē ishte edhe mė herėt”, ka thėnė Buja.
Duke rikonfirmuar se ata janė nė procedurė aplikimi pėr leje ndėrtimi, Buja ka shtuar se objekti nė aeroport qė do ta ndėrtojė “Limak-Aeroports deLyon” do tė jetė rreth 30 mijė metra katrorė.
“Pritet qė shumė shpejt ta sjellin projektin detaj tė ndėrtimit tė objektit prej 30 mijė metra katrorė. Realisht, drejtues tė “Limakut” janė tė gatshėm qė tė jenė bashkėpunėtorė tė mirė, ndėrsa tarifat i kanė njohur edhe mė herėt. Ata do tė jenė shumė afėr Komunės sė Lipjanit nė mėnyrė qė tė mos kemi probleme procedurale”, ka thėnė ai.
Edhe lokalet qė do tė jenė brenda ANP-sė, pos atyre ekzistuese, do tė tarifohen sipas rregullores sė Komunės.
“Ata janė tė gatshėm t’i kryejnė pagesat pėr ēdo tarifė. Kanė kėrkuar pėrshpejtim procedurash qė sa mė shpejt tė fillohet pėr ndėrtim tė Aeroportit, kurse ne u kemi ofruar ekipin komunal qė tė jetė nė shėrbim tė tyre dhe sė shpejti do tė jepet leja e ndėrtimit. Nuk do tė ketė neglizhencė nė kėtė plan”, ka thėnė kreu lipjanas.
Sipas tij, njė ēėshtje tjetėr qė ėshtė biseduar me drejtues tė konsorciumit ka qenė edhe ēėshtja e taksive nė ANP.
“Ajo qė ėshtė biseduar me drejtues tė “Limakut” ka qenė edhe ēėshtja e taksive qė tė zgjidhet problemi i tyre dhe kam kėrkuar zgjidhje qoftė edhe nėpėrmjet kompanisė qė e autorizon “Limaku”, por qė obligativisht tė jenė shoferėt nga Komuna e Lipjanit, apo nė tė kundėrtėn tė pėrzgjidhet ndonjė kompani nga Lipjani qė tė jetė atje. Kėshtu qė jemi pajtuar edhe nė kėtė aspekt”, ka mbyllur ai.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,5,52734
SkaNdErBeG no está en línea   Reply With Quote
Old March 23rd, 2011, 07:15 PM   #262
Kosovaar
Registered User
 
Kosovaar's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,324
Likes (Received): 1

Photo of the new project of Pristina Airport,

__________________
E mos shiko kisha e xhamia, feja e shyptarit eshte shqyptaria
Kosovaar no está en línea   Reply With Quote
Old March 23rd, 2011, 08:20 PM   #263
gators52
Registered User
 
gators52's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 116
Likes (Received): 36

Quote:
Originally Posted by Kosovaar View Post
Photo of the new project of Pristina Airport,

That's an old picture.
gators52 no está en línea   Reply With Quote
Old March 23rd, 2011, 10:26 PM   #264
Kosovaar
Registered User
 
Kosovaar's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,324
Likes (Received): 1

Quote:
Originally Posted by gators52 View Post
That's an old picture.
Is it? Ahh, but looked a few pages back on this thread to see if it has been posted but i did not see it. Sorry for reposting it then guys
__________________
E mos shiko kisha e xhamia, feja e shyptarit eshte shqyptaria
Kosovaar no está en línea   Reply With Quote
Old March 25th, 2011, 01:22 AM   #265
daalbo
Registered User
 
Join Date: Feb 2007
Location: Wash, DC
Posts: 2,971
Likes (Received): 216

FlyNiki do filloje fluturime dy here ne jave Prishtine-Viene.
daalbo no está en línea   Reply With Quote
Old March 30th, 2011, 04:48 AM   #266
omnipotent
Registered User
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 682
Likes (Received): 135

Quote:
Originally Posted by daalbo View Post
FlyNiki do filloje fluturime dy here ne jave Prishtine-Viene.
@ Daalbo, hape websajtin e flyniki, cmimet astronomike, njejte sikur austrian airlines, te pakten te keta te fundit nuk duhet me vrapu neper piste per nxon nje ulese.....
omnipotent no está en línea   Reply With Quote
Old March 31st, 2011, 11:11 PM   #267
daalbo
Registered User
 
Join Date: Feb 2007
Location: Wash, DC
Posts: 2,971
Likes (Received): 216

Une thjesht vura lajmin per fluturime te reja. Une s'thashe qe cmimet do jene me te lira. Gjithsesi nje gje eshte e sigurte, fluturimet e reja s'do e rrisin ndonjehere cmimin e biletes Viene-Prishtine, por kuptohet qe ne rastin konkret s'do kene ndonje efekt te madh sepse dy fluturime ne jave jane shume pak krahasuar me fluturimet e Austrian. Plus qe veren e shkuar Austrian perdori edhe avione shume me te medhenj per ne Prishtine ne dite te caktuara.
daalbo no está en línea   Reply With Quote
Old April 1st, 2011, 05:35 PM   #268
Arbenit
Registered User
 
Arbenit's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,720
Likes (Received): 372

Quote:
Tė hėnė Limak e merr Aeroportin
Shpėrndaje Postuar: 16:26 / 1.04.2011 Komente: 0

Limak & Lion do ta marrė tė hėnėn nė menaxhim Aeroportin Ndėrkombėtarė tė Prishtinės pasi ishte shpallur fitues pėr koncesionimin e ANP-sė pėr 20 vitet e ardhshme.


Komitetit Drejtues Ndėrministror tė Partneriteteve Publiko-Private (PPP) ka marrė vendim tė premten se qė nga e hėna me Aeroportin Ndėrkombėtarė tė Prishtinės “Adem Jashari” tė menaxhoj Limak & Lion.

Ceremonia e pranim dorėzimit tė menaxhimit do tė mbahet tė hėnėn mė 4 prill nė ANP. “Kėtij procesi, i ka paraprirė pėrmbushja e njė numri tė konsiderueshėm parakushtesh, e ndėr to sigurimi i financimit nga LKIA, miratimi i dizajneve pėr terminalin e aeroportit”, thuhet nė komunikatėn e PPP-sė

Konzorciumit Limak - Aeroports de Lyon i ėshtė dhėnė kontrata pėr
zgjerim dhe operimin e ANP-“Adem Jashari”, mė 12, gusht tė vitit tė kaluar, pasi ka i ka ofruar Qeverisė sė Kosovės njė mesatare prej 39.42 pėr qind tė tė ardhurave bruto nė kėmbim me tė drejtėn pėr operim.

“Prej partnerit privat kėrkohet qė tė bėjė investime pėr tė modernizuar dhe zgjeruar ANP-AJ, duke investuar mbi 100 milionė euro nė infrastrukturė tė re, pėrfshirė edhe ndėrtimin e njė terminali tė ri. Gjithashtu nga partneri privat kėrkohet tė operoj me Aeroportin duke ofruar shėrbime tė zgjeruara nė nivel tė cilėsisė sė lartė”.

Ndryshe Republika e Kosovės do tė mbajė 100 pėr qind tė pronėsisė sė pasurive tė
Aeroportit. /Telegrafi/
http://www.telegrafi.com/?id=46&a=7750
__________________
Don't feed the trolls

Brilliant minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people
Arbenit no está en línea   Reply With Quote
Old April 4th, 2011, 07:52 AM   #269
gators52
Registered User
 
gators52's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 116
Likes (Received): 36

Quote:
Originally Posted by Arbenit View Post

The airport website now has Limak Kosovo on the top.

http://www.airportpristina.com/
gators52 no está en línea   Reply With Quote
Old April 5th, 2011, 05:03 AM   #270
liburni
Pse Jo??
 
liburni's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: Toronto, ON, CA
Posts: 4,146
Likes (Received): 608

In this video you can see the render that has been posted here many times on a billboard outside of the airport.

That must mean that this design is most likely final and thats the one that will be built:

http://www.top-channel.tv/video.php?id=24319
__________________
Pursuing my Arete!
liburni no está en línea   Reply With Quote
Old April 5th, 2011, 07:46 AM   #271
WogBoy-69
Registered User
 
Join Date: Jun 2008
Location: Adelaide/Nis
Posts: 62
Likes (Received): 0

what was the passenger number of pristina airport for 2010?
WogBoy-69 no está en línea   Reply With Quote
Old April 5th, 2011, 09:44 AM   #272
Buki
BANNED
 
Buki's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Prishtina
Posts: 2,767
Likes (Received): 623

Quote:
Originally Posted by WogBoy-69 View Post
what was the passenger number of pristina airport for 2010?
Official statistics for 2010 are not published yet but the number will be anywhere between 1.3 and 1.5 million commercial passengers. In 2009 the number was 1.2 million.
Buki no está en línea   Reply With Quote
Old April 5th, 2011, 06:11 PM   #273
dardanian
visitdardania.com
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 160
Likes (Received): 84

1.3 million in 2010, 1.5 million in 2011?

@WogBoy-69

Prishtina International Airport had 1,305,532 passengers in 2010, which represents a 9.52% increase on 2009 results. This data is official from Civil Aviation Authority of Kosovo (www.caa-ks.org), but their link to 2010 stats is down at the moment.

The target for this year should be 1.5 million since a number of new routes have been opened and Adria Airways and Belle Air Europe have expanded massively their PRN networks. Also, Limak/Aeroports de Lyon took over the airport on April 4th, 2011. They might be able to perform some magic, too.

Also, I am trying to get a confirmation of Austrian/Tyrolean opening Linz-Prishtina route this summer. That would be an excellent route, I think.
__________________
Visit Dardania
dardanian no está en línea   Reply With Quote
Old April 7th, 2011, 06:08 PM   #274
WogBoy-69
Registered User
 
Join Date: Jun 2008
Location: Adelaide/Nis
Posts: 62
Likes (Received): 0

thanks, that heaps a lot
WogBoy-69 no está en línea   Reply With Quote
Old April 7th, 2011, 11:39 PM   #275
Bohem
memento mori
 
Bohem's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,100
Likes (Received): 128

Quote:
Originally Posted by dardanian View Post
@WogBoy-69

Prishtina International Airport had 1,305,532 passengers in 2010, which represents a 9.52% increase on 2009 results. This data is official from Civil Aviation Authority of Kosovo (www.caa-ks.org), but their link to 2010 stats is down at the moment.

http://www.caa-ks.org/trunk/modules/..._perpunuar.pdf
__________________
Silence is golden. Duct tape is silver...
Bohem no está en línea   Reply With Quote
Old April 10th, 2011, 09:26 AM   #276
gators52
Registered User
 
gators52's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 116
Likes (Received): 36

SOo has construction of the new terminal started yet, because on the Limak press release it says that all investments will be done by the first half of 2012. Isn't that to soon for it to happen?

Last edited by gators52; April 11th, 2011 at 06:45 AM.
gators52 no está en línea   Reply With Quote
Old April 18th, 2011, 06:04 PM   #277
Kosovaar
Registered User
 
Kosovaar's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,324
Likes (Received): 1

Quote:
Pėrurohet linja Prishtinė - Bern
Me rastin e lėshimit tė linjės sė re Prishtinė - Bern, drejtues tė ANP-sė “Adem Jashari” dhe ata tė kompanisė ajrore “Hervetic”, janė zotuar se do tė punojnė nė zhvillimin e aeroportit dhe lehtėsimin e udhėtimit pėr tė gjithė shtetasit e Kosovės, tė cilėt jetojnė jashtė vendit.

Pėrfaqėsuesja e kompanisė ajrore “Hervetic”, Nafalie Scheurer ka thėnė se kjo kompani nė tė ardhmen e afėrt do tė zgjerojė fluturimet Prishtinė- Bern, linjė kjo e cila fillimisht do tė realizohet ēdo tė hėnė.

“Ne jemi te kėnaqur qė do t’u ofrojmė udhėtarėve linjėn e re nga Bern pėr nė Prishtinė. Kjo ėshtė njė mundėsi pėr tė lidhur kapitalet tona dhe pėr tė thjeshtėsuar udhėtimin e atyre qė jetojnė nė Zvicėr. Aktualisht fluturimi ėshtė ēdo tė hėnė, por nė tė ardhmen e afėrt ne do tė zgjerojmė ofertėn tonė”, ėshtė shprehur Scheurer.

Drejtori menaxhues i Limak Kosovo International Airport, Ferda Yakar ka thėnė se kompania “Limak” do tė angazhohet vazhdimisht qė pasagjerėve te ANP-sė t’u ofrojė shėrbime cilėsore.

“Ne do tė mundohemi tė rrisim fluturimet, gjithashtu tė rrisim edhe fluturimet pėr Bern dhe Zvicėr, dhe mendoj qė do tė kemi sukses nė 20 vitet e ardhshme. Ne do tė zhvillojmė kėtė aeroport aq sa kemi mundėsi dhe besojmė se do t’i rrisim fluturimet nė tė ardhmen”, ka thėnė Yakar.

Mė 4 prill Aeroporti Ndėrkombėtar i Prishtinės “Adem Jashari” ka kaluar nė kompetenca tė konzorciumit turko-fracez “Limak Aeroport de Lyon” pėr njė menaxhim 20 vjeēar.
http://gazetaexpress.com/?cid=1,14,51996
__________________
E mos shiko kisha e xhamia, feja e shyptarit eshte shqyptaria
Kosovaar no está en línea   Reply With Quote
Old April 25th, 2011, 10:10 AM   #278
Plisat
Registered User
 
Plisat's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Prishtina
Posts: 4,515
Likes (Received): 1531

Nje projekt interesant i Aeroportit te Prishtines, por si duket i vjeter. Eshte hera e pare qe e shof.....

Linku:

http://www.bouygues-cyprusairports.c...ISTINA%201.pdf
Plisat no está en línea   Reply With Quote
Old April 26th, 2011, 02:17 AM   #279
gators52
Registered User
 
gators52's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 116
Likes (Received): 36

Quote:
Originally Posted by Plisat View Post
Nje projekt interesant i Aeroportit te Prishtines, por si duket i vjeter. Eshte hera e pare qe e shof.....

Linku:

http://www.bouygues-cyprusairports.c...ISTINA%201.pdf
That dose not look bad at all. PRETTY NICE.
gators52 no está en línea   Reply With Quote
Old May 3rd, 2011, 05:56 PM   #280
Buki
BANNED
 
Buki's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Prishtina
Posts: 2,767
Likes (Received): 623

Ish-drejtori i Aeroportit tė Antalias vjen nė Prishtinė


Konsorciumi Limak & Aeroport de Lyon Mas, ka zgjedhur drejtorin e Aeroportit tė Antalyas, kryeqytetit turk tė turizmit, pėr tė menaxhuar Aeroportin Ndėrkombėtar tė Prishtinės, pas dhėnies sė kėtij tė fundit me koncesion pėr 20 vitet e ardhshme, nė fillim tė muajit prill.

Emėrimi i Drejtorit Gjeneral tė Antalias, Ferda Yakar, me eksperiencė 20-vjeēare nė menaxhimin e aeroporteve, do t’i japė njė impuls dhe zhvillim tė ri Aeroportit Ndėrkombėtar tė Prishtinės "Adem Jashari", konform planeve tė konsorciumit Limak & Aeroport De Lyon MAS, thuhet nė njė komunikatė shtypi tė ANP-sė.

"Eksperienca e tij e madhe pritet t’i shėrbejė Aeroportit Ndėrkombėtar tė Prishtinės dhe aviacionit civil nė Kosovė, veēmas pėr vendosjen e standardeve tė reja, investimeve prej 100 milionė euro qė konserciumi pritet t’i kryeje gjatė tre viteve tė ardhshme dhe rritjes sė numrit tė udhėtarėve deri nė 4 milion brenda 20 viteve, ashtu siē parashihet nė objektivat e kompanisė".

Drejtori Gjeneral, Ferda Yakar, i cili ėshtė lindur nė qytetin Izmir tė Turqisė, para sė tė emėrohet si drejtor i ANP Adem Jashari, ka menaxhuar Aeroportin e Antalyas, i cili ka njė numėr prej 24 milionė udhėtarėsh nė vit.

“Ėshtė normale tė ketė ndryshime nė mes tė Aeroportit tė Antalyas dhe kėtij nė Prishtinė, pasi siē e dini ju Antalia ėshtė njė prej destinacioneve kryesore tė turizmit botėrorė pėr nė Turqi. Janė mbi 24 milionė udhėtarė nė vit qė shėrben ky aeroport. Nė kėtė kėndvėshtrim, ANP 'Adem Jashari' ėshtė njė aeroport mė i vogėl, por qėllimi i ynė ėshtė qė ta ngrejmė dhe ta kthejmė nė aeroportin kryesor tė regjionit”, tha Drejtori Gjeneral i ANP-sė, Adem Jashari, Ferda Yakar.

Sipas planeve tė kompanisė, nė fund tė muajit tė ardhshėm pritet tė startojnė investimet e parashikuara sipas kontratės sė nėnshkruar mes koncesionarit dhe qeverisė sė Kosovės pėr ndėrtimin e njė terminali tė ri prej 25 mijė metra katrorė, ndėrtimit tė kullės, parkingut etj.

“Me realizimin e kėtyre investimeve objektivat tona janė qė numri i udhėtarėve qė do tė shėrbehen nė ANP Adem Jashari, brenda 20 vitesh tė arrijė dhe kalojė shifrėn prej 4 milionė udhėtarėsh. Ėshtė njė objektiv jo i lehtė por me masat qė do tė ndėrmarrim ne, terminali i ri, shtimi i konkurencės mes aviokompanive duke ju krijuar lehtėsira tė ndryshme me qėllim nė rritjen e numrit tė udhėtarėve edhe ky objektiv do tė arrihet. Do tė bėjmė tė pamundurėn qė Prishtina tė jetė mė atraktivja nė regjion”, tha tutje Drejtori Menaxhues Ferda Yakar.

Konserciumi Limak-Airport de Lyon Mas pėr momentin ėshtė duke rinovuar objektet ekzistuese me qėllim krijimin e kushteve sa mė kodmode pėr punėtorėt dhe pasagjerėt, deri nė ndėrtimin e terminalit tė ri.


Source: Express, 03 maj 2011
Buki no está en línea   Reply With Quote
Reply

Tags
airport, albania

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 03:23 PM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu