SkyscraperCity Forum banner

Od Szczecina do Dubrownika

56K views 226 replies 28 participants last post by  Piscator75 
#1 ·
Witajcie!

Zapraszam do mojej kolejnej fotorelacji urlopowej, tym razem zorganizowanej przez nas samych. Krótka historia: rodzice podczas Wigilii zapytali o nasze plany urlopowe. Nie mieliśmy żadnych, tak więc w pierwszy dzień Świąt usiedliśmy do komputera poszukać jakichś ciekawych ofert. Kiedyś chcieliśmy w końcu wybrać się do Chorwacji, także poszukiwania skierowane zostały w tym właśnie kierunku.

Po dokładnym przestudiowaniu ofert, popatrzyliśmy na mapę, aby zobaczyć jak by te trasy wyglądały. Jako że po drodze było sporo punktów, które również chcieliśmy zobaczyć, postanowiliśmy zorganizować sobie wyjazd samemu. Tak zrodził się plan (później modyfikowany kilkakrotnie, tzn. dodawane były kolejne przystanki) i tak oto powstała trasa o przebiegu ponad 4 tys. kilometrów (+ promy), którą prezentuję poniżej:



Gdzieś tam na mapie pod Splitem jest wyspa Korczula, na której spędziliśmy również tygodniowy wypoczynek, co by nie paść po tym ciągłym zwiedzaniu. Zdecydowanie się przydało wyłożyć się (dosłownie) na kamienisto-betonowej, hotelowej plaży przed dalszą podróżą.

Chciałbym przy okazji opowiedzieć kilka historii z wyjazdu, ale postaram się nie mieszać ich i opisywać je podczas fotorelacji z danego miasta/kraju.

Zatem, nie ma na co dalej czekać, zaczynamy. Zdjęć jest sporo, także dużo oglądania przed wami. Liczę na komentarze, pytania, podpowiedzi, życzenia itp.
 
See less See more
1
#6 ·
Trasa wyglądała następująco (pogrubienie do miasta, w których nocowaliśmy):
Szczecin - Drezno - Brno - Bratysława - Budapeszt - Balatonszemes - Zagrzeb - Zadar - Szybenik - Trogir - Split - Dubrownik - Orebić/Korczula - Vela Luka (tu tydzień urlopowy, w międzyczasie zwiedzaliśmy wyspę będąc w Blato, Brnie, Smokvicy i Korczuli) - jeziora Plitwickie - Graz - Wiedeń - Praga - Szczecin. Mam nadzieję, że nic nie pominąłem. :)
 
#8 ·
Wyjechaliśmy 13 sierpnia skoro świt, a wróciliśmy 30 sierpnia, czyli 18 dni. Późniejsze rozliczenie kosztów wyszło jak poniżej (jest to na cały wyjazd, jechaliśmy w czwórkę), natomiast niektóre wejściówki płaciliśmy gotówką, więc nie ma ich w tym zestawieniu:

 
#13 ·
Zdjęcia jednak zacznę wstawiać dopiero jutro, trochę czasu trwało hurtowe zmniejszanie i wgrywanie na serwer. Przepraszam, że tak wyszło.

Ceny za hotele są za dwie osoby?
Na trasie mieliśmy same hostele, apartamenty i jeden hotel (w Graz) i wszystkie ceny powyżej podane są na 4 osoby. Niestety już na starcie były problemy, tzn. w Brnie i zwłaszcza w Budapeszcie (miał być HBC hostel). Ale o tym później.

A tygodniowy pobyt na Korczuli ile kosztował i gdzie tam stacjonowałeś (hotel, pole namiotowe?)
W Vela Luce jest taki hotel 3-gwiazdkowy: hotel Posejdon*** (robiliśmy rezerwację przez biuro Adriatyk, wyszło taniej niż bezpośrednio (prosiliśmy o cennik i zrobiliśmy porównanie), wersja all inclusive, z widokiem na morze). Za dwie osoby płaciliśmy w tym terminie 3120 PLN/tydzień. Co drugi/trzeci dzień była muzyka na żywo na tarasie, można było sobie potańczyć (do 23:00 grali). Mieliśmy kilka kawałków, przy których od razu wyskakiwaliśmy na parkiet. Choć pozostałych sobie nie spisałem i nie mam pojęcia, jakie są ich tytuły, to jeden udało mi się przypadkiem dorwać na YT zaraz po powrocie:



Ech... Aż sobie właśnie przeglądam fotki z urlopu... :drool:
Naprawdę pięknie tam jest i polecam zdecydowanie! Hotel bardzo fajny, woda czysta i ciepła, warto wziąć maskę z fajką i oglądać faunę podwodną: jeżowce, ryby, kraby, a nawet coś, co wyglądało jak połączenie ośmiorniczki z rozgwiazdą.

:drunk: Vela Luko moja...:drunk:
 
#41 ·
Pokaż też środek transportu ;).
Będzie na zdjęciach na pewno 3 razy. Pierwszy raz już na 2 stronie (Brno). :)

Ps. Może i ja się zmobilizuje i wrzucę moją podróż do Kopenhagi? :dunno::smug:
Oczywiście, stwórz nowy wątek, bardzo chętnie obejrzę Twoje zdjęcia. Dla porównania, w moim podpisie masz link do wątku z Malmoe-Kopenhagi-Legolandu. :)

Ejże, gdzie te fotki? Mapa i exel mnie nie biorą, a Chorwacja i Brno jak najbardziej
Mam nadzieję, że równie chętnie obejrzysz również inne miasta na trasie, no i że nie jesteś zawiedziony porcją, którą przygotowałem z Brna. :)
 
#17 ·
No to zaczynamy!

D R E Z N O



Drezno (niem. Dresden, górnołuż. Drježdźany, czes. Drážďany, dawniej Drezdno - stąd przymiotnik drezdeński) – miasto we wschodnich Niemczech na Pogórzu Zachodniosudeckim, położone nad Łabą, stolica kraju związkowego Saksonia oraz okręgu administracyjnego Drezno (dawniej Rejencji Drezdeńskiej). Jego nazwa pochodzi od starołużyckiego Drežďany, oznaczającego "mieszkańcy mokradeł". Aglomeracja drezdeńska liczy ok. 1,036 mln mieszkańców (2004).

W 1987 miasto miało 519,8 tys. mieszkańców. Spadek liczby ludności wynika między innymi ze znacznej migracji do krajów związkowych na zachodzie kraju.

Drezno stanowi duży węzeł komunikacyjny (lotnisko międzynarodowe), z ośrodkami przemysłu maszynowego, produkcji klisz fotograficznych, przemysłu chemicznego i farmaceutycznego. Miasto jest ośrodkiem turystycznym, zwanym "miastem baroku", znajduje się tu wiele zabytków i muzeów, słynna jest Galeria Obrazów (Gemäldegalerie Alte Meister). Znajduje się tu również fabryka samochodów Volkswagen.
Źródło: Wikipedia

1. Po zaparkowaniu pod Starym Miastem udaliśmy się na powierzchnię. Wyszliśmy prosto na Frauenkirche i pomnik Martina Luthera.


2. Pomnik Fryderyka Augusta II.


3. To już widok z Kreuzkirche przy Altmarkt. Patrzymy w kierunku rzeki.


4. Widok na Frauenkirche.


5. Drezdeński ratusz.


c.d.n.
 
#23 ·
31. Interesująca fontanna. Co jakiś czas woda przestawała lecieć.


32. "Drezno wita swoich gości". :)


33. Na Postplatz poszliśmy sobie na kawkę.


34. Idąc ulicą Wildsrufferstraße w stronę Grunaer Str. natrafiamy na wesele.


35.


c.d.n.
 
#24 ·
36. Dochodzimy do Lennestraße, gdzie mieści się Gläserne Manufaktur Dresden.


37. Jako że obecnie jestem na projekcie dla Volkswagena, ten punkt programu wydawał mi się obowiązkowy. :)


38. GMD to fabryka, gdzie można oglądać ręczne montowanie najdroższych samochodów VW - Phaeton. Ten na zdjęciu kosztował bagatela 250.000 EUR.


39. Co miesiąc wysyłamy informacje nt. tej "przeszklonej fabryki" w Newsletterze. Gdyby ktoś chciał dokonać subskrypcji, proszę wejść na stronę Volkswagen.de i wypełnić formularz, przy okazji wysyłamy również ciekawostki związane z nowymi modelami (ostatnio było o "21st century Beetle", obecnie przerabiamy temat samochodu "Up!", a niebawem pierwsze wzmianki o nowym Golfie VII. :)


40. GMD z zewnątrz.


c.d.n.
 
#25 ·
41. Idąc ul. Güntzstraße w stronę rzeki, natrafiamy na takie szkaradzctwo.


42. Mówią, że tylko u nas są gargamele. :nuts:


43. Po niekrótkim spacerze dochodzimy w końcu do rzeki. Stoimy na moście Alberta.


44. Panorama miasta.


45. Saksońskie ministerstwo spraw wewnętrznych na pierwszym planie, za nim saksońskie ministerstwo finansów.


c.d.n.
 
#26 ·
46. Saksońskie ministerstwo spraw wewnętrznych i jego ogród.


47. Parostatek "Lipsk" na rzece Łaba.


48. W zasadzie do królewskie ministerstwo spraw wewnętrznych.


49. Świecący się jak nie powiem co pomnik Fryderyka Augusta I.


50. Idziemy cały czas wzdłuż rzeki.


c.d.n.
 
#27 ·
51. Gdzieś w oddali... Meczet.


52. Ponownie rzut oka na miasto.


53. Kawałek wcześniej, po lewej stronie, odbywają się filmowe noce nad Łabą.


54. Rydwan u szczytu opery Sempera.


55. Wydaje mi się, że ta figura znajdowała się na tarasie nadłabskim po stronie starego miasta.


c.d.n.
 
#28 ·
56. Parostatek "Lipsk" przy Terrassenufer.


57. Most Augusta.


58. Brühlsche Terrasse.


59. Spojrzenie na Münzgasse, którą byśmy doszli prosto do Frauenkirche.


60. My natomiast poszliśmy dalej tarasem, dookoła Twierdzy Drezno.


c.d.n.
 
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top