daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Infrastruktura > Aeroportet

Aeroportet Aviation News.

Reply

Thread Tools
Old September 21st, 2011, 09:29 AM   #441
Arbenit
Registered User

Arbenit's Avatar

Likes (Received): 339

Low cost fluturimet e Wizz Air-it, edhe pse Londer - Shkup, po jane shume te pershtatshme sidomos per familje. Kur udhetojne 3-4 persona dhe e shperndajne koston e udhetimit nga Shkupi ne Prishtine ne 3-4 vende, ēmimi i biletes nuk po fryhet shume me ēmimin e transportit Shkup - Prishtine dhe anasjetlltas. Thjesht, kursimi per nje familje 3-4 anetareshe (ose per 3-4 persona te organizuar) mund te shkoj edhe ne me shume se 400 funta (paund).

PS. A eshte me korrekt te thuhet paund apo funta apo sterlina.

Brilliant minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people
Arbenit no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old September 21st, 2011, 09:43 AM   #442
Buddy Holly
BANNED

Likes (Received): 2

Funta ose sterling(ė).
Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Old September 21st, 2011, 03:59 PM   #443
Kosovaar
Registered User

Kosovaar's Avatar

Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by Taulant View Post
Shkup airport looks awful!
I was in Skopje Airport like two years ago. And it has really developt for such a short period. I mean two years ago, the airport was a disaster, but now it looks so much better. I like the new design actually, it's better than Prishtina Airport but not than Tiranas Airport.

The look of the Airport in Skopje is better but definately not the staff. I got so bad treated in Skopje airport by the staff, don't know why. Probably becase of my name, since it's Albanian and now the Passport. But the staff in Prishtina is excellent according to me.
Old September 21st, 2011, 09:39 PM   #444
Buki
BANNED

Buki's Avatar

Likes (Received): 620

Quote:
Originally Posted by Kosovaar View Post
The look of the Airport in Skopje is better but definately not the staff. I got so bad treated in Skopje airport by the staff, don't know why. Probably becase of my name, since it's Albanian and now the Passport. But the staff in Prishtina is excellent according to me.
I double that. But I don't think it's because of our name, as a good percentage of Skopje Airport employees are Albanian and also because Skopje Airport is really pushing hard in "stealing" as many passengers as possible from Prishtina and Tirana Airports so this approach would directly contradict their goal.

I think it's more about the lack of proper training, working conditions and motivation. Prishtina Airport employees have really good salaries and they also underwent far better training's and certifications compared to other Airport employees in the Region.
Buki no está en línea   Reply With Quote
Old September 21st, 2011, 10:08 PM   #445
3rd Eye
Irrumabo vos

3rd Eye's Avatar

Likes (Received): 65

Quote:
Originally Posted by rene1234 View Post

Me WizzAir paguhet plus dhe per bagazhet...nje e vecante tjeter eshte se nqs nuk e ben vete check-in perpara ne aeroport te marrin gati 70-80 euro per te
Very good point... cka e bene edhe ma te pa leverdishme me fluturu me ta sidomos nese fluturon me familje!
3rd Eye no está en línea   Reply With Quote
Old September 21st, 2011, 10:13 PM   #446
3rd Eye
Irrumabo vos

3rd Eye's Avatar

Likes (Received): 65

Quote:
Originally Posted by rene1234 View Post

Me WizzAir paguhet plus dhe per bagazhet...nje e vecante tjeter eshte se nqs nuk e ben vete check-in perpara ne aeroport te marrin gati 70-80 euro per te
Quote:
Originally Posted by UserFree View Post
Normal qe te doket ty larg se jeton ndoshta krejt ne anen e kunder te Londres, por per ata, si une, qe jetojm as 30 minuta me veture, atehere me afer me bjen ne Luton sesa Gatwick ose Stansted.

Gjithashtu, cudi qe ju paskan trajtu si hajna, sepse mua mu duke shume mire. Por nuk kan faj edhe punetoret atje, sepse Shqiptari e kish mush kuferin 40kg, kurse ne e-bilete shkrun shume mire qe limiti eshte 32kg.
Normal kur e pata fjalen per distance mendova prej baneses teme. Ama ne pergjithsi Luton asht larg prej rrjetit te transportit ne Londer.
Kur fola per 'hajna' e pata fjalen qe thjesht staffi i Wizz Air nuk kurrfar respekti per ty si pasangjer thejsht te trajtojn sikur me kan najf shtaze. Normal ky asht opinion i jem edhe une per veti nuk udhtoj ma me ta.
3rd Eye no está en línea   Reply With Quote
Old September 21st, 2011, 10:38 PM   #447
daalbo
Registered User

Likes (Received): 122

Quote:
Originally Posted by 3rd Eye View Post
me keta t'fundit e din qe ki me shku drejt n'PR, ki ushqim mrena
Aman ai ushqimi i avionit eshte kaq i mire sa per ate qenke keq.

Quote:
edhe nuk t'trajtojn sikur najfar hajni...
Varet. Une per vete kam bere 100 milione fluturime dhe deri me sot fluturimi ku jam degjeneruar me shume ka qene Gatwick-Tirane me BA. Cdo udhetar kontrollohej me qen nje per nje para se te hipte ne avion dhe merrej ne pyetje, dhe nga ajo qe degjova, gjera te njejta ndodhnin edhe per fluturimet per ne Prishtine.

Quote:
edhe e fundit Wizz Air e ka bazen ne Luton Airport qe asht aeroporti ma i larget i Londres (veq me shku atje kushton s'paku 40 funta!! gati sa vet bileta!).
Kjo eshte kot. Bileta e trenit nga Londra per ne Luton kushton nja 10 sterlina, plus qe ka edhe autobuz me te lire. Sa per distance, Stansted eshte pak me larg dhe treni per ne Stansted eshte gati dyfishi i cmimit te trenit per ne Luton. Per mua qe jetoj ne qender te Londres, Luton eshte aeroporti me i shpejte sepse mund ta marr trenin dy hapa larg shtepise dhe s'ka nevoje ta nderroj. Edhe ne Heathrow dhe Gatwick mund te marr underground ose trenin prape pa patur nevoje te nderroj dhe mund te arrij atje per rreth 1 ore. Per tek City Airport qe per distance eshte me afer dua pak a shume sa per ne Luton sepse duhet te nderroj nga underground tek DLR. Dhe Stansted do nja 1 ore e gjysem. Prandaj mos thuaj kot qe eshte aeroporti me i larget. Kuptohet qe nqs jeton ne jug te Londres atehere Gatwick eshte me i aferti, por zakonisht keto distancat i masim nga qendra e Londres.

Quote:
Originally Posted by dardanian View Post
P.S. Aeroporti i Gatwick'ut ėshtė shitur nga BAA para njė viti edhe sa mirė ishte pėrmirėsuar terminali. Nuk i kanė pėrfunduar punimet ende, por progresi ishte shumė impresiv. A ka qenė dikush nė LGW mė frik or is it just me?
Po eshte rregulluar shume, sidomos terminali i veriut. Dhe nje gje qe me pelqen eshte qe zakonisht nuk ka rradhe te gjata tek kontrolli, sic ndodh ne Stansted apo Heathrow.

Quote:
Plus British ofron disa lidhje tė mira pėr nė Amerikė si New York/Washington/Atlanta etj. Tragjike do tė ishte po tė humbej kjo linjė.
Edhe do e quaja gje te keqe po te ikte BA, por lidhjet qe ofron BA jane kot fare. BA ka vetem ndonje fluturim kot per ne Orlando a Bahamas nga Gatwick por gati te gjitha fluturimet per ne Ameriken e Veriut jane nga Heathrow, dhe jo nga Gatwick. Per te shkuar ne NY, Washington apo Atlanta, duhet te marresh autobuzin nga Gatwick per ne Heathrow, qe duke u varur nga trafiku mund te shkoje me ore. Plus qe shqiptaret duan viza per ne Angli dhe as qe lejohen te shkojne nga nje aeroport ne tjetrin. Keshtu qe fluturimet lidhese te BA nga Gatwick eshte budallik t'i zesh me goje.

Quote:
A po a? Pra une po deshka me pagu tri here me shume, vetem e vetem per mu tregu "patriot"? Jo more vella, me mire paguj bilete qe me del shume me lire, dhe ate qe mbesin i hargjoj ne Kosove, sesa t'ja trashu bothen nje Anglezi. Nese ka deshir British-i me shume udhetare, atehere le ti liron pak biletat. Une ketu pare nuk prej, as nuk me rriten ne oborr.
Po pra. Cmimet e Wizzair per ne Shkup kane patur shume diference me cmimet per ne Prishtine, edhe po te fusim ne cmim transportin Shkup-Prishtine dhe valixhet. Normal qe njerezit do marrin ate me te lirin. Kuptohet jo te gjithe, por shume do e bejne. Une dy heret e fundit qe kam ardhur ne Tirane nga Londra s'kam marre BA-ne sepse ishte me i shtrenjte se fluturimet e tjera, dhe megjithese une harxhoj me shume leke se shumica e njerezve per te udhetuar, une s'i kam leket me thase qe t'i harxhoj per budalliqe kur ka alternativa me te lira. Dhe une udhetoj vetem kur shkoj ne Shqiperi. Po te kisha familje diferenca ne cmime do me vriste akoma me shume.
daalbo no está en línea   Reply With Quote
Old September 21st, 2011, 10:59 PM   #448
Buddy Holly
BANNED

Quote:
Originally Posted by daalbo View Post
Edhe do e quaja gje te keqe po te ikte BA, por lidhjet qe ofron BA jane kot fare. BA ka vetem ndonje fluturim kot per ne Orlando a Bahamas nga Gatwick por gati te gjitha fluturimet per ne Ameriken e Veriut jane nga Heathrow, dhe jo nga Gatwick. Per te shkuar ne NY, Washington apo Atlanta, duhet te marresh autobuzin nga Gatwick per ne Heathrow, qe duke u varur nga trafiku mund te shkoje me ore. Plus qe shqiptaret duan viza per ne Angli dhe as qe lejohen te shkojne nga nje aeroport ne tjetrin. Keshtu qe fluturimet lidhese te BA nga Gatwick eshte budallik t'i zesh me goje.
Nuk e di si eshte per tjeret, po me pasaporte te Kosoves te japin vize tranzit ne aeroport.
Old September 21st, 2011, 11:09 PM   #449
Arbenit
Registered User

Arbenit's Avatar

Likes (Received): 339

E vertete. Anglezet (britishat) shume larte e vleresojne vizen amerikane. Kur e ke vizen amerikane, ta japin vizen pa kurrfare problemi.

Edhe une kom udhetu per ne Amerike prej Heathrowit, mirepo, po me duket se njerzit me shume po e shfrytezojne Vjenen dhe Stambollin. Kjo, sa po degjoj une, prej njerzve qe udhetojne per Amerike e qe une i njoh.

Brilliant minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people
Arbenit no está en línea   Reply With Quote
Old September 21st, 2011, 11:19 PM   #450
Kosovaar
Registered User

Kosovaar's Avatar

Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by Buki View Post
I double that. But I don't think it's because of our name, as a good percentage of Skopje Airport employees are Albanian and also because Skopje Airport is really pushing hard in "stealing" as many passengers as possible from Prishtina and Tirana Airports so this approach would directly contradict their goal.

I think it's more about the lack of proper training, working conditions and motivation. Prishtina Airport employees have really good salaries and they also underwent far better training's and certifications compared to other Airport employees in the Region.
Yeah, that could be the reason why. But I see i brighter future for an aiport with a trained staff but undeveloped architecture than a airport with untrained staff an a developed architecture. Since it's much easier to build a "better" airport than rehire and educate a new staff.
Old September 22nd, 2011, 12:15 AM   #451
daalbo
Registered User

Quote:
Originally Posted by Buddy Holly View Post
Nuk e di si eshte per tjeret, po me pasaporte te Kosoves te japin vize tranzit ne aeroport.
Po, ke te drejte per fluturime per ne Amerike dhe Kanada por prape eshte e kote te lidhesh me BA kur ke parasysh faktin qe gati gjithmone duhet ta kalosh naten ne Londer. Fluturimi Gatwick-Prishtine eshte rreth ores 10 te mengjesit nqs e mbaj mend mire. Fluturimet e para (vetem nje perqindje e vogel) nga Amerika arrijne ne Heathrow rreth ores 6 te mengjesit. Ta siguroj une qe me vonesat e Heathrow dhe me rradhet e gjata (plus kohes shtese qe duhet per te marre vize tranzit ne aeroport) asnjehere s'del nga aeroporti para ores 7 (e kam bere shume here kete gje dhe edhe pa valixhe s'kam dale kurre para ores 7 kur kam arritur aty ne oren 6). Dhe me shume mundesi ka qe e pakta del ne 7 e gjysme. Kuptohet qe s'te kane vene taksi qe te pret ty por duhet te marresh autobuzin kur e ka orarin e vet, por e zeme qe autobuzi do niset ne oren 7 e gjysme. Ne ate ore te mengjesit kur ka gjithe ate trafik per ne pune, e pakta do arrish ne Gatwick ne 9. Check-in ne ate kohe mund te jete duke u mbyllur ose eshte mbyllur fare kur ti futesh brenda, prandaj duhet te rrish nje nate ne Londer sepse 90% te kohes s'do mundesh ta kapesh dot fluturimin per ne Prishtine brenda dites. Ne drejtim te kundert ta siguroj une qe asnjehere s'do mundesh te kapesh as edhe fluturimin e fundit nga Heathrow per ne Amerike qe eshte rreth ores 8 te darkes, sepse fluturimi per ne Gatwick duhet te ulet rreth ores 6 me sa mbaj mend. Ti kur shkove ne Amerike, ndejte nje nate ne Londer, apo jo?
Old September 22nd, 2011, 12:32 AM   #452
Buddy Holly
BANNED

Quote:
Originally Posted by daalbo View Post
Ti kur shkove ne Amerike, ndejte nje nate ne Londer, apo jo?
Po, fluturova ne Gatwick, fjeta ne nje hotel afer Heathrow dhe pastaj u nisa per ne Amerike ne ora 10 ne mengjes. Kur u ktheva udhetova nga Heathrow per ne Gatwick dhe pastaj per ne Prishtine po ate dite (prita, me duket, 2 ore ne Gatwick).

Mua personalisht me pelqei fakti qe flen nje nate ne Londer se mund te nisesh per ne Amerike me i fresket. Kur mberriva ne Amerika isha, pakashume, i fresket dhe nuk pata aq shume probleme me gjumin. Kur fluturoja me Austrian Airlines nga Viena gjithmone mberrija i rraskapitun dhe kisha problem te fleja...

E mos te flas per sherbimin katastrofal, aeroplanet me jokomod qe kalojne Atlantikun, biletat e shtrejta, etj.
Old September 22nd, 2011, 05:33 PM   #453
Bohem
memento mori

Bohem's Avatar

Likes (Received): 86

http://www.airkosova.net/ <---- nje web faqe amatore, me shume gabime gjuhesore/drejtshkrimore, por me disa informata interesante...
Old September 22nd, 2011, 09:36 PM   #454
dardanian
visitdardania.com

Likes (Received): 78

Mos e pėrziej patriotizmin me kllosharizėm

Quote:
A po a? Pra une po deshka me pagu tri here me shume, vetem e vetem per mu tregu "patriot"? Jo more vella, me mire paguj bilete qe me del shume me lire, dhe ate qe mbesin i hargjoj ne Kosove, sesa t'ja trashu bothen nje Anglezi. Nese ka deshir British-i me shume udhetare, atehere le ti liron pak biletat. Une ketu pare nuk prej, as nuk me rriten ne oborr.
O klloshar, nuk po thom paguaj tri herė mė shtrenjtė "pėr patriotizėm." Lexo mė mirė ēka shkruva. Nuk po thom tė ndalet ty opcioni me fluturu "cheap and cheerful" v Skopje, por po thom qė frikohem qė pjesės tjetėr tė tregut qė e vlerėsojnė shėrbimin dhe komoditetin e tė fluturuarit sigurt e non-stop nga Londra pėr nė Prishtinė i humbet kjo mundėsi. Unė shpresoj qė tė mė mbetet mundėsia e dytė pėr tė fluturuar non-stop nė Prishtinė e jo tė detyrohem tė zgjedh mes fluturimit direkt v Skopje apo transferit nė Vjenė, Ljubljanė, Zagreb a Mynih (sepse fluturimi drejt Shkupit as qė konsiderohet).

Wizz Air do t'i ofroj ēmimet 50-100 sterling derisa tė krijon monopol e pastaj do tė paguash ēmime tė ngjajshme sikur British Airways tė fluturosh nė Shkup e jo nė Prishtinė, plus pa shėrbimet dhe kualitetin e zakontė. Shiko ēka kanė bėrė nė Evropėn Lindore. Nuk dua tė jem pjesė e njė skenari tė tillė, por si ju mund tė shihni "klasa" e udhėtarėve drejt Prishtinės ėshtė e njė niveli tė tillė. Ēka po prekesh kur unė dua ta kem mundėsinė e fluturimit direkt me British Airways? E ty shpresoj tė mbetet mundėsia tė fluturosh v Skopje me Wizz Air. After all, you get what you pay for.

Poashtu, ti zotėri fluturo herėn e ardhshme nė Nish me Montenegro Airlines e hupja tė afėrme dy ditė me tė prit edhe me tė pėrcjell midis shkinisė pasi "patrotizmi" nuk po tė ndalka tė udhėtosh si tė "del mė lirė."

Last edited by dardanian; September 23rd, 2011 at 01:03 AM. Reason: Drejtshkrim
dardanian no está en línea   Reply With Quote
Old September 22nd, 2011, 10:07 PM   #455
UserFree
BANNED

Likes (Received): 48

Quote:
O klloshar, nuk po thom paguaj tri herė mė shtrenjtė "pėr patriotizėm." Lexo mė mirė ēka shkruva. Nuk po thom tė ndalet ty opcioni me fluturu "cheap and cheerful" v Skopje, por po thom qė frikohem qė pjesės tjetėr tė tregut qė e vlerėsojnė shėrbimin dhe komoditetin e tė fluturuarit sigurt e non-stop nga Londra pėr nė Prishtinė i humbet kjo mundėsi. Unė shpresoj qė tė mė mbetet mundėsia e dytė pėr tė fluturuar non-stop nė Prishtinė e jo tė detyrohem tė zgjedh mes fluturimit direkt v Skopje apo transferit nė Vjenė, Ljubljanė, Zagreb a Mynih (sepse fluturimi drejt Shkupit as qė konsiderohet).

Wizz Air do t'i ofroj ēmimet 50-100 sterling derisa tė krijon monopol e pastaj do tė paguash ēmime tė ngjajshme sikur British Airways tė fluturosh nė Shkup e jo nė Prishtinė, plus pa shėrbimet dhe kualitetin e zakontė. Shiko ēka kanė bėrė nė Evropėn Lindore. Nuk dua tė jem pjesė e njė skenari tė tillė, por si ju mund tė shihni "klasa" e udhėtarėve drejt Prishtinės ėshtė e njė niveli tė tillė. Ēka po prekesh kur unė dua ta kem mundėsinė e fluturimit direkt me British Airways? E ty shpresoj tė mbetet mundėsia tė fluturosh v Skopje me Wizz Air. After all, you get what you pay for.

Poashtu, ti zotėri fluturu herėn e ardhshme nė Nish me Montenegro Airlines e hupja tė afėrme dy ditė me tė prit edhe me tė pėrcjell midis shkinisė pasi "patrotizmi" nuk po tė ndalka tė udhėtosh si tė "del mė lirė."

Cfar idiotsire. Sidomos ajo ne Nish...krahasim palidhje. Na rrofsh koqet per klasa te njerzeve ahahahahahaha...ndihma nuk marr me pas luksin me i dhan ka £400 deri 500. Kur, me keto pare udhtoj deri ne tre here, por une ne fund te fundit i shpenzoj edhe me shume se £500 ne udhtim per kosove sepse ashtu e kam punen. Pra, me mire me Wizz Air, me te cilin me bjen me udhtu deri ne 5 here, me nje cmim te njejt te nje bilete verore me Brtish Airways.

Last edited by UserFree; September 22nd, 2011 at 10:14 PM.
UserFree no está en línea   Reply With Quote
Old September 22nd, 2011, 10:23 PM   #456
Buddy Holly
BANNED

Ja kajte nanen ti qetash. £500 bileta? Come on.
Old September 22nd, 2011, 11:26 PM   #457
daalbo
Registered User

Jo, jo ka te drejte ai. Ne mos 500, 400 ta siguroj une. Une ne vere ne Tirane per 370 e kam pare vete, dhe njehere qe kontrollova cmimet per ne Prishtine, ishin edhe me te shtrenjta se per ne Tirane.
Old September 22nd, 2011, 11:39 PM   #458
UserFree
BANNED

Quote:
Originally Posted by Buddy Holly View Post
Ja kajte nanen ti qetash. £500 bileta? Come on.
Ka qene diku pak me shume se £450. Se mbaj mend bash cmimin e sakte. Skom nevoj me rrejt, ka qen sezona verore.
Old September 23rd, 2011, 01:15 PM   #459
dardanian
visitdardania.com

Likes (Received): 78

UserFree, "krahasimin" me Nish e bėra pėr shkak se atė tekst timin e kishe nėnvizuar (apo e kishe bėrė bold). E pasi kriter tė vetėm pėr rrugėtim e ke "kah ta qet ma lirė" atėherė gjithsesi konsidero edhe Nishin herėn e ardhshme. Nė ndėrkohė tė dėshiroj udhėtim tė kėndshėm v Skopje derisa nuk e hap Wizzair lidhjen od Niša.

Nė ndėrkohė kėtu do tė diskutojmė pėr Aeroportin Ndėrkombėtar tė Prishtinės Adem Jashari.
Old September 23rd, 2011, 03:43 PM   #460
UserFree
BANNED

Quote:
UserFree, "krahasimin" me Nish e bėra pėr shkak se atė tekst timin e kishe nėnvizuar (apo e kishe bėrė bold). E pasi kriter tė vetėm pėr rrugėtim e ke "kah ta qet ma lirė" atėherė gjithsesi konsidero edhe Nishin herėn e ardhshme. Nė ndėrkohė tė dėshiroj udhėtim tė kėndshėm v Skopje derisa nuk e hap Wizzair lidhjen od Niša.

Nė ndėrkohė kėtu do tė diskutojmė pėr Aeroportin Ndėrkombėtar tė Prishtinės Adem Jashari.
Reply

Tags
airport, albania

Thread Tools

Posting Rules