daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Arkitektura dhe Planifikimi Urban > Prishtina

Prishtina Projects and Construction Updates.

Reply
 
Thread Tools
Old October 16th, 2010, 08:24 PM   #101
Buddy Holly
BANNED
 
Join Date: Sep 2008
Location: Prishtina, RKS.
Posts: 6,133
Likes (Received): 120

Quote:
Originally Posted by Arbenit View Post
Perndryshe, Ilir Meta eshte pare aty, ne punishten e ENKse, disa here! Pse? Nuk e di!
Shperlamje e pareve nepermjet "investimeve"?
Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Old October 16th, 2010, 09:27 PM   #102
Plisat
Registered User
 
Plisat's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Prishtina
Posts: 4,515
Likes (Received): 1531

Quote:
Originally Posted by Arbenit View Post
Krejt cka the eshte e vertete.
Investitori i ENKse (Kerliu) nuk ka me pase "takate" me e perfundu ENKne. Jam i sigurte se ka me u detyru me e shite, se paku pjeserisht.
Sa i perket Hysit, flitet se pas tij qendron Komandant Remi...
Remi eshte njeri ma i pasur prej krejt grupit te UCK-se. Ai kontrollon Kosova Petrollin edhe Victoria Hotelin. Plus ka shume biznese tjera....
Ka shite token e Prishtines kur ka qene udheheqes Komunal ne Qeveri te Perkoheshme. Sikur Remi ka gisht aty, ajo ndertes ka me perfundu shpejt...
Plisat no está en línea   Reply With Quote
Old October 16th, 2010, 11:31 PM   #103
SkaNdErBeG
.
 
SkaNdErBeG's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 4,667
Likes (Received): 45

Quote:
Originally Posted by Arbenit View Post
Perndryshe, Ilir Meta eshte pare aty, ne punishten e ENKse, disa here! Pse? Nuk e di!
Kerliu eshte themeluesi dhe drejtori i kompanise ENK Invest Group, por nuk eshte i vetmi pronar. Jane edhe disa investitore nga Shqiperia te perzier ne kete projekt. Njeri nga ata eshte kompania Prima Shpk. Ja nje repost qe e kam bere vjet ne temen e Enk'es:


Quote:
Originally Posted by SkaNdErBeG View Post
Prima Shpk from Albania - one of the shareholders in ENK Invest Group. The following is an article about this company in Brussels Press, where the ENK Complex is also mentioned...http://www.brusselspress.com/Reports...a/Albania3.pdf
SkaNdErBeG no está en línea   Reply With Quote
Old October 17th, 2010, 12:45 AM   #104
Buki
BANNED
 
Buki's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Prishtina
Posts: 2,767
Likes (Received): 623

Personalisht, nuk me intereson se a i shperlajne parate a jo perderisa me ato pare e ndertojne Prishtinen.

Sepse fundi fundit, numri i biznismeneve shqiptar me kapital te fituar NDERSHEM qe kane mundesi me ndertu keso mega-objektesh numerohet me gishta andaj nuk e shoh problem nese parat e pista te "komandantve" e "biznismenve" te pasluftes shperlahen duke e ndertu qytetin.

Te marrim rastin e Serbise, ku shteti i lejon tajkunet e vet te forcohen deri sa ti konvenon masanej shpall fletarrest kunder tyre, ata ja mbathin jashte, ndersa shteti ja konfiskon komplet pasurine qe ndodhet brenda shtetit. Nje formule fenomenale qe nje dite mund (dhe duhet) te praktikohet edhe te ne.

Dmth o pare e piste o e pacte ckado qe te ndertohet ne Prishtine ajo do jete aty pa marr parasysh prejardhjen e pares dhe rrjedhimisht qytetari do jete perfituesi kryesor.
Buki no está en línea   Reply With Quote
Old April 6th, 2011, 11:42 AM   #105
Arbenit
Registered User
 
Arbenit's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,720
Likes (Received): 372

Quote:

Banka ia ofron PTK-sė objektin e “Hysi Group” si kompensim
Publikuar: Sot, mė 06 prill 2011Punėtorėt e PTK-sė tentojnė tė hynė dhunshėm nė Kuvend
U miratua buxheti 2011

Sindikalistėt e PTK-sė i kėrcėnohen Qeverisė me “radikalizėm”

Sindikata kėrcėnon tė ndėrpresė linjat telefonike Prishtinė, 6 prill - Korporatės sė Postė-Telekomit tė Kosovės i ėshtė ofruar njė objekt i kompanisė “Hysi Group” si kompensim pėr 12 milionė euro tė zhvleftėsuara para pesė vjetėsh nga falimentimi i Bankės Kreditore tė Prishtinės. Aksionarėt e kėsaj banke kanė paraparė qė kėsaj kompanie private t’ia marrin objektin e ndėrtuar nė sheshin “Bill Clinton” nė Prishtinė, pėr shkak tė mosshlyerjes sė kredisė nga pronarėt e saj dhe t’ia ofrojnė PTK-sė si kompensim pėr humbjen e depozitave. “Koha Ditore” njofton se Zeqir Shamolli, aksionar i Bankės Kreditore tė Prishtinės, e cila falimentoi nė vitin 2006, ka thėnė se njė ofertė e tillė i ėshtė dėrguar Postė-Telekomit, tė hėnėn, mė 4 prill.
“Ne nuk i kemi caktuar vlerė objektit. Kemi kėrkuar nga PTK-ja qė tė caktohet njė komisionin vlerėsues nga palėt qė t’ia caktojė vlerėn”, ka thėnė Shamolli, duke shtuar se nuk beson se Banka Qendrore mund tė prishė kėtė marrėveshje.
Sipas tij, Banka Kreditore i obligohet Postė-Telekomit pėr njė shumė prej mbi 12 milionė eurosh pėr shkak se mė shumė se 2 milionė euro i janė kthyer kėsaj korporate. Pėr objektin e kompanisė private “Hysi Group” kishte pasur vlerėsime tė ndryshme pėr sa i pėrket peshės financiare. Para pesė vjetėsh ishte vlerėsuar se ka peshė financiare prej 7 milionė e gjysmė euro, ndėrsa vitin e kaluar vlera financiare e supozuar kishte deri nė mbi 16 milionė euro.
“Kėtė herė do tė zhvillojmė njė proces transparent sė bashku me PTK-nė dhe komisioni i pėrbashkėt do t’ia pėrcaktojė vlerėn”, ka deklaruar Shamolli duke shtuar ditėve nė vijim aksionarėt e kėsaj banke presin njė pėrgjigje nga Postė-Telekomi i Kosovės.
Zyrtarėt e PTK-sė nuk e kanė komentuar tė martėn shkresėn e aksionarėve tė kėsaj banke. Kjo korporatė para pesė vjetėsh kishte humbur njė shumė prej 15 milionė eurosh, tė cilat i kishte tė depozituara nė BKP, pasi Banka Qendrore ia kishte marrė licencėn me arsyetimin se banka nuk ishte e aftė t’i shlyente obligimet e saj.
Pas likuidimit tė bankės ishin arrestuar aksionarėt e saj dhe ndaj tyre ende vazhdon procesi gjyqėsor. Ndėrkaq, ndaj drejtuesve tė atėhershėm tė Autoritetit Qendror Bankar ėshtė ngritur kallėzim penal nga Policia e Kosovės ku Hashim Rexhepi, Ajri Begu dhe zyrtarė ndėrkombėtarė qė kanė qenė pjesė e bordit drejtues, dyshohen se qėllimisht e kanė falimentuar Bankėn Kreditore.
http://www.koha.net/index.php?cid=1,5,54640
__________________
Don't feed the trolls

Brilliant minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people
Arbenit no está en línea   Reply With Quote
Old July 19th, 2011, 02:35 AM   #106
Nolt
Self-determination
 
Nolt's Avatar
 
Join Date: May 2010
Location: Therandė - Slloveni
Posts: 3,561
Likes (Received): 1615

A ka ndonje lajm per vazhdimin e punes? E morren leje per ndertim?
__________________
Nolt no está en línea   Reply With Quote
Old September 26th, 2011, 07:32 PM   #107
Nolt
Self-determination
 
Nolt's Avatar
 
Join Date: May 2010
Location: Therandė - Slloveni
Posts: 3,561
Likes (Received): 1615

Quote:
Originally Posted by Nolt View Post
A ka ndonje lajm per vazhdimin e punes? E morren leje per ndertim?
...

Naj informate te re?
__________________
Nolt no está en línea   Reply With Quote
Old April 3rd, 2012, 10:37 PM   #108
Pristina
Registered User
 
Pristina's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 490
Likes (Received): 285

Hej djem ka fillu puna ne ndertim sot i pash lidhshin armature dhe i pshtetshin "sllovenka" te reja ;p

Foto :

Pristina no está en línea   Reply With Quote
Old April 3rd, 2012, 11:20 PM   #109
UserFree
BANNED
 
Join Date: Aug 2008
Location: Prishtina
Posts: 1,438
Likes (Received): 51

Lajme shume i mire, flm njeri. Shpresojm se nuk ka naj ndryshim drastik ne arkitekture per te keqe.
UserFree no está en línea   Reply With Quote
Old April 4th, 2012, 05:55 PM   #110
Buki
BANNED
 
Buki's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Prishtina
Posts: 2,767
Likes (Received): 623

Edhe une e vertetova sot qe punimet kane rifilluar dhe ate me te madhe.

Moderatoret duhet qe ta nderrojne titullin e ketij threadi nga: Stopped (Ndalur) ne U/C (Nė ndėrtim).
Buki no está en línea   Reply With Quote
Old April 4th, 2012, 06:24 PM   #111
SkaNdErBeG
.
 
SkaNdErBeG's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 4,667
Likes (Received): 45

Flm per informacion
SkaNdErBeG no está en línea   Reply With Quote
Old April 4th, 2012, 09:07 PM   #112
Buki
BANNED
 
Buki's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Prishtina
Posts: 2,767
Likes (Received): 623

04.04.2012Buki no está en línea   Reply With Quote
Old April 6th, 2012, 02:31 PM   #113
Rrenimi
Registered User
 
Rrenimi's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 604
Likes (Received): 79

ishalla, se Objekte nuk e ka formen te pa pershtatshme per at vend. Nuk eshte dishka shum special, dhe i pershtatet a ti vendi.
Rrenimi no está en línea   Reply With Quote
Old April 16th, 2012, 07:50 PM   #114
Buki
BANNED
 
Buki's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Prishtina
Posts: 2,767
Likes (Received): 623

16.04.2012

Edhe pse dite feste dhe me shi, punimet ne "Hysi Towers" nuk kane te ndalur:Buki no está en línea   Reply With Quote
Old April 16th, 2012, 08:07 PM   #115
Arbenit
Registered User
 
Arbenit's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,720
Likes (Received): 372

Hajt ishalla e kan seriozisht kesi heri, e nuk ndalen me punime, se do t'a zbukuroj bajagi atyhen nese perfundon sipas projektit.
__________________
Don't feed the trolls

Brilliant minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people
Arbenit no está en línea   Reply With Quote
Old April 17th, 2012, 04:16 PM   #116
Rrenimi
Registered User
 
Rrenimi's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 604
Likes (Received): 79

A din naj kush sa kat eshte ky objekt ne tok? Eshte Objekt i madh, duhet me kan i shtin bile nja 3-4 kat ne tok. Por nese ja kan nis dhe jan ka punojn besoj se do te perfundon Projekte. Se do te duket si ne Fotografi ky Objekt kur te perfundon une nuk jam aq i sigurt, por krysere te perfundon. Per me dit ma shum per ket Objekt ishte kan mir me pas pat naj kan ketu se eshte i afert me Objektin.

por prap ri prap shpresoj se do te ndertohet si pas Fotografie, se vetem me ndertesa te mdha mundem ma shpetu Prishtinen, se me asi shpija dhe Kioska eshte mbush sa dush. Nuk eshte vetem me ndertu shpia te nalta mu ba si Frankfurti apo New Yorki, eshte edhe problemi tek Popullata, se na shqiptart duhet mu shtu dhe shiqyr po shtohem dhe duhet me ndertu nelt se nuk kena ma tok bal. duhet me rrujt token e bukes mos me betonu.
Rrenimi no está en línea   Reply With Quote
Old April 26th, 2012, 06:56 PM   #117
Pristina
Registered User
 
Pristina's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 490
Likes (Received): 285


Foto 20.05.2012

Last edited by Pristina; May 21st, 2012 at 11:09 PM. Reason: :S
Pristina no está en línea   Reply With Quote
Old May 22nd, 2012, 01:14 PM   #118
Pristina
Registered User
 
Pristina's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 490
Likes (Received): 285

22.05.2012

Pristina no está en línea   Reply With Quote
Old May 22nd, 2012, 01:38 PM   #119
Kulla
BANNED
 
Kulla's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 6,754
Likes (Received): 846

Kulla no está en línea   Reply With Quote
Old May 22nd, 2012, 08:39 PM   #120
Nolt
Self-determination
 
Nolt's Avatar
 
Join Date: May 2010
Location: Therandė - Slloveni
Posts: 3,561
Likes (Received): 1615

Shume mire...

Me kqyr tempon e punimeve diku 1 muj = 1 kat...
__________________
Nolt no está en línea   Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 01:41 PM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2018, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

tech management by Sysprosium